Закон за българската академия на науките обн. Дв бр. 85 от 15 Октмври 1991г., изм. Дв бр. 90 от 22 Октмври 1993г., доп. Дв бр. 123 от 22 Декември 1997г., изм. Дв бр. 41 от 22 Май 2007г. Ч



Дата04.12.2017
Размер70.11 Kb.
#36007
ТипЗакон

ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКАТА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ


Обн. ДВ. бр.85 от 15 Октмври 1991г., изм. ДВ. бр.90 от 22 Октмври 1993г., доп. ДВ. бр.123 от 22 Декември 1997г., изм. ДВ. бр.41 от 22 Май 2007г.


Чл. 1. (1) Българската академия на науките (БАН) е национална автономна организация за научни изследвания, която обхваща академичните институти и други самостоятелни структурни звена.

(2) Българската академия на науките обединява академиците и член-кореспондентите от страната, хабилитирани учени от академичните институти, както и чуждестранни членове. Нов: Българската академия на науките обединява хабилитираните учени от академичните институти, присъединените български и чуждестранни членове, и изследователите от академичните институти.

(3) Българската академия на науките е юридическо лице.

 Чл. 2. (1) Българската академия на науките участва в развитието на науката в съответствие с общочовешките ценности и националните интереси и съдейства за умножаване на духовните и материалните богатства на българския народ.

(2) Българската академия на науките:

1. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) извършва фундаментални изследвания и подготовка на висококвалифицирани специалисти самостоятелно и както и съвместно с висшите училища при условията и по реда на чл. 21, ал. 1, т. 10 от Закона за висшето образование;

2. изследва историята, езика и литературата на българския народ и приносите му в световната култура;

3. разработва прогнози и дългосрочни програми за обществено-икономическото, научно-техническото, екологичното, социалното и културното развитие на страната;

4. дава становища и оценки за проекти и програми от национално значение;

5. издава научни трудове и популяризира научните изследвания;

6. извършва производствена, търговска и други дейности, свързани с провежданите от нея научни изследвания и приложението на научните резултати.

 Чл. 3. (1) Българската академия на науките осъществява своята дейност въз основа на законите и на устав. Нов: Българската академия на науките осъществява своята дейност въз основа на законите и на устав, неразделна част от който са препоръките за добра научна практика.

(2) Българската академия на науките публикува годишни отчети за своята научна и финансова дейност. Нов: Българската академия на науките публикува годишни отчети за своята научна и финансова дейност, както и доклада на академичния омбудсман.

 Чл. 4. Уставът на Българската академия на науките урежда нейното устройство и управление, реда за създаване, преобразуване и закриване на научните институти и другите самостоятелни звена, както и други въпроси, свързани с предмета на дейността на академията.

 Чл. 5. (1) Висш орган за ръководство и управление на Българската академия на науките е нейното Общо събрание. Неговите членове се избират от учените с научна степен или звание от академичните институти. За членове на Общото събрание могат да бъдат избирани хабилитирани учени, доктори на науките, член-кореспонденти и академици. Нов: Висш орган за ръководство и управление на Българската академия на науките е нейното Общо събрание. Неговите членове се избират от учените с научна степен или звание от академичните институти. За членове на Общото събрание могат да бъдат избирани хабилитирани учени на работа в академичните институти, ненавършили пенсионна възраст. За членове на Общото събрание не могат да бъдат избирани учени, които заемат други изборни длъжности в ръководни тела на Българската академия на науките и в академичните институти, както и във Висшата атестационна комисия. За членове на Общото събрание не могат да бъдат избирани учени, които заемат длъжности в Министерството на образованието и науката, както и в Националния фонд “Научни изследвания”, в други държавни фондации с предмет на дейност подпомагане на научни изследвания, или в неправителствени фондации, субсидиращи научни изследвания.

(2) Общото събрание на Българската академия на науките приема и изменя нейния устав. Нов: Общото събрание на Българската академия на науките приема и изменя нейния устав, както и препоръките за добра научна практика.

(3) Общото събрание избира председателя и заместник-председателите, главния научен секретар и членовете на Управителния съвет на Българската академия на науките. За председател на академията се избира академик или член-кореспондент. Нов: Общото събрание избира председателя и заместник-председателите, главния научен секретар и членовете на Управителния съвет на Българската академия на науките, както и академичния омбудсман. За председател на академията и за академичен омбудсман се избират хабилитирани учени от академичните институти или присъединени към тях академичните институти български или чуждестранни членове. За заместник-председател, за главен научен секретар и за членове на Управителния съвет се избират хабилитирани учени от академичните институти.

 Чл. 6. (1) Научните институти и другите самостоятелни звена на Българската академия на науките извършват фундаментални научни изследвания, подготовка на кадри, приложна и технологична дейност. Нов: Научните институти и другите самостоятелни звена на Българската академия на науките извършват фундаментални научни изследвания, приложна и технологична дейност, както и обучение на студенти и квалифициране на кадри.

(2) Директорите на институтите и другите самостоятелни звена се избират чрез конкурс при условия, определени от устава.

 Чл. 7. Българската академия на науките избира академиците, член-кореспондентите и чуждестранните членове в областта на науката, културата и изкуството. Изборът се извършва от академиците по ред, начин и условия, определени от правилник, утвърден от събранието на академиците и член-кореспондентите. Броят на академиците не може да надвишава 80 души, а на член-кореспондентите - 120. Отменя се.

 Чл. 8. (1) Академиците и член-кореспондентите могат да работят на щатна длъжност до навършването на 70-годишна възраст, след което на тях се запазват условия за научна дейност и подготовка на научни кадри. Академиците и член-кореспондентите получават допълнително пожизнено месечно възнаграждение в размер, определен от правителството. Отменя се.

(2) Професорите, старши научните сътрудници I степен и докторите на науките могат да работят на щатна длъжност до навършване на 65-годишна възраст, след което на тях по решение на съответния научен съвет се запазват условията за научна дейност и подготовката на научни кадри. Нов: Професорите, старши научните сътрудници I степен и докторите на науките могат да работят на щатна длъжност до навършване на 65-годишна възраст, след което на тях по решение на съответния научен съвет се запазват условията за научна дейност и подготовката на научни кадри. След навършване на 65-годишна възраст хабилитираните лица и докторите на науките не могат да заемат изборни длъжности в ръководните тела в Българската академия на науките и в академичните институти, както и във Висшата атестационна комисия, Министерството на образованието и науката и държавните фондове за подпомагане на научните изследвания.

 Чл. 9. Българската академия на науките и самостоятелните й научни звена установяват и развиват връзки и сътрудничество с академии, висши училища и други организации от страната и от чужбина.

 Чл. 10. (1) Имуществото на Българската академия на науките и на самостоятелните й звена включва право на собственост и други вещни права, вземания, ценни книжа, патенти, дарения, дялово участие в стопански организации и сдружения и други права и задължения.

(2) Народното събрание предоставя в собственост на Българската академия на науките стопанисваните от нея държавни терени, сгради, машини, съоръжения, апаратура, книжен фонд, парични средства и други движими вещи. Разпореждането с това имущество може да се извършва само в интерес на академията и с решение на Общото събрание.

(3) Недвижимите имоти на академията се отчуждават само с решение на Народното събрание.

(4) Министърът на финансите осъществява контрол по начина и по реда на стопанисване и разпореждане върху предоставеното от държавата в собственост на Българската академия на науките имущество.

 Чл. 11. (1) Българската академия на науките има самостоятелен бюджет.

(2) Приходите по бюджета на Българската академия на науките, включително и за капитални вложения, се формират от:

1. субсидии от държавния бюджет, утвърдени със закон от Народното събрание;

2. приходи по сключени договори за изследователски проекти, предложени от компетентни държавни органи, фирми и други организации;

3. приходи от реализация на интелектуални и други продукти;

4. постъпления от спомоществователи и дарения.

(3) (Нова - ДВ, бр. 123 от 1997 г.) Бюджетът на Българската академия на науките и отчетът за неговото изпълнение се приемат от общото събрание по ред, установен в устава й.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 123 от 1997 г.) Средствата по бюджета на Българската академия на науките се изразходват за:

1. финансиране на научноизследователската дейност;

2. подготовка на кадри за науката;

3. развитие на материалната база;

4. издръжка на общоакадемичните дейности.

 

Чл. 12. (Отм. - ДВ, бр. 90 от 1993 г.)

 

Преходни и Заключителни разпоредби


§ 1. Отменят се Законът за Българската академия на науките (обн., ДВ, бр. 235 от 1949 г.; изм., Изв., бр. 28 от 1957 г.), Указ № 1029 за утвърждаване Устава на Българската академия на науките (ДВ, бр. 38 от 1973 г.), изменен с Указ № 1105 на Държавния съвет на Народна република България (ДВ, бр. 59 от 1977 г.).

 § 2. В двумесечен срок от датата на влизането на закона в сила се формира съставът на Общото събрание на Българската академия на науките, което на първата си сесия приема устава. Общото събрание, което приема устава, се състои от 200 членове. До приемането на новия устав се прилага сега действащият.



 § 3. Изпълнението на този закон се възлага на председателя на Българската академия на науките.
Каталог: pueron -> news
news -> Белградски юридически факултет теомира Десислава Петкова Докторантка в свубит
news -> Закон за висшето образование ( дв бр. 112 от 27 Декември 1995г.) и Закон за научните степени и звания
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Българо-Немска Конференция „България и Лисабонската стратегия Реформи в образователната система и в законодателството за мотивация в научната кариера”
news -> Академична несправедливост
news -> Инвестициите като начин за управление на качеството при производството на лекарствените средства – опита на Китай
news -> България и Лисабонската стратегия
news -> Академичната автономия демокрация или тоталитаризъм
news -> Книга трета, Нягол Манолов, Издателство темто, София 2007/ Представя ирион, 23. 08. 2008 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница