Закон за държавния бюджет на Република България за 2014 г



Дата15.08.2018
Размер106.34 Kb.
#79002
ТипЗакон





ОДИТЕН ДОКЛАД

0500200115


за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на

Българската телеграфна агенция за 2014 г.

София, 2015 г.


СЪДЪРЖАНИЕ





Част първа 4

І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище 5

І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО 5

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО 6

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита 6

ОДИТНО СТАНОВИЩЕ 9

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ 9



9


СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА

ЗДБРБ

Закон за държавния бюджет на Република България за 2014 г.

ЗСч

Закон за счетоводството

МФ

Министерство на финансите

ЗСП

Закон за Сметната палата

ЗБТА

Закон за Българската телеграфна агенция

ПМС

Постановление на Министерски съвет

МФ

Министерство на финансите

СП

Сметна палата

БТА

Българска телеграфна агенция

ГФО

Годишен финансов отчет

ОКИБ

Отчет за касовото изпълнение на бюджета

ДМА

Дълготрайни материални активи

Писмо ДДС

Писмо на дирекция „Държавно съкровище“

ДОО

Държавно обществено осигуряване

ЕБК

Единна бюджетна класификация

СБО

Сметкоплан на бюджетните организации

ДДС

Данък върху добавената стойност

ЗФУКПС

Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор



Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 54 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2015 г. и в изпълнение на заповед № ОР5-02-1 от 12.02.2015 г. на Стефка Михайлова, член на Сметната палата и ръководител на отделение V.

2. Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) на Българската телеграфна агенция за 2015 г.
3.
Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет, който включва:



3.1. Баланс към 31.12.2014 г.

3.2. Годишните отчети за касовото изпълнение за периода от 01.01.2014 г. до 31.12.2014 г., в т.ч.:

  • Отчет за касовото изпълнение на бюджета (Б-3);

  • Други отчетни форми, съгласно указания на МФ.

3.3. Приложение към ГФО за 2014 г., което съдържа обяснителна записка за изпълнението на бюджета, прилаганата счетоводна политика, информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, както и справки и разшифровки, съгласно указанията на МФ.

4. Обхват


Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:

4.1. Проверка на годишния отчет за касовото изпълнение на бюджета и средства от Европейския съюз относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи от ЕБК за одитираната година.

4.2. Проверка на баланса към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.



4.3. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

Приложенията към ГФО (обяснителна записка, информация за състоянието и изменението на основните активи, пасиви, приходи и разходи) са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, оборотната ведомост и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.



4.4. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.



ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.

ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни принципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.



Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище




І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО





  1. Активи в размер на 2 162 лв., с индивидуална стойност над прага на същественост от 500 лв., определен със счетоводната политика на БТА, неправилно са изписани на разход и заведени задбалансово по счетоводна сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход”, вместо по сметка 2060 „Стопански инвентар”.

Не е спазена т. 16.16. от ДДС № 20 от 2004 г. на Министерството на финансите. 1

С допуснатото отклонение неправилно е занижен шифър 0013 „Стопански инвентар и други ДМА“ и завишен шифър 0350 „Задбалансови активи“ от актива на баланса.




  1. В счетоводната политика не е определен подход за провизиране на вземания. Не е извършено осчетоводяване на провизии за вземания, с което не са спазени изискванията на т. 36.2 от ДДС № 20 от 2004 г.2

Допуснато e отклонение по характер.

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО




  1. Неправилно по сметка 6091 ”Разходи за съдебни разноски и арбитраж в страната”са осчетоводени разходи за такси за участие в Алианс на европейските агенции в размер на 1 698 лв. , вместо по сметка 6090 „Разходи за членски внос в международни организации и участие в международни прояви”3.

Не са спазени характеристиките на счетоводните сметки от СБО за 2014 г.


  1. През 2014 г. при прехвърлянето на отчитаните до 31.12.2013 г. по задбалансова сметка 9901 „Земи, гори и трайни насаждения“ прилежащи към сградите земи по сметка 2010 „Прилежащи към сгради и съоръжения земи“ неправилно е използвана сметка от подгрупа 760 „Вътрешни некасови трансфери в системата на първостепенния”, вместо сметка 7992 ”Увеличение на нефинансови дълготрайни активи от други събития”

    1. Неправилно са осчетоводени прилежащи към сгради земи по счетоводна сметка 7600 „Вътрешни некасови трансфери в отчетната група (стопанска област)”, вместо по сметка 7992 ”Увеличение на нефинансови дълготрайни активи от други събития”.

Не е спазена т. 117.1 от ДДС № 14 от 30.12.2013 г. на МФ.4



  1. Приходи от наеми, продажби на услуги, реклама и абонаменти в размер на 14 823 лв., дължими на БТА за 2013 г. към 31.12.2013 г., не са били осчетоводени по сметка 4961 „Коректив за вземания от местни лица, с което не са изпълнени изискванията на т. 49 от ДДС № 20 от 2004 г. на Министерството на финансите. Същите са осчетоводени през 2014 г. по сметка 4110 „Вземания от клиенти от страната”5.




  1. В Българската телеграфна агенция няма определено лице, което да осъществява предварителен контрол за законосъобразност, с което не са спазени изискванията на чл.13 от Закон за финансово управление и контрол в публичния сектор.



ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита


  1. При изготвяне на оборотната ведомост на БТА към 31.12.2014 г. не са използвани новосъздадени счетоводни сметки от група 980 „Поети ангажименти за разходи – потоци“ от СБО за 2014 г.6

Не са спазени указанията т. 75 на ДДС № 14 от 2013 г. на МФ за въвеждане на счетоводни сметки от подгрупа 980 „Поети ангажименти за разходи – потоци” за задбалансова отчетност за всички изменения (потоци) на поетите ангажименти.

  1. Към 31.12.2014 г. счетоводна сметка 9200 „Поети задължения по договори” не е преименувана в счетоводния продукт на сметка 9200 „Поети ангажименти за разходи – наличности”, съгласно СБО за 2014 г7.

По време на одита, след извършването на корекции за отстраняване на част от отклоненията, се състави коригиран Годишен финансов отчет за 2014 г., съдържащ годишна оборотна ведомост, баланс и приложения, които по реда на т. 27 от писмо


ДДС № 16 от 13.12.2014 г. се предостави в Министерството на финансите и Сметната палата.8

Настоящият одитен доклад е изготвен в 2 еднообразни екземпляра, по един за Българската телеграфна агенция и един за Сметната палата и е неразделна част от одитното становище.


В подкрепа на констатациите са събрани 6 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. София, ул. „Екзарх Йосиф“ № 37.

ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД




Одитни доказателства

Брой страници

1.

РД-ГФО-2.9 Тест на контрола за извършена процедура относно проведена годишна инвентаризация към 31.12.2014 г. в Българска Телеграфна Агенция

7

2.

РД-ГФО-2.25 - РД за извършена проверка на счетоводните операции, свързани с изпълнение на указанията, дадени с ДДС № 20 от 2004 г. и ДДС № 14/2013 г. на Министерство на финансите относно начисляване на провизии, приходи и разходи по корективни сметки в края на отчетната година

39

3.

РД-ГФО-2.12 - РД за проверка на взаимовръзките между разходните счетоводни сметки от Сметкоплана на бюджетните организации (СБО) и разходните параграфи на Единната бюджетна класификация (ЕБК)

6

4.

РД-ГФО-2.17.1 – РД за процедури по същество(тестове на детайлите) на първичните документи на БТА; Обяснение от ръководител счетоводен отдел

12

5.

Приложение 2.2 – Констативен протокол

1

6.

Писмо № 12-05-3 от 02.04.2015 г.

1




ОДИТНО СТАНОВИЩЕ

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ






на Годишния финансов отчет на Българската телеграфна агенция за 2014 г.

София, 2015 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 54, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на годишния финансов отчет на Българската телеграфна агенция за 2014 г.

Резултатите от извършения от Сметна палата финансов одит, представени в Одитен доклад № 0500200115, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на Българската телеграфна агенция към 31 декември 2014 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.



Финансовият отчет на Българската телеграфна агенция за 2014 г. се заверява без резерви.


1 ОД № 1

2 ОД № 2

3 ОД № 3

4 ОД № 4

5 ОД № 2

6 ОД № 5

7 ОД № 5

8 ОД № 6


Каталог: search -> download
download -> Доклад №0700010614 за извършен одит Изпълнение на Националната стратегия за научни изследвания за периода от 01. 08. 2011 г до 31. 12. 2014 г юли, 2015 година
download -> Доклад №0200000411 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Белоградчик за периода от 01. 01. 2010 г до 31. 12. 2010 г
download -> Доклад №0400308215 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Белица за 2014 г. София, 2015 г. Съдържание част първа 3
download -> Списък на съкращенията
download -> Доклад №0000000709 1 за извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на
download -> Доклад №0200008813 за извършен одит за съответствие при възникването и управлението на общинския дълг на Община Кюстендил за периода от 01. 01. 2012 г до 30. 09. 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница