За създаването и модифицирането на групи, трябва да се въведе командата



Дата08.05.2017
Размер117.76 Kb.
#20866




ГРУПИ

За създаването и модифицирането на групи, трябва да се въведе командата Group в командният ред, за да се отвори диалоговия прозорец Object Grouping.

Създаване на нова група


  • Въвежда се име в текстовото поле Group Name (максимум 31 знака, без интервал между тях).

  • По желание може да се въведе описание до 64 символа( може да се използват и интервали)

  • Натиска се бутона New. Осъществява се връщане към чертежа и съобщение: Select object. След като се изберат обектите, се натиска Enter,за да се прекрати избора.

  • потвърждава се с OK.

! Един обект може да принадлежи към повече от една група!

Панелът Group Identification на диалоговия прозорец Object Grouping съдържа бутона Find Name. Така може да се открива името на групата, към която принадлежат обектите.

Бутонът Highlight маркира една група. Първо се избира групата от списъка в диалоговия прозорец Object Grouping.С натискането на бутона, се осъществява връщане в чертежа, където всички обекти в групата се маркират. За да се осъществи връщане в диалоговия прозорец, се натиска бутона Continue.

Промяна на групи

Панелът Change Group на диалоговия прозорец Object Grouping променя някоя група, от списъка Group Name в горния край на диалоговия прозорец. Всички бутони в панела стават активни с които може да се направи следното:


  • Remove (Премахване): AutoCad превключва към чертожната област със съобщението : Select object to remove. Избират се обектите, които трябва да се премахнат и се натиска Enter, за да се прекрати отстраняването. Осъществява се връщане в диалоговия прозорец. Потвърждава се с OK.

  • Add (Добавяне): AutoCad превключва към чертожната област със съобщението Select object to add:. След избора на обектите, които трябва да се добавят се натиска Enter за прекратяване. Следва връщане в диалоговия прозорец. Потвърждава се с OK.

  • Rename (Преименуване): Избира се групата, чието име трябва да се смени и се въвежда в текстовото поле Group Name. Натиска се бутона Rename. Името в списъка в горната част на диалоговия прозорец се променя. Потвърждава се с OK.

  • Re-order (Преподреждане): Всеки обект в групата си има номер, който започва от нула. Избира се групата, в която трябва да се промени реда на обектите. Отваря се диалоговия прозорец Order Group. При натискане на бутона Reverse Order, обектите се подреждат в обратен ред. Ако се избере бутона Hightight, се отваря малък прозорец за съобщение Object Grouping, с бутони Next и Previous. В долния десен ъгъл на прозореца се вижда надпис Objects:0, а един от обектите е маркиран. При натискане на бутона Next, се осъществява придвижване към следващия обект. Ако трябва обектите да се подредят е необходимо, да им се въвеждат номера, за всеки отделен обект. С натискането на OK, се осъществява връщане в диалоговия прозорец Order Group, където може да се попълнят текстовите полета, както следва:

- Remove from position: ( Да се премести от позиция) Това е поредният номер на обекта, който трябва да се промени

- Replace at posotion: (Да се разположи на позиция) Това е новият пореден номер на обекта

- Number of objects: (Поредни номера на обекти) Това са поредни номера на обекти, които трябва да се подредят


  • Description(Описание) Обновява описанието на групата в частта Group Identification на диалоговия прозорец. Натиска се бутона Description.

  • Explode(Разгрупиране) Премахва групирането

  • Selectable(Избираемост) Задава начина на избиране на групата. Тази опция позволява временно да се работи с един обект без да се налага да се отменя групата, ако опцията не е активирана.

Създаване на единичен филтър

За да се създаде филтър, трябва да се въведе filter в командния ред. Отваря се диалоговия прозорец Object Selection Filters ,изписва се съобщението Select Оbjects. Задаването на филтър става като се използва панела Select Filter на диалоговия прозорец. Падащият списък дава всички възможни варианти. Последователността е следната;

Първо се избира филтър от падащия списък. Натиска се бутона . Филтъра се появява в текстовото поле, в горния край на диалоговия прозорец. Много филтри изискват задаване на стойност. Има два начина за въвеждането и.


  • Ако е избран обект, който може да бъде изведен в списъка с име, бутона става активен. Натиска се и се избира желаната стойност

  • Ако се избере обект, който може да има произволна стойност, полетата под падащия списък стават активни и може да се зададат желаните размери или координати.

Оператори за релация в диалоговия прозорец

Оператор

Дефиниция

=

Равно на

!=

Не е равно на

<

По- малко от

<=

По- малко или равно на

>

По- голямо от

>=

По- голямо или равно на

*

Равно на която и да е стойност

Добавяне на втори филтър

Филтрите се групират с помощта ма логически оператори

Логически (групиращи) оператори

Оператор

Обяснение (Пример- Color=1-Red Object=Circle)

AND

Открива обекти, които отговарят на критериите (червени окръжности)

OR

Открива обекти, които отговарят поне на един от критериите( всички червени обекти и всички окръжности)

XOR

Открива обекти, които отговарят на един или друг критерий, но не и на двата. Изисква два критерия между Begin XOR и End HOR.

NOT

Включва обекти, които отговарят на критерия. Може да има само един критерий межди Begin NOT и End NOT.

При натискането на бутона Substitute, може да се избере филтър, който да се въведе във филтъра, който се редактира в момента. За да се добави филтър на базата на съществуващи обекти, се избира Add Selected Object. Така се добавят всички свойства на обекта към дефиницията на филтъра.

Именуване и редактиране на филтри

За да се запази един филтър, трябва да се въведе име в текстовото поле на Save as и да се натисне бутона Save as.

Може да се редактира филтър от списъка, като се използва един от следните три бутона:



  • Edit Item - Избира се реда в списъка, където се съдържа предмета и се натиска този бутон, за да може да се редактира този предмет.

  • Delete - Така се изтрива даден предмет във филтъра

  • Clear List - Чрез него се изтриват всички предмети във филтъра, за да се започне наново.

За да се избере именуван филтър за редактиране, трябва от падащия списък да се избере Current.

Използване на филтри

Ако първо е избрана команда, а после се избере филтър следват съобщенията:

Select objekts: filter Определя се филтъра в диалоговия прозорец Object Selection Filters и се натиска Apply.

Applying filter to selection

Select objects: Въвежда се all или се използва голям прозорец, за да се изберат всички обекти, които трябва да се третират от филтъра.

x found ( x намерени )

y were filtered out (y филтрирани )

Select objects: 

Exiting filter selection. x found (излизане от избор - x намерени)

select objects: 

Алтернативен начин е да се стартира команда FILTER и да се дефинира филтъра. Натиска се бутона Aplly. След съобщението: Select objects: се въвежда all или се използва прозорец за избор. Натиска се Enter за прекратяване на избора. След това се стартира редактиращата команда, а чрез Previous selection(предишен избор) могат да се изберат филтрираните обекти.


Употреба на инструмента Match Properties

Командата MATCHPROP се активира от лентата с инструменти Standard, меню Modify.Тя позволява да се копират характеристика от един обект- източник и да се залепват към селектирани обекти- приемници.



Характеристика

Приложение

Layer

слой


Хармонизира слоя на обектите приемници с този на обекта източник. Може да се прилага към произволни обекти, с изключение на OLE-обекти

Color

цвят


Уеднаквява цвета. Може да се прилага към произволни обекти, с изключение на OLE-обекти

Lineweight

тегло на линията



Уеднаквява теглото на линиите. Може да се прилага към произволни обекти.

Linetype

тип на линията



Хармонизира типа на линиите. Може да се прилага към произволни обекти, с изключение на атрибути, щриховка, мултитекстови и OLE-обекти, точки и визуализационни портове.

Linetype Scale

мащаб на линията



Хармонизира мащабния коефициент на типа на линиите. Може да се прилага към произволни обекти, с изключение на атрибути, щриховка, мултитекстови и OLE-обекти, точки и визуализационни портове.

Thickness

дебелина


Уеднаквява дебелината на линиите. Прилага се само към дъги, атрибути, окръжности, линии, точки, 2D- полилинии, региони, текстови обекти и дири.

Plot Style

стил при изчертаването



Уеднаквява стила на изчертаване на обектите. Ако режимът на изчертаване е цветно активен( на PSTYLEPOLICY е присвоена стойност 1), тази опция не е приложима. В останалите случаи може да се прилага с изключение на OLE-обекти.

Text

текст


Хармонизира стила на текста. Прилага се само към атрибути, текстови и мултитекстови обекти.

Dimension

размер


Хармонизира стила на оразмеряване. Прилага се за обекти от типа размер, водеща и допуск.

Hatch

щриховка


Уеднаквява шаблона за щриховка.

Текстови бележки

Чертане и редактиране на едноредов текст

Това е най- лесно с командата DTEXT.

Dtext Specify start point of text or  Justify/Style :

Опцията по подразбиране изисква да се зададе долна лява точка на новия ред текст. След това се появява запитване за височината на текста. Текстът се появява на чертежа заедно с въвеждането му от клавиатурата. Краят на въвеждане те се отбелязва с натискането на клавиша Enter . След което може да се продължи въвеждането на текст на нов ред. За прекратяване се натиска още веднъж Enter.

Най- трудната част от работата по оформяне на текста е задаване правилната височина на знаците.

Опции за подравняване

Задаване на опцията на командата DTEXT Justify, извиква на командният ред следното съобщение:


TR

TL
Enter an option  Align/Fit/Center/Middle/Right/TL/TC/TR/ML/MC/MR/BL/BC/BR:


Middle or MC

TC

MR

ML




Start

Right
A B C d e f g


Center



BC

BL

BR

Избор на текстов стил

Стилът по подразбиране е STANDARD. Чрез опцията Style може да се определи стила, който ще се използва при следващо въвеждане на текст.

Редактиране на текст

За редактирането на текст се използват две команди DDEDIT и PROPERTIES. Трябва да се има предвид, че командата DDEDIT е много по- удобна.

Употреба на команда DDEDIT

За да се стартира командата е необходимо да се избере опцията Text от менюто Modify. Маркира се текстовия обект, който ще бъде редактиран и се отваря диалоговата рамка Edit Text. Вътре в рамката се появява селектираният текст и може да бъде директно редактиран с клавиатурата.




Б Л О К О В Е
Създаването на блок, става като се извика командата Make Block от менюто Draw. Отваря се диалогов прозорец Block Definition, в който са възможни следните опции:


  • Name - Въвежда се името на блока

  • Base Point - Позволява де се дефинират координатите и за точката на вмъкване на блока, което става по два начина- или с конкретни координата X и Y, или чрез опцията Pick Point, т.е. точката на вмъкване да се посочи директно на екрана.

  • Objekts - управлява различни опции при избирането на обекти за нов блок и броят им.

При избора на Select Objekts, може да се избират обекти директно чрез посочването им на екрана.

При избора на Quick Select се отваря диалогова рамка Quick Select. Тя позволява да се избират обeкти с помощта на филтри. Бутоните Retain, Convert to Block и Delete посочват да се извърши съответното действие върху избраните обекти (Convert to Block), ако блокът е вече дефиниран. При Retain(запази) те остават на чертежа и не се конвертират в блока. Когато се конвертират обекти в блок, оригиналните те изчезват и в последствие се вмъкват на оригиналните си местоположения, но вече под формата на блок. При заличаване(Delete), оригиналните обекти изчезват от чертежа след дефинирането на блока.



  • Preview Icon - Управлява създаването на изображение на новия блок и съхраняването му заедно с дефиницията на блока.

  • Insert Units - Определя единиците за мащабиране на блока при вмъкването му

  • Description - Позволява създаване на подробно описание на блока, което се появява при избирането му.


Дефиниране на блокове

При създаването на блокове, обектите, които се съдържат в тях автоматично се изтриват от чертежа на екрана. За да се възстановят е необходимо да се използва командата OOPS.

Когато се създава блок. задължително трябва да се зададе базова точка на вмъкване. Координатите на тази точка се определят спрямо обекта блок и са 0,0,0. Следователно при дефинирането на блок, дори стойностите на UCS да са 100,100,100, програмата ги игнорира и вмъкването се извършва в избрана точка с координати 0,0,0, дори ако този блок бъде в последствие експортиран в самостоятелен чертожен файл чрез командата WBLOCK, базовата точка на вмъкване там ще бъде с координати 0,0,0 спрямо световната координатна система.
Вмъкване на блокове

INSERT и -INSERT

Командата INSERT подканя въвеждане на информация чрез диалогова рамка, а командата -INSERT извежда запитване върху командният ред.

Понякога се налага да се вмъкне блок като правоъгълен масив. Тогава може да се използват командите MINSERT и ARRAY.

Командата MINSERT обединява възможностите на командите ARRAY и INSERT, но е възможно да се създават само правоъгълни масиви. Също така не може да се разчленяват блока на съставните му обекти. Командата ARRAY., притежава повече възможности, т.е може да се получи и полярен масив, както и да се разчленява блокът на съставните му обекти, които да се местят поотделно. Неудобството на тази команда е непрекъснатото вмъкване на блоковия обект, което води до нарастване на големината на файла.


Команди MEASURE и DIVIDE

Командата MEASURE позволява да се осъществи многократно вмъкване на блок по протежението на линия, дъга или полилиния, при създаване на определена стъпка.

Командата DIVIDE се използва за многократно вмъкване на блокове по протежение на линия, дъга или полилиния, но определен брой пъти.
Команда WBLOCK

При създаване на библиотека блокове, най- важният компонент в нея е самият блок. Винаги, когато се създаде блок, който ще бъде използван и в други чертежи е необходимо той да се експортира в самостоятелен файл. Командата WBLOCK е полезна за бързо извличане на блокове от текущия чертеж.

Когато се въведе командата WBLOCK се отваря диалогов прозорец Write Block. Може да се експортира съществуващ блок чрез опцията Block, или целият чертеж, или група обекти, които да се експортират като нов блок.
Организиране на блокове

Ключът за успешното управление на библиотеката с блокове е в организирането на подходяща файлова структура, подчинена на определена логика. Съхранявайте блоковете на диск C: в поддиректория с наименование Work\Blocks. След това блоковете могат да се разделят на класове и подкласове.


DesignCenter на AutoCAD

Това е ново мощно пособие за управление съдържанието на чертежите. AutoCAD DesignCenter (ADC) е наистина мощен инструмент. Ако трябва да намерите някой блок, който знаете, че съществува, но не си спомняте къде, то ADC ще “прерови чертежите” и ще го намери с помоща на командата Find. ADC позволява да се разглеждат намерените блокове и описанието им. Когато бъдат намерени, може чрез обикновената команда “влачене-пускане” на Windows да се прехвърли в текущия чертеж. Освен това, ако дефиницията на блока включва Insert Units и стойност и е дефинирана мярката за текущия чертеж в диалоговата рамка Drawing Units, то AutoCAD ще извърши автоматично мащабиране на блока до получаване на подходяща за текущия чертеж големина.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница