Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер0.96 Mb.
#100413
  1   2   3

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА

ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________
ДВЕСТА ШЕСТДЕСЕТ И ДЕВЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, сряда, 4 юли 2007 г.

Открито в 9,05 ч.

Председателствали: председателят Георги Пирински и заместник-председателите Камелия Касабова и Юнал Лютфи
Секретари: Силвия Стойчева и Ясен Попвасилев
ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ (звъни): Имаме необходимия кворум. Откривам днешното заседание.

Преди всичко следва да приемем програмата за работата на Народното събрание за седмицата 4-6 юли 2007 г. Разполагате с проекта, който беше обсъден и съгласуван на заседанието на Председателския съвет.

Няма някакви особени уточнения, уважаеми колеги. Бих искал да привлека вниманието ви върху т. 11 – първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за местните избори. Ориентацията е днес Комисията по правни въпроси да разгледа законопроектите, по възможност да подготви доклад за първо четене и да се постараем още в утрешния пленарен ден, може би след почивката, да преминем към представяне и дискусия на първо четене на законопроекта. Целта е той да бъде гласуван на първо четене или те, които съответно бъдат приети, да може да започне работата по внасянето на предложения между първо и второ четене. Евентуално ще възникне и необходимост, и предложения за известно съкращаване на сроковете между първо и второ четене. Чуха се и обратни мнения – че е нужно повече време, така че ще трябва да решава залата.

Другото, на което бих искал да ви обърна внимание, е, че парламентарният контрол тази седмица ще е съкратен по време поради отсъствие на министри и на народни представители, задали въпроси, може би до степен да можем да прехвърлим един или два въпроса, които могат да се зададат за следващата седмица, и да работим целия ден в петък по законопроекти.

Това са двете уточнения, както и предложението, което правя: заедно с гласуване на програмата да гласуваме и решение да започнем днешната си работа с гласуване на Гражданския процесуален кодекс. Знаете, че имаме доста текстове за гласуване. По правилник, ако ги оставим само за утрешния ден, ще се затрудни много работата ни. Затова да се постараем в началото на днешния ден, след като гласуваме програмата и предложенията по ал. 3, преди всичко да пристъпим към гласуване на онези части, които остава да бъдат приети на второ четене от Народното събрание.

Позволете да ви прочета проекта за Програма за работата на Народното събрание за 4-6 юли 2007 г.

Предложения по чл. 40, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание:

- От Парламентарната група на Коалиция “Атака”:

Проект за решение за създаване на временна комисия за изясняване условията, обстоятелствата и начина на приватизация на БТК.

- От Парламентарната група на Коалиция за България:

Първо четене на Законопроекта за дипломатическата служба.

- От Парламентарната група на Национално движение Симеон Втори:

Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация.

- От Парламентарната група на Движение за права и свободи:

Второ четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията.

Няма постъпили предложения от парламентарните групи на Обединените демократични сили, Демократи за силна България и Български народен съюз.

Следват точките от проекта за програма:

1. Законопроект за ратифициране на Конвенцията, приета от Съвета в съответствие с чл. 34 от Договора за Европейския съюз, за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз и на Протокола, съставен от Съвета в съответствие с чл. 34 от Договора за Европейския съюз към Конвенцията за взаимопомощ по наказателноправни въпроси между държавите-членки на Европейския съюз.

2. Законопроект за ратифициране на Допълнителния протокол към Споразумението между правителствата на страните-участнички в Черноморското икономическо сътрудничество (ЧИС), за сътрудничество при оказване на помощ и действия при извънредни ситуации вследствие на природни и технологични бедствия.

3. Законопроект за ратифициране на Споразумението за сътрудничество между правителството на Република България и правителството на Република Йемен.

4. Законопроект за ратифициране на Договора между правителството на Република България и правителството на Република Сан Марино за насърчаване и взаимна защита на инвестициите.

5. Първо четене на Законопроекта за дипломатическата служба. Той е включен и по ал. 7, както отбелязах.

6. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите.

7. Първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и препарати.

8. Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили през 2006 г.

9. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения.

10. Второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация.

11. Първо четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за местните избори. (Вносители: Иван Костов и група народни представители, 15.09.2005 г.; Владимир Кузов, 30.10.2006 г.; Иван Сотиров, 25.04.2007 г.; Красимир Каракачанов и група народни представители, 7.06.2007 г.; Мая Манолова и група народни представители, 29.06.2007 г.; Николай Камов, 2.07.2007 г.).

12. Второ четене на законопроекти за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията.

13. Парламентарен контрол.

Моля, гласувайте този проект с направените уточнения.

Гласували 161 народни представители: за 158, против 1, въздържали се 2.

Програмата е приета.

Преминаваме към предложенията на народни представители по ал. 3.

Първото предложение е на народния представител Христо Попов за включване в дневния ред на решение за попълване състава на Постоянната делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Заповядайте, господин Попов.

ХРИСТО ПОПОВ (КА): Благодаря Ви, господин председател.

Уважаеми колеги, тъй като нашият представител в Постоянната делегация е избран за евродепутат, мисля, че това е съвсем рутинно и трябва да се попълни делегацията. Предлагам да се приеме предложението и нашият представител да влезе в Постоянната делегация. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Става дума за попълване на състава на делегацията с нов член поради отпадане на друг депутат. (Реплика на народния представител Юнал Лютфи.)

Няма дискусия, господин Лютфи. Предлагам да гласуваме включване и ако има нужда за подреждане, ще направим допълнително предложение.

Моля, гласувайте предложението за включване в седмичната ни програма на проект за Решение за попълване на делегацията в ПАСЕ.

Гласували 148 народни представители: за 134, против 6, въздържали се 8.

Включва се този проект за решение с този резултат.

Господин Лютфи, имате думата във връзка с току-що включената точка. Заповядайте.


ЮНАЛ ЛЮТФИ (ДПС): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Тази точка трябваше да бъде включена в дневния ред. Тя не касае само попълване на постоянната делегация за Асамблеята на Съвета на Европа. Смятам, че трябваше да се проведат консултации. Подобен казус стои и пред Коалиция за България. Щях да предложа днес да не го включваме в дискусията, а да остане в програмата за седмицата, като същевременно Вие, господин председател, свикате консултации и Коалиция за България да предложи своя кандидат за делегацията. Така с една дискусия и едно гласуване можем да решим този проблем в неговата цялост. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Решението е формулирано така: „Преизбира народния представител Митко Димитров за заместващ представител в делегацията от „Атака”. Само по себе си това проекторешение е коректно.

Същевременно господин Лютфи предлага едновременно да се разгледат всички необходими попълнения, тъй като и в други парламентарни групи има такава необходимост. Колеги, аз бих предложил да се проведат консултации между парламентарните групи и в зависимост от готовността, може и в утрешния пленарен ден, но най-късно в петък сутринта да има подготвени предложения, които да гласуваме едновременно.

Не виждам възражения. Да постъпим така. Включваме тази точка като „Попълване състава на постоянната делегация на Народното събрание...”. Ще имаме предвид това проекторешение, но и други, които ще бъдат подготвени и ще бъдат внесени в хода на тези консултации.

Благодаря на господин Лютфи.

Следващото предложение е на господин Павел Шопов – проект на решение за попълване на Комисията по труда и социалната политика.

Заповядайте, господин Шопов.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Колеги, тук се касае до нещо регулярно – за попълване председателството на Комисията по труда и социалната политика, в която „Атака” имаше свой представител. Ние сме внесли заместващо предложение – за заместник-председател, заместващ нашия заместник-председател допреди. Считаме, че в тази връзка трябва да бъде включено в дневния ред това наше искане – по начина, по който беше направено включването преди малко по точката с ПАСЕ. Така че нека да се включи нашето предложение за заместник-председател на Комисията по труда и социалната политика.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте предложението за включване на точка в дневния ред – попълване състава на Комисията по труда и социалната политика, избор на заместник-председател на комисията.

Гласували 154 народни представители: за 57, против 44, въздържали се 53.

Предложението не се приема.

Следващото предложение също е на господин Шопов – за избиране на заместник-председател на Народното събрание.

Заповядайте, господин Шопов.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Това предложение е от името на Парламентарната група на „Атака”. Не знам как е формулирано...

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Двете предложения са внесени с Ваш подпис.

ПАВЕЛ ШОПОВ: Ние няма да престанем да поставяме въпроса за попълване на председателството със заместник-председател от „Атака”. Станаха вече осем месеца. Ние броим месеците. Надявам се това да стане по цивилизован и нормален начин. Ние си запазваме нашето право. Заявявам го отново – ще създадем проблеми и ексцес, за да привлечем вниманието на българския парламент и на българската общественост от тази въпиюща несправедливост и проява на двойни стандарти в 40-то Народно събрание. Ние настояваме въпросът да бъде решен.

Отново днес искаме да бъде включена в дневния ред тази точка, за да бъде попълнено представителството на Народното събрание, както повелява правилникът.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 161 народни представители: за 40, против 48, въздържали се 73.

Предложението не се приема.

Следващото предложение е на народния представител Минчо Христов за включване на точка – Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък добавена стойност. Четиринадесетдневният срок по чл. 70, ал. 2 от правилника е изтекъл. Няма внесен доклад за второ четене. Предложението се подлага на гласуване.

Заповядайте, господин Христов, да обосновете предложението.

МИНЧО ХРИСТОВ (независим): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, настоящата промяна, която предлагаме, е да бъде премахнат данък добавена стойност върху лекарствата. Обръщам внимание, че това е общоприета практика в страните от Европейския съюз, където лекарствата се облагат между 0 и 5%. За сравнение ще кажа, че в Англия лекарствата изцяло са освободени от този данък. Тази промяна ще има силен социален ефект, ще бъде намалена цената на лекарствата с 20%. Както сами разбирате, този ефект ще бъде главно върху социално слабите, пенсионерите, безработните – всички онези, които са принудени да плащат високите цени на лекарствата.

Понеже някои ме обвиняват, че предлагам необосновани решения, ние със Стела Банкова предлагаме да бъде наложен данък добавена стойност върху хазарта и с тези средства да се компенсира загубата за бюджета. Това е смисълът на нашето предложение. Мисля, че то е разумно, насочено към най-потърпевшите от българския преход, бих казал към всички български граждани. Нека да последваме европейския пример, примера на страните от Европейския съюз, и да приемем като точка от дневния ред в седмичната програма тази поправка. Надявам се на вашата подкрепа, колеги. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте направеното предложение.

Гласували 143 народни представители: за 25, против 32, въздържали се 86.

Предложението не се приема.

Последното предложение по ал. 3 е на госпожа Стела Банкова за промени в Кодекса за социално осигуряване.

Заповядайте, госпожо Банкова.

СТЕЛА БАНКОВА (независим): Благодаря, господин председател.

Уважаеми колеги, за пореден път предлагам на вашето внимание да вземем отношение по пенсиите на възрастните български граждани. Предложението, което правим с колегата Минчо Христов, касае няколко важни пункта. Ние предлагаме да се отмени точковата система, да се преизчислят всички пенсии въз основа на средномесечния осигурителен доход за 2006 г. и пенсиите да се осъвременяват на всеки три години.

Повод отново да предложа това наше проекторешение е обстоятелството, че съвсем наскоро българските пенсионери бяха – позволете ми да употребя този термин – залъгани с изключително символичната сума от 10%, което означава 4-5-6 лв. върху пенсиите на българските пенсионери. Бих искала за ви кажа това, което те коментират – че повишението на тока със 7,5% вече е унищожило, изяло тези пари, които българското правителство им подхвърля.

Като прибавим увеличението на парното, увеличението на всички цени, наистина нищо не остава за българските пенсионери.

Аз бих искал да попитам представителите на тройната коалиция как приемат обстоятелството, че една Румъния увеличи с около 43% пенсиите на възрастните румънски граждани, земеделските пенсии – с 50%, докато една България, която по статистика е най-бедната членка на Европейския съюз, си позволява – ще употребя думата на българските пенсионери – гаврата с тези 10%.

Не веднъж съм повтаряла, за да бъда конкретна, че има възможност, има пари, достатъчно е да има воля и политическо мъжество. Ще ви дам пример само с военния бюджет. Повече от 20 страни в НАТО по информация на медиите отделят по-малко пари за военен бюджет отколкото България. А бедна България е на едно от първите места в НАТО по пари, отделени за въоръжаване.

Моля да се разгледа нашето предложение. Благодаря.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ГЕОРГИ ПИРИНСКИ: Моля, гласувайте направеното предложение.

Гласували 150 народни представители: за 21, против 43, въздържали се 86.

Предложението не се приема.

Съобщение за постъпили законопроекти и проекторешения от 27 юни до 3 юли т.г.:

Законопроект за допълнение на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица. Вносители са Николай Свинаров и група народни представители. Водеща е Комисията по правата на човека и вероизповеданията. Разпределен е и на комисията по вътрешна сигурност и обществен ред.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за опазване на околната среда. Вносители – Евдокия Манева, Антонела Понева и Елиана Масева. Водеща е Комисията по околната среда и водите.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по културата. Разпределен е и на Комисията по гражданско общество и медии и на Комисията по европейските въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 г. Вносители – Евгений Жеков и Борислав Българинов. Водеща е Комисията по бюджет и финанси. Разпределен е и на Комисията по труда и социалната политика.

Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. Вносители са Евгений Жеков и Борислав Българинов. Водеща е Комисията по труда и социалната политика. Разпределен е и на Комисията по бюджет и финанси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори. Вносители – Мая Манолова и група народни представители. Водеща е Комисията по правни въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местните избори с вносител Николай Камов. Водеща е Комисията по правни въпроси.

Законопроект за изменение и допълнение на Търговския закон. Вносител – Министерският съвет. Водеща е Комисията по правни въпроси. Разпределен е и на Комисията по европейските въпроси.

И още едно съобщение. На 2 юли т.г. от Министерския съвет на основание чл. 20 от Закона за финансовото управление и контрол в публичния сектор в парламента е внесен консолидираният годишен доклад за вътрешния контрол в публичния сектор в Република България за периода 1 януари    31 декември 2006 г. Изпратен е с писмо на председателя на парламента в Комисията по бюджет и финанси и е на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание.

Това са съобщенията, уважаеми колеги.

Преди да пристъпим към приетата програма с точките, включени по силата на ал. 7, предстои да бъдат извършени гласуванията по Проекта за Граждански процесуален кодекс. Бих помолил госпожа Касабова да поеме тази нелека задача.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Уважаеми дами и господа, подлагам на гласуване наименованието на Част пета, наименованието на Дял първи, наименованието на Глава тридесет и шеста, предложението на комисията за отпадане на чл. 367, 377, 378 и текстовете на комисията за членове от 374 до 382 включително, подкрепени от комисията в нейна редакция.

Моля да гласуваме тези текстове.

Гласували 121 народни представители: за 121, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на новата Глава тридесет и седма “Заповедно производство” и текстовете в редакцията на комисията от чл. 410 до чл. 425 включително.

Моля, гласувайте.

Гласували 101 народни представители: за 101, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава тридесет и седма, чл. 383-385 включително в редакция на комисията, текста на чл. 386 на вносителя и текстовете в редакцията на комисията на чл. 387-391 включително.

Моля, гласувайте.

Гласували 107 народни представители: за 107, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава тридесет и осем, на Раздел І и на Раздел ІІ, членове 392, 393, 395, 396 и 398 в редакция на комисията и чл. 394 и 397 на вносителя, подкрепени от комисията.

Моля да гласуваме тези текстове.

Гласували 105 народни представители: за 105, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Моля да гласуваме наименованието на Дял втори, наименованието на Глава тридесет и девета, текстовете на членове от 399 до 402 включително, в редакцията на комисията.

Моля, гласувайте.

Гласували 110 народни представители: за 109, против 1, въздържали се няма.

Текстовете са приети.


По чл. 403 има предложение на госпожа Иванова и господин Анастасов, което не е подкрепено от комисията.

Моля да гласуваме това предложение.

ИГЛИКА ИВАНОВА (КБ, от място): Оттеглям предложението.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Оттегляте го. Благодаря Ви, госпожо Иванова.

По чл. 403, ал. 1, т. 2 има предложение на госпожа Мая Манолова, което е направено в залата, а именно: “тройният размер” да се замени с “двойния”, а изразът “двойния размер на дължимия данък” да се замени с “размера на дължимия данък”.

Това предложение беше направено в залата. По същество то не е толкова редакционно, затова го подлагам на самостоятелно гласуване.

Гласували 101 народни представители: за 81, против 8, въздържали се 12.

Това предложение се приема.

Моля да гласуваме текста на чл. 403 заедно с току-що гласуваното редакционно предложение на госпожа Манолова и чл. 404-412 включително в редакция на комисията.

Гласували 105 народни представители: за 104, против няма, въздържал се 1.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесета. Предложението на комисията за отпадането на чл. 415, чл. 413 и чл. 414, подкрепени от комисията, чл. 416 до чл. 422 включително в редакция, предложена от комисията.

Гласували 103 народни представители: за 99, против няма, въздържали се 4.

Текстовете са приети.

В следващата Глава четиридесет и втора, госпожо Иванова, имате предложение по чл. 442, ал. 2. Поддържате ли го?

ИГЛИКА ИВАНОВА (КБ, от място): Да.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Гласуваме това предложение на госпожа Иванова и господин Анастасов, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 109 народни представители: за 27, против 9, въздържали се 73.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и втора, чл. 439-446 в редакция на комисията, новия чл. 491, който се създава по предложение на комисията и чл. 447-456 в редакция, предложена от комисията.

Гласували 95 народни представители: за 90, против 2, въздържали се 3.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и трета и чл. 457-461 включително, подкрепени от комисията.

Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

В следващата Глава Четиридесет и четвърта, госпожо Иванова, имате неприето предложение. Поддържате ли го?

ИГЛИКА ИВАНОВА (КБ, от място): Да.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Подлагам на гласуване предложението на госпожа Иванова и господин Анастасов по чл. 472, ал. 1, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 103 народни представители: за 17, против 12, въздържали се 74.

Предложението не се приема.


Госпожа Иванова има думата за прегласуване.

ИГЛИКА ИВАНОВА (КБ): Уважаеми колеги, току-що отхвърлихме предложение, което синхронизира това, което в момента правим, с нещо, което направихме няколко месеца по-рано.

Както знаете, след поредното отлагане – от 1 януари, когато се очаква да влезе в сила и ГПК, ще започне да действа Търговският регистър, тоест вече няма да има съд по регистрация на търговските дружества. Друг орган ще регистрира тези дружества. Ако приемем разпоредбата с този текст, който е предложен, в момента гласуваме един вече остарял текст.

Предлагам ви да съобразим това, което правим.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Подлагам още веднъж на гласуване предложението на госпожа Иванова, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 102 народни представители: за 9, против 8, въздържали се 85.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и четвърта, членове 462, 465 и 469 на вносителя, членове 463, 464, 466, 467, 468 и от чл. 470 до чл. 473 в редакция на комисията.

Господин Янаки Стоилов е предложил в чл. 472 след думата “търговски” да се добави “регистър”, което няма нужда да бъде самостоятелно гласувано. Моля това да се отбележи в протокола.

Моля, гласувайте.

Гласували 104 народни представители: за 104, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и пета и чл. 474 и чл. 475 в редакция на комисията.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Моля да гласуваме наименованието на Дял трети, наименованието на Глава четиридесет и шеста и членове от 476 до 479 включително в редакция на комисията и чл. 480 на вносителя, подкрепен от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 94, против няма, въздържали се 2.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и седма и членове от 481 до 484 в редакция на комисията и новия чл. 528, който се създава по предложение на комисията.

Гласували 93 народни представители: за 93, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По Глава четиридесет и осма има две предложения на госпожа Иглика Иванова. Едното е по чл. 492, ал. 3, което не е подкрепено от комисията.

Госпожо Иванова, поддържате ли това предложение?

ИГЛИКА ИВАНОВА (КБ): Да.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля да гласувате това предложение, неподкрепено от комисията.

Гласували 96 народни представители: за 26, против 4, въздържали се 66.

Предложението не се приема.
Госпожа Иванова има предложение и по чл. 531, направено в пленарната зала, от текста да отпадне думата “съдействие”.

Подлагам на гласуване това предложение.

Гласували 95 народни представители: за 21, против няма, въздържали се 74.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване наименованието на Част шеста, наименованието на Глава четиридесет и осма, членове 485, 486 и 487 в редакция на комисията; членове 488 и 496 – на вносителя; чл. 489 до чл. 495 включително в редакция, предложена от комисията.

Гласували 93 народни представители: за 92, против няма, въздържал се 1.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава четиридесет и девета, и членове от 497 до 503 включително, в редакция на комисията.

Гласували 94 народни представители: за 94, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава петдесета, чл. 507 в редакция на вносителя, подкрепен от комисията, и членове от 504 до 506 в редакция на комисията.

Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Подлагам на гласуване наименованието на Глава петдесет и първа, членове от 508 до 512 включително, в редакция на комисията, членове 513 и 514 на вносителя, подкрепени от комисията.

Гласували 99 народни представители: за 99, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.


Подлагам на гласуване наименованието на Глава петдесет и втора, чл. 520 на вносителя, чл. 515 до чл. 519 включително и чл. 521 до чл. 523 в редакция, предложена от комисията.

Това се отнася за следващата глава.

Гласували 98 народни представители: за 98, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

В Глава петдесет и трета там, където става въпрос за нотариалния акт, думата „извършва” се заменя с „издава”. Така е представено и в законопроекта от господин Стоилов в залата.

По Глава петдесет и трета има предложение, направено по чл. 533 от госпожа Иванова и господин Анастасов, което не е подкрепено от комисията.

Поддържате ли го, госпожо Иванова?

Моля, гласувайте това предложение, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 97 народни представители: за 9, против 15, въздържали се 73.

Предложението не се приема.

Моля, гласувайте следващото предложение по чл. 543, ал. 1, буква „б” на госпожа Иванова и господин Анастасов, което не е подкрепено от комисията.

Гласували 103 народни представители: за 94, против 4, въздържали се 5.

Това предложение се приема.

Преминаваме към гласуване ан блок на наименованието на Глава петдесет и трета на Раздел І и Раздел ІІ, чл. 524 и чл. 528 на комисията, чл. 529 и чл. 547 на вносителя, чл. 530 до чл. 546 включително и чл. 548 и чл. 549 на комисията, подкрепени от комисията.

Гласували 102 народни представители: за 102, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Моля да уточним за протокола, че предложението на госпожа Иванова по чл. 543, ал. 1, т. „б”, което приехме, е идентично с предложението й по чл. 535, ал. 3, така че няма да го гласуваме самостоятелно.

Подлагам на гласуване наименованието на новата Част седма, Глава петдесет и шеста, Раздел І с текстовете на чл. 606 до чл. 613 включително, наименованието на Раздел ІІ и чл. 614 до чл. 618 включително, новата Глава петдесет и седма, Раздел І с текстовете на чл. 619 до чл. 620, Раздел ІІ и текстовете на чл. 621 и чл. 624, новата Глава петдесет и осма с текстовете на чл. 625 до чл. 627 включително и новата Глава петдесет и девета и чл. 628 до чл. 633 включително.

Гласували 94 народни представители: за 94, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

Господин Стоилов, Вие предлагате отлагане.

ДОКЛАДЧИК ЯНАКИ СТОИЛОВ: Госпожо председател, предлагам да отложим сега гласуването на § 2, който се отнася до разпределението на разглеждането на трудовите дела в касационна инстанция за още едно уточнение, което да бъде направено и да бъде гласувано след почивката.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Моля да гласуваме отлагането на § 2 по предложение на комисията.

Гласували 96 народни представители: за 96, против и въздържали се няма.

Текстът на § 2 се отлага.

Моля, гласувайте наименованието „Преходни и заключителни разпоредби”, отпадането на параграфи 3, 4 и 5 по вносител, параграфи 1 и 6 в редакцията на комисията.

Гласували 96 народни представители: за 96, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

По новия § 4 господин Янаки Стоилов има предложение, направено в пленарната зала – в ал. 2 „тримесечния срок” да се замени с „шестмесечен”. Става въпрос за срока за издаване на подзаконовите актове.

Моля да гласуваме това предложение.

Гласували 100 народни представители: за 100, против и въздържали се няма.

Това предложение е прието.

Моля, гласувайте новия § 4 с приетото предложение на господин Стоилов по него, параграфите до 23 включително в редакция на комисията, § 7 на комисията, новите параграфи от 25 до 56 включително в редакция на комисията.

Гласували 95 народни представители: за 95, против и въздържали се няма.

Текстовете са приети.

До края на „Преходни и заключителни разпоредби” има две предложения, направени в пленарната зала.

Едното е на госпожа Мингова по § 8, който става § 57.

Моля да гласуваме това предложение.

Гласували 101 народни представители: за 101, против и въздържали се няма.

Това предложение на госпожа Мингова е прието.

По § 9 има предложение, направено в залата от господин Стоилов и госпожа Мингова, а именно срокът 1 януари 2008 г. да се замени с 1 март 2008 г.

Моля, гласувайте.

Гласували 101 народни представители: за 101, против и въздържали се няма.

Това предложение се приема.

Подлагам на гласуване § 8 в редакция на комисията, заедно с гласуваното по него предложение на госпожа Мингова, новите параграфи, създадени по предложение на комисията – 58, 59 и 60, § 9 на комисията, заедно с гласуваното в него изменение току-що по предложение на госпожа Мингова и господин Стоилов.

Гласували 102 народни представители: за 102, против и въздържали се няма.

С това са приети и последните текстове от Преходни и заключителни разпоредби на Гражданския процесуален кодекс.

Заповядайте, господин Стоилов, за уточнение на текстовете.

ДОКЛАДЧИК ЯНАКИ СТОИЛОВ: Госпожо председател, господа народни представители, в първата част има един отложен текст, който не беше гласуван – чл. 177 по вносител, който става чл. 166. По него имаше предложение на госпожа Иванова, така че тях също трябва да гласуваме.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Поставям на гласуване предложението на госпожа Иванова, което не се подкрепя от комисията.

Моля, гласувайте това предложение.

Гласували 106 народни представители: за 22, против 13, въздържали се 71.

Предложението не се приема.

Подлагам на гласуване чл. 177 в редакция на комисията.

Гласували 107 народни представители: за 106, против няма, въздържал се 1.

Този текст е приет.

Има ли други уточнения, господин Стоилов?

ДОКЛАДЧИК ЯНАКИ СТОИЛОВ: Госпожо председател, господа народни представители, няколко термина, които се използват в проекта, повечето от тях бяха прочетени в отделни текстове, но нека все пак, за да са синхронизирани навсякъде в текстовете, ако няма възражение, можем да ги гласуваме общо – навсякъде в текста на вносителя в редакцията на комисията думата “намери” да се замени с “прецени”, “нужда” с “необходимост”, “нарочен” със “специален” и “надлежен” с “компетентен”.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: Да, това са редакции, които се правиха в залата, докато се представяше законопроекта. Това са по-скоро езикови, отколкото редакционни уточнения.

Моля, да гласуваме навсякъде в кодекса използваните думи да се заменят.

Гласували 106 народни представители: за 106, против и въздържали се няма. Тези езикови уточнения в кодекса са приети.

Остана отложен § 2, с чието уточнение ще приемем Гражданския процесуален кодекс най-вероятно след почивката.

Има проблем, доколкото разбирам, с чл. 71, който не знам дали е подложен на гласуване.

ДОКЛАДЧИК ЯНАКИ СТОИЛОВ: Прочетен е, но не е гласуван.

ПРЕДСЕДАТЕЛ КАМЕЛИЯ КАСАБОВА: За всеки случай, моля ви, нека още веднъж да гласуваме чл. 71 – създава се ал. 2 по предложение на комисията:

“(2) Когато предмет на делото е право на собственост и други вещни права върху имота, размерът на държавната такса се определя върху една четвърт от цената на иска”.

Моля, гласувайте ал. 2 на чл. 71, която се създава по предложение на комисията.

Гласували 97 народни представители: за 97, против и въздържали се няма.

Текстът на ал. 2 на чл. 71 е приет.

Преминаваме към предложенията за програма, направени по чл. 40, ал. 7 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.


Първото е от Парламентарната група на Коалиция “Атака”:

ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ВРЕМЕННА КОМИСИЯ ЗА ИЗЯСНЯВАНЕ УСЛОВИЯТА, ОБСТОЯТЕЛСТВАТА И НАЧИНА НА ПРИВАТИЗАЦИЯ НА БТК.

Кой ще представи проекта за решение от името на вносителите?

Господин Шопов, заповядайте да представите проекта за решение като вносител, както и да прочетете неговото съдържание.

ПАВЕЛ ШОПОВ (КА): Благодаря Ви, госпожо председател.

На основание чл. 40, ал. 7 от правилника от името на парламентарната група внасяме предложение за включване като точка, тя е включена и сме в режим на разглеждане на тази точка от дневния ред.

Ние предлагаме


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Stancho -> Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница