Законите здравната система ще рухне Лични лекари ще дежурят в общински болници в районите с дефицит на специалисти Анна Ботинова



страница1/5
Дата21.04.2017
Размер0.73 Mb.
#19652
ТипЗакон
  1   2   3   4   5
Пресклипинг: „Здравеопазване”
15.05.2014




Д-р Румяна Тодорова, управител на здравната каса:

Без спешни промени в законите здравната система ще рухне

Лични лекари ще дежурят в общински болници в районите с дефицит на специалисти

Анна Ботинова
- Д-р Тодорова, с какво е свързано напрежението в здравната система? За днес е обявен протест на Българския лекарски съюз (БЛС), още един може да има в края на месеца.

- Парите свършват. Тази година проблемите, очертани през 2013 г., са се задълбочили и отпускането на пари не е достатъчно. Има организационна криза в здравеопазването, на всички нива. Ако не се преразгледа из основи нормативната база и говорим само за финансиране, ще рухне системата. Този хаос води и до по-големи разходи. Системата трябва да се подреди - структурно, като начин на финансиране и като законова база. Има законови текстове, които се бият.



- Ще дадете ли пример?

- Да, това е и най-големият проблем за нас. Законът за публичните финанси казва, че касата не може да поема задължения, които нарушават бюджетното салдо на държавата. Това значи, че не е редно да плащаме нищо извън бюджета на касата. Законът за здравното осигуряване обаче казва, че касата е длъжна да плати всички медицински дейности, които реално са извършени. Съдът винаги се опира на втория закон, като заключава, че пациентът е спасен или излекуван, не може да не се плати дейността, зад нея стоят лекарски труд, сестрински, консумативи и лекарства и т.н. Друг голям проблем е, че неограниченото откриване на болници продължава, както и разширяването на дейността. Здравната карта е важна не толкова, за да очертае пътя на пациента, а за да изясни необходимостите за всеки регион. Пренасищане на медицинска дейност има в София, Пловдив, Пазарджик, Сливен. В останалите райони се очертава трагедия Фалитът на общинските болници ще доведе до фалит и на областни.



- Каква е връзката?

- Частните лечебни заведения предлагат по-добри условия и заплати, изтеглят лекарите и се вижда недостиг на лекарски екипи в другите. Същевременно тежката патология отива основно в общинските и областните болници, а те остават без кадри и с много здравнонеосигурени пациенти. Няма нищо лошо в пазара, но при здравните услуги той не е реален пазар. Логиката на пазара е да търси ниша за печалба. Тук държавата е абдикирала, останал е само пазарът и се търси печалба. Ето, нова тенденция са частните онкологии - много от старите частни болници разкриват такива клиники. Новите задължително имат онкологично отделение. Преди пък имаше бум за инвазивни кардиологии и очни центрове. В един момент пазарът се успокоява, но това води до залпово изтегляне на ресурс, който е можело да се изтегли по-плавно. И изведнъж няма пари, няма и резерв.



- Причината?

- Липса на регулация. Държавата трябва да каже как плавно да се развива дейността, така че да няма финансово страдащи. Пак тя трябва да определи и какво е спешност. От отчетите на болниците не мога да разбера, че има критерии за спешност. Само косвено можем да установим реална ли е тази спешност, и то след като е платена дейността. В райони, където областната болница е останала единствено лечебно заведение, се оплакват, че не откриват личните си лекари и отиват направо в спешното отделение. Защо трябва човек да ходи в най-скъпото звено, за да получи елементарна услуга?



- Какво ще промените?

- Подготвяме пакет от предложения. Дадохме си сметка, че здравеопазването е сложено в рамки и не позволяваме да има гъвкавост. Най-близо до пациента трябва да е първичната помощ Защо общопрактикуващият лекар да не бъде обвързан с общинската болница? Вместо да дава талон на възрастния пациент, който не знае къде да търси специалист или лаборатория, може да го насочи към специалистите в най-близката общинска болница. Възрастните имат нужда от интернист, невролог, кардиолог, ендокринолог - има ги в общинската болница. Болницата може да изпълнява и извънболнична помощ в райони, където има нужда. Друго предложение е личните лекари да дават дежурства в болницата. Има глад за специалисти. На джипито сме казали да дава 24-часово разположение. Добре, само че в болницата ще е много по-ефективен, отколкото на телефона си.



- По желание ли ще дежурят? А ако не искат?

- Няма лекар, който да не иска пациентите да почувстват, че нещо се прави за тях. Навсякъде в Европа малките болници, които са най-близо до населението, се занимават с хроничните заболявания. Там не е нужно да има последно ниво хирургия например. Всички погрешни решения от последните години почват да рефлектират. Никой не изчисли риска, когато механично бяха прехвърлени дейности от МЗ към НЗОК. Не се запитахме можем ли да се справим например с редките болести, с интензивните грижи с наличната приходна част на бюджета. И за сметка на какво да стане това - на онкопрепаратите, на медицинските изделия, които и без това са малко с финансиране от касата. Приходите не съответстват на разходите. Промените трябва да започнат спешно и всички институции трябва да бъдат ангажирани, защото ще има и недоволни. Трябва да заявим какво искаме да направим - нещо за хората или нещо за лобитата. Ако нещата не се променят първо законово, максимално бързо, ще има много сериозни сътресения в системата.



- Болниците наистина ли няма да получат парите си за над лимитната дейност, както се тълкува едно правителствено постановление? Това е и един от поводите за лекарския протест.

- Не разбрах кое точно е притеснителното в постановлението. В чл. 22 е казано как ще се плаща т.нар. надлимитна дейност - с решение на надзорния съвет на касата. Нека разсъждаваме логично, защото тук се учудвам и от исканията на колегите от лекарския съюз. И аз съм редовен член на БЛС, значи мога да изляза на протест. Само че, ако изляза, ще кажа - да, и аз искам повече пари, но в нормално структурирано здравеопазване и при равен достъп на пациента. Сега нямаме равен достъп, дори и във финансирането. Държавата изпълнила ли си е ангажимента към категориите хора, които осигурява? Нека всички по веригата да си ги изпълнят и тогава да искаме повече пари. Едва тогава, ако касата не ги дава тези пари и си трупа някакъв резерв, ще стачкувам срещу нея. При положение, че БЛС подписа онова споразумение, с което тогавашното правителство взе резерва от 1,4 млрд. лв. на касата, сега да протестира за пари - не съм съгласна. Тогава БЛС можеше да бъде толкова остър, колкото сега, но прояви малодушие. Бих призовала БЛС, ако наистина иска системата да работи като в другите страни от ЕС, нека дойде да работим заедно. Най-лесно е да се подадат оставките. Ако това ще докара 500 млн. лв., веднага си я подавам. Още в началото на годината знаехме, че бюджетът за болниците е с 20% по-нисък от реално платените за 2013 г. Тенденцията за високи отчети на болниците се запази, т.е. преразходът е още по-голям и това не бе предвидено. Никой не е допускал, че обемите в болничната помощ ще са толкова големи. Общ обем от 1,9 млн. хоспитализации е огромен, а за 2014 г. ще бъде още повече. Възможна е и друга тенденция - хоспитализациите може да не са толкова много, защото има преориентация към скъпите пътеки във всяка специалност. За дейностите над лимита ще има проверки, след това надзорният съвет ще решава. Всичко зависи от финансовото състояние на касата.

***

Родена е на 25 юни 1958 г. в София



Завършила е медицина в София. Има специалност "Кожни болести и венерология"

Работила е в районната болница в Сливница, в VIII и XXIV поликлиника в София и в Областния кожен диспансер. Негов директор е от 1995 до 2004 г.

От 2004 до 2009 г. работи в Националната здравноосигурителна каса

През 2006 г. оглавява касата до 2009 г.

На 10 юли 2013 г. отново е избрана за управител на НЗОК
Лекари протестират днес за час
Днес български лекари ще се присъединят към протеста на европейските си колеги символично за час - от 12 до 13 ч. Те ще излязат пред сградата, в която работят. Спешно болните ще бъдат подсигурени с лекарски грижи.



Борчовете на болниците се вдигнаха с 4 млн.

Мария Чипилева
Само за един месец просрочените задължения на болниците са се увеличили с 4 млн. лв. Това показва справка на здравното министерство.

401 млн. лв. са всички дългове на държавните и общинските клиники, през 2013-а те са били 339 млн. лв. От тях в края на април просрочени са били 125.7 млн. лв. Само месец по-рано борчовете, които са минали падежа за плащане, са били 121.7 млн. лв. Година назад пък просрочените дългове на болниците са били едва 86.8 млн. лв. Огромната част от дълговете е на държавните болници - 339. 4 млн., от които забавени са 95.8 млн. лв. Първенци в борчовете и просрочията им са областната болница в Стара Загора с 23.9 млн. лв., от които 18.1 млн. лв. са забавени, УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив с 43.2 млн. лв., от които 10.3 млн. лв. са просрочени, и "Пирогов" с 20.9 млн. лв., от които 9.9 млн. лв. са извън срока за плащане. Основната причина за тенденцията на декапитализация на болниците е недофинансирането на клиничните пътеки, по които плаща касата, категорични са от здравното ведомство. Точно заради недостига на пари в здравеопазването днес лекарите излизат на протест. Те са притеснени от очертаващия се дефицит от над 400 млн. лв. в НЗОК. Също така от новата методика, по която касата ще им плаща. Според нея тя не е длъжна да им дава парите над лимитите, които им е определила за всеки месец. Ако това стане факт, клиниките ще получават с близо 30% по-малко от 2013 г.


Евтини лекарства напускат БГ пазара

Медикаменти "призраци" от Индия и Китай правят дъмпинг, алармират от бранша

Мария Чипилева
Редица евтини медикаменти са на път да напуснат пазара ни. Така ще се увеличат разходите за лечение както за пациентите, така и за здравната каса. За това предупредиха от Българската генерична асоциация в края на миналата седмица. Причините за изтеглянето на медикаментите са най-вече нормативни неуредици.

Само за последните няколко месеца от нашия пазар са изчезнали около 30 евтини лекарства за различни сериозни заболявания. 3 от тях са имуносупресори за трансплантирани пациенти. "Това ще доведе до увеличаване на разходите на пациентите или на касата за тях двойно", каза д-р Евгени Тасовски от "БГ Фарма". По изчисления на специалистите до края на годината само, заради оттеглянето на имуносупресорите, НЗОК ще трябва да намери още 1 млн. лв. Това не е единствената област, в която изчезват достъпни лекарства. Генеричните компании са на път да изтеглят евтини продукти в областта на психиатрията и онкологията, което автоматично ще доведе до повишаване на разходите за лечение и при тях. Сред застрашените диагнози са шизофренията, ракът на храносмилателната система, на гърдата и белия дроб, обясни д-р Тасовски. "На път е да изчезне и единственият по-евтин продукт за паркинсон, така на пазара ще остане само оригиналният, който е много по-скъп", добави Николай Хаджидончев, председател на "БГ Фарма".

Основната причина за оттеглянето на медикаментите е изпиляването на цените им от държавата

Това се дължи най-вече на сравнението на стойността им с тази в 17 други европейски страни, като у нас се взема най-ниската. "Проблемът е, че сред държавите има такива, които образуват цените си по съвсем различна система и няма как да се сравняваме с тях. Една такава страна е Дания, затова искаме тя да се замени с Австрия", каза Росен Казаков, директор на "БГ Фарма".

Друга причина за прекаленото намаляване на цените и изчезването на някои евтини продукти стават т.нар. лекарства призраци. Обикновено това са медикаменти, които регистрират индийски или китайски компании с нереално ниска цена. Така те подбиват пазара, но след това спират да внасят продукта. Междувременно обаче останалите генерични компании изтеглят евтините си медикаменти заради дъмпинга. Накрая остават само по-скъпите оригинални продукти, които трябва да плаща касата, обясниха специалистите. За да се избегне този риск, трябва да се усъвършенства системата за регистриране на подобни медикаменти.

Ниският процент на реимбурсация също е сред проблемите, които притискат генеричната индустрия. В останалите държави здравните фондове плащат по-висок процент от лекарствата, а имат и договорки, с които им гарантират определен обем, който покриват. "При нас това липсва, а се искат отново допълнителни отстъпки от цената, ако ги направим при тези условия, те може да са за сметка на пациента", предупреди Владимир Афенлиев, член на УС на "БГ Фарма". Причината е, че разликата между цената на медикамента и частта, която плаща касата, трябва да се поеме от пациента. Така, колкото по-малко плаща здравният фонд, толкова повече остава болният човек да вади сам от джоба си. Според Афенлиев искането на отстъпки без такива последици може да се предприеме само срещу гарантиране на определен обем продажби от страна на НЗОК. Все още не е ясно обаче какви законодателни промени ще приемат народните представители в тази посока.

Генеричните компании са категорични и че ако държавата иска да осигури по-добър достъп до лечение на хората и да намали доплащането за медикаменти, трябва да стимулира предписването на евтини медикаменти. Това може да стане по различни начини. Един от тях е лекарите да са задължени да изписват определен процент генерични медикаменти. Във Франция например тази цифра е 65%, уточни Афенлиев. Подобно е положението и в Белгия. Друг механизъм е контролирането на изписваните продукти чрез софтуер. Когато те са генерични, лекарите могат да изписват без проблем и заявката им е приета от съответната електронна система на местната здравна каса. Когато изпишат скъп медикамент при наличието на евтин обаче, системата алармира и здравният фонд прави проверка дали е уместно издаването на подобна рецепта. Подобна е системата в Унгария. Досега обаче подобни стъпки не са направени от нито едно правителство у нас, въпреки много обещания, отчитат от "БГ Фарма".
Николай Хаджидончев, председател на "БГ Фарма": Трябва консенсус за промени

От години реформата в здравеопазването не се случва. Нужно е политиците да се обединят около харта за развитие на здравеопазването. В нея може да има пет основни точки, като едната е за лекарствената употреба. Само по този начин ще има приемственост в политиката и реални резултати в подобряването на здравната система, които ще се усетят след 5-6 г.



Произвеждаме 21 млрд. хапчета

Генеричната индустрия е сред важните икономически отрасли у нас. Всяка година от българските фармацевтични заводи излизат 21 млрд. таблетки и капсули, 200 млн. ампули и сиропи, 125 тона субстанции. Огромна част от тези лекарства се изнасят. В генеричната индустрия са ангажирани 15 000 души.



Генериците пестят пари

Генеричните продукти имат изключително важна роля за здравеопазването на всяка държава, тъй като пестят пари за лечение. Благодарение на появата им падат цените на оригиналните медикаменти и така остават средства, които да се пренасочат за включването на нови терапии без алтернатива. У нас около 61% от лекарствата, които плаща касата, са генерични. Заради ниските им цени разходът за тях е едва 25% от всички средства за медикаменти на здравния фонд.


Спешни отделения и в Карнобат и Поморие

През лятото в Бургаско се стичат 1,5 млн. души, казва д-р Красимир Маринов

Мария Чипилева
От години властта обещава да подобри спешната помощ у нас. Здравното министерство (МЗ) има нова стратегия за оптимизирането на тази система, част от нея е изграждането на 11 спешни болнични комплекса или т.нар. пироговчета. Как тя ще се отрази на общинските болници? "Стандарт" попита д-р Красимир Маринов, управител на МБАЛ-Карнобат.

Мисля, че концепцията на здравното министерство за развитие на спешната помощ у нас е добра. Идеята е да се създадат 10 високотехнологични болници в цяла България, като едната от тях ще е в Бургас. Това е нужно, защото макар че градът е 200 000 души, през лятото заради туристите населението му нараства до 1.5 млн. В същото време в областната болница няма отделение дори по изгаряния, а не може да няма медицинско обслужване по някои от специалностите.

Смятам, че е удачно и да се създадат спешни отделения към болниците в Карнобат и Поморие, тъй като сега такива няма. По този начин ще се компенсира донякъде и недостигът с кадри. В спешните филиали сега няма лекари, а работят предимно фелдшери, но такива специалисти вече не се произвеждат. Освен това ще се подобри обслужването на пациентите, защото лекарите ще имат по-бърз контакт с пострадалите. Полезно ще бъде и изграждането на спешни центрове или отделения в 8 от 10-те общини. В момента спешната помощ в Карнобат покрива и община Сунгурларе, в която има села на 120 км оттук. Но когато се изгради нов филиал, това неудобство ще се преодолее. Единственият проблем, който не знам как ще се реши, е липсата на кадри. Много от специалистите и фелдшерите вече са в пенсионна възраст, а младите колеги не желаят да работят в България.



Болници ще връщат хора заради забавени пари

Втора жалба срещу кабинета заради Здравната каса във ВАС

Соня Спасова
Болниците ще правят листи на чакащите пациенти, а когато те постъпят там, ще трябва да доплащат за повече неща. За това предупреди д-р Димитър Димитров, шеф на столичната болница "Св. Анна" пред "Труд". "Какво да правим, ако имаме лимит за 100 души с инсулт и дойде още един човек, как да отложим 101-вия инсулт?", попита д-р Димитров. Причината е Постановление 94 на МС, според което здравната каса решава дали да плати надлимитната дейност на болниците и то с 3 месеца закъснение. Освен това не са ясни критериите за това решение, смятат лекарите. Досега касата правеше проверки в болниците, отчели дейност над зададения й лимит и ако всичко е изрядно, им плащаше.

"При нас 75% от случаите са спешни и не можем да ги връщаме, ще продължим да ги лекуваме, но това ще е за сметка на болницата и има опасност да останем без пари за заплати на колегите", каза д-р Бойко Миразчийски, шеф на МБАЛ-Бургас. След като аз не осигурявам на колегите консумативи, колкото им трябват, как да изисквам от тях максимален обем на работа, попита проф. Петрана Чакърова, шеф на болница "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора. Тя предупреди и за опасност от закъснение на плащанията към доставчиците.

"Новият начин на плащане от здравната каса на надлимитната дейност на болниците е незаконен и ние готвим жалба във ВАС", добави д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Преди седмица подобен иск внесоха и от асоциацията на частните болници. Днес лекарите излизат на символичен протест в подкрепа на европейските си колеги за достоен труд.
Нова технология нарежда плевенските лекари сред лидерите в световната медицина
Лечението на солидни доброкачествени и злокачествени тумори в човешкото тяло с високоинтензивен фокусиран ултразвук-хайфу (HIFU - акроним от англ. ез. за High Intensity Focused Ultrasound) е революционен, радикално нов подход в съвременната медицина, при който високоинтензивният ултразвуков лъч се насочва с уникална прецизност в таргетната зона на тумора, постигайки по този начин неговото унищожаване (аблация) без да засяга при това околните здрави тъкани. Манипулацията е напълно неинбазибна - без разрези и белези по кожата, органосъхраняваща, без риск от кръвозагуба и опасни усложнения и - не на последно място - HIFU терапията е напълно безвредна (нейонизираща) за пациента, лекаря и околната среда и затова може да се повтаря при необходимост до постигане на желания терапевтичен ефект, а пациентът се възстановява за 24 часа и може да се върне към активното си ежедневие 1-2 дни след процедурата.

Това се само някои от предимствата на тази нова технология и затова HIFU придобива все по-голяма популярност сред пациенти и лекари от водещите високотехнологични болници в САЩ, Европа и Азия през последните години, а специалистите наричат хайфу-метода "хирургията без скалпел на 21 век" и "нова надежда за хиляди пациенти"!

Първият и единствен специализиран HIFU-Център в Източна Европа бе открит през 2012 година към СБАЛАГ "Света Марина", гр. Плевен, България.

Центърът е оборудван с най-модерната до сега в световен мащаб HIFU-терапевтична система JC и HIFU-апаратът CZF-единствен в Източна и Централна Европа за неинвазивно лечение чрез ултразвукова аблация на някои заболяванията на маточната шийка и външните полови органи при жената.

С терапевтичната система JC могат да се лекуват следните туморни формации:

• Доброкачествени (миома на матката, фиброаденом на млечната жлеза, аденомиоза-фокална форма).

При този метод няма ограничения от размера на миомния възел, а матката се запазва, съхранявайки по този начин и детеродните функции на жените, особено на тези с големи миомни образувания. Най-големият миомен възел, третиран в Хайфу-Центъра в Плевен до сега е с големина 22 см. Това е световен рекорд според здравната статистика за миомни възли, аблатирани с HIFU-терапевтичната система JC по света!

При фиброаденомите хайфу лечението не оставя никакви белези и не причинява деформация на бюста. Манипулацията е 40 мин., не изисква пълна упойка и пациентките се изписват няколко часа след терапията.

• Злокачествени тумори-при тях HIFU терапията е част от комплексното лечение при рак на панкреаса, млечната жлеза, първичен карцином и вторични метастази на черния дроб, бъбреци и меки тъкани. HIFU терапията отлично допълва стандартните методи на лечение като химиотерапия и лъчетерапия, значително подобрявайки тяхното въздействие и качеството на живот на пациентите с тези заболявания.

Учените от Великобритания, Италия, Испания и Германия използват същото оборудване и методика като това в HIFU-центъра в Плевен, за да търсят нови методи 6 борбата с раковите заболявания.

Българските лекари се гордеят, че са част от международната HIFU-общност, проправяща път на този иновативен метод, който се очаква да стане стандартна лечебна процедура в най-близко бъдеще.

www.hifubg.com

hifu@svmarina.com тел. +359/ 64 90 20 33;

+359/ 64 90 20 44; мобилен: +359/879 80 90 84 адрес: гр. Плевен, ул. "Българска авиация" №6, Хайфу-Център "Света Марина"


Проф. д-р Григор Горчев, ръководител на Телекомуникационен ендоскопски център:

Плевен е сред първите в Европа с два робота Да Винчи
- Проф. Горчев, Вие въведохте роботизираната хирургия в България преди почти шест години. Какво се случи през това време?

- Натрупахме огромен опит в модерното хирургично лечение на ракови заболявания на женската полова система със системата "Да Винчи". Над 100-120 онкологични операции правим всяка година Имаме два онкогинекологични екипа, един урологичен, който набира скорост. Вече работи и хирургичен екип. Нашият опит ни отрежда второ място в Европа по успеваемост и по брой на интервенциите в официалната статистика на Европейската асоциация по роботика.



- Вече работи и втора роботизирана система последно поколение, доставена по европейски проект.

- В момента плевенската университетска болница е една от 20-те в Европа, която има два робота. Новата Da Vinci Si-система е много побърза, много по-точна. Американците много са надграждали през тези 5-6 години, основно по отношение на софтуера. Напредъкът е забележителен. И най-важно е, че към робота може да се прикачи още една конзола и да работи още един хирург, независимо от другия, което вече е топ-нивото.



- Знаят ли пациентите за предимствата от роботизираните интервенции?

- Днешните пациенти са много информирани и търсят тази възможност. Няма я психотравмата от големите разрези. Най-важното е бързото възстановяване. Пациентите, които оперирахме днес, ще ги пуснем вдругиден. Ако беше конвенционална операция, ще стоят поне 7-8 дни в болница, после по-бавно се възстановяват. Друго предимство е почти никаква кръвозагуба. При една обичайна операция губят около литър кръв средно, а тук -15-20 милилитра.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница