Заседание на комитета за наблюдение на програмата за развитие на селските райони



страница1/6
Дата05.10.2018
Размер0.81 Mb.
#83786
ТипЗаседание
  1   2   3   4   5   6

Европейски съюз


ЕВРОПЕЙСКИ ЗЕМЕДЕЛСКИ ФОНД ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ
КОМИТЕТ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ

НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ (2014-2020 г.)

МИНИСТЕРСТВО НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ

Стенографски протокол

ВТОРО (предварително) ЗАСЕДАНИЕ НА КОМИТЕТА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ (2014 – 2020 г.)

Дата и място на провеждане : 21.05.2015 (четвъртък)

хотел „Балкан София(бивш„Шератон“),

София, пл. ”Света Неделя” № 5
ДНЕВЕН РЕД

за провеждане на второ (предварително) заседание на Комитета за наблюдение

на Програмата за развитие на селските райони (2014 – 2020 г.) на 21.05.2015 г., в хотел „Балкан София“, (бивш „Шератон“), пл. ”Света Неделя” № 5.

ПРОЕКТ

9:00 – 9:45

Регистрация на участниците и кафе

9:45 – 10:00

Откриване на заседанието на КН на ПРСР (2014 – 2020 г.)

т. 1. Проект на дневен ред

за одобрение

г-н Васил Грудев – заместник-министър на земеделието и храните и председател на КН

10:00 – 10:15

т. 2. Приемане на протокола от предишното заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г. и преглед на изпълнението на решенията

Докладва: Секретариатът на КН


10:15 – 12.00


т. 3. Критерии за оценка на проектни предложения по под-мярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани”

за одобрение

Докладва: Управляващият орган на ПРСР (2014-2020)

12:00 – 13.00


Обяд



13:00 – 14:30

т. 4. Критерии за оценка на проектни предложения по под-мярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие”

за одобрение

Докладва: Управляващият орган на ПРСР (2014-2020)

14:30 –15:00

Други, закриване на заседанието


ВТОРО (предварително) ЗАСЕДАНИЕ НА КОМИТЕТА ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА ЗА РАЗВИТИЕ НА СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ (2014 – 2020 г.)
Стенографски протокол


ВТОРОТО (предварително) заседание на Комитета по наблюдение (КН) на Програма за развитие на селските райони (ПРСР) (2014 – 2020 г.) се проведе в София на 21.05.2015 г., в хотел „Балкан София“,(бивш „Шератон“), пл. ”Света Неделя” № 5.

В заседанието участваха: членове на КН на ПРСР с право на глас, наблюдатели с право на съвещателен глас, представителят на Европейската Комисия: г-н Майкъл Пилке, началник на отдел F.3 в Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ и други участници.

Списъкът на участниците в заседанието на Комитета по наблюдение е даден като Приложение 1 към настоящия протокол.
Откриване на заседанието на КН на ПРСР (2014 – 2020 г.)

Заседанието бе открито и се председателства от г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ, Заместник-министър на земеделието и храните, Председател на Комитета за наблюдение на Програмата за развитие на селските райони, който приветства участниците в заседанието, както и представителят на Европейската комисия г-н Майкъл Пилке, началник на отдел F.3 в Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“.


Г-Н ВАСИЛ ГРУДЕВ: Колеги, добре дошли на Второто предварително заседание на Комитета за наблюдение на Програмата за развитие на селските райони 2014-2020.
Днешното заседание ще бъде проведено в рамките на дискусията, която ще стартира и ще бъде насочена най-вече за предстоящото отваряне на мярката „Млад фермер”, както и за прилагане на подмярката 19.1. Това са две от подмерките на ПРСР, които ще бъдат стартирани в рамките на текущата година.
Преди да започнем с официалната част от събитието, искам да благодаря на г-н Пилке, че се присъедини към нас и че отдава изключителна важност на дискусиите в самия Комитет за наблюдение. Искам да му благодаря за работата, която успяхме да свършим съвместно през изминалите вече 8 месеца, които ни доведоха до това, че в началото на тази седмица България получи писмо от службата на Европейската комисия, с което ПРСР 2014-2020 е предложена за одобрение.Така нареченото писмо confort letter вече ни дава необходимата сигурност да работим в хипотезата на одобрена ПРСР. Можем да се поздравим с предсрочното финализиране на програмата, колкото и хипотетично да звучи предсрочно, при положение, че се намираме в средата на 2015 г., а ПРСР обхваща периода 2014-2020г.
Пакетът на одобрение на българската ПРСР успя да се придвижи с една добра скорост и всички можем да се поздравим с успеха. Аз лично искам да благодаря на администрацията на Министерството на земеделието и храните, която положи неимоверни усилия затова програмата да се случи. Още веднаж искам да благодаря на г-н Пилке за неимоверната подкрепа, която срещнахме от тяхна страна и за усърдната работа на двете институции, които работихме заедно и съвместно, тъй като имахме обща цел – одобрението на Програмата.

Да ни е честита ПРСР 2014-2020. Благодаря още веднаж на г-н Пилке, благодаря и на колегите за работата.


ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

Откриване на заседанието на КН на ПРСР (2014 – 2020 г.). Проект на дневен ред”, за одобрение



г-н Васил Грудев – заместник-министър на земеделието и храните и председател на КН
Г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ:Стартираме с проект за Дневен ред, който имате пред вас. Преди да ви предложа дневния ред, позволете ми да ви уведомя, че е постъпило предложение до всички участници в Комитета за наблюдение от г.жа Кордова, директор на Дирекция „Мониторинг на средствата от Европейския съюз” към Министерски съвет за включване на нова точка 5 в дневния ред на Второто заседание, а именно „Вземане на решение за прилагане на подмерки 19.1. „Помощ за подготвителни дейности%, 19.3. „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на МИГ” и 19.4. „Текущи разходи и популяризиране на Стратегията, водена от общностите за местно развитие на територията на районите със специфични характеристики”. Предложението е свързано с възможността за многофондово финансиране на ВМР на определените в Споразумението за партньорство територии.
Предлагам за гласуване промени в проекта на Дневен ред, а именно включването на тези точки.
Имаме кворум. Всеки един от колегите с право на глас имате зелени картончета и ще гласуваме само с тях.

Имате думата за изказване по дневния ред.


НАТАЛИЯ ТОДОРОВА, Национална асоциация на зърнопроизводителите: Благодаря Ви, г-н Зам.министър.
Във връзка с дневния ред, в случая ще стане точка 6 „Други” удобно ли е да бъде обсъден въпроса относно възможностите за предварителен ранкинг на проектите по подмярка 4.1., който да се базира на това как всеки кандидат е оценил своя проект в заявлението си. Това ще помогне изключително много на всички кандидати. Знаете, че кандидатите са над 2000, вероятно техният брой ще нарастне до 8 юни и предварителният ранкинг би помогнал на тази част от кандидатите, които нямат достатъчен брой точки, да се ориентират дали да започнат да изпълняват инвестицията си на свой риск или напротив, да изчакат за следващия прием по подмярката. Предварителният ранкинг би бил за тях добър ориентир, тъй като ако трябва да изчакат официалният ранкинг на ДФ Земеделие, това ще се проточи с месеци заради количеството проекти, подадени до този етап.

Благодаря Ви.


Г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ: Ще ви отговоря формално и неформално.

Формалният отговор е, че имаме процедура и вътрешни правила за включване на нови точки към дневния ред – 5 дни преди заседанието трябва да бъдат представени на всички членове в писмен вид, за да бъдат запознати и да бъде гласувано включването на тази точка в дневния ред. В случая това не е факт и няма как да го включим като нова точка в дневния ред на заседанието на Комитета за наблюдение. Но, нека неформално, извън точките на КН, след изчерпване на точките в дневния ред, да обсъдим Вашето предложение. Тъй като то не е в прерогативите на КН за вземане на решение, но абсолютно Ви подкрепям да обсъдим и да Ви запознаем с текущия статус на проектите. Колегите от ДФ Земеделие се присъединиха към нас. Ще Ви запознаем с текущия ход на кампанията, защото ние все още сме в кампания по прием на заявления по мярка 4.1. Кандидатстването по земеделска техника приключи, последните три дни се случи сериозен бум. Нека да го обсъдим след изчерпване на дневния ред на заседанието на КН, но поради вътрешните правила няма как да го предложа за гласуване за включване на тази точка в дневния ред. Важно е да знаем какво се случва и Вие да запознаете вашите членове. Така че, от тази гледна точка, не приемам предложението за включване на нова точка в дневния ред, но ще приветствам дискусията, която ще последва в момента, в който приключим заседанието на КН.


Предлагам да гласуваме за включване в дневния ред предложението на Министерския съвет като нова точка. Имаме кворум.

Моля, който е „за” включването на тази точка, да даде знак със зеленото картонче. Благодаря ви. „Против”, „Въздържали се” – няма.Предложението се приема.

Може би трябва да дадем думата на г-н Пилке. Моля г-н Пилке.
Г-н МАЙКЪЛ ПИЛКЕ, Началник отдел F.3, ГД „Земеделие и развитие на селските райони” на ЕК: Г-н Председател, колеги, благодаря за поканата да участвам в това заседание. Бих искал също да благодаря на всички вас, които спомогнахте за одобрението на Програмата за развитие на селските райони на България. Следващата седмица ще се състои формалното одобрение на Програмата. Ще бъдат направени формалните стъпки и оттогава Програмата ще се счита абсолютно оперативна, което означава, че България е на втория етап от одобрението на Програмата. Благодарение на доброто сътрудничество между отделните администрации успяхме да спомогнем да навлезете в тази втора фаза от изпълнението на новата Програма. За мен е удоволствие да работя заедно с вас по време на фазата на приложението на Програмата.
Г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ: Благодаря на г-н Пилке.

Продължаваме към обявяване на проекта за Дневен ред:


т. 1. Откриване на заседанието на КН на ПРСР (2014 – 2020 г.). Проект на дневен ред

г-н Васил Грудев – заместник-министър на земеделието и храните и председател на КН


т.2. Приемане на протокола от предишното заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г. и преглед на изпълнението на решенията

Докладва: Секретариатът на КН


т. 3. Критерии за оценка на проектни предложения по под-мярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани”

Докладва: Управляващият орган на ПРСР (2014-2020)


т.4. Критерии за оценка на проектни предложения по под-мярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие”

Докладва: Управляващият орган на ПРСР (2014-2020)


т.5. Прилагане на подмерки 19.1. „Помощ за подготвителни дейности%, 19.3. „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на МИГ” и 19.4. „Текущи разходи и популяризиране на Стратегията, водена от общностите за местно развитие на територията на районите със специфични характеристики”.
РЕШЕНИЕ ПО ТОЧКА ПЪРВА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

КН на ПРСР 2014 – 2020 г.) одобрява предложения проекта за Дневен ред на ВТОРОТО (предварително) заседание на Комитета по наблюдение (КН) на Програма за развитие на селските райони (ПРСР) (2014 – 2020 г.) с направеното допълнение за включване на т.5-та.
Предлагам да преминем към точка 2 Приемане на протокола от предишното заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г. и преглед на изпълнението на решенията. Докладва: Секретариатът на КН
ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

Приемане на протокола от предишното заседание на Комитета за наблюдение на ПРСР 2014-2020 г. и преглед на изпълнението на решенията.
Г-жа ХРИСТИНА КОВАЧЕВА, Дирекция „РСР”, МЗХ: Добър ден и от мен. Искам само да напомня, че протоколът от първото заседание бе изпратен на всички участници в Комитета по наблюдение заедно с приетите Вътрешни правила за работата на Комитета за наблюдение и Критериите за избор на проекти по подмярка 4.1. и съгласно чл.18 ал.3 в срок от 10 работни дни очаквахме вашите коментари и бележки по текста му.
Получихме два коментара. Единият от г-жа Соня Микова от Министерски съвет, дирекция „Координация по въпросите на Европейския съюз”. Нейният коментар беше свързан със същността на изказвания в протокола и това беше прието и отразено в окончателния вариант на протокола.
Вторият коментар е от г-н Пътев от „Екофорум за устойчиво развитие” и е свързан с промяна във Вътрешните правила за работа на КН с предложение да се преразгледат и прегласуват, но тъй като правилата бяха дискутирани, гласувани и приети на Първото заседание на КН, това предложение няма как да бъде взето предвид.Така че, окончателният съгласуван проект на Първото заседание беше изпратен за сведение на всички участници на 08 май 2015 г.
Само да напомня какви бяха решенията от Първото заседание.

Приехме Вътрешните правила за работа на КН, приехме Критерии за избор на проекти по подмярка 4.1.


Преди да премина и към писмената процедура, искам да подложа на гласуване приемането на така финализирания Протокол от предходното заседание на Комитета за наблюдение.

Който е „за”. Има ли „против”, „въздържали се” – няма. Благодаря ви.

Предложението се приема.
Като допълнение на тази точка искам да кажа, че съгласно чл.21, ал.1 от Вътрешните правила беше проведена писмена, неприсъствена процедура от 07 до 22 април 2015 г. за приемане на Критериите за избор на проекти по подмярка 19.1. Протоколът от писмената процедура заедно с всички становища и коментари от страна на Управляващия орган и окончателният вариант на Критериите са изпратени на участниците от Комитета за наблюдение на 15 май 2015 г.
Съгласно чл.22, ал.4-та от Вътрешните правила, уведомяваме участниците в Комитета за наблюдение за резултата от проведената присъствена процедура. Комитета за наблюдение прие предложените от Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г. Критерии за оценка на проектни предложения по подмярка 19.1. „Помощ за подготвителни дейности”след отразяване на получените становища.

Това е по тази точка. Знаете, че писмената процедура е само информативна и вие сте получили информацията.


РЕШЕНИЕ ПО ТОЧКА ВТОРА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД:

1. КН приема финализираният Протокол от ПЪРВОТО (предварително) заседание на Комитета по наблюдение (КН) на Програма за развитие на селските райони (ПРСР) (2014 – 2020 г.)

2. Съгласно чл.22, ал.4-та от Вътрешните правила, уведомява участниците в Комитета за наблюдение за резултата от проведената присъствена процедура. Комитета за наблюдение прие предложените от Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г. Критерии за оценка на проектни предложения по подмярка 19.1. „Помощ за подготвителни дейности”след отразяване на получените становища.
Г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ:Преминаваме към т..3 от дневния ред.
ТОЧКА ТРЕТА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

Г-н ВАСИЛ ГРУДЕВ: „Критерии за оценка на проектни предложения по под-мярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани”

Точка 3-та /гвоздеят на програмата.


Преди да дам думата на колегите да презентират проекта, който ви е изпратен и който надявам се, че ще бъде обект на дискусии, нека да се позиционираме времево за предстоящото отваряне на на подмярката 6.1. „Стартова помощ за млади земеделски стопани”. Намираме се в края на месец май. Надявам се днес да приемем Критериите за оценка на проектите, следва финализиране на Наредбата, която се обсъжда в широка Тематична работна група, ще има още едно обсъждане в широката Тематична работна група след приемането на Критериите, за да може да направим финалния дизайн на мярката като наредба, след което ще пристъпим към отваряне на период за кандидатстване.
Първоначалната идея беше в средата на месец юни да отворим за кандидатстването по мярка „Млад фермер”, но в момента, знаете че седмичното удължаване на кампанията за директните плащания, считаме че е по-удачно да не се преплитат двата периода, тъй като това ще доведе до невъзможност за функциониране на колегите от ДФ „Земеделие” да изнесем целия поток по директните плащания, който ще дойде в края на периода и го съчетаем с отварянето на прием по мярката „Млад фермер”, едва ли ще постигнем желаният ефект за качествено обслужване на нашите бенефициенти. Затова, най-вероятно ще пристъпим към отваряне на мярката непосредствено след края на двуседмичното удължаване, т.е. отиваме в края на месец юни. Разбира се, това ще бъде обект на дискусия и в Тематичната работна група. Казвам го само за информация на Комитета за наблюдение.
Започваме представянето на Критериите за оценка. Идеята за представянето на тези Критерии за оценка са да бъдат максимално прости, както за разбиране, така и за прилагане от администрацията, но да дадат възможност за получаване на диференцирано ниво на точките от страна на нашите бенефициенти. Няма да ви излъжа, ако споделя с вас, че очакваме доста сериозно като количество заявления с невъзможност те да бъдат удвовлетворени от наличния бюджет по мярката. Идеята ни, на този етап, е в настоящата година да бъде отпуснат половината от целия бюджет по мярката, на подмярката „Млад фермер” за периода 2014-2020 г. , но аз съм убеден, че ще имаме сериозен недостиг на бюджет за финансиране на всички проектни предложения. От тук насетне, знаете че в предходния Програмен период, това беше практика и по мярката „Млад фермер” и 121-ва мярка, и по 123-та мярка, и по мерките по ОС 3. Разликата от това дали един проект ще живее или няма да живее беше входящото номерче и секундите, в които е регистрирано в Разград или в Благоевград. Разликата между това един проект ще се случи или няма да се случи беше само в това кой оператор от администрацията е натиснал по-бързо бутона за подаване на това заявление и за входирането му в системата. Това породи много неблагородни практики за предварително заявяване, за опити за влияние с входящи номерца. Всички вие, надявам се сте съгласни, че едва ли това е модерния начин администриране на средствата по мярката „Млад фермер”.
В тази връзка, в целия нов Програмен период, това го казвам нееднократно, критерий за това кой в коя секунда е подал заявлението си, няма да съществува. От тук насетне, ние трябва да направим така, че да имаме широка диверсификация на точките, които ще бъдат обект на подпомагане, защото при една стандартизирана процедура при дистрибуция на точките, ще се озовем в ситуация, в която ще имаме много проекти с равен брой точки и при липсата на друг критерий за оценка, администрацията ще бъде в невъзможност да осъществи тяхното ранкиране. Затова, основните елементи които сме предложили на вашето внимание, са за максимална диверсификация на точките спрямо един абсолютно обективен критерий. Той е, доколко стопанството на младия фермер отговаря и има намерение да се развива в един от приоритетните ни сектори, които приоритетни сектори, няма да се уморя да повтарям това, са заложени като тънка червена нишка в цялата ПРСР. Знаете кои са тези сектори – производството на плодове и зеленчуци, животновъдство и биологичното производство.
Постарали сме се да направим една сложно изглеждаща формула, която обаче отговаря на реалната снимка на състоянието на стопанството на младия фермер, както и взема предвид намерението му за развитие на това стопанство отново спрямо приоритетните ни сектори. Отделно, имаме допълнително точки, които ще бъдат в зависимост от другите функции на бенефициента. Знаете предложението ни да бонифицираме тези стопани, които имат поне средно образование, имаме намерение да бонифицираме стопанства, които по един или друг начин, ще използват стартовата помощ за „Млад фермер”, която не е инвестиция, но ще използват тази стартова помощ за създаване на работни места, при все че мярката „Млад фермер” не е тази мярка, която ще ни позволи да създадем кой знае какво количество заетост и създаване на работни места, изключая заетостта на самия млад фермер, но нека да поощрим тези проекти, които ще допринесат със своето развитие със създаване на заетост под една или друга форма.
Ще дам думата на колегите, за да ви представят в детайли Критериите като молбата ми е да се представя всеки един критерий и след представянето му да стартираме дискусия с вас. След приключване на дискусията по всички критерии да подлагаме на гласуване критерии един по един, както направихме с мярка 4.1., за да не гласуваме анблок. Давам думата на колегите да започнат с представянето на Критериите.
Г-н ВЛАДИСЛАВ ЦВЕТАНОВ, Държавен експерт, Дирекция „Развитие на селските райони”, МЗХ: Здравейте и добре дошли от мен.

Аз ще бъда кратък. Ще мина общо по Критериите. Предполагам, че всички сте се запознали с това, което предлагаме като критерии за оценка по мярката. Виждате, че изцяло сме се съобразили с приоритетите, които са включени в подмярка 6.1. в ПРСР. Към всеки един от приоритетите съответно сме определили и Критерий за оценка, които днес ще обсъдим, тъй като тези Критерии за оценка трябва да станат част от Наредбата. Повечето от вас участват и в процеса по разработване на самата Наредба. Тези критерии ще станат част от Наредбата и благодарение на тези критерии ще се извършва оценката на заявленията за подпомагане, които се подават по подмярката в рамките на предстоящия период на прием.


По отношение на два от критериите „наличие на образование” и „наличие на заетост”. Виждате какво е нашето предложение. По отношение на критерия за заетост, там нещата са ясно разписани. Предлагаме тежестта по този критерий да бъде 10 точки. По отношение на критерия с даване на заетост, наемане на работници в рамките на земеделските стопанства на младите фермери са разбити стъпково. Максималният размер на точките, който предлагаме по този критерий е 12. Виждате ги стъпките. 3 стъпки предлагаме, съответно 1 работно място, две работни места и създаване на над две работни места като бонуса на всяка една стъпка е по една допълнителна точка.
Накратко ще говоря за останалите 3 приоритета общо, тъй като там сме използвали единен подход. Зам.министър Васил Грудев обясни каква е нашата визия с тези критерии. Нашата идея е чрез тези критерии за оценка, тъй като те са водещите, казвам водещи защото в съответствие с броя на точките, който предлагаме, виждате че те са критериите, които дават най-голяма тежест на едно проектно предложение. Нашето предложение е 26 точки за всеки един приоритет, съответно животновъдство, плодове и зеленчуци, биологично производство, т.е. стопанства, които попадат в тези два сектора или произвеждат земеделска продукция по биологичен начин или в преход към биологично производство, ще бъдат с най-голям приоритет.
Когато обмисляхме и анализирахме предложение по отношение на критериите в тази част, се спряхме на варианта, който виждате и смятаме, че този вариант най-точна и реална оценка на всяко едно стопанство на млад земеделски стопанин. Защо най-точна оценка, защото предлагаме една формула, по която всеки лесно и бързо да може да изчисли на база това, което е като единици в неговото земеделско стопанство, без значение животински единици, отглеждани култури, бързо и точно той да определи точките, които може да получи неговото проектно предложение.
След изпращането на на така предложените Критерии за оценка на Комитета, се появиха въпроси „не виждаме процентите”, които обаче са характерни за инвестиционните мерки. Това също го обмисляхме като процент, но сами разбирате, че тук не говорим за директна инвестиционна подкрепа, тук говорим за Start up, за развитие на стопанствата и затова това беше другата причина, поради която се спряхме на реална оценка на стопанствата, като точките които предлагаме като коефициент сме ги приравнили на стандартен производствен обем равен на 1 евро. Т.е., дори едно евро, формирано като стандартен производствен обем от култура от приоритетен сектор или животинска единица, което на практика на отговаря на точките, които следва да получи конкретно проектно предложение.
По този начин предлагаме на Комитета за наблюдение за дискусия този тип оценка по Критериите за оценка, в който ние смятаме, че като цяло няма никакъв субективизъм и на практика ще отразява в най-точна и реална степен това, което има един земеделски стопанин и това, което той смята да развива със своето проектно предложение. Появиха се коментари, че методът за изчисление бил много сложен. С колегите не виждаме каква е сложността, още повече че този метод на изчисление се прилага и когато всеки един кандидат тръгва да изчислява своя стандартен производствен обем, минималния или максималния имам предвид, който му е необходим, за да кандидатства по мярката. Може би после в дискусията, аз съм приготвил един файл, в който нагледно мога да ви покажа таблицата със стандартния производствен обем, в която всеки влиза, пише си декарите на културите или броят на животните и му излиза стандартния производствен обем, по същия начин излиза и размера на точките, на база на което има в своето стопанство.
Накратко, това е нашата идея и смятаме, че по този начин класирането ще бъде справедливо, класирането ще бъде реално на реални земеделски стопани. Разбира се, ние оценяваме и факта, че някои от стопанствата ще имат намерения да се развиват в приоритетен сектор, виждате в нашето предложение как е отразено по отношение на оценката на тази част на проектното предложение, която съответния млад земеделски стопанин има намерение да развива в бъдеще така, че да постигнем една цялостна оценка не само на това, което съществува към момента на кандидатстване, но и на това, което той има намерение да развива с изпълнението на проекта. Това е накратко от мен.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница