Закон за етажната собственост



Дата10.02.2018
Размер237.92 Kb.
#56422
ТипЗакон


17.10.2008 г.

Омбудсманът и юристи срещу Закона за етажната собственост
Националният омбудсман Гиньо Ганев, цялата парламентарна комисия по петциите и жалби на граж­даните и юристи от различ­ни партии се обявиха про­тив текстове от новия Закон за етажната собственост.

Той задължава притежа­телите на апртаменти да се сдружават, не дава право на отказ от участие в упра­вителни и контролни съве­ти на блока, предвижда те­зи органи да глобяват ком­шиите си със суми от по 5000 лв. за неизпълнение на ре­шения на общото събрание и дори да гласуват за про­гонване на собственик от кооперацията.

Домашни любимци пък ще могат да се отгеждат са­мо с писмено съгласие на преките съседи, и то ако об­щото събрание на блока из­общо е допуснало в сградата да има животни.

Текстът за кучетата и кот­ките да отпадне, гласува единодушно вчера коми­сията по петициите и жал­бите, след като бе сезирана със 7000 подписа от гражда­ни, че те противоречат на българското и европейско­то законодателство. Ом­будсманът Ганев катего­рично подкрепи възраже­нията. „Законът обаче съ­държа и други изключител­но двусмислени сюжети за хората, не за кучетата", зая­ви той. Не може да те задъл­жават да си в някакво сдру­жение на блока, както и то­плофикация и други моно­полисти да контактувате то­ва юридическо лице, а не с отделния клиент, възмути се националният защитник.

Гражданите може да се­зират парламента и по тези текстове, допусна Екатерина Михайлова. Юристката от ДСБ също смята, че проектът е пълен със спор­ни текстове. Неофициално и юристи от управляващото мнозинство възразиха сре­щу тях. Затова най-вероят­но няма да се стигне до гла­суването им в пленарната зала, а ще бъдат върнати за преразглеждане на правна­та комисия, допуснаха де­путати. Консултативният съвет по законодателство­то към НС е дал негативна оценка за проекта.

Гражданското сдруже­ние срещу корупцията и не­законното строителство съ­що скочи преди гледането на закона на 2-о четене. Аб­сурд е при европейско фи­нансиране на санирането на блоковете да се задъл­жават хората да членуват в асоциация или сдружение, посочват те. Писмено становище е поискано и от Еврокомисията, обясни На­дежда Лазарова от сдруже­нието.

Според съдията във ВКС Стоил Сотиров, който е и шеф на организацията, с то­зи и още куп текстове се на­рушава конституционното право на избор. И очаква те да бъдат дадени на Консти­туционния съд, а президен­тът да ги спре, ако проектът бъде приет така.

Застрашава се частната собственост, щом с обикно­вено мнозинство общото събрание може да отстрани съседа, защото нарушавал реда, предупреждават още юристите. Незаконно е и ко­гато някой си сменя парти­дата за парно, да дава нота­риален акт, както искат от „Топлофикация" - София, тъй като са лични данни, до-1 пълни Сотиров.


17.10.2008 г.



Сред продавачите на сергиите назрява бунт
Стотици хора минават, разглеждат, купуват книги на книжния пазар на пл. „Славейков”, както всеки делничен ден от 16 години насам. Но вчера бе по-различно. Продавачите пак предлагаха художествена и специализирана литература с подкана „Заповядайте”, но мислеха за друго. За предложението от архитекти в Столична община да се махнат книжните сергии и на тяхно място да се направят билетни павилиони или арт сцени.

„Защо им пречат сергиите ни? Ако се търси оригиналност, по-оригинално от книжния ни пазар на открито няма. Но мисля, че някой иска да го прилапа за нещо друго”, казва Иван Иванов, който от 10 години продава на площада. И допълва, че наемът за четири маси на месец е 8000 лв., а за сергиите на целия площад – 60 000 лв. „Не знам общината защо иска да изгуби тези пари. Всъщност тези, които не ни искат тук, са големите книжарници”, предполага той. „Какво на София й е оправено, та опряха до пл. „Славейков”? През нощта се събират клошари и пияници и ние на сутринта мием повръщано и боклуци. Всяка сергия плаща и 30 лв. допълнително за чистене на месец. Срамота е, ако книгите пречат на визията на София! Ще се противопоставим, но цивилизовано – няма да лягаме по плочките. Много хора ще ни подкрепят”, възбудено обяснява Станислава, която е завършила българска филололгия, но от 15 години продава книги. „Понеже имало книжарници, пазарът бил изчерпан. Да, но не е. Плащам си данъци, осигуровки, хората ни са с трудови договори. Е, доходите ни не са от най-големите, но си позволявам почивка, карам кола. Не разбирам защо обаче ни изкарват печалбари и клошари. Повечето продавачи са образовани, от много години са тук. Има и бесарабски българи”, разказва тя. „Идват хора специално със списъци от провинцията, намират си книгите и са доволни. Тези, които искат да закрият книжния пазар, не са участвали в откриването му. Той възникна спонтанно. През 1991 г. няколко човека се събрахме тук да продаваме книги”, споделя Александър, който преди 5 години пак се е върнал на площада. Захванал се е с това, защото искал да чете книги, а не можел да си купи всички интересни.

„От Франция дойде клиент да купи книги от нас, защото знае, че тук се продават интересни заглавия. Наблизо е пълно с театри. Защо точно до трамвайните релси се сетиха да правят сцени? Защо не направят театър на един стадион „Юнак”, който стои затворен? На кого пречим? Някой иска да взима пари. Кой има изгода?, пита Данчо, който е на площада от 1994 г.

17.10.2008 г.



Подробности от два пейзажа преди един дебат

Чавдар Маринов

Задава се поредната политическа препирня, маскирана като дебат, за проблемите на страната и в частност на София. По дежурните теми - боклукът, парното, газът и т.н., за които вече се разбра, че нищо няма да стане, а на хората започна да им писва от непрекъснатото им дъвкане. Този път може да е и по-интересно: единият може да нарече другия циркаджия, а той да му отвърне със светкавично кроше в зъбите. Нивото ще е представително за страната, в която безпомощната некадърност тип ДАНС немее пред бруталното публично разчистване на сметки чрез нападения и убийства.

Не твърдя, че няма важни въпроси, които изискват дебат, напротив, те дори са доста повече от обичайно изтъкваните. Проблемът е, че зад размяната на едни и същи "лафове" лъсва незаинтересуваност и тотална липса на визии за развитие. Да вземем за пример София, която ще бъде без съмнение една от основните теми. И понеже сме още в един кюп с Румъния, сравнение с нейната столица - която иначе никак не е за пример - би показало колко са по-тежки проблемите от това, което обичайно си мислим.

Боклукът

Букурещ не е чист град, но сметта се събира много по-ефективно от София. Няма ги натъпканите, мръсни, облепени с реклами, често огънати и счупени метални контейнери. Подобни съм виждал само в Македония и Албания. Вместо това в Букурещ всяка къща и вход на блок имат свои малки пластмасови контейнери, лесни за почистване и поддръжка, които се изнасят на улицата в моментите, в които минават камионите на компанията за чистотата. Това важи и за заведенията. Центърът на София, като "Малките пет кьошета" например, предлага нонстоп прекрасната гледка на заринати в органични и неорганични отпадъци казани, обслужващи около седем ресторанта и още повече кооперации. Дори при наличие на завод за рециклиране и най-съвестна фирма за чистота - което не е случаят в София - при подобен начин на събиране на сметта българската столица ще е все екзотична. Да не говорим за системно непочистваните в кварталите ъгли на уличните платна, където растат бурени сред трупана с години смесица от кал, фасове, кучешки изпражнения и пресирани пластмасови шишета. В Букурещ те се мият със силна струя, както и улиците въобще. А самото миене не е страхотна новина, която медиите да разнищват.



Улиците

В Букурещ не съм виждал например фотьойл, сложен като предупредителен знак в дупка по средата на платното - гледка, която може да се види дори и в престижния "Лозенец". Няма ги и абонираните за показни ремонти няколко централни улици и булеварди - наскоро част от "Раковски" беше асфалтирана сигурно за шести път от Софиянски насам. Не съм виждал никъде в Европа и начина, по който в България се "подменя" асфалтът - в надве-натри направени кръпки, някои по-дребни от квадратен метър. Затова имаме "Цариградско море" вместо шосе.

В Букурещ, както и в останалите европейски столици, асфалтът се подменя изцяло - отначало докрай. През десетте месеца, в които живях в този град, останах впечатлен от системността на ремонтите не само на булевардите, но и на малките улички в центъра, че и в панелните квартали. Злобничко отбелязвах някое останало разбито по "нашенски" място, но и тези улици бяха преасфалтирани пред очите ми.

Тротоарите

В София те са почти напълно забравени: дори на площад "Народно събрание" любопитни туристи, несвикнали да си гледат в краката, рискуват сериозни травми. И в Букурещ тротоарите не са идеални, но са ремонтирани почти навсякъде и по много по-надежден начин, т.е. и те са асфалтирани. При положение че още дълго време в София не ще има места за паркиране - това е проблем и в западни столици - може би си струва да се помисли за такъв вариант. Хубаво е, че се подменят плочките на централни улици като "Иван Шишман", но какъв е смисълът, ако утре дебеловрат бизнесмен и/или политик ще си паркира върху тях джипа и ще ги направи на сол. (И какъв беше смисълът улицата да се преасфалтира, без паралелно да бъдат подменени бордюрите?)

В Букурещ големият корупционен скандал около бившия кмет Видеану - т.нар. бордуриада - се въртеше около смяната на нови бордюри с още по-нови. Ако в София се чуват оплаквания, че се краде, без да се прави нищо, в Букурещ - че по същата причина се прави твърде много.

Включително и това, че всички табели с имената и номерата на улиците са подменени и се повтарят регулярно, така че никой не може да изпадне в отчаянието, до което нерядко довежда търсенето на номер и улица в София.



Осветлението

В това отношение румънската столица не отстъпва на западните. Дори го обвиняват за "антиекологично", защото е много силно и повсеместно. Веднъж една улица в букурещки панелен квартал силно ми заприлича на София и след известен размисъл разбрах защо - лампите от лявата страна по някаква причина не светеха. В София пък е в реда на нещата лампи да не светят и от двете страни.



И това не е всичко

Бих продължил с междублоковите пространства: в Букурещ те са не само по-чисти, но всяко зелено кътче е наистина зелено и оградено с еднотипни, макар и грозни оградки. Има и поддържани градинки с цветя - като едно време в София, за разлика от сегашните квартални градинки, които, докато чакат застрояването си, са се превърнали в джунгли. (В тях ДАНС би следвало редовно да проверява за безследно изчезнали.) Централните паркове на Букурещ приличат по-скоро на парижките, отколкото на мизерията в Борисовата градина, а езерата им са си езера, без "екстрата" на десетките заведения. Дори в непрестижни панелни комплекси, съответстващи на "Младост" и "Люлин", има паркови пространства, несравнимо по-поддържани от частично застроения престижен Южен парк в София.

Да не навлизаме в други теми като относително по-грамотното от архитектурна гледна точка и по-съобразено с градоустройствени планове ново строителство. В много отношения сравнението с Букурещ - град, толкова сходен с българската столица, с улични кучета и кошмарни задръствания, а и с по-тежко наследство от комунизма - е болезнено за националното самочувствие. Участниците в евентуалния дебат обаче едва ли ще се занимават с такива "подробности": те винаги говорят по "фундаментални" теми и не падат толкова ниско.

*Авторът е доктор по история (EHESS - Paris), хоноруван асистент в НБУ и в СУ "Св. Климент Охридски"




17.10.2008 г.

БСП предрича нов концесионер в София
Левите съветници видяха предрешен конкурс и поставиха ултиматум на ГЕРБ, запечатвайки името му при нотариус
Участникът, който ще спечели обществената поръчка за почистване и сметосъбиране на пет столични района, се знае, преди да бъдат подадени документите за участие в конкурса. Това заяви вчера председателят на групата на БСП в Столичния общински съвет Жельо Бойчев. Точно заради това той написа името на фирмата, за която се предполага, че ще спечели конкурса за почистването на районите "Люлин", "Овча купел", "Витоша", "Младост" и "Триадица", и в присъствието на нотариус Елена Еленкова листът беше поставен в плик. Той беше запечатан с червен восък, след което сложен в кутия, която също беше запечатана. Тя ще се съхранява при нотариуса.

Общинските съветници от БСП съобщиха, че ще отворят кутията в деня, в който официално бъде обявен печелившият. Жельо Бойчев посочи, че победителят се знае предварително, но отказа да го оповести пред медиите. По думите му конкурсът трябва да приключи в края на месеца. Три фирми са кандидаствали за обществената поръчка, каза председателят групата на БСП в СОС. В момента се разглеждат документите за допускане до конкурса и все още не са отворени финансовите оферти на кандидатите, добави той. Групата на БСП в СОС е категорична, че ще се извини, ако е объркала името на победителя.

Съветниците се ангажираха да обявят победителите в конкурси на Столичната община, преди конкурсите да са завършили. "Няма общинска поръчка в Столичната община, която да не е порочна", коментира Жельо Бойчев. Той съобщи, че преди повече от месец е подал сигнал към Специализираната агенция за злоупотреби в кметството по друга обществена поръчка. "Много започна да се фалшифицира подписът на кмета Борисов", коментира още той, и допълни, че има неприятното усещане, че това не са последните случаи. По отношение на поръчката за чистотата общинският съветник изрази тревога, че предрешаването й е първата стъпка от монополизирането на тази система в София.

Победителят в конкурса ще бъде обявен до 30 октомври, съобщи по-късно вчера пресцентърът на "Московска" 33. "Призоваваме съветниците от групата на БСП в Столичния общински съвет да спрат да нарушават принципа на конфиденциалност на работа на комисията", се казва още в съобщението.




17.10.2008 г.

Дарителят на БСП – свенлив, сърдит и щедър
Миналата седмица предсе­дателят на ГЕРБ Цветан Цветанов даде на главния проку­рор Борис Велчев папка, в коя­то има доказателства, че 3 фирми на бизнесмена Марио Николов, разследвани за из­точване по САПАРД, - „Еврофриго", „Палмигруп" и „Poдoпa-Шумен", са дарили по 10 000 лв. на 15 физически лица. Те вед­нага са ги дали за предизбор­ната кампания на БСП през 2005 г. Пред „Труд" Марио Николов призна, че негови фирми са дали въпросните суми, но не знаел какво служителите са направили с тях.
„Труд" откри имената на всички 15 служители от фир­мите на Марио Николов, които през 2005 г. щедро да­рили премиите си, получени от него за добре свършена работа от по 10 хиляди лева, за предизборната кампания на БСП. Редакцията разпо­лага и с копия на договорите им за дарение, както и с вносните бележки, с които „надарените" прехвърлят по банков път парите в полза на „Висшия съвет на БСП -фонд „Избори – 2005”. Пла­тили са си и данъци върху дарението.

Надарените

Поискахме да проверим дали става въпрос за поли­тическа нечистоплътност, като се заобикаля закона, без да се нарушава. Защото той разрешава на фирми да даряват до 30 000 лева. А физическите лица - до 10 хил. лева.

Схемата, по която от ГЕРБ подозират, че са работили фирмите на Марио Николов, е следната: Подписва се до­говор за дарение между ра­ботодателя и служителя. То­ва са т. нар. премии за добре свършена работа. В догово­ра черно на бяло е написано в чл. 1, че „дарителят, т.е. фирмата отстъпва на надарения, т.е. служителя безусловно веднага и безвъз­мездно сумата в размер на 10000 лева". А в чл. 2 -„нада­реният приема с признател­ност направеното дарение". След което получателят от­ива и превежда сумата по сметка на БСП с вносна бан­кова бележка.

„Труд" обаче реши да про­вери дали все пак не става дума за върли привържени­ци на столетницата. И то при положение, че средната ра­ботна заплата, по неофи­циална информация, и в три­те предприятия е около 1000 лева. В сряда вечерта ре­портерите ни обиколиха всички адреси на въпросни­те спонсори на БСП.

От документите се вижда, че цели 4-членни фамилии са лишили бюджета си от общо 40 хиляди лева под формата на премии и пре­хвърлени на БСП.

Една част от надарените не открихме на посочените от тях адреси, някои вече изобщо не живеят там, а трети от срамежливост ли, от скромност ли не пожелаха да отворят вратите си, след като чуха, че ги търси екип на „Труд".



Затръшнати врати

И се наложи да говорим при „закрити" врата. Имаше и такива, които пък застанаха с

лицето си, но не и пред фотообектива, само за да ни се скарат, че се съмняваме в безкористната им финансова подкрепа към столетницата, в чиито идеи вярват.

19,45 часа, кв. „Лозенец", екипът на „Труд" е пред вра­тата на 35-годишния Радмил Венцеславов Петров. Той ра­боти в „Палмигруп" и е полу­чил на 14 април 2005 г от фирмата 10 000 лева. На 26 май ги внася в банковата сметка на Висшия съвет на БСП. Радмил живее в стара, но добре поддържана коопе­рация. Никой не отваря на позвъняването ни, въпреки че зеленото му пежо е парки­рано отпред. Съседката г-жа Маргарита Петрова разказ­ва, че той живее с брат си Антоний, че са много добри, скромни и възпитани момче­та. Друг комшия е категори­чен, че нито Радмил, нито брат му са членове на БСП, а проверка на „Труд" показа, че не фигурират и в младеж­ката организация на столет­ницата.

От разговора със съкоопе­раторите на Петров разби­раме , че той и брат му играят в кварталния футболен клуб „Лозенец Юнайтед". Тимът често се събирал в заведе­ние на съседната улица. Та­зи вечер Радмил не е там, за сметка на това портретчето му виси гордо на стената на­ред с целия отбор. .

Заключени врати и негостоприемство посрещнаха екип на „Труд" в бл. 102 в кв. „Мусагеница". На последния етаж в един от входовете живеят Любомир, Алексан­дър и Росица Кожухарови, които са дарили общо 30 000 лева на БСП. Парите са по­лучили по познатата схема. Работят в „Родопа Шумен". Вземат си парите от по 10 хил.лв.също на 14 април и ги внасят на 26 май по същата сметка. Интересното е, че в тяхната група е и 71 -годиш­ният им роднина Тодор Кожухаров. Той също се води служител на „Родопа Шу­мен" и също е от вида „нада­рен дарител". Г-н Кожухаров живее в „Младост" и е неоткриваем.



Най-крупните дарители гонят „ТРУД"

При неговите роднини в кв. „Мусагеница" ни посре­ща модерна система за за­ключване на входната врата на сградата. На позвънява­нето ни отговаря женски глас. Представяме се и това отприщва вълна от недовол­ство от отсрещната страна. „Не искам да говоря с вас, махнете се веднага". Дари­телите се оказват доста свенливи и некомуникативни личности.



Самонаградило се семейство шефове

В панелен блок в жк „Ов­ча купел 2" намираме се­мейство Марияна и Иван Стефанови, което през 2005 г. дарило на БСП общо 20 000 лв. Иван Стефанов е сред шефовете на „Палмигруп", самонадарил се при това с „признателност". Не­говата съпруга е управител на другата фирма от кръга на Марио Николов - „Еврофриго", и също се самонадарила. Тя е дала пари и на Ива Цинцова {виж по-долу). Стефанов си е връчил премията също на 14 април, но я е внесъл на 25 май. Докато съпругата му Марияна си е самоподписала получаването на па­рите на 22 април и ги е внес­ла в червената каса на 25 май. Срещата ни със се­мейството е в сряда вечер­та, 15-ина минути след на­чалото на мача Грузия -България и ни отваря не особено отзивчивата нежна половинка: „Стари рабо­ти, няма да ме снимате и няма да коментирам!". На­вътре мяркаме скъпо обза­веден луксозен дом. Съ­пругът й потвърждава, че абсолютно доброволно с жена му са дарили партия­та. „Не сме членове на пар­тията, но сме симпатизан­ти. Комунисти в червата трето поколение!", казва той. Щели да даряват и още, и още...



Трима са заплашени да останат без парно

Трима от дарилите по 10 хил. лева за БСП сега са заплашени да останат без парно заради над 60% не­платени сметки за парно в жилищните им блокове.

Това установи вчера про­верка на „Труд" в публични­те „черни списъци" на „Топлофикация София". От ре­гистъра обаче не става яс­но дали самите спонсори имат дългове, или отопле­нието им е в опасност зара­ди съседите в блока.

Вилма Павлова напри­мер живее на столичната ул. „Антон Чехов" 64 в сгра­да с общо 10 867,96 лева. дългове. Събираемостта там е едва 37%, тоест 63% от сметките не са платени. Други двама дарители - Иван Стефанов, шеф на ед­на от фирмите, и съпругата му Марияна Стефанова, са посочили в декларациите си като постоянен адрес бл. 32 А в „Овча купел". Етаж­ната собственост там дъл­жи на „Топлофикация" об­що 17 293,59 лева, а про­центът на неплатените сметки е 60,1 .


ТЕМАТА подготвиха

Емилия КАРААБОВА, Румяна ПЕНКОВА, Стефан МИЛАНОВ и Иво АНГЕЛОВ

дизайн Людмил ВЕСЕЛИНОВ



17.10.2008 г.

Депутати бранят домашните любимци
СОФИЯ. Депутати от всички парламентарни групи скочиха срещу промяната в Закона за етажната собственост, която ограничава отглеждането на домашни любимци в апартаментите. Няма да задължим стопаните на кучета и котки да искат разрешение от съседите си за животните, категорични бяха повечето членове на комисията. Те ще предложат на своите колеги, когато законът влезе в пленарна зала, да гласуват против това изискване.

Според закона разрешение от съседите няма да се иска за животните в клетка и аквариум. В клетка може да се отглежда и тигър, а в аквариум и малка акула, шегуваха се депутатите.

Повод за тяхната дискусия вчера стана подписка на гражданска организация "Град за отговорни хора". В нея фигурират подписите на 7 хил. души срещу спорния текст. Инициаторите са го изпратили и на компетентните органи на Еврокомисията в Брюксел. Срещу текста скочиха омбудсманът Гиньо Ганев, както и Националната ветеринарно-медицинска служба. Подписката е изпратена до президента, шефа на парламента, Съвета на Европа и кмета на София.

Нина Васильовска

17-23.10.2008 г.



Златко Баретата и Бойко Борисов изплуваха от сделката на Драшков
От фирма c управител, близък дo ТИМ, наследникът на уволнения шеф от ДАНС купува парцела в „Дружба"
РАЗСЛЕДВАНЕ

БИЗНЕСМЕНИ, близки до ТИМ, Златко Баретата и Бойко Борисов са управители на фирмата, предишен собственик на парце­ла, върху който синът на бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков строи 160 суперлуксозни апартамента.

Един от тях е и собстве­ник на 35 процента от капи­тала. Това показва справка на „168 часа" в Агенцията до вписванията.

Името на 25-годишния биз­несмен нашумя миналата седмица. В суматохата около уволнението на баща му ста­на ясно, че чрез фирмата си „Ай Ти Ди груп" Иван Иванов

Драшков е едноличен инвес­титор в жилищния комплекс „Езерото" в столичния квар­тал „Дружба".

„Не желая да коментират нищо, свързано с проекта ми в квартал „Дружба". Аз

не съм публична личност и няма нужда да преекспонирате името ми. Каквото съм имал да казвам, съм го казал многократно до момента", отсече Иван Драшков-младши.

Според нотариалния акт, с копие от който „168 часа" раз­полага, на 26 юни 2007 г. „Ай Ти Ди груп" става собственик на урегулиран поземлен имот с планоснимачен номер 1*253, 475 с площ 6285 кв. м в столич­ния квартал „Дружба". Цена­та е 3,840 млн. евро с ДДС.

Продавач на апетитния пар­цел е фирма „Билдко" ООД чрез управителите си Димитър Калчев и иракчанина с български паспорт Самир Франсис.

Според ДАКСИ освен в „Билдко" името на Калчев фигурира като управляващ и в няколко фирми, контро­лирани от варненската гру­пировка ТИМ.Той е сред управителите на „Зърнени храни-Пловдив", „Химимпорт-петрол", „Консорциум Централен кооперативен съ­юз & Химимпорт", „Химимпорт финанси". Във връз­ката с ТИМ излиза и друга фирма, където той е съсоб­ственик - „Билд рент". Спо­ред системата ДАКСИ там председател на съвета на ди­ректорите е Мария Бонева, чието име също се свързва с варненската групировка

Тя е едноличен собстве­ник на „Прима хим", която е съакционер с Химимпорт" във фирмите „Слънчеви лъ­чи България" и „Зърнени храни България".

С цял кръг прелюбопитни съдружия се е обградил и другият управител и соб­ственик на 35 процента от „Билдко" Самир Франсис. Според фирмения регистър ДАКСИ за няколко месеца Франсис е управител и соб­ственик на 33,2 процента от фирма З.Е.С.ООД. Там до ликвидацията и през 1999 г. съдружник е бил и Златомир Иванов Иванов, по-известен като Златко Баре­тата.

„Брат ми не желае да да­ва никакви изявления по ме­диите", отсече сестрата на баретата Миглена Иванова.

Освен със Златко Баретата иракчанинът е бил съдруж­ник и със столичния кмет Бойко Борисов. До 1998 г. двамата са притежавали по 12 процента от регистрирана­та в Червен бряг „Прайхим".

„Да, познавам Самир, но от години не подържаме ни­какви отношения. Нямам представа, че негова фирма се е занимавала със сделка­та", коментира Борисов.

Освен него и иракчани­на в „Прайхим" изплува и името на бизнесмен, близък до Мирчо Петков, наричан Мирчо Циганина, станал популярен с обръчите си за източване на Държавния резерв.

Заради служебна заетост управителите на „Билдко" не коментират подробности по сделката с Драшков-син.

Драшков-младши купува парцела в „Дружба" с кре­дит срещу ипотека.

Срокът на погасяване е 15 юни 2010 г., като кредитополучателят има право на гратисен период за главни­цата до 30. 06. 2009 г.

Няколко месеца след това с перфектно написан биз­нес план Драшков-младши успява да убеди банката да му отпусне още 5 млн. Евро.

По негови публични признания, за да се справи успешно, му помогнало и наученото в училището по икономика в Германия. С милионите в ръка Драшков започва строеж на комплек­са със 160 апартамента. Според брокери решението на банката за втория кре­дит е повече от необичай­но. По думите практиката на повечето банки е да се финансират до 80 процента от стойността на проекта. В случая финансовата инсти­туция финансира освен 100 процента от инвестицията и покупката на земята.

ТЕОДОР НАСКОВ
3 млн. печалба за предишните собственици

СДЕЛКАТА с парцела на Иван Драш­ков-младши в кв. „Дружба" е донесла чиста печалба от около 3 226 500 евро на фирмата продавач „Билдко", по­казват изчисления на „168 часа".

Според нотариалните актове на 18 октом­ври 2006 г. „Билдко" купува от собствениците му поземлен имот с планоснимачен номер 253. Площта на парцела е 2135 кв. м, за ко­ето плаща 213 500 евро. Четири месеца по-късно, на 5 февруари 2007 г., „Билдко" купува и съседния терен с планоснимачен номер 475, включен в урегулиран поземлен имот 1-253,475, с площ 5244 за 400 хиляди евро. За да окрупнят собствеността си, сключват сделка и с общината. На 24 април 2007 г. бившият съдружник на столичния кмет и колегата му купуват за „Билдко" общински имот, част от урегулиран поземлен имот 1-253,475, с площ 46 кв. м за 14 448 лв. Десет дни по късно „Билдко" дарява на общината част от вече окрупнения си и урегулиран имот. На 3 май 2007 г. кметът Борисов полу­чава безвъзмездно правото на собственост върху реална част от поземлени имоти 475 и 253, отредени за улица с площ съответно 596 и 544 кв. м. Два месеца след това идва и сделката със. сина на зам.-шефа на ДАНС. На 26 юни уп­равителите продават купените за около 620 хил. евро имота с номера 253 и 475 и площ 6285 кв. м за 3,2 млн. евро без ДДС.
Чичо Петър забъркан в аферата „Златно пате"

Петър Драшков, който е брат на увол­нения зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков, бе замесен в далавера с имот на Столич­ната община, придобил популярност под името афера „Златно пате". Това стана ясно, след като миналата седмица Бойко Борисов подаде сигнал в прокуратурата за незаконна сделка с общински терен, под която стоял негов фалшифициран подпис. Според кмета Борисов ставало въпрос за договор за продажба на терен от 14 дка в жк „Стрелбище" от януари 2008 г. по данъчна оценка за 973 000 лв. Купувач е „Сида-С" ЕООД. Последваща проверка в търговския регистър показала, че дружеството е било собственост на Пе­тър Иванов Драшков.

Разкритията на кмета Борисов, бяха по­твърдени и от графологичната експертиза на подписа му под договора за продажба. Веднага след тяхното заключение срещу Петър Драшков е образувано и дело, обя­ви градският прокурор Николай Кокинов. Според Кокинов Петър Драшков ще бъде разследван по два текста от Наказател­ния кодекс - за измама в особено големи размери и за документно престъпление - създаване на документ с невярно съдър­жание.

От брата на Иван Драшков изпищяха и хора в село Катунец, община Угърчин. Поводът е негова сделка за покупка на 418,630 декара земя срещу 29 832 лева. В писмото си до областния управител на Ловеч хората в селото сиг­нализирали, че земята е продадена без тяхното знание на занижени цени. На друго мнение е кметът на общината.

„Към тази земя не е имало обществен интерес и затова бе продадена през 2004 г", категоричен е градоначалникът Вален­тин Вълчев.

Според него действията му са законо­съобразни - търгът станал с решение на общинския съвет. Обява била пусната в местен вестник и като единствен кандидат се явил Петър Драшков. Стойността била определена от независим лицензиран оценител.

Въпреки оправданията му хората в селото са категорични, че никой не ги е уведомил за търга. Те припомнят, че две години по-късно Драшков по подо­бен начин пробвал да купи още 900 декара от общината.
Започва с кравеферма

ОСВЕН със строителство на луксозни имоти младият Драшков е пробвал да от­глежда и крави. Чрез фирмата си „Годечмилк" имал планове заедно с холандски партньори да построи кравеферма и мандра в гр. Годеч. Заради липса на пари проектът про­паднал и младият бизнесмен се на­сочил към бизнеса с имоти. Според фирмения регистър

ДАКСИ Драшков е собственик и на 50 процента от „Вива труп". Тя по негови признания стопа­нисва заведение на площад „Сла­вейков" и магазин за алкохол на ул. „Жолио Кюри".
Руснаци изкупили половината комплекс

ГОДИНА и половина преди пусковия срок на комплекса от „Ай Ти Ди груп" се похвалиха, че интересът към имотите е огромен. Според служители в офиса вече били продадени 60 от общо 160-те апартамента. Цената е повече от прилична - 850 евро за кв. м без довършителни работи. Като бонус се предлага и безплатен гараж. Основните купувачи на апартаментите на Драшков-младши са руснаци. Това признава брокерката Дана Василева, която върти сделките. В нейната агенция комплексът е описан като Panorama Lake Residence.




17-23.10.2008 г.



Масово дават евтини школски имоти, препродават ги двойно по-скъпо
Спекула с училища
МАСОВО разпродава­не на имотите на ве­че закрити училища започва в цялата страна, установи проверка на „168 часа".

Учебните заведения премина­ват в ръцете на частници на цени с пъти по-ниски от пазарните, твърдят брокери. Веднъж смени­ли собствеността си, голяма част от сградите се препродават мно­го по-скъпо, уточняват те.

Само през тази година са затворени над 350 школа, като повечето от тях вече са сложени на тезгяха. Свободно се търгуват и учебни заведения, нера­ботещи от години.

Съдбата на училищата се решава от общините, които ги. продават чрез търгове на съмнително ниски цени. Справка в решенията на общинските съвети в няколко големи града показ­ва, че цените започват от 5000 лева. Най-скъпите имоти се продават за около 100 хил. лева, като това са обек­ти на стратегически и възлови места

най-вече по Черноморието.

Експертите са категорични, че про­цесът на приватизация на учебните заведения тепърва ще се разраства с пълна сила. Все повече имоти ще се преустройват в хотели и спа центро­ве или ще се използват като складове или фабрики. В момента в Закона за народната просвета е регламентира­но, че освободеният сграден фонд от закритите училища ще се предоставя за ползване само в сферата на образо­ванието и само с това предназначение. Това създава затруднения за обявява­нето на търгове за продажба от общин­ските съвети. Според запознати вече се обсъжда идеята този текст да бъде променен.

„Налице са скандални сделки със сградите и терените около закрити­те училища в цялата страна. Апе­титни имоти се продават много евтино - категоричен е депутатът от ДСБ Иван Иванов. Справка в интернет сайтовете за недвижими имоти показва, че се препродават учебни заведения в стра­тегически райони. През брокерите обявената цена за бившите училища в планинските или крайморските селца надминава 200 хил. евро, или 93 евро/кв. м. Подобен е случаят с школото, намиращо се във видин­ското с. Старопатица. То се прода­ва за 180 хил. евро. Училището е закрито преди години, оттогава е сменило собствениците си на ня­колко пъти, като първоначално е дадено за по-малко от 30 хил. лева. В обявата, публикувана преди дни, се изтъкват масивната му построй­ка, както и близостта до язовир. За 70 хил. евро се продава и атрактивен имот в центъра на ямболското село Чел­ник. То се намира в полите на При­роден парк "Бакаджик", а районът е атрактивно място за лов и риболов. В същото време търговец на зеленчуци от Варна успя да си закупи изгоден училище във врачанското село Типченица. Фирмата РИТ-2006 на бизнемена от Варна Кирил Радев е купи сградата за 40 хил. лева. В момент школото се превръща в четиризвезден хотел, който ще разполага с 50 стаи Преустройството ще излезе около 2, млн. лева. На партера е разположен ресторант с дървена веранда, а на четвъртия етаж има панорамен лоби-бар от който се вижда половината от Стара планина чак до връх Ботев, обясниха инвеститорите. Според брокер на недвижими имоти това е една с най-изгодните сделки, сключвани района.

„Цената на подобна сграда реално струва не по-малко от 70 хил. лева Това е място с голям двор и стабилна постройка - обясни брокерът на имоти Иван Ге­оргиев, Негови колеги твърдят, че от няколко месеца насам имат много клиенти, които искат да изтъргуват учебна сграда. Най-често те имат из­исквания да не се разпространява коя е фирмата продавач. Някои бизнесме­ни дори пазаруват на едро. Такъв е случаят с бившите училищни сгради в селата Капиново, Войнежа, Велчево и Нацовци, с които се сдобива тър­новски бизнесмен. Той обяснява по­купката си с намерението да развива в тях екологичен селски туризъм. От кметствата казаха, че до този момент постройките не са пипани и не очакват скоро да започне ра­бота по тях.



РУМЯНА МИЛАНОВА


17.10.2008 г.

Спонсори на ГЕРБ печелят поръчки от Столична община
Фирми, свързани с Васил Божков и Спас Русев, са сред дарителите на партията на Бойко Борисов
ЕКИП "СЕГА"

Сред дарителите на ГЕРБ има фирми, които са участвали и спечелили обществени поръчки от Столична община. Това е нарушение на закона за местните избори, който изрично забранява подобно спонсорство. На други от фирмите спонсори дейността им е пряко зависима от общинската администрация.


Това показа проверка на "Сега", при която бяха сравнени списъкът на дарителите на ГЕРБ и регистърът на обществени поръчки.

Най-фрапиращото нарушение е дарението от 5800 лева, направено от фирма "Инжстрой-София", собственост на австрийската "Щрабаг -България". Компанията е работила и в момента работи по множество обществени поръчки на общината за ремонти на улици и тротоари. Малко преди местните избори - на 10 август 2007 г., "Инжстрой-София" е подписала договор за корекция на река Банска на стойност 434 717 лв. В началото на тази година "Инжстрой-София" спечели и поръчка за близо 1 млн. лв. за преасфалтиране на училищни дворове.

Сред дарителите на ГЕРБ има и фирми, индиректно свързани с бившия хазартен, а сега пътен бос Васил Божков. 10 000 лв. е дарила фирма "Бромет". 10% от нея са собственост на "Ита-Холд", свързана чрез "Мостстрой" с фирма "Пътища-София" на Божков. "Пътища-София" е една от трите фирми, спечелили конкурса за текущите ремонти на улици в София за срок от 3 години. С "Ита-Холд" е свързан и друг спонсор на ГЕРБ - "Софийска международна летищна компания". И тази фирма е дарила 10 000 лв., а двете дарения са извършени в един и същи ден.

Голямо дарение е направила и друга зависима от общината фирма - "Пи ейч финанс", която е крупен строител в столицата. С нея са свързани проектите "Люлин Гардън", "София Тауър", "Меркюр София" и др. На 27 април 2007 г. фирмата е превела на ГЕРБ максимално позволеното дарение по закон - 30 000 лв. Същия месец е пуснат в експлоатация един от обектите й - "Люлин Гардън".

Интересна е и "Мегаборд България" с управител Димитър Самодумов. На 21 май тя е дарила 2000 лв. Самодумов е и в управата на консорциум Ес Пи Ти - единствен кандидат в обявения два месеца по-късно скандален конкурс за прехвърляне на частници на таксуването в градския транспорт на София.
Приемането на дарения от фирми - участнички в обществени поръчки, предизвика шумен скандал през 2006 г. Тогава ревизия на Сметната палата разкри, че партиите масово нарушават забраната да не приемат пари от такива компании. В резултат от проверката ДПС бе принудено да върне дарение от 25 000 лева на "Минстрой холдинг" и 20 000 лева на дружество "Алкомет". НДСВ пък върна дарение на "НОРУУД България". БСП също бе уличена в получаване на около 45 000 лв. от фирми, участвали в поръчки, като "Дейд Ойл" ООД, "ДЗИ-Общо застраховане" АД и др. Ревизорите обаче не бяха категорични има ли закононарушение поради липсата на информация кога точно са преведени сумите - преди или след подписването на договорите.

Общински съветници от БСП обвиниха вчера кмета Борисов в нагласена поръчка за милиони левове. Според червените общинари резултатът от обявения конкурс за нов чистач в 5 от районите на София е бил предизвестен още преди подаването на документите. Съветниците не обявиха името на предполагаемия победител, но го записаха на лист хартия и го запечатаха в плик в присъствието на нотариус и журналисти. Кутията ще бъде отворена след обявяването на победителя. От БСП уточниха, че техен съветник участва в конкурсната комисия, но финансовите оферти все още не са отворени, така че не биха могли да имат поверителна информация. "Сезирали сме ДАНС и за друга особено скандална обществена поръчка, но ще говорим, след като има резултат", коментира Жельо Бойчев от БСП. В отговор на акцията на БСП от общината обявиха, че изнасянето на информация за него е нарушение на изискванията за конфиденциалност.

ПРЕОРИЕНТАЦИЯ

Покрай списъка с дарители на ГЕРБ изскача и друго известно име - на бизнесмена Спас Русев, който години наред бе трайно свързан с НДСВ и кръга на юпитата. Връзката с него излиза през две фирми - Би Ви Си и "Диляна Дизайн", които са дарили на ГЕРБ съответно 8000 и 9500 лв. Справка във фирмените регистри показва, че Би Ви Си е била 100% собственост на Русев до 2006 г. Впоследствие тя е купена от "Диляна Дизайн", която също е свързана с Русев. Днес дружеството е 100% собственост на Любомир Приводанов.



Тази рядка фамилия се среща два пъти в списъка с физически лица, спонсорирали ГЕРБ. Петя Тодорова Приводанова е дарила 9500 лв., а Милена Хубанова Приводанова - 3500 лв. ЕГН-та в списъците не се сочат и не е възможно да се установи има ли роднинска връзка помежду им. Фамилия Приводанови е свързана с Русев и през друга фирма - "М 2002", в която управлява синът на Спас Русев - Евгени.

Именно на яхта, наета от Спас Русев в Монако, през 2003 г. бяха снимани тогавашните министри на финансите Милен Велчев и на транспорта Пламен Петров в компанията на разследвания за пране на пари Петър Петров-Амигоса и сочения за контрабандист Иван Тодоров-Доктора. Заради избухналия грандиозен скандал Бойко Борисов, тогава главен секретар на МВР, и Милен Велчев подадоха оставки, но премиерът Симеон Сакскобургготски не ги прие. След години на вражда преди няколко месеца кметът Бойко Борисов изненадващо оневини Милен Велчев за скандала.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница