Закон за обществените поръчки испа инструмент за структурна политика за предприсъединяване



страница1/6
Дата15.10.2018
Размер384.5 Kb.
#88251
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6


ДОКУМЕНТАЦИЯ

ЗА УЧАСТИЕ В ОТКРИТА ПРОЦЕДУРА ЗА ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНА ПОРЪЧКА ПО ЗОП С ПРЕДМЕТ:
ПРОЕКТИРАНЕ И ИЗГРАЖДАНЕ НА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ ГР. ВИДИН”

КНИГА II. ТЕХНИЧЕСКИ СПЕЦИФИКАЦИИ

РАЗДЕЛ 1. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ


СПИСЪК СЪС СЪКРАЩЕНИЯТА

МОСВ Министерство на околната среда и водите

ПСОВ Пречиствателна станция за отпадъчни води

ЗОП Закон за обществените поръчки

ИСПА Инструмент за структурна политика за предприсъединяване

ГД Гражданско дружество

EЖ Еквивалент жители

ЗУТ Закон за устройство на територията

ПС Помпена станция

РУ Разпределително устройство

ПРУ Първичен радиален утаител

ВРУ Вторичен радиален утаител

РАУ Рециркулираща активна утайка

ИАУ Излишна активна утайка

МТ Метантанк

БПК5 Биохимично потребен кислород

ХПК Химически потребен кислород

НВ Неразтворени вещества

ОВК Отопление, вентилация и климатизация

КИП и А Контролно-измерителни прибори и Автоматика

ИзУ Изгнила утайка

ТС Технически спецификации

SCADA Supervisory Control And Data Acquisition/ Диспечерско управление и събиране на данни
МЕРНИ ЕДИНИЦИ

m метра

l/h/d литра на жител на ден

m3/d кубични метра на ден

m3/h кубични метра на час

kg/d килограма на ден

mg/l милиграма на литър

dB(A) децибели, измерени по A скала на натоварване

Cd/m2 повърхностно осветление в кандели на кв. Метър


1. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ

1.1. ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ И ОБХВАТ НА РАБОТАТА

1.1.1. Обосновка за нуждата от проекта

1.1.1.1. Общи данни и кратко описание на проект «Рехабилитация и разширяване на водоснабдителната и канализационната системи във Видин, България»
Област Видин е разположена в най-северозападната част на Република България, има площ от 3032,9 km2 (към 31.12.2000 г.) и население 131 215 жители (според данните от преброяването през 2011 г). Състои се от 11 общини, сред които водеща по отношение на функции и значимост е община Видин.

Територията на община Видин заема площ от 50 130,1 хектара. Разположена е по поречието на Дунав, в частта, в която реката тече в посока север-юг. Бреговата ивица е с дължина около 47 km, от които 11 km са висок бряг, а останалата част от 36 km – ниски и укрепени срещу високи нива на реката брегове.

В община Видин има 34 населени места, сред които два града – Видин и Дунавци, и 32 села.

Град Видин и прилежащата му територия са разположени на висока заливна тераса на р. Дунав, заета от бреговата ивица и алувиалната Видинска низина, която е дълга около 20 км и се намира на 30-35 m надморска височина. Наклонът на терена е от 0,5 до 1,5%. Хоризонталната сегментация е около 2 km/ km2, а вертикалната – 5-10 m. Преди изграждането на предпазните диги по българския бряг на Дунав, поради незначителната надморска височина и низинния релеф, общината и плодородната низина са търпели чести наводнения. Понастоящем са изградени около 37 km предпазни съоръжения – диги по брега на р. Дунав. Извършена е корекция на притоците на р. Дунав, които крият потенциален риск от наводнения.

Градската част на Видин и прилежащите й части – промишлените и брегови зони, разположени от брега на р. Дунав до големия отводнителен канал, опасващ града от запад, попадат в най-ниската част на Видинската низина. Тя е образувана от отлагания на р. Дунав. Теренът е равен, с денивелация 1,0 – 2,0 m. Абсолютната надморска височина в региона е между 29,0 и 32,0 m.

Западната дунавска равнина има умерено-континентален климат. Континенталният характер на климата се изразява с относително студена зима и горещо лято.

Средно годишната температура е 11.1ºC. Средната температура на най-студения месец – януари е (-1.9)ºC. Най-ниската максимална температура през зимата по време на антициклон и снежна покривка достига до (20-25) ºC под нулата, а при много студени зими до 30ºC.

Въпреки студената зима, благодарение на ниското морско равнище и бързо нарастващия ден, пролетта настъпва сравнително рано, тъй като температурата на въздуха се повишава бързо. Средно 20-22 дни от април са със средна двадесет и четири часова температура над 10 градуса и около 8-10 дни – над 15ºC.

През юли средната двадесет и четири часова температура е 22,8ºC. При по-интензивно затопляне максималните температури достигат средно до 36ºC и лятото тук е спокойно и горещо.

Есенното намаление на температурите става със същия темп както пролетното повишение. Средната двадесет и четири часова температура пада под 10ºC към 20-25 октомври и под 5ºC към 15-20 ноември. Първите есенни застудявания се настъпват средно дори в края на октомври или началото на ноември.

Най-ниските стойности на влажността на въздуха са през летните месеци – 58% до 68%, когато температурите са най-високи, което води до голямо изпарение. През зимния период влажността на въздуха достига 81-90%, температурите са най-ниски, което също води до ниски стойности на недостига на влажност, от 0.9 до 2.9 мм

В хидрогеоложко отношение разглежданата територия, предмет на инвестиционното предложение, попада в западната част на Северобългарския артезиански басейн в Долнодунавската артезианска област. Хидрогеоложките условия се характеризира с порови и карстови подземни води.

Отношение към бъдещото строителство и експлоатация на предвижданата ПСОВ ще имат предимно поровите подземни води, обособени в подземно водно тяло с код BG1G0000Qal002 - Видинска низина.То е разпространено повсеместно в границите на изграждащите низината алувиални чакълесто-песъчливи и глинести образувания, които продължават и в съвременното корито на р. Дунав. Подземните води са безнапорни. Подхранват се от атмосферни валежи и са в пряка хидравлична връзка с реката – при високи водни стоежи се подхранват от нея, а при ниски водни стоежи - се дренират в реката.

Основни водни течения през проучваната територия са р.Дунав и долните течения на р.Тополовец и р.Войнишка. Последните две са малки, както по водосбор, така и по водни количества. През лятото водите им силно намаляват.

Средният многогодишен отток на р.Дунав при навлизане във Видинската низина е 5727 куб.м/сек. Максимумът на месечния отток е през м.април.

Общата минерализация на водите на р.Дунав се колебае от водните стоежи.

Хидробиологичният мониторинг на повърхностните води определя водата на р.Дунав като средно замърсена (III категория); средното и долно течение на р.Войнишка също, а водата в долното течение на р.Тополовец - слабо замърсена (II категория).

Проследявайки средногодишните стойности на качеството на водата на р.Дунав се вижда, че на входа в Р.България при Ново село и на изхода при Силистра, качеството на водата на р.Дунав се променя незначително, което се дължи няколко фактора:



  • самопречиствателни свойства на реката;

  • незначително дялово участие на Р.България в замърсеността на водата на р.Дунав;

  • тенденция към слабо подобряване качеството на водата на вливащите се в р.Дунав български реки. Това се дължи на техническо и технологично обновление на производствените процеси и изграждане на пречиствателни съоръжения, а най- вече на преустановяване дейността на неефективни, силно замърсяващи производства, силно намаляване на промишленото производство.

Основни източници на замърсяване на повърхностните води са:

  • заустване на непречистени или частично пречистени производствени и битови отпадъчни води. Годишно в р.Дунав от гр. Видин се заустват около 2630000 м3/год. отпадъчни непречистени битови и производствени води;

  • използване на органични торове в селското стопанство.

  • депониране на отпадъци в нерегламентирани сметища.

След гр. Видин водите в р. Дунав се замърсяват от директно заустване на отпадъчните непречистени води от града и са със завишени показатели по отношение на БПК5 и биогенни елементи (азотни и фосфорни съединения).

Проектът за рехабилитация и разширяване на водоснабдителната и канализационната системи във Видин, България се изпълнява и финансира по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, Приоритетна ос 1. Предвидените в проекта мерки ще помогнат България да постигне съответствие с европейското законодателство в областта на околната среда, по-специално по отношение на директивите за питейната вода и директивите за пречистване на градските отпадъчни води.

Общите цели на проекта са:

В сектор водоснабдяване:

- Осигуряване на населението с питейна вода в достатъчно количество и качество;

- Ограничаване на загубите на вода по водопроводната мрежам

- Намаляване на рисковете за здравето на населението чрез намаляване на авариите по тръбите, респективно намаляване броя на прекъсванията на водоподаването.


В сектор отпадъчни води:

- Намаляване замърсяването на водите в р. Дунав чрез осигуряване на Пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ), която да изпуска пречистени води в съответствие с българските стандарти за управление на заустваните води;

- Намаляване на риска от замърсяване на подпочвените и повърхностни води;

- Елиминиране на директното изливане на непречистени отпадъчни води в приемника;

- Подобряване на благоустройствените, хигиенните и екологичните условия на територията на гр.Видин.

Постигането на тези цели ще се осъществи с подобряване на канализационната и водоснабдителната инфраструктура и изграждане на ПСОВ, обслужваща гр.Видин.


1.1.1.2. Съществуваща ситуация

Източниците на отпадъчна вода за пречистване в “Пречиствателна станция за отпадъчни води Видин” са отпадъчните води от гр. Видин. която има изградена смесена канализационна система за битови, промишлени и дъждовни води.

Битовите и дъждовните води се изпомпват в р. Дунав посредством две помпени станции. Теренът на гр. Видин е равнинен с разлика между най-високата и най–ниската кота от 7 м. Това е наложило проектирането и изпълнението на канализационна мрежа с минимални наклони.

За да се намали нивото на подпочвените води, колекторите са проектирани с дренажни канали, които се заустват в ревизионната шахта на смесената канализационна система. Това в голяма степен води до разреждане на битовите отпадъчни води.




Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница