Защитни приспособления за различни видове дейности



страница1/2
Дата07.02.2023
Размер20.58 Kb.
#116529
  1   2
ZBUT


Защитни приспособления за различни видове дейности

Изборът на технологичните процеси, обзавеждането и тяхното използване трябва да осигурява установените норми и изисквания по безопасност и опазване на здравето и пожарната безопасност.



Органи за управление
Монтират се така, че да бъдат лесно достъпни за работа, да имат добра видимост, да са идентифицирани, да се разполагат извън опасните зони. Те трябва да са съобразени с ергономичните изисквания по отношение на разположение и оцветяване.

Ограждане на движещите се части на работното оборудване
Ограждащите устройства са подвижни и неподвижни, плътни и мрежести, изработват се от метал, дърво или пластмаса.
Могат да бъдат съчетани и с блокировка. Те не трябва да предизвикват допълнителна опасност. Трябва да са разположени на достатъчно разстояние от опасната зона и да не ограничават възможността за наблюдение на работното оборудване и неговото обслужване.
Под висящи транспортни ленти , конвейри и други машини с непрекъснато действие се поставят мрежи за предпазване от падащи материали. За осигуряване на безопасността при преминаване над машини за непрекъснат транспорт, трябва да бъдат направени проходни мостове, снабдени с предпазни парапети. При превозване на материали с отделяне на прах задължително трябва да се осигури местна смукателна вентилация. Устройството за затваряне на изпускателния отвор да не дава възможност за падане на изсипвания материал върху обслужващия персонал.
Забранява се движението по спряла транспортна лента, а също така и стъпването върху нея.
При карите трябва да е осигурена вертикална защитна преграда за водача, за да не падне товарът върху него. Опасните за движение места и зони се ограждат. В ремонтните помещения и лабораторни станции се осигурява отвеждане на отработените газове от ауспуха на всеки мотокар.
Зъбните и ремъчните предавки се ограждат с капаци. Зоните в които могат да се появят специфични опасности също се ограждат.
Работното оборудване, при което се получава висока или много ниска температура, ако не е изолирано термично се огражда с предпазни устройства.


Защитни приспособления
Осигуряват нормалната работа на машините, контролират и регулират налягането и температурата в съдовете и апаратите, контролират движещите се части на работното оборудване, които създават риск от злополуки. Командните устройства за спиране са с предимство пред управляващите за пускане.

  • При газопреносните системи: да бъде осигурен контрол и регулиране на налягането на газа, а за газо-измерителните уреди-автоматика. Към газопреносните системи се монтират устройства за предотвратяване на опасно количество не изгоряла газ(особено за бита). За отвеждане на продуктите на горене се осигурява димоотвод с подходяща тяга. Задължително да бъдат монтирани предпазни клапани.

  • Блокиращи устройства: механизми за автоматично изключване при авариен режим на машини и съоръжения или при погрешни манипулации.

Извършването на ремонти и почистването трябва да става само при спряна машина, изключено електрозахранване и изключена блокировка на пусковите устройства.

  • Дистанционно управление: прилага се за помещения, където се използват взривни и токсични вещества. Контролът и управлението на технологичния процес се извършват от командна зала.

  • Автоматизиране на производството: Свързана е с използването на манипулатори и промишлени работи. Опаковането на прахообразни и токсични материали се извършва автоматизирано, а вентилационните системи се включват автоматично от началото на технологичния процес.

  • Електро-обезопасяване: Професионалният риск съществува не само за квалифицирания персонал, но и за помощния персонал, който обслужва електрическите уредби и съоръжения. Според конкретните условия на експлоатацията се прилагат различни мерки за защита.

    • -Използване на понижено напрежение: Консуматорите се захранват с понижено напрежение чрез разделителни трансформатори. Правилника за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000 V (ДВ, Бр.21 от 2005 г)

    • -Изолиране, ограждане и монтаж на недостъпна височина. За да се избегне директния допир до тоководещите части, те се изолират, ограждат или монтират на недостъпна височина.

    • -Строителните машини и транспортни средства се допускат до работа в близост до електропроводи, като се спазват минимални разстояния, зависещи от напрежението.

    • -При превозване на извънгабаритни товари преминаването под електропроводи без изключване на напрежението се извършва при спазване минималните разстояния до най-ниската точка на електропровода.

    • -Проводниците и кабелите използвани за захранване на електрически съоръжения с напрежение 220 V са с различни изолационни обвивки. Неизолираните тоководещи части в производствените помещения с напрежение до 100 и над 1000 V се изолират с плътни, метални огради или изолационни кожуси и капаци.

    • -В помещенията в които се разпределя електрическата енергия се използват плътни или мрежести прегради. За да се избегне професионалния риск, вратите на тези помещения трябва да имат специални заключващи брави и блокировки. При включване и изключване на работното оборудване към енергийните източници се изпълняват организационни и технически мероприятия, осигуряващи безопасност на работещите(изключване на напрежението ,ограждения и други). Ако изолацията на проводниците и кабелите бъде нарушена, проводими нетоководещи части могат да попаднат под напрежение и да създадат условия за професионален и здравен риск. За целта нетоководещите проводими части се зануляват или защитно заземяват.

    • -Защитно заземяване: Заземяване на части, които подлежат на защита при индиректен допир при спазване на допълнителни изисквания. Свързването на металните нетоководещи части със земя цели при къси съединения токът да бъде отведен в земята посредством заземители. За заземителите могат да бъдат метални поцинковани плочи с размери 1000/1000/3 мм или стоманени тръби с дължина 2,5-3 м.

    • -Зануляване: Свързване на метални нетоководещи части подлежащи на защита срещу индиректен допир с многократно заземения нулев проводник на мрежата или със защитния проводник (PE). Целта е, при къси съединения, защитната апаратура(предпазител, реле) да изключи захранването.

Еднофазните подвижни консуматори се зануляват посредством еднофазния контакт(тип Шуко) и съответния щепсел. В едно помещение електрическите консуматори могат да бъдат само заземени или занулени ,защото ако има допир на фаза до корпуса на една от електрическите машини, всички електрически консуматори в помещението ще бъдат под напрежение спрямо нулата. Периодично, защитното заземяване и зануляване се проверяват. На нулевия проводник, който се използва и като защита не трябва да има монтирани прекъсвачи или предпазители. При повреда на защитното заземяване или зануляване да се съобщи на отговорния електротехник.
При работа под напрежение обслужващия персонал трябва да има изискваната квалификационна група според Правилника за безопасност и здраве при работа по електрообзавеждането с напрежение до 1000V. Тя се определя в зависимост от заеманата длъжност, работата, която се извършва, образованието и се придобива след успешно положен изпит, доказан със съответното удостоверение.



Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница