За строителството в горските територии без промяна на предназначението им глава първа общи положения



Дата23.10.2018
Размер282.18 Kb.
#94798
Проект
НАРЕДБА № .... ОТ …. г. ЗА СТРОИТЕЛСТВОТО В ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО ИМ
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. С тази наредба се определят:

1. условията и реда за строителство на обекти по чл. 54, ал. 1 от Закона за горите (ЗГ) без промяна на предназначението на горските територии;



2. условията и реда за изграждането на сградите и съоръженията по чл. 153, ал. 1 от ЗГ;

3. класификацията на горските пътища и нормативите за проектирането, изграждането и въвеждането им в експлоатация.

Чл. 2. Наредбата се прилага за всички гори и горски територии по смисъла на ЗГ, независимо от тяхната собственост.

Чл. 3. (1) Строителството на обекти по чл. 54, ал. 1 от ЗГ и изграждането на сградите и съоръженията по чл. 153, ал. 1 от ЗГ в горски територии, включени в защитени територии по Закона за защитените територии (ЗЗТ) и в защитени зони по Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), се съобразяват със заповедите им за обявяване и плановете им за управление;

(2) Когато една и съща територия попада под няколко ограничителни режима, се прилага по-строгият режим.


Глава втора

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА СТРОИТЕЛСТВО НА ОБЕКТИ ПО ЧЛ. 54, АЛ. 1 ОТ ЗГ

БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО НА ГОРСКИТЕ ТЕРИТОРИИ
Раздел І

Общи изисквания
Чл. 4. (1) Строителството на обекти по чл. 54, ал. 1 от ЗГ се разрешава и извършва при условията и по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ) и ЗГ, при спазване на действащите технически, здравни, екологични и противопожарни изисквания, нормативи и стандарти за съответните обекти и съоръжения, както и съобразно възможностите за осигуряване на необходимата за нормалното функциониране на обектите техническа инфраструктура – транспортен достъп, водоснабдяване, отвеждане и заустване на отпадните води, електроснабдяване и др.

(2) За строителството на обекти по ал. 1 се учредява право на строеж при условията и по реда на раздел IV от глава трета на ЗГ, освен в случаите по чл. 59, ал. 2 от ЗГ.

(3) За обслужване на обектите по ал. 1, които попадат в приложното поле на чл. 61, ал. 1 от ЗГ, се учредява сервитут при условията и по реда на чл. 61, ал. 2, чл. 62 и чл. 63 от ЗГ. За сервитутите, възникнали по силата на специални закони в горските територии, се прилагат разпоредбите на съответните закони, съгласно чл. 64 от ЗГ.

Чл. 5. (1) Строителството на обектите по чл. 54, ал. 1 от ЗГ се допуска въз основа на одобрен и влязъл в сила подробен устройствен план (ПУП).

(2) Изработването на ПУП се възлага след писмено становище на изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по горите или оправомощено от него длъжностно лице по чл. 124, ал. 6 от ЗУТ.

(3) ПУП се изработва, съгласува, одобрява и влиза в сила при условията и по реда на ЗУТ.

Чл. 6. (1) Строителството на обектите по чл. 54, ал. 1 от ЗГ се допуска след съгласуване и одобряване на инвестиционен проект и издаване на разрешение за строеж при условията и по реда на ЗУТ.

(2) Преди започване на строителството на обектите по чл. 54, ал. 1 от ЗГ, възложителите, на които е издадено разрешение за строеж, уведомяват писмено регионалната дирекция по горите, в чийто териториален обхват попадат обектите, като прилагат копие от разрешението за строеж.



Чл. 7 Обектите по чл. 54, ал. 1 от ЗГ се въвеждат в експлоатация при условията и по реда на ЗУТ.

Раздел ІІ

Изисквания за строителство на обекти по чл. 54, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 3, буква „а” и т. 4 от ЗГ
Чл. 8 (1) Строителството на обекти по чл. 54, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 3, буква „а” и т. 4 от ЗГ се допуска въз основа на одобрен и влязъл в сила ПУП – парцеларен план за елементите на техническата инфраструктура.

(2) ПУП по ал. 1 се изработва при спазване на изискванията на Наредба № 8 от 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове (ДВ. бр.57 от 26 Юни 2001 г.)

(3) С ПУП по ал. 1 се определят:

1. трасето на линейните обекти на техническата инфраструктура;

2. местоположението на принадлежащите към съответната техническа инфраструктура стълбове, съоръжения и др. елементи;

3. границите на сервитутите, които се учредяват за изграждане и/или обслужване на съответната техническа инфраструктура.



Чл. 9 (1) При проектиране и строителство на обектите по чл. 8 се спазват изискванията на ЗУТ, на съответните специални закони и на подзаконовите нормативни актове по тяхното прилагане, в зависимост от вида и спецификата на обекта.

(2) Горските автомобилни пътища се проектират и изграждат при спазване на изискванията на глава четвърта.



Раздел ІІІ

Изисквания за строителство на обекти по чл. 54, ал. 1, т. 3, букви „б” – „е” от ЗГ

Чл. 10. Строителството на обекти по чл. 54, ал. 1, т. 3, букви „б” – „е” се допуска, когато е предвидено в приетите за съответната територия горскостопански планове и програми или планове за управление на защитени територии.

Чл. 11. (1) Строителството на обектите чл. 54, ал. 1, т. 3, букви „б” – „е” от ЗГ се допуска въз основа на одобрен и влязъл в сила ПУП – план за застрояване.

(2) За осигуряване на транспортен достъп, електрозахранване, водоснабдяване и отвеждане на отпадните води, необходими за нормалното функциониране на обектите, едновременно с плана за застрояване се изработва и парцеларен план за елементите на техническата инфраструктура.

(3) Плановете по ал. 1 и 2 се изработват при спазване на изискванията на Наредба № 8 от 2001 г. за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Чл. 12. (1) С плана за застрояване се определят:

1. двор за застрояване - частта от поземления имот, в която могат да се изграждат сгради, постройки и съоръжения по чл. 11, ал. 1,

2. показателите за застрояване - плътност на застрояване и интензивност на застрояване;

3. характер и начин на застрояване;

4. линии на застрояване;

5. предназначението на строежите.

(2) Планът за застрояване се съобразява с техническите, здравните, екологичните и противопожарните изисквания към предвидените с плана обекти.

Чл. 13.(1) Изискванията за определяне на двора за застрояване, максималните стойности на показателите за застрояване и за характера на застрояване са определени в приложение № 1.

(2) Дворът за застрояване на фермите за отглеждане на дивеч не може да отстои на по-малко от 500 м.от населени места, животновъдни стопанства и пътища от републиканската пътна мрежа.



Чл. 14. (1) Разстоянието от сградите, постройките и съоръженията до границите на позмлен имот не може да бъде по-малко от 4 м.

(2) Свързано застрояване се допуска при наличие на съгласие на собствениците, изразено с декларация с нотариална заверка на подписите.



Чл. 15. (1) Дворът за застрояване може да се огражда с леки огради съобразно характера на района, теренните особености и съществуващата горско-дървесна растителност, при спазване на изискванията на ЗУТ и на ЗЗТ, когато се намира в защитена територия.

(2) Не се допуска ограждане на заслоните за обществено ползване.



Чл. 16. В посетителските и информационните центрове, в горските и ловните кантони и в контролните горски пунктове не се допуска изграждане на помещения за постоянно или временно обитаване, освен за нуждите на длъжностни лица или лица, упражняващи дейности, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и дивеча, както и охраната и поддържането на сградата.
Глава трета

ИЗГРАЖДАНЕ НА СГРАДИ И СЪОРЪЖЕНИЯ ПО ЧЛ. 153, АЛ. 1

ОТ ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
Чл. 17. Изграждането на сградите и съоръженията по чл. 153, ал. 1 от ЗГ не се смята за строителство и за него не се изисква издаване на разрешение за строеж при условията и по реда на ЗУТ.

Чл. 18. (1) Изграждането на сгради и съоръжения по чл. 17 се извършва от собственика на имота или от друго заинтересовано лице при наличие на декларация-съгласие на собственика с нотариална заверка на подписа.

(2) Когато имотът е съсобственост на две или повече лица, е достатъчна декларация – съгласие само от единия съсобственик.

(3) Когато имотът е държавна или общинска собственост, съгласието се дава в писмена форма от:

1. изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите или оправомощено от него длъжностно лице - за горските територии- държавна собственост, след като се снабди с документ за собственост.

2. кмета на общината след решение на общински съвет – за горските територии - общинска собственост

Чл. 19. (1) Разрешение за изграждане на сгради и съоръжения по чл. 153, ал. 1 от ЗГ се издава от:

1. директора на регионалната дирекция по горите, в териториалния обхват на която попада обекта – за обектите по чл. 153, ал. 1, т.1 от ЗГ без горските тракторни и коларски пътища, късометражните временни въжени линии и временните складове за дървесина, и по чл. 153, ал. 1, т. 2 и т. 3 от ЗГ;

2. изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите за обектите по чл. 153, ал. 1 т. 4, т. 5, т. 6 и т. 7 от ЗГ

(2) За горските тракторни и коларски пътища, късометражните временни въжени линии и временните складове за дървесина не се издава разрешение по ал. 1, а изграждането им се разрешава с одобряване на технологичния план по наредбата по чл. 103, ал. 3 от ЗГ.



Чл. 20. (1) За издаване на разрешение по чл. 19, ал. 1 се подава заявление до директора на съответната регионална дирекция по горите, лично или от упълномощени представители, което съдържа данни за:

1. вида и предназначението на сградите и съоръженията;

2. местоположение - местност, землище на населено място, община, област;

3. срок на експлоатация;

(2) Към заявлението се прилагат:

1. документ за собственост на имот, когато имотът не е държавна собственост, и декларация-съгласие, когато имотът не е собствен;

2. данни за самоличност, а за юридическите лица ЕИК или копие от код по БУЛСТАТ на заявителя, които се проверяват при подаването на заявлението;

3. скица-копие от горскостопанската карта в М 1:10 000, в която да е отразено местоположението на обекта и съществуващата инфраструктура;

4. проект за изпълнение или технологичен план.

(3) Изграждането на дългометражни въжени линии се извършва въз основа на заявление, подадено от собственик или упълномощено от него лице, одобрено от директора на съответнота регионална дирекция по горите. Към заявлението се прилагат следните документи:

1. документ за собственост на имота, както и съгласието по чл. 18, когато имотът не е собствен;

2. данни за самоличност, а за юридическите лица ЕИК или копие от код по БУЛСТАТ на заявителя, които се проверяват при подаването на заявлението;

3. скица-копие от горскостопанската карта в М 1:10 000, в която да е отразено местоположението на въжената линия;

4. копие от одобрен технологичен план.

(4) Заявления, които не съдържат документите по чл. 20, ал. 2 се връщат в цялост.

(5) Централните складове за дървесина се изграждат не по-рано от третия ден след постъпило писмено уведомяване от собственик или упълномощено от него лице в съответната регионална дирекция по горите. Към уведомлението се прилагат:

1. скица в М 1:10000;

2. обяснителна записка с данни за площта, количеството на очакваната дървесина, срок за ползване и задължения на уведомителя за рекултивация.



Чл. 21 (1) Заявленията се разглеждат в четиринадесет дневен срок от постъпването им.

(2) В случаите на чл.19, ал.1, т.2 заявленията за изграждане на сгради и съоръжения по чл. 153, ал.1 т.4, т.5, т.6 и т.7 се представят на изпълнителния директор на ИАГ, придружени от становище на директора на РДГ.



Чл. 22. (1) Директорът на РДГ издава разрешение или постановява мотивиран отказ в четиринадесет дневен срок от постъпване на заявлението в случаите по чл. 19, ал. 1, т.1.

(2) Изпълнителният директор на ИАГ издава разрешение или постановява мотивиран отказ в четиринадесет дневен срок от представяне на становището на РДГ по чл. 21, ал.2.

(3) Административните актове по ал. 1 и ал.2 се издават от органа по чл. 21, и съдържат:

1. органа, който го издава;

2. номер и дата на разрешението;

3. носител на правата по издаденото разрешение;

4. основания за издаване на разрешението;

5. права и задължения,

6. срок за започване и завършване на изграждането;

7. срок на експлоатация на сградата или съоръжението;

8. ред и срок за обжалване;

(4) Административните актове по ал. 1 и ал.2 се съобщават и могат да бъдат обжалвани по реда на АПК.



(5) Когато трябва да се поиска съгласието или становището на друг орган, срокът за издаването на акта се смята съответно продължен, но с не повече от 14 дни.

(6) В случаите по ал. 5 административният орган незабавно уведомява заявителя за удължаването на срока.

(7) Ако не са изпълнени условията, предвидени в ал.3, т.6 и т.7, правата, постановени с адмистративния акт се погасяват, като на носителя на правата се съобщава по реда на АПК.

Чл. 23. За издаване на разрешението по чл. 19 е необходимо да са налице следните специфични условия:

1. за временните горски пътища:

(а) да са предвидени в одобрен технологичен план за ползване на дървесина

(б) да са предвидени за обслужване на имоти, за които с горскостопонски план или програма са предвидени горскостопански и/или ловностопански мероприятия;

2. за временните въжени линии - разстоянията между просеките варират от 60 до 120 м, в зависимост от релефа на терена и вида на сечта, а широчината на просеките е:

(а) за късометражни с дължина до 500 м. - до 4 м.

(б) за дългометражни въжените линии с дължина над 500 м. - до 8 м.



3. за техникоукрепителни съоръжения за борба срещу ерозията и пороите:

(а) да са предвидени в технически проект, план или програма за борба срещу ерозията и пороите;

(б) да са предназначени за отстраняване на последствията от бедствия и аварии;

4. за временни пожаронаблюдателни кули – да са предвидени в план за дейности по опазване от пожари, както и в планираните мерки и мероприятия за защита от пожари;

5. за ловностопански съоръжения - да са предвидени в план за ловностопански дейности;

6. за архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма, представляващи заслони, извън тези по чл. 54, ал. 1, т. 3, буква „б“ от ЗГ - да не са затворени напълно от ограждащи стени, да не са електрифицирани, водоснабдени и да нямат канализация;

7. за съоръжения, осигуряващи опазването на културни ценности - да са съгласувани от Министерство на културата;

Чл. 24. (1) Възложителите, на които е издадено разрешение за изграждането на сгради и съоръжения, в едноседмичен срок преди да започне изграждането, уведомяват регионалната дирекция по горите, в чийто район на дейност попада обекта.

(2) За начало на изграждането на сгради и съоръжения, съобразно издаденото разрешение се счита денят на съставяне на протокол между РДГ и носителя на права по разрешението.

(3) Контрол по изграждането на сградите и съоръженията, съобразно издаденото разрешение, се осъществява от РДГ.

Чл. 25. Изградените обекти по чл. 153, ал.1, т.4, т.5, т.6 и т.7 от ЗГ се приемат с протокол на комисия, назначена от директора на регионалната дирекция по горите.
Глава четвърта

КЛАСИФИКАЦИЯ И НОРМАТИВИ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ, ИЗГРАЖДАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ГОРСКИ ПЪТИЩА
Раздел I.

Подразделение и класификация на горските пътища



Чл. 26. (1) В зависимост от функционалното им предназначение, горските пътища се подразделят на следните категории:

1. автомобилни - за свързване на горските територии помежду им или с републиканските и местните пътища;

2. тракторни и коларски - за обслужване на сечищата и други горскостопански обекти.

(2) Горските автомобилни пътища в зависимост от транспортно-експлоатационното си и техническо ниво се класифицират на три степени:

1. първа степен - средногодишен обем на дърводобива над 18 000 м3, интензивност на движението от 21 до 100 оразмерителни автомобила (ОА/ден) с оразмерителна ос 10 т. и пътна конструкция с асфалтобетоново покритие;

2. втора степен - средногодишен обем на дърводобива от 8000 до 18 000 м3, интензивност на движението от 6 до 20 ОА/ден с оразмерителна ос 10 т и пътна конструкция с асфалтобетоново покритие или повърхностна обработка, или настилка от трошен камък;

3. трета степен - средногодишен обем на дърводобива от 2000 до 8000 м3, интензивност на движението до 5 ОА/ден с оразмерителна ос 10 т и пътна конструкция с асфалтобетоново покритие или повърхностна обработка, или настилка от трошен камък.

(3) Временни горски пътища по чл. 153 ал. 1, т. 1 от Закона за горите са временните автомобилни пътища, тракторните и коларските пътища.


Раздел II

Горски автомобилни пътища



Чл. 27. (1) Нормативите за основните геометрични елементи на горските автомобилни пътища се определят в зависимост от тяхната степен, характер на терена и проектна скорост съгласно приложение № 2.

(2) Теренът в зависимост от характера му се разделя на три категории:

1. равнинен - с преобладаващ напречен наклон до 15% и надлъжен наклон до 3%;

2. хълмист - с преобладаващ напречен наклон от 15 до 30% и надлъжен наклон от 3 до 5%;

3. планински - с преобладаващ напречен наклон над 30% и надлъжен наклон над 5 %.

(3) При тежки теренни, геоложки или други условия се допуска прилагане на геометрични елементи за по-долна степен на горски автомобилни пътища за конкретни участъци.



Чл. 28. (1) При тежки теренни условия се допуска увеличение на надлъжния наклон с 3% на разстояние до 300 м. и еднократно на пътна отсечка с дължина 1 kм. за пътища от втора и трета степен в планински терен.

(2) При надлъжни наклони над 7% на всеки 2 до 2,5 kм. се проектират участъци с надлъжен наклон 2-3 % и дължина 150 до 200 м., в които се изграждат площадки за спиране на превозните средства.

(3) Минималният надлъжен наклон с оглед отводняването на пътя е 1%, а по изключение 0,5%.

(4) При разнопосочни хоризонтални криви се предвижда минимален задължителен прав участък 15 м., а при еднопосочни се допуска допиране на хоризонталните криви, но не и застъпване или пресичане. Радиусите на две съседни криви следва да са близки по стойност или в съотношение не по-голямо от 1:3.

(5) При всички хоризонтални криви с радиус под 250 м. се проектира уширение на настилката за пътища от първа, втора и трета степен. Уширенията могат да се изграждат от вътрешната или от двете страни на кривата. При серпентини 1/3 от уширението е от външната и 2/3 - от вътрешната страна на кривата.

(6) На всеки 150 до 200 м. по дължината на пътя се проектират уширения за разминаване с дължина 20 м. и широчина 2 м. за пътища от втора степен и 2,5 м. - за трета степен.

(7) При възможност на всеки 1500 м. по дължината на пътя се проектират технологични обръщала с размери, позволяващи смяна на посоката на движение.

(8) За осигуряване отводняването на пътя и безопасността на движението пътното платно се оформя с напречни наклони:

1. в прав участък:

а) за двулентовите пътища - двустранен наклон – 2,5%;

б) при еднолентовите пътища - едностранен наклон – 2,5% за асфалтобетонови покрития и 4% за трошенокаменни и баластрени;

2. в крива - едностранен наклон от 2,5 до 7% в зависимост от радиуса;

3. банкетът в права е с наклон 6 % , а в крива - от 2,5 до 7% в зависимост от радиуса;

4. промяна на напречния наклон се прави посредством преходна крива или рампа за горски автомобилни пътища; за оси на въртене се използват оста на пътя или вътрешния ръб на настилката.



Чл. 29. (1) Кръстовищата на горски пътища с републикански и местни пътища, когато са допустими, се разрешават, проектират и изграждат при спазване на изискванията на Норми за проектиране на пътища (НПП) 2000, МРРБ (ДВ, бр. 47 от 2000 г.).

(2) Кръстовища между горски пътища се изпълняват с минимален радиус на завиване 15 м. в посока на превоза на материалите и 10 м. в обратната посока. Минималният ъгъл на включване е 70gr за пътищата от първа, втора и трета степен и 50gr по изключение.



Чл. 30. (1) Горските автомобилни пътища се проектират и изпълняват съгласно нормативните документи за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

(2) Проектите на горските автомобилни пътища се приемат от ЕТИС, назначен от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по горите, преди внасянето им за одобряване по реда на ЗУТ.

(3) Въвеждането в експлоатация на горските автомобилни пътища се извършва по реда и при условията на ЗУТ, след становище на съответната регионална дирекция по горите.

Раздел III.

Временни горски пътища

Чл. 31. (1) Временни автомобилни горски пътища се изграждат с геометрични елементи, съгласно Приложение № 2 за трета степен горски пътища, без настилка. Допуска се стабилизиране на земното платно с местни или кариерни материали.

(2) Тракторните и коларските горски пътища в зависимост от начина на извозване на дървените материали се разделят на две групи:

1. първа група - дървените материали се извозват, натоварени изцяло на транспортното средство;

2. втора група - дървените материали се извозват чрез влачене по терена.



Чл. 32. (1) Нормативите за основните геометрични елементи на горските тракторни пътища се определят в зависимост от тяхната група и типа на движещите се по тях трактори съгласно приложение № 3.

(2) При липса на напречен наклон на пътя се изграждат напречни отводнителни окопи без облицовка.

(3) Разстоянието между тракторните пътища се определя с технологичен план, одобрен по реда на наредбата по чл. 103, ал. 3 от Закона за горите, според вида на сечта, съобразено с височината на дървостоя и наклона на терена, но не по-малко от 40 м.

Чл. 33. (1) Горските тракторни и коларски пътища от първа група се изграждат с оформяне на земно платно.

(2) Горските коларски пътища от втора група се изграждат чрез разчистване на трасето без оформяне на пътно платно, като пъновете се изрязват наравно с терена.



Чл. 34. (1) Нормативите за основните геометрични параметри на горските коларски пътища се определят в зависимост от тяхната група съгласно приложение № 4.

(2) Разстоянието между коларските пътища се определя с технологичен план, одобрен по реда на наредбата по чл. 103, ал. 3 от Закона за горите, според вида на сечта, съобразено с височината на дървостоя и наклона на терена, но не по-малко от 40 м.



Чл. 35. (1) Проектирането на временните автомобилни горски пътища се извършва от лица, вписани в публичния регистър на Изпълнителната агенция по горите за извършване на лесовъдска практика „изработване на проекти за горски автомобилни пътища и съоръженията към тях“.

(2) Проектирането на тракторните и коларски пътища се извършва от лица, вписани в публичния регистър на Изпълнителната агенция по горите за извършване на лесовъдска практика „планиране и организация на добива на дървесина.




ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 1. По смисъла на тази наредба:

1. Временни въжени линии са горски въжени линии, изградени за извоз на дървесина от сечищата за срок, определен с позволителното за сеч издадено по реда на ЗГ.



2. техникоукрепителни съоръжения за борба срещу ерозията и пороите са съоръжения за запазване почвите от ерозия и за предотвратяване повредите, разрушенията и засипването на горски територии определени с наредбата по чл.95 ал.2 т.4. от ЗГ.

3. временни пожаронаблюдателни кули - стационарен наблюдателен пункт изграден в горски територии с висок клас на пожарна опасност, изграждането на които е предназначено за изпълнението и поддържането на мерките и мероприятията за защита на горските територии от пожари.

4. ловностопански съоръжения са базите за интензивно стопанисване на дивеча, оградени площи, съоръжения за подхранване, наблюдение, ползване, ветeринарна профилактика, водопой, улов, разселване и др. съоръжения, пряко свързани със стопанисването на дивеча.

5. рибностопански съоръжения са рибни прагове и проходи и др. съоръжения, пряко свързани със стопанисването на рибата;

6. съоръжения, осигуряващи опазването на културни ценности – леки конструкции от естествени материали, осигуряващи достъпа, предпазващи от неблагоприятни атмосферни условия и подпомагащи реставрационни и консервационни дейности, както и благоприятстващи експонирането им.

7. стационари за мониторинг са мобилна техника за наблюдения, временни заграждения, подвижни помещения за обитаване, леки конструкции постройки, изградени за периода на наблюдение, съгласно научна задача, международен проект, или друга възникнала нужда доказани с официален документ, за осъществяване на наблюдения, събиране на информация, обобщаване и анализ за тенденциите в състоянието на горските територии, в зависимост от факторите на средата и тяхната динамика.

8. Двор за застрояване представлява част от поземления имот определена с ПУП за застрояване на обекти по чл. 54 ал.1 точка 3 буква от „б“ до „е“ от ЗГ.

9. "Оразмерителен автомобил" е автомобил с натоварване на задна задвижваща ос с тегло 100 kN (10 т).

10. "Горски пътища" са трайни или временни инженерни съоръжения с производствено и друго предназначение. Те са необходими при стопанисване, залесяване, охрана и специални ползвания на горите, дърводобив, туризъм, лов, противопожарни цели и др.

11. При "еднопосочни хоризонтални криви" пътят в две последователни хоризонтални криви завива в една и съща посока.

12. При "разнопосочни хоризонтални криви" пътят в две последователни хоризонтални криви завива в различни посоки.

13. "Серпентина" е система от външни криви и преходни прави за свързване на две направления в случай, когато върховият ъгъл е много остър и свързването на полигоновите страни с кръгови криви, вписани в него, води до чувствително намаляване на дължината на пътното трасе и силно увеличаване на надлъжния наклон.

14. "Тежки теренни условия" са тези, при които има отвесни теренни форми, заблатеност, свлачища, срутища и др.

15. "Разстояние за видимост при спиране пред препятствие” – минимална дължина на пътната отсечка, която трябва да бъде видима от водача, за да може той безопасно да спре пред първото възникнало препятствие върху пътната повърхност.

16. "Разстояние за видимост при изпреварване„ – минимална дължина на пътната отсечка, която трябва да бъде видима от водача, за да може той безопасно да извърши изпреварване.

17. “Проектна скорост” на пътя е безопасната скорост за движение на единичен автомобил при мокро и чисто покритие в участъците от пътя с най-неблагоприятни геометрични елементи при определени теренни условия.

18. „Транспортен достъп“ - за приемането на ПУП! се осигурява с автомобилни пътища, за които е налице документ за въвеждане в експлоатация.

19. „Настилка“ е система от конструктивни пластове с дебелина на настилката над 12 см.

20. „Централни складове за дървесина“ са терени, обособени за складиране на постъпилата дървесина от временните складове.



ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
§ 2. Започнати процедури по реда на Наредба 39 от 10 април 2006 год. за строителство в горите и земите от горския фонд (Обн.ДВ. бр. 38 от 09 май 2006 год.) се довършват по досегашния ред.

§ 3. Наредбата се издава на основание чл.152 ал. 2 от Закона за горите ( Обн. ДВ. бр. 19 от 08 март 2011 год.) и отменя Наредба 39 от 10 април 2006 год. За строителство в горите и земите от горския фонд (Обн.ДВ. бр. 38 от 09 май 2006 год.)

§ 4. Изпълнението на наредбата се възлага на министъра на земеделието и храните или упълномощено от него лице.

§ 5. Указание по прилагане на наредбата дава министърът на земеделието и храните.

§ 6. До изработване на плановете за дейности по опазване от пожари, изграждането на временни пожаронаблюдателни кули да се съобразява с лесоустройствените проекти, планове и програми.
МИНИСТЪР НА МРРБ:

ЛИЛЯНА ПАВЛОВА

МИНИСТЪР НА МЗХ:

Д-Р МИРОСЛАВ НАЙДЕНОВ

Приложение № 1 към чл. 14

За обсъждане


Видове обекти по чл. 54, ал. 1, т. 3, букви „б”-„е”

Двор за застрояване

Показатели за застрояване

Характер на застрояване

Заслони за обществено ползване

-

ЗП – до 100 кв.м

Ниско

На 1 етаж с височина до 3,50м



Ферми за отглеждане на дивеч

До 25 дка

Пл-до 60%*

Кинт – 0,6



Ниско

на 1 етаж **



Риболюпилни и рибарници

До 5 дка


Пл-до 5%*

Кинт – 0,1



Ниско

до 2 етажа **



Посетителски и информационни центрове

10% от площта на имота, но не повече от 0,5 дка

Пл – до 50%

Кинт – до 1,0



Ниско

до 2 етажа с височина до 7,50м



Горски и ловни кантони

10% от площта на имота, но не повече от 1 дка

Пл – до 10%

Кинт – до 0,2



Ниско

до 2 етажа с височина до 7,50м



Контролни горски пунктове

10% от площта на имота, но не повече от 1 дка

Пл – до 10 %

Кинт – до 0,1



Ниско

На 1 етаж с височина до 3,50м


Забележки:

* В застроената площ на ферми за отглеждане на дивеч, риболюпилни и рибарници не се включва площта на откритите дворове за отглеждане на дивеч, съответно площта на водните басейни.

** Височината се определя съобразно функционално-технологичните изисквания.

Приложение № 2 към чл. 28, ал. 1

Нормативи за основните геометрични елементи на горските пътища





Степен на пътя

Първа

Втора

Трета

Характер на терена



равнинен

(Р)


хълмист

(Х)


планински

(П)


Р



Х



П



Р



Х



П



Проектна скорост, kм/ч

60

40

25

40

30

20

40

30

20

Брой на пътните ленти

2

2

2

1

1

1

1

1

1

Широчина на:



















- пътните ленти, м

3,0

3,0

3,0

3,5

3,5

3,5

3

3

3

- водещи ивици

2 x 0,25

2 x 0,25

2 x 0,25



















- платно за движение

6,50

6,50

6,50

-

-

-

-

-

-

- пътното платном

9,00

9,00

9,00

5

5

5

4

4

4

- банкетите, м

1,25

1,25

1,25

0,75

0,75

0,75

0,5

0,5

0,5

- мостовете между парапетите, м,

10,50 (9,90)

10,50 (9,90)

10,50 (9,90)

5

5

5

5

5

5

- мостовете между бордюрите, м

7,00

7,00

7,00

4

4

4

4

4

4

Разстояние на видимост, м:



















- при спиране

70

35

25

35

25

20

35

25

20

- при изпреварване

475

-

-

-

-

-

-

-

-

Максимален надлъжен наклон, %:

7

8

9

7

8

9

7

8

9

- в серпентини

-3

(3,5) 3,5

(4)

-

4

6

-

4

6

Максимален напречен наклон, %:



















- в права

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

- в крива

7

7

7

6

6

6

6

6

6

Минимален радиус на:



















- хоризонтални криви, м

120

45

25

45

30

20

60

30

20

- изпъкнали вертикални криви, м

2400

1000

1000

1000

1000

1000

1000

1000

1000

- вдлъбнати вертикални криви, м

750

500

500

500

500

500

1000

500

500

- серпентини, м

-

30

20

-

20(15)

15(10)

-

20(15)

15(10)

Приложение № 3 към чл. 32, ал. 1

Нормативи за основните геометрични елементи на горските тракторни пътища

Вид на тракторите

Приспособени

Специализирани



селскостопански

дърводобивни

Група на тракторния път

първа

втора

първа

втора

Широчина на пътя, м

3,5

3,0

3,5

3,0

Максимални надлъжни наклони по посока на извозване на товарите, %

25

30

30

35

- за къси отсечки до 100 м от пътя

30

35

35

40

Максимални надлъжни наклони по посока,









обратна на посоката на извозване на товарите, %

15

10

20

15

- за къси отсечки до 100 м от пътя

20

15

25

20

Максимален напречен наклон, %

15

15

20

15

Препоръчителен напречен наклон, %

5

-

5

-

Минимален радиус на хоризонталните криви, м

20

15

15

15

Уширение на пътя в хоризонталните криви, м

1,5

1,5 - 2

1

1,5 - 2

Приложение № 4 към чл. 34, ал. 1



Нормативи за основните геометрични параметри на коларските горски пътища

Група на коларския път

Първа група

Втора група

Надлъжни наклони по посока на извозване на товарите, %

20

30

- за къси отсечки до 50 м от пътя, %

25

35

Надлъжни наклони по посока, обратна на посоката на извозване на товарите, %

20

15

- за къси отсечки до 50 m от пътя, %

25

20

Широчина на пътя, м

2,5

2










Каталог: data -> docs
docs -> Наредба №39 от 10 април 2006 Г. За строителство в горите и земите от горския фонд
docs -> Наредба №1 от 30 януари 2012 Г. За контрола и опазването на горските територии
docs -> Наредба №4 от 19. 02. 2013 г за защита на горските територии срещу ерозия и порои и строеж на укрепителни съоръжения
docs -> Едър дивеч благороден елен cervus elaphus L
docs -> Наредба №1 от 22 декември 2008 Г. За реда и критериите за регистрация за упражняване на частна лесовъдска практика и за извършване на дейности в горския фонд
docs -> Наредба за определяне на базисни цени, цени за изключените площи и учредяване право на ползване и сервитути върху гори и земи от горския фонд
docs -> Закон за изменение и допълнение на закона за горите
docs -> Правилата за маркиране на насажденията, предвидени за сеч, и изготвяне на съпровождащите документи; условията и редът за издаване на позволителното за сеч


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница