Зараждане на националноосвободително движение формиране на българската нация



Дата11.01.2018
Размер26.54 Kb.
#43330
ЗАРАЖДАНЕ НА НАЦИОНАЛНООСВОБОДИТЕЛНО ДВИЖЕНИЕ



  1. Формиране на българската нация

През Възраждането започва да се формира българската нация с ясни цели – национално освобождение и създаване на собствена държава. Най-известният изразител на тази идея е монахът отец Паисий Хилендарски.

  1. Отец Паисий Хилендарски – пръв идеолог на националноосвободителното движение

Повечето историци приемат, че отец Паисий е роден в Банско, Северна Македония, през 1722 г. със светското име Петър или Пенко. Син е на Михаил Хадживълчев и брат на Лаврентий (Лазар) Хилендарски от Банско.

Паисий не получава системно образовние но през 1745 г. се замонашва в Хилендарския манастир, където по-късно става йеромонах и проигумен. През 1758 г. пътува до Сремски Карловци като таксидиот, където се запознава с исторически съчинения и средновековни източници за българската история, които в последствие му служат за написване на основния му труд. Паисий напуска Хилендарския манастир поради раазногласия (раздор) с останалите монаси. Поради това „История славяноболгарская“ е завършена в Зографския манастир, през 1762 г. Книгата му е значително повлияна от историческите съчинения „Деяния церковная и гражданская“ на Цезар Бароний и „Книга историография“ на Мавро Орбиний“.

Паисий се стреми да събуди народностното съзнание на българите, да им внуши, че имат основания за високо национално самочувствие и гордост. Един от най-важните му аргументи за това е дейността на славянските първоапостоли Константин-Кирил Философ и Методий, политическият и културен просперитет на Средновековната българска държава и видните ѝ владетели. При обиколките си из българските земи като таксидиот Поисий носи и своя труд, за да се преписва и разпространява сред българите.

Предполага се, че Паисий е починал на път за Света гора в селището Амбелино (дн. кв. Свети Георги, Асеновград)

През 2008 година в Банско на мястото, където някога е стояла бащината къща на отец Паисий Хилендарски, е открит мемориален музей, посветен на него.


  1. Епископ Софроний Врачански

Роден е в Котел през 1739 г. със светското име Стойко Вледиславов. Учи в килийно училище в родния си град по старобългарски и гръцки църковни книги. През 1762 година е ръкоположен за свещеник, работи и като учител и книжовник в Котел. Голямо влияние върху дейността му оказва срещата му с Паисий Хилендарски през 1765 година в Котел. Отец Паисий му показва „История славянобългарска“, от която той прави препис, известен днес като Първи Софрониев препис. Самият Стойко Владиславов пътува до Света гора през 1770-1775 година.

През 1792 година напуска Котел, служи в енорията в Карнобат. Пътува до Цариград, Света гора, Анхиало, Арбанаси и през 1794 година става монах в Къпиновския манастир, а на 17 септември същата година е ръкоположен за епископ на Враца под името Софроний. Там развива обществена дейност и по някои сведения става инициатор за изпращане на политическа делегация в Москва от името на врачанските граждани.

През 1803 година Софроний Врачански заминава за Букурещ, където служи като висше духовно лице. От епископската длъжност е освободен по негово настояване, но продължава да се подписва като Софроний Врачански. Там написва сборника от поучения „Кириакодромион, сиреч Неделник“. През последните си години се оттегля в манастир край Букурещ. Творбите му „Житие и страдания грешнаго Софрония“ и „Възвание към българския народ“ превръщат Софроний в най-видния представител на българската литература от началото на 19 век.

Датата на смъртта на епископ Софроний не е известна. Обикновено се датира по последния подписан документ – 2 август 1813 г. Същата година Димитър Попски пише за него ода. Канонизиран е за светец на 31 декември 1964 година от Българската православна църква, а паметта му се чества на 11 март.



  1. Книжовни центрове през ХV-ХVIII век

През тези векове Търново и Видин западат като огнища на книжнината. Така се оформя нов център Рилският манастир. От него излизат редица образовани хора.

В края на ХVIII век из България се появяват и гръцки училища. В Северна България пък училища изгражда Католическата църква.
Каталог: dpetrov79 -> files -> 2017
2017 -> Залезът на средновековната (втората) българска държава
2017 -> Българите през османската държава (ХV-ХVII век) Социално-икономическа система
2017 -> Антиосманска съпротива на българите през ХV-ХVII век
2017 -> Начало на българската царква, култура и книжнина борба за самостоятелна църква
2017 -> България през първите десетилетия на 14. век
2017 -> Векът на цар симеон велики (893~927) Кризата от 889~893 година: Владимир Расате
2017 -> Развитие и постижения на българската просвета и култура
2017 -> Балканския полуостров в навечерието на едно ново начало
2017 -> Залезът на ранносредновековната (първата) българска държава комит Никола и комитопулите


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница