Заседание софия, петък, 17 май 2002 г петък, 17 май 2002 г



Дата13.09.2017
Размер262.21 Kb.
#30131


Извадки от стенограма на Народното събрание‚ в които се цитира Сметната палата

(стр. 5 и стр.15)


СТО И СЕДМО ЗАСЕДАНИЕ


София, петък, 17 май 2002 г.
петък, 17 май 2002 г.

I. Симеон Сакскобургготски, министър-председател на Република България отговори на:
1. Питане от н.п. КРЪСТЬО ИЛИЕВ ПЕТКОВ относно трудовата емиграция на българите и европейския пазар на труда.
2. Питане от н.п. НИКОЛАЙ ГЕОРГИЕВ КАМОВ относно изпълнението на решение на Народното събрание за изготвяне на ежегоден доклад за младежта.

II. Димитър Калчев, министър на държавната администрация отговори на:
Питане от н.п. ХРИСТО ЙОРДАНОВ КИРЧЕВ относно неизплащане на сумата 9700 лева по Договор за поддръжка на парково стопанство на лицето Радослав Райков Илиев - президент на ЕТ "Ерика" - град Варна, на обект "Почивна база на МС" - град Варна, к.к. "Св.Св. Константин и Елена".

III. Костадин Паскалев, заместник министър-председател и министър на регионалното развитие м благоустройството отговори на:
Актуален въпрос от н.п. ПАНАЙОТ БОРИСОВ ЛЯКОВ относно пороци в процедурата по реализацията на Проект ВО 0102 .04 "0бщински пътища за достъп до места с туристически интерес", допуснати от Министерството на регионалното развитие и благоустройството като "Изпълняваща агенция" и лишаващи Община Стрелча от възможността да се включи в проекта.

IV. Георги Петканов, министър на вътрешните работи отговори на:
Актуален въпрос от н.п. ЛЪЧЕЗАР БЛАГОВЕСТОВ ТОШЕВ относно мерките на МВР за справяне с полицейската бруталност над задържани лица.

V. Божидар Абрашев, министър на културата ще отговори на:
1. Актуален въпрос от н.п. АХМЕД ЮСЕИН ЮСЕИН относно възобновяване дейността на турските държавни театри в съответствие с Рамковата конвенция за защита на националните малцинства.
2. Актуален въпрос от н.п. ИВО ПЪРВАНОВ АТАНАСОВ относно мотивите на Министъра на културата за освобождаването и възобновяването на Борда на директорите на "Бояна-филм" ЕАД - София.

VI. Божидар Финков, министър на здравеопазването отговори на:
1. Актуален въпрос от н.п. ТАТЯНА ДОНЧЕВА ТОТЕВА относно наличието на данни за корупция в системата на здравеопазването.
2. Актуален въпрос от н.п. ТАТЯНА ДОНЧЕВА ТОТЕВА относно проблеми по заплащане на лекарства за болниците.
3. Питане от н.п. СТОЙЧО ТОДОРОВ КАЦАРОВ относно проведен търг от Министерството на здравеопазването по Закона за обществените поръчки за доставка на ваксини и биопродукти за 2002
г.
4. Актуален въпрос от н.п. ЯНАКИ БОЯНОВ СТОИЛОВ относно липсата на лекарства за лица с онкологични заболявания от Ловешка област.

VII. Мехмед Дикме, министър на земеделието и горите отговори на:
1. Питане от н.п. ВЕНЦИСЛАВ ВАСИЛЕВ ВЪРБАНОВ относно събираемостта на кредитите от Фонд "Земеделие".
2. Питане от н.п. ВЕНЦИСЛАВ ВАСИЛЕВ ВЪРБАНОВ относно възникналата епидемия от чума по свинете.
3. Питане от н.п. ВЕНЦИСЛАВ ВАСИЛЕВ ВЪРБАНОВ относно състоянието на зърнения пазар в страната.
4. Питане от н.п. ЕВДОКИЯ ИВАНОВА МАНЕВА и ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ относно дейността на изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
5. Актуален въпрос от Н.П.ДИМИТЪР СТОЯНОВ ДЪБОВ относно приватизация на птицекомбинат "Камчия" - гр. Шумен.

VIII. Пламен Петров, министър на транспорта и съобщенията отговори на:
1. Питане от н.п. МИХАИЛ РАЙКОВ МИКОВ относно осигуряване на нормално ползване на пристанище "Златни пясъци".
2. Питане от н.п. ИВАН НИКОЛАЕВ ИВАНОВ относно
осигуряване на честотни ленти за оператори на цифрови клетъчни мобилни мрежи и услуги.
3. Питане от н.п. ПЕТЪР СТОИЛОВ ЖОТЕВ и ГЕОРГИ КОСТОВ СТАНИЛОВ относно еднолично Дружество с ограничена отговорност "Порт-Бургас-Дружество за работна сила".
4. Актуален въпрос от Н.П.ЕМИЛИЯ РАДКОВА МАСЛАРОВА относно изискванията на Тарифа 1/2 Р-С на Българските държавни железници.
5. Питане от н.п. БЛАГОЙ НИКОЛАЕВ ДИМИТРОВ относно акционерно участие на министъра на транспорта и съобщенията в частното търговско дружество "Кейбъл България" АД.

Поради отсъствие от страната, в заседанието за парламентарен контрол не участват:
- заместник министър-председателят и министър на икономиката Николай Василев;
- министърът на финансите Милен Велчев;
- министърът на околната среда и водите Долорес Арсенова;
- министърът на образованието и науката Владимир Атанасов;
- министърът на енергетиката и енергийните ресурси Милко Ковачев.

Изадки от стенограмата


....

Има думата народната представителка Татяна Дончева.

ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми господин Финков! Надявам се, че нашият разговор с Вас, господин министре, ще бъде значително по-ползотворен от този между моя колега и господин Абрашев…

Зададох Ви два актуални въпроса, които смятам, че са особено актуални за българските граждани. Първият от тях касае сигналите за корупция в системата за снабдяване на болниците с лекарства и, разбира се, стесних въпроса за снабдяване на болниците с лекарства, финансирани от Министерството на здравеопазването, за да Ви дам възможност да проверите съвсем точно въпроса.

При мен дойде следната информация, касаеща Специализирана болница за активно лечение за сърдечносъдови заболявания "Царица Йоана", болниците в Шумен, Плевен, Пловдив, Бургас, Русе, Александровска болница - София, и "Пирогов". Става дума за създаване покрай снабдяването с лекарства на следната система. Снабдяването става фиктивно в определени случаи. Доставят се лекарства по фактури, а не фактически. Завеждат се така доставените по фактури лекарства в болничните аптеки и се раздават по фиктивни табели по отделения. В крайна сметка се изписват фиктивно. Изписват се на пациенти повече, отколкото действително им се дават, и дори на починали. В крайна сметка Министерството на здравеопазването плаща на болниците по фактури и болниците - съответно на доставчиците.

Втори вариант. Доставят се лекарствата, изписват се фиктивно и фирмата-доставчик си ги прибира, след което ги продава пак. Това за мен е изключително тревожно, защото знаете какъв недостиг на финансиране има за здравеопазването и че е практика пациентите да си купуват лекарства, особено когато става дума за скъпи и трудни за намиране лекарства. Става дума за един бизнес с човешкото здраве, който според мен е нещо изключително важно днес, когато парите не стигат и няма да достигат.

Получили ли сте такива сигнали? Ако сте ги получили, какво сте направили по тях?

Надявам се да разбирате цялата добронамереност, с която Ви задавам въпросите.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, госпожо Дончева.

Господин министър, имате думата да отговорите на актуалния въпрос.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Дончева, уважаеми господа народни представители! Така, както е представен пред мен писменият въпрос, той изглежда така: има ли проблеми в системата на здравеопазването със заплащането на лекарствата на фирмите, които ги доставят в болниците? Ако такива са налице, от кога са ви известни и какви мерки сте предприели за решението им.

В този смисъл аз малко...

ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ, от място): Това е вторият въпрос.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Това е вторият въпрос. Първият въпрос е: получили ли сте сигнали за корупция в системата на снабдяване с лекарства на болниците, финансирани от Министерството на здравеопазването?


Следва още един въпрос след това.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Моля да ме извините. Изцяло моя е грешката.

Съгласно чл. 100, ал. 2, т. 5 от Закона за лечебните заведения държавата финансира държавните лечебни заведения за болнична помощ, които са търговски дружества, по осъществяваната по договори с държавата дейност чрез целеви субсидии, одобрени със Закона за бюджета за 2002 г.

Субсидиите от държавния бюджет, предвиждани чрез министерството, не са единствените източници на финансиране на лечебните заведения. Такива могат да бъдат: Националната здравноосигурителна каса, доброволни здравноосигурителни фондове, местни и чуждестранни юридически и физически лица, както и собствени приходи.

Във връзка с провежданите от лечебните заведения конкурси по Закона за обществените поръчки Министерството на здравеопазването чрез сключените договори за субсидиране е въвело задължения за лечебните заведения да уведомяват министерството относно предотвратяване на подготвените процедури по Закона за обществените поръчки и наредбата най-малко 15 дни преди оповестяването на процедурата по съответния ред. Представят се също така решенията за откриване на процедурата, както и информация относно основните изисквания към кандидатите, критерии за оценяване и стойността на поръчката.

В министерството е създадена организация за предварителен контрол по законосъобразност на провежданите процедури чрез проверка на съответствието на решението за възлагане с изискванията на чл. 22 от Закона за обществените поръчки, както и контрол върху стойността на поръчките и възможностите за финансирането им от лечебното заведение - в смисъл дали са обезпечени.

С оглед намаляване възможността за източване на средства през 2002 г. в министерството бе проведена процедура за договаряне пределни цени на лекарствени продукти, заемащи най-голям относителен дял по отношение разходите на болниците - антибиотици, разтвори за парентерално приложение, така нареченият виртуален търг. Договорените цени са сведени до знанието на изпълнителните директори на лечебните заведения за болнична помощ и те са инструктирани да ги спазват.

Друг начин за осъществяване контрол върху процедурите по доставка на медикаменти е в обобщаването на данните, съдържащи се в докладите от органите на и Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол след извършените от тях финансови одити.

За одитирания период до 31.12.2001 г. в Министерството на здравеопазването са постъпили 12 доклада от териториалните органи на Сметната палата за извършени одити в ХЕИ и към настоящия момент се обобщават нейни доклади за извършените проверки на 28-те центрове за спешна медицинска помощ. Постъпили са и над 10 доклада от териториалните органи на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол за извършван през 2001 г. финансов одит в лечебни заведения. Понастоящем се извършват одити и се очакват доклади за още 15 обекта. В съответствие с констатираните нарушения в качеството си на едноличен собственик на капитала, респективно акционер-съдружник в лечебните заведения, министърът на здравеопазването изисква приемането на мерки за отстраняване на нарушенията и следи за своевременното им извършване. Към настоящия момент в Министерството на здравеопазването не са постъпвали сигнали, съдържащи данни за "корупция в системата на снабдяване с лекарства в болниците", нито има такива констатации в обобщените доклади на Сметната палата и Държавния финансов контрол в официален вид. Констатирано е, че като възложители на поръчки лечебните заведения са допуснали извършването на нарушения на Закона за обществените поръчки. Извършените нарушения обаче са деяния, за които няма достатъчно данни за "корупция", тоест, няма данни, че съдържат признаците на престъпления по смисъла на Наказателния кодекс. А по неофициални данни сведения за корупция са получавани и във връзка с това са предизвиквани проверки от страна на Националната служба "Сигурност" в няколко от посочените от Вас лечебни заведения. Проверките текат и резултати още нямаме. Но когато дойдат, поемам личния ангажимент да Ви уведомя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Има думата народната представителка Татяна Дончева да изрази отношението си към отговора.


ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин министре, смятам, че Ваше задължение е освен да бъдете прекрасен лекар и добре разбиращ проблемите на здравеопазването е и да се погрижите да не толерирате съзнателно или не корупцията в системата ви.

Вие сте получили на 5 март 2002 г. една писмо от Асоциацията на търговците на едро с лекарства. Те са осем най-едри. В т. 4 от това писмо се твърди следното:

"Молим да се извърши проверка дали "Магинет" ООД доставя в определени здравни заведения лекарства, които реално никога не са внасяни или закупувани от местен пазар или количеството им при продажбите по фактури многократно нахвърля реалния внос. Ако в резултат на проверката се установи, че това е вярно, молим да се сезирате прокуратурата..." и така нататък.

Начинът, по който вървите към проблема, според мен, е погрешен, защото не отчита, че във веригата, за която Ви говорих, участват и шефове на здравни заведения, понякога и шефове на отделения, шефове на болнични аптеки и главни счетоводители. Ако карате самите нарушители, измамници, присвоители и така нататък да се самопроверяват, никога няма да стигнете до истината. За сметка на това пациентите на тези здравни заведения ще продължат да си носят лекарствата, а някои от някъде от държавния бюджет да финансира това.

Смятам, че случаят е изключително тревожен. Независимо, че сигналът Ви е от останалите едри дистрибутори само за "Магинет", един разумен министър ще направи проверка на всички по следния прост начин. Няма нужда да се правят така хаотично проверки, които да се заключават само в системата на болниците. Те няма да открият нищо. Трябва да се направи проста съпоставка между лекарствата, които са изписани в болниците, които са дадени по фактури, които са платени от министерството и които са внесени отвън, респективно купени от местен пазар. Това е проста работа. Финансовите години 2000 и 2001 са приключени. Неслучайно става проблем с фирмата "Магинет". Това е фирма, която е била близка до "Бъдеще за България", в момента близка до НДСВ. България е пълна с бизнесмени, които танцуват с всеки нов управляващ и си търсят място под слънцето. Те така разбират пазарната икономика. Но грижата, според мен, и на Вас като министър, и на нас като народни представители, е да се сложи ред тук и според мен абсолютно задължително е още от сега, буквално от понеделник, със системата на вътрешния финансов контрол да изискате спешни ревизии поне и на първо време на осемте болници, за чието финансиране Вие лично отговаряте. Мога да ви дам и отделни дати, в които има данни, включително и за още една модификация - фактурирана разновидност на медикамент по скъпа цена с висока концентрация, а всъщност предаден медикамент с ниска концентрация на половин цена.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, госпожо Дончева.

Желаете ли реплика, господин министър? Заповядайте.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Дончева, уважаеми народни представители! Аз се опитах накратко да изложа механизмите, по които ние се стремим да ограничим неправомерните, нецелесъобразните разходи в системата на здравеопазването, както и да ограничим възможността за възникване на корупционни ситуации, за които Вие споменавате. Разбира се тези сигнали, за които Вие сега споделихте, аз също ги имам, включително и доста повече. Само в скоби искам да кажа, че нито аз, нито Вие трябва да приемем да бъдем въвлечени в търговската война между фирмите, поради което смятам, че има компетентни органи, на които, като бъдат предоставени достатъчно данни, а това вече е направено, както споменах в изложението, те ще си свършат работата.

Пак искам да Ви кажа, че всички постъпили при нас сигнали са предоставени на Националната следствена служба и оттам са предприети съответните дейности не само спрямо фирмата, която споменахте, а спрямо още няколко едри дистрибутора от асоциация "Ател". Това писмо, което имате, аз също го имам, естествено. След това има още две писма, в които асоциацията се отказва от някои от точките, които фигурират в писмото от 5 май, не знаех, че ще стане дума за това, но те са на разположение, може би ги имате.

Така че както и досега, така и в бъдеще аз мисля, че се прави всичко, което е възможно, за ограничаване на едрата корупция. Дребната корупция, която касае чисто вътреболнични операции, някои от които даже и на Вас не са известни, не води до тежки финансови загуби. И освен това е изключително трудна за контрол. Става въпрос когато персоналът изписва лекарства за себе си. Това може да се проверява по табели, по лекарствен лист, през аптеката. Нашите впечатления са, че там продължава да съществува своеобразно неправомерно изземване на медикаменти от болниците за лични нужди на персонала. В тази насока единствените хора, които биха могли да се справят предвид изключителната мащабност на проблема, независимо от ниския икономически ефект, могат да бъдат само изпълнителните директори. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.

Преминаваме към следващия въпрос на народната представителка Татяна Дончева. Заповядайте.

ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин министре, без да издребняваме, Вие завършихте първата част на своето изложение с това, че нямате сигнали за корупция. И в отношението си към това, което аз Ви казах, отговорихте, че имате тези сигнали, които аз изложих. Вие разбирате, че изпадате в една деликатна ситуация, в каквато не бих искала да Ви виждам.

И тъй като говорихме за търговска война и за едрите дистрибутори на лекарства, които са част от тази корупция, аз наистина искам да Ви уверя, че преди да опирате до Националната служба за сигурност, за да търсите последици, е много добре да си създадете организация в министерството, включително със система на внезапни проверки. Всяко разбиране, че това не е Ваша работа, защото не сте разследващи съд, прокуратура, МВР, спецслужба и така нататък, е просто погрешно. Всеки добър администратор може да хване корупцията най-напред пред вратите на собствения си кабинет. И това е много по-лесно.

Тъй като в момента наистина има търговска война между едрите дистрибутори и тя на няколко пъти ви изправи косите, веднъж с един проблем с инсулина, малко след това с един проблем с ваксините, по въвеждане на ДДС върху лекарствата с това, че се оказа, че наредбата за пределните цени не е съобразена с новите изменения на закона. На следващо място с това, че позволихте производителите на едро да качат 30 - 40% върху цените на лекарствата без да има финансово оправдание за това и никой от вашето министерство не обясни защо това се наложи. Просто изгорихте един заместник-финансов министър, който отчаяно твърдеше, че по негови сметки с 5% може да има увеличение, а не с 35. Но стана с 35.

Сега как стигаме до войната и до това на кого плаща министерството за задълженията за доставки на лекарства, на кого не и защо?

Признавате ли, че има проблеми в системата на здравеопазването със заплащането на лекарствата на фирмите-доставчици? И бихте ли ни казали какви са размерите на тези задължения що се отнася до Министерството на финансите, поне на най-едрите доставчици, и какво се прави в тази насока?

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, госпожа Дончева.

Господин министър, имате думата.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Дончева, уважаеми народни представители! Въпросът, който поставяте относно проблемите по заплащането на лекарствата за болниците е част от сериозния проблем на задлъжнялостта на болниците и произтичащите от това затруднения в отношенията им с доставчиците и в цялостната им дейност като лечебни заведения за болнична помощ.

Този проблем не е нов, но продължава да бъде актуален и може би е един от най-тежките проблеми, с който аз и моя екип се сблъскахме при поемането на управлението в средата на миналата година. По наши данни към 31.03.2002 г. лечебните заведения за болнична помощ, които получават субсидии чрез бюджета на Министерството на здравеопазването, имат общо неразплатени разходи в размер на 66 млн. лв. От тях най-голям относителен дял са задълженията за медикаменти в размер на 38 млн. лв., което представлява 57% от общата маса на задълженията. Подчертавам, че това е един от най-сериозните проблеми, които съпътстват дейността през последните две - три години на Министерство на здравеопазването и цялата здравна система.

Проблемът възниква и се задълбочава още през края на 1999 г. Към 1.1.2001 г. неразплатените разходи на лечебните заведения за болнична помощ от системата на министерството са били в размер около 43 млн. лв., в т.ч. за лекарства и консумативи - 32 млн. лв. Естествено, това рефлектира върху взаимоотношенията с основните доставчици на болниците. Основна част от тях са неуредени задължения на многопрофилните болници за активно лечение, бившите окръжни болници, - 22,5 млн. лв., и на университетските болници във Варна, Плевен, Пловдив и Стара Загора - общо 13,5 млн. лв., с които тези заведения преминаха на финансиране от общините, съответно от Министерството на образованието и Министерството на финансите, на финансиране от бюджета на Министерството на здравеопазването. Говоря за университетските болници.

През цялата 2001 г. задлъжнялостта на болниците продължава да нараства, като към 31.7.2001 г. неразплатените разходи достигат 53 млн. лв., а в края на месец декември същата година - 67 млн. 130 хил. лв.

Тенденцията за увеличаване на задлъжнялостта на болниците основно се дължи на системното и недостатъчно финансиране през последните няколко години от страна на републиканския бюджет. През цялата 2001 г. субсидиите, които министерството превежда на лечебните заведения, са само за заплати, осигуровки и най-, най-необходимото за поддържане на болничната инфраструктура, частични плащания на ток, парно и вода.

Искам да отбележа, че в края на месец декември 2001 г. по решение на правителството на Министерството на здравеопазването бяха предоставени целево 30 млн. лв. над утвърдения първоначален бюджет, които са разпределени приоритетно за погасяване на задълженията на болниците с най-големи просрочия, в т.ч. за ток, парно, вода и медикаменти. Така изпълнението на бюджета 2001 г. стана 99,8 на сто. В резултат на това в началото на 2002 г. болниците получиха възможност за известно стабилизиране на финансовото състояние като неразплатените разходи бяха сведени до около 47 млн. лв.

За съжаление, през настоящата година възникнаха някои обективни обстоятелства и фактори, основните от които е забавянето на подписването на Националния рамков договор и свързаното с това финансиране, което болниците трябваше да получат по клиничните пътеки. За целта бяха предвидени около 100 млн. лв. Договорът още не е подписан.

Този факт, както и това, че в края на 2001 г. не бяха изцяло погасени натрупаните задължения, формира тенденция за ново нарастване задълженията на болниците и произтичащите от това проблеми по разплащането на лекарствата на основни доставчици.

От страна на Министерството на здравеопазването са предприети следните мерки за преодоляване на тези трудности:

Първо, през месец август 2001 г. беше извършен цялостен и задълбочен анализ и оценка на общото функционално състояние на болниците, в т.ч. използваемостта на легловия фонд, на материалната база, на извършваните медицински дейности, на организационната структура и числеността на персонала. В тази връзка се предприеха конкретни действия за усъвършенстване и рационализиране на дейностите и оптимизиране капацитета на лечебните заведения за болнична помощ с оглед постигане на по-добро съотношение цена - дейност.

Второ, през месец февруари 2002 г. в Министерството на здравеопазването се извърши цялостен преглед на здравната система с оглед да се установи съответствието между обема и структурата на потребностите от здравна помощ в страната и съществуващата мрежа от лечебни здравни заведения. На основата на направените изводи и оценки са дадени конкретни препоръки за привеждане на структурата и дейността на болниците съобразно реалните потребности от медицински услуги и наличния ресурс за тяхното финансиране.

Анализът обхвана и лекарствената политика, системата по изписване и контрола на скъпоструващи лекарства, необходимостта от оптимизиране на разходите за лекарства на отделните болници.

Трето, отчитайки обстоятелството, че основната част от задълженията и то с най-големи просрочия е за доставки на лекарства и медицински консумативи от няколко основни доставчици в страната, които покриват около 80 на сто от пазара на тези продукти, с разрешение на Министерството на финансите през месеците март и април т.г. на болниците с най-големи задължения за медикаменти и консумативи беше осигурено изпреварващо финансиране в размер на 10 млн. лв., в резултат на което задлъжнялостта на болниците към някои основни доставчици като търговска верига "Магинет", "Калиман", "Санита", "Фармаекспрес", "Маримпекс" и други е намалена от 17 млн. на 7 млн. към 12.4.2002 г.

Четвърто, в болниците, в които е констатирано необосновано нарастване на задлъжнялостта и неспазване на определените в закона ред и приоритети на плащанията, се извършват целеви проверки от Инспектората на Министерството на здравеопазването. Въз основа на това са предприети и ще продължават да бъдат предприемани предвидените в закона мерки.

Проблемът с неразплатените разходи и просрочените задължения на болниците от системата на министерството е поставен от моя страна няколко пъти за разглеждане в Комисията по здравеопазване на Народното събрание, първия път преди приемането на Закона за държавния бюджет миналата година.

Независимо от всички наши усилия и конкретни действия, за които ви информирах, трябва да признаем, че въпросът за неразплатените разходи в болниците е сериозен проблем, който е невъзможно да бъде преодолян само с административни мерки от страна на Министерството на здравеопазването, с бюджетни рестрикции или преструктуриране на дейността. Поне това не е възможно да стане в рамките на няколко месеца, може би и години.

За успешното решаване на проблема със задлъжнялостта на болниците разчитаме на разбиране, съдействие и подкрепа на всички парламентарно представени политически сили. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря Ви, господин министър.

Имате думата, госпожо Дончева, да изразите отношението си към отговора.

ТАТЯНА ДОНЧЕВА (КБ): Уважаеми господин министър, вярвам, че се убедихте от собствения си отговор, каква беше ролята и значението на първия ми въпрос. И как е хубаво всеки лев, предвиден за лекарства, да отиде наистина за пациентите.

Но вярвам, че също така ще се съгласите, че търговската война между едрите дистрибутори е свързана с относително справедливото разпределяне на парите, които министерството отпуска за покриване на задълженията, независимо че парите не стигат.

Има едно обвинение към Вашето министерство, което тегне от месеци наред, че фирма "Магинет" се фаворизира очевидно и че нейните задължения се плащат с очевидно предимство благодарение на близостта на главния секретар на ведомството с тази фирма, чрез това, че е съученик на дъщерята, на сина на собственичката, без това, че момичето, с което живее, работи във фирмата, и се внушават непрекъснато и други зависимости.

Тъй като аз не искам да изпадна в необосновани обвинения, в неща от рода на "рекъл, казал, чул-недочул", вие разбирате, че на такива упреци може да се отговори по един единствен начин: процедурата по заплащане на всички фирми - едри доставчици на лекарства, трябва да бъде максимално прозрачна и да не бъде само в ръцете на един човек, независимо че той може да ви се струва много ловък администратор. Когато тя е в ръцете на един човек и когато хората могат да намерят очевидни зависимости, се внушават и други зависимости, вероятно не неоснователни.

По начина, по който върви заплащането на закъснелите доставки за лекарства, вие разбирате, че самото заплащане се превръща в бизнес. А заплащането, което е превърнато в бизнес, обикновено означава комисиони за държавните чиновници, от които то зависи. Министерството има сериозни проблеми по Закона за обществените поръчки. Не са единични случаите, когато конкурсите за обществени поръчки не приключват с договори, като започват да се изнудват онези, които са спечели конкурсите, за всякакви неща. Това означава, че трябва да промените системата във ведомството си, да направите един допълнителен контрол от самия себе си като министър и да не позволявате зад гърба Ви да се прави каквото и да било.

Няма да се спирам на такъв уж дребен факт като този, че Вашият главен секретар с писмо № 20-00-58 от 26.2.2002 г. е разпоредил на шефовете на болници да не правят заявки за доставки по вече сключени договори и да не се сключват нови договори с доставчици, които имат неуредени просрочени задължения, даже да са спечелили търгове и конкурси. Това е грубо нарушение на Закона за обществените поръчки. Като нямате възможност да плащате, няма да обявявате поръчки. А когато обявявате поръчки, започвате да играете с поръчките! Тук вече става страшно! Вие разбирате, че тези числа, за които Вие ни говорихте, нямат особен смисъл.

В заключение на двата въпроса, надявам се ще разберете загрижеността на Коалиция за България по тези проблеми и ще се включите в тяхното адекватно решаване, а не в тяхното прехвърляне на друга компетентна по Ваше преценка инстанция.
ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, госпожа Дончева.

За кратка реплика - господин Финков.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаема госпожо Дончева, уважаеми господа народни представители! Поставихте нови въпроси. Например, ще Ви дам проучването на Национална следствена служба, както и на самата "Ател" дали жената на главния секретар Карабатаков работи в "Магинет", а също и дали Карабатаков, мисля, че споменахме, че ми е съученик. Ще Ви го връча лично, по куриер, обещавам, за да не питате повече тези въпроси. Те са изчерпани отдавна.

Процедурите, провеждани в министерството по Закона за обществените поръчки от времето, в което аз съм министър, са прозрачни и са оспорвани три процедури. За справка, миналата година са 51. Сега са три. Един от следващите актуални въпроси е отправен към една от тези процедури. Ако останете, ще изслушате и този отговор.

Каквото може се прави. Всички плащания, които се извършват от министерството, се приемат от ръководството на министерството и се вписват в протокол, след което платежните нареждания подписвам лично аз. Така че ако има някой, дето еднолично подписва, това съм аз. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.

Господин Янаки Стоилов - за процедурен въпрос.

ЯНАКИ СТОИЛОВ (КБ): Господин председател, господа народни представители! Ще помоля народните представители да гласуваме за кратко удължаване на заседанието, за да може да завърши следващото питане и да мога и аз да задам своя актуален въпрос, който също е свързан със снабдяването с лекарства за онкоболните. Мисля, че това няма да отнеме повече от 15 минути.

За да не се ангажира допълнително и времето на министъра, ще помоля да гласувате това процедурно предложение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Предложението на господин Янаки Стоилов е да продължим заседанието до приключване на отговорите на въпросите и питанията към министър Финков.

Има ли възражения? Не виждам.

Моля да гласувате.

Гласували 97 народни представители: за 93, против 3, въздържал се 1.

Предложението се приема.

Продължаваме с питането на народния представител Стойчо Кацаров.

Заповядайте, господин Кацаров. Имате 5 минути да развиете питането си, след което министър Финков ще има до 10 минути за отговор.

СТОЙЧО КАЦАРОВ (ПСОДС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми господин министър, уважаеми колеги! Аз искам да използвам за повод и основна причина за моето питане към Вас е липсата в момента на ваксини за хепатит "Б", на ваксини за морбили, рубеола и паротит. И бих желал в рамките на това питане, заедно с Вас да се опитаме да изясним каква е причината за това. Защото от данните, които имам, и от документите, с които разполагам, излиза, че причината е в Министерството на здравеопазването и в министъра на здравеопазването. И от това, което се е случило, и за което ще стане дума след малко, сериозно мирише на корупция. И то не в смисъла, в който беше поставен въпросът преди малко, а директно за неща, които са се случили в Министерство на здравеопазването.

По една традиция министерството закупува ежегодно ваксини, всички видове ваксини, провеждайки търгове.

Първият въпрос, който бих искал да Ви поставя, е принципен. Смятате ли, че не по-правилно министерството да се откаже от тази порочна практика на провеждане на търгове? Има и друг начин да бъде осигурено снабдяването с лекарства и с ваксини, а не само провеждане на търгове. Тъй като има само една причина, която се изтъква за основателна за провеждането на търговете, а именно, че по този начин се постига по-ниска цена на закупуването и се прави икономия на държавния бюджет. От това, което ще кажа след малко, всички ще разберат, че дори и тази цел не се постига. Всъщност министерството договаря лекарства на по-високи цени от тези, които са предложени по време на тръжната процедура. И то на значително по-високи.

На второ място, веднага идва въпросът защо този търг не е проведен в края на миналата година, каквато е обичайната практика, за да се закупят ваксини за 2002 г., а вместо това са проведени, обърнете внимание, не един, а два търга. Два търга за едни и същи ваксини. Единият е проведен през м. януари, вторият е проведен през м. март.

Една от фирмите-участници е обжалвала тръжната процедура. Става въпрос за френската фирма "Авенсис Пастьор". Не че има нещо кой знае какво в това да се обжалва тръжна процедура, но ако погледнем данните, с които разполагам и аз в момента, с които, разбира се, разполага и министерството, действително излизат въпроси, на които аз поне не мога да намеря разумен отговор.

Основният проблем е, че всъщност, използвайки - не знам как да го характеризирам като техника - използвайки една такава техника, заобикаляща закона, министерството всъщност в разрез с изискванията на Закона за обществените поръчки, намалява тежестта на показателя цена за сметка на показатели като качество, като срокове на плащане и т.н.

Фактически основното изискване на закона е показателят цена да бъде най-малко 65 на сто от общата оценка на търга. По начина, по който е проведен този търг в Министерството на здравеопазването, излиза, че показателят цена е едва 13 процента. Това е нарушение на едно основно изискване, императивно изискване на Закона за обществените поръчки.


Не мога да си обясня на какво основание и с какво самочувствие служители от Министерството на здравеопазването - не лекари, обърнете внимание - участници в Тръжната комисия си позволяват да квалифицират по качество продукти. Тук става въпрос за двама световноизвестни производители на ваксини. В никакъв случай не искам да кажа, че този, който е обявен за победител е по-лош или неговите ваксини са по-некачествени, но е абсурд да се прави сравнение на качество по показатели като "имунологична ефективност", като "епидемиологична ефективност" и да се твърди, че ваксината на "Авентис-Пастьор" е пет пъти с по-лошо качество от ваксината на "Глаксо - Смит", примерно. Това е абсурд! Това е абсурд, още повече, да се прави от хора, които дори не са и лекари. И това да става основание търгът да се присъди на другата фирма.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Времето Ви изтече!

СТОЙЧО КАЦАРОВ: Завършвам, господин председател.

Искам да спомена в заключение само една цифра. В резултат на това нещо държавният бюджет е ощетен с 276 475.20 лв. Сумата, с която офертата на "Авентис-Пастьор" е била по-ниска от офертата, която е спечелила търга. Въпросът ми е защо, господин министър?

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.

Имате думата, господин министър.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми д-р Кацаров, уважаеми господа депутати!

Доктор Кацаров, този път казахте четири неверни неща.

Първо, ваксина има. Не се е получила никаква дупка в снабдяването с ваксини нито за един момент. Не знам откъде имате тези сведения.

Второ, разликата между офертите на ваксината на "Пастьор" и тази на "Глаксо" е много голяма. Показателят цена е 65 процента, а не 13, както казахте. По времето, когато Вие сте били в министерството, е била 40. Сега сме я качили на 45.

Освен това "Пастьор" предоставя корейска ваксина, която не се прави във Франция. Тя се прави само в Азия и Африка, понеже съдържа оловносъдържаща компонента. Допускам, че това го знаете. Би трябвало да го знаете. Поради това тя не се препоръчва за приложение въобще, а пък особено при малки деца. (Реплики на народния представител Стойчо Кацаров от място.) Това е корейската, на "Ел Джи Кемикъл" за хепатит.

Искам да кажа, че оценката за качество не е дадена от нелекари, а е дадена от тримата републикански консултанти. Нашата присъда е тази - ниска оценка за качество, и тъй като има оспорване и по процедура, делото е в съда. Нека той да се произнесе дали е спазена процедурата.

Победителят в конкурса зареди всички ХЕИ-та, оттам респективно и съответните служби, без да е подписан договор. Такъв няма да се подпише, докато не приключи делото, така че въпросът с липсата на ваксини беше решен своевременно.

Между другото това, което Ви казвам, и за което разполагам с много подробна информация, но нямам време да го изложа, беше предоставено при една регулярна среща на френския посланик на "Пастьор" в България, който няма нищо общо с "Пастьор" за ваксини, заедно с обширен литературен материал, който касае качеството на ваксините. Разбира се, споменахте и други неща, на които мисля, че не е нужно да отговарям. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин министър.

Доктор Кацаров, имате право да зададете до два уточняващи въпроса. Заповядайте.

СТОЙЧО КАЦАРОВ (ПСОДС): Уважаеми господин министър, ваксината, за която говорите, е в списъка на Световната здравна организация като допустима ваксина и тя се прилага в целия свят.

Що се отнася до фирмата "Пастьор", тя е един от основоположниците на производството на ваксини в световен мащаб. И да се говори, че тази фирма произвежда лошокачествени ваксини е пълен абсурд!

Вие не отговорихте на част от въпросите, които Ви зададох, но аз ще продължа да задавам въпроси, независимо от това, че не получавам отговор.

Например, въпросът защо Министерството на здравеопазването е поискало в тръжната документация и за двата търга за въпросната ваксина за хепатит "В" те да бъдат предоставени в саморазграждащи се спринцовки? Това нещо го има в обявите на "Държавен вестник". Аз искам да чуя Вашия отговор на този уточняващ въпрос: защо е поискано да бъдат в саморазглаждащи се спринцовки?

Защо министърът на здравеопазването не уведомява фирмите за изхода от търга, цитирайки заповедта, тоест своя индивидуален административен акт, който подлежи на обжалване пред съда и каквото е изискването на закона, а изпращате писма? Е ли това показател за гузна съвест? Защото всички знаем, че писмото не може да се обжалва. Обжалва се Вашата заповед. Защо Вие изпращате писма? Дали защото не знаете, че трябва да се изпрати заповедта и с нея да се уведоми съответната фирма, независимо коя е тя, а изпращате писма? И това не е само в този случай. Това е абсолютно във всички случаи. Абсолютно във всички случаи!

Защо фирмите не са присъствали на отварянето на офертите? И то не само на собствените, но и на чуждите оферти - нещо, което също е изискване на закона. Защо в комисиите са участвали хора, които са изготвяли тръжните документи - нещо, което също е забранено от закона. И аз мога да Ви цитирам имена на Ваши служители, които са подготвили тръжните документи и след това са участвали в комисиите. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, доктор Кацаров.

Господин министър, желаете ли да отговорите на допълнителните въпроси? Знаете, че след това няма да имате право на реплика - след като дам думата на доктор Кацаров.

МИНИСТЪР БОЖИДАР ФИНКОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми доктор Кацаров, уважаеми народни представители! Пак задавате много въпроси и на тях едва ли може да се отговори обобщаващо.

Не са саморазграждащи се, а самоблокиращи се спринцовките, които ограничават повторната употреба. Това е една техническа грешка, която е записана в тръжната документация. Този критерий е свален впоследствие като характеристика на продукта. И търгът не е провеждан по него. Това не би повлияло върху търга. Това е изискване, което Световната здравна организация дава към всички такива спринцовки, които се използват за ваксиниране, за да се изключи възможността от многократност на употребата.

Това, което считам за по-съществено, за да Ви отговоря, е, че във всички комисии е имало само компетентни хора и няма такива, които да са изготвяли заданията. Винаги външни хора ги провеждат. Винаги има участие на хора от Министерството на финансите, от Сметната палата и от дирекцията в Министерския съвет по обществените поръчки. Благодаря. Друго нямам.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря.

Доктор Кацаров, желаете ли да изразите отношението си към отговора?

СТОЙЧО КАЦАРОВ (ПСОДС): Благодаря, господин председател.

Не само желая да изразя отношението си, но и ще дам още данни, защото част от нещата, които казва министърът, просто не са така.

Това е изискването за саморазграждащи се спринцовки, което вие сте записали в тръжните документи. И на първия търг, който сте провели през месец януари, аз не чух отговор за това защо правите два, а не един търг, вие сте изхвърлили пак тази фирма "Авентис" заради това, че не е предоставила ваксините в саморазграждащите се спринцовки.

Аз държа да Ви информирам, господин министър, не знам дали е грешка или е направено умишлено, но такива спринцовки в България не са разрешени за употреба. Няма разрешен за употреба такъв продукт. И ще Ви цитирам един текст от Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, който казва, че "който произвежда, продава и предоставя за употреба лекарствени продукти, които не са разрешени за употреба, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с глоба от 1000 до 8000 лв."

Аз твърдя сега, че Вие трябва сега да бъдете наказан от директора Агенцията по лекарства, да бъдете глобен затова, че сте съдействали на пазара да излязат лекарства, в случая, защото тези спринцовки са и лекарства по смисъла на закона, все още. И са лекарства, които не са разрешени за употреба. Така излиза.

Така излиза и ще Ви кажа още нещо - това го имам писмено, мога и да Ви го дам.

На същия този търг настойчиво е помолена "Авентис -Пастьор" да си оттегли жалбата срещу провеждането на търга, като вашия главен секретар го е уверил, че независимо от това, че този, който е спечелил търга, е имал по-висока цена, той ще дари ваксината на министерството, така че: "Оттеглете си жалбата, ще има втори търг".

Факт е обаче, че ваксината не е дарена, а след това е платена, господин министър! Много такива въпроси има. Много такива въпроси могат да бъдат зададени. Те не могат да бъдат изчерпани в рамките на един парламентарен контрол, още по-малко пък в рамките на едно питане, но аз ще завърша с това, с което започнах моето питане: господин министър, от цялата тази работа мирише на корупция! Мирише на корупция и аз Ви моля като министър - вземете мерки. Вземете мерки това да не се случва и да не бъдем свидетели на такива неща занапред.

ПРЕДСЕДАТЕЛ БЛАГОВЕСТ СЕНДОВ: Благодаря, господин Кацаров.

Преминаваме към последния актуален въпрос към министър Финков.

Има думата народният представител Янаки Стоилов…




Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница