Закон за биологичното разнообразие зв закон за водите



страница1/8
Дата28.11.2017
Размер1.15 Mb.
#35550
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8






АКТУАЛИЗИРАН ПЛАН

ЗА УСТОЙЧИВО ЕНЕРГИЙНО РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНА ДЪЛГОПОЛ

2012 – 2020 г.

юни 2014 Г.

СЪДЪРЖАНИЕ
Списък на използваните съкращения

І. УВОД


ІІ. цели и приложими нормативни актове

ІІІ. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОБЩИНА ДЪЛГОПОЛ

ІV. ПОТЕНЦИАЛ И ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ

V. АНАЛИЗ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА ОПОЛЗОТВОРЯВАНЕ ПОТЕНЦИАЛА НА ВЪЗОБНОВЯЕМИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ ПО ВИДОВЕ РЕСУРСИ

VІ. SWOT АНАЛИЗ

VІІ. СТРАТЕГИЧЕСКИ ЦЕЛИ И ПРОЕКТИ до 2020 г.

VІІІ. УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА

Іх. МОНИТОРИНГ, КОНТРОЛ И ПОСЛЕДВАЩА ОЦЕНКА

Х. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

Списък на използваните съкращения

АУЕР – Агенция за устойчиво енергийно развитие

БГВ – бойлер за гореща вода

ВИ – възобновяеми източници

ВЕИ – възобновяеми енергийни източници

ВИЕ – възобновяеми източници на енергия

ВЕЦ – Водноелектрическа централа

ВтЕЦ – Вятърна електрическа централа

ДКЕВР – Държавна комисия за енергийно и водно регулиране

ЕЕ – Енергийна ефективност

ЕС – Европейски съюз

ЕСБ – Енергийна стратегия на България

ЕК – Европейска комисия

ЗБР – Закон за биологичното разнообразие

ЗВ – Закон за водите

ЗГ – Закон за горите

ЗЕ – Закон за енергетиката

ЗЕЕ – Закон за енергийна ефективност

ЗЕВИ – Закон за енергията от възобновяеми източници

ЗООС – Закон за опазване на околната среда

ЗРА – Закон за рибарство и аквакултури

ЗУТ – Закон за устройство на територията

ЗЧАВ – Закон за чистотата на атмосферния въздух

КПД - Коефициент на полезно действие

kW - Киловат

MW- Мегават

kW/h - Киловат час

kW/p - Киловат пик

l/s – литра в секунда

МW/h - Мегават час

GWh - Гигават час

kW-Year - Киловата годишно

kWh/m² - киловат час на квадратен метър

МW/ h -Year - Мегават часа годишно

l/s – литра в секунда

m/s – метра в секунда

МИЕТ - Министерство на икономиката, енергетиката и туризма

МРРБ - Министерство на регионалното развитие и благоустройството

МЗХ - Министерство на земеделието и храните

МПС – моторно превозно средство

НДПВЕИ – Национална дългосрочна програма за насърчаване използването на ВЕИ

НПДЕВИ – Национален план за действие за енергията от възобновяеми източници

НСИ – Национален статистически институт

ПЧП – публично-частно партньорство

PV Фотоволтаик

І. УВОД

Енергийната политика на ЕС е продиктувана от промените в климата, които особено в последните години отправят все по-тревожни сигнали за човечеството. Глобалните предизвикателства, свързани с околната среда, изискват отговор и действия на глобално, регионално, национално и местно ниво. Към страните членки се поставят все по-високи изисквания за увеличаване дяла на възобновяемата енергия в крайното енергийно потребление. Тези изисквания се регламентират с редица правни норми на първичното и производно право на ЕС и се транспонират в националните политики и законодателства на страните членки. Енергията от ВИ и енергийната ефективност са в състояние да окажат силно въздействие върху предизвикателствата, пред които са изправени другите секторни политики. В тази връзка на ниво Европейски съюз се прилага координиран подход в голям диапазон политики на Общността, които оказват въздействие върху рационалното използване на енергията.


Основните цели на пакета „Климат – енергетика” са:

  • 20% намаляване на емисиите на парникови газове до 2020 г. спрямо базовата година по протокола от Киото;

  • 20% увеличение на енергийната ефективност;

  • 20% дял на енергията от възобновяеми източници в общото потребление на енергия в ЕС до 2020 г.;

  • 10% дял на биогоривата в транспорта до 2020 г.

България активно се включи в международните усилия за предотвратяване изменението на климата, като прие съгласуваните цели на Европейския съюз и широко-мащабния пакет от мерки в областта на енергетиката. Тези мерки дават нов тласък наенергийната сигурност в Европа и са в подкрепа на европейските цели „20-20-20“.

Широкото използване на възобновяемите източници (ВИ) и въвеждането на мерките за енергийна ефективност са сред приоритети в енергийната политика на страната и кореспондират с целите в новата енергийна политика на Европа. Оптималното използване на енергийните ресурси, предоставени от възобновяеми източници (ВИ), е средство за достигане на устойчиво енергийно развитие и минимизиране на вредните въздействия върху околната среда от дейностите в енергийния сектор. Произведената енергия от ВИ е важен показател за конкурентноспособността и енергийната независимост на националната икономика. Делът на ВИ в енергийния баланс на България е значително по-малък от средния за страните от Европейския съюз (ЕС).

Приоритетите в политиката на енергийния сектор са отразени в Националния план за икономическо развитие на Република България, Енергийната стратегия на страната, Националния план за действие за енергията от ВИ и са в хармония с изискванията на европейските директиви и пазарни механизми. Важен аспект е политиката за насърчаване използването на енергия от ВИ. Оптималното използване на енергийните ресурси, предоставени от ВИ е средство за достигане на устойчиво енергийно развитие и минимизиране на вредните въздействия върху околната среда от дейностите в енергийния сектор. Произведената енергия от ВИ е важен показател за конкурентоспособността и енергийната независимост на националната икономика. Делът на енергията от ВИ в енергийния баланс на България е значително по-малък от средния за страните от ЕС.

Държавното управление и системата на обществените отношения при осъществяване политиката за насърчаване използването на енергия от ВИ са регламентирани в Закона за енергетиката. Използването на ВИ, заедно с рационалното използване на енергията е важна движеща сила на устойчивото развитие и същевременно осигурява постигането на целите за

сигурност на енергийните доставките и намалява зависимостта от резки промени на цените

на петрола, допринася за намаляване на търговския дисбаланс и стимулира създаването на

нови работни места.

Основание за актуализацията на настоящия План за устойчиво енергийно развитие на община Дългопол 2012-2020 г. е Закона за енергийна ефектинвост и чл.10(1) от Закона за енергията от възобновяеми източници, приет от Народното събрание на 21 април 2011 г. и в изпълнение на Националния план за действие за енергията от ВИ.

За актуализация на плана са използвани проучвания за ЕВИ на ESD България, статистически и други данни, събрани от общинска администрация Дългопол.

Общинските политики за насърчаване и устойчиво използване на местният ресурс от ВЕИ са важен инструмент за осъществяване на националната политика и стратегия за развитие на енергийният сектор, за реализиране на поетите от страната ни ангажименти в областта на опазване на околната среда и за осъществяване на местно устойчиво развитие.

Община Дългопол притежава потенциал за повишаване на енергийната ефективност и използване на възобновяема енергия, която може да осигури част от общата, необходима енергия чрез развитие, разработване и използване на възобновяемите ресурси и насърчаване прилагането на мерките за енергийна ефективност за период 2014-2020 г.

Плана за устойчиво енергийно развитие на община Дългопол 2012-2020 г. е израз на политиката за устойчиво развитие на община Дългопол до 2020 г. Плана е динамичен и отворен като документ. Той ще бъде периодично допълван, съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината, в националното законодателството и други фактори със стратегическо значение.


ІІ. цели и приложими нормативни актове
Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници определя целите на всички държави от ЕС за развитие и използване на ЕВИ. За България делът на енергия от ВИ в брутното крайно потребление на енергия през 2020 г. трябва да достигне 16%.

Използването на енергията от ВЕИ, според изискването на Директива 2009/28/ЕО се анализира, поощрява и отчита поотделно в три направления:



  • Потребление на електроенергия – от водна, вятърна, слънчева и геотермална

енергия и биомаса;

  • Потребление на топлинна енергия и енергия за охлаждане – слънчева и

геотермална енергия и биомаса;

  • Потребление на енергия от ВИ в транспорта – биогорива и електрическа енергия,

произведена от ВИ.

В Националния план за действие за енергията от възобновяеми източници е заложена национална цел на Република България - през 2020 г. делът на енергията от ВИ да достигне 16 % от крайното брутно потребление на енергия, а делът на енергия от ВИ в транспорта да достигне 10%.

Националните цели за развитие на сектора на ЕВИ са посочени в Националната дългосрочна програма за насърчаване използването на ВЕИ (НДПНВЕИ):


  • Производство на електроенергия: Делът на ЕВИ през 2015 година да надвиши 9% от брутното производство на електрическа енергия.

  • Заместване на конвенционални горива и енергии, използвани за отопление и БГВ: Да бъдат заместени конвенционални горива и енергии с общ енергиен еквивалент не по-малко от 1 300 ktoe годишно.

  • Потребление на течни биогорива: Поемането на ангажимент по Директива 2003/30/ЕС за пазарен дял на биогоривата, да бъде съобразено с реалните възможности и пазарни условия в страната.

Стимулирането на производството на енергия от ВИ се обуславя и от още два важни фактора: намаляване на енергийната зависимост на страната и намаляване на вредните емисии парникови газове.

Органите на местното самоуправление разработват и осигуряват изпълнението на Плановете за устойчиво енергийно развитие.

Законодателната рамка в областта на енергийната ефективност и насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници се определя от следните по-важни нормативни документи:


  • Закон за енергетиката;

  • Закон за енергийната ефективност;

  • Закон за енергията от възобновяеми източници;

  • Закон за опазване на земеделските земи;

  • Закон за опазване на околната среда;

  • Закон за биологичното разнообразие;

  • Закон за устройство на територията;

  • Закон за горите;

  • Закон за водите;

  • Закон за рибарство и аквакултурите;

  • Закон за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите актове за неговото прилагане;

  • Енергийна стратегия на България;

  • Национална дългосрочна програма по енергийна ефективност 2005-2015;

  • Рамкова конвенция на ООН по изменение на климата и Протокол на Киото;

  • Решения на ДКЕВР за преференциалните цени на изкупуване на електроенергия от ВЕИ;

  • Наредба № 14 от 15.06.2005 г. за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределение на електрическа енергия (ЗУТ);

  • Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (ЗООС);

  • Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ЗООС);

  • Наредба № 6 от 09.06.2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителната електрически мрежи;

  • Наредба № 3 - 31.07.2003 г. за актовете и протоколите по време на строителството;

  • Наредба № РД-16-1117 от 14 октомври 2011 г. за условията и реда за издаване, прехвърляне, отмяна и признаване на гаранциите за произход на енергията от ВИ;

  • Наредба № РД-16-869 от 2 август 2011 г. за изчисляването на общия дял на енергията от ВИ в брутното крайно потребление на енергия и потреблението на биогорива и енергия от възобновяеми източници в транспорта

  • Наредба № РД-16-558 от 8 май 2012 г. за набирането и предоставянето на информацията чрез Националната информациона система за потенциала, производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници.


ІІІ. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ОБЩИНА ДЪЛГОПОЛ
3.1. Географско местоположение, релеф, климат, води и почви



Община Дългопол е разположена в югозападната част на област Варна на площ от 440,9 кв.км. и заема 11,5% от територията на областа и 3% от територията на Североизточен район на България (СИР, NUTS 2).

Общината обхваща част от северните склонове на Стара планина между Ришки и Айтоски проход. Границите на Дългопол са ограничени и очертани от контурите на реките Луда и Голяма Камчия. Освен богатите горски ресурси съществуват и подходящи условия за силно развитие на селскостопанския сектор.

Община Дългопол граничи с общините Долни Чифлик, Провадия, Руен и Смядово.

През територията на общината преминава ЖП линията Варна - София с отклонение за Шумен, както и пътят Провадия - Айтос, който осигурява връзка между Северна и Южна България.


Релефът, с който се характеризира Община Дългопол е разнообразен, от равнинен и частично хълмист към планински релеф. Основно релефът се определя от долините на протичащите през общината реки Луда Камчия и Голяма Камчия, северните склонове на Камчийската планина и източните разклонения на Върбишката планина. Средната надморска височина е 174,1 м.

Община Дългопол се намира в умерено-континенталната подобласт на Европейската континентална климатична област. Климатът е умерено-континентален с мека зима, влажна пролет, сухо лято и променлива есен. Климатичните условия предопределят развитието на селското стопанство, поради което няма изградени крупни промишлени обекти.

Територията на общината е богата на водни ресурси, което позволява развитие на поливно земеделие и трайни насаждения. На територията на Дългопол има два големи язовира - Цонево и Елешница. Язовир Цонево е седмият по големина в страната с дължина 28 километра и с пълен обем 330 милиона куб. метра. Водните течения и водни площи заемат 4,9 % от територията на общината.

Основната част от почвите на територията на община Дългопол са черноземни и сиви горски, като преобладават тези с висока категория. На места заблатяването и осоляването водят до загуба на плодородни почви. Като цяло са решени проблемите със залежали пестициди с финансовата подкрепа на Министерството на околната среда и водите. Усвоената обработваема земя е подходяща за различни култури, в зависимост от почвено-климатичните условия и наличието на равнинни предпланински и полупланински терени. Половината от територията на община Дългопол е заета от горски масиви, стопанисвани от Държавно лесничейство – с. Цонево.
3.2. Население и брой населени места

Община Дългопол е една от 12-те общини в област Варна. Тя е на пето място по територия и по население сред общините в областта. В Дългопол живее 3% от населението на област Варна (14 389 души към 01.02.2011 г.) и едва 1,5% от населението на СИР.

Средната гъстота на населението в община Дългопол (32,64 души на кв. км. за 2011 г.) е много по-ниска от средните стойности за област Варна (124,4), от средната гъстота за страната (66,34) и за СИР (66,69).

На територията на община Дългопол попадат 17 населени места – административния център град Дългопол и 16 села: Арковна, Аспарухово, Боряна, Величково, Дебелец, Камен Дял, Комунари, Красимир, Лопушна, Медовец, Партизани, Поляците, Рояк, Сава, Сладка вода, Цонево.



Според официални данни на служба “ГРАО” населението на община Дългопол по постоянен адрес бележи тенденция на намаление с 649 души през 2012 г. спрямо 2007 г. Жителите на общинския център гр.Дългопол намаляват с 4,5% през анализирания период.

Урбанизираността на територията на общината е 32% градско, спрямо 68% селско население (при 73% за страната в полза на градското).
Таблица 1: Население по постоянен адрес в община Дългопол 2007 - 2012 г.

Населени места

2007

2008

2009

2010

2011

2012

гр. Дългопол

5507

5460

5390

5335

5302

5261

с. Арковна

79

72

63

58

61

59

с. Аспарухово

705

666

654

642

622

608

с. Боряна

291

282

266

258

250

245

с. Величково

560

563

563

575

590

599

с. Дебелец

0

0

0

0

1

1

с. Камен Дял

226

231

229

227

228

228

с. Комунари

120

118

113

103

99

91

с. Красимир

90

83

79

81

76

80

с. Лопушна

1290

1292

1280

1270

1278

1271

с. Медовец

2048

2041

2047

2042

2033

2025

с. Партизани

1547

1537

1506

1487

1466

1458

с. Поляците

929

938

933

929

934

929

с. Рояк

382

385

378

368

356

346

с. Сава

289

276

268

254

242

227

с. Сладка вода

18

18

19

18

16

16

с. Цонево

2839

2849

2843

2840

2825

2827

Община Дългопол:

16 920

16 811

16 631

16 487

16 379

16 271



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница