Законът за лечебните заведения мина на първо четене с обещанието здравният министър да оттегли главата за приватизацията



страница1/7
Дата06.02.2018
Размер406.66 Kb.
#55525
ТипЗакон
  1   2   3   4   5   6   7
Пресклипинг: „Здравеопазване”
16.07.2015



Държавата ще определя с кои болници да работи здравната каса


Десислава Николова
Законът за лечебните заведения мина на първо четене с обещанието здравният министър да оттегли главата за приватизацията.

Здравната каса няма да сключва договор с всяка съществуваща болница, а ще може да избира дали да го направи там, където клиниките са повече от нужното. Това реши парламентът на първо четене на законопроекта за лечебните заведения. Проектът, който е вторият пакет реформи в сектора, предложени от здравния министър, получи подкрепата на 102 депутати от ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ. Против с 21 гласа гласуваха от БСП и ДПС, а 5 депутати от БДЦ се въздържаха. "Атака" не участва във вота.

Проектът предвижда доминирани от държавата областни и национални комисии да определят задължителна здравна карта с броя лечебни заведения и лекари, които са необходими по места. Включва и спорните текстове за вдигане на мораториума за приватизацията на държавните болници, но Петър Москов потвърди, че на второ четене правителството няма да ги подкрепи. Преди две седмици премиерът обеща, че тази глава ще бъде оттеглена, тъй като няма достатъчно съгласие между политическите сили. Москов потвърди, че в момента е по-важно да получи подкрепата на депутатите по текста за задължителната здравна карта и за възможностите болниците да се сливат и да образуват консорциуми, за да предлагат комплексна услуга на пациентите.

Колко болници да има

Там, където има свръхпредлагане на здравна помощ - основно големите градове, комисията по здравната карта в областта или в здравното министерство ще предложи с кои болници ще може да сключва договор касата. В момента тя е длъжна да сключи договор с всяка лицензирана болница. Така броят на болниците в България нарасна до 365. Текстът е начин да се спре лавинообразният ръст в отварянето на нови клиники в големите градове.

Десислава Атанасова от ГЕРБ коментира, че няма яснота по какъв начин националната комисия по здравната карта, която се оглавява от министъра, ще дава становище и дали то може да се обжалва от областните комисии или от управителя на засегнатото лечебно заведение. Според д-р Лъчезар Иванов от ГЕРБ в здравните карти трябва да фигурира и броят на аптеките и тази карта също да има задължителен характер - т.е. да не може да се открие аптека там, където вече има повече от необходимата бройка. Между четенията вероятно ще се внесат допълнения към закона.

Комплексна услуга

Проектът предвижда болниците да могат да се сливат, да образуват консорциуми, за да могат да предлагат пълно обслужване на нуждаещите се пациенти и здравната каса вече да плаща не на конкретна структура, а за пълното лечение на пациента. По този повод Москов неколкократно е коментирал, че в момента клиниките лекуват епизод от болестта, а не всички придружаващи проблеми - пациентите се оперират в една болница от рак, провеждат лъчетерапията си в друга, изследват се в трета, а химиотерапията се провежда в четвърта. Затова министърът настоява болниците да могат да сключват договор със здравната каса само ако могат да покрият пълния спектър лечение, като имат възможността да сключват договори помежду си за тази цел.

От БСП се обявиха против този текст. Депутатът от левицата д-р Емил Райнов каза, че сливането на центровете за психично здраве и комплексните онкологични центрове с многопрофилните болници е абсурд. Депутатите обявиха, че между двете четения ще настояват да се запази сегашният текст, според който директорът на болница трябва да има образование по здравен мениджмънт. В проектозакона се предлага да няма ограничения за образователния ценз на директора.

Нова частна болница за 14 млн. лв. отваря в Плевен


Проф.Григор Горчев и бизнесменът Валери Карааргиров са инвеститори в лечебното заведение

Иванка Ватева
След дълги години работа и хиляди пациенти клиниката на проф. Григор Горчев се превръща от специализирана в многопрофилна болница и се пренася в напълно нова сграда. Лекарят е известен в цяла България с това, че всяка година оперира стотици жени с гинекологични проблеми с робота "Da Vinci". Той е бивш и почетен ректор на Медицинския университет в Плевен и член-кореспондент на БАН. От 2003 г. Горчев е и съсобственик на специализираната АГ болница "Света Марина" в Плевен.

Мащабна инвестиция

Проф. д-р Горчев и съдружникът му - бизнесменът Валери Карааргиров, инвестират в новата клиника 14 млн.лв. Собствеността в заведението е поделена по равно между едноличните дружества "ВК Ком" на Карааргиров и "Горчев мед" - на проф. Горчев. Болницата разполага със 110 легла, заема площ от 7000 кв.м и в нея има седем отделения - онкология, хирургия, урология, гинекология, гастроентерология, реанимация, образна диагностика. В клиниката ще има шест операционни зали, четири от които са напълно интегрирани. Уникалното в клиниката е първият по рода си в Източна Европа HIFU-център за лечение на злокачествени и доброкачествени новообразувания - това е най-модерната неинвазивна методика, при която лечението става чрез високоинтензитетен фокусиран ултразвук (HIFU).

В клиниката в Плевен ще бъде разположен и третият в България позитронно-емисионен томограф (ПЕТ-скенер) апарат, с който най-прецизно се визуализират туморите и разсейките при онкоболните, като за изследването се инжектират радиоизотопи. Другите два апарата се намират във Варна и в София. "Средствата за строежа на новата клиника са от банков кредит, като прогнозата ни е, че ще си възвърнем инвестицията след 10 години работа", коментира проф. Горчев, който е и медицински директор на болницата, пред "Капитал".

Какво ще правят в болницата

В новата болница "Света Марина" ще се работи максимално щадящо за пациента, а дейността е разделена на центрове за лапароскопски и хистероскопски минимално инвазивни операции; HIFU - за неинвазивно лечение на солидни доброкачествени и злокачествени тумори; лазерна терапия и др. Това са център "Миома", център "Цервикс и ендометриум", център по колопроктология(хирургия на дебелото и правото черво, хемороидална болест, перианални фистули и кисти и др.), простатен център и център по мамология.

Освен високотехнологичното лечение идеята е и интериорът и съпътстващите услуги също да са на световно ниво. Обзавеждането е базирано на последните концепции за болничен дизайн и психологически разработки за влиянието на средата върху възстановителния процес на пациентите - болницата е с просторни помещения с изобилие от естествена светлина, елементи от природата, произведения на изкуството и построена с шумоизолиращи компоненти. На всеки етаж има и уютни кътове за среща на пациентите с техни близки.

Проф. Горчев е първият български онкогинеколог, който успява да оперира пациентки с тежки заболявания и да запази детеродните им функции. През септември 2014 г. след успешно ултразвуково лечение млада жена от София роди в Плевен първото у нас HIFU-бебе. По темата работи и Десислава Николова





Д-р Стойчо Кацаров:



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница