За развитие на ученето през целия живот /2013 – 2020/ област сливен ноември 2012 Съдържание



страница1/4
Дата28.02.2018
Размер0.54 Mb.
#60345
  1   2   3   4


СТРАТЕГИЯ

ЗА РАЗВИТИЕ НА УЧЕНЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ /2013 – 2020/

ОБЛАСТ СЛИВЕН

Ноември 2012
Съдържание
Увод ………………………………………………………………………………………………………………………………….….
1.Идентификация, анализ и оценка на ресурсите ………………………………………......................

2. Идентификация, анализ и оценка на съществуващи политики на местно равнище ...

3. Анализ на SWOT анализ на текущото състояние ………………………………………………..........

4. Визия за развитие……………………..……………………………………………………………………………………

5. Приоритети – цели – мерки……………………………………………………………………………………………

6. Индикатори за измерване на постигането на целите и резултатите………………………...

7. Система за мониторинг и контрол………………………………………………………………………………..


  1. Увод

Необходимостта от непрекъснато обучение, като условие за човешко развитие, е осъзната още в далечното минало. Древните китайски, гръцки и римски философи, макар и в различни форми, развиват идеята, че човек се учи през целия живот. Образованието и възпитанието на човека не приключват със завършване на училището. Те са крайният резултат на съвременната информационна и функционална грамотност, но и предпоставка, даваща възможности за продължаващо учене на всяка възраст и в разнообразен контекст - не само чрез традиционните форми в институциите на формалното образование и обучение, но и на работното място или през свободното време в неформална среда.

Икономическото и социално развитие в Европа през последното десетилетие определи и предизвикателствата пред европейското измерение на образованието и обучението. Преходът към интелигентна икономика, с устойчив растеж, базирана на знанието и иновациите, с повече и по-добри работни места и по-добра социална кохезия са ключовите приоритети в Стратегия „Европа 2020“1. Тези приоритети са с фокус върху развитието на човешките ресурси и изискват активното участие на всеки гражданин и на всяка една институция - държавна, областна, общинска, работодателска, синдикална, неправителствена или друга в този процес. Това на свой ред предполага безконфликтен преход от общоевропейски към национални и регионални приоритети и прилагането на интегриран подход за учене през целия живот /УЦЖ/ по отношение използването на подходящи и достатъчни: материално-технически, финансови и човешки ресурси за реализиране на тези приоритети.

Разработването на областна стратегия за УЦЖ, освен като инструмент за управление, се свързва с общото и осъзнато разбиране, че знанията и уменията все по-бързо “остаряват” и не позволяват на хората да се адаптират към динамично променящите се условия на живот.

Да се ограничи обучението на хората само в минимално /конституционно/ определените години, в епохата на информационните технологии и глобалната конкуренция, означава да се обрекат на безработица, на нежелана работа, на по-ниски доходи и по-ниска позиция в обществото. Задачата на образованието и обучението, като цяло, е не само и не толкова да предостави знания и умения, колкото да открие възможности след време те да се актуализират, да се изработват и надграждат трайни умения у обучаемите сами да се учат да проявяват постоянно стремеж към нови знания, инициативност и предприемчивост.

Ученето през целия живот трябва да се приспособи към новите бързо-променящи се технологии и към процеса на непрекъснатото формиране на индивида - на неговото право да променя и развива своята компетентност чрез нови знанията и умения в кръга на неговите интереси и възможностите му да действа в различни и променящи се условия.

Всичко това е възможно ако двете системи – системата за подготовка на кадри и системата за реализация на кадри – се „срещнат“ една с друга, ако взаимно се обуславят и непрекъснато си взаимодействат, за всекиго, на всички равнища, за всички възрасти.

Ученето през целия живот се поставя и в по-широк контекст. В Меморандума на Европейската комисия за ученето през целия живот2 са формулирани основните принципи на международната комисия на ЮНЕСКО за образованието: “да се научим да бъдем”; “да се научим да знаем”; “да се научим да правим”; “да се научим да живеем заедно с другите”.

В прагматичната политика, в центъра на която са системите за образование и квалификации в контекста на УЦЖ, управлението на процесите трябва да бъде насочено към повишеното търсене на знания и умения и предлаганото качество на обучителни услуги, осигуряващи конкурентоспособност на индивида. Това се отнася и до три основни типа учене, като компоненти на ученето през целия живот: формално, неформално и самостоятелно.

По дефиниция:


  • формално обучение е “всяко регулярно, структурирано обучение, което е организирано от образователна институция и води до държавно признат документ“;

  • неформално обучение е всеки вид обучение, което не води до държавно признат документ, а е обучение осъществявано в рамките на организирана дейност вътре или извън образователна институция. Резултатите от неформалното обучение могат да бъдат валидирани или сертифицирани да доведат до получаване на официално признати документи;

  • самостоятелно е обучението, при което човек сам придобива знания и умения за осъществяване на различните, всекидневни дейности. Резултатите от това обучение също могат да бъдат валидирани или сертифицирани.

Проблемът от социална и управленска гледна точка е как да се обвържат по-добре различните типове образование и обучение, така че взаимно да се подпомагат и да се допълват, а не да се противопоставят и да се изключват.

С настоящата стратегия за учене през целия живот в област Сливен се търси регионалната управленска проекция в преодоляването на този проблем. Целта е да се координират усилията на всички институции и граждани за създаване на условия и реализиране на процеса на учене през целия живот, за пълноценно развитие на всеки гражданин като личност и професионалист, което да осигури конкурентоспособност и растеж на местната икономика.

Концепцията за ученето през целия живот се основава на и две ясно разграничени групи компетентности, които си взаимодействат и могат да бъдат придобивани едновременно или поотделно. Професионални компетентности - тази група е свързана с професионалните знания, умения и способности, които трябва да притежават работещите или учените/изследователите в дадена професионална област. Ключови компетентности – тази група включва преносими (основни) умения, необходими на всеки един зает във всяка една ситуация. Преносимите (основни) умения - комуникативни умения, умения за работа с ИКТ, работа в екип, самообучение и др. - изискват своя собствена методология, време и място за обучение, схеми за оценяване и т.н.

Като важен управленски документ, секторната стратегия за УЦЖ на област Сливен е сред първите специализирани стратегически документи за развитие на системата за учене през целия живот на местно ниво в България. В структурно отношение стратегията включва преглед на актуалното състояние на областта, въздействието на провежданите политики, имащи отношение към УЧЖ; прави анализ и оценка на ресурсите; формулира приоритети, цели и мерки, с цел развитие на системата за УЧЖ; извежда индикатори за измерване на постигането на целите и резултатите, както мониторинг и контрол за постигане на целите и изпълнение на стратегията . Тя може да бъде неразделна част от Областна стратегия за развитие - 2014-2020г., реализирана поетапно чрез областния и общинските планове за развитие.



Настоящата Стратегия за развитие на ученето през целия живот в област Сливен обхваща периода 2013-2020 година е изготвена в тясно сътрудничество с представители на областната администрация и е резултат на поредица от дейности, осъществени по проект с наименование ReSoLVE, финансиран от Европейската комисия по програмата “Учене през целия живот“- www.resolve-bg.eu.


  1. Идентификация, оценка и анализ на ресурсите

Област Сливен е разположена в югоизточна България и заема територия от 3544,066 кв. км., което представлява 3,19% от територията на страната. На юг тя граничи с област Ямбол, на изток – с област Бургас, на север – с областите Велико Търново, Търговище и Шумен, на югозапад – с област Стара Загора.

Географското положение на областта се оценява като благоприятно от гледна точка на възможностите за нейното развитие. В много голяма степен те зависят от възможностите за интегриране на област Сливен със съседните области, както и създаване на предпоставки за общо използване на ресурсите и потенциалите за развитие.

В административно отношение областта е разделена на 4 общини - Котел, Нова Загора, Сливен и Твърдица, като най-голям град и областен център е гр.Сливен.

Разработването на Стратегията, в частта оценка и анализ на ресурсите, са извършени на базата на предоставените документи от областната администрация - Сливен


    1. Физични (материални) и институционални ресурси

  • Учебни заведения

Формалното образование на територията на област Сливен е развито във всичките му форми и направления. Към настоящия момент, на територията на общината има 63 детски градини, 7 Начални училища, 40 Основни училища, 10 СОУ, 8 държавни Професионални гимназии и 3 общински профилирани гимназии, 2 Помощни училища, 1 Социално-педагогически интернат "Христо Ботев" - с. Драгоданово, 1 Спортно училище, 1 Национално училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" - гр. Котел, 1 Национална художествена гимназия, 4 Специализирани училища, 2 Колежа и филиалите на две Висши училища.

Общинските детски градини, провеждащи възпитание, обучение и предучилищна подготовка за деца от 3 до 7 г. възраст, имат добре поддържана материално-техническа база. За някои от детските заведения са извършени основни ремонти, вкл. изграждане на достъпна среда, но има необходимост от основни ремонти и за останалата част от детските градини, както и от обновяване на оборудването.

Началните и основните общински училища предоставят дневна и индивидуална (за 3 ученика от областта) форма на обучение, а средните общински училища – дневна, вечерна, индивидуална и самостоятелна форма на обучение. Основната част от училищата в областта имат добре изградена материална база. Училищата в гр. Сливен и гр. Нова Загора имат извършено енергоефективно саниране, вкл. подмяна на дограми, В по голяма част от училищата има необходимост от изграждане на достъпна архитектурна среда. Но в по-голямата част от тях няма добре изградени физкултурни салони, което затруднява провеждането на учебните занятия по физкултура и не осигурява възможност за здравословен начин на учене и живот. За подобряване на материално-техническата база в училища и детски градини, както и на условията за извънкласни и извънучилищни дейности и повишаване качеството на учебния процес, се изпълняват проекти, финансирани по ОПРР и ОПУЧР. Това има положително значение с оглед на тенденцията за намаляване на броя ученици в училищата и необходимостта от ограничаване на явленията, свързани с ранното отпадане на ученици от образователната система.

От 8-те професионални гимназии 7 се финансират от МОМН и 1 от Министерство на земеделието и храните. В четири от тях се провежда обучение във вечерна и задочна форма на обучение. Обучение за придобиване на средно образование и втора степен на професионална квалификация се провежда във Вечерно професионално училище ”Арг. Жечкова” – Сливен /към затвора/ – държавно, финансирано от МОМН, в което се обучават лица, лишени от свобода (жени).

Професионално обучение се провежда в 4 училища, от които две са финансирани от общини на територията на област Сливен : СОУ „Г. С. Раковски” – Котел, Помощно училище „Акад. Т. Самодумов” – гр. Нова Загора, и две държавни училища, финансирани от МОМН: СПИ „Хр. Ботев” – с. Драганово, Помощно училище „Вл. Шуманов” – гр. Сливен.

Обучението в професионалните гимназии и училища в област Сливен обхваща 9 области на професионално образование от 23 професионални направления. Предложенията за държавен прием по професии и специалности се правят в съответствие с информацията за търсенето на кадри на пазара на труда и не се предлагат едни и същи професии и специалности в две или повече училища в една и съща община. Бъдещото търсене на кадри се очертава и на база проведени анкети с работодатели от областта. Малка част обаче от професионалните гимназии са направили предложения за осъществяване на обучение по нови за съответното училище професии или специалности. Основно училищата предлагат обучение по професии и специалности от направленията, по които се осъществява прием всяка година, за които имат база и кадри, като се съобразяват в определена степен с приоритетите на стратегическите областни и общински документи. Поради това през последните две учебни години се наблюдава тенденция на нереализиране на професионалните паралелки, а именно от утвърдените 67 паралелки през учебната 2010/2011 г. са реализирани 42, а през учебната 2011/2012 г. - от същия брой утвърдени те намаляват на 34.

Обучение за придобиване на ІV степен на професионална квалификация, след завършено средно образование, се провежда в 2 /два/ частни професионални колежа - Частен професионален колеж по мениджмънт - Сливен и Частен професионален търговски колеж – Сливен и в Професионална гимназия по хотелиерство и туризъм „Акад. Неделчо Неделчев”- Сливен. Колежите на територията на областта предоставят задочна форма на обучение за придобиване на ІV степен на професионална квалификация, след завършено средно образование.

В област Сливен в сферата на придобиването на висше образование функционират само две учебни заведения. Това са Инженерно-педагогически факултет /ИПФ/ - Сливен към Технически университет - София и Колеж – Сливен към Технически университет – София. На студентите е осигурена възможност паралелно с инженерната специалност да придобият и правоспособност „УЧИТЕЛ”, което дава възможност за по-добра реализация, както в икономиката на страната, така и в образователната ни система.

Институционалното представителство на формалното образование и обучение е добре структурирано и по линия на предучилищно - училищно и висше образование и по отношение спектъра от области на образование и професионални направления и като териториално разположение. Като се прибавят и опериращите над 26 Центъра за професионално обучение може да се направи изводът, че на територията на област Сливен функционира хармонична и добре структурирана мрежа от образователни и обучителни институции на системата на формалното образование и обучение. Чрез мрежата се осигурява широк достъп до общо и професионално образование и обучение и проходимост на квалификациите от І-ІV степен на професионална квалификация V и VІ в системата на висшето образоване.3


  • Читалища, библиотеки, клубове

На територията на Област Сливен работят: 146 читалища, 81 библиотеки и клубове. Към Военен клуб Сливен функционират: Фолклорен ансамбъл „Тракийче”, клуб „Ритъм”, литературен клуб „Йордан Йовков”, клуб „Спортни танци”, балет „Магия”, балет „Барби”, балет „Авангард”, младежка танцова формация, симфоничен оркестър, формация за детски и забавни песни „Сините камбанки”, клуб за поп и рок таланти и творчески изяви на зодиаци, чрез които се осмисля свободното време на децата.

Детски комплекс –Сливен, осъществява учебно-въпитателен процес на около 2000 деца на възраст от 6 до 18 години от гр. Сливен и региона. Чрез организираните дейности за свободното време на децата и учениците, се осъществява държавната и общинска политика за развитие на интересите, уменията и способностите на подрастващите. Обхватът на дейността включва 25 педагогически форми: детски хор „Дружна песен”, детски танцов ансамбъл „Тракийче”, мажоретен състав, клуб „Ритъм”, кръжок Математика, Астрономия, Изобразителни изкуства, Спорт и др.

Младежки център за неформално образование – Сливен /към Младежки дом/ организира и провежда обучения, детски и младежки лагери, конкурси, кампании, форуми и младежки инициативи. Извършва информационни, консултантски и обучителни услуги за млади хора, младежки организации, НПО, местни и държавни организации и институции. От и за младежи се организират и провеждат кръгли маси, конференции, дискусии, дебати, обучения.

Младежки дом - Сливен провежда обучения по различни теми на младите хора от областта, както по различни проекти, така и по своя инициатива поне веднъж годишно.

Клубовете на пенсионера – 94 бр., са общински структури, които осигуряват личните и социални контакти на хората от третата възраст, както и тяхното социално, здравно и правно информиране и консултиране.

Изброените по-горе институции изпълняват много важни информационни, социални културно и духовно-просветни функции и могат да подпомогнат с дейностите си неформалното обучение и самостоятелното учене.



  • Стадиони, спортни зали

Като условия за спорт в област Сливен съществуват 58 спортни клуба 20 от които футболни.

Има 2 стадиона в добро материално-техническо състояние, на територията на град Сливен, и по един стадион във всяка от общините на областта, като за последните няма точна информация относно тяхната пригодност.



  • Изложбени зали, художествени галерии, музеи, национални паркове, природни забележителности и др.

На територията на областта има: театри – 2, кино -1, художествени галерии – 6, художествени зали – 3, симфоничен оркестър – 1, ансамбъл за народни песни и танци – 1, училища по изкуствата – 2, сдружения и фондации работещи в областта на културата – 17. Културно – историческите паметници са 1255, от тях 23 с национално значение (Община Сливен – 20, община Нова Загора – 3), архитектурно историческите резервати са 5. По брой паметници на културата Сливенска област се нарежда на трето място сред останалите области. На територията на областта са регистрирани общо над 120 праисторически селищни могили, а над 300 са запазените надгробни тракийски могили. Най забележителни са тези край селата Караново и Дядово, със следи от поселищен живот от епохата на Неолита.

В рамките на град Сливен се намира и добре запазената антична крепост „Туида“, която е уникална по своята същност туристическа дестинация, за чието развитие тече проект „Пътуване през времето, във времето и с времето - интегриран проект за развитие на природни, културни и исторически атракции и туристическа инфраструктура в Сливен”.

Област Сливен е един от най-облагодетелстваните от природата региони в страната. Живописните склонове на Източна Стара планина с множеството си природни забележителности и наличието на голяма защитена територия – Природен парк “Сини камъни”, са изключително богатство и предпоставка за успешно развитие на екотуризъм.

Природен парк “Сините камъни” се намира в непосредствена близост до град Сливен. Той е район с висока и средна значимост за опазване на биологичното разнообразие. Характеризира се с подчертано планински релеф. Надморската му височина варира от 290 до 1181 м (връх Българка – най-високият в Източна Стара планина). Това го прави подходящ за развитието на почти всички видове планински спортове – ски, алпинизъм, скално катерене, колоездене, планинско колоездене, делтапланеризъм, парашутизъм, безмоторно летене, както и за пешеходен и познавателен туризъм. В пределите на Природен парк ”Сините камъни” може да се открие изключително биоразнообразие. Съществуващите туристически пътеки на територията на парка са над 50, а основните туристически маршрути с различна насоченост са 18. Най-масово посещаваната част от Природен парк “Сините камъни” е местността “Карандила”. Тук има много добри условия за краткотраен и дълготраен отдих и изградена подходяща инфраструктура – хижи, почивни бази, бунгала. Природният парк обхваща площ 11380,1 ха. Дирекцията на парка разполага с няколко помещения за административните си нужди и информационен посетителски център. Предстои изграждане на еко-туристически център. Дирекция ПП "Сините камъни" провежда обучения на ученици в училищата и сред природата по проекти както на Парка, така и във връзка с други инициативи. Обученията включват изнасяне на лекции, презентации и др. за повишаване на екологичната култура на учениците

Едни от природните ресурси в област Сливен са минералните извори. С най – важно значение са Сливенските минерални бани, където е изградена добра материално-техническа база минерална баня, балнеолечебници, почивни станции и хотели, плувен басейн. Сливенската минерална вода е с температура 48 градуса и дебит 17 л/сек. Подходяща е за лечение на заболявания на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система, стомашно-чревни заболявания, жлъчно-чернодробни, бъбречно-урологични и др. Сливенските минерални бани са добър ресурс за развитие на балнеоложкия туризъм.

Разнообразните и чудновати природни дадености на областта могат да подпомогнат дейностите свързани с неформално обучение и самостоятелно учене.



  • Религиозни центрове

На територията на областта са има 2 манастира - манастир "Св.Илия" в с. Чинтулово и манастирът "св.Петка" в с. Сотиря, 71 църкви, 18 джамии. Почти всички от църквите в селата действат само на големи религиозни празници. Към някои от църквите в гр. Сливен има просветни центрове, които организират беседи.

  • Здравни центрове, болници, представителства на БЧК

Здравния ресурс на област Сливен, чрез който се предоставят здравните и социални услуги, включва:

  • 10 болници;

  • 17 Здравни центъра;

  • Дом за деца с умствена изостаналост гр. Кермен, община Сливен, в който се провежда и формално обучение: провеждане на учебни занятия на децата с учители от Помощно училище "Д–р Власаки Шуманов" и неформално - провеждат се обучения и супервизии на персонала.

  • Дом за деца с умствена изостаналост с. Медвен, община Котел, по същия начин има и двата вида учене.

  • Дом за възрастни с умствена изостаналост, селище Качулка, община Сливен – тук съществува неформално обучение в жизнени умения ???;

  • Дом за възрастни с умствена изостаналост, гр. Твърдица - Осъществяват се: групова работа за придобиване на знания и умения, културни и развлекателни услуги, екскурзии, трудотерапия – битов труд и хигиена, танцова и певческа група, метларство, цветарство, кулинария и готварство, ерготерапия, спортни дейност;

  • Дневен център за деца с увреждания " Св.Стилиян Детепазител" и Дневен център за деца с увреждания, с. Асеновец - Децата получават подкрепа за ежедневни дейности, образователни дейности – групови и индивидуални, здравна профилактика, медицинска рехабилитация, логопедична и психологична подкрепа, игри по интереси;

  • Дом за медико-социални грижи за деца, гр. Сливен - Провеждат се обучения за персона с оглед подобряване качеството на грижа и др.; Дом за деца лишени от родителска грижа, с. Асеновец, в който е разработена е система за повишаване квалификацията на персонала, която включва Програма за обучение в две основни направления – въвеждащо обучение и регулярни обучения.;

  • Център за настаняване от семеен тип за деца с увреждания, гр. Сливен - Персонала на центъра участва в поредица обучения, финансирани по проект на Община Сливен за изграждане на центъра /по ОПРЧР/.;

  • Защитено жилище за млади хора с леки умствени увреждания, гр. Н. Загора;

  • Защитено жилище за хора с интелектуални затруднения /в гр. Сливен/ ; Защитено жилище за лица с интелектуални затруднения /в гр. Сливен/ ;

  • Център за социална рехабилитация и интеграция за незрящи, гр. Сливен. В този център екипът от специалисти осъществява следните услуги: обучение в полезни умения – общообразователни, ежедневни, социални; зрителна рехабилитация; мобилност и ориентиране; компютърна грамотност; брайлово ограмотяване; трудотерапия – готварство, фонотека; работа със специални технически средства; занимателна терапия.



  • Финансов ресурс

Каталог: rioup -> actuality -> aaaactual2012
aaaactual2012 -> Министерство на образованието, младежта и науката
aaaactual2012 -> Организатори: национален организационен комитет
aaaactual2012 -> Обучение AдминПро Уважаеми колеги
aaaactual2012 -> Република българия регионален инспекторат по образованието Сливен
aaaactual2012 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 21. 04. 2012 г., гр. Хасково Възрастова група клас
aaaactual2012 -> Професионална гимназия по икономика „проф. Д-р димитър табаков” сливен
aaaactual2012 -> Министерство на образованието, младежта и науката регионален инспекторат по образованието сливен вп – 172 / 31. 10. 2012 г
aaaactual2012 -> До директорите на детските градини
aaaactual2012 -> Финландия – образованието като национална ценност дина Димитрова – старши експерт по предучилищно възпитание Регионален инспекторат по образованието Сливен


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница