Закон за противовъздушна и химическа защита на населението в Царството. Поставят се основите за създаването на новата институция



Дата25.07.2016
Размер51.13 Kb.
#6751
ТипЗакон
СЪВРЕМЕННИ СХВАЩАНИЯ ЗА СЪЩНОСТТА НА ГРАЖДАНСКАТА ЗАЩИТА
Илия Ц. Илиев
АДРЕС ЗА КОРЕСПОНДЕНЦИЯ: ГЛ. АС. ИЛИЯ Ц. ИЛИЕВ, ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”, КОЛЕЖ–ДОБРИЧ, ТЕЛ:(+359 58) 603209, E-MAIL: ILIYACONEV@ABV.BV;

CONTEMPORARY CONCEPTIONS ABOUT THE ESSENCE OF THE CIVIE PROTECTION
Ilia C. Iliev
Анотация :По проблемите на бедствията се занимават различни институции. Всяка от тях обслужва една или друга страна или вид бедствие. По добре са изучени природните бедствия и много по-рядко се изследват социалните бедствия.
Ключови думи :бедствия, аварии, катастрои. кризи, критични ситуации.
Abstract: Different institutions are dealing with the problems of disasters. Each one of them serve one or another type of disaster . Natural disasters are well studied and much less explore the social disaster.
Key words: disaster, clamages, accidents ,crisis ,crisical situation.

През последните години съществено се увеличава значението на природните бедствия, техногенните, социално - икономическите, транспортните и други катастрофи. Все повече нараства опасността от ядрен, биологичен и химичен тероризъм. Това води до необходимостта от нови знания и умения на всички кадри по проблемите на ефектите на поразяващите фактори, защита и осигуряване на населението при бедствени ситуации.

Исторически данни. Началото на разглеждането на тези проблеми е поставено през 1936 година. На 18 юли Указ № 310 утвърждава "Наредба - закон за противовъздушна и химическа защита на населението в Царството". Поставят се основите за създаването на новата институция.

През годините за организацията на защита следват периоди на изменения, трансформации, организационно структурни промени, подчиненост и нови наименования, но това не променя нейната същност. До 1989 г. задачите, организацията, оборудването на Гражданска отбрана са насочени предимно към защитата на населението от оръжията за масово поразяване при военен конфликт.

След 1991/92 г., в съответствие с демократичните процеси у нас, започна реформирането и преструктурирането на Гражданска отбрана. С решение на Министерския съвет № 419 от 04.12. 1991 г. и Заповед № 57 на Министъра на отбраната от 04.031992г., организацията беше преименувана от Гражданска отбрана на Гражданска защита. Процесите на обновление в Гражданска защита бяха насочени към създаване на условия за защита на населението в мирно време, при възникване на природни бедствия и промишлени аварии, като се запазиха нейните задачи и за военно време. 18 юли е обявен за Ден на Гражданска защита с Решение №95 на Министерския съвет от 22 март 1993 г.

С Постановление № 137 от 06.06.2006 год. на Министерски съвет за приемане на Устройствен правилник на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, Държавна агенция "Гражданска защита" беше структурирана в Главна дирекция "Национална служба гражданска защита" с 28 териториални звена.

Същност и задачи: През годините основните принципи и задачи за изграждане на организацията и за осъществяване на дейността по защита на населението и националното стопанство са териториалният принцип на защита на населението, спазване на нормите и принципите на международното хуманитарно право, разработването на нормативна база по защита на населението и националното стопанство в мирно и военно време, организиране на изграждането, комплектуването, подготовката и използването на органите за управление, формированията и учрежденията на Гражданска защита и поддържането им във висока степен на готовност за провеждане на спасителни и защитни мероприятия и т.н. "Гражданска защита" ръководи дейността по разработването на плановете за защита на населението и националното стопанство, организира защитата на населението, ръководи обучението му по защита и помощ при бедствия, аварии и катастрофи, планира взаимодействието с поделенията на Въоръжените сили при спасителни и аварийни дейности и др. Дирекцията провежда превантивна дейност за недопускане и създаване на условия за намаляване на вредните последици при възникване на критични ситуации, информира населението и държавните органи за възникнали бедствия, аварии и катастрофи, организира подготовката и използването на националните сили за провеждане на спасителни, защитни и ликвидационни мероприятия при стихийни бедствия и аварии и др. В областните дирекции "Гражданска защита" осъществява тясно взаимодействие и координация с териториалните органи на изпълнителната власт и с териториалните структури на министерствата и ведомствата в областта на защитата при бедствия и аварии.

Основните дейности на НС "Гражданска защита" са насочени към защитата на населението, на националното стопанство, на материалните и културните ценности. Службата организира и провежда спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване на бедствия.

Националната служба и нейните териториални структури изпълняват задачи по защитата в мирно и военно време.



"Национална служба Гражданска защита" изпълнява следните задачи:



  1. предупреждение;

  2. оповестяване при бедствия;

  3. операции по издирване и спасяване;

  4. провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при бедствия;

  5. оперативна защита при наводнения;

  6. радиационна, химическа и биологична защита при инциденти и аварии, свързани с опасни вещества и материали;

  7. обучение на населението за начините на поведение и действие при бедствия и прилагане на необходимите защитни мерки;

  8. оповестяване и защита на населението при военно положение;

  9. допълнителни дейности, необходими за осъществяване на планирането и организацията за изпълнение на задачите по защитата;

  10. информационно-аналитична дейност.

Ситуационен център. Към МИС е изграден Ситуационен център за управление при кризи, който е свързан с министерствата, ведомствата, териториалните администрации и структурните звена на организацията в страната. Чрез него се осъществява взаимодействието с местните власти и органите за управление и със съставните части на единната спасителна система. Поддържат се контакти с международни структури за гражданска защита. В състава на центъра е включен Информационно-аналитичен център, където се събира, обработва, анализира и разпределя цялостната информация при възникване на криза и бедствие и се информират държавните и местни органи за управление. В центъра се създават и поддържат информационните фондове.

В осъществяваните контакти с министерствата, научните институти и областните се обменят данни относно:



  • Възникнали кризи и бедствия, както на територията на страната, така и извън нея.

  • Потенциални опасности от възникването на различни по характер бедствия.

  • Състояние на рисковите и потенциално опасни за населението обекти, функциониращи на територията на страната.

  • Нивото на радиационния гама фон.

  • Нивото на водите в язовирите на територията на страната.

  • Нивото на водите, състоянието и възможностите за корабоплаване по река Дунав.

  • Състоянието и степента на замърсяване на околната среда.

  • Метеорологична обстановка и прогнози за развитието й.

  • Състоянието на пътната мрежа и на инфраструктурата при възникване на бедствие.

  • Защитата при бедствия се осъществява чрез:

- провеждане на превантивна дейност;

- провеждане на дейности по защитата;

- координация на действията на единната спасителна система;

- подпомагане и възстановяване при бедствия;



- пълноценно ресурсно осигуряване;

Така основните дейности на НС "Гражданска защита" са насочени към защитата на населението, на националното стопанство, на материалните и културните ценности. Тази служба организира и провежда спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи при възникване на бедствия. Та служи и помага на населението.
Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница