За периода 2007 – 2013г. „Наймекс груп” еоод софия, 2006 съдържание



страница1/11
Дата09.04.2018
Размер2.19 Mb.
#64619
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


ПЛАНИРАНЕ НА МЕСТНО ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ





НА

ЗА ПЕРИОДА 2007 – 2013г.
НАЙМЕКС ГРУП” ЕООД

София, 2006

СЪДЪРЖАНИЕ
ВЪВЕДЕНИЕ

РЕЗЮМЕ

Част I. СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКИ АНАЛИЗ НА СИТУАЦИЯТА

1. АНАЛИЗ И ОЦЕНКА НА ПРИРОДНИЯ ПОТЕНЦИАЛ



    1. Географско положение

    2. Климатична характеристика

    3. Почвени характеристики

    4. Природни характеристики и ресурси

2. ТЕХНИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА

2.1. Водоснабдителни мрежи

2.2. Мрежи и системи за отпадни води

2.3. Транспортни мрежи

2.4. Депа за твърди битови отпадъци

2.5. Енергийни мрежи и системи

2.6. Комуникационни мрежи

2.7. Газификация и топлофикация
3. ТЕНДЕНЦИИ В ЕКОЛОГИЧНАТА ОБСТАНОВКА


    1. Идентификация на проблемните територии и обекти, степен на увреждане

    2. Интегрални проблеми за околната среда в територията

    3. Основни замърсители, компоненти на замърсяване (води, почви, твърди отпадъци, шум, радиация, биологично разнообразие)

4. АНАЛИЗ НА ТЕНДЕНЦИИТЕ И ПРОЦЕСИТЕ В СОЦИАЛНАТА СФЕРА



    1. Население

    2. Заетост

    3. Здравеопазване

    4. Образование

    5. Спортна инфраструктура

    6. Културно наследство




  1. УРБАНИЗАЦИЯ

5.1. Населени места, състояние динамика

5.2. Проблеми на урбанизацията

5.3. Бизнес инфраструктура и обслужване


    1. Кадастър и планова обезпеченост

6. АНАЛИЗ НА ТЕНДЕНЦИИТЕ И ПРОЦЕСИТЕ В ИКОНОМИКАТА

6.1. Промишленост

6.2. Икономическо развитие

6.3. Услуги и търговия

6.4. Селско стопанство

6.5. Бюджетно осигуряване
7. SWOT АНАЛИЗ
Част II. Изследване и анализ на възможностите за привличане на инвестиции в община Каолиново


  1. SWOT aнализ на условията за насърчаване на инвестициите в община Каолиново

  2. Основна цел, допускания, очаквани резултати и мерки за привличане на инвестиции в община Каолиново

    1. Повишаване на административната и проектна компетентност на общински и административни структури

    2. Развитие на техническата инфраструктура

      1. Транспортна инфраструктура

      2. Далекосъобщения (телекомуникации)

      3. Водоснабдяване и канализация (Вик)

    3. Повишаване на качеството на работната сила

    4. Регионална политика за насърчаване на инвестициите

    5. Инвестиционен маркетинг

    6. Подобряване на финансовата среда за инвеститорите


Част III. СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА ОБЩИНА КАОЛИНОВО

  1. Визия за развитие

  2. Приоритети и цели

  3. Специфични мерки и дейности

  4. Описание на съвместни дейности и проекти, които допринасят за постигане на общите цели на развитие на съседни общини

  5. Програма за финансова реализация

  6. Процедури за мониторинг и оценка

  7. Осигуряване публичност и информационно обслужване


ИЗПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА

ПРИЛОЖЕНИЯ

  1. Индикативна финансова таблица

ВЪВЕДЕНИЕ


Местното икономическо развитие (МИР) е процес, в рамките на който партньорите от публичния, неправителствения и бизнес сектор работят съвместно за създаване на по-добри условия за икономически растеж и заетост. Крайната цел е подобряване качеството на живот.

Реализирането на местно икономическо развитие в община Каолиново означава пряка работа за изграждане на икономическа сила на територията на община Каолиново с цел подобряване на нейната икономическа перспектива и качеството на живот на нейните жители. Успехът на общността от община Каолиново днес зависи от способността й да се адаптира към бързо променящата се пазарна среда в национален и в международен контекст.

Община Каолиново се характеризира с уникални местни условия, които могат да подпомогнат нейното икономическо развитие. Тези дадености ще оформят базата за планиране и прилагане на стратегия за местно икономическо развитие.

За да изгради силна местна икономика общността на община Каолиново трябва да стартира процес на сътрудничество с различните партнъори, чрез който да разбере и да обоснове бъдещите си действия в съответствие със своите силни страни, слабости, възможности и заплахи за развитие. След това общността ще направи своята територия по-привлекателна за бизнеса, работещите и подкрепящите /финансиращите/ институции.

Успяващите частни предприятия създават благоприятен климат, разкриват работни места и подобряват жизнения стандарт на местните жители. Частните предприятия, обаче, зависят от благоприятните условия за бизнес в Общината, за да могат да просперират. Местните власти имат важна роля за създаването на тези условия за успешно развитие на бизнеса и на нови работни места. В този смисъл местното икономическо развитие в община Каолиново е партньорство между местната власт, бизнеса и интересите на обществото.

Обществото и бизнесът в община Каолиново все повече осъзнават, че успяващите местни икономики изискват социално и икономическо съживяване и грижа за околната среда. Затова е нужно стратегиите и плановете за местно икономическо развитие да съдържат мерски за борба с бедността и да приобщават хората в неравностойно положение и маргинализираните социални групи.

Добрите европейски и световни практики сочат, че началото на местното икономическо развитие винаги следва да се поставя с формулирането на стратегия и разработването на план за социално-икономическо развитие. Стратегията за МИР е ключов елемент от процеса на планиране на развитието на всяка общност. В идеалния случай стратегията за МИР би била компонент на един по-широкообхватен стратегически план за развитие на общността. Времевият хоризонт на една стратегия за МИР е седем години съгласно регулативните документи на ЕС и Министерството на регионалното развитие и благоустройство на страната.

Следователно планът за местното икономическо развитие следва да се разглежда като етап от процеса на регионалното планиране и програмиране и в частност като етап от процеса на разработване и реализиране на плановете за развитие на общините в периода 2007 - 2013г. В тази връзка планът за МИР се разглежда от нас като процес на актуализиране, доразвиване и детайлизиране на Плана за развитие на Общината в периода 2007 - 2013г., особено в частта му за партньорството и привличането на местни и чужди инвестиции за повишаване на конкурентноспособността на региона и Общината, на заетостта и благосъстоянието на населението на Общината.

Уменията и ресурсите, с участието на които всяка от заинтересовани страни на общността в Общината, формират основата на процеса за стратегическо планиране. Установяването на ползотворни взаимоотношения и работещи структури, които пълноценно да ангажират заинтересованите страни в процеса би следвало да доведе до взаимно, изгодно, дългосрочно, формално /институционализирано/ партньорство между публичния сектор, частния бизнес и неправителствените организации (НПО). Тези отношения могат да варират от процес на сравнително неформално сътрудничество през работни групи до формиране на звено за регионална координация към местната администрация или на институционализирано обществено частно партньорство - в настоящия случай изграждането и функционирането на местен консултативен съвет.

Познаването на настоящото състояние на местната икономика е от решаващо значение, за да се помогне на заинтересованите страни да формулират подходяща стратегия за бъдещото развитие. Границите на анализа при извършване на оценка на местната икономика не трябва да се ограничават до една териториално-административна единица като например община, а да се определят в зависимост от икономическите връзки в географската територия, например метрополия, център на съсредоточаване на заетост или град и прилежащите му селски райони. Предварителният анализ на икономиката се основана на познаване на количествените и качествените параметри на ползваните източници, на структурата и тенденциите в производството и заетостта, професионалната квалификация и умения и на други ресурси, които могат да подпомогнат определянето на правилната посока за развитие на местната икономика. Тази информация ще ни подскаже също така какви програми и проекти трябва да се реализират, за да укрепне икономическата база на местната икономика. Събирането на данни и информация е първата стъпка към извършване на оценка на местната икономика. В разработката се използват няколко инструмента, в това число SWOT-анализ (“силни страни”, “слаби страни”, “възможности” и “заплахи”), анализ на тенденциите и определяне на регионални икономически индикатори.

Оценката следва да определи също така публичните, бизнес и неправителствени ресурси; да събере и анализира съществуващите или нови, важни количествени и качествени данни; да установи какви системи за управление на “ноу-хау” ще се използват в бъдеще за нуждите на наблюдение и оценка на изпълнението. Нивото на дълбочина на данните ще зависи от тяхната наличност, бюджет и характер на местната икономика. Оценката следва да разглежда по-широк спектър от възможности за икономическо развитие съобразно потенциала на водещите сектори.

Както ясно формулираните стратегически програми за развитие на Общината, целта на стратегията за МИР е намиране на интегриран подход за МИР. Нужно е експертите от местната администрация и водещите заинтересовани страни да намерят балансирано решение, което отчита както потребностите за икономическото развитие, така и нуждата от решаване на въпросите, касаещи социалния сектор и околната среда.

Реализацията на плана за МИР ще се осъществява в рамките на реализацията на плана за развитие на Общината в периода 2007 - 2013г. Планът за развитие на Общината определя бюджетните параметри, човешките ресурси и необходимата институционална и процедурна рамка, нужни за реализирането на плана за МИР. В този смисъл, Планът за развитие на община Каолиново за периода 2007 - 2013 е пресечната точка, интегрираща всички програми и проекти, включени в стратегията за МИР. Планът за действие определя йерархията на задачите, отговорните страни, реалистични графици, нужните човешки и финансови ресурси, източниците на финансиране, очакваните въздействия, резултати, измерителите на изпълнението и системите за наблюдение и оценка за всеки проект. Планът за развитие на Общината е опосредстващото звено между проектите в двата плана, обединени в един актуален, за да се избегне конкуренцията за ресурси между отделните проекти. По този начин ще имаме един интегриран План за развитие на Общината.

В процеса на разработване и реализиране на този интегриран план община Каолиново ще бъде изправена пред избор на програми, които ще се превърнат в ключови за плана за развитие на Общината. Водеща ще бъде програмата за привличане на инвестиции.

Реализацията на този интегриран план изисква институционaлизирането му с цел въвличане в реализацията му на всички отдели и звена на Общината, както и всички други заинтересовани страни. Необходимо е да се гарантира, че функцията “местното икономическо развитие” е много добре организирана и интегрирана в механизма за реализиране на плана за развитие на Общината.

Първата стъпка в тази насока е изграждането и утвърждаването от Общинския съвет на община Каолиново на Местен консултативен съвет (МКС). Екипът на МКС следва да работи със заинтересованите страни, за да се формират обществено-частни партньорства. Досегашната практиката показва, че общините са водещи в това усилие. С постепенното интегриране на плана за МИР и плана за развитие на Общината и приемането им от общността, ключовите обществено-частни партньорства могат да бъдат конституирани като автономни или полуавтономни органи, чиято задача е изпълнението на плановете чрез консултации и оценки, които имат за цел да подпомагат общинското ръководство и да реализират формите и механизмите на ПЧП.

Добрата европейска и световна практика в местното икономическо развитие изисква индивидуални подходи, съобразени с местните условия. Добрата практика доказва, че посочените по-долу принципи, представляват отлични насоки за прилагане на МИР в община Каолиново:


  • интегриран подход, отчитащ аспектите на социалната среда, околната среда, както и икономическите проблеми на територията;

  • внимателно разработена стратегия, формулирана с участието на всички партньори и почиваща върху консенсусно изработена визия;

  • набор от инициативи – кратко-, средно- и дългосрочни, които да катализират партньорства и да спечелят доверието на заинтересованите страни;

  • местни лидери, които гарантират ангажираност, надеждност и способност да обединят заинтересованите страни;

  • изграждането на капацитет за управление на “екипи на место” е изключително важно за изпълнението на програмата;

  • стратегията за МИР трябва да бъде “собственост” на местната власт, демонстрирала ясна политическа воля да я реализира;

  • политическата, финансовата и техническата подкрепа от другите нива на управление само увеличават ценността на философията за МИР;

  • прилагане на интегриран подход за наблюдение и оценка на МИР.

Следвайки изложената по-горе логика на възприетия от нас методологичен подход в процеса на разработване на плана за МИР в община Каолиново сме включили екипа и самия План за развитие на община Каолиново за периода 2007 - 2013, разработен през 2005г. като сме актуализирали данните и анализите с данни от 2004, 2005г. и оперативни данни за 2006г. Допълнително в тези екипи са включени и:

    • инж. Станислав Стоянов - координатор на проекта

    • гл.ас. д-р Светла Лесидренска - консултант

    • инж. Светла Младенова - консултант “Околна среда” и “Анализ на ситуацията”






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница