За възстановяване, реконструкция и разширяване на съществуващ обект за развъждане и отглеждане на аквакултури – Рибовъдно стопанство „Силурус”, местността „Ловен парк”, гр. Видин, обл. Видин



Дата17.01.2017
Размер339.16 Kb.
#12855


БК” ООД

гр. София, 1309, р-н „Възраждане”, ул. „Царибродска” № 51-59, ет. 1, ап. 3,

тел.: +359 87 81 91 111, E-mail: bk.ltd.fishery@gmail.com
И Н В Е С Т И Ц И О Н Н О П Р Е Д Л О Ж Е Н И Е

за възстановяване, реконструкция и разширяване на съществуващ обект за развъждане и отглеждане на аквакултури – Рибовъдно стопанство „Силурус”, местността „Ловен парк”, гр. Видин, обл. Видин.

(Информация, относно преценяване необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда, съгласно Приложение № 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (приета с ПМС № 59/07.03.2003 г. и вс. изм. и доп.), съвместена с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони, съгласно чл. 40 на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (приета с ПМС № 201/31.08.2007 г., обн. ДВ бр. 81/15.10.2010 г.)).



І. Информация за контакт с възложителя:

Възложител:

БК” ООД

Седалище и адрес на управление:

гр. София, 1309, обл. София, р-н „Възраждане”,

ул. „Царибродска”, № 51-59, ет. 1, ап. 3

ЕИК:

201148541

Пощенски адрес за кореспонденция:

гр. София, ж.к. „Младост-1”, бл. 3, вх. 10, ет. 2, ап. 164

Телефон:

+359 87 81 91 111

E-mail:

bk.ltd.fishery@gmail.com

Лице за контакти:

Десислава Георгиева - управител


II. Характеристики на инвестиционното предложение.
Целта на „БК” ООД е да изгради съвременно рибовъдно стопанство, в което да отглежда качествена продукция от риба и да я реализира на пазара (за пряка консумация от потребителите и за преработка). Произведената риба ще покрива всички съвременни изисквания за качество и безопасност на такава продукция.

Дейността представлява “интензивно развъждане на риба”, съгласно Приложение № 2, т. 1, б. "е" от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и “аквакултури и свързаните с тях дейности” по смисъла на чл. 46, ал. 1, т. 2 на Закона за водите (ЗВ).


1. Резюме на предложението.

Инвестиционното предложение на „БК” ООД е за възстановяване на нефункциониращо, съществуващо рибовъдно стопанство в местността „Ловен парк“, гр. Видин, като се реконструират съществуващите и се изградят нови производствени мощности за развъждане и отглеждане на зарибителен материал и риба за консумация.

След реконструкцията му, рибовъдното стопанство „Силурус” ще се състои от интегрирани интензивна производствена част и екстензивна зона (Интензивно-екстензивна система – ИЕС). Комбинацията на двата типа производство на аквакултури, съчетана с биологични басейни (басейни-изкуствени блата) ще позволи да се възползваме от техните предимства като осигурим голям обем на продукцията от риба като същевременно намалим необходимите водни количества с 50 до 80 % през различните периоди за сметка на повторното й използване. Това произтича от съдаването на затворен в различна степен кръговрат в интегрираната система.

Екстензивната зона, включваща екстензивни рибовъдни басейни и биологични басейни (басейни с микрорганизми, растителни и животински съобщества, участващи в кръговрата на азота) ще пречиства отработената вода и ще осигурява допълнителна продукция от аквакултури. Това ще даде възможност за многократното й използване. Тя ще се състои от 19-20 земно-насипни басейни (люпилни, отрасни, угоителни, пречиствателни и стабилизационни) с обща водна площ около 200 дка.

В интензивната производствена част ще се отглежда основния дял от продукцията от риба. Интензивното производство на риба ще се осигурява от 16 бр. бетонни рибовъдни басейни, разположени в 4 блока, с обща площ около 7 дка. Към всеки от блоковете ще бъдат изградени механични филтри и биофилтри за пречистване на водата и системи за аериране на водата, осигуряващи възможност за рециркулация на водата. Друга част от продукцията ще се отглежда в рециркулационна система, разположена в сграда с площ около 2 000 м2. Тя ще се състои от риболюпилня и отрасни басейни с рециркулация на водата. Рециркулационната система ще бъде оборудвана с всички необходими пречиствателни съоръжения за водата, апарати за инкубация на хайвера, вани за отглеждане на зарибителния материал, отрасни басейни и т.н. Върху покривната конструкция на риболюпилнята ще се постави фотосоларна система за задоволяване на част от собствените нужди на обекта от електроенергия.

Сграда с площ около 500 м2, в която ще се помещава битова част и офиси със сервизни помещения за персонала на стопанството, складови помещения за рибовъден инвентар и фуражи, лабораторна част и др. За осигуряване на топла вода за сградата ще се монтира на покрива й соларна система за загряване на водата.

Цялата водоснабдителна и отводнителна инфраструктура ще бъде изградена отново, включително ремонт на водовземното съоръжение и заустването. Тя ще позволява каскадно и независимо водоснабдяване на басейните, както и възможност за рециркулация на водата. Ще бъдат изградени на територията на стопанството тръбни кладенци – 3 бр, след получаването на сътветните разрешителни от БДУВДР - Плевен. Те ще се използват целогодишно за осигуряване на отглеждането на риба в рециркулационната система и за външните басейни през лятното маловодие.

Обекта за производство на аквакултури ще бъде обособен с изграждането оградна мрежа, която същевременно ще ограничава достъпа на рибоядни бозайници. Проектът не се нуждае от промяна на сега съществуващата външна инфраструктура и няма да се изгражда нова такава. До стопанството има съществуващи пътища и е необходимо само да се направи ремонт или положи подходяща настилка. В рибовъдното стопанство се предвижда изграждането на пътна мрежа между басейните със стабилна пътна настилка. Ще бъде възстановена връзката на обекта с електропреносната мрежа. За санитарни нужди, сградите ще се водоснабдяват от кладенците, които ще се изградят. Допълнително ще се постави резервоар за битовата вода с хидрофорна уредба. За заустване на фекално-битовите води от сградата се предвижда изграждане или монтиране на локално пречиствателно съоръжение с капацитет 5-10 еквивалентни жители. Отпадните води ще се подлагат на аеробно биологично пречистване. Ще се осигури външно осветление на територията обекта и система за видеонаблюдение.

Рибовъдно стопанство „Силурус” ще бъде оборудвано с необходимия рибовъден инвентар, пособия, специализиран транспорт, складова техника и др. за осъществяване на производствената си дейност.

По време на строителството и експлоатацията на обекта не се предвижда да се добиват природни ресурси.



При експлоатацията на рибовъдното стопанство „БК” ООД ще осигурява основните елементи на производството, които гарантират качеството на продукцията и съхраняването на екологичното състояние на водната околна среда. Основните данни за проектното рибовъдно стопанство „Силурус”, обобщени в табличен вид са:

Местоположение:

Местността „Ловен парк“, гр. Видин, област Видин

ЕКАТТЕ:

10971

Водовземане от повърхностен воден обект:

р. Тополовец – водовземно съоръжение с географски координати: N 43°57'35.8 и E 22°49'52.1 (VGS-84)

Водовземане от подземни води:

Тръбни кладенци – 3 бр. с географските координати – система WGS 84:

ТК-1: N 43° 57' 47,57'' и E 22° 50' 15,76'';

ТК-2: N 43° 57' 51,98'' и E 22° 50' 20,52'';

ТК-3: N 43° 57' 41,31'' и E 22° 50' 04,81''.

Заустване на водите от риб. басейни и ЛПС:

Заустват се в последният биологиен басейн. От него водите се заустват в отводнителен канал с координати:

N 43°57'38.5 и E 22°50'26.1 (VGS-84)

Тип на стопанството и вид на производствените мощности:

Басейново със земно-насипни, бетонни басейни и рециркулационна система.

Тип на рибовъдното стопанство според производствения цикъл:

Пълносистемно стопанство.

Интензивност на производството:

Интегрирана интензивно-екстензивна система.

Отглеждани видове:

Европейски сом, бяла риба, щука, дъгова пъстърва, шаран, толстолоб – бял и пъстър, бял амур, есетрови видове, лин, езерен рак и др.

Производствен капацитет на стопанството:

До-300 тона годишно риба за консумация и зарибителен материал, в зависимост от отглежданите видове през годината.

Засегнати елементи на Националната екологична мрежа (включваща защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000”):

Рибовъдното стопанство не попада в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа Натура 2000 и защитени територии, които не попадат в защитените зони, съгл. чл. 3 от Закона за биологичното разнообразие.

Няма засегнати елементи на Националната екологична мрежа.

Реализацията на проекта ще осигури 4-5 работни места за жители от региона на гр. Видин.

Възстановяването и експлоатацията на рибовъдното стопанство няма да доведе до дискомфорт на околната среда и няма да оказва негативно въздействие върху биологичното разнообразие. Видовете риба, които ще се отглеждат присъстват в естествените популации на водните обекти в този регион, поради което не може да има отрицателно въздействие върху биоразнообразието.

Допълнителен гарант за опазването на водната околна среда е и самият факт, че рибата изисква добро качество на водата и самата тя е индикатор за това.


2. Необходимост и значение на инвестиционния проект.

Необходимостта от реализиране на инвестиционното предложение може да се разглежда в няколко посоки. За изграждането му освен, че интерес има фирмата инвеститор, то има своето значение за региона, в който ще се построи рибовъдното стопанство, а на национално ниво ще има своя малък принос за увеличаване на производството на риба за консумация и обогатяване на асортимента й.

Значението за “БК” ООД се основава на интереса на фирмата да организира собствено производство на риба като суровина за преработка и директно предлагане на пазара на рибни продукти с високо качество, отговарящо на санитарните изисквания и екологичните стандарти на Европейския съюз, реализирайки печалба.

Значението за региона на община Видин и съседните общини е в създаването на ново производство, което ще допринесе за развитието на местната икономика и ще осигури работни места. Реализацията на проекта ще допринесе и за развитието на аквакултурите в цялата област. Производството на зарибителен материал и риба за консумация в рибовъдно стопанство „Силурус” ще създаде възможности за развитие на трайни взимовръзки с други рибовъдни стопанства в региона, както и за организирането на съвместни дейности с тях.

Реализацията на инвестиционния проект има своето национално значение като поредната малка стъпка към преструктурирането на отрасъла „Рибарство” чрез увеличаване обема на рибопроизводството и дела на производството на ценни, деликатесни и диетични видове риби, каквито са европейския сом, бялата риба и др. Този вид продукция, освен, че се търси традиционно на вътрешния пазар, е и експортно ориентиран както към съседните балкански страни, така и към централно-европейските държави.
3. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Проекта няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности в обхвата на въздействие на обекта на инвестиционното предложение.

За местността „Ловен парк” няма данни за одобрявани устройствени планове или други такива в обхвата на инвестиционното предложение.

Разглежданият ПИ е разположен в близост до селитебен ландшафт с различно ниво на антропогенна модификация – ползват се от земеделските стопани като пасища, мери, градини и ливади, т. е. те не се отнасят към пълноценни от природозащитна гледна точка територии. Човешко присъствие и човешка дейност в тях има практически почти целогодишно.


4. Подробна информация за разгледани алтернативи.

Имайки предвид историческото използване на част от имота като рибовъдно стопанство, не са разглеждани алтернативи за използването му и считаме, че възстановяването му е най-подходящата възможност за ползването на площадката. Развиването на рибовъдни дейности е рентабилно от финансова гледна точка, както и щадящо компонентите на околната среда.


5. Местоположение на площадката, включително необходима площ за временни дейности по време на строителството.

Рибовъдният обект ще бъде изграден в поземлен имот с идентификатор 10971.141.4, в местността „Ловен парк”, на гр. Видин, област Видин върху земя, собственост на ЛРД-Видин. БК ООД има сключен дългосрочен (за десетгодишен период) договор за аренда, с възможност за продължаването му.

С уведомлението до РИОСВ-Монтана са представени съответните документи доказващи това – нотариални актове, актуални скици, договор за аренда.

Посоченият имот е с площ 840,521 дка. Рибовъдното стопанство е разположено върху обособена част от имота и ще има обща водна площ около 200 дка. Всички дейности по строителството и впоследствие на експолоатацията на проектният обект ще се реализират в границите на този имот и по-никакъв начин няма да засегнат съседни имоти или пътищата, с които граничи. Още повече, че по-голямата част от границите на рибовъдното стопанство са вътрешни в имота с идентификатор 10971.141.4.


6. Описание на основните процеси (източници на емисии от производствените процеси), включващи размер, капацитет, производителност.

При разработването на концепцията за възстановяване на рибовъдното стопанство в местността „Ловен парк“, Видин търсехме екологично приемлива технология за отглеждане на риба, която да осигури рентабилно производство. Ориентирахме се към интеграцията на интензивно отглеждане на риба със система от екстензивно използвани рибовъдни басейни и биологични басейни (басейни – изкуствени блата) предлага такова решение (Интензивно-екстензивна система - ИЕС).

Тази система функционира като почти затворена система и необходимата вода за производството на риба може да се сведе до 5-20% в сравнение с използваната при традиционните рибовъдни стопанства. В основата й стои осигуряване на възможност за протичане на естествените процеси на пречистване на отработените води, „натоварени“ с органични и неорганични хранителни вещества от интензивните рибовъдни басейни. Пречистването се осъществява в екстензивните басейни и басейните с микрорганизми, растителни и животински съобщества, участващи в кръговрата на азота, където част от хранителните вещества се оползотворяват от различни процеси на биологична продукция, а друга част се задържат в дънните отложения. Обработената и пречистена вода се връща в интензивните рибовъдни басейни. Използването на тази комбинирана система съдейства за достигането на екологично устойчиво производство на риба.

Комбинацията от интензивно и екстензивно производство на аквакултури използва преимуществата както на традиционното басейново отглеждане на риба, така и на интензивните рибовъдни системи. В интензивната част на системата ще бъдат отглеждани ценни хищни видове риба, а интегрирането им с екстензивни рибовъдни басейни и биологични басейни като блок за пречистване на водата, освен че ще даде възможност за многократното й използване, ще сведе до минимум изпускането на замърсители в природата и по-добрата им трансформация в биомаса от риба.

Интензивно-екстензивната система, включваща и басейни – изкуствени блата е устойчива технология с оглед на:


  • Високата ефективност при пречистване на водите и отстраняване на замърсителите;

  • Потреблението на енергия и химически вещества е ниска;

  • Стойността на строителство, експлоатационните разходи и техническото обслужване са по-ниски в сравнение с изкуствените водопречиствателни съоражения;

  • Добре се вписват в естествената среда и са приемливи за обществеността;

  • Създаването на басейни с блатни растителни съобщества помага за опазването на редки видове, типични за такива местобитания и допринася за биологичното разнообразие.

Недостатъците на тази система са:

  • Необходими са значителни площи за екстензивната част на системата – в случая в рибовъдно стопанство „Силурус” в местността „Ловен парк“, Видин има достатъчно площи за изграждането на ИЕС.

  • Климатичните условия в значителна степен влияят на ефективността на пречистване на водите – този недостатък също е преодолим, защото през студените месеци наличната биомаса в рибовъдното стопанство ще бъде най-малка и в този период ще се увеличи потреблението на вода. И обратно – в периодите на лятното маловодие, ефективността на пречистване на водата е най-висока, а от там и най-ниска консумацията на вода, въпреки по-високата моментна биомаса на рибите. В допълнение, всеки от блока с интензивни рибовъдни басейни и рециркулационната система ще разполагат със собствени системи за тртиране на отработената вода.


6.1. Съоръжения, оборудване и техническите параметри на рибовъдното стопанство.

Съществуващото рибовъдно стопанство не функционира и съоръженията му са в окаяно състояние. Възстановяването му, означава на практика да се изгради отново. С оглед на технологията, която ще приложим в проектния обект за аквакултури се предвижда изграждане на:



В интензивната производствена част:

  • Бетонни рибовъдни басейни – 16 бр., разположени в 4 блока, с обща площ около 7 дка. Към всеки от блоковете ще бъдат изградени механични филтри и биофилтри за пречистване на водата и системи за аериране на водата, осигуряващи възможност за рециркулация на водата.

  • Рециркулационна система, разположена в сграда с площ около 2 000 м2. Тя ще се състои от риболюпилня и отрасни басейни с рециркулация на водата. Рециркулационната система ще бъде оборудвана с всички необходими пречиствателни съоръжения за водата, апарати за инкубация на хайвера, вани за отглеждане на зарибителния материал, отрасни басейни и т.н. Върху покривната конструкция на риболюпилнята ще се постави фотосоларна система за задоволяване на част от собствените нужди на обекта от електроенергия.

Екстензивната зона, включваща и басейни с блатни растителни съобщества:

  • Земно-насипни басейни – 19-20 бр.. Те ще включват различни типове басейни: люпилни, отрасни, угоителни, карантинни, басейни-изкуствено блато и стабилизационни с размери от 1 дка до 80 дка и с обща водна площ около 200 дка.

Обслужващи сгради и съоръжения:

  • Водоснабдителна и отводнителна инфраструктура – ще бъде изградена отново, включително ремонт на водовземното съоръжение и заустването. Тя ще позволява каскадно и независимо водоснабдяване на басейните, както и възможност за рециркулация на водата. Водоснабдяването на рибовъдното стопанство е от корекцията на река Тополовец. Ще бъдат изградени на територията на стопанството и тръбни кладенци – 3 бр. (след получаването на сътветните разрешителни от БДУВДР – Плевен). Те ще се използват целогодишно за осигуряване на отглеждането на риба в рециркулационната система и за външните рибовъдни басейни през лятното маловодие. Водата е с подходящи хидро-химични показатели и температурен режим за рибовъдство.

  • Система за аерация на водата.

  • Обслужваща сграда с площ около 500 м2, в която ще се помещават офиси и битова част със сервизни помещения за персонала на стопанството, складови помещения за фуражи и рибовъден инвентар, лабораторна част и др. За осигуряване на топла вода за сградата ще се монтира на покрива й соларна система за загряване на водата. За санитарни нужди, сградите ще се водоснабдяват от кладенците, които ще се изградят. Допълнително ще се постави резервоар за битовата вода с хидрофорна уредба. За заустване на фекално-битовите води от сградата се предвижда изграждане или монтиране на локално пречиствателно съоръжение с капацитет 5-10 еквивалентни жители. Отпадните води ще се подлагат на аеробно биологично пречистване.

  • Ограда – около цялото стопанство ще бъде изградена ограда, която същевременно ще ограничава достъпа на рибоядни бозайници.

  • Вътрешна пътна мрежа – ще се изградят вътрешни пътища със стабилна настилка. Част от тях ще позволяват придвижването на тежки транспортни средства.

  • Ще бъде възстановена връзката на обекта с електропреносната мрежа. Ще се осигури външно осветление на територията на обекта и система за видеонаблюдение.

  • Ще бъдат закупени: специализиран транспорт за жива риба; вътрешен транспорт, складова подемна техника, обслужваща лодка с малък извънбордов двигател; генератор за електрически ток; хладилна камера; помпи за вода; сортировъчна машина със система за броене на рибата и др.

  • Стопанството ще разполага с необходимия рибовъден и помощен инвентар като: кепчета, сакове, грибове, колички за разнасяне на фураж, кантар, търговска везна, кофи, каси за риба, пръскачка за дезинфекционни разтвори, водоструен апарат – 110-150 bar, гумирани гащеризони, гумени ботуши и др.


6.2. Технологични аспекти и обеми на производството на риба в проектното стопанство.

В рибовъдно стопанство „Силурус“ ще се развъждат и отглеждат основно хищни видове - Европейски сом (Silurus glanis L.), Бяла риба (Sander lucioperca/Stizostedion lucioperca), Щука (Esox lucius L.) и др. През студените месеци на годината ще се отглеждат и пъстървови видове като Дъгова пъстърва (Oncorhynhus mykiss, Walbaum).

Допълнителна продукция, за осигуряване на по-пълното усвояване на хранителната база ще се получава от видове като Шаран (Cyprinus carpio, L.); Лин (Tinca tinca L.); риби от т. нар. растителнояден комплекс - Бял толстолоб (Hypophthalmichthis molitrix), Пъстър толстолоб (Aristichthys nobilis) и Бял амур (Ctenopharyngodon idella); есетрови видове (Acipenseridae); Езерни раци (Astacus leptodactylus L.) и др.

Видовете риба, които ще се отглеждат присъстват в естествените популации от водосбора на р. Дунав, поради което не може да има отрицателно въздействие върху биоразнообразието на речната система.

Интензивността на производството на риба ще варира от екстензивно, през полуинтензивно до интензивно в различните обособени части на стопанството в различните периоди на годината.

Производственият капацитет на рибовъдното стопанството ще позволява развъждането и отглеждането до 300 тона зарибителен материал и риба за консумация. Конкретната производствената годишна програма ще се определя от нуждите на пазара и конкретните условия за производство през съответната текуща година.

Рибовъдно стопанство „Силурус“ ще работи като пълносистемно.
6.3. Екологични аспекти на производството на риба.

Интензивно отглеждане на риба се явява източник на замъряване, макар и не в такава степен както другите животновъдни дейности. Замърсяванията постъпват във водата във вид на фекалии, отделен амоняк през хрилете и с урината, и също във вид на остатъци от храната. Екскрементите, неоделима част от храненето, натоварват водата с органични субстанции, особено азот и фосфор. Азота като резултат от резорбцията на протеините, се отделя основно под формата на амоняк. Високото съдържание на органика във водата води до снижаване на нивата на кислородното съдаржание.

В рибовъдно стопанство „Силурус“ в интензивната част за отглеждане на риба също ще се формира такъв тип замърсяване, но то няма да се изпуска в природните водоизточници. Отработената вода ще постъпва в екстензивната зона на стопанството и тези басейни ще поемат цялото биологично натоварване. В тях ще протичат естествените биохимични процеси на амонификация, нитрификация и денитрофикация. Пречистените води от екстензивните басейни ще се използват повторно или връщат в естествения природен приемник. Една от причините „БК“ ООД да ибере интензивно-екстензивната система за отглеждане риба е, че замърсяването на околната среда е елиминирано. Допълнителен гарант, че няма да има замърсяващи емисии е последващото използване водата в интензивната производствена част на стопанството. Нещо повече, има вероятност изтичащата вода от рибовъдното стопанство да бъде с по-добри показатели от вливащата се.

Трябва да се посочи, че е много важен постоянният контрол на здравния статус на рибата (особено при транспорт на жива риба и хайвер) за да не се пренасат заболявания, който биха могли да се разпространят в естествените рибни популации на водоизточника.


7.Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура.

При реализацията на проекта няма да се изгражда нова пътна инфраструктура.

До стопанството има съществуващи пътища и е необходимо само да се положи подходяща настилка, за да се осигури достъпът на всякакви превозни средства и да се намалят праховите емисии при ползването му.
8. Програма за дейностите включително за строителство, експлоатация и фазите на закриване, възстановяване и последващо използване.

Във връзка с подготовката ни за осъществяване на инвестиционните ни намерения на обекта, извършихме необходимите предварителни консултации с експерти в областта на рибарството. Извършихме и необходимите предпроектни проучвания по отношение на хидрохимичните показатели на водата, геодезически проучвания на терена и др.

Програмата на фирмата предвижда следните етапи при проектирането и изграждането на обекта:


  • Получаване на Решение от РИОСВ – Монтана по отношение на необходимостта от ОВОС и ОС.

  • Получаване на Разрешителни за водовземане от повърхностен воден обект и подземни води от БДУВДР – Плевен.

  • Изработване Технологичен проект за обекта за аквакултури.

  • Проектиране на рибовъдното стопанство.

  • За осигуряване на финансирането на инвестиционното предложение „БК” ООД ще изготви проект, с който ще кандидатства пред Управляващият орган на Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007-2013 г.

  • Стартиране на строителните дейности по рибовъдното стопанство в края на 2013 г.

  • Въвеждане в експлоатация на рибовъдните басейни и обслужващите сгради в края на 2014 г. - началото на 2015 г.


9. Предлагани методи за строителство.

При строителството на рибовъдното стопанство най-голям строителен обем заемат изкопните и земно-насипните дейности при изграждането на рибовъдните басейни.

Сградата на рециркулационната система и обслужващата сграда със складови помещения и офиси ще са масивен тип строителство.

Извършваните строителни дейности ще окажат минимално негативно въздействие върху отделните компонентите на околната среда. Възможно е при извършването на изкопните дейности да се получи леко запрашаване на въздуха, но имайки предвид заблатеността на част от терена вероятността е малка това да се случи.


10. Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията, водоползване.

По време на строителството и експлоатацията на обекта не се предвижда да се добиват природни ресурси.

Необходимите бетони и варови разтвори ще се доставят готови на обекта от бетонов възел в гр. Видин, а стоманата и други строителни материали – от местни доставчици.

При изпълнение на строителството и експлоатацията на рибовъдното стопанство ще се спазват всички нормативи по отношение опазване на околна среда и безопасност на условията на труд.

По време на експлоатацията на рибовъдното стопанство ще се използва водата от повърхностен воден обект – р. Тополовец и подземни води - три тръбни кладенеца, които ще бъдат изградени на територията на стопанството. За водовземането от р. Тополовец и изграждането на кладенците ще получим съответните разрешителни от БДУВДР – Плевен.

Водата е с подходящи хидро-химични показатели и температурен режим за осъществяване на планираните рибовъдни дейности.

Технологията на рибовъдството не предвижда ползването на други природни ресурси по време на експлоатацията на проектния обект.

При експлоатацията на рибовъдното стопанство ще се използва вода и за битови нужди в обслужващите сгради. Ще се изгради или монтира резервоар, който ще се пълни от тръбните кладенци чрез хидрофорна помпа. Количеството вода за битови цели, което ще се използва е съизмеримо с количествата използвани от едно четири-петчленно домакинство.


11. Отпадъци, които се очаква да бъдат генерирани - видове, количества и начин на третиране.

При производството на риба не се използват и влагат вредни или опасни за околната среда вещества.

Отглеждането на риба предполага отделянето единствено на малки количества отпадни продукти, които са свързани с неоползотворена храна и екскременти. Но както беше посочено по-горе в текста органичното замърсяване ще бъде отстранено чрез естествена биологична филтрация в басейните от екстензивната зона. Така, че при спазване на технологичната схема за отглеждане на риба може да се приеме, че „БК“ ООД използва практически безотпадна биотехнология.

В рибовъдно стопанство „Силурус” няма да се извършва никаква допълнителна обработка на готовата продукция. Рибата директно ще се транспортира жива, охладена или замразена със специализиран транспорт. Следователно няма да се генерират отпадъци от допълнителна обработка на рибата.

Фуражите за риба се доставят до стопанството в устойчиви книжни или полиетиленови торби, които ще се събират, складират в склада на фирмата и впоследствие ще се предават за рециклиране. Битовите отпадъци по време на експлоатацията на обекта ще бъдат извозвани на определеното от Общината сметище.

От изложеното е видно, че проектния рибовъден обект няма да генерира отпадъци, които изискват да бъдат третирани по специален начин за тяхното отстраняване или унищожаване и следователно няма да доведе до дискомфорт за околната среда.


12. Информация за разгледани мерки за намаляване на отрицателните въздействия върху околната среда.

Както беше изяснено вече по-горе в текстовете, използваната технология за производство на риба в РС „Силурус“ е практически безотпадна и няма да има отрицателни въздействия върху околната среда.

Няма емисии в атмосферата, поради което липсва каквото и да е въздействие върху въздуха и атмосферата.

При експлоатацията на рибовъдния обект „БК” ООД ще осигурява основните елементи на производството, които гарантират качеството на продукцията и намаляват отрицателните въздействия върху водната околна среда. Те са следните:



  • Стриктно спазване на технологията за отглеждане на рибата;

  • Използване на качествен зарибителен материал по отношение на генетичен и здравословен статус. Няма да се допуска отглеждането на генно-модифицирани организми;

  • Използване на висококачествени балансирани гранулирани или екструдирани фуражи с гарантиран произход и качество. Няма да се допуска използването на фуражи, съдържащи суровини с произход от генно-модифицирани организми;

  • Строго контролиран процес на храненето на рибата – многократно разпределение на дневните дажби (в зависимост от температурата на водата, вида и големината на рибата);

  • Непрекъснат мониторинг на всички основни параметри и показатели на водата във водоема;

  • Използване на разрешени и безопасни ветеринарно-медицински препарати за профилактика и лечение на рибата;

  • Квалифициран персонал за обслужване на производството.


13. Други дейности, свързани с инвестиционното предложение /например добив на строителни материали, нов водопровод, добив или пренасяне на енергия, жилищно строителство, тип на отоплението, вид на горивото и мощност на топлинния източник, третиране на отпадъчните води-вид на пречиствателното съоръжение, място на заустване/.

При прилагането на разгледаната по-горе в текста технология няма да се осъществяват дейности, които биха нарушили екосистемата.

Не се предвижда добив на строителни материали, нито изграждането на водопроводна система. Не се предвижда жилищно строителство.

Предвижда се обекта да се свърже обекта с електропреносната мрежа. Предвижда се също монтирането на соларни системи за добив на електрически ток и топла вода за задоволяване на част от нуждите на обекта и снижаване разходите за издръжката му.

Производството на риба няма да генерира отпадни води, които да изискват някаква форма на третиране.

За третиране на отпадните води от обслужващите сгради за персонала на рибовъдното стопанство е предвидено да се изгради локално пречиствателно съоръжение с капацитет 5-10 еквивалентни жители. Отпадните води ще се подлагат на аеробно биологично пречистване.

Отпадъчните води ще постъпват чрез локална канализационна система в биологичната пречиствателна станция и нейния биологичен реактор, където се подлагат на естествено биологично пречистване, представляващо процес на природно разлагане на органичните и неорганични замърсители. Биологичното пречистване се състои от три етапа:


  • етап 1 - предвключена денитрификация;

  • етап 2 – нитрификация;

  • етап 3 – седиментация – отделяне на активната утайка от пречистената вода.

Биологичното разграждане се осъществява от естествено съдържащата се във фекалиите и активната утайка микрофлора (денитрификанти, нитрификанти и др.), осъществяваща разграждането на органичните, респективно неорганични зъмърсители до неорганични съединения и продукти, като азот, кислород, вода, и др. Технологията не изисква добавянето на никакви допълнителни химични препарати, химикали, стартерни култури или други биологични продукти или препарати за стимулиране на биологичното пречистване.

Конструктивно биологичната линия се състои от разположени в общ резервоар денитрификационна и нитрификационна зони. Третираните отпадъчни води постъпват в седиментационната камера (утаителя), където пречистените отпадъчни води се отделят от активната утайка и през изходния отвор, чрез система от тръби, се отвеждат в естествения природен приемник. Технологията на пречистване гарантира ниска продукция на утайки, които могат да се компостират и използват като тор. Необходимият за аерацията на процесите в ПСОВ въздух се осигурява чрез нагнетяване от компресор. Дюзите за дребни мехурчета се намират на дъното на активационния резервоар.

Станцията е оборудвана с компютърна единица, която осигурява ефективно функциониране и контрол.

Повечето производители на БПСОВ гарантират следните параметри на пречистените отпадъчни води:



Показатели

Стойности

БПК5, mgO2/l

до 15

ХПК, mgO2/l

до 55

Неразтв. вещества, mg/l

до 15

Р (фосфор), mg/l

до 3

N-NH4, mg/l

до 2,5

N (азот), mg/l

до 15

Технологията за пречистване на битовите отпадни води, използвана при този тип пречиствателни станции е като описаната по-горе, независимо от производителя им.

Пречистените битови води ще бъдат заустени, заедно с изходящите води от рибовъдните басейни, в последният биологичен басейн.
14. Необходимост от други разрешителни, свързани с инвестиционното предложение.

След реконструкцията на рибовъдното стопанство „Силурус“ и въвеждането му в експлоатация то ще бъде регистрирано:



  • като обект за аквакултури по реда на Закона за рибарството и аквакултурите в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.

  • като животновъден обект по реда на Закона за ветеринарно-медицинската дейност в Агенцията по храните (НВМС/РВМС).


15. Замърсяване и дискомфорт на околната среда.

Почти 95% от площта на предвидените за изграждане рибовъдни басейни в стопанството са от земно-насипен тип, които са много близки до естествените водоеми, т.е. те няма да доведат до дискомфорт на околната среда и ще се впишат в ландшафта.

Няколко пъти вече бе посочено в основната информация за инвестиционното предложение, че прилаганата технология за отглеждане на риба на практика е безотпадна. Фуражите, които ще се използват за хранене на рибата, са пълноценни и балансирани, произвеждат се при контролирани условия и са с гарантиран произход и качество. В състава на фуражите не се допускат примеси или внасянето на добавки, които са вредни за околната среда и в частност за водните обитатели.

Видовете риби, обект на отглеждане са част от състава на естествената ихтиофауна на страната и на района, поради което няма да повлияе отрицателно върху биологичното разнообразие.


16. Риск от инциденти.

Както във всяко друго производство, така и в рибовъдството съществуват рискове за производствени инциденти и трудови злополуки. Но като възможност, този риск не е по-голям от обичайните рискове за всяко друго селскостопанско производство.

Доколкото се работи около басейни с вода или в тях за работата на работниците и целия обслужващ персонал ще се състави Инструкция за действие при аварийни ситуации, която се утвърждава от ръководителя на предприятието и съответната служба “Гражданска защита”. Така утвърдена, инструкцията ще бъде неразделна част от документацията на стопанството по охраната и безопасността на труда.

Рисковете от пожар на обекта са значително по-ниски от подобните рискове в други производства. Въпреки това, обектът и по-специално неговите брегови елементи ще се оборудват с пожарозащитни и пожарогасителни средства.

На обекта ще се води и дневник за начален и постоянен инструктаж по охрана на труда и техника на безопасността.

Всички тези мерки ще приведат рисковете на това производство в рамките на допустимите норми за подобни производства.


III. Местоположение на инвестиционното предложение.

1. План, карти и снимки, показващи границите на инвестиционното предложение, даващи информация за физическите, природните и антропогенните характеристики, както и за разположените в близост елементи от Националната екологична мрежа и най-близко разположените обекти, подлежащи на здравна защита, и отстоянията до тях.

Инвестиционното предложение ще бъде реализирано в границите на имот, собственост на ЛРД-Видин като БК ООД има сключен дългосрочен договор за аренда, с възможност за продължаването му, за което са вече са представени в РИОСВ - Монтана копия на съответните документи – скици, нотариални актове и договор.

Към инвестиционното предложение е приложена сателитна снимка на съществуващият обект за аквакултури.

Рибовъдно стопанство „Силурус” не попада в защитени зони, част от Европейската екологична мрежа „Натура 2000“ (по Директива 92/43/ЕЕС за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна и Директива 79/409/ЕЕС за съхранение на дивите птици), както и няма такива в непосредствена близост до него.

Няма данни за разположени в непосредствена близост елементи от Националната екологична мрежа, които да имат отношение към функционирането на обекта или върху които обектът да има някакво въздействие.

Рибовъдното стопанство не попада и в границите на защитени територии, които не попадат в защитените зони, съгласно чл. 3, ал. 1, т. 2 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).

Няма засегнати елементи (по смисъла на § 3 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ. бр. 73 / 11 септември 2007 г.)) на Националната екологична мрежа.

Възстановяването и реконструкцията на обекта за производство на аквакултури не съдържа елементи, които самостоятелно или в комбинация с други планове, програми и проекти/инвестиционни предложения биха довели до значително въздействие върху най-близките защитените зони.

Най-близкото до обекта за аквакултури населено място е гр. Видин – на разстояние около 2 км.

Няма обекти разположени близо до оценяваната територия, подлежащи на здравна защита по смисъла на § 1. т. 3 от допълнителните разпоредби на НУРИОВОС (жилищни сгради, лечебни заведения, училища, детски градини и ясли, висши учебни заведения, спортни обекти, обекти за временно настаняване /хотели, мотели, общежития, почивни домове, ваканционни селища, къмпинги, хижи и др./, места за отдих и развлечения /плувни басейни, плажове и места за къпане, паркове и градини за отдих, вилни зони, атракционни паркове, аквапаркове и др./), както и обекти за производство на храни по § 1. т. 37 от допълнителните разпоредби на Закона за храните, стоковите борси и тържищата за храни. Не може да има никакви негативни влияния върху такива обекти с оглед посочените отстояния до най-близките населени места и липсата на отделяни вредности в околната среда.


2. Съществуващи ползватели на земи и приспособяването им към площадката на инвестиционното предложение и бъдещи планирани ползватели на земи.

„БК” ООД е ползвател на имота, в който ще се реализира ИП на основание дългосрочен договор за аренда

Границите на площадката, на която ще се реализира проекта не предполагат нарушаване на обществени интереси или интереси на собственици на други имоти.
3. Зониране или земеползване, съобразно одобрени планове.

Имота, предвиден за реализиране на инвестиционното предложение от доста години е неизползваем. С изграждането на рибовъдното стопанство, ще се обособят водни обекти, което ще даде възможност за комплексното и ефективно използване на терена.


4. Чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др. Национална екологична мрежа.

Няма данни за чувствителни територии, в т.ч. чувствителни зони, уязвими зони, защитени зони, санитарно-охранителни зони около водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване и около водоизточниците на минерални води, използвани за лечебни, профилактични, питейни и хигиенни нужди и др. в района на водоема, които да имат връзка и пряко или косвено взаимодействие с обекта на инвестиционното предложение.

Няма данни за връзка и каквото и да било взаимодействие с обекти от Националната екологична мрежа.
4.а. Качеството и регенеративната способност на природните ресурси.

Реализирането на инвестиционното предложение няма доведе до негативни последици за водоизточниците на рибовъдното стопанство.

Пречистващите възможности на екстензивните басейни ще се използват за да се осигури качеството на изтичащата вода да е с добри хидрохимични показатели.
5. Наличие на защитени растителни и животински видове от Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие в района на площадката.

Няма данни за находища и местообитания на защитени растителни и животински видове от Приложение №3 на ЗБР в имотите, в които ще се реализира проекта.


6. Подробна информация за всички разгледани алтернативи за местоположение.

Не са разглеждани алтернативни терени за реализацията на инвестиционното предложение.


ІV. Характеристики на потенциалното въздействие /Кратко описание на възможните въздействия вследствие на реализацията на инвестиционното предложение/.

1. Въздействие върху хората и тяхното здраве земеползването, материалните активи, атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи и защитените територии на единични и групови недвижими културни ценности, както и очакваното въздействие от естествени и антропогенни вещества и процеси, различните видове отпадъци и техните местонахождения, рисковите енергийни източници – шумове, вибрации, радиации, както и някои генетично модифицирани организми.

Функционирането на обекта на инвестиционното предложение няма да има отрицателно въздействие върху хората и тяхното здраве, върху земеползването и материалните активи.

Рибовъдните дейности и в частност, прилаганата технология няма да окажат отрицателно въздействие и върху атмосферния въздух, атмосферата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие и други подобни.

Въздействието върху водната среда на инвестиционното предложение се очаква бъде незначителен, възстановим, с малък териториален обхват и с незначителен кумулативен ефект.

Изграждането на обекта няма да има негативно въздействие и върху биологичното разнообразие в района на площадката, на която ще се изгради рибовъдното стопанство. Видовете риба, които ще бъдат отглеждани присъстват в естествените популации на водосбора, поради което не може да има отрицателно въздействие върху тях.

Няма връзка и въздействие върху защитени територии, единични и групови паметници на културата.

При прилагането на технологията за отглеждане на риба не се използват рискови енергийни източници, които да имат въздействие върху средата, екосистемата и населението. При производството няма източници на шум, вибрации и радиация.

Липсват източници на естествени и антропогенни вещества, които биха могли да имат отражение върху околната среда и екосистемата.

Няма да се отглеждат генетично модифицирани организми.
2. Въздействие върху елементи от Националната екологична мрежа, включително на разположените в близост до обекта на инвестиционното предложение.

Обектът на инвестиционното предложение няма да има негативно въздействие върху Националната екологична мрежа.


3. Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянна и временно, положително и отрицателно).

Реализацията на инвестиционното предложение се очаква да няма отрицателно влияние или ефекта му бъде незначителен, възстановим, с малък териториален обхват, с незначителен кумулативен ефект и не предполага негативни въздействия върху здравето на хората и компонентите на околната среда.

Общото въздействие на проектния обект върху средата не само, че няма да бъде отрицателно, но може да се очаква, че ще има положително влияние, което ще бъде постоянно във времето на експлоатация на обекта. Изграждането на рибовъдно стопанство вероятно ще има позитивно влияние върху обитаващите региона водолюбиви животни и в частност на птиците. Ползите за околната среда ще бъдат в два аспекта. Единият е, че ще се разширят водните площи в региона (част от предвидените за изградждане рибовъдни басейни в стопанството са земно-насипни и са много близки до естествените водоеми), т.е. ще се появят нови водни обекти, които са потенциални местообитания за водолюбиви животни. И вторият аспект е, че ще се създадат предпоставки за увеличаване на хранителната база за тези животни.
4. Обхват на въздействието – географски район; засегнатото население; населени места (наименование; вид – град, село, курортно селище; брой жители и др.).

Обектът на инвестиционното предложение ще има въздействие само върху площадката, на която ще бъде изграден, без отрицателно въздействие върху околната среда и водната екосистема.

ИП ще има положителен социален ефект за населението на община Видин, като най-близкото населено място.

Обектът се намира на по малко от 1 километър от главния път София – Видин близо до влизането му в гр. Видин.



Община Видин е разположена в северозападната част на Република България и заема площ от 501 хил. км2. Населението на общината е 69 691 жители (към 2011 г.). Разположението на града на най-ниската дунавска тераса определя надморската височина тук между 33-35 метра. Общината е разположена върху льосова основа, където са се формирали едни от най-плодородните почви, черноземите. Разположението на брега на река Дунав обуславя и особеностите на климата. Умерено-континентален с горещо и често сухо лято, мразовита и продължителна зима със студен вятър и продължителна снежна покривка.
5. Вероятност на поява на въздействието.

Няма вероятност от поява на негативни въздействия върху компонентите на околната среда при изграждане на обекта на инвестиционното предложение.


6. Продължителност, честота и обратимост на въздействието.

Неприложимо за инвестиционното предложение, поради липсата на вероятност за поява на негативни въздействия върху околната среда.


7. Мерки, които е необходимо да се включат в инвестиционното предложение, свързани с предотвратяване, намаляване или компенсиране на значителните отрицателни въздействия върху околната среда и човешкото здраве.

Обектът на инвестиционното предложение няма да има отрицателни въздействия върху околната среда.


8. Трансграничен характер на въздействията.

От обекта на инвестиционното предложение РС „Силурус“ не се очакват отрицателни въздействия върху околната среда и не би могло да има такива влияния и с трансграничен характер.



Приложение:

  1. Сателитна снимка на района на съществуващото рибовъдно стопанство.

19.01.2013 г.



гр. София

Възложител:

(Десислава Георгиева)


Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница