Задача на изследването хипотези Организационни задачи 5



страница1/6
Дата03.01.2022
Размер85.9 Kb.
#112666
ТипЗадача
  1   2   3   4   5   6
PrMn



Съдържание:




1.Увод 2

2.Постановка на изследването 4

2.1.Цел на изследването 4

2.2.Задача на изследването 4

3.Хипотези 4

4.Организационни задачи 5

4.1.Методика за провеждане на проучването 5

4.2. Разработка на анкетните карти. 5

4.3.Анализ на резултатите. 5

5.Участници и резултати 6

5.1. Характеристика на анкетираните. 6

5.2. Получени резултати 8

5.Заключение 15

6.Използвани източници 16




  1. Увод


Психологичният възпитателен потенциал на всяко общество е ориентиран към формирането на социално приемливо поведение и начин на живот на поколенията, и членовете на социалните групи. Този процес се покрива със същността, съдържанието и посоките на протичане на работата на психолога с всеки отделен индивид.

Появата на професията психолог в началото на века е свързана със социалните задачи за максимално използване на отделните човешки ресурси в труда и в учебни дейности: човекът трябва да работи добре и да учи добре. По същество психологът в зората на съществуването на тази професия започна да работи с една от най-важните характеристики на индивидуалния живот - с перспективите за личностно развитие, като по този начин поема (поне временно) отговорността за определяне на тези перспективи в конкретните прояви на успеха в обучението или в работата. Личността се характеризира не само с това, което прави, но и от начина, по който го прави.

Професията психолог е многостранна. Психологът трябва да е универсален специалист. Неговите професионални компетенции включва не само знания по психология, но и знания в области като философия, история, педагогика, културология, право, икономика, филология, социология, математика и компютърни науки.

Психологическата помощ, която оказва психологът, във вид на психологически консултации, се състои в обясняване на човек какви са неговите психологически затруднения, облекчаване на психологическия стрес, повишаване на неговата компетентност и предоставяне на пряка помощ при решаване на сложни лични проблеми, с които се сблъсква в личния си живот, професионалната си дейност и други ситуации, предотвратяване и преодоляване на кризисни ситуации, както и корекцията на неадаптивното поведение.

Психологията е конструктивна наука и помагаща професия. Психолозите помагат да се намери хармония, да разберете по-добре себе си и хората, да намерите изход от трудна ситуация, да използвате собствените си вътрешни ресурси както за личностно развитие, така и за кариерно израстване.

В световен мащаб, нуждата от психолози нараства. Има ясна тенденция към увеличаване на разбирането за същността на професията на психолога и нейното значение.

На кого се доверяваме най-много българинът? Роднини, близки, приятели, себе си или на професионалният психолог?

Това е целта на проведеното анкетно проучване. Да идентифицира актуалното равнище на обществено доверие в професията на психолога.





  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница