Закон за ветеринарномедицинската дейност и Закон за защита на животните



Дата17.08.2018
Размер120.82 Kb.
#79833
ТипЗакон
МОТИВИ
към проекта на Наредба за придобиване, регистрация, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян
Основните задачи и мотиви за приемане на Наредбата за придобиване, регистрация, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян са:

  • поетапно редуциране броя на безстопанствените кучета до окончателното им настаняване в приюти по програми за намиране на собственик /одомошаване/ или за доживотно отглеждане в приюти

  • завишаване контрола върху отглеждането на домашните кучета /регистрации, стопанисване, съгласно приетите нормативни актове в тази област, хуманно отношение/. Във връзка с контрола ще бъде създадена база данни в Община Смолян с имената на собствениците на кучета - служебни, ловни и домашни.

  • прилагане на основните изисквания от Закона за ветеринарно медицинската дейност, относно хуманното отношение към животните. Собствениците на кучета да се отнасят към тях с грижата на добри стопани.

  • намаляване до минимум рисковете от разпространение на зоонози /ехинококоза, инвазии с екто- и ендо- паразити/, като се забранява разхождане на кучета на територията на детски ясли, детски градини, детски и спортни площадки, стадиони и училища, както и в дворовете на здравни заведения и заведения за социални грижи и на места, обозначени със забранителни табели.

  • поддържане чистотата на околната среда

  • спазване на изискванията по Наредбата, относно отглеждане и грижи за кучета с цел намаляване на инциденти свързани с нападения и ухапвания

  • стимулиране гражданската активност и адекватно съдействие при решаване на проблемите

  • намаляване заболяемостта сред населението, което ще бъде основен критерий за справяне с проблема, относно безстопанствените кучета

Наредбата за придобиване, регистрация, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян е разработена, съгласно изискванията на Закон за ветеринарномедицинската дейност и Закон за защита на животните.



Проект!

Н А Р Е Д Б А

ЗА ПРИДОБИВАНЕ, РЕГИСТРАЦИЯ, ПРИТЕЖАВАНЕ, ОТГЛЕЖДАНЕ И КОНТРОЛ НА КУЧЕТАТА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА СМОЛЯН


РАЗДЕЛ І

ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 1. Настоящата Наредба регламентира редът и изискванията за придобиване, регистриране, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян.

Чл. 2. Собствениците на кучетата носят гражданска и административно - наказателна отговорност за действията на стопанисваните от тях кучета.
РАЗДЕЛ II

ПРИДОБИВАНЕ НА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ
Чл. 3. Придобиването на куче се удостоверява:

  1. С договор за покупко-продажба или за дарение от търговски обект, развъдник, приют, пансион, регистрирани по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност /ЗВМД/ или от други физически и юридически лица, в това число или по наследство;

  2. Със сертификат и ветеринарномедицински паспорт - внос от трета страна, а при придобиване от държава членка на Европейския съюз с ветеринарномедицински паспорт;

  3. Посредством регистрационните документи – ветеринарномедицински паспорт с вписана идентификация, съгласно чл.174 от ЗВМД при придобиване на безстопанствено куче.


Чл. 4. Не се разрешава продажба или дарение на куче на лица под 18 – годишна възраст без съгласието на родител/настойник.
РАЗДЕЛ ІІI

РЕГИСТРАЦИЯ
Чл. 5. Регистрация на кучета – домашни любимци

  1. Необходими действия при регистрацията на кучета - домашни любимци

  1. Собствениците на кучета – домашни любимци, навършили 6-седмична възраст, задължително ги представят на ветеринарен лекар, който упражнява ветеринарномедицинска практика, за издаване на паспорт по образец и извършване на ветеринарномедицински манипулации – ваксинация и обезпаразитяване.

  2. За кучета – домашни любимци, на които е издадена легитимна здравна книжка в минал период, същата остава валидна и собственикът не е задължен да я замени с ветеринарномедицински паспорт. При деклариране на кучето – домашен любимец, съгласно чл. 5 ал.1, т.4 от настоящата наредба, собственикът вписва в декларацията идентификационен код от шест цифри, удостоверяващ здравната книжка като регистрационен документ.

3. При навършване на 4-месечна възраст или в 7-дневен срок от придобиване на куче над тази възраст, собственикът задължително го регистрира при ветеринарен лекар.

4. Всеки собственик на куче – домашен любимец над 4-месечна възраст или в тримесечен срок от неговото придобиване над тази възраст го декларира в Дирекция „Финансово Счетоводна Дейност и Бюджет” при Община Смолян, независимо дали същото е освободено от дължимия данък, съгласно чл.175 на ЗВМД, като попълват декларация по образец, съгласно Приложение А от настоящата наредба.

5. В декларацията по т. 4 на чл. 5, ал.1 от настоящата наредба се въвеждат следните данни:


    1. За всяко физическо лице - собственик на куче – домашен любимец се въвеждат и обработват данни:

      1. Собствено, бащино име и фамилно име;

      2. ЕГН (ЛНЧ);

      3. Адрес по местоживеене и постоянен адрес;

      4. Номер на транспондера /чип/ на животното;

    2. За всяко юридическо лице - собственик на куче – домашен любимец се въвеждат и обработват данни:

      1. Наименование;

      2. Булстат/ЕИК;

      3. Адрес на регистрация;

      4. Адрес на управление;

      5. Управител (лице за контакти);

      6. Номер на транспондера /чип/ на животното.

    3. Към декларацията за притежаване на куче – домашен любимец се въвеждат данни, съгласно Приложение А от настоящата наредба и се прилага ксерокопие на съответните документи за удостоверяване на обстоятелствата за освобождаване от такса „притежаване на куче”, съгласно изискванията на ЗВМД и ЗЗЖ.

6. При промяна на адреса и на собствеността, собственикът е длъжен да уведоми Дирекция „Финансово Счетоводна Дейност и Бюджет” при Община Смолян в срок до 2 месеца, а при смърт на кучето – домашен любимец, в срок от 7 дни след настъпване на събитието.




    1. Упълномощени от Кмета на Община Смолян лица извършват системни проверки за регистрацията на кучета – домашни любимци и други възложени им дейности.




    1. Ветеринарните лекари на територията на Община Смолян изпращат ежемесечно данните от ветеринарномедицинския паспорт на всяко новорегистрирано куче – домашен любимец до Кмета на Община Смолян или упълномощени от него длъжностни лица.


Чл. 6. /1/ От заплащане на такса за притежаване на куче се освобождават собствениците на:

  1. Кучета на инвалиди;

  2. Кастрирани кучета;

  3. Ловни кучета - удостоверено от собственика с представяне на копие ловен билет;

  4. Служебни кучета в организациите на бюджетна издръжка;

  5. Кучета, използвани от Българския червен кръст;

  6. Кучета използвани за опитни цели;

  7. Кучета с поставен микрочип /за първата година от тяхното регистриране/, съгл. чл.39 от Закона за защита на животните;

/2/ Обстоятелствата по предходната ал.1 се удостоверяват с представяне на надлежните документи.
Чл. 7. Собственик на куче, който декларира неверни данни и обстоятелства, и/или данни, водещи до намаляване или освобождаване от заплащане на такса за притежаване на куче, се наказва с глоба след установяване на нарушението.
РАЗДЕЛ ІV

ОТГЛЕЖДАНЕ И ГРИЖА ЗА КУЧЕТА
Чл. 8. Собствениците на кучета ги отглеждат при спазване изискванията за защита на животните по Закон за защита на животните и по Закон за ветеринарномедицинската дейност.
Чл. 9. /1/ Собствениците на кучета са длъжни да се отнасят към тях с грижата на добри стопани: да не ги изоставят, да опазват здравето им, да ги предпазват от болка и страдания; да ги отглеждат съобразно физиологичните им нужди и санитарно-хигиенните изисквания;
/2/ В случаи на нарушения по предходната алинея, удостоверени с протокол от проверяващите органи, собствениците се наказват с глоба.
Чл. 10. /1/ Не могат да се отглеждат кучета в жилища, в сгради – етажна собственост, на площ по-малка от:

  1. за малки породи до 10 кг. – 6 кв.м;

б) за средни породи до 25 кг. – минимум 8 кв.м;

в) за големи породи над 25 кг. – минимум 10 кв.м;



/2/ Площта се изчислява като обща с хората, живеещи в жилището.

/3/ На кучета, които се отглеждат на открито, се осигурява подслон или къщичка, които да ги защитават от неблагоприятни атмосферни условия.

/4/ На кучета, които се отглеждат предимно вързани, се осигурява 5 метра тел (въже) за свободно движение, както и ежедневна разходка.
Чл. 11. /1/ Собствениците на кучета им осигуряват:

  1. условия, грижи и внимание, съобразени с естествените им нужди, според вида и породата им;

  2. достатъчно количество храна и вода;

  3. необходимото пространство и движение;

  4. условия, които не им позволяват да избягат;

  5. ветеринарномедицинско обслужване;


Чл. 12. /1/ Всеки стопанин на куче е длъжен да разхожда кучето си с нашийник и повод;

/2/ 1. Кучетата от едри породи и/или агресивен характер: кавказка овчарка, българско овчарско куче(каракачанка), германски дог, немска овчарка, ризеншнауцер, московска стражева, черен териер, доберман, ротвайлер, бултериер, питбул, стафорширски териер – се разхождат на къс повод и с намордник.

2. От намордник са освободени кучета - водачи на незрящи хора

/3/ При извеждане на кучета собственикът е длъжен да осигури пълна безопасност за живота, психическото и физическото здраве на гражданите.

/4/ При констатиране на нарушения по предходните алинеи 1 и 2 от проверяващите органи собственикът се наказва с глоба.


Чл. 13. Собственикът на куче е длъжен да събира фекалиите му при разхождането му на публични места, като за целта е необходимо за носи със себе си хартиени или найлонови торбички и ръкавица или щипки. При констатиране на нарушение от проверяващите органи, извършителят се наказва с глоба.
Чл. 14. Всеки собственик на куче при разхождането му е длъжен да носи в себе си необходимите документи – ветеринарномедицински паспорт и документ за платена такса по чл. 175 от ЗВМД за съответната или предходната година, като същите при поискване да се предоставят за проверка на длъжностните лица.
Чл. 15. Стопаните на агресивни кучета са длъжни:

  1. Да не ги оставят свободно движещи се.

  2. Да поставят табела с текст „ЗЛО КУЧЕ” на входната врата на имота или жилището.


Чл. 16. ЗАБРАНЯВА СЕ:
1. Разхождането на кучета на територията на детски ясли, детски градини, детски и спортни площадки, стадиони и училища; както и в дворовете на здравни заведения и заведения за социални грижи и на места, обозначени със забранителни табели;

2. Всякакво разхождане на кучета в гр.Смолян територията на:

А) Площад „Свобода” и градската пешеходна зона на бул.България;

Б) Площад „Александър Стамболийски” (църквата Св. Висарион Смоленски);

В) Площадно пространство на Амфитеатъра - „Нов център”, гр.Смолян;

Г) Площадно пространство на паметник „Полк. Серафимов” - „Нов център”, гр.Смолян и градината пред Съда;

Д) Парково пространство в района на „Планетариум”, гр.Смолян;

Е) Парково пространство в района на „Чинара”, гр.Смолян;

Ж) Парково пространство в района на Регионален исторически музей и Регионална библиотека „Николай Вранчев”, гр.Смолян;

З) Площадно пространство на Читалище „Балкански просветител”, кв. Райково;

И) Площадно пространство на Читалище „Славееви гори”, кв. Райково, и градинката на Паметника на героите;

Й) Площад „Възраждане” (Читалище „Кирил Маджаров”), кв.Устово;

3. Разхождането на кучета от малолетни лица;

4. Отглеждането на куче, което с поведението си системно безпокои живеещите в съседство хора;

5. Отглеждането на кучета в около блокови пространства, на открити тераси и балкони и стълбищни площадки на сгради в режим на етажна собственост;

6. Въвеждане на кучета в търговски обекти и обществени места, с изключение на кучета-водачи, придружаващи слепи хора;

7. Отглеждането и развъждането на кучета, с цел добиване на кожи и месо от тях;

8. Организирането и провеждането на борби с кучета и други животни;

9. Транспортирането на кучета с обществен транспорт, с изключение на кучета на МВР и кучета водачи на слепи хора;

10. Ловенето и умъртвяването на кучета, освен в случаите и по начина, регламентиран в Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за защита на животните.

11. Насъскването на кучета едно срещу друго.
Чл. 17. (1) При разхождане на кучета, собствениците и лицата които ги стопанисват са длъжни да спазват още следните разпоредби:

1. Да не оставят кучето без надзор и да упражняват постоянен контрол над поведението му.

2. Собственикът на кучето взема мерки да не допуска животното само да напуска мястото на отглеждане, да навлиза в чужда собственост или на обществени места.

3. Да не допуска нарушаване на обществения ред, като е длъжен да предотврати всякаква проява на необоснована агресия на кучето на обществени места и не нарушава спокойствието на гражданите.

4. Да не използува кучето за комерсиални цели - просия, игри на късмета, хазарт, платени демонстрации на дресура и др.
Чл. 18. Всеки стопанин на куче е длъжен да осигури спазването на общите изисквания от Правилника за вътрешния ред на етажната собственост, в сгради в режим на етажна собственост.
Чл. 19. /1/ Кметът на общината определя със заповед разрешените места за свободно движение на кучета.

/2/ Собствениците на кучета могат да ги пускат свободно да се движат извън чертите на населеното място, в собствения си двор (но не в общ двор на жилищна кооперация, където дворната площ е с общо ползване) и в местата, определени за това и обозначени с табели.
Чл. 20. /1/ Собствениците на куче нападнало, наранило или ухапало човек или друго животно, се глобяват при установяване на нарушението от длъжностните лица.

/2/ При констатиране на нападение, длъжностните лица съставят протокол, в който се отбелязват обстоятелствата, собственика на животното, пострадалото лице, свидетели на инцидента, ако има такива. Като към протокола се прилагат:

1. Становища от ветеринарен лекар относно агресивността на кучето, причини за нападения, доколкото могат да бъдат в резултат на здравословното му състояние, възможността за ново нападение и възможност за дресировка и обучение, с оглед предотвратяване на агресивно поведение.

2. Медицински документ за удостоверяване на здравословното състояние на пострадалото лице.
РАЗДЕЛ V

БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА
Чл. 21. /1/ Общинските съвети приемат програми за овладяване популацията на безстопанствените кучета и предвиждат средства за изпълнението им.

/2/ Кметовете на общини организират изпълнението на програмите по ал. 1 и ежегодно внасят отчет за тяхното изпълнение пред Изпълнителния директор на Българската Агенция по Безопасност на Храните – БАБХ.

/3/ Мерките за овладяване на популацията на безстопанствените кучета се осъществяват в регистрирани подвижни или стационарни амбулатории от общините или организациите за защита на животните.

/4/ Организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, участват при изготвянето и могат да участват при изпълнението на програмите по ал. 1.
Чл. 22. /1/ Безстопанствените животни се настаняват от органите и организациите по чл. 40, ал. 2 и 4 в приюти, регистрирани по чл. 137, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

/2/ Органите на местната власт изграждат приюти за безстопанствени животни.

/3/ Кметовете на населените места отговарят за дейността на приютите по ал. 2.

/4/ Приютите за безстопанствени животни се стопанисват от общините и/или организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.

/5/ Организациите за защита на животните могат да създават собствени приюти за безстопанствени животни.

/6/ Всеки приют разработва и прилага система за информиране на гражданите за животните, които се предлагат за отглеждане, в т. ч. в интернет страница и публикации в медиите.
РАЗДЕЛ VI
КОНТРОЛ И САНКЦИИ

Чл. 23 /1/ Контролът по настоящата Наредба се извършва от Кмета на Община

Смолян, специализираните общински и ветеринарномедицински органи, органите на

МВР, както и други лица, определени със заповед на кмета, които съставят актове за

установяване на нарушенията по настоящата Наредба.



/2/ Наказателните постановления се издават от кмета на общината или упълномощени от него лица.

/3/ Установяването на нарушенията и издаването на наказателните постановления се извършва по реда на ЗАНН.



Чл. 24 /1/ За административни нарушения по настоящата наредба на виновните физически лица се налага глоба от 20 /двадесет/ до 300 /триста/ лева, а на еднолични търговци и юридически лица имуществена санкция в размер от 300 /триста/ до 1000 /хиляда/ лева.

/2/ При ухапване или нараняване на хора от куче, на собствениците им се налагат глоби, както следва: за физически лица от 200 /двеста/ до 1000 /хиляда/ лева, а на еднолични търговци и юридически лица имуществена санкция в размер от 1000 /хиляда/ до 5000 /пет хиляди/ лева.



ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. По смисъла на тази Наредба:

а)„куче – домашен любимец” - е всяко куче, което се отглежда от домакинството или от интерес към животното;

в) „безстопанствени кучета – родени като такива или изоставени от собствениците, които не обитават дом, ферма или специално определено място за тях.

г) „загубени кучета” – регистрирани, свободно движещи се извън мястото на домуване без знанието на собственика.



5. „Зоонози” са заразни болести, които се предават от животните на човека.


ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 1. Настоящата Наредба се издава на основание чл. 21, ал. 2 от Закона за местното самоуправление и местната администрация, чл. 40, ал. 5 от Закон за защита на животните и изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност.

§ 2. Настоящата Наредба е приета с Решение № ……. от ………… година, Протокол № …………. на Общинския съвет и влиза в сила от 01.09.2012г. След влизането в сила на настоящата Наредбата за придобиване, регистрация, притежаване, отглеждане и контрол на кучетата на територията на Община Смолян се отменя Наредбата за регистрация, стопанисване и контрол на кучетата на територията на Община Смолян, приета с Решение № 128/16.09.2004г., изменена и допълнена с Решение № 548/29.01.2007г., изменена и допълнена с Решение № 561/01.03.2007г.
Каталог: media -> content files -> file -> obsyjdania
file -> По Приложение №2 на Наредбата за условията и реда за извършване на овос І. Информация за контакт с инвеститора
file -> Програма "Регионално развитие" 2007-2013
file -> Декември 2009г. M. Съхранение на документи по оп "Околна среда 2007-2013 г."
file -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
file -> К о л и ч е с т в е н а с м е т к а обособена позиция 1 доставка на месо и месни продукти
file -> Съобщение за публично предлагане на акции на “Актив Пропъртис” адсиц, гр. Пловдив”
file -> Образец №8 п р о е к т н а д о г о в о р
obsyjdania -> О б я с н и т е л н а з а п и с к а предмет на поръчката: „Инженеринг на обект: Екопътека „Каньона на водопадите”
obsyjdania -> Семинар 1 „ възможности на отворения пазар на труда ден 1 4/7/2013


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница