Започна регистрацията на млади учени от природоматематически и инженерни специалности за участие в конкурса за комуникация на наука „Лаборатория за слава FameLab 2010”



Дата21.06.2018
Размер100.5 Kb.
#75351











Съвместно съобщение до медиите

18 март 2010 г.



Започна регистрацията на млади учени от природоматематически и инженерни специалности за участие в конкурса за комуникация на наука „Лаборатория за слава FameLab 2010”
Започна регистрацията за четвъртото поредно българско издание на международния конкурс за разбираемо говорене на наука „Лаборатория за слава FameLab”, организиран в партньорство от Форум Демокрит, Британски съвет и Министерството на образованието, младежта и науката. Тази година за първи път българските участници ще могат да участват в кастинга на Първи кръг и чрез изпращане на видеозапис, което разширява възможностите за участие на млади учени и учители по природоматематическите дисциплини от цялата страна. Конкурсът ще се проведе в България през м. април и май, а победителят ще замине през м. юни да се състезава на международния финал в Обединеното кралство. Победители от вече 12 страни ще участват на международния финал, тъй като тази година конкурсът разшири географските си територии и към страните от Югоизточна Европа, където той стартира през 2007, национални кръгове на ”Лаборатория за слава FameLab” вече се провеждат и в Северна Африка, Западна Европа и Азия.
Първи кръг ще се проведе с видеозаписи (до 9 април) и на живо в три града – Варна (16 април), Пловдив (18 април) и София (24 април).

Освен специално изработените статуетки за първите три места, проектирани от художника Крум Тонев, призьорите ще получат награди, осигурени от Майкрософт България. Ръководството на БАН, Програма „Христо Ботев” на БНР, Софийска вода и Майкрософт България ще дадат и свои специални награди на финала.


Конкурсът се провежда от Форум Демокрит, Британски съвет и Министерството на образованието, младежта и науката, и в партньорство с Българската академия на науките, Столична община, Съюза на учените в България, СУ „Св. Кл. Охридски”, ТУ Варна, ПУ „П. Хилендарски”, Майкрософт България, Софийска вода АД, Издателство Сиела, Издателство ROI, Фондация ВИА Сапиенция, сп. Обекти, БНР Програма „Хр. Ботев” и др. И тази година БНР Програма „Хр. Ботев” ще проведе радио конкурс за 90-секундни аудио записи на финалистите, чиито резултати ще бъдат обявени на финала.
Конкурсът „Лаборатория за слава FameLab” се провежда във формат, добре познат от популярни телевизионни шоута – регистриралите се кандидати се явяват на живо или чрез видеозапис на първоначален кастинг на Първи кръг в един от трите града Варна, Пловдив и София. Участниците не са ограничени в избора на град за явяване на Първи кръг. Всеки участник трябва да подготви триминутно научно-достоверно, атрактивно и разбираемо поднесено представяне (може да включва песен, танц, поезия, изображения и др., но не и компютърни презентации). Темите трябва да са от природоматематическите и инженерни науки, но могат да разясняват както фундаментални понятия, така и съвременни научни открития. Участниците, които пожелаят да изпратят видеозапис не могат да ползват монтаж, а да го заснемат така, сякаш стоят на сцената. До трима най-добри участника от видео-кастинга ще бъдат поканени да се явят на някой от първите кръгове на живо преди да се потвърди участието им на Финала. Не повече от 12 души от всички Първи кръгове ще бъдат изпратени на националния финал, като преди това ще участват в двудневен Майсторски клас с британски и български преподаватели.
Участниците могат да получат повече информация относно конкурса, подготовката и формуляри за регистрация: http://www.britishcouncil.org/bg/bulgaria-beautiful-science-famelab.htm
За контакти:

Десислава Бошнакова, ROI Communications, dboshnakova@roibg.com, 0888 354706

Любов Костова, Британски съвет, lyubov.kostova@britishcouncil.bg, 0887 424249

(стр. 1 от 2)



Информация за редактори:

  • Целта на конкурса е да докаже, че за наука може да се говори разбираемо и забавно пред неспециализирана публика, при това без компромис с научното съдържание, както и да подобри имиджа на учените като даде повече видимост на младите, комуникативни хора в науката. Чрез повишаване на информираността за личностите от съвременната наука, както и за различните области от живота, където тя се прилага, организаторите се надяват и да насърчат повече интерес у млади хора да кандидатстват в природоматематическите специалности във ВУЗ.

  • Страните, участнички в международния конкурс са Австрия, България, Гърция, Египет, Израел, Либия, Мароко, Обединено кралство, Португалия, Сърбия, Хонконг и Хърватска

  • Българските победители в досегашните издания на конкурса са биофизикът Росен Угринов (2007), ядреният физик Венелин Кожухаров (2008), студентката по компютърна химия Анета Йовчева (2009)

  • Международни победители до момента са били химикът Марко Кошичек от Хърватска (2008) и микробиологът Мирко Джорджевич от Сърбия (2009).

  • Разполагаме с висококачествени фотографии на всички минали победители

  • Основни дати от конкурса тази година:

    • 9 април (петък) – краен срок за изпращане на видеозаписите

    • 14 април (сряда) – краен срок за регистрация за участие на Първи кръг във Варна и Пловдив

    • 22 април (сряда) – краен срок за регистрация за участие на Първи кръг в София

    • 16 април (петък) – Първи кръг Варна, Технически университет Варна, Заседателна зала

    • 18 април (неделя) – Първи кръг Пловдив, Пловдивски университет, Учебен театър

    • 24 април ( събота) – Първи кръг София, СУ „Св. Климент Охридски”, Заседателна зала

    • 30 април-1 май – Двудневен Майсторски клас за финалисти, София

    • 11 май (вторник) – Национален финал 2010, Театър „София”

    • 9-13 юни – победителят заминава за Фестивал на науката в Челтнъм, Обединено кралство

    • 12 юни (събота) – Международен финал Феймлаб – Челтнъм, Обединено кралство

  • За майсторския клас в България ще пристигне Малкълм Лъв – преподавател по медийни отношения и комуникация на науките, ТВ продуцент и журналист

  • За трите години от своето провеждане у нас конкурсът придоби популярност сред младите учени, организациите, свързани с наука, публиката и медиите. Като пример можем да посочим някои цитати от публиката:

    • Събитието беше изключително интересно и вълнуващо; водещият и журито бяха на ниво, каквото рядко се среща днес в България, а в младите участници имаше толкова живот и стойност!

    • Определено смятам, че с всяка година изданието на Феймлаб става по-добро

    • ...показахте, че наука има и още повече хора, които се опитват да я обяснят. Оспорвам мнението, че липсва науката в презентацията на участниците!

    • Идеята е страхотна!

    • Научих интересни факти – качеството - високо!

    • Получих представа за младите ни учени по блестящ начин

    • Надминаха очакванията от емоционална гледна точка

    • Много беше интересно и забавно дори. Не подозирах, че науката може да бъде представена по подобен начин

    • Интересно ми беше - дори и това, което не разбрах!

  • Цитати от участници:

    • Вълнението още не е отшумяло, защото правех неща, които искам да правя и бях с хора, с които открих, колко е хубаво да бъда. Общуването и опознаването между участниците си беше една от "неофициалните" големи награди. Феймлаб сякаш е създаден, за да сближава участниците и да ги прави добри приятели занапред, а състезанието е само за кратко.”

  • Младите учени, участвали в Лаборатория за слава Famelab ® през трите години надхвърлят 120 души, а изявите на много от тях след конкурса говорят за поддържан интерес към комуникацията на науката и скъсяване на дистанцията между учените и обществото.  

  • Famelab е конкурс, създаден от Фестивала за наука в Челтнъм, който стана международен конкурс по инициатива на Британски съвет.

(стр.2 от 2)

The United Kingdom’s international organisation for educational opportunities and cultural relations. We are registered in England as a charity.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница