Заседание софия, петък, 27 юни 2008 г. Открито в 9,03 ч



страница1/5
Дата26.10.2018
Размер1.11 Mb.
#100939
  1   2   3   4   5

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ТРИСТА ОСЕМДЕСЕТ И ОСМО ЗАСЕДАНИЕ

София, петък, 27 юни 2008 г.

Открито в 9,03 ч.

Председателствал: заместник-председателят Любен Корнезов

Секретари: Борис Николов и Георги Димитров
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Има необходимия кворум. Откривам днешното пленарно заседание.

Уважаеми народни представители, както ви е известно, предстоят ни редица гласувания.

Има шест законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с различни вносители.

Поставям на гласуване по реда на постъпването, първо, Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносител - народният представител Владимир Кузов. Припомням, че този законопроект не е подкрепен от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 161 народни представители: за 43, против 57, въздържали се 61.

Законопроектът не се приема.

Господин Кузов, заповядайте за процедура.

ВЛАДИМИР КУЗОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Вземам процедура, тъй като при дебатите по този законопроект, залата беше доста рехава. Напомням на колегите, че според Министерския съвет и вносителя господин Найденов точно тези предложения са инкорпорирани във вашия законопроект. Така че гласуването „против” означава „против” вашия законопроект. Няма как да стане по друг начин, аз не го разбирам. Въпреки че „въздържал се” практически означава отново „против”, но все пак „въздържал се” е друг тип позиция. Затова се обръщам към тези, които ще подкрепят законопроекта, внесен от Министерския съвет, от една страна.

От друга страна, предложенията, които съм внесъл аз, са рационални, особено що се отнася до предложението за статута на контингентите, които се изпращат като такива в чужбина от страна на МВР, да бъде ясен и категоричен.

Затова предложението ми е за прегласуване и малко за замисляне.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, поставям на гласуване втори път Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносител - народният представител Владимир Кузов.

Гласували 170 народни представители: за 41, против 60, въздържали се 69.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 754-01-20, с вносител също народния представител Владимир Кузов. Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Гласували 167 народни представители: за 38, против 64, въздържали се 65.

Законопроектът не се приема.

Заповядайте за процедура, господин Кузов. (Реплика на народния представител Георги Юруков.)

ВЛАДИМИР КУЗОВ (независим): Няма да отнемам много от времето, господин Юруков.

Искам да кажа, че с този законопроект философията на зависимост в службите и в МВР остава. Тоест лица, навършили 25 години стаж в службите, могат веднага да бъдат пенсионирани. А идеята е да не могат да бъдат пенсионирани, докато не навършат възрастта за пенсия. С възможността да бъдат пенсионирани след 25-годишен стаж в министерството тези хора обикновено, всички вие вероятно имате познати в системата, стават зависими от началниците си и така да се каже могат да бъдат рекетирани и поставяни в някакви по-странни условия, за да помагат на висшестоящите, за да ги оставят на служба.

Ако искаме действително да има реформи в МВР – това, за което апелира новото ръководство на министерството, както господин Ангел Найденов, нека тези хора да могат да останат да работят или да се пенсионират по собствено желание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям втори път на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за МВР, № 754-01-20, с вносител Владимир Кузов.

Гласували 165 народни представители: за 40, против 69, въздържали се 56.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, № 754-01-22, с вносител - народният представител Владимир Кузов. Това всъщност е третият законопроект на същия народен представител.

Моля, гласувайте.

Гласували 159 народни представители: за 41, против 71, въздържали се 47.

И този законопроект не се приема.

Моля, гласувайте Законопроект № 854-01-40 за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносител народния представител Владимир Кузов. Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Гласували 160 народни представители: за 39, против 73, въздържали се 48.

И този законопроект не се приема.

Моля, гласувайте Законопроект № 854-01-43 за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносители народните представители Минчо Христов и Стела Банкова. Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Гласували 162 народни представители: за 30, против 83, въздържали се 49.

Законопроектът не се приема.

За процедура има думата народният представител Минчо Христов.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Благодаря.

Господин председател, уважаеми колеги! Искам да се обърна към хората, които вероятно не са присъствали в залата, когато се разискваше законопроектът. Става дума за следното.

В предната част на постовите автомобили, които изпълняват своите служебни задължения, да има камери за видеонаблюдение, които да дават ясен периметър пред колата и които камери пряко, директно да излъчват кадри в контролен център в МВР.

Това предложение има няколко плюса, ще си позволя да ви ги посоча.

Първо, то работи изключително силно за сигурността, здравето и живота на личния състав на служителите на МВР, които изпълняват своите служебни задължения. Мисля, че всички вие, които гласувате сега, трябва да имате предвид този аргумент. Тази практика е въведена в много развити държави в света и в нетолкова развити, за пример ще ви посоча Съединените американски щати и редица други европейски страни.

На второ място, по този начин ще бъде намалена силно корупционната практика сред, надявам се, малкото служители на МВР.

На трето място, аргументът, че пари за софтуер нямало и нямало как да се въведе този механизъм, също не е издържан, защото са необходими изключително малко средства за това оборудване.

Колеги, призовавам ви да подкрепите това разумно предложение. Животът и здравето на личния състав на МВР трябва да е на първо място.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване Законопроект № 854-01-43 за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносители Минчо Христов и Стела Банкова.

Гласували 163 народни представители: за 44, против 73, въздържали се 46.

И този път законопроектът не се приема.

Моля, гласувайте Законопроект № 854-01-66 за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи с вносители Ангел Найденов и група народни представители. Този законопроект е подкрепен от водещата комисия.

Гласували 183 народни представители: за 121, против 56, въздържали се 6.

Законопроектът е приет на първо четене.

Уважаеми народни представители, от шестте законопроекта за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи е приет само законопроектът с вносители Ангел Найденов и група народни представители.
Преминаваме към гласуване на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.

По него има няколко гласувания, които, меко казано, са деликатни, на ръба на правилника ни.

„Закон за изменение и допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол.”

Моля, гласувайте наименованието на законопроекта.

Гласували 147 народни представители: за 137, против 8, въздържали се 2.

Наименованието на законопроекта е прието.

Моля, гласувайте § 1, така както се предлага от комисията.

Гласували 143 народни представители: за 134, против 7, въздържали се 2.

Параграф 1 е приет.

Параграф 2 ще поставя на гласуване, така както се предлага от комисията.

Комисията предлага да се създаде нов § 3.

Моля, гласувайте параграфи 2 и 3, както ни се предлагат от комисията.

Гласували 146 народни представители: за 112, против 29, въздържали се 5.

Параграфи 2 и 3 са приети.

Следва предложение на народния представител Иван Сотиров за нов § 2а.

Комисията подкрепя предложението по т. 2 относно ал. 2, което е отразено в § 8. Останалата част на предложението не се подкрепя.

Поставям на гласуване предложението на народния представител Иван Сотиров в частта, в която не се подкрепя от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 146 народни представители: за 29, против 60, въздържали се 57.

Предложението на народния представител Иван Сотиров в тази му част не се приема.

Заповядайте, господин Сотиров.

ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да съсредоточа вашето внимание върху това, което съм предложил, а то е приватизацията на държавното и общинско участие в капитала на търговски дружества, както и на обособени части от имуществото на търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие, да се извършва чрез публичен търг или продажба на акции чрез публично предлагане. Става въпрос за следното – с този закон, включително и в приложението по чл. 3, ал. 1 се отварят допълнителни възможности за обособяване на части от обекти от забранителния списък и тяхната приватизация. Изключително важно е още тук ние да гарантираме, че приватизацията, особено на обособените части, ще става чрез публичен търг. В противен случай оставяме много широко отворена врата за корупционни практики. Нещо, срещу което тук многократно се заявява, че уж всички имаме желание да се преборим.

Затова пледирам, ако действително сме искрени в намерението да гарантираме прозрачност, за да няма поредните скандални сделки, да бъде прието това предложение, защото публичният търг е най-прозрачната процедура. Ще видите като коментираме и по-нататък в закона колко възможности се дават да се разпродават обекти от забранителния списък, като бъдат разфасовани и продадени чрез обособени части. Една класическа схема за източване на държавата. Апелирам към всички вас да бъде подкрепено това предложение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Уважаеми народни представители, поставям на гласуване втори път предложението на народния представител Иван Сотиров в частта, която не е подкрепена от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 146 народни представители: за 31, против 59, въздържали се 56.

Предложението на народния представител Иван Сотиров не се приема.

Има предложение на народния представител Руденко Йорданов, което е оттеглено в залата. Следователно няма да го поставям на гласуване.

Следващото предложение е на народния представител Борислав Китов за създаване на нов §2б.

Това предложение на народния представител Борислав Китов не се подкрепя от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 128 народни представители: за 18, против 46, въздържали се 64.

Предложението на народния представител Борислав Китов не се приема.

Следва предложението на народния представител Лъчезар Иванов за § 2б.

Предложението на народния представител Лъчезар Иванов не се подкрепя от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 123 народни представители: за 18, против 51, въздържали се 54.

Предложението на народния представител Лъчезар Иванов не се приема.

Следва предложението на народния представител Руденко Йорданов, което е оттеглено в заседанието на комисията. Следователно няма да го гласуваме.

Има предложение на народните представители Тодор Кумчев и Емил Константинов, което не се подкрепя от комисията.

ЕМИЛ КОНСТАНТИНОВ (КБ, от място): Оттегляме го.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Предложението е оттеглено. Ще се отрази в протокола.

Следва предложение на народните представители Михаил Миков и Евгений Иванов.

Това предложение на народните представители Михаил Миков и Евгений Иванов не се подкрепя от комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 119 народни представители: за 69, против 30, въздържали се 20.

Предложението на народните представители Михаил Миков и Евгений Иванов се приема. (Оживление.)

Може ли някой от комисията да каже какво става, след като предложението е прието? Свързано ли е това предложение със следващите текстове?

Заповядайте, господин Иванов.

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председателю. Ако ми разрешите, ще взема отношение в качеството ми на член на комисията и като вносител на предложението, което току-що приехме.

Искам да ви кажа, че това в никакъв случай не променя принципа на закона, който сме приели. Напротив, това е насочено в посока увеличаване на събираемостта на сумите, които държавата има да получава. И припомням, че става въпрос за пари, става въпрос за много пари, възможност държавата да прибере 400 млн. лв.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Е, защо комисията не го подкрепи тогава?

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ: Аз мисля, че с това предложение ние направихме един много добър избор. Благодаря.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ, от място): Продължаваме нататък.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Разбира се, че ще продължим. Нямаме друг изход. Но е недопустимо, уважаеми народни представители при толкова спорен законопроект да няма от ръководството председател и заместник-председател, на комисията при гласуването. Три дена го гледахме и дискутирахме.

Заповядайте за процедура, господин Сотиров.

ИВАН СОТИРОВ (ОДС): Господин председател, аз апелирам действително да се отложи гласуването на закона, докато тук не се яви човек от ръководството на водещата комисия. Изобщо, при този изключително важен закон да абдикират възлови фигури, които трябва да участват тук в дебата, и да се приемат по този начин текстове, е крайно несериозно!

Аз не мога да разбера друго нещо – имам чувството, че тук някои хора не можаха да се договорят точно как ще се разграбват болниците и сега тук се бойкотира направо дебатът и приемането на закона. Ще направим изключително тежки поражения, ако приемем закона по този начин.

Затова аз предлагам действително да се отложи гласуването на закона и тук да присъства цялото ръководство на водещата комисия и от всички парламентарни групи да има сериозно присъствие. При гласуването ще има спорове по текстове, ще има и дебати. Така тихомълком този закон не може да се гласува, защото тук има много важни и спорни текстове и не може да отсъства ръководството на водещата комисия.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Господин Сотиров направи предложение по смисъла на чл. 42, ал. 2, т. 5 – отлагане на гласуването по този законопроект поради изтъкнати съображения. Нали така?

Има обратно процедурно предложение.

Имате думата, господин Иванов.

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ (КБ): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми колеги, това, че сме приели текст, който спомага, увеличава възможността на държавата да си събере вземанията, по никакъв начин не нарушава принципа на закона. Аз не виждам абсолютно никаква причина ние да отлагаме неговото разглеждане и приемане, достатъчно дълго го дискутирахме в залата.

В този смисъл правя обратно процедурно предложение. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям на гласуване процедурното предложение на народния представител Иван Сотиров за отлагане гласуването по този законопроект.

Гласували 131 народни представители: за 41, против 68, въздържали се 22.

Предложението на народния представител Иван Сотиров не се приема.

Продължаваме да гласуваме.

Уважаеми народни представители, явно ще има преномериране на параграфите при дадената ситуация, но аз ще ги поставям на гласуване така както са по доклада, след това ще правим нова номерация.

На стр. 4 и 5 от доклада - поставям на гласуване § 4, така както ни се предлага от комисията. Параграф 4 вероятно ще стане § 5. (Народният представител Евгений Иванов прави уточнение по текстовете с председателя.)

А, това вече не мога да направя. Аз Ви казах, че има връзка, а Вие казахте, че няма връзка, сега как мога да не приемам... (Шум и реплики в залата.)

ЕВГЕНИЙ ИВАНОВ (КБ, встрани от микрофоните): Принципът на закона не се променя.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Така закони не се правят, уважаеми народни представители! Недейте така! Как мога да не подложа на гласуване това, което комисията ни предлага.

ИВАН СОТИРОВ (ОДС, от място): Това е несериозна работа!

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Искам думата!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: В режим на гласуване сме.

Вижте текста: „Комисията предлага следната окончателна редакция на § 3, който става § 4” – ето доклада на комисията. Длъжен съм да го подложа на гласуване. Сега ми се твърди, че не може да гласуваме този параграф, защото сме гласували преди това.

ВЕСЕЛИН МЕТОДИЕВ (ДСБ, от място): Колко време ще гласуваме?

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Гласували 120 народни представители: за 77, против 2, въздържали се 41.

Параграф 4, така както е предложен от комисията, е приет. (Реплики.)

Чувам, чувам, господин Шопов! Спокойно!

Уважаеми народни представители, има разминаване между това, което сега приехме, и това, което приехме преди това, затова независимо от правилника – аз водя заседанието, прекратявам гласуването по този законопроект.

Ръководството на комисията да се събере и да каже какво трябва да стане. (Ръкопляскания от опозицията.)


Преминаваме към следващото гласуване, което е по първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата.

Уважаеми народни представители, тук имаме седем законопроекта.

Първият законопроект е с № 654-01-155 и е за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата с вносител Владимир Кузов. Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте законопроекта с вносител Владимир Кузов.

Гласували 114 народни представители: за 9, против 87, въздържали се 18.

Законопроектът не се приема.

За процедура - имате думата, господин Кузов.
ВЛАДИМИР КУЗОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Въпреки скромния брой за подкрепа, уважаеми колеги, вие в случая поставяте един много странен казус – равнопоставеност съгласно законите, съгласно общностите. Не може полицаите, които изпълняват служебни ангажименти и имат пряка заплаха за своя живот, да поставят в автомобилите си по време и по повод на службата си предпазни колани, а в същия миг таксиметровите шофьори, тъй като няма чак толкова голяма заплаха за техния живот, да са без колани, службите от НСО също да са без колани. Или практиката трябва да бъде изравнена и уеднаквена, или – о’кей, хубаво сте гласували „против”, но тогава трябва да се гласува „против” и за останалите – всички да ползват предпазни колани. Или всички да сме „за”, или всички да сме „против”!

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям втори път на гласуване Законопроект № 654-01-155 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносител Владимир Кузов.

Моля, гласувайте.

Гласували 117 народни представители: за 11, против 90, въздържали се 16.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект № 754-01-131 за изменение на Закона за движение по пътищата с вносител Ремзи Осман. Това предложение на народния представител Ремзи Осман не се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 132 народни представители: за 28, против 40, въздържали се 64.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект № 754-01-153 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносители Владимир Кузов и Ваньо Хърков.

Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 123 народни представители: за 11, против 89, въздържали се 23.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект № 754-01-158 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносител Митко Димитров.

Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 123 народни представители: за 11, против 63, въздържали се 49.

Законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата № 854-01-45 с вносител Светослав Спасов.

Този законопроект не се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 129 народни представители: за 15, против 84, въздържали се 30.

Законопроектът не се приема.

За процедурно предложение има думата господин Димитров.

МИТКО ДИМИТРОВ (КА): Господин председател, законопроектът е относно забрана на товарни автомобили да се движат през празничните дни.

Моля законопроектът да бъде подкрепен.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Поставям втори път на гласуване Законопроект № 854-01-45 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносител Светослав Спасов.

Моля, гласувайте.

Гласували 123 народни представители: за 15, против 69, въздържали се 38.

И този път законопроектът не се приема.

Поставям на гласуване Законопроект № 854-01-46 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносители Йордан Мирчев, Олимпи Кътев и Съби Събев.

Този законопроект се подкрепя от водещата комисия.

Моля, гласувайте.

Гласували 121 народни представители: за 103, против 5, въздържали се 13.

Законопроектът е приет.

Поставям на гласуване Законопроект № 802-01-46 за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с вносител - Министерският съвет.

Водещата комисия подкрепя този законопроект.

Моля, гласувайте.

Гласували 112 народни представители: за 99, против 1, въздържали се 12.

Законопроектът е приет.

Уважаеми народни представители, от седем законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата, пет са отхвърлени, а два са приети: с вносител Министерският съвет и с вносители Йордан Мирчев, Олимпи Кътев и Съби Събев.

По силата на правилника трябва да се направи обобщен законопроект, да се раздаде на народните представители и от датата на раздаването на обобщения законопроект народните представители ще имат възможност да правят своите предложения.

Преминаваме към следващото гласуване – проект за Декларация относно резултатите от проведената Седмица на социалната политика с вносител Донка Михайлова и група народни представители.

Уважаеми народни представители, текстът на тази декларация беше прочетен в пленарната зала, той е и пред вас.

Гласуваме проект за Декларация относно резултатите от проведената Седмица на социалната политика.

Гласували 108 народни представители: за 99, против 7, въздържали се 2.

Декларацията е приета.

Както е известно, декларациите се приемат с едно гласуване.


Преминаваме към гласуване на първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване.

Има два законопроекта.

Поставям първо на гласуване Законопроект № 802-01-43 за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване с вносител Министерския съвет. Водещата комисия подкрепя законопроекта, внесен от Министерския съвет.

Гласували 105 народни представители: за 95, против няма, въздържали се 10.

Законопроектът е приет на първо четене.

Поставям на гласуване Законопроект № 854-01-71 за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване с вносители Йордан Мирчев и група народни представители. Законопроектът е подкрепен от водещата комисия.

Гласували 117 народни представители: за 112, против няма, въздържали се 5.

Законопроектът е приет на първо четене.

От двата законопроекта ще се направи един обобщен законопроект по Кодекса на търговското корабоплаване и след това народните представители ще имат възможност да правят своите предложения.

С това приключихме с гласуванията.


Уважаеми народни представители,

Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Velichklov
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, четвъртък, 29 юни 2006 г. Открито в 9,01 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 9 юни 2006 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, четвъртък, 20 март 2008 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 26 септември 2008 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Velichklov -> Програма за заседанията на Народното събрание за периода 21-23 ноември т г., така както беше съгласуван на заседанието на Председателския съвет
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, петък, 29 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Velichklov -> Заседание софия, сряда, 15 октомври 2008 г. Открито в 9,05 ч


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница