Задание за проектиране обект: Рибарско пристанище в селищно образувание “Рибарско селище –Ченгене скеле“, в землището на кв. Крайморие, Община Бургас



Дата24.10.2017
Размер309.52 Kb.
#33049
ЗАДАНИЕ  ЗА  ПРОЕКТИРАНЕ

 
ОБЕКТ:  Рибарско пристанище в селищно образувание Рибарско селищеЧенгене скеле“, в землището на кв. Крайморие, Община Бургас


ВЪЗЛОЖИТЕЛ: Община Бургас

 

 І. Цел на заданието за проектиране



За реализиране на инвестиционната инициатива на Община Бургас за развитие на риболовната дейност на територията на общината е стартирана процедура по изготвяне на ПУП-ПРЗ за рибарско пристанище в имот с идентификатор 07079.10.1004 по КК на гр.Бургас. За осигуряване на средствата за изграждане и реализиране на посочените дейности, Община Бургас ще кандидатства по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство" /2007 - 2013 г./, приоритетна ос 3, мярка 3.3 „Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки", финансирана от Европейския фонд за рибарство (ЕФР).

Целта на настоящото проектиране е в резултат на реконструкция и модернизация на съществуващия в “Рибарско селище –Ченгене скеле“ пристан, територията да се превърне в едно защитено рибарско пристанище за малки кораби (лодкостоянка), с което да се осигурят:

1. Подобряване сигурността и безопасността на пристанището и качеството на предлаганите пристанищни услуги;

2. Подобряване на условията за разтоварване и съхраняване на уловите;

3. Подобряване безопасността на рибарите чрез изграждането на защитена лодкостоянка за осигуряване на защитена акватория, достатъчна територия и необходимата инфраструктура, с подходящи организационни условия за безопасно приставане, престояване и обслужване на рибарски кораби, осигуряване на територия, снабдена със слип за спускане на вода на рибарските кораби, осигуряване производство на лед, възможности за съхранение на уловите, осъществяване на контрол и окачествяване, места за провеждане на търгове за първа продажба, изграждане на подходящи санитарни зони, организиране на транспортен достъп и др.

Целта на заданието за проектиране е в съответствие с разпоредбата на глава четвърта от Наредба № 4/21.05.2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, да бъде изготвен технически и работен проект за реконструкция и модернизация на Рибарско пристанище в селищно образование “Рибарско селище –Ченгене скеле“, в землището на кв.Крайморие, Община Бургас


ІІ. Изходни данни

  • Скица от СГКК за ПИ с идентификатор 0779.10.1004 по КККР на гр.Бургас, Община Бургас ;

  • Одобрено техническо задание и проект за изменение на устройствени зони 07079/83 и 07079/84 на ОУП на гр.Бургас;

  • изработен ПУП-ПРЗ, вкл. план-схеми „Електро“ и „ВиК“ за ПИ с идентификатор 0779.10.1004 по КККР на гр.Бургас, Община Бургас;

  • Извършени предварителни (прединвестиционни) проучвания и изработен идеен генерален план за акваторията и територията на рибарско пристанище „Ченгене скеле“;

  • Одобрен ПУП-ПРЗ с цел създаване на селищно образувание в м.“Рибарско селище“ („Ченгене скеле“) в обхват имоти с идентификатори 07079.10.935 и 07079.10.938 по КККР на гр.Бургас, Община Бургас;

  • Хидродинамично, литодинамично проучване и инженерно-геоложки характеристики на територията в обхвата на пристанището

  • Геодезическо заснемане с обхват ……………..


IIІ. ОСНОВАНИЕ ЗА ПРОЕКТИРАНЕ

Община Бургас е изготвила ПУП-ПРЗ с цел създаване на селищно образувание в м. "Ченгене скеле", землище кв. Крайморие, гр. Бургас, в обхват имоти пл. №009084 и №009087 по КВС, съответно имоти с идентификатор 07079.10.935 и 07079.10.938 по КККР на гр. Бургас. ПУП-ПРЗ е одобрен от Общински съвет - Бургас с решение № 41-18/18.11.2010 г. Решението е обнародвано в ДВ бр. 16/22.02.2011 г. и е влязло в сила съгласно определение на Административен съд Бургас №932/13.05.2011 г. С одобрения ПУП-ПРЗ се предвижда обособяване на УПИ в устройствена зона за рибарско селище, обслужващи дейности, озеленяване и техническа инфраструктура. В обхвата на рибарското селище в зоната на съществуващите канали са предвидени места за домуване на 240 бр. малки плавателни рибарски съдове. Около 180 рибари притежават лиценз за извършване на професионален риболов. Ежедневно малките рибарски кораби разтоварват уловите си от риба и водни организми без да се спазват хигиенните изисквания за този вид дейност на нерегламентирани за целта места.



Предпоставки: Северно от територията на рибарското селище съществува пристанищно съоръжение, което попада в поземлен имот с идентификатор 07079.10.1004 по КККР. След необходимата реконструкция и модернизация същото има възможност да се превърне в място за акостиране и домуване на рибарски лодки, разтоварване на улова от прясна риба и други водни организми. В миналото този кей е използван като място за акостиране на малки рибарски и туристически плавателни съдове.

Местоположението на територията предмет на плана, наличието на съществуващо пристанищно съоръжение и на обслужващ път, както и предвижданията за изграждане на обслужващи улици и инфраструктура в селищното образувание в непосредствена близост, осигуряват добра комуникативност на тази територия и позволяват в нея да се изгради модерно рибно пристанище, отговарящо на изискванията на Европейския съюз. Конфигурацията на брега, морските течения и съществуващото положение на територията също способстват за икономически изгодното реализиране на този проект.

Изграждането на модерно рибарско пристанище ще осигури възможност за ефективно, регламентирано, сигурно и хигиенично разтоварване, съхранение, първа продажба и експедиция на уловите от риба и водни организми с което ще се постигнат и целите на оперативната програма.

С ПУП-ПРЗ е обхванат поземлен имот с идентификатор 07079.10.1004 по КККР, разположен непосредствено до границата на селищното образувание, като за същия са обособени УПИ VIII-1004 отреден „за пристанищни дейности" и УПИ IX-1004 отреден „за трафопост“. Извършени са предварителните предпроектни проучвания, като показателите за застрояване са в съответствие с изискванията за застрояване в зоната, съгласно ЗУЧК и одобрения ОУП на гр.Бургас. Предвиденото застрояване е преобладаващо на един етаж, като за получаване на убедителен силует е одобрено частично застрояване и на два етажа с височина до 7,50 м.

Съгласно изискванията на чл.112д от Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България към ПУП-ПРЗ е изготвена комуникационно-транспортна схема, в обвръзка с влязла в сила улична регулация в района и ПУП-ПП за пристанищната акватория. С ПУП-ПП е определено разположението на хидротехническите пристанищни съоръжения - стационарни и/или плаващи; границите на пристанищната акватория и на отделните зони в нея и навигационното осигуряване на пристанищната акватория.

Подходът към пристанището е решен от юг в обвръзка с уличната регулация на улица с ОК.№ №1,2,3,4,5 и 6, м/у кв. №№ 1 и 2 на селищното образувание.

Реконструкцията и модернизацията на “Рибарско селище –Ченгене скеле“ кв.Крайморие, гр. Бургас е проект от общ интерес за рибарите и производителите на аквакултури в региона, за осигуряване на равен достъп за всички ри­боловни кораби до рибарско пристанище “Ченгене скеле“, кейови места за разтоварване и подобряването на пред­лаганите в пристанището услуги.

Реализирането на проекта е предпоставка за създаване на условия за устойчиво развитие на рибарството и аквакултурите в региона, като част от общата стратегия, която ще подпомогне изпълнението на целите на реформираната Обща политика по рибарство /ОПР/ на Европейския съюз и на Република България. Проектирането следва да се извърши при условия и ред, утвърдени в Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” /2007 – 2013 г./, приоритетна ос 3, мярка 3.3 „Инвестиции за реконструкция и модернизация на рибарски пристанища, места за разтоварване и закрити лодкостоянки”, финансирана от Европейския фонд за рибарство(ЕФР).


IV. ОБХВАТ НА ПРОЕКТА
Проектът следва да се изработи в обхват: изработване, съгласуване и одобряване на инвестиционен проект /фаза технически проект и работен проект/ с количествена и стойностна сметка. Неразделна част от настоящото задание е възложената от Община Бургас разработка „Хидродинамично, литодинамично проучване и инженерно-геоложки характеристики на обект: “Рибарско селище –Ченгене скеле“, в землището на кв. Крайморие, Община Бургас (Приложение 1).

Проектът, е необходимо да отговаря на много фактори и функционални връзки, като отделните звена да са така обособени и в такава взаимовръзка, че да могат да работят като самостоятелни звена, независими едно от друго. Проектът трябва да отчете конструктивните особености на съществуващите пристанищни съоръжения и на база на извършена детайлна конструктивна експертиза и насоките за проектни изисквания и технически решения да предложи решение за реконструкция и модернизация на рибарско пристанище „Ченгене скеле“, което да отговаря на новите нормативни изисквания и бъдещите потребности на рибарското съсловие в региона.

На територията на рибарското пристанище в съответствие с предвижданията на ПУП следва да бъдат проектирани следните сгради и помощни площадки:
1. Сграда с битови и административни функции и инвентарно стопанство - мах.ЗП=500 кв.м., Н=7,5 м.

2. Площадка за разтоварване, сортиране и първична обработка на улова
3. Сграда и покрит пазар-Рибна борса.

4. Други сгради

4.1. Склад амбалаж

4.2. Склад за временно складиране на улова.

4.3. Обособена зона за временно съхраняване на отпадъци

5. Ремонтна работилница

6. Заведение за хранене с минимум 50 места

7. Сгради за охрана и видеонаблюдение при входовете.

8. Да се проектират открити паркинги эа 80 бр.паркоместа.
9. Ограда на пристанището с портал, отговарящ на изискванията на ISPS кода
V. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ ПРОЕКТНАТА РАЗРАБОТКА

Проектната разработка да бъде с възможно най-икономически изгодно конструктивно решение, което да бъде защитено от проектанта. Всички материали, използвани в проекта за външни ограждащи повърхности, да бъдат изцяло съобразени със специфичния микроклимат, морски бряг. Сградите да са проектирана така, че да има максимално ниски експлоатационни разходи, като се планува и интегриране на съоръжения за алтернативен енергоизточник – слънчеви колектори, фотоволтаици и други.

Функционалната схема на сградите да бъде изцяло подчинена на технологията на функционирането на рибарското пристанище.

Конструкцията на оградителните съоръжения, кейовият фронт и носещата способност на пристанищната територия, трябва да бъдат съобразени с максималните технологични натоварвания при обработка и временно складиране на съответните товари.

Вътрешно-пристанищните подходи трябва да бъдат съобразени с пристанищното райониране и обособените зони и да позволяват удобна и безконфликтна вътрешно пристанищна връзка и връзка с националната пътна инфраструктура.

Пристанището трябва да има изградено двойно електрическо захранване, отговарящо на изискванията и да осигурява безпроблемно ел. захранване, вода и комуникации при комплексното обслужване на корабите за извършване на морско-техническите услуги. На всяко корабно място трябва да се предвиди ток, вода и съвременни комуникационни възможности за захранване на корабите. Трябва да бъде предвидено осветление на кея и пристанищната територия, което да позволява безопасна и ефективна работа през тъмната част на денонощието. На подветрената и защитена част в дъното на западния вълнолом да бъде изградена зона, снабдена със спусково устройство – слип, за спускане на рибарските кораби на вода.

При проектирането и изграждането на пристанищните елементи и пристанището като цяло, трябва да се отчитат всички съвременни тенденции за развитие на рибарските пристанища, да бъдат предвидени и да се спазват всички процедури и действащи изисквания на българската нормативна уредба.

Построените мощности трябва да осигуряват всички видове безопасна работа и постигане на ефективна и екологична експлоатация, отговаряща на изискванията за експлоатационна годност на пристанищата в Р. България.


VІ. ОБЕМ И СЪДЪРЖАНИЕ НА ПРОЕКТИТЕ
Изготвеното хидрогеоложко и инженерно геоложко проучване, което е неразделна част от това задание, дава информация за съществуващото положение и очертава основните насоки и изисквания за проектирането на реконструкцията и модернизацията на пристанището. Извършените предварителните предпроектни проучвания успоредно с изготвянето на ПУП-ПРЗ задава като основна задача и първи етап от реализацията на инвестиционния проект -промяна конфигурацията на оградителните съоръжения по начин за постигане на оптимална защита от вълнение, достигане и поддържане на достатъчна проектна дълбочина и елиминиране затлачването на входа на пристанището.

Тази информация да се използва за първоначална изходна база, но не е окончателна така, че върху нея да се гради проектното решение. Проектантите могат да изготвят собствено проучване към момента на стартиране на проектирането: ново хидрогеоложко проучване на сушата, геоложко проучване в акваторията.

В съответствие с настоящото задание проектантите следва да предложат варианти на пространствено разположение на всички необходими сгради и съоръжения на рибарското пристанище. Въз основа на технико-икономическо сравнение на вариантите, технологични възможности, планирани срокове и други показатели –Възложителя ще избере най-оптималния според него вариант.

В хода на проектиране да се съгласува с Възложителя, на два етапа, идейното решение на инвестиционния проект(частичен идеен проект-част архитектура и обяснителна записка), с цел изготвяне на най-доброто планово, обемно-пространствено и оптимално решение при съобразяване със съществуващото положение.


Въз основа на съгласувания от инвеститора вариант на решение проектантите следва да изготвят работен инвестиционен проект за рибарско пристанище със всички вълнозащитни съоръжения към него. Горното стоене на вълнозащитните съоръжения да бъде с носеща способност осигуряваща възможност за предвижване на механизация за обслужване на рибарското пристанище. В защитената акватория да се обособят зони за изграждане на оптимално конфигуриран кейов фронт понтонен тип и място за временно укритие на риболовни кораби, част от акваторията на пристанището, където са създадени условия за временен престой на рибарски кораби в случай на лоши хидрометеорологични условия или форсмажорни обстоятелства.

Важна част от проектирането е предвиждането на безопасен подходен канал и навигационни условия и съоръжения.

Проектното решение да предвиди изграждане на следните зони:


  • Оформянето на кейов фронт за рибарски кораби и лодки с плаващи понтони. За цялата защитена акватория, вътрешната част на вълнозащитните съоръжения и защитената външна коренна част на западното вълнозащитно съоръжение да се проектира кейов фронт;

  • В защитената външна коренна част на западното вълнозащитно съоръжение да се проектира слип, или друг вид съоръжение със прилежаща зона за спускане на вода на риболовни кораби.

  • Зона за разтоварване на уловите от прясна риба или други водни организми, където са създадени условия за риболовните кораби единствено да разтоварват уловите си, да ги разпределят по видове и да осъществяват първа продажба. Тази зона следва да се разположи така, че да осигурява възможност за достъп на хладилни камиони.

  • Зона за бункероване на рибарските кораби;

  • Зона за инвентарно стопанство, текущо поддържане и МТС;

На територията на пристанището следва да се осигурят места за акостиране и швартоване на лодки и кораби както следва:

рибарски лодки до 8м - мин 16 бр.

риболовни кораби до 9м. – мин. 80бр.

риболовни кораби до 20м. – мин.4 бр.
Техническият и работен проект за реконструкция и модернизация на рибарско пристанище в селищно образувание “Рибарско селище –Ченгене скеле“, в землището на кв. Крайморие, Община Бургас с обхват поземлен имот с идентификатор по КК 07079.820. 1004 да се изготви по части както следва:
ЧАСТ АРХИТЕКТУРА

1. Сграда с битови и административни функции и инвентарно стопанство - мах.ЗП=500 кв.м., Н=7,5 м.

Сградата да съдържа минимално следните видове помещения:

1. Стая с административни функции – 2бр./3бр. – за 5 човека персонал, вкл. Контрол улов/ ;

2. Помещение за охрана и видео наблюдение – 10кв.м

3. Битово помещение за рибарите със самостоятелен санитарен възел, душове, обзаведено с индивидуални шкафчета – 30кв.м.

4. Санитарен възел за персонала, включително за хора в неравностойно положение.

5. Помещения за инвентарно стопанство
2. Площадка за разтоварване, сортиране и първична обработка на улова
3. Сграда и покрит пазар-Рибна борса- мах.ЗП=204 кв.м. Нк.к=7,5 м.

Рибарското пристанище разполага с достатъчна територия, на която ще се извърши според всички изисквания разтоварна дейност на прясна риба. За обезпечаване нуждите на тази дейност да се предвиди инсталация за производство на лед (ледогенератори) и система за опаковане на леда, с който ще се снабдяват рибарите преди да отплават в открито море за улов на риба.

Да се обособи предприятие за първа продажба за риба, с капацитет за дневна обработка на минимум 2 тона риба и около 10 човека работни места. Предприятието да отговаря на изискванията на:

-Наредба №4 от 13.01.2006г. за условията и реда на осъществяване на първа

продажба на риба и водни организми;

-Регламент (ЕО) 852, 853 и 854 /2004 на Европейския съюз и на Съвета от

29.04.2004г.

-Наредба №5 за “Хигиена на храните“ от 25.05. 2006 година.

Рибната борса да се разработи като открита пазарна площ с навес с носеща метална конструкция и покритие по предложение на проектанта за предпазване от атмосферни влияния. Проектът следва да даде организация и разположение на търговските маси за продажба като за една маса се предвиди около 5кв.м площ. Общият капацитет на борсата да е около 20 маси.

2.1. Функционално решение – да се съгласува с ОДБХ

При разработването на техническия проект да се вземат под внимание следните видове

товаро-разтоварни технологични операции:

-Натоварване на кораба (рибарската лодка) на чист амбалаж (оборотни каси) -

необходим за съхраняване на уловената риба

-Зареждане на кораба с люспест лед:

-Разтоварване на уловената и покрита с люспест лед риба:


Да се обособят приемно помещение за прясна риба, с преддверие което да включва:

- канцелария за МОЛ приемащ прясната риба, посипана с люспест лед;

- съоръжение за отделяне на рибата от леда посредством измиване;

- електронна везна за измерване на рибата.

- лаборатория, оборудвана според изискванията, в която технолога извършва проверките:

- склад за чист амбалаж, снабден със стелажи за каси за съхранение на рибата, свързан с миялно помещение за мръсен амбалаж, който постъпва за измиване от външна среда.

- Приемен сектор в който са разположени транспортна лента и съоръжение за измиване на рибата, съгласно всички изисквания на ЕС и националното законодателство във връзка с обработка на риба.

Основното работно помещение да има пряка връзка с приемният сектор където са

обособени са работни места за ледогенераторите и засипването на обработената риба с люспест лед, както и работно място за опаковането на люспест лед за съхранение, с машина за вакуумиране и залепване на пликовете с лед.

Основното работно помещение да включва:

-склад за дезинфекционни материали и съоръжения за дезинфекция, включващ и

място за подготовка на дезинфектантите.

-склад за полиетиленово фолио, етикети и стиропорни каси, необходими за

производствения процес.

- хладилни камери за съхранение на обработената и засипана с люспест лед риба,

камера за съхранение на опакован люспест лед за предоставяне на рибарите, както и

хладилна камера за съхранение на биологични отпадъци – СЖП, също са

разположени в основното работно помещение.

- ледогенератори произвеждащи люспест лед.

- склад вътрешно оборотен амбалаж и умивалня


Да се предвидят следните спомагателни помещения:

- агрегатно помещение за хладилните машини;

- битово-санитарен филтър;

- складово помещение за хигиенни консумативи и чисто работно облекло, което няма

директна връзка с основното работно помещение и с приемното помещение;

-стая за М.О.Л. издаващо готовата за експедиция риба;

- стая на технолога;

- стая за почивка;

- демонстрационна зала.
4. Други сгради - мах.ЗП=450 кв.м. Н=7,5 м.

4.1. Склад амбалаж – 20кв.м;

4.2. Склад за временно складиране на улова (среднотемпературна хладилна камера)– 20кв.м;

4.3. Обособена зона за временно съхраняване на отпадъци, резултат от корабоплавателната дейност /сантинни води, съгласно Наредба № 7 от 2001 г. /, разположена до зоната за хелинговане -20кв..м.



5. Ремонтна работилница

Да се предвиди сграда на един етаж, в която да се обслужват пристанищните дейности при капацитет 2 плавателни съда едновременно обслужване. Предвидени са и два склада към тях, както и помещение за персонала, санитарен възел, душ и акумулаторно помещение.


6. Заведение за хранене с минимум 50 места- мах.ЗП=204 кв.м. Н=7,5 м., тип „бързо хранене“ , съобразени с изискванията на Норми и правила за проектиране на заведения за общесвтвено хранене
7. Сгради за охрана и видеонаблюдение при входовете.

8. Открити паркинги за 80 бр.паркоместа.

9. Ограда на пристанището с портал, отговарящ на изискванията на ISPS кода

За подобряване сигурността и безопасността на пристанището по входа да се предвидят две сгради за охрана и видеонаблюдение. Първата да се разположи до входа на пристанището, в северната част на парцела. Втората- в югозападната част на парцела. Във всяка от сградите за охрана се помещават: офис за охраната, техническо помещение за видеонаблюдение и санитарен възел.




ЧАСТ ХИДРОТЕХНИЧЕСКА

1. Акватория.

Пристанищната акватория да осигури условно следните зони – вътрешна зона (акватория) - за швартоване на малки рибарски кораби, катери и рибарски лодки с обща; зона за маневриране и швартоване на разчетния кораб тип „Балтик” и външна зона (подходен навигационен канал) за безопасен подход и транспортна връзка на маневриращите кораби - влизащи и излизащи от рибарското пристанище. Зоните да бъдат фунционално свързани, преливат една в друга и осигуряват осъществяването на маневрите при подхождане, приставане, престой и отплаване на рибарските кораби, катери и рибарски лодки.
2. Подходни канали.

Движението на плавателните съдове по подходния навигационен канал следва се осъществява в съответствие с навигационните правила за движения, като влизащите плавателни съдове се движат близо до източната линия на подходния канал, обозначена със зелени ограничителни плаващи канални буйове, а излизащите – до западната линия на плавателния канал, обозначена с червени ограничителни плаващи канални буйове!

Подходният канал да бъде разчетен за двупътно движение на плавателните съдове, подхождащи или излизащи от акваторията на рибарското пристанище.

Координатите на плаващите канални буйове да бъдат дадени в табличен вид


3. Навигационни условия.

За ориентиране на корабите при подхождане към пристанището или при излизане от същото на входа на акваторията, на края на оградните вълноломи да се монтират навигационни светлици съответно със сигнални зелена и червена светлини, както и всички необходими навигационни знаци. Същите да бъдат монтирани след съгласуване с ИА „Морска администрация” Бургас.

4. Оградни съоръжения – източен мол, западен мол, кейов фронт, плаващи понтонни съоръжения, навигационна обстановка

- Вълнови характеристики и разчети за Големия Бургаски залив

- Вълнови характеристики пред рибарско пристанище “Ченгене скеле“
Проектното предложение за изграждане на оградните съоръжения(молове) да се зонират според функционалната зависимост, ситуирането и предназначението на основни елементи, съставляващи съоръжението, които са предвидени за изпълнение.

Да се представи технологична последователност за изпълнение на хидротехническите мероприятия и дейности.

Да се проектира вълнобоен блок(стена) с обрушващ вълната профил.

По цялата ширина на короната на оградното съоръжение- между фундамента на вълнобойната стена да се предвиди обслужващ път на съоръжението с армирана бетонова настилка.

Да се предвидят напречни канали за водообмен и оттичане на води.

Да се предвидят необходимите мероприятия, с които да се осигури необходимата навигационна дълбочина на местата на приставане на съответния тип лодки.


Включва : Конфигурирането на безопасна акватория, подходен канал и навигационни условия и съоръжения; Конструктивни и технологични чертежи на оградителните съоръжения; Типови разрези на оградителните съоръжения; Технологични чертежи на корабните места; Типови разрези на кейовата стена; Технологични чертежи на отделните зони места и акваторията за всички подобекти на проекта.
ЧАСТ КОНСТРУКЦИИ –за всички сгради и съоръжения, навеси и подобекти на ниското строителство – подпорни стени, огради, стълби, хидротехнически съоръжения да се представят конструктивни проекти във фаза технически и работен проект.
ЧАСТ ЕЛЕКТРО – площадкови мрежи и съоръжения, вътрешни силнотокови инсталации на всички подобекти. Като потребител на електрическа енергия по осигуреност на електроснабдяването обектът е ІІІ-та категория.

За територията е обособен самостоятелен IX-1004 – отреден „За трафопост“. От бъдещия трафопост (ТП) да се предвиди необходимото захранване с ел.енергия на консуматорите в обхвата на разработката, като се проектират необходимите кабелни трасета и съоръжения. За осигуряване на резервно електрозахранване за част от консуматорите – при отпадане на основното, да се предвиди дизелов електрогенератор. ТП и ел.захранването му на страна СН не са предмет на настоящия проект.

Във връзка с реализиране на инвестиционните намерения на Възложителя, да се проектират следните видове електроинсталации:

1. Вътрешни ел.инсталации – съгласно технологичното оборудване и обзавеждане на отделните сгради и зони и да включват:



  • Ел.инсталации – осветление (в т.ч. евакуационно и дежурно осветление) и контакти “общо предназначение”.

  • Ел.инсталации за технологично оборудване според заявените електрически мощности и разположение (ОВК и ВиК системи, пристанищни съоръжения, рибна борса, складове, хладилни камери, зони за товарене, разтоварване и първична обработка на улова, повдигателни съоръжения, зони за инвентар, текущ ремонт и поддръжка на лодки и МТС, съоръжения за охрана и видеонаблюдение, ЗОХ и др.).

  • Мълниезащитна и заземителна инсталации.

  • Да се изследва възможността и целесъобразността за монтиране на инсталация за производство на електрическа енергия с мощност до 30 KW, включително по реда на чл.147 ал.1 чл.14 ЗУТ. Фотоволтаична система за производство на собствени нужди – да се проектира по възможност на покрива на административната сграда.

  • Стълбищна асансьорна платформа в административната сграда за хора със затруднена мобилност (ако се осигурява достъпна среда).

2. Площадковите ел.инсталации да включват:

- Ел.захранване на сградите и съоръженията в обхвата на разработката.

- Районно осветление на територията на пристанището: Да се проектира енергоефективно и енергоспестяващо осветление на пристана, обособените зони, пристанищните съоръжения и подходи.

- Дизелов електрогенератор с необходимата мощност.

Проектираните ел.инсталации и съоръжения задължително да отговарят на изискванията за безопасна експлоатация, защита от корозия, замърсявания и механични въздействия и са в съответствие с противопожарните строително-технически норми.

Проектът по част „Електро“ да съдържа: обяснителна записка, графична част, в т.ч. всички необходими детайли, еднолинейни и монтажни схеми, светлотехнически изчисление за постигнатите показатели на осветеност, количествени и количествено-стойностни сметки за необходимите СМР за отделните етапи (ако останат етапите).

При изготвяне на техническия проект по част „Електро” да се спазват изискванията на: Наредба №3/2009 г. за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии, Наредба №8/1999 г. за правила и норми за разполагане на техническите проводи и съоръжения в населени места, Наредба №4/2010 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и открити пространства, Наредба №4/2001 г. за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти, Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на повдигателните съоръжения, Наредба №1/2010 г. за проектиране, изграждане и поддържане на електрически уредби за ниско напрежение в сгради, Наредба № Iз-1971 за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.
ЧАСТ СЛАБОТОКОВА – площадкови мрежи, съоръжения и вътрешни слаботокови инсталации на всички подобекти .

Да се проектира локална система за видеонаблюдение, с обект на наблюдение сграда с битови и административни функции и инвентарно стопанство,  площадка за разтоварване, сортиране и първична обработка на улова, сграда и покрит пазар-рибна борса, стоянка за лодките. Да се предвидят камери за външен монтаж, съобразени с влажност на въздуха и температурен интервал +400 -200С и камери за вътрешен монтаж. Броят на камерите и местоположението им да се обвърже с цялостно покритие на наблюдаваните участъци. Типът на камерите и техните характеристики да са съобразени с наблюдавания обект. Да се предвиди сървър за видеонаблюдение в административната сграда с възможност за наблюдение в реално време и съхранение на записа до 30дни. Да се осигури за камерите непрекъсваем източник на eл.захранване - тип UPS. За помещението, в което ще бъдат поместени устройствата,  да се предвиди климатизация за поддържане на постоянна температура в интервала 20+/-2 С и относителна влажност 65+/-15%.

Да има възможност за достъп до интернет чрез Wi-Fi мрежа на територията на пристанището и сградите.

Да се проектират сградни инсталации за телефон и кабелен интернет.

     Всяка от посочените позиции да бъде придружена с графична част, обяснителна записка, схеми, параметри и характеристики на предложеното оборудване, количествено-стойностна сметка.    

ЧАСТ В и К – улични мрежи и съоръжения, сградни ВиК инсталации и сградни отклонения за всички подобекти:

Разработката по ВиК и отвеждането на отпадните води да се съобрази със:

1.Изготвения технически инвестиционен проект за обслужваща инфраструктура в селищно образувание – Рибарско селище „Ченгене скеле“, в землището на кв.Крайморие, община Бургас“ с подобекти:

А. Инженерна инфраструктура

Б. Пречиствателна станция за отпадъчни води /ПСОВ

2. Одобрения ПУП-ПРЗ за поземлен имот с идентификатор 0779.10.1004 ПО КК на гр.Бургас и план-схемите за водоснабдяване и канализация към него.

3.С изработващия се проект за корекция на речното корито и дере на р.Отманлийска,

С оглед на наличните технически проводи в района да се предложи решение за улавяне и отвеждане на дъждовните води.

     Да се изготвят следните проектни части:

-     Водоснабдяване;

-     Канализация;

- Сградни ВиК инсталации

-     Геодезия - Трасировъчен план на трасетата на водопроводите и канализацията;

-     Конструктивна – за съоръжения по трасетата на ВиК мрежите-кранови шахти, ревизионни шахти /при необходимост/;

-     Работните инвестиционни проекти да се изготвят  в обхват  и съдържание съгласно Наредба №4/21.05.2001г. за обхват и съдържание на инвестиционните проекти.

Да се спазват изискванията на Наредба №2/2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи, Наредба №РД-02-20-8/2013г. за проектиране, изграждане и експлоатация на канализационни системи , Наредба №4/2005г. за проектиране, изграждане и експлоатация на сградни ВиК инсталации и Наредба №4/2004г. за присъединяване на потребителите към мрежите на ВиК .

     Обяснителните записки и изчисленията към работните инвестиционни проекти да са в обхват и съдържание съгласно Наредба №4/21.05.2001г. за обхват и съдържание на инвестиционните проекти, с изготвени подробни количествени сметки  за водоснабдителните и канализационните мрежи и съоръжения.

 

 



ЧАСТ ОВК

Проектът да се разработи съгласно изискванията на Наредба №15 от 28.07.2005 г. за технически правила и нормативи за проектиране, изграждане и експлоатация на обектите и съоръженията за производство, пренос и разпределение на топлинна енергия и всички действуващи нормативни актове и изисквания за обекти от такъв характер.

Да се разработи проект за климатизация за подобектите – сплит системи в режим охлаждане и отопление за поддържане на параметрите на въздуха в помещенията.

В помощните помещения /битови помещения, санитарни възли и др./ да се предвидят ел.отоплителни панели, при необходимост влагозащитени.

Да се предвидят вентилационни инсталации на заведение за хранене, на помощни помещения, санитарни възли и др. съгласно нормативните изисквания.

Да се предвиди инсталация със слънчеви колектори с целогодишен режим на работа за Битово помещение за рибарите в Сградата с битови и административни функции и инвентарно стопанство. Водата за битово горещо водоснабдяване да се осигури чрез бойлер свързан със слънчевите колектори. На бойлера да се предвиди и ел.подгревател.

Желателно е слънчевата инсталация да се запълни със смес от етиленгликол /антифриз/ и вода, за да е възможно целогодишното й ползване.

Да се спазват изискванията на Наредба № Із-1971/29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на безопасност при пожар.


ЧАСТ ЕЕ
Изготвянето на инвестиционен проект по част „Енергийна ефективност“ да бъде извършено в съответствие с изискванията на действащите към момента нормативни разпоредби.

Проектът да е съобразен с изискването на чл.15, ал.2 от ЗЕЕ от 2008 г. ( изм. ДВ. бр.33 от 11 Април 2014г.).

Съдържанието на част "Енергийна ефективност" на инвестиционния проект на фаза технически и работен проект да е съобразено с изискванията на чл.27, ал.1, т.2 от Наредба 7 от 2004 г. за енергийна ефективност, топлосъхранение и икономия на енергия в сгради (изм. и доп. ДВ. бр.80 от 13 Септември 2013г., доп. ДВ. бр.93 от 25 Октомври 2013г.):

1) описание на функционалното предназначение на сградата;

2) изчислителни параметри на външния въздух и проектни параметри на вътрешния климат в зависимост от категорията на топлинната среда на проектираната сграда;

3) описание на: разположението, ориентацията и основните геометрични характеристики на сградата, характерни геометрични размери, необходими за изчисленията по методиката съгласно приложение № 3, обща дебелина на ограждащите конструкции и елементи, в т.ч. дебелини и топлофизични характеристики на отделните слоеве (строителни продукти, материали) на ограждащите конструкции, архитектурно-строителни детайли на ограждащите конструкции и елементи;

4) режими на обитаване на сградата, отоплявани зони, охлаждани зони и проектно допускане за среднопретеглен брой на обитателите и посетителите в сградата, определен като едновременно дневно присъствие;

5) проектни допускания относно функционалните режими по групи технически уреди и системи, потребяващи електрическа енергия, която не се използва за отопление, и/или охлаждане, и/или вентилация; други специфични условия, влияещи на енергийното потребление на проектираната сграда;

6) проектни стойности на показателите, характеризиращи енергопреобразуващите и енергопреносните свойства на ограждащите конструкции на сградата, включително технически характеристики на предвидените с проекта строителни енергоефективни продукти/материали;

7) проектни стойности на показателите, характеризиращи енергопотреблението на технологичните процеси за отопляване, охлаждане, вентилация и гореща вода за битови нужди, описание на проектираните системи за отопляване/охлаждане и вентилация на сградата, включително за оползотворяване на възобновяемата енергия, проектни режимни параметри и ефективности на системите;

8) проектна стойност на показателя за годишния разход на енергия по чл.4, ал.1, характеризиращ енергопотреблението на сградата като цяло, в т.ч. годишна потребна енергия за отопление, охлаждане, вентилация и битово горещо водоснабдяване;

9) разход на първична енергия на проектираната сграда и клас на енергопотребление по скалата на класовете на енергопотребление съгласно наредбата по чл. 15, ал. 3 от ЗЕЕ

При изготвянето на инвестициония проект да се анализират възможностите за използване на енергия от възобновяеми източници за доказване на техническата възможност и икономическата целесъобразност. Анализът на възможностите за използване на енергия от възобновяеми източници е част от оценката на показателя за годишен разход на енергия в сградата по чл. 4, ал. 1, съгласно чл.27, ал.3 от Наредба 7. С проектното решение да се гарантират минимални разходи за функциониране и поддръжка на сградата.
ЧАСТ ТЕХНОЛОГИЯ НА РИБНАТА ОБРАБОТКА – функционални зони, помещения и съответните връзки за първично съхранение и пласмент на риболовния улов. Подробни спесификации за неутрално и технологично оборудване.
ЧАСТ “БЛАГОУСТРОЯВАНЕ и ПАРКОУСТРОЙСТВО ”:

С проекта по част Благоустройство и паркоустройство следва да се реши функционалното зониране и площоразпределение на ситуационното решение с цветово зониране на настилките, и местоположението и вида на благоустройствените елементи, площадковото осветление и др. Да се предвиди площадков път обхващащ съоръжението по цялото му протежение и проектират открити паркинги включващи и паркоместа за хора с увреждания.

Да се приложат архитектурни разрези (профили) през кейовата стена и оградителните съоръжения (молове) с всички благоустройствени елементи.; Фрагменти и детайли на характерни съоръжения и елементи: хелинг, вързални и отбойни устройства, водолазни стъбли и др.

Да се изърши индивидуална разработка за територията на рибарското пристанище, обхващаща озеленяване съгласно параметрите заложени в ПУП; вътрешно алейна мрежа и подходи към съответните подобекти. Да се изготви върху актуална основа с отразена съществуващата едроразмерна дървесна и храстова растителност. Проектното решение да се съобрази с нея при максималното и запазване. Да се изготви опорен план с отразена засегната растителност по вид и размер. За оптимално развитие на растителността в рамките на обекта е препоръчително да бъде предвидена поливна система.


ЧАСТ „ПЪТНА“
Въз основа на изготвената комуникационно транспортна схема към ПУП-ПП за трасе на път осигуряващ връзката между общински път с ид.07079.831.40 по КК на гр.Бургас и ПИ с ид.07079.10.1004 по КК на гр.Бургас, отреден за рибарско пристанище, м.“Рибарско пристанище, земл.кв.Крайморие, да се изготви проект част „Пътна“, отговарящ на следните изисквания:

3.1. Решение в план и профил

     Ситуационно и нивелетно проектът да се обвърже със съществуващото трасе на общински път с ид.07079.831.40;

     При проектирането да се използва геодезическо заснемане, комбинирано с цифров модел на кадастралната карта, действащ подробен устройствен план;

     При проектирането да се спазват изискванията на "Норми за проектиране на пътища – 2000 г.", "Техническа спесификация 2014" на АПИ и всички действащи нормативни документи;

     Проектната нивелета да бъде максимално съобразена с прилежащия терен;

     Проекта да се изработи с технически елементи за проектна скорост Vпр.=30 км./ч..

 

3.2. Напречният профил на пътя да включва:



- Пътно платно – 8,00м.

  • Размер на лентите за движение – 2 х 3,00м.

  • Двупосочна велоалея – 2,00м.

- Банкет – 1,00м.

 

3.4. Конструкция на пътната настилка:



     Да се оразмери конструкцията на пътната настилка за средно движение;

     Да се извършат необходимите проверки на: мразоустойчивост; опънни напрежения в асфалтовите пластове; срязване на земната основа;

     Преценка на  необходимостта от зона „А”, в зависимост от вида на земната основа и данните от геоложките проучвания;

     Обосновка на приетия вид конструкция;

 

3.5. Отводняване на пътното платно и на пътното тяло



     Да се предвидят всички необходими видове строителни работи, които да осигуряват правилното оттичане на водите от пътното платно и пътното тяло.
3.6. Организация и безопасност на движението

     Да се изработи проект за сигнализация с пътни знаци и маркировка по време на строителството, съгласно Наредба № 3 от 2010 г.;

     Да се изработи проект за сигнализация с пътни знаци и маркировка при експлоатацията на пътя, съгласно Закона и Правилника за движение по пътищата и изискванията на Наредби № 1, 2 и 18 от 2001 год.;

      Да се предвидят необходимите предпазни и направляващи съоръжения за осигуряване на безопасността на движението.

     Проектите да се съгласуват със сектор „ПП“ при ОД на МВР Бургас;

 

3.7. Проекта в част „Пътна“ да съдържа:



     Обяснителна записка - да включва доклад, обобщена и подробни количествени сметки, ведомости;

     Изчисления за приетата конструкция на настилката

     Чертежи

-     Ситуация;

-     Геометрично решение;

-     Надлъжен профил;

-     Типови напречни профили и детайли;

-     Подробни напречни профили;

-     Сигнализация с пътни знаци и маркировка и детайли;

-     Временна организация на движение;



ЧАСТ ПБЗ – разработка, която включва указания за поетапно изпълнение, съобразено с възможностите за въвеждане в експлоатация на отделни подобекти, финансирани изцяло по програма за безвъзмездна финансова помощ.
ЧАСТ ПОЖАРНА И АВАРИЙНА БЕЗОПАСНОСТ – проектът да бъде разработен съгласно Наредба № І3-1971 за противопожарните строително-технически норми.
ЧАСТ АВТОМАТИЗИРАНА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРИСТАНИЩЕТО – система, контролираща частите Електрическа – площадкови мрежи, районно осветление, информационни сигнали от охранителните системи, сигнализация към порталните системи за контрол на достъпа на превозни средства и човекопоток.
ЧАСТ ПСД – подробни количествено-стойностни сметки по етапи и подобекти – видове дейности, доказващи цялост на проектния етап.
ЧАСТ „ПЛАН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИТЕ ОТПАДЪЦИ

Да се изготви План за управление на строителни отпадъци в обхват и съдържание, определени с Наредбата за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали /ДВ бр.89 от 2012 г./

При изготвяне на проектната документация проектантът с особено внимание трябва да изпълнява изискванията на действащата нормативна уредба и в т.ч. особено:


    • Закон за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България;

    • Наредба № 18 от 2004 г. за регистрация на пристанищните оператори в Република България;

    • Наредба № 19 от 2004 г. за регистрация на пристанищата на Република България;

    • Наредба № 9 от 2005 г. за изискванията за експлоатационна годност на пристанищата на Република България;

    • Наредба № 7 от 2001 г. за реда за посещение, маневриране и престой на корабите в пристанищата и рейдовете, за товарене и разтоварване, за качване на кораба и слизане на брега на екипажа, на пътниците или други лица, както и за връзка на кораба с брега;

    • Наредба № І3-1971 за противопожарните строително-технически норми;

    • Наредба № 53 от 02.07.2004 г. за условията и реда за постигане на сигурността на корабите и пристанищата;

    • Наредба № 919 от 08.12.2000 г. за събиране на статистическа информация за дейността на операторите и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Р. България;

    • Наредба №4/2001 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти.

Обхватът и съдържанието на инвестиционния проект по всички части да са в съответствие с нормативните документи. Същите трябва да обхващат пространствено плановите решения, строително - конструктивни решения, инсталационни и технологични решения, системи за безопасност и други решения, които се изискват от заданието за проектиране и напълно обезпечават рибарско пристанище „Ченгене скеле”.

Отделни части на инвестиционния проект могат да включват макети и мултимедия.

Проектът по всички части да се представи в пет екземпляра -2 броя CD и 3 бр. на хартиен носител.


Изготвили:

инж.Ч.Коралска


Съгласували:

арх.Илиева

арх.Алексиев

инж.Бакалов

инж.М.Жеков

инж.М.Иванова

инж.И.Дечева

инж.С.Жечева

инж.Н.Гюрова

инж.Св.Христова



ландш.арх.М.Богомилова

Мария Иванова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница