Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер1.12 Mb.
#102246
  1   2   3

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ



ЧЕТВЪРТА СЕСИЯ


СТО И ШЕСТДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ


София, сряда, 13 септември 2006 г.

Открито в 9,00 ч.


Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателят Любен Корнезов
Секретари: Силвия Стойчева и Станчо Тодоров

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум, откривам днешното заседание на Народното събрание.

Уважаеми госпожи и господа народни представители, предстои ни да открием Четвъртата сесия на Четиридесетото Народно събрание, трета за 2006 г. Да си пожелаем ползотворна работа, да бъде една пълноценна и полезна за страната сесия!

Според мен имаме основание все пак да отчетем, че втората и третата сесия през тази година свършиха изключително важна, голяма по обем, несравнимо по-голяма, отколкото в други периоди на парламента за същия времеви отрязък работа и да споделим една преценка за изпълнен дълг, за изпълнени задължения към обществото и към избирателите, независимо от всичките различия и спорове, които имаше.

Що се отнася до предстоящата сесия, както разбираме, тя е със своите особености. Преди всичко дневният ред вече е освободен от онзи императив на червени, жълти и така нататък зони. Въпросът е ние да преценим приоритетното законодателство, което е нужно на страната оттук нататък, и да се постараем да сме максимално ефективни.

Предстои парламентът да разгледа и Закона за държавния бюджет за 2007 г. Сами разбирате, че това ще е първият бюджет на страната в коренно променени условия – членство в Европейския съюз. Ясно е, че и тук дискусията не може да остане в традиционните си параметри, а преди всичко да прецени доколко страната е готова да се възползва от членството в Европейския съюз и доколко законът и държавният бюджет осигуряват нужните предпоставки за това.

Предстои ни също да обсъдим и самата организация на работата на Народното събрание, немалко идеи има в това отношение. Предстои и днес по реда на ал. 7 да дискутираме по тази тема. Не бива да отлагаме повече належащите промени в организацията на работата ни, за да бъдем достатъчно ефективни оттук нататък.

И не на последно място бих искал да споделя с вас и това, което бе засегнато на заседанието на Председателския съвет – пред нас са важни дати: 60 години от обявяването на България за Република, 22 септември е Ден на независимостта. Така че имаме пред нас и тези дати с историческо значение. Благодаря ви за вниманието за тези няколко уводни думи.

Сега предлагам да разгледаме проекта за програма, да я приемем и след това парламентарните групи да имат възможност да направят своите изявления – онези от тях, които желаят, след което да преминем към изпълнение на самата програма.

Просто за добрия ред, господин Стоянов, една сесия можем да я считаме за започнала своята работа, след като е приета програма за нейната работа. Поради това предлагам да приемем програмата и след това парламентарните групи да имат възможност за своите изявления.

Уважаеми колеги, предложението за програма, което внасям, съгласувано с Председателския съвет, е следното:

Има предложения по реда на ал. 7 на чл. 40 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:

- от Парламентарната група на Обединените демократични сили – Проект за решение за изменение и допълнение на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание;

- от Парламентарната група на Демократи за силна България – първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ордените и медалите на Република България.

Предложението е направено от парламентарната група, но за жалост то не може да бъде разглеждано по силата на нормата на правилника, която изисква да бъде изтекъл 3-месечен срок преди да се разглежда предложение, по което няма доклад от съответната комисия. Два дена е недостигът на време, но така или иначе буквата на закона е такава.

От Парламентарната група на Коалиция “Атака” предлагат първо четене на Законопроекта за изменение на Закона за радиото и телевизията.

От другите парламентарни групи няма предложения.

Следват предложенията по реда на точките, предложени на вашето внимание:

1. Първо четене на Законопроекта за одобряване и прилагане на общия Устройствен план на Столичната община. Вносител - Министерският съвет.

2. Първо четене на Законопроекта за данъците върху доходите на физическите лица. Вносител - Министерският съвет.

3. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал. Вносители – Васил Калинов, Пенко Атанасов и Ясен Пенчев.

4. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за стоковите борси и тържищата. Вносител - Министерският съвет.

5. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Приети на първо четене на 15 юни 2006 г.

6. Второ четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за интеграция на хората с увреждания. Приет на първо четене на 4 август 2006 г.

7. Проект за решение за приемане на Годишен доклад за младежта за 2005 г. Вносител - Министерският съвет.

8. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за камарите на архитектите и инженерите в инвестицинното проектиране. Приет на първо четене на 31 август 2006 г.

9. Парламентарен контрол.

Моля, гласувайте този проект за програма.

Гласували 143 народни представители: за 137, против 3, въздържали се 3.

Програма за седмицата е приета.

Предложения по ал. 3 не са постъпили за тази седмица. Затова ще ви съобщя постъпилите законопроекти и проекти за решения за периода от 30 август до 12 септември 2006 г.:

- Законопроект за ратифициране на Конвенцията, съставена на основание чл. К.3 от Договора за Европейския съюз за използване на информационните технологии за митнически цели и протоколите към нея. Вносител - Министерският съвет. Водеща е Комисията по бюджет и финанси. Разпределен е и на Комисията по транспорт и съобщения, на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, на Комисията по европейска интеграция и на Комисията по външна политика;

- Законопроект за прилагане на Общите организации на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз. Вносител - Министерският съвет. Водеща е Комисията по земеделието и горите. Разпределен е на Комисията по икономическата политика и Комисията по европейска интеграция;

- Законопроект за ратифициране на изменението на т. 3 от Приложение ІІІ на Меморандума за разбирателство между Република България и Европейските общности за присъединяването на България към Шестата рамкова програма на Европейската общност за научни изследвания, технологично развитие и демонстрационни дейности, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство и за иновациите (2002-2006 г.) и към Шестата рамкова програма на ЕВРАТОМ за ядрени научни изследвания и обучение, допринасяща за създаването на Европейско научноизследователско пространство (2002-2006). Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по образованието и науката. Разпределен е и на Комисията по енергетиката, на Комисията по отбраната и на Комисията по външна политика;

- Законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс. Вносители: Мая Манолова и Георги Юруков. Водеща е Комисията по правни въпроси;

- Законопроект за медицинските изследвания. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по здравеопазването. Разпределен е и на Комисията по икономическата политика и Комисията по европейска интеграция;

- Законопроект за изменение на Закона за търговския регистър. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси;

- Законопроект за държавните помощи. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Разпределен е и на Комисията по правни въпроси и Комисията по европейска интеграция;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за допитване до народа. Вносители са Минчо Христов и Стела Банкова. Водеща е Комисията по правни въпроси. Разпределен е и на Комисията по гражданското общество и медии и на Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство;

- Законопроект за ратифициране на Договора между правителството на Република България и правителството на Република Корея за взаимно насърчаване и защита на инвестициите. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по икономическата политика. Разпределен е и на Комисията по външна политика;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за медиацията. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси;

- Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите. Вносител е Министерският съвет. Водеща е Комисията по здравеопазването.


Две съобщения.

На 5 септември 2006 г. на основание чл. 20, ал. 2 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор в Народното събрание са внесени: Доклад за изпълнението на Стратегията за развитие на държавния вътрешен финансов контрол в Република България и Консолидиран годишен доклад за вътрешния контрол в публичния сектор в Република България за 2005 г. С писмо на председателя на парламента докладите са изпратени на Комисията по бюджет и финанси и са на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание.

С писмо на управителя на Българската народна банка на Народното събрание е изпратен Платежен баланс на България януари-юли 2006 г., който също е на разположение в Библиотеката.

Уважаеми колеги народни представители, преди да преминем към направените предложения по реда на ал. 7, съгласно споделеното мнение следва да дадем възможност на парламентарните групи, ако имат желание, да направят изявления в началото на парламентарната сесия.

Така че последователно обръщам поглед по ред на групите, има едно такова споделено мнение. Но преди всичко това е воля на самите групи. Да не се създаде впечатление, че имате някакви смущения.

МИХАИЛ МИКОВ (КБ): Благодаря Ви, уважаеми господин председател.

Ще започнем по ред на групите, за да не се възмущава господин Костов, че се изказвам, когато преценим, че е необходимо.

Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Откриването на тази Четвърта сесия на Народното събрание е белязано с финалното ни усилие за гарантиране членството на страната от 1 януари 2007 г., контрол по прилагане на поетите ангажименти и пълно изпълнение на плана за действие, приет от правителството, фокусиране на вниманието на парламента върху мерки, свързани с противодействието на организираната престъпност и корупцията.

През тези месеци ни трябват нови усилия за пълноценно интегриране, включително и за подготовка за интегриране в органите и институциите на Европейския съюз. До края на месеца ние ще започнем процедурата за промени в Конституцията, предполагащи една по-голяма ефективност и отчетност на съдебната система, въпреки ожесточената съпротива на магистрокрацията и нейните представители, включително в средите на Конституционния съд. Защото само след броени дни тези последни останки от едно друго политическо мислене ще освободят достойния орган от своето недостойно присъствие.

Години наред политическата жажда за власт изяде вярата в правосъдието и то днес е това, което Европа и българските граждани дават като оценка за него. Ние сме наясно, че промяната на съдебната система е невъзможна без волята и усилията и на управляващото мнозинство, и на хилядите почтени и политически безпристрастни магистрати. През тази сесия ще работим за конституционно издигане ролята на Народното събрание като върховен орган на народовластие, за продължаване на процеса на финансова децентрализация, за повече права на местната власт, като запазваме своята отговорност за преодоляване на регионалните диспропорции и за едно по-балансирано развитие на всички части на България.

През тази сесия ще трябва с широко съгласие да приемем промените в организацията и дейността на Народното събрание, свързани с една друга ефективност, свързани с един друг авторитет на българския парламент, за повишаване доверието на гражданите към нашата дейност, за да отговорим пълноценно на най-добрите стандарти на Европа за парламентаризъм. Защото колкото по-добре работи националният парламент, толкова по-успешна ще е интеграцията ни в Европа. Ще търсим отчетност и прозрачност в работата и на регулаторните органи, и то чрез решения на конституционно равнище.

Уважаеми дами и господа, през тази сесия ще трябва да вложим своите усилия за политика на реална интеграция след 1 януари 2007 г., защото досега ние правехме сближаване на законодателството, а след 1 януари гражданите очакват от нас действия по интеграция не на думи, а усещане от всеки гражданин на това, което представлява Европейският съюз като предимство.

Ще бъдем достатъчно упорити да продължим реализацията и на нашите предизборни ангажименти, свързани с качеството и стандарта на живот, със социалната политика, със засилване на конкурентоспособността на българската икономика. Защото осъзнаваме сериозните предизвикателства за усъвършенстване на българския социален модел и то в европейска посока. Защото и политиката на ръст на минималната заплата и минималната пенсия, на семейното подоходно облагане, за поощряване на майчинството, за социални придобивки на работниците не могат да имат друга алтернатива в една социална и европейска България. Защото само пълното интегриране на всички социални и етнически групи е успешната европейска интеграция и тази цел ще стои пред Коалиция за България и през тази сесия. И ние няма да спрем да търсим догонващото нарастване на доходите и прокарване на активна социална политика.

В крайна сметка през тази сесия ни предстои да приемем и първия европейски бюджет на България. И независимо от намалените осигурителни вноски и данъчната политика към по-нататъшно намаляване на отделни данъци, ще бъдат осигурени средства за по-добри социални параметри в страната.

Ще даваме – ние, от Коалиция за България, и своя принос за доброто функциониране на управляващата коалиция. Защото тя означава политическа стабилност и постигане на тези цели, които, заложени в коалиционното споразумение, са цели на България днес. Защото не съществува друга алтернатива, освен алтернативата на европейската интеграция, икономическата стабилност и социалната отговорност. Ще търсим същото отношение и отговорност и от нашите коалиционни партньори. Защото при всички компромиси между нас от нашата работа има нужда държавата и обществото.

През тази сесия, уважаеми дами и господа, ще има още един особен белег. И това са изборите за президент – поредните избори в България. Ние от Коалиция за България ще искаме почтени и демократични избори на прага на Европейския съюз, защото това е част от атестата на европейска, демократична България.

ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ (КА, от място): Ще удържите ли на честност и почтеност?

МИХАИЛ МИКОВ: И макар да има сили, които ще се опитат да превърнат изборите в груба политизация, която несъмнено ще се отрази на работата на Народното събрание, мисля, че в крайна сметка народът ще оцени, че това е по-скоро израз на безсилие, на политическа безизходица, кампания, която гражданите винаги са отхвърляли.

Чака ни последна сесия, извън Европейския съюз. Желая ви здраве и много успешна работа! Благодаря ви. (Ръкопляскания в КБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.

Заповядайте, госпожо Мингова.
АНЕЛИЯ МИНГОВА (НДСВ): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми госпожи и господа! Позволете ми най-напред да отправя пожелание от името на Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори в началото на тази пленарна сесия за успешната ни работа до края на годината. Убедена съм, че днес всички народни представители тук си даваме сметка за важността на близките дни и за усилията, които трябва да положим до края на годината. Убедена съм, че както за НДСВ, така и за всички парламентарни групи продължава да е най-важна цел да приемем тези законодателни промени, които очакват европейските ни партньори, за да се поздравим на 1 януари 2007 г. с пълноправно членство. Броени дни остават до оповестяване на заключителния Мониторингов доклад на Европейската комисия за готовността на България да се присъедини към европейското семейство и това е още един стимул за нашата работа.

Въпреки критиките и нападките, които понякога се чуват от опозицията и които са естествени в едно демократично общество, ние изразяваме надежда, че в настоящия, важен за България момент партийните пристрастия могат да останат на заден план в името на европейската ни цел.

Ето защо за НДСВ и парламентарната група започва една наистина отговорна сесия и в оставащите дни до 1 януари 2007 г. ни предстои усилена работа, защото независимо че сме свършили доста от приемането на европейските закони, ни остават значителен брой законопроекти, които трябва да обсъдим и приемем. Същевременно чрез законодателните инициативи на своите народни представители Национално движение Симеон Втори ще продължи да предлага и отстоява тези, които да потвърдят на практика, че либералният подход в икономиката и социалната политика е най-подходящият за развитието на страната. И с досегашната си дейност сме оправдали надеждите на либерално настроената част от обществото и няма да отстъпим от позициите си, че верният път за постигане на по-добър жизнен стандарт е основан на либералните политики. Впрочем и отчетеното официално от правителството едногодишно управление на тройната коалиция е най-доброто свидетелство за успеха на либералния подход в управлението.

Без да съм изчерпателна, бих искала да подчертая, че особени усилия, и то в близките дни, НДСВ ще положи за изготвянето и внасянето в Народното събрание на четвъртата промяна в Конституцията на Република България. Искам с удовлетворение да заявя увереността си, че именно с тази промяна най-после ще стане факт направеното точно преди година предложение от НДСВ при третата промяна в Конституцията най-сетне да бъдат заложени конституционните основи на финансовата децентрализация и засилване на местното самоуправление.

Особен експертен потенциал Парламентарната група на НДСВ ще вложи за окончателното приемане на новия Граждански процесуален кодекс – поредния нов процесуален закон, чиято основна цел е чрез промяната на действащи и въвеждането на нови институти да направи наистина реални бързината и ефективността на гражданското правораздаване. Няма да отстъпим и от разбирането за намаляване на данъчната тежест и на осигурителните вноски и ще се противопоставим на предложенията, които се чуват в последно време за увеличаване на данъчното бреме в някои категории доходи. Вероятно така може да се харесаш на хората преди избори, но трябва да се каже истината, а тя е, че само чрез осигуряване на икономически растеж може да се провежда добра социална политика. Всякакви други твърдения звучат популистки и не са в интерес на постигнатото до момента. Този либерален подход всъщност намира подкрепа и сред бизнес средите у нас.

Едновременно с това НДСВ внимателно ще следи и ще упражнява все по-засилен парламентарен контрол върху изпълнението на новоприетото законодателство. Парламентарната група на НДСВ настоява прозрачността да продължи да се налага като водеща в българското общество, във всички негови сфери, институции, защото това ще бъде една от гаранциите за справяне с престъпността и с корупцията. В тази насока НДСВ винаги е разчитало и ще продължава да разчита на доброто партньорство с неправителствените организации. Работата с гражданския сектор е наша политика, инициирана и отстоявана през последните години.

Уважаеми колеги, обръщам се към вас с един-единствен призив: нека работата ни тук – в тази зала, покаже на българските избиратели, че в Четиридесетото Народно събрание работят изключително отговорни хора. Каквото и да говорим, каквито и красиви фрази за изречем днес, хората не биха ни простили, ако не се справим с най-тревожните проблеми в обществото, ако не направим така, че животът на всички да става по-добър.

И в момента либералният подход оправдава надеждите на тази част от обществото, че цялостната модернизация на държавата, съчетана с обогатяване на европейските ценности чрез българското културно наследство, е верният път за постигане на по-добрия жизнен стандарт.

Сто и десет дни ни делят, уважаеми колеги, от 1 януари 2007 г. Скептиците биха казали, че тези дни са малко, оптимистите – че имаме още много време. Нека да погледнем реално и да си свършим работата така, че с достойнство да се радваме на европейското си членство. Да не забравяме, че след 1 януари следва 2 и животът продължава, а как ще продължи за нашата страна, зависи и от нас самите. Благодаря ви. (Ръкопляскания от мнозинството.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.

Господин Местан, заповядайте.

ЛЮТВИ МЕСТАН (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители! Със старта на есенната сесия на парламента навлизаме във финалната права на българското еврочленство. Естествено е, както вече подчертаха председателите на парламентарните групи на БСП и НДСВ, всички наши усилия да бъдат съсредоточени именно върху тази цел. Както е естествено именно защото сме на финалната права, да сторим необходимото за постигане на максимална скорост.

В Парламентарната група на Движението за права и свободи нямаме никакво съмнение, че що се отнася до отговорностите на Народното събрание, то отново Народното събрание ще направи всичко, което зависи от законодателния орган, за осигуряването на българското еврочленство.

Впрочем тук отварям една скоба, за да кажа, че ако зависеше само от българския парламент, само от приемането на законите, то България днес вероятно нямаше да има нито една червена зона, даже жълтите зони биха били многократно по-малко. Но европейските ни партньори отдавна не се интересуват коя власт в България е в по-голяма степен отговорна за състоянието на държавата като цяло. От нас се иска не просто качествени закони, от нас се иска реално прилагане на тези закони, за да има и реални резултати.

В тази връзка Парламентарната група на Движението за права и свободи, солидарно със своите партньори от БСП и НДСВ, ще предложи в най-скоро време законопроект за четвъртото изменение на българската Конституция. Решенията на Конституционния съд, които очакваме днес, показват, че въпросът с отчетността на съдебната власт в България все още не е решен.


Бързам да сторя уточнението обаче, че проектът за четвърто изменение на българската Конституция ще бъде внесен едва след като покрием разбиранията за независимост и отчетност на съдебната власт с нашите партньори от Европейската комисия, така щото за никого в България да не остане и капчица съмнение за политически целесъобразно и тясно партийно решение или тясно коалиционно решение на този въпрос.

Уважаеми госпожи и господа, откриването на Втората сесия на Четиридесетото Народно събрание бележи началото на втората година на мандата на правителството, чието лого са европейската интеграция, икономическият растеж и социалната отговорност.

Не може да се подмине фактът, че тези три параметъра са обект на разнопосочни интерпретации. Някои съзряха в презентацията им йерархичност и заради инспирираната по този начин трета, като че ли последна позиция за социалната отговорност, даже се заговори за ляво крило в лявото пространство, само че ако не просто през този парламент, а и през предишния и по-преди сме дефинирали като приоритет на приоритетите евроинтеграцията, следва да продължим, че евроинтеграцията не може да се разглежда в еднопосочен аспект като елементарно градиране, а като политическа категория, чието значение съдържа априори както икономическия растеж, така и социалната отговорност, при това – забележете, в равнопоставеност и взаимна зависимост.

От тази гледна точка инспирирането на йерархия в позиционирането е просто архаичен политически флирт с гражданите, доколкото икономически растеж и социална отговорност не могат да се съотнасят като дясно към ляво, например.

От друга страна, високото лого на правителство се привидя пък като претенциозно прикритие на разноидеологическа еклектика в тристранната коалиция, тоест коалицията е обременена с някаква си предопределена нестабилност, от която ще възкръсне миражът на едни предсрочни избори.

Подобен интерпретативен напън обаче понамирисва по-скоро на деструктивизъм или в най-добрия случай е носталгия по еднопартийните правителства, които разбира се, са продукт на двуполюсния модел, но това е политическо минало от зората на прехода. За такова нещо не само Европа, но преди нея суверенът не калкулира ни на йота доверие или пък компромис и снизходителност.

Уважаеми госпожи и господа, днес далновидността и на политиците, и на народа е най-работещият принцип за просперитета на всяка цивилизована държава, в това число и на България. И не беше нужно да дойде тук, в България, Оли Рен, за да ни каже, че е време да погледнем отвъд датата 1 януари 2007 г. И ако за да стигнем до 1 януари 2007 г. България се нуждаеше от своето силно правителство, с много широка и стабилна парламентарна подкрепа, то за да посрещнем трудностите, предизвикателствата на първите години на реалното членство, страната ни се нуждае в не по-малка степен от силно правителство с широка и стабилна парламентарна подкрепа. Затова не очаквам да се сбъднат прогнозите за политическа дестабилизация на страната, след като чуем окончателната дефиниция в последния Мониторингов доклад за България. Това правителство има ресурса да предложи визия и за достойното място на България вече като реален член на Европейския съюз, защото за нас евроинтегрирането не е самоцелен и еднократен акт с администриране в една дата фетиш. Ние не правим политика фетиш и не управляваме с фетиш. Става въпрос за процес, чието административно начало се изразява просто с тази дата. По същество обаче предстои управленска работа и държавническо функциониране, за които е необходима още повече широта както на политическата подкрепа, така и на общественото доверие.

Днес нашите очаквания са, че ни предстои гореща политическа есен. Пожеланието ни е тя не само да бъде знойна, но и плодоносна. А що се отнася за втората есенна сесия на Народното събрание, то тя наистина е поредната, а не последната апропо, защото ни очаква пълен управленски мандат. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания от парламентарните групи на КБ, ДПС и НДСВ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Местан.

Заповядайте, господин Стоянов. Имате думата.

ПЕТЪР СТОЯНОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, позволете ми най-напред от името на Парламентарната група на Обединените демократични сили да ви поздравя с началото на новата парламентарна сесия. Да си пожелаем успех!

Това без съмнение ще бъде последната сесия в това Народното събрание, когато страната ни ще определя себе си като страна, стремяща се към членство в Европейския съюз. Ако има нещо, което да ни обединява в тази зала, е желанието на всеки един народен представител и увереността ни, че България ще стане член на Европейския съюз на 1 януари 2007 г. И това е всъщност позитивното, с което трябва да започнем тази сесия. Трябва да се поздравим, разбира се, и с това, че приехме много закони, сред тях и много добри, и навременни закони. Разбира се, трябва да признаем, че бързината не е най-добрият съветник при изковаването на добро и трайно законодателство, но независимо от това ние направихме онова, което зависеше от нас.

Слушах представителите на мнозинството, които с известна доза гордост заявиха, че през тази сесия ще пристъпим към Четвъртата поправка на Конституцията. Аз не бих бил толкова горд да обявявам този факт, затова защото ние можехме да решим своите проблеми чрез Третата поправка на Конституцията, ако мнозинството се беше вслушало и в аргументите на опозицията.

Призивите за национално съгласие, включително и в нашия парламент, винаги звучат много красиво, особено в навечерието на такава важна историческа дата като 1 януари 2007 г., смятаме обаче, че националното съгласие не означава опозицията, малцинството да подтичва след мнозинството или дори да го акламира. Националното съгласие се гради по-лесно тогава, когато мнозинството по-често се вслушва в разумните и аргументирани доводи на малцинството. Тогава няма да има нужда да отправяме твърди послания към Конституционния съд, които според мен са неуместни при откриването на една такава парламентарна сесия, затова защото Конституционният съд свърши онова, което му повеляват българската Конституция, законът и неговият дълг. Беше отменен един текст, който тук бе придружен от един изключително горещ дебат – текст, за който ние заявихме, че е противоконституционен от самото му начало. Нека да приемем, че решението на Конституционния съд; нека да приемем, че предложението на опозицията; нека да приемем, че предложенията на мнозинството стигат и кристализират в най-доброто свое решение тогава, когато балансът на властите е спазен, тогава когато думата на опозицията също се чува.

Аз мисля, че вашият приоритет през тази парламентарна сесия ще бъдат още няколко акта. Казвам “акта”, затова защото сред тях нареждам предложената от Обединените демократични сили поправка в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Ако приемем, че ние се справихме успешно с предизвикателствата за адаптиране на българското законодателство към това на Европейския съюз, според мен ние трябва да обърнем поглед и към начина, по който работи Народното събрание, затова защото за нас е много важно престижът на българския парламент да продължи да расте. Предлагаме поправка в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, водени от съображението, че лошите и недобрите правила раждат лошо поведение. За нас е много важно тези поправки да бъдат обсъдени, да минат с консенсус или с гласуване близко до консенсус от всички парламентарни групи, затова защото това не са поправки, нито законопроект, които обслужват само опозицията. За нас е много важно, че това Народното събрание – искрено се надяваме в тази сесия – най-после да се докосне до темата наречена най-общо “разсекретяване на досиетата на Държавна сигурност”.

Имали сме и други поводи да говорим за това и не бих искал това да е основната тема на моята реч, но ми се струва, че преди да влезем в Европейския съюз, ние задължително трябва да се разделим с едно минало, което продължава да помрачава нашите отношения. Струва ми се, че в това Народно събрание трябва да продължим да говорим, винаги когато става въпрос за подобни закони, за организираната престъпност, за корупцията, за прането на пари – тези три червени зони, върху които всички докладчици досега обърнаха внимание.

Според мен няма да бъде съвсем правилно, ако продължим да твърдим, че Народното събрание е свършило своята работа и че ако зависеше само от Народното събрание, отдавна да сме членове на Европейския съюз. Затова защото Народното събрание е еманация на българския политически живот, защото тук заседават представителите на всички политически сили. Когато става въпрос за борба с организираната престъпност, корупцията и прането на пари се искат не просто добри закони, иска се не само и добро правоприлагане, иска се не само и дух на законност – иска се политическа воля, за да бръкнеш толкова дълбоко, че на моменти да нарушиш своите собствени партийни интереси и да се докоснеш до хора, които са твои партийни или икономически покровители. Такъв тип политическа воля трябва да бъде демонстрирана от българското мнозинство. И аз мисля, че това ще бъде темата, която може да роди най-после един истински, смислен и успешен политически консенсус в това Народно събрание. Това са действия, в които българската опозиция без съмнение ще подкрепи българското мнозинство.

Уважаеми госпожи и господа, позволете ми да завърша още веднъж с пожелание за успешна работа в тази сесия. Нека да се поздравим през следващата сесия на Народното събрание като членове на парламент, представляващ една държава – член на Европейския съюз. От сърце си пожелаваме това! Благодаря ви. (Ръкопляскания.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви.

Заповядайте, господин Костов, имате думата.

ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители! И аз се присъединявам към пожеланията за успешна работа на Народното събрание на следващата есенно-зимна сесия.

За Демократи за силна България членството на България в Европейския съюз е национален приоритет, затова защото искаме за българите сигурност и качество на живота като на останалите европейци. Ние се доближаваме до членство, но това не се случва. Животът се влошава от спадащите реални доходи, от упадъка на болничното здравеопазване, от деградацията на българското образование, от изпреварващото поскъпване на тока, отоплението, телефонните разговори и водата. Влошава се качеството на живота от корупцията на управляващите, на магистратите, на полицията и администрацията.

И ако все пак страната ни стане член на Европейския съюз, то ще е не поради нейните постижения, а по силата на това, че през 1999 г. станахме част от петото разширение и политическата инерция на това пето разширение ни отвежда в Европейския съюз. И трябва да признаем със съжаление, че локомотив на петото разширение е Румъния.

Днешните управляващи предпочитат да се забрави, че преди седем години България настояваше да бъде оценявана отделно от северната си съседка, за да не губи темпото на своите реформи. По времето на Симеон Сакскобургготски Румъния ни надмина, а по времето на господин Станишев вече ни влачи след себе си. Това ще бъде членство по милост. (Шум и реплики в залата.)

Доближаваме се до датата на членството засипани от тревожни настоявания да отстраним заплахите, които носим за останалите. Цитирам: „Европейската комисия търси средства за защита на интересите на Общността и Съюза след присъединяването на България към Европейския съюз.” Търсят защита от силно развитата българска организирана престъпност, от показните гангстерски убийства, от подстрекаваното от ръководството на Министерството на вътрешните работи полицейско насилие, от наркотрафика, от трафика на хора и проституция, от контрабандата, от етническите гета, от разширяващата се и толерирана от висшите власти корупция. Това ще бъде унизително членство.

Вече пряко ни предупреждават със строги санкции и ни казват недвусмислено, че няма да дават европейски пари на корумпирани български управници. През 2007 г. ще бъдем най-бедният член на Съюза, който ще плаща повече пари за членски внос, отколкото ще получава. Това ще бъде ощетяващо ни членство.

Цялата отговорност за саботажа на нашето интегриране в Европейския съюз пада върху господата Първанов, Станишев, Сакскобургготски, Доган и съответно върху Българската социалистическа партия, Национално движение Симеон Втори и Движението за права и свободи.

Аз се присъединявам към оценката, че вместо да бъдат отчетени и възприети част от позициите, загрижени критики и предложения на опозицията, и се удивлявам защо днес управляващите не реагират, така както впрочем не реагира Първанов, подписвайки третата поправка на Конституцията.

МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Тя не е одобрена от президента.

ИВАН КОСТОВ: Той можеше да се изкаже, защото има законодателна инициатива по въпросите за Конституцията, ако не сте забелязали. Можеше да атакува тази трета поправка, защото се оказа, че нашите атаки срещу посегателствата върху независимостта на съдебната власт и подчиняването й на партиен контрол се споделиха от Европейската комисия, а впоследствие вчера бяха споделени и от Конституционния съд, който отмени тези поправки. (Шум и реплики в КБ.)

Вместо да си направят изводи, от Българската социалистическа партия чуваме някакви реваншистки гласове по отношение на Конституционния съд, което няма аналог досега в поведение на български народни представители.

Тук БСП си позволи една декларация, в която каза, че ще бъде много интересно дали господин Беронов ще участва във вземането на това политическо, според тях, решение. Аз се питам дали сега решението на Конституционния съд също е политическо, господа от БСП, след като господин Беронов не участва в него. И беше единственият човек, който заради достойнството и заради авторитета на институцията, заради безспорността на нейното решение предпочете да стои настрана.

Нека да си спомним, че при аналогична ситуация, вашият президент използва Президентството, за да се прикрие от нефтения скандал, възлагайки фалшиви доклади на шефа на Националната разузнавателна служба. (Шум и реплики в залата.) Шефът на Националната разузнавателна служба излезе с доклад, в който каза, че са проверени сигналите и такова нещо няма, а след това излезе докладът на Съвета за сигурност, който каза, че има такава информация и че Българската социалистическа партия наистина се е облагодетелствала от Саддам.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ, от място): Никъде не казва такова нещо.

ИВАН КОСТОВ: Да, има ви в таблицата, посочени поименно – Българска социалистическа партия.

Искам да кажа, че вашият президент не се посвени да се възползва от позицията на своята институция, за да се прикрие и по този начин нанесе щети върху нея.

Искам да обявя приоритетите на Демократи за силна България. Тук се говори за четвърта поправка в Конституцията. Аз искам да заявя, че ние ще подкрепим поправка, заявили сме това отдавна, която увеличава независимостта на местните власти, включително тяхната финансова независимост – това винаги е било част от нашите политически виждания. Ние ще настояваме да мине на второ четене Законът за достъп до досиетата. Ще предложим свой закон, предложили сме го и ще настояваме да бъде гледан, надявам се още днес, с който да се спре безразборното раздаване на национални отличия за реабилитация на номенклатурата на комунистическата партия и нейния репресивен апарат. Ще предложим и поправка – изменение и допълнение в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, защото се установи, че предишното правителство е създало, а сегашното поддържа една от най-грозните корупционни практики в България.

По време на дебата за данъчните закони и за осигурителните вноски ще настояваме за истинско намаляване и облекчаване на положението на данъкоплатците в България, тъй като в момента чрез пресата на данъците се възпира икономическият растеж и растежът на доходите. Припомням, че ще настояваме да се приеме Закон за защита на правата на пациента.

Едновременно, с това ще завърша с позицията на Демократи за силна България, в случай, че се стигне до членство, при което върху България бъдат наложени ограничителни клаузи или други видове предпазни и контролни механизми, Демократи за силна България ще поискат вот на недоверие от правителството. Благодаря за вниманието. (Ръкопляскания в ДСБ.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Господин Шопов, имате думата.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател.

Бяха изречени много бодрячески думи, заучени, банални фрази, фризирани, от които на хората няма да им стане по-лесно и сигурно тези, които ни слушат, ни се смеят.

Колеги, станали сме вече партийно събрание, престанали сме да сме Народно събрание. Тук се четат предварително подготвени доклади като на партийно събрание, обаче такива партийни събрания, каквито бяха, предполагам, не съм присъствал никога, но такива изглежда, че бяха партийните събрания на БКП преди 1989 г.

РЕПЛИКИ ОТ КБ: Защо говориш като не знаеш?

ПАВЕЛ ШОПОВ: Докладите на представителите на управляващото мнозинство бяха фризирани и подредени като рапорти пред някои. Впрочем това е така, защото и управляващи, и така наречената опозиция отдавна представляват послушна колониална администрация, която работи за чужди, а не за българските национални интереси. Ние от “Атака” виждаме нещата по съвсем друг начин и затова е тази голяма подкрепа за нас, която непрекъснато расте.

Ние няма да повтаряме като папагали заучените фрази и непрекъснато спрягания въпрос ще се присъединим ли към Европейския съюз, кога, с какви клаузи, то е ясно, че това няма да бъде при чисти условия, което е най-важното всъщност, или за нашето изоставане, или за съотношенията ни със съседна Румъния по присъединяването, или пък да рапортуваме тук колко закона сме приели през това време, или дали ще поправяме конституционните поправки, което е също смешно. За една година колко конституционни поправки ще приемаме? Спомняте си колко скептично бяхме настроени и бяхме против тези конституционни поправки и сме били абсолютно прави, щом сега ще се приемат нови конституционни поправки. Мнозинството носи тази отговорност.

Ние от “Атака” виждаме проблемите в живия живот и съвсем другаде. Ние виждаме проблемите в това, че двете български летища отново се подаряват на две чужди фирми на концесия, които 35 години оттук нататък ще печелят. Ние виждаме, че магистрала “Тракия” явно ще бъде харизана на тази мистериозна португалска фирма – нещо, което става все по-ясно и все повече управляващите безпощадно ще стоварят върху нас, българите.

Ние виждаме проблема в пълната липса на следприватизационен контрол, че предприятията продължават да се разсипват, дължимите на бюджета пари от приватизацията да не се събират. В това отношение не се прави нищо.

Ние виждаме реалните проблеми в непрекъснато повишаващите се цени на тока, на парното, на телефонните разговори, които бяха дадени като възможност да се определят, въпреки тази недостатъчно ефективна Комисия за водно и енергийно регулиране. В крайна сметка нещата са предоставени в ръцете на чужди компании и нищо не се прави те да бъдат озаптени. Те върлуват и стават все по-нагли, както виждате всички.

Ние виждаме проблемите в пълното безсилие в борбата срещу престъпността, в това, че България се превръща в полицейска държава, което го прави вътрешният министър несанкционируемо и безнаказано.

Ние виждаме проблемите в това, че продължава турцизацията на България с пълни сили по всевъзможен начин. Управляващото мнозинство е като хипнотизирано, макар да се съзнава може би от някои от управляващите, че това става, те са в пълно безсилие да спрат турцизацията на България. Самите президентски избори ще бъдат проведени на върха на Рамазан байряма с гости от чужбина, гости от Турция в кавички, които ще вземат участие в избора на българския държавен глава, на новия български президент. И хората така добре го чувстват, че в град Хасково скандираха и викаха на българския президент Георги Първанов “турско мекере”. Това го казваме не ние от “Атака”, а го казват хората.

РЕПЛИКИ ОТ КБ: Нали вие бяхте там?

ПАВЕЛ ШОПОВ: По този начин ще продължи явно предстоящата кампания оттук нататък.

Ние от “Атака” сме първите, които още миналата година, преди една година и два месеца, когато се състави това правителство, се обявихме против него, нарекохме го опасно за интересите на България и се оказахме абсолютно прави за това. Ние сме казали, че това правителство трябва да си иде. Това е нещото, за което сме работили досега, работим и ще продължим да работим и това ще стане. Защото българският вот трябва да бъде пренареден. Има ново съотношение на нагласите в българското общество. От вота миналата година от 25 юни досега са настъпили такива изменения, че някои от политическите сили, които са управляващи, са вече съвсем маргинални, други са отстъпили от своите позиции. Сега БСП не би взела и половината от резултата, който взе на изборите миналата година на 25 юни. Ние отчитаме на базата на това, че НДСВ е под 4% и това е факт за всички. ДПС силно е намалило своето влияние.

При положение на така промененото съотношение на силите се налага нов народен вот и то не само за държавен глава, а за нов парламент. В тази насока ще работим и ние, това Народно събрание е време да си иде и да дойде друго Народно събрание, което да отговаря на нагласите на българския народ в настоящия момент.

Това са нашите приоритети, това е нашата борба и ние ще я водим с всички сили оттук нататък. Благодаря ви. (Ръкопляскания от КА.)

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не виждам други желаещи да вземат думата от името на парламентарни групи.

Преминаваме към изпълнение на програмата за работата ни за тази седмица.

По силата на процедурата по ал. 7 право на Парламентарната група на Обединените демократични сили е да предложат като първа точка от редовната част на днешното заседание своя точка от дневния ред. Това е направено и тя е:

ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ПРАВИЛНИКА ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ.

Предложението е от 29 август, както си спомняте. Съгласувахме решение процедурата по ал. 7 да бъде прехвърлена не за последния ден на предходната сесия, който се падаше петък, 1 септември, а за днешния първи ден на новата Четвърта сесия на Четиридесетото Народно събрание.
На заседанието на Председателския съвет, което предхождаше днешното заседание, беше съгласувано следното предложение как да протече обсъждането на тази точка.

Самото предложение на ОДС е от м. февруари тази година, внесено е на 3 февруари и е разпределено на Комисията по правни въпроси.

Както знаете, има още две внесени предложения по същата тема – промени в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. Едното е постъпило на 7 април от господин Христо Кирчев, другото на 5 юли от госпожа Мария Капон. Въпреки че формално не фигурират в дневния ред за днешното заседание, беше преценено, че също могат да бъдат представени и да бъдат предмет на внимание на Народното събрание, дискутирайки по тази точка.

Също беше споделено предложението днешната дискусия да не завършва с формално гласуване на Проекта за решение, представен от ОДС, а този и другите проекти да бъдат предоставени отново на вниманието на Комисията по правни въпроси, която да организира своята работа така, че в най-близко време – още другата седмица, да бъдат проведени едно или две заседания, на които подробно да бъдат обсъдени всички предложения, внесени досега, както и предложения, които през следващите 2-3 дни биха били внесени от други парламентарни групи и народни представители с разбирането, че ще бъде подготвен обобщен доклад с всички предложения, който да бъде внесен за обсъждане текст по текст от Народното събрание.

Господин Филип Димитров ще представи Проекта за решение на Обединените демократични сили.

Имате думата, господин Димитров.

ФИЛИП ДИМИТРОВ (ОДС): Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Става дума за въпрос с изключителна важност. Ако трябва да бъдем съвсем честни, още някъде около 1995 г., тоест преди повече от 10 години, започна да става ясно, че начинът, по който си избираме да говорим за българския парламент, посланията, които изпращамe за него в обществото и стандартите, които избираме за неговото функциониране, са погрешни.

Ние си позволихме да се държим така, като че ли не знаем как изглеждат парламентите в света и не знаем какво представляват техните стандарти. Появиха се едни метафори за парламента, които са базирани на няколко изключително погрешни тези, добили гражданственост и превърнали се в способ за оценяване на дейността на парламента.

Първо, не е вярно, че българската нация е работодател на българските парламентаристи. Това е погрешна теза, която, за съжаление, непрекъснато бива повтаряна в политическото пространство. Отношенията между нацията и народните представители е отношение на политическо представителство. Нацията може да бъде доверител на тези хора и следователно отговорността, която те носят пред нея, е много по-голяма, отколкото отговорността на който и да било надничар. Следователно това, което трябва да се изисква от тях, е много повече, но то не се мери в спазването на някакво работно време, както често чуваме да се говори във вестниците.

Народните представители нямат за задача да отриват седалките на парламента от някакъв час до някакъв друг час, а имат задължението да извършват действия, които са свързани с една много висока политическа отговорност и за които трябва да бъдат готови да носят и съответните санкции, когато не ги извършват както трябва. Ако щете, с това е свързана и цялата тематика около конфликта на интереси, която повтаряме в тази зала повече от година и която получава твърде оскъден отклик наоколо.

Така или иначе създадохме погрешното впечатление, че депутатите трябва по всяко време да бъдат някъде наоколо и когато се случи, трябва да бъдат готови във всеки един момент да подадат някакъв вид вот по някакъв вид въпрос. По този начин тежестта на вота на народния представител се обезценява.

Още през 1995 г. започна да става ясно, че в българския парламент се създава тенденция за гласуване с чужди карти – тенденция, която сама по себе си е чудовищна, защото няма по-голямо престъпление към нацията от това, да претендираш, че осъществяваш политическо представителство, което всъщност даже не си делегирал като хората, не си натоварил някой да извърши точно, конкретно действие, а просто някак си те няма и някой действа от твое име. Това е възмутителна практика, която всички ние до един извършваме, дами и господа. Защо? Защото не е възможно при процедурните правила, които съществуват в сегашния български парламент, и, които, пак повтарям, са различни от правилата в парламентите в целия поне западен свят – за това съм абсолютно сигурен, не съм правил проверка как е в някои държави от Третия сват, но дори и да ми дадете примери в тази посока, мисля, че от тях няма да има голяма полза.

Предложенията, които Съюзът на демократичните сили и неговите съюзници от ОДС правят, се свеждат до няколко практически решения, които да могат да съобразят при наличието на определени конституционни разпоредби правилата в действащия правилник на Народното събрание с това действията на българските депутати да бъдат онова отговорно и сериозно нещо, което се очаква от тях да бъдат, а именно да бъде ясно, че народният представител извършва не функцията по стоене на стол, а по разработване и изпълняване на всичките 6-7 функции на парламента, които, ако отворите сайтовете на маса парламенти в света, ще намерите да присъстват – законодателна дейност, парламентарен контрол, място за дебат, представителство на електората и така нататък.

Второ, че във всички гласувания народният представител лично поема отговорността, с която е натоварен от избирателя и ако не направи това, следват изключително сурови санкции. За целта, за да може да се очаква от него това наистина да става, той гласува в предварително известни моменти – било такива, които са фиксирани в правилника, регулярните гласувания, било такива, които предварително се оповестяват от ръководството на Народното събрание, за да може депутатът да присъства там.

Твърдението, че в информационната епоха неговият начин да получи знание за онова, което представлява дебатът в българското общество, пренесен в българския парламент, е невярно твърдение...

Във всички парламенти в момента от народните представители се очаква да бъдат в залата, за да изразят своята позиция, за да опонират на позиция, по която има какво да кажат и от никой народен представител не се очаква да бъде готов да прави това по всякакви въпроси.

Уважаеми дами и господа, когато аз – човек съвършено невежествен в сферата на ветеринарната медицина, седя в тази зала и слушам дебата на моите по-компетентни колеги по епизоотиите, не мога да реагирам така бързо, че да изработя свой отговор на която и да било от направените тези. Мога да се консултирам с експерти, за да изградя своето убеждение, мога да видя какъв е здравият разум зад моята партийна позиция и да дам своя глас по отговорен и сериозен начин. Но да участвам в дебата за епизоотиите, дами и господа – това би било комедия.

Така че нека да не очакваме от народните представители да правят неща, които те просто не са призвани да правят. Това не е тяхната работа. Тяхната работа е да поемат отговорност, като дадат своя принос за онези неща, по които наистина могат да кажат нещо смислено.

Ето защо в предложенията за правилника – ще си позволя с разрешението на господин Кирчев да навляза в зоната на неговите предложения, тъй като те са много свързани – се дефинират началото и краят на всяко едно предишно парламентарно заседание с оглед на начина, по който да съответстваме на конституционния текст, който предписва определени изисквания за това заседание. Визира се начинът, по който се провеждат гласуванията. Определя се времето, в което се провеждат гласуванията, очертават се правила, които дават възможност да няма вмешателство от страна на ръководството на Народното събрание в правото на депутатите да упражняват в пълен обем парламентарния контрол и се предвиждат сурови, драконовски санкции за депутатите, които излязат извън правилата и си позволят да гласуват с чужди карти. Най-общо казано до това се свеждат нашите предложения.
Тези предложения в известен смисъл може да се видят странни на онези, които вече са изградили своето погрешно впечатление за това какво трябва да представлява един парламент и се плъзгат по посока на онези неверни съждения, с които започнах това изложение. По отношение обаче на хората, които разбират отговорността, която един парламент носи, и смисълът на неговата дейност, тези предложения би трябвало да бъдат съвършено разбираеми.

Аз си давам сметка, че никое мнозинство не изпитва голяма болка от възможността да се извършват такива нарушения не на буквата, но на духа на закона. Това е разбираемо. Ако има някой, който може да се ползва от подобни отклонения, това е съответното мнозинство, защото се освобождава от теглото да трябва да обяснява на всеки един от своите индивидуални депутати защо те трябва да следват позицията на неговата парламентарна група, респективно партия или партии в него. Това е така. Едновременно с това ние не можем да подчиним интересите на държавата на удобствата на което и да било парламентарно мнозинство от която и да е страна на залата. Затова ние апелираме към вас с мисъл за бъдещето и за отговорността пред България тези изменения в правилника да бъдат възприети.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Уважаеми колеги, има ли реплики към господин Димитров?

Аз бих предложил да процедираме по следния начин: да приложим процедурата на първо четене на законопроект, да считаме изказването на господин Димитров като представяне на мотивите на предложението, внесено от ОДС, да дадем възможност на господин Кирчев, ако желае, да представи своя проект, госпожа Капон не е в залата, и след това да има възможност за изказвания в рамките на времето за всяка парламентарна група, така както е по пропорция.

Заповядайте, господин Кирчев.

ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми народни представители. Предложените от мен изменения и допълнения в Правилника за организацията и дейността на Народното събрание са в един изключително, бих казал, малък обем, с оглед удължаванията на заседанията, залегнали в чл. 35, да могат да бъдат гласувани за всеки отделен ден, а не както правилникът в момента разрешава – през цялата пленарна седмица с 4 часа.

Също така за начина, по който да бъдат предавани дебатите по Българското национално радио – чл. 38. С допълненията, които предлага господин Филип Димитров, да се гласува в определеното време след почивката – в 11,30 ч., в чл. 39, ал. 2 да се заличат думите всяка сутрин преди започване на гласуването да се отчита кворумът.

Това са моите предложения за допълнения с оглед при приемане предложенията на господин Филип Димитров да имаме една завършена картина на предложенията, които прави ОДС за подобряване работата на Народното събрание. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.

Имате думата за изказвания, уважаеми народни представители, както по представените проекти за решения, така и по проблематиката на промени в правилника, която считате за необходимо да бъде обсъждана.

Считам, че трябва да имаме предвид и такова съображение: оттук нататък важността на парламента и ролята му няма да намалява, а ще се увеличава и във връзка с предизвикателствата на членството в Европейския съюз, тъй като позициите, които България ще трябва да защитава в органите на Европейския съюз, ще трябва да се съгласуват и с парламента – с Комисията по европейска интеграция и другите комисии, да получават подкрепа и в пленарната зала. И колкото по-авторитетен е парламентът като висш орган на държавната власт, толкова по-тежка ще бъде позицията на България в Европейския съюз.

Предлагам и това да имаме предвид, когато говорим за правилника за нашата работа.

Господин Стоянов, заповядайте.

ПЕТЪР СТОЯНОВ (ОДС): Чисто процедурно, господин председател.

Виждам, че народните представители в известен смисъл са изненадани, че трябва да обсъждаме точно тази тема и, няма защо да се лъжем, в първия работен ден едва ли всички са подготвени, за да я обсъждаме достатъчно аргументирано.

И тъй като така или иначе не става въпрос за законопроект, а за проект за решение, ние можем да си позволим известна свобода при тълкуването на нашия правилник.

Сякаш намираме за по-уместно това проекторешение да влезе в комисията, парламентарните групи да успеят да изразят там свое становище и след това да направим този дебат. Иначе се страхувам, че той ще бъде повърхностен, ще бъде несериозен, няма да успеем да влезем в детайли, а аз съм убеден, че тази тема е изключително важна както за Народното събрание и неговия престиж, също толкова важна за нашите избиратели и медиите, които ще следят с интерес този дебат.

Моето процедурно предложение е: нека най-напред да внесем нашето предложение в комисия, вероятно в Комисията по правни въпроси, ако господин Янаки Стоилов няма особени възражения против това, да дадем достатъчно възможност за разглеждане, за преценка на всички аргументи “за” и “против” и да можем след това да направим един наистина по-задълбочен професионален и сериозен дебат. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря Ви, господин Стоянов.

Не виждам противоположно на изразеното от господин Стоянов мнение.

Уважаеми колеги, в началото на пленарния ден споменах, че това е ориентацията, споделена и на Председателския съвет – тази дискусия всъщност да се пренесе в Комисията по правни въпроси, която да разгледа всички предложения и да предложи на пленарната зала един обобщен доклад за всички актуални въпроси, свързани с изменения в правилника и с варианти там, където комисията не е постигнала консенсус.

Разбирам, че това е споделеното мнение на пленарната зала и едва ли има нужда да се подлага на гласуване. Очевидно е съгласието на всички народни представители. Така че предлагам така и да постъпим. Благодаря ви за разбирането.

Обръщам се към господин Стоилов да има готовността да организира работата в Комисията по правни въпроси. Благодаря, господин Стоилов.

Следващата точка, която беше предложена по процедурата на ал. 7 е от Демократи за силна България. Както споменах в началото на заседанието, тя не може да бъде гледана тази сутрин, поради това че не е изтекъл 3-месечният срок, необходим, за да може да се внесе законопроект или проекторешение в пленарната зала, в случай че няма становище на съответната комисия. Затова не достигат броени дни, но така или иначе нормата на правилника не позволява тази точка, предложена от Демократи за силна България, да бъде гледана. Очевидно те ще могат да упражнят това свое право в началото на следващия месец, в първия пленарен ден, когато ще имат възможност първи да предложат точка от заседанието на парламента.

Следващата точка, също по силата на ал. 7, е предложена от Парламентарната група на Коалиция “Атака” и тя е първо четене на Законопроекта за изменение на Закона за радиото и телевизията – продължение на дискусията, проведена на 12 юли. Струва ми се, че беше по-рано.
И така, преминаваме към:

ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА РАДИОТО И ТЕЛЕВИЗИЯТА.

Дискусията при последното обсъждане не беше приключила. Спомняте си, че тогава не стигна пленарно време, за да се продължи. Така че дискусията по законопроекта продължава.

Ще съобщя останалото време: Коалиция за България е използвала 7, остават й 33 мин.; НДСВ не е ползвало пленарно време; Движението за права и свободи има още 5 мин.; Обединените демократични сили – 13 мин.; Демократи за силна България не са ползвали пленарно време; Коалиция „Атака” е изчерпала пленарното време за изказвания; Българският народен съюз има 13 мин. за изказвания и независимите народни представители също имат 13 мин. пленарно време.

Не виждам желаещи да се изкажат. Колеги, има ли желаещи да вземат думата? Ако няма такива колеги, правилникът изисква да обявя дискусията за приключена.

Господин Дилов, заповядайте, вашата парламентарна група има 13 минути останало пленарно време.

ЛЮБЕН ДИЛОВ (ОДС): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, едва ли ще се възползвам от целите 13 минути за един казус, който е доста ясен на първо четене, но едновременно с това изправя сериозни въпроси за нашето виждане относно философията и виждането по един законодателен акт.

Както може би си спомняте, ОДС подкрепяше постоянно искането на „Атака” този въпрос да влезе в пленарната зала, за да намери окончателно решение, за да не продължаваме да спекулираме с него. Припомням ви, защото може би много от вас нямат законопроекта пред себе си, така както и аз го нямам.

Става дума за отмяна на онзи текст от Закона за радиото и телевизията, който определя излъчването на новини на турски език в един определен час.

Не е нужно да имате специално образование или специален интерес по отношение на медиите. И с невъоръжено око се вижда, че програмното време, в което се излъчват тези новини, е напълно безмислено. Това е един акт, който прилича на много други законодателни актове, направени с цел да се харесат някъде другаде и които нямат почти никаква практическа стойност.

Аз не знам и не мога да открия, може би от Парламентарната група на ДПС ще ми помогнат да открия жив човек, който да се е осведомил за каквото и да било от тези новини на турски език в това програмно време. Съответно въпросът, който си задаваме и на който нямаме верен отговор, е следният: те полезни ли са, нужни ли са и няма ли по-добър и по-интересен механизъм да бъде направено така, че ако в България има население, което не може да разбере новините на български, да му се поднасят на език, на който то може да ги разбере, но във време, когато би могло да ги гледа.

От тази гледна точка нашето предложение беше да се направи по-сериозен ремонт на Закона за радиото и телевизията, който да се занимае именно с този проблем.

Колегите от „Атака” предлагат просто този текст да отпадне, което означава автоматично спиране на излъчването на новините на турски език. Това е един ход, по който може много да се спори.

Затова ви моля да възприемете моето изказване не толкова като покана да гласувате за едно или за друго, а просто да ви въведа отново в темата и в дебата. Ако ние сега просто отхвърлим предложението на „Атака”, с това не решаваме нищо. Ако пък го приемем, решаваме още по-малко. Това е интересен казус, който изправя умението ни да се справяме с подобни ситуации под въпрос. Благодаря ви за вниманието.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Благодаря.

Реплики няма.

Желаещи да се изкажат също няма.

В такъв случай обявявам дискусията за приключена.

Уважаеми колеги, ще преминем към гласуване на първо четене на този законопроект.

Моля да бъдат поканени депутатите да заемат местата си в пленарната зала, за да пристъпим към гласуване.

Ще подложа на гласуване законопроекта, внесен от Коалиция „Атака” на 12 юли 2005 г., Законопроект за изменение на Закона за радиото и телевизията, № 554-01-2, внесен от Волен Сидеров и група народни представители.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА, от място): Може ли за процедура?

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Не сме преминали още към гласуване. Нямате време, господин Шопов, за процедурно предложение.

Като парламентарна група имате 20 мин. пленарно време, а сте използвали 21 минути. За жалост нямате необходимото пленарно време, за да направите процедурното си предложение.

Моля, гласувайте на първо четене Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията, № 554-01-2, внесен на 12 юли 2005 г.

Гласували 139 народни представители: за 28, против 79, въздържали се 32.

Законопроектът не е приет на първо четене.

Господин Стоянов, заповядайте, надявам се за прегласуване?

ДИМИТЪР СТОЯНОВ (КА): Искам това прегласуване, за да напомня на уважаемите народни представители от мнозинството какво се случи вчера. Конституционният съд отмени това, което те твърдяха, че е велико постижение на тяхната юридическа мисъл. Искам да напомня, че сега отново говорим за едно конституционно положение: в българската Конституция пише, че официалният език в Република България е българският език! Спрете да нарушавате Конституцията, уважаеми колеги! Помогнете да бъде спряно въобще да се нарушава Конституцията в България, като премахнем предаванията на чужди езици по Българската национална телевизия, не само на турски език, а въобще възможността по българските национални медии да се говори на друг език, освен на официалния език в еднонационалната и монолитна Република България.

Моля за прегласуване на първото четене на Закона за изменение на Закона за радиото и телевизията.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля да прегласуваме предложения законопроект.

Гласували 147 народни представители: за 31, против 90, въздържали се 26.

Законът не се приема и при прегласуването.

Уважаеми колеги народни представители, с това приключват точките, предложени по ал. 7 на ал. 40 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

Преминаваме към въпросите, гласувани в началото на днешното заседание.



Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница