Заседание 11 март 2014 г. Специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление



Дата27.08.2016
Размер40.53 Kb.
#7556



BG


Европейски икономически и социален комитет





INT/725

Търговски тайни



148-о заседание – 11 март 2014 г.

Специализирана секция „Единен пазар, производство и потребление“
ИЗМЕНЕНИЕ 1
внесено от г-н Edouard de Lamaze

Предмет: „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета относно закрилата на неразкрити ноу-хау и търговска информация (търговски тайни) срещу тяхното незаконно придобиване, използване и разкриване“

COM(2013) 813 final – 2013/0402 (COD)


Отн.: проектостановище EESC-2013-08066-00-00-PA-TRA - 2013/0402 (COD)



a) Нов параграф 4.8


ЕИСК обръща внимание на факта, че постепенното нарастване на изискванията в областта на докладването, по-конкретно за дружествата, регистрирани на борсата, представлява заплаха за търговската тайна. Информацията, съдържаща се тези доклади, на практика става публична, достъпна за всеки инвеститор, който може да се окаже или да стане конкурент.
Макар че настоящото предложение за директива се занимава с риска от разкриване на търговската тайна в рамките на упражняването на правото на представителите на служителите на информация и на консултации – случай, в който това се счита за законно (член 4), то не разглежда риска, свързан със задълженията за докладване, възложени на членовете на управителния или надзорния съвет на дружества, регистрирани на борсата. Те обаче могат да се окажат в деликатно положение по отношение на акционерите, които са им предоставили мандат, ако дадена информация, разкрита в рамките на техните задължения за докладване, бъде използвана от конкурент и това доведе до спад на курса на акциите на дружеството. ЕИСК счита, че това положение също трябва да бъде разгледано?взето предвид в настоящата директива (вж. Конкретни бележки).
Изложение на мотивите
Управителните или надзорните съвети (УС за по-просто) имат достъп до цялата информация за предприятието, без ограничение. На практика изпълнителният директор информира редовно УС за дейността – пускане на нови продукти, срещнати трудности (напр. EADS/Airbus), маржове, рискове (екологични, човешки, финансови). Тази информация има конфиденциален характер, ако председателят на съвета я представи като такава (Търговски кодекс). Тя може да е много ценна за някой конкурент.
Същевременно, предимно за регистрираните на борсата дружества, задълженията за докладване непрекъснато се увеличават: задължения по международните стандарти за финансовo отчитане, доклад за управлението на рисковете, все повече информация от нефинансов характер (по-конкретно чрез корпоративната социална и екологична отговорност), информация относно критериите за различното заплащане на основния/основните ръководител/и и др. Тази информация е част от документите, достъпни за всички инвеститори, сред които има или може да има конкуренти, които, разбира се, ще се стремят към нея. В даден сектор на дейност може да има подчертана асиметрия на информацията – във Франция например, Carrefour (регистрирано на борсата дружество), публикува многобройни сведения, докато прекият му конкурент Auchan, който не е регистриран на борсата, не публикува нищо. Има много подобни примери на национално или транснационално равнище.
Възможно е в даден момент някой акционер или група акционери да упрекнат генералния директор, главния изпълнителен директор и/или УС, който одобрява счетоводния отчет и приема отчета на директора, че е разкрил „търговска тайна“ в някой публично достъпен доклад (в този случай не става въпрос за разкриване на привилегирована информация, защото УС само изпълнява законови или административни задължения) и по този начин някой конкурент се е възползвал от информацията и е разработил конкурентен продукт/стратегия, в резултат на който курсът на акциите е спаднал.
Не трябва ли да се обърне внимание на Комисията по този въпрос, за да бъде включен той в член 4 от проекта на директива? Видно е, че този въпрос е споменат във връзка с представителите на служителите, член 4, параграф 1, буква в) и параграф 2, буква в), но не и по отношение на управителите, които биха могли да се окажат в деликатно положение спрямо акционерите, които са им предоставили мандат.

б) Нов параграф 5.12


ЕИСК предлага да се допълни списъкът в член 4, параграф 1, като се добави, че придобиването на търговска тайна се счита за законно, когато произтича:
д) „от изпълнението на задълженията за докладване, възложени на членовете на управителния или надзорния съвет на дружества, регистрирани на борсата“.
Също така ЕИСК предлага да се допълни списъкът в член 4, параграф 2, като се добави, че държавите членки гарантират, че не се дава право на подаване на искове за прилагане на мерките, процедурите и правните средства за защита, предвидени в настоящата директива, в случаите, когато предполагаемото придобиване, използване или разкриване на търговска тайна е извършено в един от следните случаи: е) „разкриване на търговската тайна като част от изпълнението на задълженията за докладване, възложени на членовете на управителния или надзорния съвет на дружества, регистрирани на борсата.
Изложение на мотивите
Настоящото предложение за добавяне на текст произтича от съображението, изложено от ЕИСК в новия параграф 4.8, предложен по-горе.
_____________


INT/725 - EESC-2013-08066-01-00-AMS-TRA - 2013/0402 (COD) FR – TD-YD/ai …/…

Каталог: documentsanonymous
documentsanonymous -> Bg европейски икономически и социален комитет
documentsanonymous -> Заседание на комисия nat на 10 март 2011 г. Точка 4: организация на бъдещата работа на комисията
documentsanonymous -> Програма на Европейския парламент, 10 декември 2014 г., сряда, от 16,30 ч с участието на: г-н Martin Schulz, председател на Европейския парламент
documentsanonymous -> Bg европейски икономически и социален комитет
documentsanonymous -> Заседание на комисия nat на 14 октомври 2010 г. Точка 7 от дневния ред: бюджетът на ес след 2013 г
documentsanonymous -> Сесия/октомври
documentsanonymous -> 15 и 16 октомври 2014 г., сряда и четвъртък
documentsanonymous -> Заседание на комисия enve на 17 април 2012 г. Точка 4 от дневния ред: организация на бъдещата работа на комисията
documentsanonymous -> Заседание на Комисия deve на 17 и 18 февруари 2009 г. Точка от дневния ред: организация на бъдещата работа на комисията 1


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница