За присъждане на академично звание „д о ц е н т по научна специалност имунология (01. 06. 23) към Катедра



Дата28.02.2018
Размер61.15 Kb.
#59977



Р Е Ц Е Н З И Я
За присъждане на академично звание „д о ц е н т”

по научна специалност имунология (01.06.23) към Катедра

„Клинична лаборатория, имунология и алергология” към факултет

„Обществено здраве” на Медицински университет – Плевен.

Кандидат – д-р Румен Георгиев Русев, д.м.

Рецензент: проф. Д-р Иван Райчев Кехайов,

Институт по биология и имунология на размножаването – БАН

За участие в конкурса са подадени документите на единствения кандидат – д-р Румен Георгиев Русев, д.м., с молба да бъде допуснат за участие в обявения в Държавен вестник, бр. 21, 16 март 2010 г.конкурс по „ имунология”



Биографични данни.

Д-р Румен Русев е роден в гр. София на 22.02.1952. Завършва специалност медицина в Медицинска Академия, София. В периода 1982-1985 г. е редовен аспирант към Кръвна банка и тъканно типизиране – „Н.И.Пирогов”, София. Защитава редовна аспирантура през 1985 г. и му е присъдено научно звание „кандидат на медицинските науки”. През 1987-1990 г. е старши асистент в Институт по акушерство и гинекология, Медицинска Академия, София. След 1990 год. започва дълготрайна и продуктивна специализация в САЩ: – Indianаpоlis, Indiana, USA, Fairfax, Virginia USA, Chicago IL, USA. Хонорован професор в Mexico City, Mexico. В периода 2000-2009 г. е директор в Millenova Immunology Laboratories, Chicago, IL, USA. През 2010 г. зе завръща в България и е назначен за Научен Директор на Медицински Център „Клиничен институт по репродуктивна Медицина – Плевен.



Публикационна дейност

За участие в конкурса за доцент д-р Румен Русев е представил списък и отпечатаци на публикации, които се разпределят както следва:


1. Автореферат на аспирантска дисертация.
2. Публикации с аспирантска дисертация

- общо 6 публикации, от които 4 – в научни списания и 2 – абстракта



3. Публикации в международни списания с импакт фактор

- общо 35 публикации в реферирани международни списания

от тях в 13, д-р Румен Русев е първи автор

4. Публикации в български списания без импакт фактор

- общо 4 публикации

5. Резюмета представени пред научни форуми, публикувани в списания

(авторът е представил и съответния импакт фактор на списанието)

- общо 65, от които в международни списания – 52 и в български

списания – 13



6. Монографии и книги

- общо 4 издания

Справка за получените импакт фактори на издадените публикации

- общ импакт фактор - 198.54

- импакт фактор от публикувани статии - 73.76

- импакт фактор от абстракти и съобщения – 124.88

Справка за положителни цитирания в български и международни научни издания

цитирания в български източници - 13

цитирания в международни източници – 521

( справката е приложена от Централна Медицинска Библиотека – МУ, София )



Справка зa научна активност на кандидата

(в документите на д-р Румен Русев са приложени пълни документи за научната активност на кандидата)

- курсове за специализации -5, почетни позиции и награди – 7, поканен лектор – 17, ad Hog рецензент – в четири американски и едно в английско списания. Членство в професионални дружества и асоциации – 8.

Кандидатът е участвувал в издаването на четири патента, за които има представени документи.

Познавайки значителните научни и приложни качества на кандидата, считам че участието му в изброените научни активности е напълно компетентно и логично.

Характеристика на научната и научноприложна дейност.

1. Приностни данни, отразени в аспирантския дисертационен труд.

Дисертационният труд на д-р Русев е защитен преди 25 год. Като рецензент на този труд бих искал да изтъкна значенето на получените резултати, които имат стойност и сега:

1.1. Извършено е подробно проучване върху възможностите за получаване на анти-HLA антитела от бременни жени. Установен е важният факт, че от плацентарната тъкан биха могли да се получат HLA (ИгГ) антитела, независимо от резултата за наличие на тези антитела в серума на бременната жена.(1, 3).

1.2. Получени са данни за съхранение на тест-лимфоцитни култури в течен азот –метод, разкриващ възможността за типизиране на специфичността на HLA антителата и реализирането им в рутинни диагностични техники. ( 3 ).

1.3.Установено е, че акумулирането на сорбционната способност на плацентарната тъкан се основава не само от трофобластната тъкан, но и от наличните фетални лимфоцити ( 3 и 4).

. 2. Приностни данни, получени в различни институти и лаборатории.

Кандидатът за академичнo звание „доцент” е представил подробно приносите и резултатите от лабораторните си проучвания. Позволявам си да изтъкна най-съществените данни от тези многобройни проучвания:

2.1. Приносен характер имат данните от проучвания върху наличието на ембриотоксични фактори в серумите на жени, които биха могли да бъдат причина за стерилитет. Данните от тези изследвания са потвърдили възможността за евентуални репродуктивни неуспехи в жени, които имат циркулиращи ембриотоксини (9,11,22,23).

2.2. Безспорно оригинален характер притежават продължителните редица години проучвания на кандидата и негов екип за участието на имунологични фактори (анти-фосфолипидни, анти-нуклеарни, анти-тиреоидни антитела, ембриотоксини, NК-клетки), с проблеми в репродуктивния цикъл. Заслужава да се изтъкне, че резултатите от тези данни дадоха на клиничните екипи стандарт при диагностиката, приложение на мониторинг и лечение на жени с доказана репродуктивна невъзможност . Д-р Русев изтъква надеждата, че тези фактори биха могли да се определят като причини за репродуктивни неуспехи. (15,16,18, 21, 22,23,28, 30, 40)

2.3. Кандидатът е разработил и публикувал диагностичен метод за доказването на нискомолекулен пептид – PIF, синтезиран и секретиран от нормални ембриони. Пептидът PIF е синтезиран в лаборатория и срещу него са получени антитела за проследяване на функционалната активност на този пептид. Авторите допускат, че нивото на този пептид през първия триместър на бременноста би могъл да определя загуба на бременноста. (12,13,14,17,19).

2.4. Оригинален характер притежават данните доказващи CD56+ субпопулация на NK-клетки в периферната кръвна циркулация, като прогностичен фактор за протичането и изхода на положителна бременност. Изследванията на авторския колектив са доказали увеличението на маркерите CD69+ и CD161+, експресирани от NK клетките, които биха могли да се характеризират като рискови фактори в процесите на имплантационен неуспех. (15, 16, 22, 28, 33, 36).

2.5. С клиничен ефект са данните, установени от кандидата за доказване ролята на интралипидите и sHLA-G да инхибират NK клетъчната цитотоксичност, сравнена с човешкия имуноглобулин. Тези данни за първи път доказаха възможността да се прилага интралипида за подобряване на една успешна имплантация и да подържа застрашена бременност от функционалната активност на NK-клетките (33,34,38).

2.6. Установено е от автора ролята на ембриотоксични фактори в серумите на група жени, които биха могли да доведат до стерилитет или репродуктивен неуспех. Тези данни са потвърдили предположението, че тази група жени притежават циркулиращи ембриотоксини като водеща или допълнителна причина за стерилитета. (9, 11,16,22,23)

2.7. В системни проучвания е доказана ролята на анти-ендотелни антитела, които разпознават ендотелни антигени и биха могли да предизвикат плацентарно отхвърляне, чрез дифузно образуване на микротромбози. Установените данни показват, че анти-ендотелните антитела притежават имуномодулаторни качества (10, 20, 54).

2.8. В продължение на редица години кандидатът е извършвал клинико-лабораторни проучвания върху ролята на специфични анти-фосфолипидни антитела в различни случаи на репродуктивни неуспехи и е маркирал влиянието на различни терапевтични подходи (16,28,21,22,23,40).

Познавам д-р Румен Русев през годините, в които провеждаше научната и практична разработка на аспирантския дисертационен труд. Станах с удоволствие негов рецензент пред компетентния Специализиран Научен съвет, дал много добра оценка на постигнатите резултати. Имах удоволствието да представя научната му програма преди заминаването му за САЩ. Очаквах, че след години той ще се върне във България и ще подготви нови млади хора. Действителността стана малко късно, но съм уверен, че той ще подготви екип, работещ при нови техники и съвременни стандарти. Това, което научавах при посещенияята си в САЩ е, че д-р Русев наистина самостояятелно е създал точна комбинация от тестове за определяне на съвременна диагноза за абнормни фактори, които позволяват съставянето на успешна терапия за преодоляване на репродуктивния неуспех.

.З а к л ю ч е н и е. На обявения конкурс за присъждане на академично звание „доцент” по научна специалност имунология (01.06.23) са представени документите на единствения кандидат д-р Румен Георгиев Русев, д.м. Научните трудове на кандидата са в областа на обявената в конкурса научна специалност. Публикациите на кандидата са в известни за теоретичната и приложна наука имунологични списания, довели до твърде висок IF – 73.76. Представени са данни за IF – 124.88 от съобщения в абстракти и доклади. На основание на безспорната ми положителна оценка за цялостната научна дейност на кандидата, си позволявам да препоръчам на уважаемите членове на Научното жури в Медицински Университет – Плевен да гласуват положително за присъждане на академично звание „д о ц е н т” на д-р Румен Георгиев Русев, д.м.

04.юли 2011 г., София Рецензент:



Проф. Иван Райчев Кехайов



Каталог: procedures -> acad
acad -> Фармакоикономически анализ на лечението на захарния диабет през периода на бременност
acad -> Проучване ефективността на масовата специфична имунопрофилактика при епидемичния паротит
acad -> Резюмета на публикации на д-р Цветелина Валентинова Митева, д м
acad -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „ Доцент", по научната специалност „Имунология", шифър 01. 06. 23, в катедра „Клинична лаборатория, имунология и алергология"
acad -> С т а н о в и щ е от професор д-р Филип Цонев Куманов, д м. н
acad -> Конкурс за академичната длъжност „доцент" към катедрата по Неврология и Неврохирургия при факултет „Медицина" на му плевен, обнародван в дв бр. 45 / 14. 06. 2011 год
acad -> Конкурсът за доцент е обявен в Държавен вестник бр. 21/16. 03. 2011 г по научната специалност "Имунология"
acad -> От проф д-р Цветанка Цанкова Маринова, д м. н., Катедра "Биология, медицинска генетика и микробиология", Медицински факултет, су "Св
acad -> Конкурс за „Доцент (Заповед №892/31. 05. 2011г на Ректора на му плевен ) о т н о с н о


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница