За разработване на проект на наредба за средства за измерване, които подлежат на метрологичен контрол



Дата08.05.2018
Размер58.14 Kb.
#68734
МОТИВИ

ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ НА НАРЕДБА ЗА СРЕДСТВА ЗА ИЗМЕРВАНЕ, КОИТО ПОДЛЕЖАТ НА МЕТРОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ

Разработването на проекта на акт е извършено от работна група, в която бяха включени представители на държавни организации (Министерство на икономиката, Българския институт по метрология, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор), държавни и частни дружества (Булгратрансгаз ЕАД, Овергаз Холдинг АД, топлофикационни дружества – София и Русе), неправителствени организации (Българска петролна и газова асоциация) и висши учебни заведения (Технически университет – София).

С предлагания проект на Наредбата за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол /Наредбата/ се цели:



  • Привеждане на национално законодателство в съответствие с изискванията на Директива 2011/17/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2011 г. за отмяна на директиви 71/317/ЕИО, 71/347/ЕИО, 71/349/ЕИО 74/148/ЕИО, 75/33/ЕИО, 76/765/ЕИО, 76/766/ЕИО и 86/217/ЕИО на Съвета в областта на метрологията, както и на нормативни актове в обхвата на националното законодателство, в които са въведени изискванията на Директиви от Нов подход и Регламенти на ЕП и на Съвета, да се допълнят или отменят техническите и метрологичните изисквания, съответно редът за провеждане на контрол на определени средства за измерване; да се разработи необходимото правно регулиране за запълване на празноти в акта.

  • Определяне на процедура по прилагане на изискванията на Регламент (ЕО) № 764/2008 на ЕП и на Съвета от 9 юли 2008 г. относно установяване на процедурите, свързани с прилагането на някои национални технически правила за продукти, законно предлагани на пазара в други държави-членки и за отмяна на Решение № 3052/95/ЕО, и в частност правилата за пускане на пазара на средства за измерване, които не са обект на хармонизираното законодателство.

  • Въвеждане на метрологичен контрол на водомери за нечиста студена вода, масови разходомери за измерване на обема на чист етилов алкохол в смес етанол-вода, средства за измерване на природен газ или пара, които работят със стандартизирано стесняващо устройство – бленда.

  • Отмяна на метрологичния контрол на диоптрометри, клинични термометри, средства за измерване на хектолитрова маса, ареометри за алкохол и обемни разходомери.

  • Привеждане в съответствие с актуални действащи стандарти и рекомендации на Международната организация по законова метрология за група средства за измерване, като електромери за реактивна енергия, измервателни трансформатори, измервателни системи за компресиран природен газ, скоростомери, анализатори за алкохол в дъха.

  • Въвеждане на процедура за извършване на метрологична експертиза на средства за измерване.

Причините за въвеждане на изискванията на Регламент (ЕО) № 764/2008 на ЕП и на Съвета от 9 юли 2008 г., и на Директива 2011/17/ЕС на Европейския парламент и на Съвета произтичат от задълженията на Р. България като държава – член на Европейския съюз за прилагане на европейското законодателство.

С предложения акт се очертава и приложното поле на националния метрологичен контрол, като се отчете изтичането на преходния период по Директива 2004/22/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно измервателните уреди, транспонирана в Наредбата за съществените изисквания за оценяване на съответствието на средствата за измерване, приета с ПМС № 253 от 15.09.2006 г.

Допълването на правното регулиране на метрологичния контрол се отнася до средствата за измерване на разход, използвани в областите по чл. 5 от Закона за измерванията - средства за измерване на природен газ или пара, които работят със стандартизирано стесняващо устройство – бленда, водомери за нечиста студена вода, масови разходомери за измерване обема на чист етилов алкохол в смес етанол-вода.

Разходомерите с променлив пад на налягане използват исторически най-стария и най-разпространен метод за измерване на природен газ или пара. Тези разходомери се прилагат за измерване на количествата природен газ или пара в тежката индустрия и при преноса на природен газ или пара, като делът им е 70-80% от всички използвани разходомери.

Основните принципи на функциониране, методите за проверка и метрологична проследимост са подробно развити в хармонизирани европейски стандарти и в националните законодателства на европейските държави, като Германия, Франция, Норвегия, Гърция, Чехия, Румъния, Унгария, Белгия и др.

Предпоставките, които обуславят широкото приложение на разходомерите с променлив пад на налягане са възможности за измерване на разход на природен газ или пара в широк диапазон на налягането, температурата, разхода и диаметъра на тръбопровода, точност сравнима при използването на други методи на измерване, ниска цена и проста конструкция и комплектовка, висока надеждност, подходящи са за измерване на много големи разходи (до 360 000 m3/h), не изискват скъпо струващи еталони за извършване на контрола им.

Областите на приложение на тези средства за измерване са добивните предприятия и тежката индустрия, големи промишлени потребители – топлофикационните дружества, циментови и стъкларски заводи и големи предприятия от химическата промишленост.

С ограничаване на обхвата на водомерите с Директива 2004/22/ЕО на практика без метрологичен контрол останаха водомерите за нечиста вода, използвани в индустрията, въз основа на показанията на които се реализират плащания. Проектът на акт запълва тази празнина в действащото законодателство.

С отмяната на изискванията към измервателни системи за течности, различни от вода във връзка при транспониране на Директива 2004/22/ЕО механично бяха отменени и изискванията към масови разходомери за измерване обема на чист етилов алкохол в смес етанол-вода – средства, използвани масово в областите по чл. 5 от Закона за измерванията, в частност – при държавни вземания, което създаде затруднения при контрола им. В тази връзка, с представения проект на акт изискванията към тези измервателни системи са възстановени.

Актът предлага отмяна на изисквания към средства за измерване, доказали неприложимост или неефективност в области на законодателството, като диоптрометри, клинични термометри, средства за измерване на хектолитрова маса, ареометри за алкохол и обемни разходомери.

Във връзка с публикуване на нови международни стандарти и препоръки на Международната организация по законова метрология (OIML R) и проучване на опита в сродни метрологични институти с доказан опит при контрол на определени средства за измерване са актуализирани изискванията към електромери за реактивна енергия, измервателни трансформатори, измервателни системи за компресиран природен газ, скоростомери, анализатори за алкохол в дъха.

Законът за измерванията дава общата рамка за извършване на метрологична експертиза на средства за измерване. Натрупаната практика през годините на прилагането му показва, че е необходимо в подзаконов нормативен акт да бъде определена процедура за извършване на метрологичната експертиза. В тази връзка с проекта на акт се въвежда специална глава за реда за извършване на метрологична експертиза на средствата за измерване.

С приемането на акта ще се подобри правното регулиране на изискванията към средствата за измерване и тяхното използване по предназначение, на реда и методите за извършване на контрол и знаците, които удостоверяват резултатите от него, и реда за водене на регистър по чл. 34 от Закона за измерванията, в съответствие с правното основание за издаването на Наредбата /чл. 28 от Закона за измерванията/; ще се приложи по-резултатно чл. 25 от Закона за измерванията, където се изисква на контрол по реда на закона да подлежат и средствата за измерване, предназначени за измервания в случаите по чл. 5, за които в други нормативни актове са определени технически и метрологични изисквания към тях.

Очаква се също и намаляване на административната тежест върху лицата със задължения по действащото законодателство за пускане на пазара на средства за измерване, законно предлагани на пазара в други държави-членки. На практика ще бъде приложен принципът едно измерване - един сертификат - свободно движение на стоки.

Актът ще доведе и до ясно и точно определяне на реда, правата и задълженията на страните при извършване на метрологична експертиза.



В резултат на действието на предлагания акт ще се подобрят надеждността и проследимостта на измерените резултати, ще се повиши увереността на икономическите оператори и крайните потребители на средства за измерване в точността и достоверността на съответните средства за измерване. Това ще е предпоставка за осигуряване на по-голяма прозрачност и точност на измерванията при осъществяване на търговските сделки, при събирането на фискалните постъпления и държавните вземания.

Предложеният проект няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет, тъй като за прилагането на постановлението не се изисква използването на средства от държавния бюджет. Във връзка с това е изготвена финансова обосновка съгласно приложение 2.2 от Устройствения правилник на Министерския съвет и неговата администрация.
Каталог: uploaded -> files
files -> Утвърдил весела неделчева
files -> Конкурс за проект, при реализирането на проекти, финансирани със средства от европейските фондове, по реда на зоп
files -> Христо Смирненски
files -> I. Описание на клиентския терминал Общи положения на работата на системата
files -> Инструкция за експлоатация Техническото досие трябва да представя пълна информация за конструкцията, действието на везните, като съдържа
files -> Закон за изменение и допълнение на Закона за измерванията
files -> Ръководство на потребителя модул Компенсации Съдържание
files -> Тарифа за търговия на международните капиталови пазари чрез електронна платформа, предлагана от ип „Реал Финанс” ад
files -> Club hotel grand efe 2014 all inclusive programm 10. 00 – 23. 00
files -> Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол глава първа. Общи положения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница