За преценяване необходимостта от овос по приложение №2 към ч



страница1/3
Дата23.10.2018
Размер0.51 Mb.
#93455
  1   2   3
ИНФОРМАЦИЯ

ЗА ПРЕЦЕНЯВАНЕ НЕОБХОДИМОСТТА ОТ ОВОС ПО ПРИЛОЖЕНИЕ №2 КЪМ ЧЛ. 6.

от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда
И ИНФОРМАЦИЯ ПО ЧЛ. 10, АЛ. 1

от Наредбата за условията и реда на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ЗЗ) /Наредбата за ОС - ДВ, бр. 73/2007г./.
Необходимостта от изготвянето на настоящата информация е обоснована и изискана от компетентия орган РИОСВ-Бургас чрез писмо с изх. № 7574/07.01.2009г. Настоящото инвестиционно предложение не попада в защитени територии и в ЗЗ, но попада в обхвата на Приложение №2 от ЗООС и подлежи на процедура по преценяване необходимостта от извършване на ОВОС и на основание на чл.2, ал.3 от Наредбата за ОС, подлежи и на процедура по чл. 31, ал. 4 от закона за биологичното разнообразие. Поради това информацията е съвместена и се внася в РИОСВ на основание чл. 40, ал. 1 от Наредбата за ОС.

Данни на Възложителя:


“ТЕХНОПОЛИС БЪЛГАРИЯ” ЕАД със седалище и адрес на управление: гр. София 1715, област София (столица); община Столична, район “Младост”, ж.к-с “Младост Околовръстен път, Хипермаркет Технополис и с ЕИК 130858590 с управляващ Сашо Иванов Ганчев
Лице за контакти:

Христо Мукарев – Управител на хипермаркет “Технополис” – гр. Бургас, ж. к-с “Славейков”, гр. Бургас, ж. К-с “Славейков” 94 с тел: 056/880 270 и GSM: 0888 969 579.


ІІ. Характеристики на инвестиционното предложение

ІІ.1. Резюме на предложението:
Възложителят има за цел да реализира “Търговски център Технополис – Явор, намиращ се в УПИ VІІІ – 665, кв. 1, по плана на ПЗ “Север” гр. Бургас”. Парцелът е част от площадката на действащия в момента хипермаркет “Била” в непосредствена близост до автогара “ЮГ”. Разположението на площадката на ИП и ситуирането на последния са показани на следната фигура и в Приложение:


ФИГУРА № 2.1

Обекта представлява триетажна сграда със сутерен и съдържаща два магазина и склад. Партерният магазин е част от веригата Хипермаркети “Технополис”, специализирани в търговия на бяла, черна и офис техника. На първия етаж е ситуиран магазин, част от веригата “Явор”, специализирани в обзавеждане и мебели за дома, офиса и градината, а на последния трети етаж се намират складове съответните складове за двата магазина. В сутерена е разположен втори склад за хипермаркет “Технополис”.

Входа и изхода за лекотоварните и леки автомобили на гостите и клиентите на двата магазина, са предвидени от юг – през съществуваща и в момента връзка през локално платно. Вход – изход за товарни камиони за зареждане и обслужване на магазините е предвиден от северозападния край на имота.

Сградата е разположена сключено в имота, като покрива съществуващ калкан на магазин “Била”. Пред входа е оформен (на изток) открит наземен паркинг за 48 паркоместа – за леки и лекотоварни МПС). Този паркинг се явява част от съществуващия паркинг на магазин “Била”. В момента същия разполага с 208 паркоместа.

С реализиране на анализираното ИП, капацитета на последния се редуцира до 160 места (в съседния имот ІІІ-665 – на “Била”). На практика с реализиране на ИП, няма да се промени броя на съществуващите в момента паркоместа. На север (в западната част) е оформена товаро-разтоварна (стопанска) зона за 5 ТИР-а (15 м.). Достъпа до товаро-разтоварните рампи (дебаркадери) е през съседния имот ІІІ – 665 – също собственост на “Била”.

От всички страни на сградата е осигурен противопожарен достъп от асфалтиран път с минимална ширина от 3,5 м.

Зоните за автомобилно движение са покрити с асфалтобетонна настилка.

Зоните за озеленяване са предвидени около сградата от изток, запад и юг. В зоната на паркинга е предвидено в голяма степен озеленяване с едроразмерна растителност, засадена между паркоместата. Последните са покрити с високоизносоустойчиви паркоелементи с клетъчна структура (т.н. “тревни пити”), позволяващи плътно затревяване.

Архитектурно решение

Екстериорно сградата е решена семпло – лесен за възприемане обем (паралелопипед) с разпознаваем вход – тип “Хипермаркет технополис” и отвори на необходимите места. Приета е рационална във функционално отношение композиция, осъществяваща удобни връзки между отделните зони.

Сградата е проектирана с монолитна стоманенобетонна конструкция.

Фасадите са предвидени от типа ”послоен монтаж”.

Покривът е от метална сглобяема конструкция с LT ламарина, топлоизолация и директно положена върху нея хидроизолация.

Вътрешните преградни стени – в зависимост от противопожарните им функции са изпълнени от тухли, газобетон и гипскартон.



Техническите показатели са както следва:

Площ на УПИ = 5 853 кв. м.;

Озеленена площ = 11 82,29 кв. м.(20,19%);

ЗП = 2 939,01 кв. м.;

РЗП надземно = 8 920,80 кв. м.;

РЗП вкл. подземно = 10 368,03 кв. м.;

Застроен обем = 51 840 куб. м.;

Плътност на застрояване = 50,21%;

Кинт = 1,524;

Паркоместа в имота – 48 броя.
Функционална структура

Във функционално отношение най-общо, сградата може да се раздели на шест основни зони, разпределени по различните нива:



  • приемна зона,

  • търговска зона,

  • административно – битова зона,

  • складова зона,

  • инсталационна зона,

  • обществено – обслужваща зона.

По нива сградата е развита, както следва:



Сутерен с ЗП = 1447,23 кв. м.

В него са ситуирани: Склад на магазин “Технополис” с площ от 1289,78 кв. м., предверие пред товарни асансьори, евакуационни предверия пред стълбищни клетки и етажно табло.


Партер с ЗП = 2939,01 кв. м.

В търговската зона на партера е разположен магазин от веригата хипермаркети “Технополис” с площ от 2401,54 кв. м. Пред магазина е обособено входно пространство – фоайе, от което чрез един ескалатор, еднораменно стълбище и пътнически асансьор е осъществена връзка с първия етаж. От фоайето има директни връзки със следните помещения: общи тоалетни за мъже и жени, тоалетна за хора в неравностойно положение, банков клон и охрана.

Товаро-разтоварната зона е организирана, като от дебаркадера между оси М, Ф и 11, 12 има връзка с приемна (предверие към товарни асансьори), връзка със стълбище и спринклерно помещение.

Двата товарни асансьора достигат до всяко едно от нивата: сутерен, партер, първи етаж и втори етаж, като завършват с машинни асансьорни над нивото на покрива.


Междинно ниво с ЗП = 291,91 кв. м.

Междинното ниво е разделено на две части и се намира между оси А и В, и 1-41 7-12.

В лявата част – между А и В, 1-4 е оформена зона за санитарно-битова част мъже и жени, и обслужващи помещения като: кухненски бокс и помещение за почивка за непушачи. Санитарно – битовите помещения са проектирани за 20 мъже и 20 жени. Всички работещи се хранят извън магазина.

В дясната част между оси А и В, 7-12 са разположени помещения принадлежащи към административната зона на Технополис. Това са тоалетна за мъже и жени, администрация, каса, управител и помещение за UPS и сървър.


Първи етаж с ЗП = 2 792,28 кв. м.

В търговската зона на първи етаж е разположен магазин от веригата “Явор” с площ 2424,27 кв. м. Пред магазина е обособено етажно фоайе, в което от партера се качват ескалатора, еднораменното стълбище и пътническия асансьор. От пространството на етажното фоайе има директна връзка с общи тоалетни мъже и жени и евакуационно предверие към евакуационно стълбище. В пространството на магазина са разположени помещения непосредствено свързани с дейността му – администрация и управител, и кухненски бокс.


Втори етаж с ЗП = 2777,04 кв. м.

В големия си обем, втори етаж е запълнен от склад на “Технополис” с площ 1177,77 кв. м. и склад на “Явор” с площ 1248,87 кв. м. В склада на “Явор” е проектирана санитарно-битова част с прилежащи помещения за почивка и кухненски бокс. Санитарно-битовите помещения са проектирани за 15 мъже и 15 жени. Всички работещи се хранят извън магазина.


Машинно асансьорно с ЗП = 120,56 кв. м.

Две от стълбищните клетки излизат над покривната плоскост, с което осигуряват достъп до покрива и до машинните на двата електрически товарни асансьора.

В складовете и магазините ще се складира и излага продукция, която е негорима в горими опаковки и горима в горими опаковки. Проектирана е спринклерна инсталация за автоматично пожарогасене в магазините, складовете и административните помещения на първи етаж. В останалите помещения е предвидена пожаро-известителна инсталация.

Реализацията на окончателния вариант на ПУП – ПРЗ ще се извърши поетапно в съответствие с нормативната уредба.

Срокът за реализация е в зависимост от процедурите по изготвяне и утвърждаване на Работния проект и издаване на Разрешението за Строеж и ще бъде от порядъка на 6 до максимум 8 месеца.

ІІ.2. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение:

Реализирането на проекта ще доведе до подобряване търговското обслужване на живеещите, летуващите и работещите в централната част на гр. Бургас и неговите южни и западни квартали и комплекси и в населените места на юг и югозапад от областния център. С реализирането на това ИП, ще се намали натоварването на транспортния трафик през и в гр. Бургас за закупуване на необходимите за бита бяла и черна техника и мебели за дома.

Инвестиционната инициатива е обусловена от следните фактори:

- наличие на собствена земя в непосредствена близост до централната градска част на Бургас и основните градски пътни артерии ул. “Гочо Иванов” и ул. “Одрин”. По ул. “Гочо Иванов” преминава основния поток от транзитно преминаващите през град Бургас за южното Черноморие, основния поток от живеещите в южните части на гр. Бургас и ж. к-с “Меден Рудник” и живеещите в населените места на юг и на запад от областния център.

- в района съществува изключително развита развита инфраструктура.

- осигуряване на възможност за предлагане на търговски и обслужващи услуги с определен тип стоки, необходими за жизненото функциониране на населението;

- осигурена възможност за безкомфликтна скоростна връзка с националната пътна мрежа към цялата страна и особено със населените места, разположени южно и югозападно от гр. Бургас и южната половина на гр. Бургас;

- необходимост от създаване на допълнителна трудова заетост;

- необходимост от разсредоточване на определени търговски и обслужващи дейности с цел разтоварване на автотранспортния трафик в градската територия, поради изключително високото атмосферно замърсяване в района на гр. Бургас.

ІІ.3. Връзка с други съществуващи/планирани инвестиционни предложения:

Обекта ще бъде в тясна връзка с осъществяващото се развитие на гр. Бургас и община Бургас като цяло. С реализиране му, ще се разтовари концентрирането и преминаването на МПС, свързано с посещението на Хипермаркет “Технополис” в к-с “Славейков”. По този начин, реализирането на ИП изцяло съвпада с идеите на общината за развитие на града и редуциране на атмосферното и шумово замърсяване. Ситуирането точно в тази част, непосредствено до хипермаркет “Била”, ще даде възможност за по- комплексно обслужване на гражданите и гостите на града.

ІІ.4. Подробна информация за разглеждани алтернативи:

Местоположението е избрано така, че дейността да не оказва значително отрицателно въздействие върху околната среда, да не се засягат пряко или косвено защитени природни обекти, да не се противоречи на целите и задачите поставени в действащия ОУП и неговото изменение за развитие на гр. Бургас, и да се осигуряват условия за добро, комплексно и ефективно обслужване на живеещите, гостите, почиващите и пътуващите в този район. Площадката е разположена в началото на промишлена зона “Север” (в нейната най-източната част) на гр. Бургас и е на около 70 метра от най-близките жилищни сгради на широкия градски център. Площадката отстои на около 400 метра от ЗЗ “Бургаско езеро” и на над 5000 метра от ПР “Атанасовско езеро”.

Не са разглеждани в проектен вариант други алтернативи. Възложителят разполага само с този имот и не е търсил други варианти, поради следните причини:


  • Местоположението е изключително удобно за този вид дейност;

- Тук на това място е налична цялата необходима инфраструктура за функционирането на такъв обект. Всичко това предполага нищожно въздействие върху други земни площи.

ІІ. 5. Местоположението на площадката, включително необходимата площ за временни дейности по време на строителството:

Приложена е такава скица към документацията. Необходимата площ за временни дейности по време на строителството ще е от порядъка на 200 м2 и ще бъде ситуирана в югозападния край на имота. Тук ще бъдат ситуирани 4 фургона за работниците, необходимите строителни материали за тридневни нужди.

ФИГУРА №2



Местоположение на ИП и отстояние до най-близко разположената Защитена зона “Бургаско езеро
ФИГУРА №3



Местоположение на площадката на ИП и отстояние до най-близката жилищна сграда до ж. к-с “Братя Миладинови”

ФИГУРА №4

Местоположение на площадката на ИП в чертите на града, другия хипермаркет на фирмата и отстояние до сградата на община Бургас (административния център) на града
ІІ.6. Описание на основните процеси (по проспектни данни), капацитет;

Възложителят има за цел да реализира “Търговски център Технополис – Явор, намиращ се в УПИ VІІІ – 665, кв. 1, по плана на ПЗ “Север” гр. Бургас”. Парцелът е част от площадката на действащия в момента хипермаркет “Била” в непосредствена близост до автогара “ЮГ”.

Обекта представлява триетажна сграда със сутерен и съдържаща два магазина и склад. Партерният магазин е част от веригата Хипермаркети “Технополис”, специализирани в търговия на бяла, черна и офис техника. На първия етаж е ситуиран магазин, част от веригата “Явор”, специализирани в обзавеждане и мебели за дома, офиса и градината, а на последния трети етаж се намират складове съответните складове за двата магазина. В сутерена е разположен втори склад за хипермаркет “Технополис”.

Входа и изхода за лекотоварните и леки автомобили на гостите и клиентите на двата магазина, са предвидени от юг – през съществуваща и в момента връзка през локално платно. Вход – изход за товарни камиони за зареждане и обслужване на магазините е предвиден от северозападния край на имота.

Сградата е разположена сключено в имота, като покрива съществуващ калкан на магазин “Била”. Пред входа е оформен (на изток) открит наземен паркинг за 48 паркоместа – за леки и лекотоварни МПС). Този паркинг се явява част от съществуващия паркинг на магазин “Била”. В момента същия разполага с 208 паркоместа.

С реализиране на анализираното ИП, капацитета на последния се редуцира до 160 места (в съседния имот ІІІ-665 – на “Била”). На практика с реализиране на ИП, няма да се промени броя на съществуващите в момента паркоместа. На север (в западната част) е оформена товаро-разтоварна (стопанска) зона за 5 ТИР-а (15 м.). Достъпа до товаро-разтоварните рампи (дебаркадери) е през съседния имот ІІІ – 665 – също собственост на “Била”.

От всички страни на сградата е осигурен противопожарен достъп от асфалтиран път с минимална ширина от 3,5 м.

Зоните за автомобилно движение са покрити с асфалтобетонна настилка.

Зоните за озеленяване са предвидени около сградата от изток, запад и юг. В зоната на паркинга е предвидено в голяма степен озеленяване с едроразмерна растителност, засадена между паркоместата. Последните са покрити с високоизносоустойчиви паркоелементи с клетъчна структура (т.н. “тревни пити”), позволяващи плътно затревяване.
ІІ.7. Схема на нови или промяна на съществуващи пътища.

Площадката на обекта е разположена на едно от най-комуникативните места в град Бургас. Ситуирана е непосредствено до кръстовище “Трапезица” и между улици “Одрин” и “Гочо Иванов”. Използват се всички изградени подходи към хипермаркет “БИЛА”. Съществуващата транспортна и пешеходна връзка на обекта е изключително добра и не се налага изграждането на нови транспортни връзки или реконструкция на съществуващи.


ІІ.8. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Ще се извърши само проектиране и ново строителство на заявената сграда и инфраструктура. Реализирането на строителството ще се извърши на един етап и в рамките максимум на 4-6 месеца. Основните изкопни и строителни работи е предвидено да се извършват през зимно-пролетния период.

Засега инвеститорът не е заявил развиването в бъдеще на други дейности на територията на обекта, освен горецитираните.

На този етап не е разработена и не е предвидена програма за прекратяване дейността на Търговския център и възстановяване на съществуващите територии и ландшафт. Тъй като предвидената инфраструктура се вписва идеално в стратегията за устойчиво развитие на община Бургас и допълва една явна нужда от изнасянето и разсредоточване на търговски и обслужващи дейности извън и в чертите на гр. Бургас, то очевидно няма да се налага промяна на дейностите поради конюнктурни съображения и съответното ликвидиране на сградите и изградената инфраструктура.

ІІ. 9. Предлагани методи за строителство:

Строителството ще бъде монолитно и ще се използват всички съвременни и най-добри утвърдени строителни материали и практики в страната. Не се изисква извършването на взривявания при извършването на изкопните работи и специални укрепвания и заслони. Сградата ще бъде топло и шумо изолирана.



ІІ.10. Използвани природни ресурси по време на строителството и експлоатацията.

По време на строителството няма да се използват терени и нарушава техния ландшафт с цел депониране на изкопаните земни маси, строителни отпадъци и материали извън площадката на инвеститора. По никакъв начин няма да се засегнат и/или физически увредят прилежащите терени от използваната строителна техника и автотранспорт. Използваните скални строителни материали ще се взимат от узаконени кариери. Изрично няма да се ползва пясък от крайбрежната ивица. Ще се предприемат всички необходими мерки за сигурност и минимизиране на каквото и да е въздействие от строителния процес, тъй като хипермаркет “Била” ще функционира и ще трябва да се осигурява необходимия комфорт на клиентите.

Използваната питейна вода ще бъде от тръбопровода, захранващ хипермаркет “Била”.

По време на строителството няма да се унищожава трайна дървесна растителност, и се предвижда богато озеленяване в размер на мин. 20% от площта на парцела. Същото ще се съобрази със съществуващите местни дървесни видове, ландшафта и осигуряване на необходимия комфорт на клиентите и работещите в обекта.



ІІ.11. Отпадъци, които се очаква да се генерират:

В обекта е предвидено да работят до максимум 70 лица и да бъде посещаван от около 1600 гости дневно. От наблюдения на сходни търговски обекти, очакваното количество ТБО е около 56,1 м3/месец или до максимум 680 м3/годишно. Основното количество на отпадъците, които ще се генерират от експлоатацията на обекта са битови отпадъци с код 20 01 08 - биоразградими отпадъци от кухни и заведения за обществено хранене и 20 03 01 -–смесени битови отпадъци.




Брой работещи

Норма на натрупване

3/работещ и гост. на ден]

Количество ТБО за месец

3/месец]

Количество ТБО за месец

3/година]

70 работещи и 1600 посетители

0,00112

56,1

680

Основните компоненти на битовите отпадъци, които ще се генерират от дейността на обекта ще бъдат 60% хранителни и 40% други (полиетиленови, метални, хартиени и др.).

Други отпадъци, които се очаква да се генерират по време на експлоатацията на обекта са биоразградими отпадъци – 20 02 01 и почва и камъни – 20 02 02 и други бионеразградими отпадъци-20 02 03

Събирането и извозването на отпадъците ще се извършва по утвърдената схема за населените места, курортните и вилни зони на община Бургас. Съдовете за събиране и временно съхранение на отпадъците ще отговарят на вида на сметосъбиращите и извозващи коли, обслужващи общината и този район.

“Технополис България” ЕАД има сключен договор с Организация по оползотворяването на отпадъци от опаковки. Новият обект ще се обслужва от същата организация. Ще се предвидят необходимите помещения за балиране на отпадъците от опаковки от пластмаса 15 01 02 и от хартия 15 01 01 и за разполагане на съответните съдове за разделно събиране на отпадъците. Очакваните им количества са средно до 1500 кг/месец за хартиените опаковки, 40 кг/месец за пластмасовите и до 120 броя евро- и други палети.

С община Бургас и с обслужващата я фирма ще се подпише договор за извозването на отпадъците до депо “Братово”. Последното в настоящия момент обслужва общината.

По цялата територия на площадката, и тротоарите непосредствено около имота и особено от към обслужващите улици, тангиращи по южната и западна граници на имота и паркинга, ще се предвиди поставянето на кошчета за отпадъци, със специално подбран дизайн. Последният ще отговаря на архитектурния ландшафт на обекта и общия архитектурен замисъл на община Бургас за този район. Ще се предвидят и монтират необходимите съдове за разделно събиране на отпадъците от опаковки.
Строителни отпадъци:

По време на строителството се очаква да се генерират смесени строителни отпадъци от използваните строителни материали – 17 01 07 (смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, керамични и фаянсови изделия несъдържащи опасни вещества). При изкопните работи ще се отделят почва и камъни (20 02 02) и други бионеразградими отпадъци (20.02.02).

Балансът на земните маси, отпадащи или необходими при строителството, ще се съгласува с община Бургас и при необходимост от земни маси или извозване на излишните, направлението и маршрута ще се получават от Кмета на общината.

Строителните отпадъци ще се изнасят от строителната фирма, с която ще се сключи и изричен за това договор. Маршрута и направление за третирането им ще бъдат посочени от Кмета на гр. Бургас.

На практика нито един вид от генерираните отпадъци не подлежи на предварително третиране, преди да бъде предаден за депониране по съществуваща схема на общината.
Опасни отпадъци

При експлоатацията се очаква генерирането на следните опасни отпадъци: 20 01 21* (флуоресцентни тръби и други отпадъци съдържащи живак). За временното им съхранение, ще се предвиди специализирано помещение и съдове недопускащи счупването им. Ще се осигури и необходимото количество сяра на прах за обезвреждане на живака при счупване на някои от съхраняваните нови или употребени и временно съхранявани осветителни флуоресцентни тръби съдържащи живак. Същите ще бъдат предавани за последващо третиране на фирми и лица, притежаващи необходимото за това Разрешение по чл.12 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО). За ползването на строежа и въвеждане на обекта в редовна експлотация ще се допълни Програмата на фирмата за управление на дейностите по отпадъците, съгласно спецификата на новия Търговски център.



ІІ.12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда

- В работния проект ще се разработи специална част за организация на строителния процес с цел ефективно опазване на компонентите на околната среда и човешкото здраве. Ще се предвидят изключителни мерки за сигурност и минимизиране на замърсяване на атмосферния въздух от строителния процес, тъй като последното се осъществява в непосредствена близост до функциониращ търговски обект с много висока посещаемост.

- Ще се предвидят съответно химически тоалетни за работниците – максимум 2 бр.;

- Направлението за изнасяне на излишните земни маси, мястото и начина им за депониране и маршрута за изнасяне ще се получат от Кмета на община Бургас. В договора със строителната фирма, изпълняваща строителството на обекта ще се заложи изрична клауза за стриктното изпълнение на дадените от Кмета на общината указания. По аналогичен начин ще се изнасят и строителните отпадъци. Последните ще се събират ежедневно в контейнер, за да не се допуска запрашаване на атмосферния въздух и замърсяване на почвения слой.

- Ще се организа специализиран пункт за почистване и за измиване на автомобилните гуми на напускащите площадката на обекта строителни машини и автосамосвали.
ІІ.13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение (например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на ел. енергия, жилищно строителство, третиране на отпадъчни води)

Строителството и реализацията на ИП не са свързани с организиране и разкриване на дейност за добив на строителни материали, изграждане на довеждащи водопровод и елпровод. Всъщност подземно ще се прокарат само отклонения от преминаващите в непосредствена близост водопровод и елпровод. Дължината на тези отклонения ще бъде до максимум съответно 20 и 15 метра.



ІІ.14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

Съгласно изискванията на чл.7, ал.3 от ЗУО, за разрешаване ползването на строежа е необходимо да се получи Разрешително по реда на чл.12 или допълни съществуващото. Местоположението на обекта подлежи на съгласуване и с РИОКОЗ – Бургас.


ІІ.15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

През последните години в този район не са правени регулярни изследвания на качеството на атмосферния въздух относно степента му на замърсеност. Системно се контролира атмосферния въздух в кв. Долно Езерово, ж.к. “Меден Рудник” и централна градска част. През последните години са констатирани много високи концентрации на неметанови въглеводороди, бензен, 3,4 бенз(а)пирен, ФПЧ10 и особено О3. Много тревожна е и тенденцията на задържане на сравнително високи нива на тези замърсители. Нашите очаквания за района са за много високи съществуващи нива на средногодишно атмосферно замърсяване за NO2 и ФПЧ10. По отношение на максимално еднократните концентрации, очакваме в определени моменти непосредствено до кръстовище “Трапезица” да се достигат нива надвишаващи значително допустимите норма и прагове.

Съществуващото шумово замърсяване е високо и характерно за райони, разположени в непосредствена близост до главни и магистрални пътища и улица. Съществуващото максимално еквивалентно шумово ниво в зоната до 20 метра от пътното платно е от порядъка на 65-70 dB. През нощта е характерно за градски артерии и такъв род търговски обекти, че рязко се редуцират шумовите нива
ІІ. 16. Риск от инциденти.

Характерът на обекта и вида на съхраняваните и предлагани стоки и най-вече липсата на каквото и да е промишлено производство, както и неизползването и съхраняването на опасни вещества, не предопределят възникването на аварийни ситуации и тежки инциденти свързани със зъмърсяване компонентите на околната среда. Ще се прилагат и използват най-съвременни пожаро известителни и предохранителни технологии. При строителството ще се използват материали с необходимата негоримост. С канализирането на обекта и отвеждането на отпадъчните битово-фекални води до ГПСОВ-Бургас, ще се избегне всякава възможност за замърсяване на подземни водоносни хоризонти и повърхностно течащи води.

ІІІ. Местоположение на инвестиционното предложение

ІІІ.1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от националната екологична мрежа.

Площадката на инвестиционното предложение е разположена на около 70 метра северозападно от най-близките жилищни сгради на ж. к-с “Братя Миладинови”

Разстоянието до най-близкия природо-защитен обект ПР “Атанасовско езеро” е над 3000 м, а до най-близката защитена зона (ЗЗ) “Бургаско езеро” BG 0000273 – 400 метра.

ФИГУРА №5

Р
азположение на плащадката на ИП спрямо ЗЗ “Бургаско езеро”






ФИГУРА № 6

Местоположение на площадката на ИП спрямо прилежащите защитени природни обекти.

Разстоянието до ПР “Атанасовско езеро” е около 3000 метра, а до ЗМ “Вая” над 4500 метра.


ІІІ. 2. Съществуващите ползватели на земи и приспособяването им към площадката или трасето на обекта на ИП и бъдещи планирани ползватели на земи.

Площадката на обекта е разположена в една от най-интензивно урбанизираните и антропогенно натоварени зони на град Бургас. Не се прекъсват някакви вътрешни или външни пътни или каквито и да е други комуникации и не се уврежда съществуващата инфраструктура. Реализирането на ИП непосредствено до хипермаркет “БИЛА” дава възможност за комплексно обслужване и по този начин ще се увеличат клиентите и на двата магазина.


ІІІ. 3. Зониране или земеползване съобразно одобрени планове.

Търговският център се ситуира на границата между Промишлена зона “Север” и ж. к-с “Братя Миладинови”. Цялата територия на района е включена в Устройствения план на гр. Бургас.


ІІІ. 4.Чувствителни територии, в т. ч. Чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони и др. Национална екологична мрежа. Качество и регенеративна способност на природните ресурси.

ІІІ.4.1. Засегнати елементи на национална екологична мрежа..

Теренът, предвиден за реализацията на инвестиционното предложение не попада в защитени зони и защитени територии и не граничи непосредствено с такива.

Най близко разположените защитени зони са “Бургаско езеро” с код BG 0000273 по директивите за птиците и местообитанията. Площадката отстои на около 400 метра от брега на езерото. Площадката отстои на повече от 3000 м от бреговете на Атанасовско езеро – сърцевината на едноименната ЗЗ с код BG 0000270 по директивите за птиците и местообитанията.

Бургаското езеро представлява открит лиман (известен и под името “Вая”) с дължина 9,6 км, максимална ширина 4,5 км и площ 2760 ха. Дълбочината му достига до 1,3 м. С тези размери Бургаското езеро заема първо място сред естествените езера в България. От морето го отделя пясъчна коса, върху която са изградени индустриален и жилищен квартали на Бургас. Свързано е с морето чрез тесен канал, завършващ с шлюз. Понастоящем по българско-холандски проект с активното съдействие на община Бургас се готви реконструкция на това съоръжение. В западната част на езерото се вливат реките Айтоска, Съндър дере и Чукарска. Водното ниво е с малки сезонни и годишни колебания.

Бургаското езеро се характеризира с богат растителен и животински свят. То е обгърнато с почти непрекъснат пръстен от тръстика (Phragmites austrаlis) и папур (Typha angustifolia), която в западната част образува голям и плътен масив (в тази част се намира ЗМ “Вая”).

Безгръбначните животни са над 60 вида, а рибите над 20 вида. От птиците към днешна дата са установени около 255 вида (от общо около 430 вида за цялата страна). Много от тях са редки за България и Европа, а девет от тях са световно застрашени видове. Някои от птиците като чапли, големи корморани, кокилобегачи и гмурци гнездят, а гъски, патици, пеликани и лебеди зимуват или спират за почивка по време на миграция. Поради това езерото е включено в списъка на орнитологично важните места в Европа. От 2002 г. езерото е обявено за влажна зона с международно значение – Рамсарско място. По-интересни зимуващи видове са малкият корморан – до 5 800 екз., къдроглавият пеликан – над 300 екз., голямата белочела гъска – над 20 000 екз., тръноопашатата потапница – над 2000 екз., червеногушата гъска – до 6 450 екз., кафявоглавата потапница – над 13 000 екз., клопачът – над 6 000 екз., качулатата потапница – до 16 000 екз. От гнездещите видове голямият корморан наброява над 200 гнездещи двойки, нощната чапла – до 10 гн. дв., малката бяла чапла – над 25 гн. дв., гривестата чапла – около 10 гн. дв., сивата чапла – над 15 гн. дв. Репрезентативни данни за числеността на видовете птици и наличните местообитания с консервационна стойност в ЗЗ “Бургаско езеро” могат да бъдат намерени в стандартните формуляри, включени в информацията, внесена в МОСВ по реда на чл. 8, ал. 1 от ЗБР като предложение за обявяване на зоната.

Поради попадането на настоящият обект в регулацията на гр. Бургас, а също и поради характера, и отдалечеността му от бреговете на езерото в тази информация, тези данни не са представени подробно. За защитена местност “Вая” и цялото Бургаско езеро, т.е. ЗЗ “Бургаско езеро”, от няколко години има изработен от Българска фондация “Биоразнообразие” и внесен в МОСВ, но неутвърден проект на План за управление.

В околностите на гр. Бургас се намират още няколко защитени зони и защитени територии с изключителна природоконсервационна стойност.

Поради характера, мащаба и местоположението на инвестиционното предложение се предполага, че при строителството, реализацията и експлоатацията на обекта няма да има въздействие върху тях. В настоящата информация са само изброени:



  • защитени територии, по смисъла на чл. 5 от закона за защитените територии (ДВ, бр. 133/1998г. с последващи изменения и допълнения)

  1. Поддържан резерват “Атанасовско езеро”. Свръхсолено крайбрежно езеро. Най-богатото на птици място в страната. Уникална екосистема – един от най-редките и застрашени типове в България. Там повече от 100 г. се практикува промишлен солодобив, което не е в противоречие с природозащитния режим. Част от езерото е обявена за защитена местност (ЗМ) през 1976г. През 1980 г. северното Атанасовско езеро е обявено за резерват. През 1981г. около резервата е обявена буферна зона, включваща и Южно Атанасовско езеро. През 1999г. съгласно критериите на новоприетия тогава закон за защитените територии (ЗЗТ – ДВ, бр. 133/1998г. с последващи изменения) резервата е прекатегоризиран като ПОДДЪРЖАН. През 2003 г. е утвърден план за управление на ПР “Ат. езеро”. През 2007 г. буферната зона на резервата е прекатегоризирана като ЗМ “Бургаски солници”. По данни на различни учени-орнитолози тук може да се наблюдават около 330 вида птици (от общо около 430 за страната), повечето от които редки и защитени видове. Съгласно ЗЗТ резервата се управлява, охранява и контролира от РИОСВ – Бургас под контрола на МОСВ. “Меката” на орнитолози и бърдуочери у нас. Място с тесен фронт на миграция. Един от основните пунктове за наблюдение на миграцията на птиците. Отстои на над 2 000 м от обекта.,

  2. Защитена местност “Бургаски солници” (бившата буферна зона към ПР “Атанасовско езеро”).

  3. Защитена местност “Вая”. Намира се в най-западната част на Бургаското езеро в землищата на бургаските квартали Долно езерово и Горно езерово. Изцяло попада в ЗЗ “Бургаско езеро”. Защитената местност е обявена през 1997 г. Обхваща най-големите естествени тръстикови масиви в България. На територията на ЗМ има и изоставени рибарници. Местообитание на множество защитени водолюбиви птици. От 2002 г. защитената територия е част е от Рамсаркото място “Бургаско езеро”. Основен проблем за тази ЗМ са интензивните набези на бракониери-риболовци, както и нерегламентираното ловуване на защитени видове водоплаващи птици. Ежегодно тук, както и в останалите влажни зони, които са ЗТ около Бургас се провеждат неколкократни ловни хайки за намаляване броя на хищниците. Проблем. Отстои на повече от 5000 м от обекта.

  4. Защитена местност “Пода”. В миналото част от Бургаско-Мандренския лиман. В последствие се обособява като най-източната част на Мандренското езеро. Разположена е непосредствено до гр. Бургас, вляво от пътя за Созопол. Интензивните човешки дейности в местността през последните няколко десетилетия довеждат до значителни изменения във външния облик на местността. Днес на сравнително малката й площ се обособяват различни местообитания – сладководни, полусолени и свръхсолени, които осигуряват подходящи условия за живот на разнообразни организми. Защитена местност тук е обявена през 1989г., като със заповедта за обявяването си е предоставена за стопанисване на БДЗП. В местността “Пода” са установени: 161 таксона низши растения, 231 вида висши растения, 168 вида безгръбначни, 6 вида риби, 14 вида земноводни и влечуги, 240 вида птици и 15 вида бозайници. Тук се намира единствената у нас колония на лопатарката по Черноморското крайбрежие, която гнездни заедно с блестящият ибис, сивата, малката бяла и червената чапли. Поради постоянното присъствие на стопаните на ЗМ тук нерегламентираните посегателства върху ЗТ са ограничени в значителна степен. Отстои на повече от 5000 м от обекта.

  5. Защитена местност “Узунгерен, обявена през 2005 г. Заедно със ЗМ “Пода” влизат в състава на ЗЗ “Комплекс Мандра-Пода”. Представлява естествена влажна зона, остатък от езерото Мандра, местообитание на повече от 200 вида водолюбиви птици, от които 5 вида световно застрашени - малък корморан, къдроглав пеликан, червеногуша гъска, малка белочела гъска и ливаден дърдавец. Намира се в дясно по пътя от Бургас за Созопол, почти срещуположно разположена на ЗМ “Пода”. Като проблем и за тази ЗМ могат да се посочат набези на бракониери-риболовци, както и нерегламентираното ловуване на защитени видове водоплаващи птици. Отстои на повече от 5000 м от обекта.

  6. Защитена местност “Устие на р. Изворска, обявена през 1990 г. Заедно със ЗМ “Пода” и ЗМ “Узунгерен” влизат в състава на ЗЗ “Комплекс Мандра-Пода”. Местообитание на множество редки и защитени видове водолюбиви птици. Попада почти изцяло в горски фонд и се охранява от ДЛС – Бургас. Тази ЗМ е подложена на силен антропогенен натуск от множеството риболовци, особено през почивните дни. Бреговете и са замърсени с битови отпадъци, оставени от рибарите. Отстои на повече от 10000 м от обекта.

    • защитени зони (освен “Бургаско езеро”) по смисъла на закона за биологичното разнообразие (ДВ, бр. 77/2002г. с последващи изменения и допълнения):

По директивата за птиците: “Атанасовско езеро” код BG 0000270, “Мандра-Пода” код BG 0000271; “Залив Ченгене скеле” код BG 0000242; “Бакарлъка” код BG 0002077; и др.

По директивата за местообитанията: “Атанасовско езеро” код BG 0000270; “Залив Ченгене скеле” код BG 0000242; “Факийска река” код BG 0000230; “Айтоска планина” код BG 0000151 и др.
ІІІ.4.2. Типове местообитания от Приложение I на Закона за биологичното разнообразие, предмет на защита в ЗЗ „Бургаско езеро“ по директивите за птиците и хабитатите

1310 Salicornia и други едногодишни растения, колонизиращи тинести и пясъчни терени

1410 Средиземноморски солени ливади

3150 Естествени еутрофни езера с растителност от типа Magnopotamion или Hydrocharition


Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение представлява част от промишлена зона “Север”, гр. Бургас. Намира се непосредствено до сградата на хипермаркет “БИЛА”. Районът е в процес на интензивна урбанизация поради разрастването на съществуващаа промишлена зона и изграждането на множество търговски обекти. Поради тази причина не можем да говорим за наличието на какъвто и да е естествен природен хабитат на това място. Близостта на натоварената с интензивен трафик улица „Гочо Иванов” обуславя високите нива на шума и отработените автомобилни газове. На терена няма дървета. В цялата тази територия на горецитираните промишлени предприятия няма наличие на какъвто и да е естествен природен хабитат.

Разглежданата територия е в регулацията на гр. Бургас. На малка част от имота са формирани растителни съобщества от синантропен тип. В обособените микрогрупировки в различно съотношение участвуват следните видове: Bromus arvensis L. (полска овсига), Bromus sterilis L. (дългоосилеста овсига), Cynodon dactylon Pers. (троскот), Elymus repens (L.) Gould. (обикновен пирей), Hordeum murinum L. (миши ечемик), Poa bulbosa L. (луковична ливадина), Dactylis glomerata L. (обикновена главица), Festuca valesiaca Schl. Ex Gaud. (валезийска власатка), Trifolium sp. (детелина), Medicago minima (L.) Bart. (дребноплодна люцерна), Cichorium intybus L. (синя жлъчка), Eryngium campestre L. (полски ветрогон), Convolvulus arvensis L. (полска поветица), Polygonum aviculare (обикновена пача трева), Centaurea cyanus L. (полска метличина)и др.

Във фитоценозите на инвестиционното предложение участвуват и множество плевелни и рудерални видове. Към групата на характерните плевелни видове се отнасят: Stellaria media L. (средна звездица), Convolvulus arvensis L. (полска поветица), Holosteum umbelatum L. (весларка), Lamium amplexicaule (стъблообхващаща мъртва коприва), Sinapis arvensis L. (полски синап), Caucalis platycarpos L (бабинец), Cirsium arvense (L.) Scop. (полска паламида), Sorghum halepense (L.) Pers. (балур), Cynodon dactylon Pers. (троскот) и др.

Структурата на растителността в съседните земеделски имоти е подобна на гореописаната.

ІІІ.4.3. Видове, предмет на защита в ЗЗ „Бургаско езеро” по директивата за птиците

От всичките характерни за ЗЗ „Бургаско езеро” видове птици, включени в Приложение 1 на Директива 79/409 на ЕЕС, на предвидения за строеж терен, няма регистрирани гнездови обитания поради: отдавнашната му урбанизация в съществуващата промишлена зона “Север” в гр. Бургас, значително човешко присъствие, шумово натоварване и липса на подходящи за гнездене и обитание на птици дървесни видове и тревна растителност. Видовете птици, предмет на защита в ЗЗ “Бургаско езеро” са водолюбиви в по-голямата си част. Липсата на воден басейн на територията или в близост до обекта, прави малко вероятно присъствието им тук.

Поради гореизброените причини в настоящата информация птичите обитатели на терена, предвиден за реализация на инвестиционното предложение са разгледани съвсем накратко. Това са видове, характерни за градската среда: различни пойни птици (Passeriformes), врабчета (Paser domesticus), щиглеци (Carduelis carduelis), овесарки, свраки (Pica pica), гугутки (Streptopelia decaocto), сойки (Garrulus glandarius), кълвачи, врани, чавки, лястовици, гълъби и др. Това са главно синантропни видове, толерантни към човешкото присъствие и без висока природозащитна стойност. От грабливите птици можем да очакваме епизодично обитание в района на следните видове: малък ястреб (Accipiter nisus), обикновен мишелов (Buteo buteo), керкенез (Falco tinnunculus) и др. От нощните грабливи птици такива са домашната кукумявка (Athene noctua), чухъл (Otus scops), забулена сова (Tyto alba) и др.

Град Бургас се намира на втория по големина в Европа прелетен миграционен път на птиците Via Pontica. Настоящата информация е с твърде ограничен обем, за да се даде описание на видовете птици, прелитащи през небето над Бургас всяка пролет и всяка есен. Най-високата численост на есеннна миграция, наблюдавана ежегодно от орнитолозите е до 60 000 екземпляра грабливи птици и до 240 000 щъркели, над 30 000 розови пеликани (Pelecanus onocrotalus), многобройни ята от черни щъркели (Ciconia nigra), къдроглави пеликани (Pelecanus crispus), жерави (Gruidae) и др..

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение се намира на пътя на ежедневните хранителни миграции на пеликаните от Бургаското езеро до Атанасовското езеро и обратно. Може да се каже, че основните консервационно значими видове птици прелитат над тереан по време на пролетната и есенна миграция.

ІІІ.4.4. Видове, предмет на защита в ЗЗ „Бургаско езеро” по директивата за местообитанията

ІІІ.4.4.1 Бозайници

При извършените предварителни неколкократни огледи (от специалист) на терена не беше установено наличето на бозайници с природозащитен статус, нито на следи от тяхната дейност. В района се предполага наличие на домашни мишки (Mus musculus domesticus), полски мишки, плъхове (Ratus ratus и Ratus norvegicus), скитащи кучета и котки. Вероятно присъствие на лалугер (Spermophylus citelus) в съседните земеделски земи. Възможни, но малко вероятни са белката (Martes foina) и черния пор (Mustela putorius). Въпреки постоянното човешко присъствие през тъмната част на денонощието не е изключена епизодична поява на чакали и лисици (особено в много студени нощи) в района. Липсата на стари сгради на терена не предполага наличие на местообитания на различни видове прилепи. Съществува известна вероятност в някои от разположените в околностите изоставени от дълго време стари промишлени сгради да има местообитания на прилепи, но това е нещо обичайно. На пътното платно на ул. “Проф Якимов” неколкократно са забелязвани убити при пресичане таралежи (Erinaceus concolor). Това по всяка вероятност се дължи на близостта на терена до земеделски земи. От анализирания в тази информация терен, последните отстоят на над 50 метра



ІІІ.4.4.2. Земноводни и влечуги

ІІІ.4.4.2.1. Земноводни

1. Зелена крастава жаба (Bufo viridis Laur). Обикновен вид, който не е застрашен от изчезване. Отдалечеността на имота от водни басейни и географското му положение определено не го правят постоянно обитание на този вид.

ІІІ.4.4.2.3.Влечуги

На терена не е констатирано наличие на змии. Възможно е епизодично и рядко обитаване от жълтоуха водна змия (Natrix natrix) - обикновен вид, който не е застрашен от изчезване. Не е невъзможна, въпреки че е малко вероятна, появата на смоци. В изоставените сгради (особено по стените им), раположени до терена, предвиден за реализация на инвестиционното предложение вероятно се срещат стенен гущер (Podarcis muralis) и балкански гекон (Cyrtodactylus kotschyi).



Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница