За определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в



страница1/8
Дата10.04.2018
Размер1.53 Mb.
#66381
  1   2   3   4   5   6   7   8


Методика

за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в

устройственото планиране и в инвестиционното проектиране

Приета от Извънредното Общо събрания на Камарата на архитектите в България на

26-27 януари 2007 г.

Глава първа


Общи положения


Чл. 1. С тази методика се регламентира начинът за определяне размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги от архитектите и инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране.

Чл. 2. (1) Методиката цели да гарантира предоставянето на качествени проектантски услуги в съответствие с обществения интерес, с интересите на потребителите на проектантски услуги и строителни продукти, при стриктно спазване на нормативната уредба в областта на устройственото планиране и инвестиционното проектиране, както и на добрата проектантска практика.

(2) Постигането на целите по предходната алинея се осъществява чрез осигуряване на условия за свободна конкуренция между архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, свободен избор на архитекти и инженери от клиентите (инвеститорите), недопускане на монополизъм, недобросъвестна практика и неравностойно положение на участници в инвестиционното проектиране.

Чл. 3. (1) Възнагражденията на архитектите и инженерите в устройственото планиране и ивестиционното проектиране се определят в писмен договор с възложителя на проектантска услуга, въз основа на свободно договаряне.

(2) Договореното възнаграждение по предходната алинея не може да бъде по-ниско от себестойността на извършената проектантска услуга, съответстваща по качество на нормативните изисквания и на добрата проектантска практика, с изключение на проекти за молитвени домове и за лица в неравностойно положение.
Глава втора

Структура на възнагражденията

Чл. 4. Възнагражденията на архитектите и инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране, с изключение на проектите за молитвени домове и за лица в неравностойно положение, включват себестойността на проектантската услуга и печалба, като допълнително може да се начислява данък добавена стойност.

Чл. 5. Себестойността на проектантската услуга се състои от:

1. разходи за управление на проектантския процес и разходи за труд, включващи възнаграждения и задължителни осигурителни вноски за персонала, пряко ангажиран с проектирането, за обслужващ и административен персонал;

2. разходи за материали и консумативи;

3. разходи за комуникации (телефон, факс, достъп до интернет и други);

4. разходи за поддръжка на офис (наем, електрическа енергия, отопление, вода и други);

5. разходи за амортизация на техника, софтуер и сгради;

6. разходи за застраховки;

7. разходи за транспорт и механизация;

8. разходи за командировки;

9. разходи за обучение за поддържане и повишаване на професионалната квалификация на персонала;

10. други специфични (присъщи на услугата) разходи.

Чл. 6. Себестойността на проектантската услуга може да се определя чрез:

1. калкулации на отделните елементи от себестойността;

2. процент от строителната стойност на обекта;

3. алгоритъм за обработка на съществени натурални показатели за размерност и сложност на проектирания обект или негов раздел (част);



4. остойностяване на преките разходи на труд с часовите ставки, посочени в ал. 1 на чл. 19 от настоящата методика.

Чл. 7. (1) Себестойността на проектантските услуги в устройственото планиране и инвестиционното проектиране, отговарящи на изискванията на нормативната уредба и на добрата проектантска практика, както и при отчитане на пазарните нива на разходите за предоставяне на проектантските услуги се определя общо за всички етапи на устройствените планове и всички фази на инвестиционните проекти, за регламентирания от нормативните актове обхват и съдържание на инвестиционните проекти, за нормални срокове на предоставяне на проектантските услуги и за нови, еднократно изпълнявани в страната проекти (части).

(2) Конкретните методи за изчисляване на дефинираната в предходната алинея себестойност са показани в приложения, както следва:

  1. Приложение № 1. Себестойност на проектантски услуги по част “Архитектурна – Инвестиционно проектиране”

  2. Приложение № 2. Себестойност на проектантски услуги по част “Архитектурна – Устройствено планиране”

  3. Приложение № 3. Себестойност на проектантски услуги по част “Конструктивна – сгради и съоръжения”;

  4. Приложение № 4. Себестойност на проектантски услуги по част “Транспортно строителство и транспортни съоръжения”;

  5. Приложение № 5. Себестойност на проектантски услуги по част “Хидротехническа, хидромелиоративна, водоснабдяване, канализация и пречистване на водите”;

  6. Приложение № 6. Себестойност на проектантски услуги по част “Геодезия и приложна геодезия”;

  7. Приложение № 7. Себестойност на проектантски услуги по част “Мини и кариери”;

  8. Приложение № 8. Себестойност на проектантски услуги по част “Геологопроучвателни и хидрогеоложки работи”;

  9. Приложение № 9. Себестойност на проектантски услуги по част “Рекултивация”;

  10. Приложение № 10. Себестойност на проектантски услуги по част “Електротехническа, КИП и автоматика, съобщителна техника”;

  11. Приложение № 11. Себестойност на проектантски услуги по част “Отоплителни, вентилационни, климатични, хладилни и сушилни инсталации, топлоснабдяване и газоснабдяване”;

  12. Приложение № 12. Себестойност на проектантски услуги по част “Технологична”;

  13. Приложение № 13. Себестойност на проектантски услуги по част “Паркоустройство и благоустройство”;

(3) Себестойността на проектантски услуги, предоставяни в различни от дефинираните в ал.1 условия, се коригира с коефициенти, които са посочени в глава четвърта на настоящата методика.

Чл. 8. Печалбата на архитектите и инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране, като част от тяхното възнаграждение за предоставяните проектантски услуги, се договаря свободно, като е възможно (допустимо) във възнаграждението да не се включва печалба.
Глава трета

Договаряне размера на възнагражденията

Чл. 9. (1) Размерите на възнагражденията на архитектите и инженерите в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране се договарят с възложителя и се посочват в писмен договор, сключен между страните, при спазване на нормативната уредба и изискванията на чл. 3.

(2) Договорът се сключва общо за всички части на обекта с разбивка на възнаграждението по отделните части (специалности), включително и за частта “Управление (и координация) на проектантския процес”. За всяка част себестойността се определя по посочените в чл. 7 приложения.

(3) По искане на възложителя могат да се сключват отделни договори за всяка част на устройственото планиране и инвестиционното проектиране.

(4) Когато с един договор се възлага проектирането на няколко обекта или подобекта, възнаграждението за всеки един от тях се определя поотделно.

Чл. 10. Договорите по предходния член трябва да съдържат:

  1. наименованието на обекта и/или частта;

  2. местонахождението на обекта;

  3. съществените технически параметри на обекта;

  4. данни за възложителя;

  5. данни за изпълнителя;

  6. данни за обхвата (обема) на предоставяната проектантска услуга;

  7. размера на договореното възнаграждение;

  8. сроковете за изпълнение на договора.

Чл. 11. Договорите по чл. 9 за изработване на устройствени схеми и планове и за инвестиционно проектиране на обекти от първа до четвърта категория по чл. 137, т. 1 - 4 от Закона за устройство на територията се регистрират в Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране в срок до 15 дни след началото на изпълнението им.

Чл. 12. (1) Архитект или инженер, предоставил проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им подлежат на дисциплинарно наказание по реда на Глава седма от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

(2) Архитект или инженер, подписал договор за предоставяне на проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им по чл. 7, представя съответно в Камарата на архитектите или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране писмена обосновка в срок до 15 дни след подписване на договора.

(3) Архитект или инженер, предоставил проектантски услуги на цени (с възнаграждение), по-ниски от себестойността им по чл. 7, представя съответно в Камарата на архитектите или Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране писмено обяснение в срок до 15 дни след предоставянето на съответната услуга.

(4) Архитектите и инженерите, не спазили изискванията на ал. 2 и 3 подлежат на дисциплинарно наказание по реда на Глава седма от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.
Глава четвърта

определяне на Себестойността при Специфични условия за проектиране



Чл. 13 (1) Когато по силата на договор архитект прилага повече от веднъж един и същи проект, себестойността по чл. 7 за следващите прилагания е както следва:

1. от едно до пет прилагания – по 50% от себестойността на първоначалния проект за всеки отделен случай;

2. за шестото и следващите прилагания – по 40% от себестойността на първоначалния проект за всеки отделен случай;

3. при огледален образ - 50% от себестойността на първоначалния проект.



(2) Когато по силата на договор инженер в инвестиционното проектиране прилага повече от веднъж един и същи проект, себестойността за следващите прилагания е както следва:

1. при повторно прилагане – 100% от първоначалната себестойност;

2. от третото до петото прилагания – по 50% от първоначалната себестойност за всеки отделен случай;

3. при всички следващи прилагания след петото – по 30% от първоначалната себестойност за всеки отделен случай;

4. при огледален образ – 50% от себестойността на първоначалния проект.

Чл. 14. При договаряне на проектантска услуга за изпълнение в чужбина определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент 2.

Чл. 15. При договаряне на проектантска услуга за реконструкции и преустройства на съществуващи обекти, за които има необходимата проектна документация, определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент 1.5, а при липса на проектна документация – с коефициент 2.

Чл. 16. При договаряне на проектантска услуга за ускорено проектиране, в зависимост от договаряния срок определената по чл. 7 себестойност се умножава с коефициент от 1.2 до 1.5, а при предоставяне на такава услуга в аварийна ситуация с коефициент 2.

Чл. 17. При договаряне на проектантска услуга за разработване на допълнителни варианти на идеен проект, за всеки следващ вариант себестойността за основния вариант се умножава с коефициент 0.5.

Чл. 18. За дейностите и видове работи, за които по приложенията към настоящата методика не може да се определи себестойност, тя се изчислява по вложено време от отделните групи проектанти (експерти) и техните брутни часови ставки, посочени в чл. 20. Този метод за изчисляване на себестойността се прилага при следните дейности и видове работи:

1. технически контрол на проектите и оценяване на съответствието, съгласно Закона за устройство на територията. За тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 10% от себестойността за съответната част;

2. прилагане на чуждестранни проекти. За тази дейност себестойността не може да бъде по-малка от 60% от себестойността на проекта;

3. авторски надзор, при което се включва времето за работа и времето за път до обекта;

4. изготвяне на план за безопасност и здраве – съгласно изискванията на чл. 9 и чл. 10 на Наредба № 2 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи (ДВ, бр.37 от 2004г.);

5. визуализация на проект;

6. други дейности и видове работи, които не са посочени в приложенията за отделните части на инвестиционното проектиране.

Чл. 19. (1) В зависимост от квалификацията и отговорността на проектантите се регламентират часови ставки, както следва:

1. за експерт, технически контрольор и проектант с пълна проектантска правоспособност - 50 лева на час;

2. за проектант с ограничена проектантска правоспособност - 40 лева на час.

3. за технически сътрудник - 25 лева на час.



(2) В зависимост от инфлацията или други настъпили промени на икономическите условия в страната, управителните съвети на Камарата на архитектите и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране ежегодно до 1 декември приемат налагащите се промени на часовите ставки по ал. 1, които влизат в сила от началото на следващата година.

Чл. 20. Когато себестойността се определя по вложено време при утежнени условия на проектиране като отдалеченост на обектите, проектиране на варианти, размножаване на повече екземпляри от проектите извън трите папки по основния договор и други, в себестойността се включват и присъщи допълнителни разходи.
Допълнителна разпоредба

§ 1. По смисъла на настоящата методика:

1. “Проектантската услуга” в устройственото планиране и инвестиционното проектиране е работата на архитекта или инженера-проектант и включва:

а) предварителни (прединвестиционни) и обемно-устройствени проучвания;

б) изработване на инвестиционни проекти;

в) подготовка на тръжни книжа за избор на изпълнител на инвестиционни проекти;

г) съдействие на възложителя при реализация на проекти;

д) авторски надзор;

е) експертни дейности и консултации;

ж) изготвяне на екзекутивна документация;

з) участие в процедури за въвеждане на обекти в експлоатация;

и) ангажименти в рамките на гаранционните срокове.

2. „Себестойност на проектантската услуга” са разходите на архитекта или инженера за оказване на услугата, чието качество отговаря на изискванията на нормативната уредба и на добрата проектантска практика.

3. „Добра проектантска практика” е предоставяне на проектантска услуга от лице с необходимата квалификация и професионална правоспособност на базата на опита, изследване или интерполация на чужд опит, което е доказано в практиката и води до добри резултати и по начин, който не уврежда или не може да увреди интересите на потребителите и конкурентите. За инженерите в устройственото планиране и инвестиционното проектиране “добрата проектантска практика” изисква съответствие с изискванията на Кодекса за добра проектантска практика.
Заключителни разпоредби

§ 2. Настоящата методика се приема на основание чл. 6, т. 7 и чл. 29 от Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране.

§ 3. Методиката влиза в сила три месеца след публикуване в Държавен вестник.

§ 4. Приложенията по чл. 7 ал.2 от настоящата Методика се приемат с решение на Управителния съвет на Камарата на архитектите в България.


Приложение № 1. по чл.7 ал.2
СЕБЕСТОЙНОСТ НА ПРОЕКТАНТСКИ УСЛУГИ ПО ЧАСТ

АРХИТЕКТУРНА – ИНВЕСТИЦИОННО ПРОЕКТИРАНЕ”


Изм. и доп. на осн. § 4 от ЗР на Методиката за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги, с Решения на УС на КАБ по Протокол № 6 от заседание, проведено на 5 и 6 април 2013 г. и Протокол № 16 от заседание, проведено на 19 септември 2014 г.
Част І

Общи предписания
Чл.1. Предписанията на това приложение служат за определяне на себестойността и изчисляването на възнагражденията на архитектите за предоставените проектантски услуги съгласно чл.7 от “Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставени проектантски услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране”

Чл.2. (1) Проектантските услуги се подразделят на основни, допълнителни и специални.

(2) Основните проектантските услуги обхващат тези проектни разработки, които са необходими и достатъчни като цяло за нормалното изпълнение на инвестиционния проект. Основни проектантски услуги, които са свързани обективно и неразделно една с друга, се обединяват в проектни фази.

(3) Допълнителните и специалните проектантските услуги могат да бъдат добавяни към основните проектантските услуги, когато за изпълнението на възложените услуги се поставят допълнителни и специални изисквания или да бъдат възлагани отделно.

Чл.3. (1) Използваните в това приложение термини се дефинират по следния начин:

  1. Обекти са сгради, други строежи, съоръжения, външни строителни дейности и обемни съоръжения.

  2. Ново строителство и нови съоръжения са новостроящи се или подлежащи на изграждане обекти

  3. Възстановявания са повторно изграждани разрушени обекти на вече съществуващи части от строежи или съоръжения. Те се приемат за нов строеж доколкото за тях има нов проект.

  4. Строителни разширения са допълнения към вече съществуващ строеж, например надстрояване на етажи или пристроявания..

  5. Преустройство е преоформяне на вече съществуващ обект със съществено изменение на конструкция и/или на завареното му състояние.

  6. Модернизиране представлява строително мероприятие с цел трайно повишаване на търговската стойност на даден обект доколкото не попада под т. 4, 5 или 10, но включва влизащите в тези мероприятия ремонти.

  7. Обемно пространствено оформяне (интериор) е вътрешното оформление или преградни работи във вътрешните пространства без съществени промени в конструкцията. Те могат да бъдат осъществявани във връзка с дейности по т. 2 до 6.

  8. Предмети на обзавеждането са тези които се изработват според частични проекти (по детайл) без да се произвеждат серийно и без да са съществени съставни части на проекта.

  9. Интегрирани рекламни съоръжения са тези които служат за реклама на строежа, тясно са свързани с обекта и служат за външното му оформяне.

  10. Възстановителни работи представляват дейности за възстановяване на обекта до състоянието да изпълнява предвидените функции доколкото не съвпадат с т. 3 или не са предизвикани от обстоятелства по т. 6.

  11. Поддръжка на обект представлява дейности по поддържането на обекта до състоянието да изпълнява предвидените функции.

  12. Външни съоръжения са проектно оформени външни площадки и пространства както и съответно оформени съоръжения, които са свързани или са във сгради.

Чл.4. (1) Възнагражденията за предоставените проектантски услуги се определят с писмен договор за възлагането и изпълнението им в рамките на определените от това приложение стойности.

(2) Установената от това приложение себестойност на проектантските услуги на архитекта може да бъде намалена с писмено споразумение в изключителни случаи и при условията на чл.12, ал.2 и ал. 3 от “Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране”.

(3) Определеното по това приложение възнаграждение се приема за договорено, ако писмено и изрично не се споменава друго.

Чл.5. Ако по искане на възложителя на проекта е необходимо да се извършат допълнителни проектантските услуги, към основното възнаграждение се начислява съответно допълнително възнаграждение. Ако времето за проектиране или за изпълнение на строителството се удължи от обстоятелства, за които изпълнителят не носи отговорност, може да бъде договорено допълнително възнаграждение.

Чл.6. (1)Ако не са възложени всички фази от описа на проектантските услуги по чл.19, се определят само частични възнаграждения, предвидени за възложените фази.

(2) Ако не са възложени всички основни проектантски услуги на дадена фаза по чл.19, то за извършената услуга се определя възнаграждение, което съответствува на частта на осъщественото проектиране спрямо проектантските услуги за цялата фаза. Това важи и за случаите, когато съществени части от основни проектантски услуги са възложени на друг изпълнител. В този случай се определят и допълнителни разходи за координиране и интегриране в проектантския процес.

(3) Ако е договорено основни проектантски услуги да се поемат изцяло или отчасти от други изпълнители, без необходимост от начисляване на допълнителни разходи по ал.2, то се определя възнаграждение, което отговаря на намаления обем на работа на изпълнителя.

(4) За специални услуги, които се добавят към основните проектантски услуги, се договаря допълнително възнаграждение, само в случай че тези услуги водят до съществен разход на труд и време. Допълнителното възнаграждение се определя като процент от възнаграждението за основната проектантста услуга, спрямо която съответната специална проектантска услуга е сравнима по вид и обхват. Ако специалната услуга не е сравнима с никоя от основните проектантски услуги, възнаграждението се определя по вложено време според чл.8.

(5) За специални проектантски услуги, които при изчерпване на техническо-икономическите възможности за решение водят до значими намаления на разходите без понижения на строителните стандарти, може предварително да бъде договорено възнаграждение за успех до 20% от спестените разходи от изпълнителя, чрез неговите услуги.

(6) Ако специалните проектантски услуги заместват изцяло или отчасти основните проектантски услуги, се определя възнаграждение, което отговаря на възнаграждението за заместените основни проектантски услуги.

Чл.7. Определянето на себестойността на проектантските услуги за междинни стойности на записаните в таблици 1, 2, 3 и 4 се извършва чрез интерполация.

Чл.8. Определяне на себестойността на проектантските услуги по вложено време се прилага, когато е невъзможно определянето й по това приложение и се изчислява на базата на часовите ставки според Чл.19 от “Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране” по предварителна преценка на необходимото за дейността време. Ако тази преценка е невъзможна, може да се договори изчисляването й по доказаната необходимост от време.

Чл.9. (1) При определяне на себестойността на предоставените услуги могат да се начисляват допълнителни разходи като:

  1. Пощенски и далекосъобщителни такси.

  2. Разходи за размножаване на документи, чертежи както и за изработване на филми и снимков материал.

  3. Разходи за офис на строежа включително обзавеждането, осветлението и отоплението му.

  4. Пътни разноски за пътувания на разстояния над 15 км. от адреса на проектантското бюро на изпълнителя.

  5. Обезщетения за други разходи при по-дълги пътувания според ал.4., което се договаря предварително.

  6. Възнаграждения за извъндоговорни проектантски услуги на изпълнителя, които са възложени от него на трети лица със съгласието на възложителя.

(2) Допълнителните разходи могат да бъдат определени и договорени като твърда сума, според единични разходни документи.

Чл.10. (1) Цялостното възнаграждение за предоставени проектантски услуги се заплаща, когато е завършена договорената проектантска услуга и е представена подлежаща на проверка фактура .

(2) Междинни плащания могат да се договарят на разумни промеждутъци от време за доказани услуги.

(3) Допълнителните разходи се признават по представени разходни документи ако не е договорено друго.

(4) Други начини за разплащане могат да бъдат извършвани ако са договорени предварително.

Чл.11. Изпълнителят има право на възстановяване на данък добавена стойност, който се начислява върху договореното според това приложение възнаграждение и върху допълнителните разходи според чл.9, съгласно закона за данък добавена стойност. Това важи и за междинните плащания съгласно чл.10, ал. 2.


Част ІІ

Определяне на възнагражденията за предоставени проектантски услуги за сгради, външни съоръжения и открити площни обекти и обемно-пространствено оформяне (интериор)



Чл.12. (1) Възнагражденията за прдоставени основни проектантски услуги се определят съобразно присъщите разходите по обекта съгласно Таблица 6 и според хонорарната зона на обекта, определена в таблици както следва:

  1. при сгради и обемно -пространствено оформяне (интериор) според таблици на чл. 20 .

  2. при външни съоръжения според таблица на чл. 21.

(2) Присъщите разходи по обекта се определят по методиката на ценообразуването според ТАБЛИЦА №6, както следва:

  1. За фазите на работа 1 до 4 - според предварителната строителна стойност, а ако тя не е изготвена – според прогнозната строителна стойност. Прогнозната строителна стойност се побликува периодично от УС на КАБ.

  2. За фазите на работа 5 и 6 - според реалната строителна стойност, а ако тя не е установена – според тръжната строителна стойност.

  3. За фазите на работа 7 според реалната строителна стойност, а ако тя не е установена според тръжната строителна стойност

(3) Всички присъщи разходи според т. 2 се определят според обичайните местните цени ако възложителят:

    1. Изпълнява сам доставки или услуги.

    2. Получава ценови отстъпки от строителния предприемач или от доставчиците.

    3. Изпълнява бартерни доставки или дейности.

    4. Употребява налични или предварително набавени за целта строителни материали или елементи. Налични строителни материали, които трябва да бъде употребени за конструктивни или оформителски цели, трябва да се включват разумно в калкулациите. Размерът на сумите трябва да бъде уговорен писмено.

(4) Присъщи разходи при сгради и обемно-пространствено оформяне(интериори) са и разходите за инсталации, технически съоръжения, обслужващи инсталациите и съоръжения и оборудване, свързани със сградата (ТАБЛИЦА №6, ценови групи 3.2, 3.4 и 3.5.2 до 3.5.4), които архитектът не проектира или не надзирава тяхното изпълнение. Те се определят както следва:

  1. Изцяло, ако са до 25% от останалите присъщи разходи.

  2. Наполовина за частта им, която надхвърля 25% от останалите присъщи разходи.

(5) При външни съоръжения подлежат на калкулиране присъщите разходи за основни проектантски услуги и по-специално присъщите разходи за следните строителства и съоръжения, доколкото те се проектират или се надзирават от изпълнителя - архитект:

  1. Отделностоящи водоеми с предимно екологично или или ландшафтно предназначение

  2. Езера без стени

  3. Земнонасипни работи за ландшафтно оформление

  4. Несложни пробиви и брегоукрепвания като средство за ландшафно устройство, доколкото не са необходими проектантски услуги по (Приложение №4 от Методика за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране)

  5. Шумопредпазни стени както средство за ландшафтно оформяне

  6. Предпазни съоръжения и подпорни стени без транспортно натоварване като средства за ландшафтно оформяне, без извършването на проектантски услуги според Приложение №3

  7. Пешеходни и транспортни мостове, без да са необходими проектантски услуги според Приложение №3

  8. Пътища без пригодност за редовни транспортни нужди с прости отводнителни съоръжения както и пътища и други укрепени площи, проектирани като съпътстващи елементи на външни съоръжения и за които не са необходими проектантски услуги според (Приложение №4)

(6) Към присъщите разходи за изчисляване на себестойността на основните проектантски услуги при сгради и обемно пространствено оформяне (интериор) не влизат присъщите разходи за:

  1. Разноските по придобиването на терена за строителство и освобождаването му за строеж (ТАБЛИЦА №6, ценови групи 1.1 – 1.3).

  2. Оборудването на строителната площадка (ТАБЛИЦА №6, ценова група 1.4) в случаите, когато архитектът не проектира, нито надзирава изпълнението на строежа.

  3. Официалната регистрация и за други еднократни плащания (ТАБЛИЦА №6, ценови групи 2.12 – 2.3).

  4. Оборудване на строителната площадка (ТАБЛИЦА №6, ценови групи 5.3 и 5.7) като прокарване на ВиК и транспортни комуникации доколкото архитектът нито ги проектира, нито надзирава изпълнението им.

  5. Външните съоръжения (ТАБЛИЦА №6, ценова група 5) ако не влиза в т. 4.

  6. Съоръжения от всякакъв вид, които са приведени в ТАБЛИЦА №6, ако архитектът нито ги проектира, нито има надзор върху изпълнението им, нито участва по какъвто и да е начин в оформянето им.

  7. Прибори и стопански предмети, които влизат в ТАБЛИЦА №6, ценови групи 4 и 5.4 или се доставят от възложителя без съдействието на архитекта.

  8. Предмети на изкуствата, които не представляват съществена част от проекта

  9. Художествено оформени строителни елементи, доколкото архитектът нито ги проектира, нито участва в надзора върху изпълнението им.

  10. Обезщетения и обезщетителни плащания

  11. Строителни допълнителни присъщи разходи (ТАБЛИЦА №6, ценова група 7)

  12. Далекосъобщителни и други централни съоръжения на далекосъобщителната техника за локални точки както и съоръжения на машинната техника, които не са предвидени за обслужване на сградата, доколкото нито се проектират, нито се надзирават от архитекта.

(7)Към присъщите разходи за изчисляване на себестойността на основните проектантски услуги за външни съоръжения не влизат присъщите разходи за:

  1. Сградата (ТАБЛИЦА №6, ценова група 3) както и разходите според ал. 5 от т.1 до т.4 и от т.6 до т.13 разходи.

  2. Подлезите и надлезите в пешеходните зони, с изключение на присъщите разходи за укрепване на повърхностите.

Чл.13 (1)Хонорарните зони при сгради се определят по чл.14 на базата на следните оценъчни белези:

  1. Хонорарна зона І:

Сгради с минимални проектантски изисквания, т.е с

  • Незначителни изисквания към вписването в околната среда

  • Една функционална област

  • Незначителни архитектурни изисквания

  • Най-проста конструкция

  • Без или с просто техническо обзавеждане

  • Без или с прости довършителни работи

  1. Хонорарна зона ІІ:

Сгради с незначителни проектантски изисквания, т.е с

  • Незначителни изисквания за вписването в околната среда

  • Малко функционални области

  • Незначителни изисквания към архитектурата

  • Проста конструкция

  • Незначително техническо оборудване

  • Незначителни довършителни работи

  1. Хонорарна зона ІІІ

Сгради със средностатистически проектантски изисквания, т.е. със

  • Средни изисквания за вписването в околната среда

  • Няколко прости функционални възможности

  • Несложни архитектурни изисквания

  • Нормални или обикновени конструкции

  • Средно техническо оборудване

  • Нормални довършителни работи

  1. Хонорарна зона ІV

Сгради с проектантски изисквания над средностатистическите , т.е. с

  • Изисквания за вписването в околната среда над средните

  • Много функционални възможности в разнообразни отношения

  • Изасквания към архитектурата над средните

  • Изисквания към конструкцията над средните

  • Техническо оборудване над средното

  • Довършителни работи над средните изисквания

  1. Хонорарна зона V

Сгради с много високи изисквания към проектирането, т.е. с

  • Много високи изисквания към вписването в околната среда

  • Голям брой функционални възможности и всеобхватни направления

  • Много високи оформителски изисквания

  • Много високи изисквания към конструкцията

  • Многообразни технически оборудвания с високи технически изисквания

  • Многообразни довършителни работи с много високо качество.

(2) Ако за една сграда са приложими оценъчни белези от няколко хонорарни зони, поради което възниква съмнение относно това, към коя зона тя трябва да бъде причислена, то се определят съответен брой оценъчни точки по реда на алинея 3, като сградата се причислява със сумата от събраните точки към съответната хонорарна зона както следва:

1. Хонорарна зона І: Сграда с до 10 точки

2. Хонорарна зона ІІ: Сграда с 11 до 18 точки

3. Хонорарна зона ІІІ: Сграда с 19 до 26 точки

4. Хонорарна зона ІV: Сграда с 27 до 34 точки

5. Хонорарна зона V: Сграда с 35 до 42 точки



(3) Определянето на една сграда към съответната хонорарната зона се оценява в зависимост от степента на трудност съгласно изискванията към проектирането по отношение на критериите: вписване в околната среда , конструктивни изисквания, техническо оборудване и довършителните работи по точкова система до шест броя точки, а за функционалност и за естетически изисквания – до девет точки.

Чл.14 Видовете сградни обекти се определят по Таблица №1 на това приложение, разделени в пет хонорарни зони.

Чл.15 (1) Хонорарни зони за проектантски услуги по външни съоръжения и открити площни обекти се определят по чл.16 на базата на следните данни:

    1. Хонорарна зона І: Външни съоръжения с незначителни проектантски изисквания, т.е.

  • С ниски изисквания по отношение на обвързване с ландшафта

  • С ниски изисквания по отношение на защита, развитие и грижи за околната среда и ландшафта

  • С единично функционално предназначение

  • С ниски изисквания към архитектурата

  • Без или с незначителни изисквания към технически, хигиенни и канализационни съоръжения

    1. Хонорарна зона ІІ: Външни съоръжения с незначителни проектантски изисквания, т.е. с

  • Незначителни изисквания към обвързване с ландшафта

  • С ниски изисквания по отношение на защита, развитие и грижи за околната среда и ландшафта

  • Малко функционални предназначения

  • Незначителни изисквания към архитектурата

  • Незначителни изисквания към технически, хигиенни и канализационни съоръжения

    1. Хонорарна зона ІІІ: Външни съоръжения със средни проектантски изисквания, т.е.

  • Със средни изисквания към обвързване с ландшафта

  • Със средни изисквания спрямо защита, развитие и грижи за околната среда и ландшафта

  • С няколко функционални предназначения с обикновени взаимовръзки

  • Средносложни архитектурни изисквания

  • Нормални защита, развитие и грижи за околната среда и ландшафта

  • Нормални изисквания към технически, хигиенни и канализационни съоръжения

    1. Хонорарна зона ІV: Външни съоръжения с проектантски изисквания над средните, т.е.

  • Изисквания към обвързване с ландшафна над средните

  • Изисквания към защита, развитие и грижи за околната среда над средните

  • Многобройни функционални предназначения с разнообразни взаимовръзки

  • Сложни архитектурни изисквания

  • Много високи изисквания към технически, хигиенни и канализационни съоръжения

    1. Хонорарна зона V

Външни съоръжения с високи изисквания към проектирането, т.е.

  • С много високи изисквания по отношение обвързване с ландшафта

  • С много високи изисквания по отношение защита, развитие и грижи за околната среда и ландшафта

  • Многобройни функционални предназначения с разнообразни взаимовръзки

  • Високи архитектурни изисквания

  • Много високи специални изисквания по отношение техническото оборудване на обекта въз основа на специални технически дадености .

(2) Ако за едно външно съоръжение са приложими оценъчни белези от няколко хонорарни зони, поради което възниква съмнение относно това, към коя зона тя трябва да бъде причислена, то броят на оценъчните точки се определя според алинея 3. На базата на сумите на оценъчните точки сградата се причислява към следната хонорарна зона:

  1. Хонорарна зона І: Външни съоръжения с до 8 точки

  2. Хонорарна зона ІІ: Външни съоръжения с точки от 9 до 15

  3. Хонорарна зона ІІІ. Външни съоръжени с точки от 16 до 22

  4. Хонорарна зона ІV: Външни съоръжения с точки от 23 до 29

  5. Хонорарна зона V: Външни съоръжения с точки от 30 до 36

(3) При определянето на една сграда към съответната хонорарна зона, трябва да се оценява степента на трудност на проектантстската работа, оценъчните белези на обвързването на сградата с ландшафта, конструктивните изисквания, техническото оборудване и вътрешните строително-монтажни работи по точкова система до осем, а оценъчните белези брой на функционалните възможности и оформителските изисквания до шест точки.

Чл.16 Видовете външни съоръжения и открити обекти се определят по Таблица №2 на това приложение в пет хонорарни зони.

Чл.17 (1) Хонорарната зона за проектантски услуги при обемно пространствено оформяне (интериор) се определя по чл.18 на базата на следните оценъчни белези.

    1. Хонорарна зона І: Обемно пространствено оформяне (интериор) със съвсем незначителни проектантски изисквания, т.е.

  • С една функционална насоченост

  • Със съвсем незначителни изисквания към осветеността

  • Със съвсем незначителни изисквания към разпределение на помещенията и към пропорциите на обемите

  • Без или с незначителни технически обзавеждания

  • Със съвсем незначителни изисквания към цвета и материалите

  • Със съвсем незначителни изисквания към детайлните изпълнения

    1. Хонорарна зона ІІ: Обемно пространствено оформяне (интериор) с малки проектантски изисквания, т.е.

  • С малко функционални предназначения

  • С незначителни изисквания към осветеността

  • С незначителни изисквания към разпределение на помещенията и към пропорциите на обемите

  • С незначително техническо обзавеждане

  • С незначителни изисквания към цвета и материалите

  • С незначителни изисквания към детайлните изпълнения

    1. Хонорарна зона ІІІ: Обемно пространствено оформяне (интериор) със средни проектантски изисквания, т.е.

  • С няколко прости функционални направления

  • Със средни изисквания към осветеността

  • Със средни изисквания към разпределение на помещенията и към пропорциите на обемите

  • Със средно техническо обзавеждане

  • Със средни изисквания към цвета и материалите

  • Със средни изисквания към детайлните изпълнения

    1. Хонорарна зона ІV: Обемно пространствено оформяне (интериор) със проектантски изисквания над средните, т.е.

  • С многобройни функционални направления с разностранни връзки

  • С изисквания към осветеността над средната

  • С изисквания към вътрешните СМР над средните равнища

  • С изисквания към цвета и материалите над средните равнища

  • С изисквания към детайлните изпълнения над средните равнища

    1. Хонорарна зона V: Обемно пространствено оформяне (интериор) с много високи проектантски изисквания,т.е

  • С многобройни функционални направления

  • С много високи изисквания към осветеността

  • С много високи изисквания към вътрешните СМР

  • С многообразни технически устройства с високи технически изисквания

  • С високи изисквания към цвета и материалите

  • С високи изисквания към детайлните изпълнения

(2) Ако за едно обемно пространствено оформяне (интериор) са приложими оценъчни белези от няколко хонорарни зони, поради което възниква съмнение относно това, към коя зона тя трябва да бъде причислена, то броят на оценъчните точки трябва да се определя според алинея 3. На базата на сумите на оценъчните точки на обемно пространственото оформяне (интериор) се причисляват към следната хонорарна зона:

  1. Хонорарна зона І: с точки до 10

  2. Хонорарна зона ІІ: с точки от 11 до 18

  3. Хонорарна зона ІІІ: с точки от 19 до 26

  4. Хонорарна зона ІV: с точки от 27 до 34

  5. Хонорарна зона V: с точки от 35 до 42

(3) При определяне на обемно пространственото оформяне (интериор) към съответната хонорарна зона трябва да се оценява степента на трудност на проектанстската работа, оценъчните белези на обвързването на сградата с ландшафта, конструктивните изисквания, техническото оборудване и вътрешните строително-монтажни работи по точкова система до осем, а оценъчните белези за цветни материали и оформителски работи с до девет точки.

Чл.18 Хонорарните зони за обемно пространствено оформяне (интериор) се определят по Таблица №3 в пет хонорарни зони.

Чл.19 (1) (изм. 03. 2017г.) Описът на дейностите на основните проектантски услуги при проектиране на обект обхваща проектантските услуги при нови строежи, нови съоръжения, възстановително строителство, разширения, преустройства, модернизации, обемно-пространствено оформяне (интериор), поддръжки и ремонти на сгради и са обобщени във фази от 1 до 9 на алинея 2. Себестойността на проектантските услуги по отделните фази се определя като процент от общата себестойност на предоставената проектантска услуга в долната таблица:


  1. (изм. 03.2017г.) Описанието на основните проектантски услуги, включени в отделните фази, е:




    Оценяване на основните проектантски услуги в % от общата себестойност




    Сгради

    Площни обекти

    Интериори

    ФАЗА 1 – Предварителни (прединвестиционни) проучвания.


    2

    3

    2

    ФАЗА 2 – Обемно-устройствени проучвания


    7

    10

    7

    ФАЗА 3 – Идеен проект

    15

    16

    15

    ФАЗА 4 – Технически проект

    3

    4

    2

    ФАЗА 5 – Работен проект /работни чертежи и детайли/

    25

    25

    30

    ФАЗА 6 - Изготвяне на количествени сметки и оформянето им във вид на тръжни книжа

    10

    7

    7

    ФАЗА 7 – Съдействие при организация и провеждане на търг/търгове за избор на изпълнител/и/

    4

    3

    3

    ФАЗА 8 – Инвеститорски контрол, авторски контрол, координация на строителния процес до въвеждане на обекта в експлоатация

    32

    30

    32

    ФАЗА 9 – Комплектоване на архивна документация, установяване на дефекти по обекта и съдействие за отстраняването им в рамките на гаранционните срокове

    2

    2

    2




    100

    100

    100



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница