Закон може да въведат двата здравни пакета



страница1/19
Дата21.08.2018
Размер0.59 Mb.
#82043
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
11.03.2016
Национални вестници



КС: Само депутати със закон може да въведат двата здравни пакета


Недопустимо е основно право да се урежда с наредба и тя да се променя всяка година, и то еднолично от здравния министър, мотивира се съдът

Ани Пармаксизян

24 часа  стр. 10  

Не е ясно въз основа на какви критерии обшият пакет медицински дейности, по който българите се лекуват, се разделя на "основен" и "допълнителен". Не е ясно и какво следва от това разграничаване.

Това са основните мотиви, с които Конституционният съд (КС) отмени текста от Закона за здравно осигуряване, който въвеждаше разделянето на пакета медицински услуги на основен и допълнителен от 1 април.

Разпоредбата бе атакувана от 61 опозиционни депутати и заличена от 12-те конституционни съдии почти единодушно. За оставането й в сила гласува само Филип Димитров (неговите мотиви виж в карето долу).

Досега въпросният текст - чл. 45, ал. 2 от Закона за здравно осигуряване, определя цялата медицинска помощ като основен пакет, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), и делегира на здравния министър определянето му с наредба.

Освен това в допълнителните разпоредби на закона има и легално определение за

"основен" пакет -определени по вид и обхват дейности, по отделни специалности, дейности за лечение на определени заболявания или на група заболявания, които са достъпни за всички здравноосигурени лица в обем, при условия и по ред, определени в Националния рамков договор, пише в решението от 26 страници на КС, което бе публикувано в четвъртък.

С промяна на вече отменения текст пакетът медицински услуги бе разделен на "основен" и "допълнителен" и се предвиждаше да се определя с наредба на министъра на здравеопазването, която да се актуализира веднъж годишно до 31 октомври на съответната година.

Едновременно с това навсякъде в Закона за здравното осигуряване думата "основен" пред "пакет" бе заличена.

Без обаче да са дадени легални определения на новосъздадените "основен" и "допълнителен" пакет, т.е. без да е ясно какво е същностното им съдържание и каква е разликата между тях, пише в решението.

Както в оспорения чл. 45, ал. 2, така и в целия закон няма разграничителни критерии между двата пакета, не е посочена разликата между тях, не е ясно в кои случаи осигурените лица ще имат право да ползват дейности от медицинската помощ, включена в "основния" пакет, а в кои случаи ще "попадат" в "допълнителния", както и по какъв начин и при какви обстоятелства те ще преминават от единия пакет в другия. На практика чл. 45, ал. 2 дава само наименованията на новите пакети без уредба на съдържанието им. На законово ниво остава неясно какви ще бъдат последиците за осигурените лица, аргументират се конституционните съдии.

Те са категорични, че Наредба № 11 от 9 декември 2015 г. на здравния министър за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, също не съдържа критерии за разделение на медицинските дейности между основния и допълнителния пакет. Единствената посочена разлика е, че дейностите от основния пакет се планират за изпълнение без отлагане във времето, докато дейностите от допълнителния пакет в зависимост от състоянието на пациента по медицинска преценка могат да бъдат планирани за изпълнение или преоценка с отлагане във времето, но не по-късно от два месеца.

Неясните критерии за разделяне на пакета медицински услуги и неясните последици от това водят и до неяснота за финансовото обезпечаване на медицинските дейности, особено за допълнителния пакет. Гражданите трудно ще се ориентират в уредбата и ще упражняват правото си на здравно осигуряване и на изпълнителите на медицинска помощ, които трябва да прилагат пакетите, изтъкват конституционните съдии.

Правата на гражданите на достъпна медицинска помощ чрез здравно осигуряване и безплатно ползване на медицинско обслужване са основни и неотменими конституционни права. В конституцията изрично пише, че те се уреждат със закон от Народното събрание, а не с подзаконов нормативен акт, и то с наредба на едноличен държавен орган министъра на здравеопазването. Регулирането им с наредба и с предвидената за пръв път възможност за ежегодно актуализиране прави уредбата на правото на здравно осигуряване временна, нестабилна и нетрайна, пише още в решението.

Разграничителните критерии между предоставяните пакети медицинска помощ трябва да са уредени в закона, и то с понятия, употребявани и дефинирани в действащото законодателство. Едва след това те могат да се детайлизират и конкретизират в наредба.

КС не споделя разбирането, че критериите за разделяне на двата пакета и последиците от това е невъзможно да бъдат уредени в закон поради динамичност на материята. И че това трябва да стане с наредба, като предимство на която се изтъква въведената за пръв път възможност ежегодно да бъде актуализирана от издателя й - министъра на здравеопазването. След като уредбата може да се извърши еднолично от министъра с наредба, на още по-голямо основание тя може да се извърши в синтезиран вид от парламента, смятат съдиите.

Те не споделят и друго становище - че досега пакетът медицинска помощ е уреждан с наредба на здравния министър, поради което подходът не е нов и е в съответствие с основния закон. Когато пакетът е само един - "основен", и допълнителна разпоредба от Закона за здравното осигуряване дефинира съдържанието му, няма необходимост законът да обосновава разлики с други пакети, отговарят топюристите.

Те не приемат и твърденията, че въпросната наредба подлежи на съдебен контрол. При оспорването й по реда на Административно-процесуалния кодекс Върховният административен съд няма да може да провери нейната валидност и законосъобразност поради липсата на законово ниво на същностното съдържание на пакетите медицинска помощ, което на практика води до изключване на съдебния контрол върху нея, пише в решението по делото, докладчик по което бе Стефка Стоева.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница