Закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите



страница1/4
Дата20.08.2016
Размер0.64 Mb.
#6897
ТипЗакон
  1   2   3   4


Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

ЧЕТИРИДЕСЕТ И ПЪРВО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ГОРИТЕ

РАБОТЕН ДОКЛАД
ОТНОСНО: Закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, № 102-03-1, внесен от Министерския съвет на 26 май 2011 г., приет на първо гласуване на 17 юни 2011 г.


Проект

ІІ гласуване

ЗАКОН
за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите

(Обн., ДВ, бр. 41 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 88, 94 и 105 от 2005 г., бр. 30, 65, 82, 96 и 108 от 2006 г., бр. 36, 43 и 71 от 2008 г., бр. 12, 32, 42, 80 и 82 от 2009 г., бр. 61 и 73 от 2010 г. и бр. 8 и 19 от 2011 г.)




§ 1. В чл. 2, ал. 3 думите „за производство на аквакултури” се заличават.
§ 2. В чл. 3, ал. 2 се правят следните изменения:

  1. В т. 1 след думите „Черно море” се поставя точка и запетая и текстът до края се заличава.

  2. В т. 2 след думите „се ползват” се добавя „крайдунавските и крайморските езера и блата”.

  3. Точка 3 се изменя така:

„3. обектите по ал. 1, т. 2 и 3 се ползват за аквакултури; същите обекти могат да се ползват и за любителски риболов при условия и по ред, определени от регистрираните по чл. 25 лица.”
§ 3. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 2:

„(2) Индивидуалните и общите административни актове, издавани от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури във връзка с прилагането на Оперативната програма за развитие на сектор „Рибарство” 2007 – 2013 г., могат да бъдат оспорени по административен ред пред министъра на земеделието и храните като непосредствено по-горестоящ компетентен административен орган.”

2. Досегашната ал. 2 става ал. 3 и се изменя така:

„(3) Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, Българската агенция по безопасност на храните и Изпълнителна агенция „Морска администрация” осъществяват съвместна дейност по регистрацията и контрола на риболовните кораби. Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури води регистър на риболовните кораби.”

3. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и се изменя така:

„(4) Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури осъществява при необходимост съвместна дейност с Главна дирекция „Гранична полиция” (ГДГП) за контрол на риболовните кораби, риболова и рибностопанските дейности в граничната зона, в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове, пристанищата, вътрешните морски води, териториалното море, прилежащата зона, континенталния шелф, българската част на река Дунав, другите гранични реки и водоеми.”
§ 4. Член 8 се изменя така:

„Чл. 8. (1) Към министъра на земеделието и храните като консултативен орган се създава Научно-технически съвет по рибарство и аквакултури (НТСРА).

(2) Министърът на земеделието и храните определя със заповед състава на НТСРА, в който се включват представители на Министерството на околната среда и водите, Министерството на земеделието и храните, Министерството на здравеопазването, Българската агенция по безопасност на храните, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, Изпълнителната агенция по горите, Изпълнителна агенция „Морска администрация”, научни организации в областта на рибарството и аквакултурите, организациите по чл. 10, признати за представителни, и националното риболовно сдружение по чл. 11, ал. 3.

(3) Научно-техническият съвет по рибарство и аквакултури обсъжда и дава становища по програми, документи и въпроси, свързани с отрасъла, поставени за разглеждане от министъра на земеделието и храните.

(4) Министърът на земеделието и храните издава правилник за устройството и дейността на НТСРА.”
§ 5. Член 13 се изменя така:

„Чл. 13. При извършване на риболов във водните обекти - държавна или общинска собственост, лицето, което притежава билет за любителски риболов или е придобило право за извършване на стопански риболов за съответната календарна година, става собственик на рибите и другите водни организми:

1. при любителски риболов - от момента, в който рибата и другите водни организми са уловени или освободени от средството за риболов;

2. при стопански риболов - от момента, в който рибата и другите водни организми са уловени или освободени от средството за риболов и се съхраняват във водата, на риболовен кораб, на друго транспортно средство или на брега, в хладилни или други специализирани съоръжения, съдове или помещения.”


§ 6. В чл. 15 се правят следните изменения:

  1. В ал. 1 думите „само за стопански риболов”се заличават.

  2. В ал. 2 думите „или само за стопански” се заличават.

  3. В ал. 4 думите „стопански и” се заличават.


§ 7. В чл. 15а се правят следните изменения:

  1. В ал. 1 след думите „сдруженията по чл. 11” се поставя запетая и се добавя „ал. 1”, а думите „реките, старите речни корита и” се заличават.

2. Алинея 5 се отменя.
Предложение на н.п. Георги Икономов

В § 7 т. 1 думите „а думите „реките, старите речни корита и” се
заличават” да отпаднат.

Предложение на н.п. Георги Икономов

Да се създаде § 7а:

„§ 7а. Създава се нов чл. 15б:

Чл. 15б (1) Сдруженията по чл. 11, ал. 1 от ЗРА, които кандидатстват за възлагане на управление на рибните ресурси в изкуствени водни обекти по чл .З, ал. 1, т. 1 и 2, следва да бъдат регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел за извършване на общественополезна дейност.

  1. Сдружение, или сдружения съползватели по чл. 11, ал. 1, които желаят да получат възлагането на управлението на рибните ресурси във водните обекти по чл. З, ал. 1, т. 1 и 2 и ползването им по чл. З, ал. 2, т. 1 и 2, внасят до изпълнителния директор на ИАРА:

1.писмено заявление, в което се посочва наименованието на съответния воден обект;

2. копие от съдебно решение за вписване на сдружението в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел ;

  1. удостоверение за актуално състояние;

  2. копие от устава на сдружението;

5. удостоверение за вписване в централния регистър при
Министерство на правосъдието;


6. план за управление на рибните ресурси във водния обект;

  1. документ за регистрация по БУЛСТАТ;

  2. копие от сключен договор за издаване на риболовни билети по чл. 22а.

(3) Планът за управление на рибните ресурси съдържа:

  1. план за ежегодно зарибяване;

  2. правила за извършване на любителски риболов;

3. мерки за опазване на рибния ресурс по време на размножителния период;

4. начини за осъществяване на охраната и контрола;

5. списък на лицата, които ще осъществяват контрола при
спазване на законността при извършване на любителски риболов.


(4) При установени непълноти или неточности в представените
документи, изпълнителният директор на ИАРА в двуседмичен срок от
получаване на заявката изпраща на заявителя съобщение да отстрани
нередовностите.


  1. Ако в едноседмичен срок от получаване на съобщението по ал. 4, заявителят не отстрани нередовностите, заявлението се оставя без разглеждане.

  2. В едномесечен срок от подаване на заявлението ИАРА изпраща копие от представените документи на министъра на земеделието и храните с предложение за възлагане.

  3. В двуседмичен срок от получаването на документите министърът на земеделието и храните със заповед възлага управлението на рибните ресурси или прави мотивиран отказ.

  4. Въз основа на заповедта на Министъра на земеделието и храните по ал. 7, Изпълнителният директор на ИАРА сключва договор за изпълнението на плана за управление за срок от пет години.

  5. Контролът за спазване задълженията на сдруженията, на които е възложено управлението на рибните ресурси за любителски риболов, се извършва от ИАРА.

(10) Министърът на земеделието и храните може да отмени заповедта за възлагане на управлението на рибните ресурси по ал. 7 в случаите, когато:

1. при констатиране на системни нарушения при изпълнение на плана за управление;

2. по искане на лицата, осъществяващи плана за управление.

(11) С отмяната на заповедта по ал. 7 се прекратява и сключения
договор за изпълнение.”

§ 8. В чл. 15б ал. 1 се отменя.
Предложение на н.п. Георги Икономов

Чл. 15б става чл. 15в.
§ 9. В чл. 15в се създава ал. 3:

„(3) При доказана необходимост в подходящи водни участъци се определят аварийни зони, които да служат за преместване на съоръженията за аквакултури в случай на ремонт на съоръженията на язовирната стена или друго събитие, което довежда до рязко понижаване на нивото в язовирното езеро. Площта на аварийната зона трябва да съответства на определената производствена площ за съответния воден обект.”


Предложение на н.п. Георги Икономов

Чл. 15в става чл. 15г.

§ 10. В чл. 15г ал. 2 се изменя така:

„(2) Със заповедта по ал. 1 се определят параметрите на съответните зони, включително размера на производствените зони и зоните, необходими за промяна на местоположението на техническите съоръжения през определен период по предложение на ръководителя на съответното териториално звено на ИАРА, съгласувано с лицето, стопанисващо водностопанските съоръжения, и със съответната басейнова дирекция на Министерството на околната среда и водите и регионална инспекция на околната среда и водите.”


Предложение на н.п. Георги Икономов

Чл. 15г става чл. 15д.
§ 11. В чл. 16, ал. 1 се създават т. 9 и 10:

„9. лицата по чл. 14, ал. 1;

10. констативните протоколи, актовете за установяване на административни нарушения и наказателните постановления, издавани от оправомощените служители на ИАРА.”
§ 12. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения:


  1. Алинея 1 се изменя така:

„(1) Стопански риболов във водите на Черно море и река Дунав се извършва от юридически лица и еднолични търговци след издаване на разрешително за стопански риболов и придобиване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.”

  1. Алинея 2 се отменя.

  2. В ал. 3 думите „в обекти - държавна собственост” и запетаята след тях се заличават.

  3. В ал. 4 думите „в обекти - държавна собственост” и запетаята след тях се заличават, а накрая се добавя „и/или специално разрешително”.

  4. Алинеи 6, 7 и 8 се изменят така:

„(6) Разрешително за стопански риболов във водите на Черно море, река Дунав и водите на Европейския съюз се издава за кораб, вписан в регистъра на риболовните кораби. За риболовни кораби с дължина над 12 м разрешително за стопански риболов се издава след монтиране на устройство за сателитно наблюдение.

(7) Вписването в регистъра на риболовните кораби, издаването на разрешително за стопански риболов, специално разрешително и удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми се извършва при спазване изискванията на европейското законодателство и/или резолюциите на Генералната комисия за риболов в Средиземно море (ГКРСМ) с изключение на корабите, извършващи стопански риболов в река Дунав.

(8) Условията и редът за управление на риболовния флот се определят с наредба на министъра на земеделието и храните.”


  1. Алинея 9 се отменя.

  2. В ал. 10 думите „се издава на лице, определено” се заменят със „се издава на юридическо лице или едноличен търговец, определени”.

8. Създават се ал. 11 - 13:

„(11) Специално разрешително за улов на квотиран вид риба във водите на Черно море се издава за календарна година на кораб, който е:

1. включен в Списъка на одобрените риболовни кораби за улов на квотирани видове риба;

2. има валидно безсрочно разрешително за стопански риболов;

3. има платена такса за издаване на специално разрешително съгласно Тарифата за таксите, събирани по Закона за рибарството и аквакултурите.

(12) Списъкът по ал. 11, т. 1 се одобрява със заповед на министъра на земеделието и храните.

(13) Проверки на мощността, бруто тонажа на риболовните кораби, вида, броя и характеристиките на риболовните съоръжения се извършват съгласно петгодишен план, одобрен от министъра на земеделието и храните и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията.”
Предложение на н.п. Стоян Гюзелев и н.п. Десислава Танева

В § 12, т. 5 изречение второ на ал. 6 да се заличи.
§ 13. В чл. 17а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинеи 1 и 2 се отменят.

2. Алинея 4 се изменя така:

„(4) За издаване на разрешително за стопански риболов, на специално разрешително за улов на определен квотиран вид риба и за получаване на право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми във водите на Черно море и река Дунав се заплащат такси по тарифа на Министерския съвет освен в случаите на риболов със специализиран уред за стопански риболов по чл. 21, ал. 1.”


§ 14. В чл. 18 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1:

а) точка 3 се отменя;

б) създава се т. 6:

„6. декларация, че риболовният кораб, за който се иска издаването на разрешително, е регистриран по Закона за храните.”

2. Алинеи 2 - 5 се отменят.


§ 15. В чл. 18а се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се изменя така:

„(2) В разрешителното за стопански риболов с риболовен кораб се посочват:

1. органът, издал разрешителното;

2. данни за идентификация на риболовния кораб:

а) име на риболовния кораб;

б) държава на знамето;

в) външна маркировка;

г) повиквателен сигнал (МРС);

3. име/наименование и адрес/седалище на собственика на риболовния кораб;

4. технически данни за риболовния кораб:

а) мощност на двигателя;

б) тонаж;

в) обща дължина;

г) широчина;

д) височина на борда;

5. риболовни уреди – основни и допълнителни;

6. дата на издаване;

7. пристанище на регистрацията.”

2. Алинея 3 се отменя.

3. Алинея 6 се изменя така:

„(6) Изпълнителният директор или оправомощено от него длъжностно лице отказва с мотивирана заповед издаването на разрешително за стопански риболов:

1. за риболовен кораб, който не е вписан в регистъра на риболовните кораби;

2. на лице, което не е изпълнило в срок указанията за отстраняване на непълноти и/или неточности в представените документи;

3. при липса на регистрация по Закона за храните на риболовния кораб;

4. при неспазване на чл. 17, ал. 7.”

4. Алинея 8 се изменя така:

„(8) Внесената такса за регистрация не се възстановява.”


Предложение на н.п. Стоян Гюзелев и н.п. Десислава Танева

В § 15 т. 2 да се измени така:

2. Алинея 3 се изменя така:

(3) В Разрешителното за стопански риболов с кораб следва изрично да се указва, че дава право на титуляра да извършва стопански риболов във водите на Европейския съюз, като указанието се посочва и на английски език.”
§ 16. В чл. 18б ал. 2 се изменя така:

„(2) Притежателят на разрешително за стопански риболов е длъжен да уведомява органа, издал разрешителното:

1. за всяка промяна в обстоятелствата по чл. 18 - в 7-дневен срок от настъпването й;

2. при временно прекратяване на риболовна дейност с плавателния съд за повече от един месец - най-късно в 14-дневен срок от началото на събитието;

3. когато корабът по т. 2 започва да извършва риболовна дейност.”
Предложение на н.п. Стоян Гюзелев и н.п. Десислава Танева

Параграф 16 да отпадне от законопроекта.

§ 17. Член 18в се изменя така:

„Чл. 18в. (1) Изпълнителният директор на ИАРА или оправомощено от него длъжностно лице прекратява със заповед действието на разрешителното за стопански риболов:

1. по искане на титуляря на разрешителното;

2. при смяна или смърт на собственик на риболовния кораб;

3. при прекратяване на юридическото лице или заличаване на едноличния търговец;

4. при отпадане на основанието за издаване на разрешителното;

5. в предвидените от пряко приложимите нормативни актове на Европейската общност случаи;

6. при неспазване на чл. 17, ал. 7;

7. при достигане или надвишаване на определения брой наказателни точки съгласно наредбата по чл. 18д, ал. 3.”

(2) Изпълнителният директор на ИАРА или оправомощено от него длъжностно лице с мотивирана заповед отнема разрешителното за стопански риболов за срок до една година от установяване на нарушението, когато лицето, което притежава разрешително за стопански риболов:

1. не спазва условията на издаденото удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми, специално разрешително за улов на квотиран вид риба и удостоверение за придобито право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми със специализиран уред за стопански риболов по чл. 21;

2. лови риба и други водни организми в периода на забраната по


чл. 32, ал. 1 и чл. 30, ал. 2, т. 1;

3. лови риба и други водни организми със забранени риболовни уреди, средства, принадлежности и приспособления в нарушение на чл. 35;

4. лови морски бозайници в нарушение на чл. 43;

5. не спазва изискването на чл. 18б, ал. 2;

6. извършва стопански риболов, без да е придобило право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми.

(3) Заповедта по ал. 2 може да бъде обжалвана по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Обжалването на заповедта не спира нейното изпълнение.

(4) Изпълнителният директор на ИАРА прекратява със заповед действието на разрешително за извършване на стопански риболов, издадено за риболовни кораби, които не са извършвали риболовна дейност (при липса на удостоверение по чл. 18е, при неспазване на чл. 20 или при деклариран нулев улов) в две поредни години.

(5) Риболовните кораби по ал. 4 подлежат на служебно отписване от Регистъра на риболовните кораби. Освободеният капацитет остава в полза на държавата.

(6) Алинеи 4 и 5 не се прилагат в случаите на неизвършване на риболовна дейност поради ремонт на риболовния кораб повече от една година.”
Предложение на н.п. Стоян Гюзелев и н.п. Десислава Танева

В § 17 относно чл. 18в ал. 2 и 3 да се заличат.
§ 18. В чл. 18г се правят следните изменения и допълнения:

1. Алинея 2 се отменя.

2. В ал. 3 след думата „разрешителното” се добавя „и удостоверението” и думата „съхранява” се заменя със „съхраняват”.

3. В ал. 4 думата „разрешителното” се заменя с „удостоверението”.


§ 19. Създава се нов чл. 18д:

„Чл. 18д. (1) При извършено тежко нарушение по смисъла на чл. 42, параграф 1, буква „а” от Регламент (ЕО) № 1005/2008 за създаване на система на Общността за предотвратяване, възпиране и премахване на незаконния, недекларирания и нерегулирания риболов (OB, L 22, 26.1.2011 г.) на правилата на общата политика в областта на рибарството съгласно чл. 92 от Регламент 1224/2009 за създаване на система за контрол на Общността за гарантиране на спазването на правилата на общата политика в областта на рибарството (OB, L 343, 22.12.2009 г.) се прилага точкова система за нарушенията, въз основа на която титулярят на разрешителното за извършване на стопански риболов получава определен брой точки за съответния риболовен кораб.

(2) Точките, получени по ал. 1, преминават към всеки бъдещ титуляр на разрешително за риболов на съответния кораб, когато корабът е продаден, прехвърлен или собствеността върху него бъде променена по друг начин след датата на нарушението.

(3) Начинът на прилагане на точковата система се определя с наредба на министъра на земеделието и храните.”


§ 20. Досегашният чл. 18д става чл. 18е и в него се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 думите „в обекти - държавна собственост” и запетаята след тях се заличават.

2. Създават се нови ал. 3 и 4:

„(3) В заявленията по ал. 2 се посочват видът и броят на риболовните уреди. Посочените и разрешените риболовни уреди се маркират в срока по ал. 5.

(4) За маркиране на риболовни уреди и средства се заплаща такса в размер, определен с тарифата за таксите по Закона за рибарството и аквакултурите.”

3. Досегашната ал. 3 става ал. 5 и се изменя така:

„(5) Изпълнителният директор на ИАРА или оправомощеното от него длъжностно лице в 14-дневен срок от подаване на заявлението по ал. 2 издава удостоверението или отказва издаването му с мотивирана заповед. В случаите, в които се прилагат правилата на Регламент 1967/2006 относно мерките за управление на устойчивата експлоатация на рибните ресурси в Средиземно море, за кораби над 15 м (ОВ, 30.12.2006 г.), срокът е 30-дневен.”

4. Досегашната ал. 4 става ал. 6 и в нея накрая се добавя „или при неспазване на чл. 17, ал. 7”.

5. Досегашната ал. 5 става ал. 7 и в нея думите „в обекти - държавна собственост” и запетаята след тях се заличават.

6. Създават се ал. 8 и 9:

„(8) Удостоверение за придобитото право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми се издава на юридическо лице, когато капитанът на риболовния кораб или упълномощено лице, което извършва риболова от името и за сметка на юридическото лице, отговаря на изискванията на чл. 14.

(9) Всяко лице, притежаващо разрешително за извършване на стопански риболов във водите на Черно море, е длъжно да предостави в ИАРА до края на март обща информация и икономическа статистика за риболовния кораб, както и данни за броя на наетите лица на пълен и непълен работен ден и риболовната дейност съгласно Решение на Европейската комисия 93/2010 г. (ОВ, 16.02.2010 г.) за приемане на многогодишна програма на Общността за събиране, управление и използване на данни в сектор „Рибарство” за периода 2011—2013 г.”


§ 21. В чл. 19 се правят следните изменения и допълнения:

1. В ал. 1 след думите „се води” се добавя „риболовен”.

2. Създава се ал. 8:

„(8) До 12 часа преди плануваното излизане на море за извършване на дейности, различни от стопански риболов, писмено се уведомява съответното териториално звено на ИАРА, като за целта не се води риболовен дневник.”


§ 22. Член 20 се изменя така:

„Чл. 20. Лицата, придобили право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми са длъжни да попълват риболовния дневник по образец съгласно наредбата по чл. 19, ал. 2 при всяко излизане на вода освен в случаите по чл. 19, ал. 8. Попълнената страница от риболовния дневник се предава на длъжностните лица в ИАРА в срок до 48 часа след акостирането на брега.”


§ 23. В чл. 21 се правят следните изменения и допълнения:

1. Създава се нова ал. 4:

„(4) Придобитото право за усвояване на ресурс от риба и други водни организми със специализиран уред за стопански риболов се удостоверява за съответната година чрез издадено от ИАРА удостоверение.”

2. Досегашните ал. 4 - 6 стават съответно ал. 5 - 7.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница