Закона за предучилищното и училищното образование



страница1/5
Дата01.02.2018
Размер0.61 Mb.
#53125
ТипЗакон
  1   2   3   4   5

ОБЩИНСКА СТРАТЕГИЯ ЗА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ НА ДЕЦАТА И УЧЕНИЦИТЕ В ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД
(2017 – 2018)


  1. ВЪВЕДЕНИЕ


1.1. Нормативни основания.
Общинската стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците от община Димитровград е разработена въз основа на Областната стратегия за област Хасково и в изпълнение на разпоредбата на чл.196 от Закона за предучилищното и училищното образование (обн. ДВ бр. 79 от 13.10.2015 г.) (ЗПУО) и чл.5 от Наредбата за приобщаващото образование (приета с ПМС № 286 от 04.11.2016 г., обн. ДВ бр. 89 от 11.11.2016 г.)

  • В основата на Областната стратегия стоят анализите на общините на територията на област Хасково за потребностите от подкрепа по чл. 196, ал. 3 от ЗПУО, приети с решения на общинските съвети в Хасковска област, в това число и Община Димитровград – Решение № 470/22.12.2016 г.



1.2. Общи предпоставки за подкрепата за личностно развитие
Съгласно чл.174, ал.1 от Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/, институциите в системата на предучилищното и училищното образование осигуряват подкрепа за личностно развитие на децата и учениците съвместно с държавните и местни органи и структури и доставчиците на социални услуги. Подкрепата за личностно развитие се осигурява за всички деца и ученици в съответствие с индивидуалните им потребности и има за цел да осигури за децата и учениците подходяща физическа, психологическа и социална среда за развиване на способностите и уменията им.

ЗПУО и Наредбата за приобщаващото образование определят два вида подкрепа за личностно развитие – обща и допълнителна.


Редът за предоставяне на обща и допълнителна подкрепа се урежда с Наредбата за приобщаващото образование, както следва:

Обща подкрепа за личностно развитие

Насочена е към развитието на потенциала на всяко дете и ученик.



Допълнителна подкрепа за личностно развитие

Насочена е към:

- „Деца и ученици със специални образователни потребности (СОП), които по смисъла на §1, т. 27 от Допълнителните разпореби на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) са образователните потребности, които може да възникнат при деца и ученици със сензорни увреждания, физически увреждания, множество увреждания, интелектуални затруднения, езиково-говорни нарушения, специфични нарушения на способността за учене, разстройства от аутистичния спектър, емоционални и поведенчески разстройства;

- Дете или ученик в риск“, които по смисъла на §1, т. 6 от Допълнителните разпореби на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) е дете или ученик:

а) без родителска грижа или чиито родители са починали, неизвестни, лишени са от родителски права или родителските им права са ограничени;

б) жертва на злоупотреба, насилие, експлоатация или всякакво друго нехуманно или унизително отношение или наказание във или извън семейството му;

в) в опасност от увреждане на неговото физическо, психическо, морално, интелектуално и социално развитие;

- „Дете или ученик с изявени дарби“, които по смисъла на §1, т. 7 от Допълнителните разпореби на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) е дете или ученик с трайни способности и постижения в областта на науката, изкуството или спорта, надвишаващи постиженията на неговите връстници;

- „Ученик с хронични заболявания“които по смисъла на §1, т. 29 от Допълнителните разпореби на Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) е ученик със среднотежки, компенсирани и реконвалесцентни форми на съответното хронично заболяване.




Включва:

1. екипна работа между учителите и други

педагогически специалисти;

2. допълнително обучение по учебни предмети при условията на ЗПУО;

3. допълнителни модули за деца, които не владеят български език (за детските градини);

4. допълнителни консултации по учебни предмети, които се провеждат извън редовните учебни часове;

5. консултации по учебни предмети;

6. кариерно ориентиране на учениците;

7. занимания по интереси;

8. библиотечно-информационно обслужване;

9. грижа за здравето;

10. осигуряване на общежитие;

11. поощряване с морални и материални награди;

12. дейности по превенция на насилието и преодоляване на проблемното поведение;

13. ранно оценяване на потребностите и превенция на обучителните затруднения.

14. логопедична работа.



Включва:

1. работа с дете и ученик по конкретен случай;

2. психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна, на комуникативните нарушения и при физически увреждания;

3. осигуряване на достъпна архитектурна, обща и специализирана подкрепяща среда, технически средства, специализирано оборудване, дидактически материали, методики и специалисти;

4. предоставяне на обучение по специалните учебни предмети за ученици със сензорни увреждания;

5. ресурсно подпомагане за ученици със специални образователни потребности.


Допълнителната подкрепа е:

 - краткосрочна (минимум 1 учебна година, максимум до края на етап на обучение)

 - дългосрочна – повече от един етап или степен на обучение или за целия период на обучение.


Основен принцип на ЗПУО е подкрепата за детето и ученика да се осъществява на ниво най-близо до мястото, където живее и учи. Общата и допълнителната подкрепа за личностно развитие се осигуряват в детските градини, в училищата и в центровете за подкрепа за личностно развитие, а в определени случаи – в домашни или болнични условия.


2. АНАЛИЗ НА СЪСТОЯНИЕТО И ГОТОВНОСТТА НА ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД И НА ОБРАЗОВАТЕЛНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ПОДКРЕПА ЗА ЛИЧНОСТНО РАЗВИТИЕ
2.1. Състояние на общинската мрежа от образователни институции за учебната 2016/2017 г.

Към момента на изготвяне на стратегията в община Димитровград съществуват следните образователни институции:



Община

Детски градини

Училища

Други институции

Димитровград

7

13

  • Народна астрономическа обсерватория и Планетариум „Джордано Бруно“

  • ОП „ Детски и младежки център“

  • 5 общински центъра

  • Кризисен център за жени пострадали от домашно насилие



2.2. Други институции и доставчици на социални услуги в общината
Център за обществена подкрепа гр.Димитровград

Институцията е с капацитет 50 места, обслужвайки деца в риск и техните семейства. Основните цели и принципи на работа са:



  • гаранитаране на интереса на детето;

  • подпомагане на детето за вписване в социалната среда;

  • предоставяне на възможност за пълноценно развитие потенциала на децата;

  • информиране и насочване към други социални услуги в общността;

  • предоставяне на услуги подкрепящи семействата на деца в риск;

  • повишаване на родителския капацитет;

  • насърчаване на отговорното родителстване.

Дейностите на центъра са насочени към следните целеви групи: деца с отклоняващо се поведение и с противообществени прояви, деца-страдащи от зависимост към упойващи вещества, деца - жертви на насилие, деца под полицейска закрила, деца - напускащи институции, деца в риск от отпадане.
Дневен център за деца с увреждания гр.Димитровград

Центърът предоставя комплекс от социални услуги в общността, гарантиращи цялостно обслужване на потребителите през деня, свързани с предоставяне на храна и транспорт, задоволяване на ежедневните здравни и образователни, рехабилитационни потребности. Дейностите обхващат следните направления: обучение според възможностите на потребителите за придобиване на знания и умения в различните сфери на обучението, придобиване на хигиенни и трудови умения, логопедична терапия, спортни дейности, ерго и монтесори терапия, арттерапия, психологична помощ, рехабилитация, работа със семейството.Целева група- деца с увреждания от 3 до 18 години. Капацитетът на центъра е 30 места.В учебна възраст са 25 деца, от които 9 деца посещават общообразователни училища / 6 деца са на ресурсно подпомагане/, 16 деца са обхванати в изнесени паралелки към ПУИ „Д-р Петър Берон“, гр.Хасково.


Център за настаняване от семеен тип за деца/ младежи без увреждания гр.Димитровград

Центърът предоставя комплекс от социални услуги, гарантиращи обучение, задоволяване на ежедневните и здравни потребности, потребностите от организация на свободното време, личните контакти, среда близка до семейната.Капацитетът е 6 места за деца на възраст от 13 до16 години, посещаващи общообразователни училища.


Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания „ДЪГА“ гр.Димитровград

Институцията предоставя комплекс от социални услуги, среда близка до семейната и осигурява на децата и младежите обучение за придобиване на умения за самостоятелно справяне с дейности от ежедневния живот, образователни занимания, медицинско обслужване, закалителни процедури и социализиращи дейности. Осигурено е участието им в образователния процес на 5 деца и 3 младежи, обучаващи се по индивидуални образователни програми в ПУИ „ Д- р Петър Берон“ гр.Хасково. Използват се услугите на Дневен център за деца с увреждания от 4 деца, с които работят психолог, логопед, специален педагог и рехабилитатор.


Център за ранна интервенция на уврежданията - гр.Димитровград

Дейността на центъра включва: посещения на кинезитерапевт в отделението за новородени в болницата, посещения в центъра за ранна интервенция на уврежданията, консултиране на родителите по проблеми възникващи при ежедневната грижа за детето. Осъществяват се редовни посещения на мобилен екип в домовете на семействата с цел- мониторинг на грижите за децата и осигуряване на подкрепа за формиране и подобряване на уменията за грижа за децата с увреждания. Целевата група е деца с увреждания от 0 до 7 години. Капацитетът на центъра е 15 места.


Кризисен център за жени пострадали от домашно насилие - гр.Димитровград

Кризисният център за жени пострадали от домашно насилие в град Димитровград е единственият в областта.

Услугата се предоставя от фондация „Български център за джендър изследвания” (БЦДИ) в Комплекс за социални услуги (бивша „Марбас” болница), съгласно Решение № 282/31.07.2008г. на Общински съвет – Димитровград.

Центърът е интегриран комплекс от социални услуги за лица, пострадали от насилие, трафик или друга форма на експлоатация, които се предоставят за срок от 3 до 6 месеца и са насочени към оказване на индивидуална подкрепа, задоволяване на ежедневните потребности и правно консултиране на потребителите или социално- психологическа помощ, когато се налага незабавна намеса.

Основната цел на услугата Кризисния център за жени пострадали от домашно насилие е да намали насилието в семейството, както и подобряване на грижата за жени и техните деца, живеещи в/или пострадали от домашно насилие чрез предоставяне на лесно достъпни услуги в общността като алтернатива на институционалния подход към тези случаи.

От друга страна целта на изграждането му е да поема и неотложни случаи на преживяно насилие над жени и техните деца, да осигури защитено пространство за клиентите в периода до разрешаване на кризата. С предоставянето на услугата се цели и превенция на насилието над жени и техните деца; ресоциализация и реинтеграция на жени и техните деца, пострадали от домашно насилие или жертва на трафик. Поемат се неотложни случаи на жени, пострадали от домашно насилие и техните деца.



Предоставяни социални услуги, дейности:

Социалната услуга е комплексна, насочена към консултиране, осигуряване на подслон, храна, облекло и хигиенни материали, пълноценни здравни грижи и работа с лица и семейства. Предоставяните услуги отговарят и на нуждите от специализирана работа по превенция на насилието, както и по интеграцията и рехабилитацията на жени и техните деца в риск.



Целева група – потребители:

Целевата група на Кризисен център за лица пострадали от насилие са жени и придружаващите ги деца, които са останали без подслон след случай на насилие. Най-общо целевите групи на тази услуга са жени и техните деца в риск.



Брой преминали потребители за 2016г. – 44
2.3. Състав и особености на групата на децата и ученици със специални образователни потребности

Данните в този раздел са според Националната електронна информационна система за предучилищното и училищно образование (НЕИСПУО) или предоставени от училищата и детските градини на територията на общината.



В община Димитровград разпределението на децата и учениците със СОП е показано в таблицата по данни към 01.12.2016 г.:



Община

бр.

училища

бр. ученици


от тях:

със СОП

%

ученици със СОП от общия брой

бр.

детски градини

бр.

деца

от тях:

със СОП

% деца

със СОП

общо

деца и ученици със СОП

Димитровград

13

4204

129

3,07

7

1433

13

0,97

142

Училищата с най-голям потенциал да се справят с децентрализираната самостоятелна грижа за учениците със СОП са представени в таблицата по общ брой ученици за учебната 2016 – 2017 г., към декември 2016 г.:





Училище/ детска градина


Населено място


Община

Общ бр.

ученици за

2016/2017 г.

Бр. ученици

със СОП

%

със

СОП

1

СУ „Васил Левски“

Димитровград

Димитровград

187

17

9,09

2

ОУ „Алеко Константинов” ККот„нстантиновКонстантинов“

Димитровград

Димитровград

716

29

4,05

3

ОУ „Пенчо Славейков“

Димитровград

Димитровград

726

17

2,34

4

СУ „Любен Каравелов“

Димитровград

Димитровград

582

13

2,23

Към 18.01.2017 година училища, които вече са избрали самостоятелното организиране и финансиране на ресурсното подпомагане на учениците със СОП са:

СУ „Любен Каравелов“, гр. Димитровград и ОУ „Пенчо Славейков“, гр. Димитровград.
РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ ПО ВЪЗРАСТ на децата и учениците със СОП:


  1. Брой деца със СОП за задължително предучилищно образование:

В периода на действие на стратегията тези деца ще тръгнат в І клас или ще бъдат отложени по чл. 190, ал. 3, т. 9 от ЗПУО и чл. 143 на Наредбата за приобщаващо образование.


Община

ІІІ група

ІV група

Димитровград

7

5


2. Брой ученици със СОП в начален и прогимназиален етап:



община

І

клас

ІІ

клас

ІІІ

клас

ІV

клас

V

клас



клас

VІІ

клас

VІІІ

клас

Димитровград

5

14

15

18

31

19

21

3

Съществен момент през 2017 г. е преходът на учениците от ІV клас към прогимназиален етап, както и на ученици от VІІ и от VІІІ клас към средно образование, в условията на новия ЗПУО. Тези преходи между етапи на образование, а понякога и между училища, са стресови за учениците със СОП и рискови за поява на нови случаи на обучителни затруднения и за отпадане от образование. При тези преходи следва да се приложи чл. 131 от Наредбата за приобщаващото образование за подкрепа за успешен преход на децата и учениците между отделните етапи на образование, като си сътрудничат координиращите екипи в двете институции.


3. Ученици със СОП в гимназиален етап – тези ученици довършват обучението си по старите учебни програми и учебни планове съгласно §24, ал.2 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗПУО. Положителен аспект, който ще се запазва и развива, е преобладаващото обхващане на учениците със СОП в професионално обучение.


Община

В гимназиален етап

От тях: в професионално обучение


Димитровград

2

0



Каталог: uploads -> pages
pages -> Закон за биологичното разнообразие зз защитена зона
pages -> Настройки за използването на точка като десетичен знак вместо запетая
pages -> З а п о в е д № рд-06-156 Димитровград, 08. 02. 2017 г. На основание чл. 44, ал. 2 от змсма, Решение
pages -> Отчет за изразходваните биопродукти в дози през периода на г
pages -> Програма „Димитровград на младите приета с Решения №7 41
pages -> Общински ученически конкурс „ водата извор на живот", раздел мултимедийни презентации на тема " чиста вода здраве за всички!"


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница