Заседание на Съвета Външни работи Брюксел, 17 януари 2013 г. Председател



Дата10.02.2018
Размер67.18 Kb.
#57042
ТипЗаседание











СЪВЕТ НА
ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ





BG

5347/13

(OR. en)






PRESSE 11

PR CO 3





СЪОБЩЕНИЕ ЗА ПЕЧАТА

3217-о заседание на Съвета



Външни работи

Брюксел, 17 януари 2013 г.






Председател Г-жа Катрин Аштън
върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност










Основни резултати от заседанието на Съвета

Съветът проведе извънредно заседание, за да обсъди последните събития в Мали. Той осъди действията, извършвани от терористични групи срещу въоръжените сили на Мали. В съответствие с имащите отношение резолюции на Съвета за сигурност на ООН Съветът изрази подкрепа за усилията на регионално равнище и усилията на международната общност и приветства бързия отговор на Франция, подкрепен от други държави — членки на ЕС. Съветът изрази отново и ангажираността на ЕС да предостави бързо финансово подпомагане на ръководената от африканските държави международна мисия за подкрепа в Мали (MISMA).

Освен това Съветът създаде мисията на ЕС за обучение в Мали, чиято цел е обучение и предоставяне на консултации за армията на Мали, в отговор на прякото искане, отправено от властите на Мали към ЕС.


СЪДЪРЖАНИЕ1

УЧАСТНИЦИ Error: Reference source not found

ОБСЪДЕНИ ТОЧКИ ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

Мали Error: Reference source not found



ДРУГИ ОДОБРЕНИ ТОЧКИ

няма

УЧАСТНИЦИ

Върховен представител

Г-жа Катрин АШТЪН Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност



Белгия:

Г-н Dirk WOUTERS Постоянен представител



България:

Г-н Димитър ЦАНЧЕВ Постоянен представител



Чешка република:

Г-н Jiri SCHNEIDER Първи заместник-министър на външните работи



Дания:

Г-н Villy SØVNDAL Министър на външните работи



Германия:

Г-н Guido WESTERWELLE Федерален министър на външните работи



Естония:

Г-н Harri TIIDO Посланик, Комитет по политика и сигурност



Ирландия:

Г-жа Lucinda CREIGHTON Заместник-министър по европейските въпроси



Гърция:

Г-н Dimitrios AVRAMOPOULOS Министър на външните работи



Испания:

Г-н José Manuel GARCIA-MARGALLO Министър на външните работи и сътрудничеството



Франция:

Г-н Laurent FABIUS Министър на външните работи



Италия:

Г-н Giuliomaria TERZI DI SANT'AGATA Министър на външните работи



Кипър:

Г-н Kornelios KORNELIOU Постоянен представител



Латвия:

Г-н Andris TEIKMANIS Държавен секретар и заместник-министър на външните работи



Литва:

Г-н Neris GERMANAS Заместник-министър на външните работи



Люксембург:

Г-н Jean ASSELBORN Заместник министър-председател, министър на външните работи



Унгария:

Г-н Zsolt NÉMETH Държавен секретар, Министерство на развитието на селските райони



Малта:

Г-жа Marlene BONNICI Постоянен представител



Нидерландия:

Г-н Frans TIMMERMANS Министър на външните работи



Австрия:

Г-н Walter GRAHAMMER Постоянен представител



Полша:

Г-н Bogusław WINID Заместник държавен секретар, Министерство на външните работи



Португалия:

Г-н Paulo PORTAS Министър на външните работи



Румъния:

Г-н Titus CORLĂŢEAN Министър на външните работи



Словения:

Г-н Rado GENORIO Постоянен представител



Словакия:

Г-н Peter MISIK Посланик, Комитет по политика и сигурност



Финландия:

Г-н Jan STORE Постоянен представител



Швеция:

Г-н Frank BELFRAGE Държавен секретар, Министерство на външните работи



Обединено кралство:

Г-н David LIDINGTON Заместник-министър на външните работи и по въпросите на Британската общност



Комисия:

Г-н Andris PIEBALGS Член

Правителството на присъединяващата се държава беше представено, както следва:

Хърватия:

Г-н Vladimir DROBNJAK Постоянен представител



ОБСЪДЕНИ ТОЧКИ ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

Мали

След среща с Tiéman Hubert Coulibaly, министър на външните работи на Република Мали, Съветът проведе задълбочен обмен на мнения по последните събития в Мали.



Съветът прие следните заключения:

  1. „ЕС осъжда предприетите от терористични групи действия срещу въоръжените сили на Мали, които заплашват териториалната цялост на страната и сигурността на нейното население. При тези обстоятелства и съгласно съответните резолюции на Съвета за сигурност на Организацията на обединените нации, по-специално Резолюции 2071 и 2085, ЕС изразява подкрепа за усилията в региона и на международната общност. ЕС приветства бързата реакция на Франция, подкрепена от други държави — членки на ЕС, на искането за военна помощ срещу терористичните групи, отправено от президента на Мали.

  2. ЕС подкрепя бързото разгръщане на Международната мисия за подкрепа на Мали, ръководена от африканските държави (MISMA) в съответствие с Резолюция 2085 на Съвета за сигурност на ООН, и потвърждава своя ангажимент своевременно да предостави финансова помощ на мисията, по-специално чрез мобилизиране на Механизма за подкрепа на мира в Африка. Съветът приканва върховния представител/заместник-председател да придвижи подготовката за оказване на финансова и логистична подкрепа в тясно сътрудничество с Африканския съюз (АС) и Икономическата общност на западноафриканските държави (CEDEAO), за да представи спешно на Съвета предложения за действия. Съветът призовава в кратки срокове да се проведе конференция на донорите, за да се окаже логистична и финансова помощ за разгръщането на MISMA, съгласно предвиденото в Резолюция 2085 на Съвета за сигурност на ООН. Съветът приканва върховния представител/заместник-председател да определи условията за участието на ЕС в тази конференция.

  3. В съответствие с Резолюции 2071 и 2085, както и в отговор на прякото искане от властите на Мали към ЕС, Съветът взе решение за създаване на мисия на Европейския съюз за обучение (EUTM Mали), в рамките на която на въоръжените сили на Мали да се предоставят военно обучение и консултации. Той взе също решение за назначаване на генерал François Lecointre за командващ мисията. Съветът приканва командващия мисията да ускори планирането и подготовката, така че мисията EUTM Мали да може да стартира най-късно в средата на февруари, и за тази цел да изпрати първия технически екип в Бамако в най-скоро време.

  4. Напредъкът в областта на политиката е от основно значение за стабилността на Мали в дългосрочен план. Във връзка с това ЕС настойчиво приканва властите на Мали възможно най-скоро да приемат и да започнат да изпълняват пътна карта за възстановяване на демокрацията и конституционния ред в Мали. ЕС насърчава приобщаващия национален диалог с участието на населението от северната част на страната и на всички групи, които отхвърлят тероризма и признават териториалната цялост на Мали. В този контекст Съветът подчертава готовността си за постепенно възобновяване на сътрудничеството за развитие и приканва Европейската комисия да изготви съответните решения, позволяващи бързото отпускане на средствата за развитие веднага щом условията бъдат изпълнени. Съветът също приканва върховния представител/заместник-председател да проучи възможностите за своевременно предоставяне на помощ чрез Инструмента за стабилност.

  5. ЕС изтъква отново значението, което отдава на тясната координация с полаганите от страна на Мали усилия и с другите регионални и международни партньори, особено в рамките на групата за подкрепа и наблюдение, създадена от АС. Съветът приветства също намерението на върховния представител да проведе в близко бъдеще заседание на групата. Съветът приветства и проведената на 19 януари в Абиджан среща на CEDEAO, както и срещата на високо равнище на АС на 25—26 януари.

  6. ЕС изразява своята готовност своевременно да засили подкрепата си за усилията на хуманитарните организации в помощ на нуждаещото се население в Мали и в съседните страни. Той подчертава значението на ефикасната координация между участниците в хуманитарните операции под егидата на Организацията на обединените нации и отново отправя призив към всички участващи страни да разрешат достъп до хуманитарна помощ без ограничение на нуждаещите се, както и да гарантират безопасността на оказващите хуманитарна помощ.

  7. ЕС призовава всички страни да гарантират защитата на гражданското население и да спазват международното хуманитарно право, както и да зачитат правата на човека. Всички действащи в Мали страни и лица ще бъдат държани отговорни за своите действия.

  8. ЕС подчертава значението на запазването на стабилността в Сахел и на предотвратяването на отрицателните последици за съседните страни. Във връзка с това ЕС потвърждава отново своя ангажимент за подкрепа на съседните на Мали страни в контекста на стратегията на ЕС за Сахел, чиято цел е да се засилят сигурността и развитието им. Съветът отправя искане към върховния представител да представи без отлагане решение на Съвета за своевременното назначаване на специален представител на ЕС за Сахел.“

Освен това Съветът създаде мисията на ЕС за обучение в Мали (EUTM Mали) и разреши започването на преговори за споразумение относно статута на EUTM. За повече информация вж. съобщение за печата 5428/13.

ДРУГИ ОДОБРЕНИ ТОЧКИ

Няма.


ЗА ПЕЧАТА

Rue de la Loi, 175 B – 1048 BRUXELLES Тел.: +32 (0)2 281 9442 / 6319 Факс: +32 (0)2 281 8026



press.office@consilium.europa.eu http://www.consilium.europa.eu/Newsroom

5347/13


BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница