За реализираните мероприятия свързани с културния календар На Община Гълъбово за 2014



Дата28.12.2018
Размер56.67 Kb.
#109535
ОБЩИНА ГЪЛЪБОВО

ИНФОРМАЦИЯ

За реализираните мероприятия свързани с културния календар

На Община Гълъбово за 2014


Планирането на културната дейност на община Гълъбово се извършва в началото на годината с приемането на културен календар, приет и утвърден на заседание на Общинския съвет. И през изтеклата година той бе част от Националния културен календар на общината, а така също и със съдействието на училища и детските градини, които винаги са се отзовавали на нашата покана. Успешното партньорство между отделните институции създават възможност да реализираме по –добри културни продукти, които популяризираме сред местната общност.

Настоящата информация цели да представи реализираните културни прояви и инициативи от Културния календар за 2014 г., като продължи да работи за провеждането на политиката по създаване, разпространяване и опазване на културните ценности. Основни акценти в календара бяха национални фестивали и конкурси, официални празници, бележити дати и годишнини, празници от обредния календар.



През 2014г. успешно бяха реализирани следните културни прояви с национално значение:

  • 3 март – Национален празник на Република България започна с вдигането на националното знаме на България и поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите във войните и паметника на освободителите. Празникът продължи с концертна програма с участието на самодейните групи и състави на Дом на културата, както и всички училища.

  • 24 май – Ден на славянската писменост, българската просвета и култура. Честването на този светъл празник бе отбелязан с празнична тематична програма. В нея взеха участие всички училища, детски градини и културните институти в града.

  • 1 ноември – Ден на народните будители. Празникът бе отбелязан с музикално - поетична презентация от ученици от училищата в града, пенсионерските клубове и ДК „Енергетик“.

  • Трифон Зарезан /Ден на лозаря/ се проведе съвместно с Клуба на лозаря и винаря гр.Гълъбово. Традиционно спазихме ритуала със зарязването на лозята на местен винопроизводител и избрахме новия Цар на лозята. По късно бе организиран конкурс за най-добър майстор винар. Най-добрите вина на гълъбовските производители бяха оценени от инж.Златко Аладжов енолог от винарна „Домейн Менада“ – гр.Стара Загора. Празникът продължи с много хора и веселие.

  • Великденски празници – организиран бе конкурс за най-здраво яйце, очакван от децата с голям интерес, кой кого ще надвие, след което забавата продължи с концертна програма от самодейците на Гълъбово.

Майски дни на културата

  • Празници по селата, организирани по читалища във връзка с 6 май Гергьовден с участието на местни групи.

  • Изпращане на абитуриенти от випуск 2014 – една последна среща на дванайсетокласниците изпълнена с много емоции, настроение и усмивки, която се провежда под патронажа на г-н Николай Тонев-Кмет на Община Гълъбово.

  • Национален фолклорен фестивал „Янко Петров“ – запомнящо се двадесет и четвърто издание, като елемент на цялостна визия на града като културен форум с национално значение. В конкурсната програма се включиха 1250 индивидуални и групови участници от различни поколения от градовете Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново, София, Широка Лъка, Котел, Сливен, Ямбол, Стара Загора и не на последно място голяма активност от страна на групите от Община Гълъбово. Проведоха се срещи с членовете на журито, с участници и ръководители на съставите.

  • 155 год. ОУ „Св.Св. Кирил и Методий“ – с.Обручище – празникът бе отбелязан с грандиозен празничен концерт посветен на 155 год. от основаването на училището.

Засилено и масово присъствие е провеждането на Регионалния събор на пенсионерите, посветен на 2 юни –Ден на Ботев и загиналите за свободата на България. В събора се включиха 200 участника от фолклорните групи и индивидуални изпълнители от клубовете на пенсионера и читалищата. Те изпълняваха възрожденски и патриотични песни, стихотворения, както и фолклорна музика. На финала участници и гости извиха кръшно българско хоро под съпровода на ИГ „Росна китка“ – с. Помощник.

Не забравихме и най-малките граждани на Гълъбово. По повод 1 юни Ден на детето за поредна година AES-Гълъбово подкрепи тази проява като дари един незабравим ден на децата – празнична веселие с много смях, забавления и изненади на открито в центъра на града.

Месец февруари винаги свързваме с гибелта на великият българин Васил Левски, който е патрон на СОУ „Васил Левски“. Тази бележита дата училището по достойнство чества и тази година с грандиозен концерт.

Интеграцията на ромите е съществена част от политиката на Община Гълъбово. И през 2014 година общината съдейства за отбелязването на :



  • Васильовден /Ромската нова година/ с общоградско веселие с участието на орк. „Гълъбово бенд“ от Гълъбово на площадката в кв.“Лозенец“, където ромската общност празнуваха своята Нова година с много веселие.

  • 8 април- Международния ден на ромите - Празникът бе отбелязан с преглед на ромската музика, песни и танци с конкурсен характер. Програмата бе изпълнена с много колорит и атрактивност, а оркестрите със своите надсвирвания бяха гвоздеят на празника. Най-добрите получиха награди в отделните категории- музика, песен и танц.

Събитие за града през 2014г. беше Празника на Гълъбово. По случай неговата 45 годишнина бяха организирани много инициативи:

  • Дамско автомобилно рали – Станало традиция, изпълнено с много емоции бе голяма атракция за жителите на Гълъбово.

  • Разказ за миналото на Гълъбово“ – Фотодокументална изложба подготвена от нашата съгражданка Запряна Костова

  • Концерт по повод 50 –годишния юбилей на вестник „Гълъбовски вести“

  • С любов и талант“ – изложба на картини, дърворезба, гоблени и др. изработени от гълъбовци.

  • Среща – портрет с първия кмет на Гълъбово Кръстьо Георгиев и световно известния изпълнител на народна, класическа и ортодоксална музика – Димитър Бонев. Срещата бе посрещната с голям интерес, а за това говореше препълнената зала.

  • Седмицата посветена на Гълъбово продължи с Молебен за благоденствието на Гълъбово, който бе отслужен от архемадрит Трендафил.

За най-малките жители незабравимо остана Най-забавното детско шоу с подкрепата на AES Гълъбово.

По традиция се проведе и Тържествена сесия на Общински съвет Гълъбово, а малко по късно всички се докоснаха до грандиозния спектакъл на група „Вакали“ – „Разпалващи ритми“. Вечерта продължи с концерт на рок група „Ентусиасти“ от Гълъбово.

За любителите на театралното изкуство Общинския театър при Дом на културата представи своята постановка „Полковникът птица“. Също така за любителите на футбола се проведе приятелска футболна среща за ветерани. А за почитателите на домашни любимци бе киноложката изложба. Народното веселие с участието на Поли Паскова и танцова формация „Чинари“ зарадва всички, които обичат фолклора със своите песни и танци. Неизменно бе помислено и за младите хора. Те се потопиха в ритмите на песните изпълнени от своите любимци – Анна-Мария Янакиева /от X Faktor/ и Дамян Попов. И не на последно място завършекът на празничната седмица бяха Народните борби.

Проведените мероприятия от културния календар за 2014 г. значително допринесоха за разнообразието на ежедневието на местната общност. Те спомогнаха за развитието и съхраняването на художественото творчество и местните традиции, за откриването на нови таланти, създаване условия за развитие на творческия потенциал и получаване на знания.

Ангажираността на местното население, учениците и децата допринася за включването им активно в културните дейност и живота на общината. Съпричастността и подкрепата на читалища, детски градини, училища, клубове на пенсионера и др. е възможност за по-добър и професионално поднесен културен продукт.

Работата ни с широк кръг различни по възраст, социален статус, принадлежност личности допринасят за по интересни и по качествени културни продукти. Това е колкото трудно, толкава и благодарно. За това ще продължим да го правим така, че поне част от децата, младите и по- зрелите хора да останат удовлетворени от онова, което им даваме, за да продължат да искат от културните институти винаги нещо повече.



Важното в работата на културните институти в едно или друго направление е да подпомагаме пълноценното участие на младите хора в областта на културата и изкуството. Да създаваме условия за развитие на таланта, представянето на по разнообразен културен календар, да мотивираме хората и ги подкрепяме за включване при реализацията на инициативи за обогатяване на духовната култура и запазване на българската идентичност.
Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница