Закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка



страница1/13
Дата17.08.2018
Размер0.54 Mb.
#79865
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Проект!

ЗАКОН

ЗА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ВЪЗПИТАНИЕ И ПОДГОТОВКА

Видове 9

Откриване, преобразуване, промени и закриване 16

Откриване, преобразуване, промени и закриване на духовни училища 22

ПРЕДУЧИЛИЩНО ВЪЗПИТАНИЕ И ПОДГОТОВКА 25

Съдържание на предучилищното възпитание и подготовка 26

Подготовка на децата за училище 28

Такси 30

УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ 30

Видове училищно образование 30

Образователна структура 32

Съдържание на училищната подготовка 34

Учебен план 35

Учебници и учебни помагала 38

Организация на училищното обучение 39

Организационни форми 45

Учебно време 46

Оценяване 49

Завършване, приемане, преместване 51

Приемане и преместване на ученици 57

Училищни символи и ритуали 65

Извънкласни и извънучилищни дейности 66

Документи 67

УЧАСТНИЦИ 68

УПРАВЛЕНИЕ И КОНТРОЛ 85

Органи за управление на детската градина, училището и центъра за работа с деца 88

АДМИНИСТРАТИВНО-НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ 101

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ 103

ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ 104




Дял първи

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ
Чл. 1. (1) Този закон урежда институциите, организацията и съдържанието, управлението и финансирането на системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка.

(2) Системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка осигурява условия за придобиване на образование и/или на професионална квалификация, както и за пълноценно развитие на личността като активен и отговорен гражданин, който е способен да постигне успешна социална реализация, като уважава законите на страната и правата на другите, техния език, религия и култура.

(3) Институции в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка са детските градини, училищата и центровете за работа с деца.

(4) Организацията, институциите, управлението и финансирането на системата на професионалното образование и обучение се уреждат със специален закон.



Чл. 2. (1) Всеки български гражданин има право на равен достъп до качествено образование.

(2) Училищното обучение до 16-годишна възраст е задължение за всеки български гражданин.

(3) При осъществяване на правото на образование не се допускат ограничения или привилегии, основани на раса, народност, пол, етнически и социален произход, вероизповедание и обществено положение.

(4) Правото на образование се осъществява без ограничение на възрастта.


Чл. 3. (1) Образованието е светско.

(2) Светското образование не допуска налагане на идеологически и религиозни доктрини.

(3) В училище религиите се изучават в исторически, философски и културен план чрез учебното съдържание на различни учебни предмети. Религиите могат да се изучават и като самостоятелен учебен предмет в часовете за свободноизбираема подготовка в съответствие с учебна програма, утвърдена от министъра на образованието и науката.
Чл. 4. (1) Образованието в държавните и общинските училища за българските граждани е безплатно.

(2) Българските граждани осъществяват правото си на безплатно образование в държавните и общинските училища, като не заплащат такси за обучението си и ползват безплатно училищната база за обучение и развитие на интересите и способностите си. За определени дейности, посочени в този закон, се събират такси при условия и по ред, определени от министъра на образованието и науката или от съответния ресорен министър.

(3) Училищното образование е безплатно за учениците в задължителна училищна възраст – деца на граждани на държава членка, упражняващи трудова дейност на територията на Република България, когато пребивават в страната заедно с родителите, съответно настойниците или попечителите си. На тези ученици се осигурява допълнително безплатно обучение по български език, както и обучение в сътрудничество с държавите по произход по майчин език и култура при условия и по ред, определени от министъра на образованието и науката.

(3) Училищното образование е безплатно за граждани от трети страни, които са:

1. с разрешено постоянно пребиваване в страната;

2. приети по актове на Министерския съвет;

3. приети по междуправителствени спогодби, в които този въпрос е уреден.

(4) В българските училища в страната и в чужбина могат да се обучават и чужди граждани срещу заплащане на такси, определени от министъра на образованието и науката.


Чл. 5. (1) В детските градини, училищата и центровете за работа с деца се използва книжовният български език. Обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка осигурява условия за усвояване на книжовния български език.

(2) Учениците, за които българският език не е майчин, освен задължителното изучаване на български език имат право да изучават и майчиния си език в часовете за свободноизбираема подготовка в съответствие с учебна програма, утвърдена от министъра на образованието и науката.

(3) В училищата, в които се изучава интензивно чужд език, някои от учебните предмети може да се изучават на съответния чужд език, ако това е предвидено в училищния учебен план. Обучението се осъществява в съответствие с учебните програми за задължителна и задължителноизбираема подготовка.
Чл. 6. (1) Децата и учениците имат право свободно да избират училището, вида подготовка, профила или професията, специалността от професията, както и учебните предмети, предвидени в училищния учебен план като избираеми съобразно личните си предпочитания и възможности, доколкото в този закон не е предвидено друго.

(2) За малолетните правото по ал. 1 се упражнява от техните родители или настойници.


Чл. 7. (1) Подготовката, обучението и възпитанието на децата и учениците се осъществяват в съответствие с единни държавни образователни изисквания.

(2) Държавните образователни изисквания определят съдържанието на подготовката и обучението, както и необходимите знания, умения, компетентности и отношения, които децата и учениците трябва да придобият като резултати в края на съответния клас, етап или степен.

(3) Държавните образователни изисквания се отнасят за:

1. предучилищното възпитание и подготовка;

2. учебния план;

3. учебното съдържание;

4. усвояването на книжовния български език;

5. системата за оценяване;

6. придобиването на квалификация по професия;

7. обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.


Чл. 8. (1) Училищното обучение се осъществява чрез преминаване в последователни класове, етапи и степени.

(2) Учениците не може да повтарят успешно завършен клас или етап и повторно да придобиват образование от една и съща степен.

(3) Изключение от ал. 1 се допуска за деца и ученици с изявени дарби, както и в случаите на признаване на знания и умения, придобити извън системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка при условия и по ред, определени с наредба на министъра на образованието и науката.
Чл. 9. Гражданите имат право непрекъснато да повишават образованието и квалификацията си в системата на училищното образование.
Чл. 10. (1) Развитието на системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка се осъществява при спазване на принципи за прозрачност и предвидимост на основата на 10-годишни програми, приети от Народното събрание по предложение на Министерския съвет.

(2) Програмите по ал. 1 съдържат националните приоритети и цели за развитие на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, както и мерките за тяхното реализиране.


Чл. 11. (1) Държавата полага особена грижа за децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, като създава подкрепяща среда и други условия за пълноценното им включване в процеса на обучение и възпитание.

(2) Децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания се обучават и възпитават интегрирано в детските градини, училищата и центровете за работа с деца с изключение на детските градини, училищата и центровете за работа с деца по ал. 3.

(3) За децата и учениците със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания, за които са изчерпани всички възможности за интегрирано обучение, се създават специални детски градини, училища и центрове за работа с деца.
Дял втори

ИНСТИТУЦИИ
Глава първа

Определения и статут
Раздел I

Определения
Чл. 12. Детската градина е институция в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, в която се отглеждат, възпитават и обучават деца от 3-годишна възраст до постъпването им в I клас и се осигурява подготовката им за училище.
Чл. 13. (1) Училището е институция в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, в която се обучават и възпитават ученици и се осигурява завършването на клас и придобиването на степен на образование и/или на професионална квалификация.

(2) Училището може да извършва и подготовка на децата за училище една година преди постъпването им в I клас.

(3) Училището може да провежда обучение за повишаване на квалификацията и без придобиване на степен на образование.

Чл. 14. Центровете за работа с деца са институции в системата на училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка, в които се организират допълнителни дейности, свързани с обучението, възпитанието и подготовката на децата и учениците.
Раздел ІІ

Статут
Чл. 15. (1) Детските градини, училищата и центровете за работа с деца са юридически лица. Те придобиват качеството на юридическо лице от деня на обнародване на акта за откриването им в „Държавен вестник”.

(2) Детските градини и училищата имат:

1. наименование и символи;

2. седалище и адрес;

3. собствен кръгъл печат;

4. банкова сметка;

5. данъчен номер и код по БУЛСТАТ.
Чл. 16. (1) Наименованието на детската градина, училището и центъра за работа с деца трябва да отговаря на истината, да не въвежда в заблуждение и да не накърнява обществения ред и морала.

(2) Наименованието на детската градина, училището и центъра за работа с деца задължително се изписва на книжовния български език.

(3) Наименованието на детската градина и училището включва име, а на училището – и ясно означение на вида по чл. 23 и 24.

(4) Наименованието на центъра за работа с деца съдържа указание за предмета му на дейност. Наименованието може да включва и име.

(5) Наименованието на детската градина, училището и центъра за работа с деца може да включва и номер, както и свободно избрана добавка.

(6) Наименованието на частните детски градини, училища и центрове за работа с деца включва и означението „частна”, „частно” или “частен”.

(7) Наименованието на училището може да включва и означение за вида на профила, професиите или специализираната подготовка, по които училището провежда обучение.

(8) Наименованието на училище с интензивно изучаване на чужди езици, в което поне три от учебните предмети се преподават на чужд език, може да включва и означението „езиково”, „езикова”, както и указание за основния чужд език, по който се провежда обучение.

(9) Училищата с национално значение могат да включват в наименованието си означението „национални”.
Чл. 17. (1) Седалището на детската градина, училището и центъра за работа с деца е населеното място, където се намира неговото управление.

(2) Адресът на управление на детската градина, училището или обслужващото звено е адресът, на който се намира някоя от сградите, в които детската градина, училището или центърът за работа с деца осъществява обучение и възпитание.


Чл. 18. (1) Детските градини, училищата и центровете за работа с деца имат следните основни права:

1. да притежават собствено недвижимо и движимо имущество и да се разпореждат с него;

2. да управляват предоставеното им държавно или общинско движимо и недвижимо имущество;

3. да предоставят собствените и управляваните от тях движими вещи и недвижими имоти под наем;

4. да реализират сделки с поименни компенсационни бонове и компенсаторни записи;

5. да извършват квалификационна и творческа дейност, образователни и други услуги при спазване на изискванията на този закон и актовете по неговото прилагане;

6. да реализират продукция и услуги от практическото обучение, ако това не е във вреда на образователно-възпитателния процес и при спазване на изисканията за здравословни и безопасни условия на труд и другите изисквания на специалните нормативни актове;

7. да придобиват права, свързани с интелектуална собственост;

8. да организират приемането на деца и ученици в съответствие с нормативните актове и съобразно правилника за дейността;

10. да определят организацията, методите и средствата за обучение и възпитание;

11. да издават документите, предвидени в този закон;

12. да си сътрудничат с други детски градини, училища и центрове за работа с деца, както и с други юридически лица от страната и чужбина, да участват в международни програми и проекти в областта на образованието и обучението.

(2) Освен правата по ал. 1 и по чл. 15, ал. 2 държавните и общинските училища имат право:

1. да притежават печат с държавния герб;

2. да съставят, изпълняват и отчитат делегиран бюджет;

3. да определят училищни символи и ритуали, както и да въвеждат ученическа униформа или елементи на униформа;

(3) Детските градини, училищата и центровете за работа с деца имат следните основни задължения:

1. да осъществяват подготовка, обучение и възпитание в съответствие с държавните образователни изисквания;

2. да създават на условия за опазване на живота и здравето на децата и учениците на тяхната територия, както и при дейности, организирани от детската градина, училището или центъра за работа деца извън територията им;

3. законосъобразно да изразходват финансовите средства;

4. да управляват и ползват предоставената им материално-техническа база с грижата на добър стопанин.

(4) Частните детски градини, училища и центрове за работа с деца, освен правата по ал. 1, ал. 2, т. 3 и по чл. 15, ал. 2, имат и следните права и задължения:

1. да започнат дейността си най-късно до две години след обнародването на акта за откриването или преобразуването им в „Държавен вестник”;

2. да не преустановяват дейността си за повече от две учебни години;

3. да допускат контролните органи на Министерството на образованието и науката, да им предоставят всички необходими документи за извършване на проверки, както и да изпълняват техните предписания.
Чл. 19. (1) Детските градини и училищата приемат правилник за дейността си.

(2) В правилника за дейността на детската градина и училището се уреждат вътрешната организация, правилата за вътрешен ред и дисциплина, правата и задълженията на участниците в образователно-възпитателния процес и други въпроси, свързани с дейността на детската градина и училището, доколкото не противоречат на този закон.

(3) Центровете за работа с деца организират дейността си на основата на правилници, издадени от министъра на образованието и науката за отделните видове центрове съгласно чл. 41.
Глава втора




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница