Закон за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите Обн., Дв, бр. 133 от 11. 11. 1998 г., изм и доп., бр. 85 от 17. 10. 2000 г., в сила от 17. 10. 2000 г кн. 12/98 г., стр. 299 т. 1, р. 6, №640 Глава първа



Дата15.10.2018
Размер111.79 Kb.
#87798
ТипЗакон
ЗАКОН за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите
Обн., ДВ, бр. 133 от 11.11.1998 г., изм. и доп., бр. 85 от 17.10.2000 г., в сила от 17.10.2000 г.

кн. 12/98 г., стр. 299

т. 1, р. 6, № 640
Глава първа

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл. 1. (1) Този закон урежда контрола върху дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите в Република България, осъществявани от физически, юридически лица и търговци по смисъла на Търговския закон.

(2) Този закон не се прилага за Министерството на вътрешните работи и за въоръжените сили на Република България.

Чл. 2. Дейности с други общоопасни средства, които могат да предизвикат поражения, подобни на тези, причинявани от взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, се уреждат със закон.

Чл. 3. (1) Взривните вещества са такива химически съединения или смес от съединения, които при определени условия са способни на бързо саморазпространяващо се химическо превръщане с отделяне на голямо количество топлина и с високо налягане на газообразни продукти с разрушително или метателно действие.

(2) Според целите взривните вещества се използват за:

1. промишлени цели - индивидуални взривни вещества или смеси, или сплави от тях, които се използват при добив на рудни и нерудни изкопаеми, както и за разрушаване на сгради и съоръжения;

2. специални цели - индивидуални взривни вещества или смеси, или сплави от тях, които се използват за производство на взривни изделия и боеприпаси с военно предназначение;

3. културни цели - индивидуални взривни вещества или смеси, или сплави от тях, които се използват за производство на изделия, предизвикващи димни, звукови, светлинни или други ефекти при театрални постановки, филмови и телевизионни продукции, шоу-програми и др.

Чл. 4. Огнестрелните оръжия са технически уреди, които чрез използване на енергия на взривни вещества могат да изхвърлят твърди предмети, причиняващи механично поразяване на целта.

Чл. 5. (1) Според предназначението, субектите, които го използват, и техническата му характеристика огнестрелното оръжие е за служебни или за граждански цели.

(2) За служебни цели се използва огнестрелно оръжие с определени характеристики, предоставено на юридически лица и на търговци по смисъла на Търговския закон за охрана на собствеността, защита на живота и здравето на личността, както и за други разрешени дейности.

(3) За граждански цели се използва огнестрелно оръжие с определени характеристики, предоставено на физически и юридически лица и на търговци по смисъла на Търговския закон за самоотбрана, ловни, спортни и културни нужди:

1. оръжията за самоотбрана са пистолети, револвери и гладкоцевни пушки;

2. оръжията за ловни цели са гладкоцевни и нарезни пушки;

3. оръжията за спортни цели са пистолети, револвери, гладкоцевни и нарезни пушки;

4. оръжията за културни цели, използвани за филмови и телевизионни продукции, театрални спектакли, колекциониране и други културни прояви, са всички видове пистолети, револвери, гладкоцевни и нарезни пушки и автоматично оръжие.

(4) За изпълнение на охранителни дейности с висока степен на опасност за охранявания обект и охраняващите го министърът на вътрешните работи може да разреши използването на огнестрелно оръжие с автоматична стрелба.

Чл. 6. (1) Боеприпасите са съвкупност от взривни вещества и други елементи, както и твърди предмети, които самостоятелно или изхвърлени от оръжие или друго техническо устройство имат разрушително, запалително, отровно, разяждащо, задушливо, упойващо, сълзотворно и друго увреждащо действие или светлинен и звуков ефект.

(2) Видът и броят на боеприпасите, разрешени за служебни или граждански цели за единица оръжие, се определят с правилника за прилагане на закона.

Чл. 7. (1) Разрешенията за дейностите по този закон се издават от Министерството на вътрешните работи за определен срок при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

(2) Получените по този закон разрешения могат да бъдат използвани единствено от лицата, на които са предоставени. Преотстъпването на разрешения или на права по тях на друго лице прави разрешенията невалидни.

(3) Разрешенията важат само за посочените в тях видове дейности.

(4) Министерският съвет може да забрани или ограничи дейностите по този закон с определени видове взривни вещества, оръжия и боеприпаси, когато това се налага от обществения интерес или поети от страната международни задължения.

(5) Отказът за издаване на разрешенията за дейностите по този закон или отнемането им може да се обжалва по реда на Закона за административното производство.

Чл. 8. (1) Контролът върху дейностите с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите се осъществява от министъра на вътрешните работи или упълномощени от него лица.

(2) Министерският съвет може да възлага и на други държавни органи упражняване на контрол върху дейностите по ал. 1.

(3) При извършване на контрола контролните органи:

1. изискват информация, необходима за провеждането на контрола;

2. извършват проверка на взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите заедно с документите за тях;

3. сезират органите на прокуратурата при наличие на данни за извършено престъпление;

4. изискват достъп до помещенията, в които се съхраняват взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси.

(4) Контролните органи са длъжни да не разгласяват служебната, производствената и търговската тайна на проверяваните лица.

Глава втора

ДЕЙНОСТИ С ВЗРИВНИ ВЕЩЕСТВА, ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИ

Раздел I

Производство, търговия и пренасяне

Чл. 9. (Отм. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.).

Чл. 10. (1) Производството на и търговията с взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се извършва само от търговци по смисъла на Търговския закон въз основа на разрешения, издадени при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

(2) Търговците са длъжни:

1. да водят специализирана отчетност за всяко произведено и реализирано количество и да вземат нормативно установени мерки за сигурност;

2. да осигуряват дейностите по производството и съхранението на взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите с въоръжена охрана;

3. да осъществяват изграждането, оборудването, приемането на складове за съхранение и магазини за търговия на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

Чл. 11. (1) Пренасянето на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се извършва с разрешение от Министерството на вътрешните работи.

(2) Пренасянето на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се извършва с въоръжена охрана.

Чл. 12. Разрешения за производство, търговия и пренасяне на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси не се издават, а издадените се отнемат от еднолични търговци, които:

1. (доп. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) са осъждани за умишлено престъпление от общ характер или срещу тях има образувано предварително или полицейско производство за умишлено престъпление от общ характер;

2. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) са укрили доходи, печалби, имущество и сделки с тях от данъчните органи, което е установено с влязъл в сила данъчен ревизионен акт или с влязло в сила наказателно постановление, ако от влизането им в сила не е изтекъл едногодишен срок;

3. страдат от психическо заболяване;

4. системно употребяват алкохол, наркотични или психотропни вещества;

5. системно или грубо нарушават обществения ред;

6. с действията си застрашават националната сигурност.

Чл. 13. Разрешения за осъществяване на дейности по чл. 12 не се издават, а издадените се отнемат на търговски дружества, когато:

1. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) са укрили доходи, печалби, имущество и сделки с тях от данъчните органи, което е установено с влязъл в сила данъчен ревизионен акт или с влязло в сила наказателно постановление, ако от влизането им в сила не е изтекъл двугодишен срок;

2. съдружник, управител или член на управителния орган е лице, което:

а) (доп. - ДВ, бр. 85 от 2000 г.) е осъждано за умишлено престъпление от общ характер или срещу което има образувано предварително или полицейско производство за умишлено престъпление от общ характер;

б) страда от психическо заболяване;

в) системно употребява алкохол, наркотични или психотропни вещества;

г) системно или грубо нарушава обществения ред;

д) с действията си застрашава националната сигурност.

Раздел II

Придобиване, съхраняване, носене и употреба на взривни вещества,

огнестрелни оръжия и боеприпаси

Чл. 14. (1) Юридическите и физическите лица могат да придобиват, съхраняват и употребяват взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси за охрана, самоохрана, промишлени, ловни, спортни и културни цели.

(2) На служителите на юридически лица, на физическите лица и на едноличните търговци се разрешава да носят огнестрелно оръжие за целите по ал. 1.

Чл. 15. (1) Който намери взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, е длъжен незабавно да уведоми органите на Министерството на вътрешните работи, без да нарушава месторазположението им.

(2) При наследяване на вещите по ал. 1 наследникът е длъжен в срок седем дни от откриване на наследството да поиска разрешение от органите на Министерството на вътрешните работи за съхраняването или носенето им.

(3) В срока по ал. 2 се иска разрешение и когато огнестрелното оръжие е придобито като награда.

Чл. 16. (1) Разрешения за придобиване, съхраняване, носене и употреба на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси не се издават, а издадените се отнемат от физическите лица, включително едноличните търговци:

1. в случаите на чл. 12;

2. на лица, ненавършили пълнолетие.

(2) Разрешения за осъществяване на дейности по ал. 1 не се издават на юридически лица в случаите на чл. 13.

Чл. 17. (1) Взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, за които е отказано подновяването на разрешения, се изземват от полицейските органи с документ и се съхраняват по установения ред.

(2) Собственикът на вещите по ал. 1 може да прехвърли собствеността върху взривните вещества в срок шест месеца, а върху оръжията и боеприпасите - в срок една година от изземването, на юридически лица и физически лица, имащи разрешения за придобиване.

(3) В случаите, когато собственикът не прехвърли собствеността в сроковете по ал. 2, вещите остават в полза на държавата.

Чл. 18. Който изгуби взривни вещества, огнестрелно оръжие и боеприпаси или разрешението за дейности с тях, е длъжен незабавно да уведоми органите на Министерството на вътрешните работи.

Раздел III

Внос, износ и транзитен превоз на взривни вещества, огнестрелни

оръжия и боеприпаси

Чл. 19. Полицейските разрешения за внос, износ и транзитен превоз на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се издават от Министерството на вътрешните работи при наличие на разрешение, издадено при условия и по ред, определени в Закона за контрол над външнотърговската дейност с оръжие и със стоки и технологии с възможна двойна употреба и правилника за прилагането му.

Чл. 20. Внос, износ и транзитен превоз на взривни вещества, използвани за промишлени цели, огнестрелни оръжия с ловно, спортно и културно предназначение и боеприпасите за тях, освен тези за ловно-нарезни оръжия, се извършват с разрешение от Министерството на вътрешните работи при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

Чл. 21. (1) Граничният контрол при извършване на дейностите по чл. 20 се осъществява от органите на Министерството на вътрешните работи и Министерството на финансите.

(2) При нарушение на установения граничен режим на вноса, износа или транзитния превоз на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси те се задържат и се предават на Министерството на вътрешните работи.

Раздел IV

Ремонтни дейности, бракуване и унищожаване

Чл. 22. Разрешения за ремонтни дейности на огнестрелни оръжия не се издават, а издадените се отнемат от еднолични търговци в случаите на чл. 12, а от търговските дружества - в случаите на чл. 13.

Чл. 23. Бракуването и унищожаването на негодните взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси се извършва при условия и по ред, определени с правилника за прилагане на закона.

Глава трета

ПРИНУДИТЕЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ МЕРКИ И

АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Чл. 24. (1) Министърът на вътрешните работи или упълномощени от него лица могат да спират извършването на определени дейности с взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси при системни нарушения на този закон или правилника за прилагането му.

(2) Заповедите по ал. 1 се издават, обжалват и изпълняват по реда на Закона за административното производство.

Чл. 25. (1) Огнестрелното оръжие се изземва, а разрешението се отнема за срок една година, когато се употребява не по предназначение или по начин, създаващ опасност за живота и здравето на гражданите.

(2) Когато деянието по ал. 1 е извършено след употреба на алкохол или други упойващи вещества, огнестрелното оръжие се изземва и разрешението се отнема за срок от пет до десет години.

(3) При повторно деяние по ал. 2 разрешителното се отнема завинаги.

Чл. 26. Който наруши разпоредбите на този закон или правилника за прилагането му относно реда за производството, търговията, съхранението и употребата на взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, или с имуществена санкция в размер от 1000 до 5000 лв.

Чл. 27. Който наруши разпоредбите на този закон или правилника за прилагането му относно реда за придобиване, носене и за извършване на ремонтни дейности на огнестрелни оръжия, се наказва с глоба от 200 до 500 лв., ако не подлежи на по-тежко наказание, или с имуществена санкция от 500 до 1000 лв.

Чл. 28. Който извършва дейностите по чл. 10 и 11 без съответното разрешение, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв. или имуществена санкция от 1000 до 5000 лв.

Чл. 29. (1) Който носи огнестрелно оръжие на законно основание, но без да е придружено със съответното разрешение от Министерството на вътрешните работи, се наказва с глоба до 100 лв.

(2) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е от 100 до 200 лв.

(3) При системни нарушения по ал. 1 глобата е от 200 до 500 лв. и отнемане на разрешението за срок от една година.

Чл. 30. Който изгуби взривни вещества, огнестрелни оръжия или боеприпаси и не уведоми незабавно органите на Министерството на вътрешните работи, се наказва с глоба от 200 до 500 лв.

Чл. 31. Който откаже да предостави за проверка взривни вещества, огнестрелни оръжия, боеприпаси или документите за тях, се наказва с глоба от 100 до 200 лв. или с имуществена санкция от 200 до 500 лв.

Чл. 32. (1) Нарушенията се констатират с актове, съставени от органите на Министерството на вътрешните работи.

(2) Въз основа на съставените актове министърът на вътрешните работи или упълномощените от него лица издават наказателни постановления.

(3) Съставянето на актовете, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления става по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на този закон:

1. "Повторно" е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за същото по вид нарушение.

2. "Системно" е извършването на три или повече нарушения в продължение на две години.

§ 2. Към ловните оръжия с нарезна цев се приравняват и ловните гладкоцевни оръжия с допълнително монтирана нарезна цев.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 3. Този закон отменя Закона за контрол над взривните вещества, оръжията и боеприпасите (обн., ДВ, бр. 128 от 1950 г.; попр., бр. 137 от 1950 г.; изм. и доп., бр. 51 от 1965 г., бр. 26 от 1968 г., бр. 62 от 1997 г. и бр. 11 от 1998 г.).

§ 4. Лицата, които имат издадени разрешения за дейности с взривни вещества, огнестрелни оръжия и боеприпаси, в срок шест месеца от влизането в сила на закона подават заявления за привеждане на разрешенията в съответствие с този закон.

§ 5. За издаване на разрешения по този закон и за продължаване на сроковете им се събират такси в размер, определен от Министерския съвет.

§ 6. В Министерството на вътрешните работи и във въоръжените сили на Република България осъществяването на дейностите, свързани с взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите и контролът над тях, се извършва при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.

§ 7. Разрешава се на офицерите и сержантите от Министерството на вътрешните работи и на кадровите военнослужещи от въоръжените сили, прослужили не по-малко от 10 години, както и на уволнените да закупят огнестрелно оръжие. Дисциплинарно уволнени служители кандидатстват за разрешително по общия ред, предвиден в закона.

§ 8. Разпоредбите на този закон не се отнасят за историческите преднопълнещи се огнестрелни оръжия (образци до 1890 г.).

§ 9. В срок три месеца от влизането в сила на закона Министерският съвет приема правилник за прилагането му.

§ 10. Изпълнението на закона се възлага на Министерския съвет и на министъра на вътрешните работи.

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

към Закона за деноминация на лева

(ДВ, бр. 20 от 1999 г., доп., бр. 65 от 1999 г., в сила от 5.07.1999 г.)

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 1999 г.) С влизането в сила на закона всички числа в стари левове, посочени в законите, влезли в сила преди 5 юли 1999 г., се заменят с намалени 1000 пъти числа в нови левове. Замяната на всички числа в стари левове с намалени 1000 пъти числа в нови левове се прилага и за всички закони, приети преди 5 юли 1999 г., които са влезли или ще влязат в сила след 5 юли 1999 г.

(2) Органите, приели или издали подзаконови нормативни актове, влезли в сила преди 5 юли 1999 г. и в които има числа в левове, да направят произтичащите от този закон изменения в тях така, че измененията да се прилагат от датата на влизането в сила на закона.



. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

§ 7. Законът влиза в сила от 5 юли 1999 г.
Каталог: Svoboden dostap -> Normativi -> normativni dokumenti -> zakoni
zakoni -> Закон за изменение и допълнение на Закона за чуждестранните инвестиции (обн., Дв, бр. 97 от 1997 г.; попр., бр. 99 от 1997 г.; изм., бр. 29 и 153 от 1998 г., бр. 110 от 1999 г и бр. 28 от 2002 г.) Път до документа
normativni dokumenti -> Заповед № рд-02-14-802 от 30. 12. 2003 г
normativni dokumenti -> Наредба №1 от 04. 2004 г за определяне на минимални цени в устройственото планиране и инвестиционното проектиране
zakoni -> Закон за Министерството на вътрешните работи
normativni dokumenti -> Н а р е д б а №4 от 20 февруари 1995 г
zakoni -> Решение №5 на Конституционния съд от 1996 г.; изм., бр. 44 от 1996 г., бр. 117 от 1997 г., бр. 153 от 1998 г., бр. 50 от 1999 г
zakoni -> Закон за техническите изисквания към продуктите Обнародван, дв, бр. 86 от 1 октомври 1999 г. Глава първа Общи положения Чл. Този закон урежда


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница