За периода октомври 2014 г ноември 2015 г. В своята 24-годишна дейност Фондация „Васил Левски



Дата08.05.2018
Размер216.59 Kb.
#68283

О Т Ч Е Т


на Управителния съвет на Фондация „Васил Левски”

за периода октомври 2014 г. – ноември 2015 г.

В своята 24-годишна дейност Фондация „Васил Левски” се ръководи от приетия от Общото й събрание Устав, от Вътрешния правилник за работа на Управителния съвет и приетите и утвърдени годишни планове. От септември 2013 година, когато е избран новият Управителен съвет, Фондацията следва два основни принципа. На първо място ръководството й прави възможното за осъществяване на приемственост и продължаване на всичко положително, „родено” през предходните 22 години. В същото време се прави успешен опит за въвеждане на някои нови правила и дейности, наложени от промените, настъпили през първите години от второто десетилетие на ХХІ век. Това е втората линия, която УС приема като основополагаща в сегашната и бъдещата дейност на Фондацията. Тази линия е свързана с финансовата криза, обхванала България и отразяваща се върху дейността на организацията, но според УС на Фондацията за Апостола на българската свобода си струва да се работи и тогава, когато материалните средства не достигат или изобщо ги няма. И въпреки всичко, казаното в следващите редове е ярко свидетелство за направеното през отчетния период.

Особено внимание през изминалата отчетна година Фондация „Васил Левски” обръща на опазването и развитието на културно-историческото наследство, свързано с Васил Левски и неговите сподвижници. Оказаната логистична подкрепа през 2014 г. на три предложения за изграждане на нови паметници на Апостола – на Община Шумен, на Община Русе и един в Благоевградска област, има и съответен положителен резултат. На 27 март 2015 г. във Военния клуб – Шумен, се проведе заседание под председателството на Мишо Йорданов – директор на Военния клуб и председател на ОК „Васил Левски”, с цел учредяване на Инициативен комитет за издигане паметник на Апостола. В това заседание участие вземат Венцислав Венков – бивш областен управител на Шумен, представители на Артилерийския факултет към Военния университет „Васил Левски”, на Държавен архив – Шумен, на училище „Васил Левски”, на шуменската общественост. На този форум е поканен и присъства и председателят на Фондация „Васил Левски”. Избраният и утвърден Инициативен комитет, в който като член влиза и председателят на Фондация „Васил Левски”, избира за свой председател запасния полковник Марин Казаков. Целта на комитета е да си пристъпи към реализиране на замисъла до 18 юли 2015 г. На това заседание са представени и варианти за избор на място, като избраният Инициативен комитет утвърждава един от вариантите.

В резултат на оперативната дейност на Инициативния комитет, ОК „Васил Левски” и съпричастността на Община Шумен в лицето на Красимир Костов – кмет и Живка Тонева – зам.-кмет, изграждането на паметника и осигуряването на средствата за това е осигурено и на 17 юли 2015 г. в церемония от 18 часа бюст-паметникът на Васил Левски е открит при изключително тържествена обстановка. Освен многобройното шуменско гражданство в церемонията вземат участие Общинското ръководство на града, депутати от града и областта, Варненско-преславският митрополит, ректорът на Военна академия ген. Тодор Дочев, ОК „Васил Левски”, ръководен от неговия председател Мишо Йорданов и др. От страна на Фондация „Васил Левски” присъстваха Георги Цветков – член на УС и проф. Иван Стоянов – председател на УС. От името на Фондацията пред новооткрития бюст-паметник беше поднесен венец и бяха връчени три поздравителни адреса – до кмета на Община Шумен, до председателя на Инициативния комитет и до председателя на ОК „Васил Левски”. Особена атракция за присъстващите създаде участието на Гвардейската военна част, изпратена от столицата специално за откриването на бюст-паметника.

Тук е необходимо едно уточнение, което УС задължително трябва да знае. Бюстът, който бе поставен в Шумен, е дело на Росица Мишева. Преди години правото да разполага с модела е откупено от Фондация „Васил Левски” и всички бюстове по този модел до „случая Шумен”са изработени и поставени чрез договори между съответните заявители и Фондацията. Чрез допълнителни договори между изпълнител на паметника и възложител – т.е. Фондацията, се определя размера на средствата, които отиват за обозначените две договарящи се страни. След смъртта на д-р Стоян Джавезов цялата документация по този въпрос по неясни причини е предоставена на инж. Веселин Ружеков. Въпреки опитите ми да я изискам обратно – резултат до този момент няма. Уведомявам УС на Фондацията, че ако изискваната документация не бъде предоставена на нейния притежател – т.е. на Фондацията, по доброволен начин, ще бъде заведено дело за нейното получаване и за пропуснати ползи. Съзнателното укриване на документацията до този момент – вече две години, е причината да се направи уговорката в началото на отчета, че УС може да гарантира финансовата прозрачност в дейността на Фондация „Васил Левски” с пълна сигурност единствено от септември 2013 г. насам.

Сдружение „Васил Левски” – Плевен, подело инициативата за изграждане на паметник на Данаил Попов в родния му град, която инициатива от началото на появата й е консултирана с председателя на Фондацията, проведе на 3 ноември конкурс на предложените в обявения срок проекти. Журито в състав – председател Григор Гошев и членове проф. д.и.н. Иван Стоянов, арх. Бойко Балтаков, д-р Галина Цветкова, Габриел Георгиев, Панайот Йорданов и Искра Ганева, разгледа и обсъди задълбочено трите предложени проекта и с пълно единодушие класира на първо място проекта на скулптура Красимир Рангелов. Предстои сключване на договор и изпълнение на проекта, като се предвижда откриването на бюст-памеитника да стане на 3 март 2016 г.

Записаното в предварителната ни програма за 2014 - 2015 г. подпомагане на процеса по проектиране на разширение и реконструкция на експозиционната зала на Национален музей „Васил Левски” – Карлово, въпреки откритата възможност за финансиране, не се реализира. Причината е несъответствие в границите на имота по регулация и по кадастрална карта, поради което не е издадена виза за проектиране. В момента се проучват документи от Община Карлово и въпросът е отнесен до областната управа в Пловдив. Едва след изменение на кадастралната карта могат да се предприемат отново стъпки, ако се намери възможност за осигуряване на финансирането, каквато беше пропусната през лятото на 2014 г. поради посочените проблеми.

Фондация „Васил Левски” оказва значителна помощ в организирането на няколко национални прояви. Особено място тя заема с методическата и логистичната подкрепа на юбилейния 30-ти поход „По стъпките на четата на Таньо Войвода” от 29 май до 2 юни 2015 г. Председателят на Фондацията беше поканен от д-р Анатолий Кънев като основен специалист от историческа гледна точка в организирането и провеждането на похода. Списание „Път”, издавано от Културно-просветното дружество „Родно Лудогорие”, председател на което е д-р Анатолий Кънев публикува обширно интервю с председателя на Фондацията, засягащо множество въпроси от българската история, от българското минало, настояще и бъдеще, което всеки интересуващ се може да прочете. Освен това в същия брой за 2015 г. е публикувана и студията му „Българското национално знаме”, разкриваща историята на този основен български национален символ. От общо 86-те страници на това издание половината – т.е. 43, са предоставени на председателя на УС на Фондацията. Това списание беше раздавано на участниците в похода от различните училища и селища.

На 1 юни в залата на Историческия музей – Попово, се проведе среща на председателя на Фондацията с учители, журналисти, ръководители на групите в похода, участници в похода, членове на ОК „Васил Левски”, представители на интелигенцията в Попово и др., на която беше изнесена лекцията „Раждането на българските национални символи”, запознаваща присъстващите с появата на националния герб, националния химн и националното знаме. Непосредствено след лекцията се проведе среща и беседа с участниците от клуб „Млад възрожденец” от училище „Любен Каравелов”, на които беше подарена книгата „Европейските измерения на Васил Левски”. Десет броя от това издание бяха предоставени на д-р Анатолий Кънев за награждаване на участниците в похода.

Председателят на Фондацията участва и в журито, което трябваше да определи наградите на участниците в конкурса за маршова песен и дефилирането в строй на училищата от Попово и селищата през които преминава походът. Другите участници в журито бяха кметът на Попово д-р Людмил Веселинов, д-р Димитър Стефанов – кмет на Тутракан, представители на Министерството на войната, на МОН, на областната управа – Търговище и разбира се д-р Николай Кънев. Участниците в журито връчиха награди на победителите и на всички участници. Масовостта на този поход впечатлява. По своите изпълнения в различните селища, по организираните културно-просветни изяви и патриотични инициативи походът е ненадминат до този момент. Трябва да се почертае, че главна заслуга за това има д-р Анатолий Кънев и КПД „Родно Лудогорие”, а също и съпричастността на общинските ръководства на селищата, през които преминава походът.

Фондация „Васил Левски” взе активно участие и в логистиката и изпращането на „Ретро лъча” от 30-я юбилеен поход „По стъпките на Апостола”. На 16 юли този лъч с изходна точка Плевен беше посрещнат от председателя на Фондацията в Ловеч, където се проведе среща със зам.-кмета Пламен Петков, а по-късно в срещата се включи и кметът Минчо Казанджиев. Темата на срещата бе свързана с бъдещето на похода и помощта, която общинското ръководство на революционната столица на Левски може и трябва да оказва на тази инициатива.



На същата дата – 16 юли, следващата среща на походниците, придружени от председателя на Фондацията, се проведе в Троян с Поля Димова – зам.-кмет на общината. В срещата участие взе и председателят на ОК „Васил Левски” Венелин Ангелов, а също така и известният краевед и изследовател на Апостола Дочо Дулев. Отново се разискваха въпроси за бъдещето на похода и подкрепата от страна на общинското ръководство. Последва среща с ръководството на Троянския манастир, осигурено със съдействието на Венелин Ангелов, където се проведе интересна беседа на историческа тема. Председателят на Фондацията изпрати походниците до ВЕЦ „Видима” и подножието на връх Ботев, а на 18 юли ги посрещна – тях и останалите 7 лъча на похода, заедно с цялото общинско ръководство на Карлово – д-р Емил Кабаиванов – кмет, Стойо Карагенски – председател на ОС и зам.-председател на Фондация „Васил Левски”, Антон Минев – зам.-кмет, инж. Стефан Стефанов, Петя Найденова, Дора Чаушева – директор на Национален музей „Васил Левски” и много карловски граждани. За първи път беше организиран преглед на лъчовете, които имаха възможност да представят маршрута, проявите по време на похода, интересни моменти и преживявания в трудните планински условия. Организатори бяха Националният музей „Васил Левски”, Фондация „Васил Левски”, Общински комитет „В. Левски” - Карлово, Община Карлово. В голямата зала на Община Карлово в присъствието на походници, граждани, гости на града всеки лъч показа своята презентация. Тази проява беше съчетана с традиционния литературен салон, на който беше представен юбилейният вестник „Паметникът. 120 години от откриването”, монографията на Петко Еврев „Предател ли е поп Кръстьо? „За” и „против” и други издания, свързани с Васил Левски. На всички участници в похода бяха връчени колективни и индивидуални награди, като Трети лъч, с преобладаващо участие от езиковата гимназия в Плевен, получи от председателя на Фондацията документалното наследство на Васил Левски, а всички други получиха множество безплатни броеве от юбилейния вестник „Паметникът. 120 години от откриването”. Вестникът беше предоставен от председателя на Фондацията и на общинските ръководства в Ловеч и Троян, а също така на управата на Троянския манастир. Церемонията по посрещането на походниците и тяхното награждаване беше неописуема по своята тържественост.

Фондацията продължава традицията да се обръща сериозно внимание на популяризирането на Апостола на българската свобода зад граница. След дълги перипетии портретите на Раковски, Каравелов, Левски и Ботев, подарени със съдействието на Фондацията от Национален музей „Васил Левски” и Галерия А1 – Карлово, за които става въпрос в предходния отчет, вече украсяват кабинета по българистика във Филологическия кабинет на Белградския държавен университет. Този факт е от изключително значение, тъй като тримата – без последния в тази поредица, намират изключително добър прием в сръбската столица през 60-те години на ХІХ век и в резултат на оказания им братски прием развиват революционна дейност в полза на българското общество с идеята за възстановяване на българската държавност. Дълбоката криза в дипломатическите отношения между София и Белград в последните две години на ХХ век създават редица проблеми и днес на българските лектори в университетите в Белград и Ниш. Независимо от това Фондация „Васил Левски” съумя да преодолее натрупания негативизъм и да получи разрешение за поставянето на портретите на „Четиримата Големи” в центъра на сръбската столица.

Във връзка с откриването на паметник на Васил Левски в Чикаго и провеждането на Четвъртата Олимпиада за Левски сред българските училища в този град Фондация „Васил Левски” и Национален музей „Васил Левски” изпратиха много книги и материали, които са раздадени като награди на участващите в олимпиадата ученици и училища. По повод на тази своя дейност Фондацията е удостоена със специална „Грамота за заслуги”, а в придружаващото я писмо до председателя на Фондацията, между другото се казва: „ Благодарни сме на Фондация „Васил Левски”за подкрепата и дарените материали на Българо-американския център за културно наследство, с които наградихме от Ваше име участниците от единадесет български училища в Олимпиада за Левски, 2015. … По този повод приемете нашата – на борда на директорите и моята, сърдечна благодарност, заедно с почетната грамота за вашата организация”.

На 5 април беше предоставена една книга за Левски на италиански език в катедралата „Св. Марко” във Венеция. На 7 април бяха предоставени две книги за Левски на Българското училище в Рим. На 8 април бяха връчени две книги за Левски на италиански език за изучаващите български език и българска история във Флоренция. Всичко това беше направено чрез Венета Ненкова – главен организатор на българското училище в Рим. Тези три прояви са осъществени от председателя на Фондацията при пътуването му до Италия. Малко по-късно оставените от него допълнително две книги – една на италиански и една на български са предоставени на Сelle di Bulgharia – малко градче в Южна Италия и гр. Комо, където е погребан Пенчо Славейков.

Две книги на немски език председателят на Фондацията предостави и на градската библиотека на гр. Бремерхафен – Германия.



В началото на октомври Фондация „Васил Левски” изпрати в Българската църква „Св. Димитър”, построена със средствата на Игнат Канев в Брамтън – Канада, изданията „Левски в детските очи” с автор Иван Стоянов и „Уроците на Апостола” – съставители Дора Чаушева и проф. д.и.н. Иван Стоянов.

Особеното внимание на Фондация „Васил Левски” е насочено към популяризаторската работа за утвърждаване на идеите на Васил Левски тук, в България, най-вече сред младежта, за да се превърнат те в подражаем пример и достижим идеал. На 7 и 8 ноември Председателят на Фондацията и секретарят на Фондацията Димитър Пиронков участваха в тържествата във връзка със 180 годишнината от рождението на Любен Каравелов. Двамата поднесоха цветя пред паметника на Любен Каравелов в родната му къща. Цветя пред паметника бяха поднесени и от директора на Национален музей „Васил Левски”. Председателят на Фондацията поднесе поздравителен адрес до Дирекцията на музеите в Копривщица и изнесе доклад на тема „Модерният политик и дипломат на Нова Българлия”, която тема е неразривно свързана и с Васил Левски. По покана на Община Бургас председателят на Фондацията посети морския град на 19 и 20 февруари. В първия ден – 19 февруари, по покана на ръководството на Гимназията по икономика той изнесе Урок по родолюбие пред учениците от 11 клас. По-късно в зала „Петя Дубарова” в Морското казино на града се проведе среща с представители на бургаската интелигенция и общественост, посветена на годишнината от смъртта на Апостола на българската свобода. На тази среща, на която присъстваха повече от 100 души беше представена книгата „Нови щрихи върху идейните възгледи и дейността на Васил Левски”, след което последва оживена дискусия. Срещата продължи повече от два часа. На 23 февруари в Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев” в Разград председателят на Фондацията представи новата си монография „Каравелов и Левски. Истинският прочит”. Между многото посетители – учители, журналисти, ученици, служители в общината и културните институции в града бяха и представителите на ОК „Васил Левски” с председателя си Мирослава Кацарова. Малко по-късно, също на 23 февруари, в Исторически музей – Попово бяха представени две книги от Иван Стоянов – „Първият Биограф на Апостола” и „Каравелов и Левски. Истинският прочит”. След оживената дискусия последва среща с клуб „Млад възрожденец” от училище „Любен Каравелов”. На 24 февруари от 14 часа в Генерал Тошево председателят на Фондацията се срещна с Младежкия общински съвет, пред който бяха представени някои от основните идеи на Васил Левски и се обсъдиха въпроси за работата на съвета в този Добруджански град. От 17 часа на същата дата в залата на Общината беше представена книгата „Първият биограф на Апостола”. Главен организатор беше председателят на ОК „Васил Левски” и зам.-кмет Георги Георгиев. От страна на Фондацията на общината бяха връчени безплатно календари за 2015 г., които да бъдат раздадени на училищата, членове на комитета и изявени учители, ученици и граждани. На следващия ден – 25 февруари се проведе среща с обществеността на Кардам, където беше представена най-новата книга на председателя на Фондацията „Славянските комитети и Българското опълчение”. На 26 февруари в Исторически музей – Ботевград Иван Стоянов изнесе лекцията „Раждането на българските национални символи” във връзка с наближаващия национален празник 3 март. Лекцията беше последвана от оживена дискусия. Присъстваха членовете на ОК „Васил Левски”, представители на Общинското ръководство, учители и много граждани. Имаше дори членове на ОК „Васил Левски” – Правец, между които и Гетко Гечев. На 27 февруари в Хасково Регионална Библиотека „Христо Смирненски” и ОК „Васил Левски” начело с председателя Недялко Димов организираха представяне на книгата „Каравелов и Левски. Истинският прочит”. На 3 март по покана на Община Троян председателят на Фондацията изнесе лекция в музея на занаятите за значението на 3 март и представи новото издание от спомените на Минко Иванов Марковски. На събитието присъства цялото общинско ръководство и председателя на ОК „Васил Левски” Венелин Ангелов, както и членовете на комитета. На 12 март в Столична библиотека – София Фондация „Васил Левски” организира заедно с Национален музей „Васил Левски” и земляческото дружество на карловци, живеещи в София, Паметна вечер за Апостола. Бяха представени книгите „Каравелов и Левски. Истинският прочит” и „Първият биограф на Апостола”. Присъстваха Стайо Карагенски – зам.-председтел на Фондацията, Дора Чаушева – директор на Национален музей „Васил Левски” – Карлово, Маргарита Златарева – председател на карловското дружество, Златан Тодоров – председател на ОК „Васил Левски” – Карлово, членовете на УС на Фондацията Константин Баждеков и Димитър Пиронков, служителите във Фондация „Васил Левски” и ОБК „Васил Левски” д-р Катя Захариева и Иванка Николова, професор Христо Христов и още много други представители на интелигенцията. На 27 март в РБ „Стилиян Чилингиров” – Шумен, председтелят на Фондацията представи книгата „Първият биограф на Васил Левски”. На 17 април ОК „Васил Левски” – Шумен и неговият председател Мишо Йорданов организира във Военния клуб пред граждани и интелигенция от града и пред курсанти от Военния университет представяне на книгата „Каравелов и Левски. Истинският прочит”. На 16 юни Фондация „Васил Левски” участва в организираната от Исторически музей – Каварна нощ на музеите., Председателят на Фондацията и директорите на Национален музей „Васил Левски” – Дора Чаушева и на Исторически музей – Карлово Мария Деянова участваха във всички прояви, предвидени в програмата. Пред обществеността на Каварна беше представена книгата „Каравелов и Левски. Истинският прочит”, отразено по БНТ. Открита беше изложбата  "Всичко каквото съм сторил, сторих го за отечеството" - Васил Левски и градът, който го създаде"  с експонати от двата музея, представени бяха четири документални филма за Васил Левски пред много жители от морския град. На 25 юни Председателят на Фондацията участва в националната научна конференция, посветена на 130 години от съединението на Източна Румелия с Княжество България с доклад „Михаил А. Хитрово за съединението на Източна Румелия с Княжество България”. На 27 юли НПМ „Шипка-Бузлуджа” заедно с Фондация „Васил Левски” и Националния музей на Апостола в Карлово организира специална проява в програмата на града за отбелязване на 138 години от Шипченската епопея. Среща разговор с председателя на Фондацията на тема „Раждането на българските национални символи” и представяне на книгата „Московският славянски комитет и Българското опълчение” беше акцентът. Дискусията продължи дълго, а присъствието на учители, музейни работници, галеристи и представителите на местната власт показа уважението към тези, които умират на Шипка, за да я има България. Събитието започна с откриване на изложбата „Европейските измерения на Освобождението на България”, предоставена от Народното събрание на Национален музей „Васил Левски” и Фондация „Васил Левски” след срещата от 11 февруари 2015 г. с Цецка Цачева – председател на Народното събрание. На тази среща й бяха връчени много екземпляри от книгата „Апостола на българската свобода” на осем езика и последните книги на проф. д.и.н. Иван Стоянов. На 18 юли председателят на Фондацията се срещна с личния състав на 61 Стрямска механизирана бригада в Карлово, пред който беше изнесена лекцията „Раждането на българските национални символи” и представена монографията „Московският славянски комитет и Българското опълчение”. Срещата завърши с оживена дискусия. На 16 септември в Стара Загора председателят на Фондацията взе участие в конференцията, посветена на 140 години от Старозагорското въстание с темата „Идеите на Ботев за освобождението на България върху страниците на „Знаме”. На официалните лица, на библиотеката на музея и на част от участниците бяха раздадени току-що излезлите книги „Левски в детските очи” и „Уроците на Апостола”. На присъстващите бяха раздадени и 30 броя от юбилейния вестник „Паметникът. 120 години от откриването”. На 15 октомври в Плевен беше проведена третата национална конференция на музеите в България под патронажа на Министъра на културата с главен организатор Валерия Димитрова. Като „специален гост” бе поканен председателят на Фондацията, който връчи поздравителен адрес от името на УС на Фондацията на главните организатори – Валерия Димитрова – главен експерт в Министерството на културата, директора на Художествена галерия „Илия Бешков” и директора на Регионален исторически музей – Плевен. Иван Стоянов изнесе доклад за перипетиите, през които преминава строителството на паметника на Васил Левски в София. На всичките над 100 участници от името на Национален музей „Васил Левски” и Фондация „Васил Левски” беше раздаден по един брой от юбилейния вестник „Паметникът”. На същата среща на ОК „Васил Левски” – Плевен бяха предоставени 10 броя от изданието „Уроците на Апостола” като спонсорство за проектирания паметник на Данаил Попов. На 28 октомври 157 гимназия с изучаване на чужд език „Сесар Вайехо” – София, проведе среща с проф. Иван Стоянов във връзка с Деня на будителите, като беше представена книгата му „Нови щрихи върху идейните възгледи и дейността на Васил Левски”. При тази среща се установи, че учениците организират дарителска кампания, като събраните средства ще бъдат приведени по сметката на Фондацията.

Председателят на Фондацията и директорът на Националния музей на Апостола в Карлово проведоха среща в МОН с експерта по история Радостина Николова, на която среща бяха представени двете новоизлезли книги – „Уроците на Апостола” и „Левски в детските очи” и бяха обсъдени възможностите за тяхното разпространение с помощта на МОН и методическата помощ, която може да предостави Фондацията на учителите по история.



От всичко казано дотук става ясно, че в почти всички посочени по-горе прояви активно участие имат като съорганизатори, организатори или активни участници структурите и председателите на местните комитети „Васил Левски”, за което УС на Фондация „Васил Левски” изказва искрената си благодарност и увереност за бъдеща съвместна ползотворна дейност.

Въпреки отсъствието на финансови средства, издателската дейност на Фондация „Васил Левски” през отчетния период е повече от добра. Съвместно с Дирекция на музеите в Копривщица, Сдружението на Възрожденските градове, ОБК „Васил Левски” и Фондация „Васил Левски” беше издаден юбилейният вестник, посветен на 180 години от рождението на Любен Каравелов „Каравелов - Политик Писател Будител”, в който два от основните материала принадлежат на председателя на Фондацията. В края на 2014 г. беше издаден и календар за 2015 г. в тираж от 1000 екземпляра, като всички те бяха разпратени безплатно до Общинските комитети „Васил Левски”. В отговор бяха получени много благодарствени писма, в които се изразяваше удовлетворението от подобен подход. Излезе и т. 16 на „Българско възраждане. Идеи Личности Събития”, финансиран изцяло от Дирекция на музеите в Копривщица и подготвен главно от ОБК „Васил Левски”. На бял свят се появи и поредния том на „Алманах за историята на град Русе”, като в последните броеве със свои статии и студии участва неизменно и председателят на Фондацията. Изданието е на Общобългарски комитет и Фондация „Васил Левски” и Историческата секция към Съюза на учените – Русе. В края на юни и началото на юли Фондация „Васил Левски” и ОБК „Васил Левски” издават юбилейния вестник „Паметникът. 120 години от откриването” в тираж 1000 броя. В реализирането на вестника активно участие вземат и двата музея, свързани пряко с Апостола на свободата – тези в Карлово и Ловеч. Изданието се финансира изцяло от Фондация „Васил Левски”. От този тираж по 200 броя са откупени от Национален музей „Васил Левски” и Регионален исторически музей – Ловеч. 100 броя са предоставени на офиса на Фондация „Васил Левски” и ОБК „Васил Левски” за безплатно разпространение. 50 броя са предоставени безплатно на Народното събрание. Още толкова – отново безплатно, са дадени на Столична община. 200 броя са раздадени безплатно на столичните граждани на 20 октомври, когато председателят на Фондацията дава интервю пред паметника на Васил Левски за българската национална телевизия. 100 броя са раздадени на участниците в Третата национална среща на музейните работници в Плевен на 15 октомври. 30 броя са раздадени, отново безплатно, на участниците в Научната конференция, посветена на 140 години от старозагорското въстание и на присъстващите на конференцията. Около 20 броя бяха раздадени в Българското национално радио на Румен Стоичков – „Нощен хоризонт”, Силвия Великова – Новини БНР, Петра Талева – БНР „Туризъм”, на БНТ – екипа на Георги Ангелов „Денят започва с култура” и др. Вестникът беше изпратен и до редица регионални библиотеки. Председателят на Фондацията предостави 25 броя на „Ретро лъча” в похода „По стъпките на Апостола”, на Община Ловеч, Троян и Троянския манастир.

Във връзка с предвиденото в плана за 2014 г. съвместно разработване от страна на Фондация „Васил Левски” с Национален музей „Васил Левски” на издание за деца в предучилищна и начална училищна възраст с подходящи художествени текстове за Апостола и произведения на изобразителното изкуство Райфайзенбанк одобри предложения проект по програмата „Избери, за да помогнеш”. Дарителската кампания мина успешно и като резултат освен всичко друго като Детска работилница, Кът за работа с подрастващи и т.н. се появиха и две великолепни издания. Първото е сборник от разкази и стихотворения „Уроците на Апостола” – съставители Дора Чаушева и проф. д.и.н. Иван Стоянов. Това издание включва най-доброто, според съставителите, написано за Апостола на българската свобода. Второто издание е предназначено за децата до четвърти – пети клас. Това е луксозната богато илюстрирана книжка „Левски в детските очи” с автор проф. д.и.н. Иван Стоянов. Тези две книги, издадени с финансовата помощ на Райфайзен банк, бяха представени за първи път на 17 септември в Национален музей „Васил Левски” – Карлово, където се отчете проектът „Левски в детските очи” по посочената програма на Райфайзенбанк. На организираното тържество присъстваха представители на Банката – от София, от Пловдив и от Карлово. Присъства Председателят на Общинския съвет и зам.-председател на Фондацията Стойо Карагенски, председателят на ОК „Васил Левски” Златан Тодоров, председателят на Фондация „Васил Левски”, много граждани и гости на Карлово. Най-„важните” гости обаче бяха децата от детските градини и училищата в града на Апостола. Те изнесоха програма, която доведе до много сълзи в очите на присъстващите по една простичка причина – в детските изяви нямаше капчица корист.



Фондация „Васил Левски” е и един от основните участници и дейни съорганизатори на отбелязването на годишнината от рождената му дата – 6/18 юли и от кончината на Апостола – 6/18 февруари. В организираните през 2015 г. прояви – литературен салон, поклонения, тържествени ритуали, срещи с обществеността, срещи с участниците от похода „По стъпките на Апостола”, среща с ученици от горните класове Фондация „Васил Левски” оказва своята подкрепа с разбирането, че двата музея са най-емблематичните символи на преклонение на българския народ пред делото и идеите на Големия Карловец. Без тяхното участие, без тяхното мнение, без тяхната воля, без тяхната мисъл и без помощта на техните колективи, ръководени от г-жа Дора Чаушева и г-жа Капка Кузманова, нито една проява, посветена на Апостола, не би била истинска и пълноценна. Защото съвсем не е достатъчно политически и държавни ръководители да поднасят два пъти цветя пред паметника в София, а в останалото време да обслужват собствените си интереси и тези на своите приближени, криейки се зад нарежданията на Брюксел. Много по-съществена е ежедневната работа на тези два „университета”, които възпитават и малки и големи, и учени и неучени, и бедни и богати, че любовта към род и родина не се измерва с това, което приказваш пред телевизии, радиа и „независими” журналисти, а с това, което правиш и най-вече със саможертвата в името на добруването на този род и родина – така, както прави без остатък Апостола. Новото в отношенията с двата центъра на българщината е в още по-тясната връзка между тях и Фондация „Васил Левски”. И само по един пример за двата музея, а те могат да бъдат много повече. На 25 юни от 10,30 часа в Община Карлово се проведе среща между Общинското ръководство, начело с кмета д-р Кабаиванов, Националния музей „Васил Левски” в лицето на Дора Чаушева и председателя на Фондация „Васил Левски”, на която среща бяха договорени основните изяви за предстоящия 18 юли. И резултатите бяха повече от положителни! За Ловеч - при подготовката на новата експозиционна площ на музея в Ловеч неговият директор г-жа Капка Кузманова потърси председателя на Фондацията за рецензиране на подготвените тематико-експозиционни планове. Рецензиите бяха направени своевременно, което помогна за по-цялостното осмисляне на започнатото и по-голямата увереност на Музея в подетото начинание. Убеден съм, че и в бъдеще взаимоотношенията ще вървят в тази посока.

Многобройни са изявите на Фондация „Васил Левски” в телевизионни и радиопредавания, в централната преса и местните издания, в издания на училища и университети. Това безспорно има своето значение за популяризиране на делото и идеите на Апостола, но най-важен се оказва прекият контакт с хората, който дава възможност за диалог, за изясняване на важни въпроси, за директен изказ на съгласие и несъгласие, за обсъждане на спорни въпроси… Поради тази причина и в следващата своя дейност Фондация „Васил Левски” ще разчита на директния контакт с хората, с българските хора, които имат необходимост от примера „Левски” – особено днес, когато държавата ни е в по-незавидно положение от всеки друг път през цялото свое съществуване.

Тук ще бъдат отбелязани само две от многобройните предавания, които при необходимост могат да се изброят по дати, часове и медии, посветени на Апостола. По повод 120-та годишнина от откриването на паметника на Васил Левски в София в предаването „Денят започва с култура” на 22 октомври от 10,13 часа беше излъчен подробен репортаж с председателя на Фондацията за това кому принадлежи инициативата и през какви перипетии преминава строителството на паметника. На 9 ноември в предаването История.БГ, посветено на годишнината от рождението на Любен Каравелов, в което участва и председателят на Фондацията, беше разгледан и въпросът за отношенията между Каравелов и Левски. На предаването и присъстващите бяха подарени книгите „Любен Каравелов. Нови щрихи към живота и дейността му” и „Каравелов и Левски. Истинският прочит” – общо осем броя – по четири броя от двете. С тях бяха наградени най-активните в дискусията зрители.

Реален факт вече е и сайтът на Фондация „Васил Левски”, за което УС изказва искрената си благодарност на доц. Георги Вълчев – член на този съвет, и напътстваните от него студенти в реализирането на това дело. Искрена благодарност и към младия колега Виктор Комбов от Национален музей „Васил Левски”, който прави възможното за редовното поддържане на сайта. Искрена благодарност и към всички членове на УС, които със своите действия и позиция отстояват по един достоен начин началата, върху които е изградена и които отстоява Фондация „Васил Левски”.

Фондация „Васил Левски” е абсолютно чужда на всякакви командно-административни методи, които не използва в своята дейност, но и не приема от която и да е посока – нито от запад, нито от изток, нито отляво, нито отдясно. Прекият диалог и контакт с хората – с тези, порасналите, които имат вече собствен ум и разум е единственият път, който тя използва за убеждаване в правотата на идеите, проповядвани от Апостола.

УС на Фондацията ще прави всичко възможно отчетените по-горе дейности да продължат своето развитие и в бъдеще. Убеден съм, че според всички членове на УС на Фондацията Васил Левски принадлежи на целия български народ и отъждествяването му с една партия, с една политическа идеология или с една политическа доктрина води единствено до принизяването на този Голям Българин. Той има една мечта за България – „Свобода и чиста република”. Ако някой някога реализира тази непозната и неразгадаема за българите формула, този някой /разбирай най-вече българския народ/ с право би предявил претенции за съпричастност с Апостола на българската свобода. Дотогава обаче Левски е на всички във всичко.

В заключение искам да отбележа, че при осигуряване на повече финансови средства нещата могат да се подобрят още повече, но тези евентуални средства ще бъдат изразходвани до стотинка със знанието и решенията на Управителния съвет на Фондацията, който, надявам се, няма да се върне към предишната практика да се изразходват повече средства за заплати, хонорари и административни разходи, отколкото за реална дейност, независимо в колко добро материално състояние се намира Фондацията. Нейният председател, пишещ тези редове, по стечение на обстоятелствата изпълнява длъжността на „пръв между равните” като, разбира се, ще отговаря както за успехите, които могат да се постигнат само с общи усилия, така и за неуспехите на Фондацията.



01- 11.11.2015 г. проф. д.и.н. Иван Стоянов

Председател на Фондация „Васил Левски”
Каталог: 2014
2014 -> Закон за правната помощ Обн., Дв, бр. 79 от 04. 10. 2005 г.; изм., бр. 105 от 2005 г., бр. 17 от 2006 г., бр. 30 от 2006 г.; изм и доп., б
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> На финала на предизборната кампания голямата интрига са малките партии
2014 -> Рекламна оферта за Избори за народни представители 2014
2014 -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница