Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование



страница1/8
Дата26.10.2018
Размер403 Kb.
#99280
ТипЗаседание
  1   2   3   4   5   6   7   8


МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА
Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование

/ 15 март 2011 г., обявено начало – 15.00 ч. /


В заседанието участват:

От страна на Министерството на образованието, младежта и науката:

Милена Даамянова – заместник-министър и председател на ОСТС

Красимир Вълчев – главен секретар

Асен Александров – съветник на министъра и представител на СДСОРБ

Марияна Ламбова – директор на дирекция “Финанси”

Дима Коцева – началник на отдел в дирекция “Финанси”

Милка Коджабашиева – директор на дирекция “Кадри и кариерно развитие”

Неда Кристанова – директор на Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование /ЦКОКУО/

Лазар Додев – директор на дирекция “Организация и координация” – по т. “Разни” – “Информация за план-приема”

Соня Найденова – държавен експерт в дирекция “ОПОС” – по т. “Разни”, “Информация за план-приема”

Пенка Иванова – по т. “Разни” – “Информация за ресурсните центрове и работата с деца със СОП”

От страна на работодателските организации:

За Съюза на работодателите в системата на народната просвета на България /СРСНПБ/:

Самуил Борисов Шейнин – председател

Надежда Николчева

Георги Стоянов
За Сдружението на директорите в средното образование на Република България /СДСОРБ/:

Стефанка Цветкова Балева – председател

Боряна Тодорова Толовска
За Българската асоциация на частните училища /БАЧУ/:

Милка Славчева – председател

Диляна Божинова
От страна на учителските синдикални организации:

За Синдиката на българските учители /СБУ/ към КНСБ:

Янка Такева – председател

Роза Павлова Костова

Гиго Йорданов
За Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”:

Маргарита Денкова – председател

Васил Василев

Юлиян Петров
За Независим учителски синдикат /НУС/ към КНСБ:

Аспарух Товом – председател

Живка Желязкова

Д Н Е В Е Н Р Е Д :


  1. Информация за дейността на Центъра за оценка и контрол на качеството на училищното образование.

Докл.: Неда Кристанова


  1. Информация за работните заплати в средното образование и възможностите за тяхното увеличаване.

Докл.: Красимир Вълчев


  1. Обсъждане на възможността длъжността “треньор” да бъде включена в списъка на длъжностите по чл. 19, ал. 2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

Докл.: Милка Коджабашиева


  1. Р а з н и.


Милена Дамянова: Предлагам да започнем днешното заседание. Дневният ред за днес е:

  • Информация за дейността на Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование;

  • Информация за работните заплати в средното образование и възможностите за тяхното увеличаване;

  • Обсъждане на възможността длъжността “треньор” да бъде включена в списъка на длъжностите по чл. 19, ал. 2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж;

  • Точка “Р а з н и”, в която предлагам да обсъдим въпроса с Наредбата за децата със специални образователни потребности /СОП/.

Бих предложила едно разместване на дневния ред – т. 3 да мине като т. 1, тъй като имаме технически проблем с мултимедията. Така че, да започнем с

г-жа Коджабашиева – това е една точка, която е важна и отдавна искахме да я обсъдим на Отраслов съвет, за да вземем съвместно решение.

Ако сте съгласни с така предложения дневен ред, предлагам да го гласуваме и да продължим напред.



(изразено общо съгласие)

Тогава да дадем думата на г-жа Коджабашиева.
По точка трет от дневния ред – “Обсъждане на възможността длъжността “треньор” да бъде включена в списъка на длъжностите по чл. 19, ал. 2 от Наредбата за пенсиите и осигуритлния стаж”

Милка Коджабашиева: Г-жо заместник-министър, уважаеми членове на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, в Министерство на образованието, младежта и науката е постъпило предложение от г-н Генчо Генев, директор на спортно училище “Стефан Караджа” в гр. Хасково, с молба за признаване на учителски стаж на треньори работили с ученици в спортни училища. Като аргумент г-н Генев посочва, че от 1982 г. до 1992 г. треньорите преподаващи в спортни училища са вписвали оценки, извършвали са прием, нанасяли са съответен материал в материалната книга, участвали са в заседания на педагогическия съвет – дейности, които са чисто организационни. Но тези лица са назначавани на съответните длъжности “треньори” от председателя на Дружеството за физическа култура и спорт като в трудовия договор е посочено и конкретното спортно училище.


Във връзка с това писмо, което е отправено както до министър Сергей Игнатов, така и до г-жа Такева като председател на Синдиката на българските учители, г-жа Такева изпраща подкрепящо писмо, в което обосновава своята позиция и подкрепя включването на длъжността “треньор” в списъка по чл. 19, ал. 2 от Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

Г-жа Христина Митрева, управител на Националния осигурителен институт, също отправя запитване до министър Сергей Игнатов, като категорично посочва, че за да се включат в списъка, трябва да бъдат налице няколко условия. Тези условия са разписани изчерпателно в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж и вие имате извадка от нормативната уредба, която регулира тези отношения.


Бих искала да обърна внимание на това, което е посочено в наредбата като условия, и то комулативно присъщи, - че за да се включт в списъка трябва да са налице определени условия – придобитото образование, квалификацията и правоспособността и да е изпълнена пълната норма на задължителна преподавателска работа.

В същото време бих искала да отбележа и още нещо – в Закона за физическото възпитание и спорта в § 1, т. 22 от Допълнителните разпоредби е дадена легалната дефиниция на треньор, който е “спортен педагог по вид спорт, който организира и провежда спортгно-тренировъчна и състезателна дейност със спортисти с различна квалификация”.

Инструкция 2 за заемане на длъжността “учител” и “възпитател”, която определя изискванията, е категорична като посочва – ще си позволя да цитирам, а мисля, че го имате и при вас – Инструкция 2 посочва, че длъжността “учител” по учебен предмет от общообразователната подготовка, когато говорим за “учител по физическо възпитание и спорт” в Разздел А от Учебния план, за учебния предмет “Физическо възпитание и спорт” е необходимо лицето, което заема длъжността да има образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър”, специалност от професионално направление съответстваща на учебния предмет, съответно присъдена професионална квалификация “учител” или с присъдена по друго направление или допълнителна професионална квалификация “учител”, което е дадено абсолютно комулативно.

В тази връзка възниква въпросът:



  • Дали ние когато разглеждаме длъжността “треньор”, трябва да я изравним с длъжността “учител по физическо възпитание и спорт”, или да потърсим механизмите тази длъжност да я отграничим за училищата, в които тя е необходима?

Направих си труда да извадя и ще ви кажа какви са в момента и колко са в страната образователните институции, в които има назначени лица на длъжността “треньор”. Това са 11 училища и 9 обслужващи звена. Като казвам “обслужващи звена”, имам предвид обединени детски комплекси, центрове за работа с деца и ученическите спортни школи, като това, което прави впечатление е, че на длъжност треньор са назначавали “учител по физическо възпитание”, лица със средно образование “автомобили и кари”, лица с висше образование “двигатели с вътрешно горене”, лица със средно общо образование, треньори по спортни танци, треньори по борба, средно специално образование по технологии на машиностроенето, средно общо “руски език”. Т.е. виждате, че всичко възможно, - това са лицата, които са назначени на длъжността “треньор” във всички образователни институции, школи и училища – имаме 11 училища, от които 2 са спортни – това е спортното училище в Силистра и 166-то спортно училище в София. Останалите са средно общообразователни училища, основни училища, в които тези лица са назначавани на такава длъжност.

В същото време, националната класификация за професиите и длъжностите не включва длъжността “треньор” в преподавателите, в които са всички видове подготовка. Но в националната класификация ние имаме определена длъжността “учител по спортна подготовка”, включително разбита на “младши учител по спортна подготовка”, “старши учител”, “главен учител”. В същото време, треньорите в същата тази национална класификация са включени в рубриката “спортисти, работещи в областта на спорта” и тук са подадени “спортни треньори”, помощник-треньор”, “старши треньор”, “личен треньор”, “треньор състезателни коне”. Просто извадих това, което отговаря на длъжността “треньор”, за да можем ние когато вземаме решение да имаме пълната картина за това какво се случва и как са регулирани тези отношения специално във връзка с лицата, които заемат длъжността “треньор”.

В самото спортно училище в Хасково учителите са назначени на длъжност, включително и треньори има, са назначени на длъжност “учител по спортна подготовка”. Трима са останали само с квалификацията “треньор”, но заемайки длъжността “учител по спортна подготовка”. Съгласно промяната, която настъпи в Правилника за прилагане на Закона за народната просвета,

чл. 124 (а), ал. 4, е направено едно изключение подобно на изключението за лицата, които заемат длъжности “учител по професиона подготовка” и “учител по изкуства” в училищата по култура. Аналогична препратка се прави и за треньори, казва се “могат да заемат длъжността учител по физическо възпитание и спорт”, както в общообразователните, така и в спортните училища. Това е текстът на самата наредба.


Още един проблем ще поставя на вашето внимание. Във връзка пък с този текст – 124(а), ал. 4 – проф. Руси Русев, декан на Факултета по педагогика към Югозападния университет, е отправил запитване до г-н Огнян Стоичков, председател на Комисията по образование и наука, въпросите на децата, младежта и спорта към 41-то Народно събрание, и е изразил притеснението си от това приравняване на лицата с професионална квалификация “треньор”. Тук не говоря за образователно-квалификационните степени – те са “бакалавър, “магистър”. Говоря само за професионалната квалификация “треньор”. Изразява едно притеснение, с което се омаловажава ролята на факултетите, които обучават учители по физическо възпитание и спорт и на самата длъжност “учител по физическо възпитание и спорт”. И в тази връзка съжденията, които е направил Огнян Стоичков са ориентирани към това, че чл. 124(а), ал. 4 е в противоречие с основния текст на закона, чл. 39, който казва, че “учител или възпитател може да бъде български гражданин, който има учителска правоспособност”. Като коментарът е такъв – “Учебният предмет Физическо възпитание и спорт, включен в Раздел А “Задължителна подготовка” на Учебния план на общообразователни – то е на всички училища, не само на общообразователните, но г-н Стоичков е ограничил тях - а не като професионална подготовка, както е да речем в спортните училища, които имат включително и спортен менажер получаване на степен за професионална квалификация, и при тях е предвидена възможност обучението да се извършва от лице с образование по съответната специалност. В този смисъл поправката би била приемлива за предмета “Спортна подготовка” в спортните училища, но не и за общообразователния предмет “Физическо възпитание и спорт”, като се прави едно сравнение на учебните програми по предмета “Физическо възпитание и спорт” и предмета “Спортна подготовка”.
В тази връзка на вниманието на Отрасловия съвет са предложени за обсъждане възможностите:

  • Всички треньори да попаднат в списъка и да бъдат приравнени на длъжността “учител” и “възпитател”, както са треньорите, които осъществяват своята дейност и са назначени на длъжност “треньор” в детска градина, училище и обслужващо звено, открито по смисъла на Закона за народната просвета, които изпълняват пълната норма на преподавателска заетост, да бъдат включени. Това е едната възможност - в списъка на министъра на образованието и НОИ, за да бъдат приравнени към длъжностите “учител” и “възпитател” по подобие на длъжностите “корепетитор”, “хореограф”, “рехабилитатор”.




  • Друга възможност е това да се отнася само за лица, които заемат длъжност “треньор” в спортни училища, в училища, които осъществяват обучение в паралелки с профил “спорт”, и в школи, които са ориентирани към състезателно-тренировъчна и спортна дейност на учениците, спортните школи.



  • И (третата възможност) най-общото е – за всички лица, които заемат длъжността “треньор”, което излиза извън хипотезата на нашия закон.

Наистина може да се помисли в тази посока и да се търсят решения. Казах каква е нормативната уредба, която регулира.

В зависимост от решението, което ще се вземе, може би трябва да се помисли и да се прецизират някои норми от действащата нормативна уредба, които биха довели до колизия или до противоречие относно въвеждането и включването в списъка на тези лица, които заемат длъжност “треньор”.


Аспарух Томов: Само един уточняващ въпрос: В спортните училища и в други това не е ли “Спортна подготовка”?
Милка Коджабашиева: Да, аз затова казах, че учителите дори в конкретното спортно училище са назначени като учители по спортна подготовка, длъжност “учител по спортна подготовка”. Те имат както квалификация “треньор” за някои от тях, така и квалификация “учител”. Но има треньор с допълнителна квалификация “учител”, но има и само “учител по спортна подготовка” с квалификация “треньор” – то не противоречи на нормата на чл. 124а, ал. 4.
Милена Дамянова: Г-н Шейнин.
Самуил Шейнин: Благодаря на г-жа Коджабашиева, беше много изчерпателна, ясно и точно обясни, но тя тук загатна нещо много интересно.

По тази логика не трябва ли и в професионалните гимназии всички да бъдат приравнени (към длъжността “учител”), не трябва ли машинният инженер, не трябва ли художникът като професия?.. Тогава какво ще стане със списъка?


Милка Коджабашиева: Бих казала, че Инструкция 2, Правилникът (за прилагане на Закона за народната просвета) допускат такава възможност - лица, които преподават по учебните предмети от професионалната подготовка да бъдат назначавани на длъжността “учител” без да притежават професионална квалификация “учител”, и на тях им се признава учителски стаж и за осигурителн стаж за периода, в който те изпълняват тази длъжност. И това го има уредено в нормативната уредба, но те са “учители”.
Самуил Шейнин: Точно. И затова ви благодаря. И тогава аз си задавам въпроса: Защо в спортните училища да не ги приравним по една вече изградена схема и да бъдат учители по спортна подготовка, и въпросът е приключен, като им признаваме без да имат педагогическа правоспособност. Тази практика е толкова обиграна и с натрупана 30-40-годишна история. Само давам мнение.
Милка Коджабашиева: Тук г-жа Ламбова е впечатлена от справката, която ви поднесох, за това, че на длъжност “треньор” са назначавани лица с всякаква квалификация, с всякаква специалност и образователно-квалификационна степен. Безспорно, тук трябва да бъдем много презицни, защото така назначени те не биха могли наистина да се възползват от правата, които даваме на треньорите, които са с образователно-квалификационна степен, с професионална квалификация “треньор по”. И това го има в текста на чл. 124а, ал. 4. Обърнете внимание на този текст. Това право е дадено – “треньор по” може да бъде назначаван за учител по физическо възпитание и за учител по спортна подготовка. Въпросът е – когато аз като работодател обявявам място за учител по физическо възпитание и спорт от Раздел А на Учебния план, какви изисквания за заемане на длъжността ще поставя, като специалност, като образователно-квалификационна степен и като квалификация, ако я нямам придобита с висшето образование, а я имам като допълнителна. И ако в случая не се намери лице, което да отговаря на тези изисквания, има ли право директорът да назначи “треньор по”? Инструкцията го казва – чл. 124а, ал. 4 го дава като право, но ние с вас трябва да разсъждаваме по въпроса не на това право, а дали лицата, които заемат длъжност “треньор”, а не назначени на длъжността “учител по”, а на длъжност “треньор”, ще ги включим в списъка за приравнените длъжности, най-кратко казано.
Живка Желязкова: Аз също се постарах като специалист в тази област – имам и треньорска квалификация, имам и (учител по) “физическо възпитание”, и се опитах да събера почти всички документи в нашата система.

За съжаление, получава се едно объркване и считам, че не само се принизява по този начин професията “учител по физическо възпитание”, но с такова приравняване се принизява и професията “треньор”. И двете професии, макар че съм завършила бившия ВИФ, сега НСА, са коренно различни – коренно различни са по методика на преподаване, по подготовка. Не може да говорим, че учителят по спорт в спортните училища със 720 часа ще си свърши работата като треньор, който подготвя състезатели.



/М.Коджабашиева: И то за високи спортни резултати./

Там имаме фази, цифри, имаме състезания, които са целогодишни. Постарах се да направя една справка и в МКВД-то(?) и в праговете и се запитах – Какво целим? – Да дадем някакви допълнителни права на треньорите, префернции, които са полезни за тях? Аз не виждам какви са те. Минималните прагове на спортните специалисти са 374 лв.; в образованието е 475 лв.. Ако това касае всички треньори, в едно малко село в един спортен клуб, където нямат пари, ще бъдат принудени да плащат по-високия праг, с което ще се намали заплатата на другите, тъй като за част от осигуровките работодателят няма да има средства.


Другият финансов въпрос: Как ще признаем за по-ранно пенсиониране, ако в момента приравняваме треньорската длъжност - говоря за цяла България, не само за спортните училища. От 1997 г. тръгна Учителският пенсионен фонд и оттогава започна да се внася 3-4 % за фонда. Тази година мисля, че е 4,3 % . Как със задна дата ще се върнат и кой ще осигури средствата за пенсионния фонд? Отделно, ние ще излъжем хората, че те ще ползват този фонд, тъй като е до 2020 г.; оттам-нататък дали ще продължи (не знаем), - тъй като тези хора никога посмъртно няма да натрупат необходимата възраст за по-ранно-пенсиониране, ако не продължи фондът и по-нататък.

Отделно, в нашата нормативна уредба, в закона за степента на образование говорим за “физическа култура и спорт”, който е общообразователен предмет, по който има общообразователен минимум, а спортната подготовка в спортните училища, да не говорим за треньорите извън тях, съвсем не касаят този термин, тази дейност и т.н. И не можем да приравняваме нещата едно към друго. Имаме специални спортни училища, където спецификата на работата е съвсем различна. И, ако вземем пак МКВД-то(?), да се синхронизират за вбъдеще нещата, тук говорим пък за преподавател спортни дейности, за младши учител спортни дейности, за младши учител спортна подготовка. Т.е. има една пълна каша и бъркотия, която до нищо не довежда и дори ще противопостави колегите.

Така че, мисля, че много сериозен преглед трябва да се направи на всички нормативни документи и от юридическа гледна точка, и финансово да се каже, ако искаме да направим нещо полезно, дали ще можем да ги имаме тези средства със задна дата да се направи нещо.

Макар, че аз считам, че това е абсолютно безсмислено - треньорската работа е коренно различна от учителската работа. Съвсем различни са нещата и нека двете професии и двете специалности и двете длъжности да бъдат така добре диференцирани и да се търси възможност за по-добро заплащане, за по-добри преференции на треньорите, но трябва да се намери друг начин, защото не мисля, че по този начин тяхната професия ще придобие по-добър статут и изобщо ще бъде полезно. Нека говорим кой преподава третия час по физкултура. Защото тези неща, които се случват, се случват именно, защото се позволява всеки до допълва третия час; нека видим какви са ни спортните бази в училищата. Преди години физическото възпитание се преподаваше и в начален курс от учителите; сега го преподава всеки; сега ще дадем възможност и някой изкарал курс 6 месеца да бъде учител. Така по никакъв начин няма да сме полезни нито за хората от тези професии, още по-малко за учениците и децата.


Аспарух Томов: Само още един контролен въпрос. Къде, в кой учебен план имаме разграничаване на обязаностите на учителите по физическо възпитание и спорт и треньорите? Къде, в кой учебен план точно и конкретно е необходим този човек, който изгражда личността в един точно определен спорт? Предполагаме, че е в спортните училища.
Милка Коджабашиева: В спортните училища и в паралелките със спортен профил, в които спортът се явява като профилиращ предмет.
Милена Дамянова: Г-жа Такева.
Янка Такева: Благодаря ви. Уважаеми колеги, аз мисля, че ние изместваме центъра на тази голяма тема, защото тук не става въпрос да върнем със задна дата и т.н. Много добре знаете правилата за Учителския пенсионен фонд. Аз поне ги знам, защото 1996 г. Синдикатът на българските учители стачкува, за да бъде днес Учителският пенсионен фонд. Така че, не става въпрос за това.

Става въпрос за това, че всички, които работят в средното образование изпълняват норма преподавателска работа, изпълняват норма преподавателска заетост. Хора, които имат необходимия образователен ценз и квалификационно равнище ще трябва да се възползват от тези права. Затова ние подкрепяме предложението треньорите, които работят в спортните училища, треньорите, които работят в спортните школи и треньорите, които обслужват по една или друга причина спортните паралелки, ще трябва да ползват това право. Но само, – повтарям – ако имат необходимия образователен ценз и квалификационно равнище. И понеже няма такива, затова много директори назначават хора, които са минали курсове и т.н. Аз мисля, че много отдавна минаха Макаренковските курсове и курсовете Надежда Крупская.



/М.Славчева: Още ги има./

  • Аз не познавам такива. Просто това не може да стане.

Защо ние подкрепяме това? Уважаеми колеги, всички много добре знаем, че една от основните грижи на обществото, пък и на нас, това е развитието на физическата култура и спорт във връзка с всички последствия, които дава спортът. В края на краищата ние не гоним само високото спортно майсторство. Ние гоним и други неща, които са свързани с тази посока. Много трудно може едно училище, където има спортни паралелки /Мая (Куцарова), съжалявам, че я няма, тя има спортни паралелки/ много трудно може да намери един квалифициран, подготвен от Спортната академия треньор, който ще дойде. Вие знаете, че те обикновено ходят по другите спортни дружества, не идват в образованието.

Така че, няма абсолютно никакъв проблем ние да вземем едно такова решение за разширяване списъка на хората, които се ползват от Учителския пенсионен фонд от датата на приемането на този списък нататък, и съответно на базата на натрупването той ще си получава като му дойде времето и получи 35 години такъв стаж, ще стане; иначе няма да стане – знаете ги условията на Учителския пенсионен фонд.
Що се отнася до съществуването на Учителския пенсионен фонд, аз мисля, че никой в тази зала не се съмнява, че съществуването до 2020 г. е в този му вид, т.е. той се управлява от Националния осигурителен институт. Вие много добре знаете, защото и при вас сигурно са идвали хора, които искаха промяна в начина на управление на Учителския пенсионен фонд на трипартитния принцип и т.н. Много добре знаете, че ние бяхме хората, аз Крум и Аспарух, където работихме в Управителния съвет на НОИ, където казахме – не, не искаме трипартитно управление на Учителския пенсионен фонд, защото много пари ще се харчат за издръжка на този Управителен съвет и ред други неща; искаме да бъдем към НОИ. Значи, ако съществува държавата до 2020, а ние нямаме основание да мислим, че няма да съществува (само дано не ни удари нещо отгоре, да не дава господ, дето казват хората…), Учителският пенсионен фонд ще съществува. Той е една много добра политика, която политика дава своите плодове. Защото и днес, ако питате учител, който се е пенсионирал по чл. 328, ал. 1, т. 10 по Кодекса на труда, т.е. навършена възраст и осигурителен стаж, получава надбавка от Учителския пенсионен фонд средно 63 лв. Това означава, че който има все по-голями натрупвания, утре, вдруги ден може да получава. Ние синдикатът сме изчислили до 2020 г. каква ще бъде добавката от Учителския пенсионен фонд, но понеже е много голямо разстоянието няма нужда да ги съобщавам тези неща.


Каталог: docs -> ind
ind -> До началниците на рио, уважаеми/а господин, госпожо началник
ind -> Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование
ind -> Програма за организиране на участия в международни специализирани изложения за периода 22 април 2011 г. 22 април 2012 г
ind -> Никола Саркози в Давос
ind -> Каза светльо по повод най-голямата китайска батерия
ind -> Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование
ind -> Въвеждане на двегодишна задължителна подготовка преди постъпване в първи клас
ind -> Зам министър изгонен заради етнически скандал
ind -> Заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в областта на средното образование /остс
ind -> Закон за предучилищното и училищното образование глава първа общи разпоредби раздел І предмет на закона


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница