Закон за изменение и допълнение на закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки



Дата05.02.2018
Размер53.19 Kb.
#54550
ТипЗакон

до

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

На основание чл.87, ал.1 от Конституцията на Република България внасяме законопроект за изменение и допълнение на Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки.

Молим законопроектът да бъде представен за разглеждане и приемане, съгласно установения ред.


Вносители:
13. 09. 2006 г. Иван Костов

Екатерина Михайлова

Веселин Методиев

Иван Иванов

Елиана Масева

Атанас Атанасов

Евгени Чачев

Николай Михайлов

Светослав Малинов

Васил Паница

Антоанета Понева

Димитър Камбуров



НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Проект!

ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА ОРГАНИ, ТЪКАНИ И КЛЕТКИ

§1. В чл.21, ал.1, т.З се заличава израза "в разумно кратък срок".

§2. Чл.19, ал.4 се изменя както следва:

Думите "съдебномедицински експерт" се заменят с "Главния прокурор".

§3. В чл.36, ал.1 след думата "органи" се добавят думите "и тъкани". В чл.36, ал.2 след думата "органи" се добавят думите "и тъкани". В чл.Зб, ал.З след думата "органи" се добавят думите "и тъкани".

§4. В чл.37, ал.1 отпадат думите "тъкани и".

В чл.37, ал.2, т. 1 отпадат думите "тъкани или". В чл.37, ал.2, т.2 отпадат думите "тъкани и". В чл.37, ал.2, т.З отпадат думите "тъкани и".

§5. В чл.38, ал.1 отпадат думите "тъкани и" В чл.38, ал.2 отпадат думите "тъканите и" В чл.38, ал.4 отпадат думите "тъкани и" и "тъканите и" В чл.38, ал.4, т.1 отпадат думите "тъканите и" В чл.38, ал.1, т.2 отпадат думите "тъкани и"

Вносители:
13. 09. 2006 г. Иван Костов

Екатерина Михайлова

Веселин Методиев

Иван Иванов

Елиана Масева

Атанас Атанасов

Евгени Чачев

Николай Михайлов

Светослав Малинов

Васил Паница

Антоанета Понева

Димитър Камбуров


мотиви

По §1 от законопроекта: Последната промяна на Закона за трансплантации на органи тъкани и клетки, създаде възможност за злоупотреби в процеса на трансплантации като въведе понятието „разумно кратък срок". Това дава възможност да се спекулира с разтегливото понятие „разумно кратък срок" и практически да се извършва експлантация на човешки органи, тъкани и клетки без съгласието на близките на починалия. С отпадането на понятието „разумно кратък срок" се подобрява възможността за прозрачност и контрол над тази дейност и за стриктно спазване на принципа на доброволност и съгласие в процеса на трансплантация.

По §2 от законопроекта: Станалите известни скандални факти около договора на Изпълнителната агенция по трансплантация с „Ост девелопмент" налагат спешни промени в законодателството. Недопустимо е разрешението за експлантация на трупове, подлежащи на съдебномедицинска експертиза да се дават от съдебния лекар, защото същия извършва експлантация срещу заплащане и по този начин от една страна дава разрешение сам на себе си, а от друга страна се оказва финансово заинтересован да издаде колкото се може повече разрешения. Това води до опорочаване на съдебномедицинската експертиза предвид факта, че експлантацията на тъкани се извършва преди аутопсията. Предлагаме разрешението за експлантация на случаи, подлежащи на сьдебно-медицинска експертиза да се дава от Главния прокурор, за да се избегне всякаква възможност за злоупотреби и да се гарантира качеството на процесуално-следствените действия.

По § 3, 4 и 5 от законопроекта: Скандалният договор с „Ост девелопмент"показа наяве и други дефекти в законодателството. В следствие на договора България се е превърнала в най-големия износител на костна тъкан в света без на практика да има никакъв обмен. За времето на действие на договора от страната са изнесени костни тъкани от над 1800 трупа, а са внесени обратно тъкани за лечението на 3-4 български пациента. За да може в бъдеще да се избегне възможността да се сключват подобни неизгодни договори, предлагаме режимът за международно сътрудничество в областта на тъканите да се изравни с режима действащ в момента за органите, а именно международното сътрудничество да се осъществява само ако е налице международен договор за обмен на тъкани, в който република България е страна. Това ще гарантира прилагането на принципа за износ на човешки тъкани едва след пълното задоволяване на потребностите в страната.


13. 09. 2006 г.
Вносители:

Иван Костов

Екатерина Михайлова

Веселин Методиев

Иван Иванов

Елиана Масева

Атанас Атанасов

Евгени Чачев

Николай Михайлов

Светослав Малинов

Васил Паница

Антоанета Понева

Димитър Камбуров


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница