Закон за изменение и закон за запазване на механичната енергия



Дата11.01.2018
Размер70.77 Kb.
#44417
ТипЗакон




КОНСПЕКТ ПО ФИЗИКА

за студентите от ХТФ

Механика

Механика на материална точка

  1. Механично движение: дефиниция, основни понятия. Величини, които характеризират механичното движение: интервал време, изминат път, преместване, скорост, ускорение. Видове движения.

  2. Движение по окръжност и величини, които го характеризират: период, честота, ъгъл на завъртане, ъглова и линейна скорост, ъглово и линейно ускорение. Равномерно движение по окръжност.

  3. Първи принцип на динамиката. Сила. Маса. Втори принцип на динамиката. Трети принцип на динамиката. Видове механични сили: сила на тежестта, на нормален натиск, на реакция на опората, на сухо триене при хлъзгане и търкаляне, на опън, еластична и центростремителна сила.

  4. Импулс на тяло и импулс на сила. Втори принцип на динамиката, написан с импулс. Момент на импулс и момент на сила спрямо точка и ос. Връзка между тях. Двойка сили.

  5. Инерциални отправни системи. Трансформация на координатите и времето, на скоростта, ускорението и силата. Принцип на относителност на Галилей. Система от материални точки: дефиниция, видове. Център на масите, импулс, момент на импулса и момент на силите на система.

  6. Механична работа: елементарна, обща работа, графично представя-не. Мощност: средна и моментна.

  7. Работа за изменение скоростта на тяло. Кинетична енергия: на едно тяло, на система от тела. Теорема за изменението на кинетичната енергия.

  8. Работа на силата на тежестта и на еластичната сила. Консервативни и неконсервативни сили. Потенциална енергия на тяло и система от тела във външно потенциално поле. Потенциална енергия на взаимодействието. Теорема за изменението на потенциалната енергия.

  9. Пълна механична енергия. Закон за изменение и закон за запазване на механичната енергия.

  10. Закон за запазване на импулса и закон за запазване момента на импулса. Реактивна сила, принцип на реактивното движение.

  11. Движение в неинерциални системи: закон за трансформация на координатите, скоростта и ускорението. Теорема на Кориолис. Инерчни сили, втори принцип на динамиката в неинерциални системи. Пример за неинерциална система, движеща се транслационно.

Механика на идеално твърдо тяло

  1. Кинематика на идеално твърдо тяло. Видове движения на идеално твърдо тяло. Теорема за разлагане на движението. Пример.

  2. Динамика на идеално твърдо тяло: основни закони. Събиране на сили и резултантна сила. Условия за равновесие на идеално твърдо тяло.

  3. Въртене на идеално твърдо тяло около постоянна ос: основно уравнение, инерчен момент на тялото спрямо оста, пример, свободни оси на въртене, понятие за тензора на инерчните моменти, кинетична енергия и работа при въртене. Аналогия с механиката на материална точка.

  4. Деформируемо твърдо тяло – видове деформации: еластична, плас-тична. Еластична деформация на опън (свиване). Закон на Хук, модул на Юнг и Поасон. Обемно свиване. Еластична деформация при хлъзгане – модул на деформацията. Връзка между еластичните модули. Други видове еластични деформации.

  5. Пластични деформации – връзка между напрежението и относител-ната деформация. Зависимост на деформацията от вида на веществото, температурата и времето за действие. Механичен хистерезис.

Механика на флуидите

  1. Флуидостатика: основни понятия: натиск, налягане, плътност, сви-ваемост. Закон на Паскал. Хидравлична преса. Хидростатично налягане. Скачени съдове. Атмосферно налягане. Закон на Архимед. Плаваемост на телата.

  2. Кинематика на флуиди. Описание на движението – методи на Лагранж и Ойлер. Видове движения на флуиди: стационарно и нестацио-нарно, ламинарно и турбулентно. Число на Рейнолдс. Поле на скоростите, токова линия и токова тръба. Масов и обемен поток. Уравнение на непре-къснатост.

  3. Динамика на идеален несвиваем флуид. Потенциално движение: основно уравнение, потенциал на скоростта, уравнение на Лаплас. Цирку-лация на скоростта.

  4. Уравнение на Бернули. Следствия: тръба на Вентури, всмукващо действие на флуида, водоструйна помпа, пулверизатор, тръба на Пито, изтичане на течност през тесен отвор в съд (формула на Торичели). Закон за запазване на енергията, импулса и момента на импулса при течности. Хидравличен удар, водни турбини. Реактивна сила. Сегнерово водно колело.

  5. Динамика на реален несвиваем флуид. Сили на вътрешно триене. Движение на реален флуид – закон на Нютон. Ламинарно движение на реален флуид по тръба – закони на Поазьой. Вихрово движение: видове, свойства.

  6. Движение (обтичане) на тяло във флуид. Челно съпротивление и подемна сила. Движение в идеален флуид – парадокс на Ойлер-Даламбер. Движение в реален флуид. Видове челно съпротивление: поради триене при малки скорости (закон на Стокс), поради вихрово съпротивление, поради ударна вълна. Подемна сила: ъгъл на атака, ефект на Магнус, циркулация на флуида около тялото.

Механични трептения и вълни

  1. Механични трептения. Хармонично трептение на материална точка: кинематика и динамика. Собствени трептения на механична система. При-мери: пружинно и математическо махало.

  2. Събиране на хармонични трептения: с еднакви честоти и направле-ния, с близки честоти и еднакви направления – биене, с еднакви честоти и перпендикулярни направления, с различни честоти и перпендикулярни на-правления – фигури на Лисажу. Теорема на Фурие.

  3. Затихващи хармонични трептения: дефиниция, видове, диферен-циално уравнение и неговото решение. Амплитуда, период, честота, време на релаксация, логаритмичен декремент на затихване и фактор на добро-качественост на затихващото периодично трептение. Апериодични трепте-ния.

  4. Принудени хармонични трептения: дефиниция, диференциално уравнение и неговото решение, амплитуда и фаза на принудените треп-тения и зависимостта им от честотата. Резонанс.

  5. Механични вълни: дефиниция, напречна и надлъжна вълна, основни величини, честота, скорост и дължина на вълната. Видове вълни според формата на вълновите повърхности.

  6. Уравнение на хармонична вълна: плоска, сферична. Диференциално вълново уравнение. Фазова и групова скорост. Дисперсия. Повърхнинни водни вълни.

  7. Енергетични характеристики на вълната: пренесена енергия, плът-ност на енергията, поток на енергията, плътност на потока енергия, интен-зитет на вълната. Класически ефект на Доплер.

  8. Събиране на трептенията – принцип на суперпозицията, пример. Интерференция на вълни и условия за нея, пример, условия за максимална и минимална амплитуда при интерференция. Стояща вълна: получаване, условия за върхове и възли.

  9. Принцип на Хюйгенс. Дифракция на вълни през отвори и покрай прегради. Отражение и пречупване на вълни.

Молекулна физика и термодинамика



  1. Основи на молекулната физика: принципи на молекулно-кинетич-ната теория. Атоми и молекули – основни величини. Топлинно движение на молекулите. Междумолекулни сили. Строеж на газове, течности и твър-ди тела. Основно уравнение на молекулно-кинетичната теория за наляга-нето на идеалния газ.

  2. Разпределение на Болцман за молекулите във външно потенциално поле. Барометрична формула.

  3. Разпределение на Максуел за молекулите по скорости и по кинетич-на енергия. Най-вероятна, средна и средноквадратична скорост. Разпреде-ление на Максуел-Болцман.

  4. Междумолекулни сблъсквания. Ефективно сечение. Дължина на сре-ден свободен пробег.

  5. Свойства на повърхностиня слой на течностите. Кохезионно наляга-не и повърхностно напрежение. Мокрене и немокрене. Допълнително наля-гане под изкривена повърхност на течност – формула на Лаплас. Капиляр-ни явления.

  6. Термодинамика. Основни понятия: термодинамична система, термо-динамични параметри, термодинамично състояние: равновесно и неравно-весно, уравнение на състоянието, видове термодинамични процеси: равно-весен и неравновесен, обратим и необратим, цикличен, изопроцес. Темпе-ратура и видове температурни скали. Уравнение за състоянието на идеал-ния газ.

  7. Вътрешна енергия. Работа в термодинамиката. Топлообмен. Първи принцип на термодинамиката. Закон за запазване на енергията Топлинни двигатели.

  8. Приложение на първия принцип на термодинамиката при изопро-цеси с идеален газ. Моларни топлоемности. Уравнение на Майер и уравне-ние на Поасон.

  9. Явления на пренос: Топлопроводност, дифузия и вътрешно триене: уравнения и коефициенти.

  10. Реални газове. Уравнение на Ван дер Ваалс. Изотерми. Критична температура. Метастабилни състояния.

  11. Фаза и фазови преходи. Изпарение и втечняване, равновесие между пара и течност. Наситени пари. Топене и кристализация. Уравнение на Клапейрон-Клаузиус. Диаграма на фазовите преходи. Тройна точка.

Електричество и магнетизъм



  1. Електростатика. Електричен заряд, основни величини. Закон за запазване на заряда. Закон на Кулон. Принцип на суперпозицията.

  2. Електростатично поле: дефиниция. Интензитет на полето, интензи-тет на полето на точков и произволен заряд. Сила, действаща на заряд в електростатично поле. Електрически силови линии: дефиниция, свойства, примери. Поток на интензитета на полето.

  3. Работа на електростатичната сила. Потенциална енергия на точков заряд в полето. Потенциал на електростатичното поле: дефиниция, потен-циал на полето на точков и произволен заряд, работа на електростатич-ната сила при движение на заряд в полето, напрежение. Еквипотенциални повърхнини: дефиниция, свойства, примери. Връзка между интензитета и потенциала на полето.

  4. Теорема на Гаус в интегрална и диференциална форма. Приложения. Теорема за циркулацията на интензитета на полето.

  5. Електростатични свойства на веществото: видове заряди и вещес-тва. Диелектрик в електростатично поле: електрически дипол, полярни и неполярни молекули, поляризация на диелектрика, електрическа индук-ция. Теорема на Гаус за електрическата индукция.

  6. Проводник в електростатично поле. Равновесно разпределение на за-рядите в проводника. Електрически капацитет. Кондензатори. Енергия на електростатичното поле.

  7. Постоянен електрически ток: дефиниция, големина и посока на тока, електродвижещо напрежение, физически процеси във веригата на постоян-ния ток.

  8. Закони на Ом в диференциална и интегрална форма. Работа и мощ-ност на постоянния ток. Закон на Джаул-Ленц.

  9. Постоянни магнити, магнитно поле. Магнитно поле на постоянния ток, опит на Оерщед. Източник на магнитното поле. Магнитна индукция на полето. Магнитни линии: дефиниция, свойства, примери.

  10. Закон на Био-Савар за магнитната индукция на полето, създавано от токов елемент и проводник с ток. Примери. Магнитно поле на движещ се заряд.

  11. Закон на Ампер за магнитната сила, действаща на токов елемент и проводник с ток в постоянно магнитно поле. Токова рамка в магнитно поле. Магнитна сила, действаща на движещ се заряд в полето.

  12. Магнитни свойства на веществото. Диа-, пара- и феромагнетизъм.

  13. Магнитен поток. Основни закони за постоянното магнитно поле в диференциална и интегрална форма.

  14. Електромагнитна индукция: опити на Фарадей, индуциран ток и електродвижещо напрежение. Закон на Фарадей и правило на Ленц. Обяснение на електромагнитната индукция.

  15. Индуктивност на проводник и соленоид. Самоиндукция: дефиниция, големина и посока на самоиндуцирания ток и напрежение. Енергия на маг-нитното поле.

  16. Ток на отместване. Електромагнитно поле. Уравнения на Максуел за електромагнитното поле. Електромагнитни вълни: плоска вълна.

Литература:



  1. “Учебник по физика”, проф. д-р М. Надолийски, доц. д-р З. Пейков, УАСГ, София, 2011 г.

май, 2011 г. Изготвил:



София /доц. д-р З. Пейков/





Каталог: UACEG site -> acadstaff -> userfiles
userfiles -> Curriculumvita e трифон Славчов Германов Професор, д-р-инженер
userfiles -> Определението за карта1 Станислав Василев
userfiles -> Determination of ecological flow after the intake for the small-scale hydropower plant "manastirska"
userfiles -> Годишник на университета по архитектура, строителство и геодезия – софия 2002-2004 annuaire de l’universite d’architecture, de genie civil et de geodesie – sofia
userfiles -> Задача по пиис на Иван Петров Иванов студент от специалност ссс, I курс, 10 група, ф. №11222
userfiles -> Рубрика Повишаване на изискванията за безопасност на водните системи и екипировка


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница