|
Технически Университет – София
Електронни Регулатори
|
Изработил:
|
Диан Милчев Илиев
|
Фак. №:
|
101207035
|
Факултет:
|
ФЕТТ
|
Специалност:
|
Електроника
|
Ръководител:
|
|
Дата:
|
|
Протокол № : 5
Закони за регулиране
Теоритична постановка:
Законът за регулиране показва начина на регулиране на сигнала на грешката e(t) и формиране на подходящ сигнал u(t) за въздействие върху изпълнителното устройство, с цел да се компенсира грешката на регулиращата система при запазване на устойчивостта й. Устройството, което реализира избрания закон на регулиране, се нарича контролер.
Задачи за изпълнение:
-
Да се пречертаят представените на макета принципни схеми, реализиращи различните закони на регулиране.
-
Да се снемат преходните характеристики на законите на регулиране.
-
Да се определят параметрите на изследваните закони на регулиране: пропорционален, пропорционално-интегрален, пропорционално-диференциален, пропорционално-интегрално-диференциален.
-
Да се напишат предавателните функции на законите чрез елементите на схемите им.
-
Да се обясни действието на релейните регулатори.
-
Да се снемат и начертаят в обща координатна система входните и изходните сигнали на релейните регулатори.
-
Да се определи зоната на нечувствителност и хистерезиса на релейните регулатори.
Резултати:
-
Пропорционален закон за регулиране(P закон):
Изходният сигнал е пропорционален на входния с коефициент на пропорционалност kp. u(t) = kp.e(t)
- Предавателна ф-ция: W(p)=kp
Колкото грешката е по-голяма, толкова по-голямо е коригиращото въздействие.
Предимства при пропорционалния закон са лесната му схемна реализация и високо бързодействие на регулатора. Недостатък е, че системата работи със статична грешка.
-
Интегрален закон за регулиране(I закон):
Изходният сигнал е пропорционален на интеграл от грешката:
т.е.
Изходът е пропорционален на натрупаната грешка и голямо коригиращо въздействие се получава, когато интегралът е голям, а не самата грешка.
Интегралният закон повишава реда на системата с 1. Това е главно предимство на използването му. Ако системата е от „тип 0” при използването на интегрален регулатор тя става от „тип 1”.
Недостатък: Интегралният закон има много бавна реакция. Прибавя се корен в изходното П сравнение на отворената система и има дестабилизиращ ефект.
-
Диференциален закон за регулиране((D закон):
Уравнение на закона е u(t) = kd.de(t)/dt
Предавателната му функция е W(p) = kd.p
Когато скоростта на изменение на грешката е голяма в бъдеще тя ще има голяма стойност. Този закон дава голямо коригиращо въздействие преди грешката да стане голяма.
Предимство: Предпазва нарастването на грешката напред във времето и дава коригира-що въздействие преди да сме стигнали до голяма грешка.
Недостатък: Ако грешката е константа, даже и да е голяма u=0. При бавни изменения на грешката този закон не помага. Затова не се използва самостоятелно, а и трудно се получава в чист вид.
Реалният вид на закона за регулиране е : τ.du(t)/dt + u(t) = .de(t)/dt.
Времеконстантата τ е много малка. Схемата работи като идеален диференциатор до честоти .
-
Пропорционално-диференциален закон (PD закон):
Комбинира особеностите на пропорционалния и диференциалния закон.
Идеалното уравнение на закона е:
u(t) = kp.e(t) + .de(t)/dt,
а реалното му поведение се описва с τ.du(t)/dt + u(t) = kp.e(t) + kd.de(t)/dt
, Z2=R2, e2 = -e1.(kp+ ) , kp =
-
Пропорционално-интегрален закон(PI закон):
Комбинира особеностите на пропорционалния и интегралния закон на регулиране – добро бързодействие с липса на статична грешка. Изходният сигнал на контролера е пропорционален на грешката и на интеграл от грешката, т.е.
u(t) = kp.e(t) + 
Предавателната му функция е : W(p) = kp + ki/p
Z1 = R1, , , 
-
Пропорционално-интегрално-диференциален закон (PID закон).
Позволява комбиниране на предимствата на разгледаните закони без недостатъците им: добро бързодействие, изпреварваща реакция и минимална или нулева статична грешка.
Уравнението на закона е: U(p) = (kp + 
Ефектът от действието на трите закона е събирателен. При ПИД-закона на регулиране регулаторът е най-бързодействащ и точен при най-добра устойчивост.
ПИД закона на регулиране, повишава реда на системата с 2, тъй като всяка от двете съставки – интегрална и диференциална, повишава реда на регулатора с 1. Ако τ = 0,
редът на системата се повишава само с 1.
-
Релейни регулатори:
Това са регулатори, при които поне едно звено има релейно действие. Неговата изходна реакция е неизменна по амплитуда, контролира се само времето за наличие-то или липсата й. Системите с релейно действие намират широко приложение, поради простата си и надеждна конструкция.
Предимство на релейните регулатори, е че комутиращият елемент работи в ключов режим, при което разсейваната мощност върху него е малка.
Обикновено звеното, което реализира закона на регулиране (контролера) е елемента с релейна характеристика. Той може да бъде обхванат от различни релейни връзки, с което да се въздейства върху общото поведение на регулиращата система.
Според нивата на установяване на изходното напрежение релейните регулаторите са дву- или трипозиционни, симетрични или несиметрични със или без зона на нечувствителност (δ), със или без хистерезис (ε).

Сподели с приятели: |