Защо не произведоха Porsche-то за 8000 лева?



Дата20.08.2018
Размер30.29 Kb.
#81657
Защо не произведоха Porsche-то за 8000 лева?

Преди 20 години в Цуфенхаузен създадоха проект за модел, предназначен за китайския пазар

Грандиозни очаквания за продажбите и прекрасен имидж: благодарение на новия Macan положението при Porsche надали може да бъде по-добро. Преди 20 години обаче картинката в Цуфенхаузен изглеждаше по съвсем различен начин. В началото на 90-те компанията беше в криза. Спасението дойде през 1996 г. в лицето на „спортиста“ Boxster със средно разположен двигател – тази машина сбъдна мечтата на много клиенти, които искаха да карат Porsche, но не можеха да си го позволят. Малко преди идването на този модел обаче знаменитият производител на спортни автомобили търсеше спасение другаде, в сегмент, абсолютно нетипичен за хората от Цуфенхаузен – защото те си бяха поставили за цел да направят масов автомобил за китайския пазар.

В рамките на конгрес за семейните автомобили в Пекин през 1994 г. Porsche, както и Mercedes и Chrysler представят прототипи на евтина кола за милиардната държава. За времето си С88 е модерен седан с меки форми, чиято визия леко напомня на дебютиралия през 1994 г. Chrysler Neon. Машината разполага с пет места и прост като конструкция 4-цилиндров мотор с мощност от 47 до 67 к.с. С турбодизел под капака практичното Porsche би се превърнало в истински „спестовник“ със среден разход 4,5 л на 100 км.



Символ на политиката на едно дете

Емблемата на Porsche обаче не е поставена абсолютно никъде по каросерията – отпред се мъдри лого, съставено от три кръга. В него е въплътена идеята за китайското семейство – баща, майка и само едно дете. С-то в С88 идва от China (б.пр., Китай), а 8 е щастливо число в азиатската страна.

Благодарение на ноу-хау от Porsche С88 беше призван да се наложи като изгодна Basic Car на китайския пазар, на който в онези години VW има изключително силни позиции. „Съвместно с инженерите от Вайсах (където е развойният център на Porsche – бел.ред.) се разработва не само автомобилът, но и производствените съоръжения“, разказва Дитер Ланденбергер от архива на Porsche.

От „Костенурката“ до Seat Ibiza

Участието на Porsche в разработката на евтини модели не е новост за компанията. Още през 40-те години на миналия век инженерите й работят по проектирането на VW Käfer (познат у нас като „Костенурка“), а през 80-те разработват двигатели за Lada Samara и първото поколение на Seat Ibiza. С88 би осигурил сериозна опора за компанията с продажби на бурно развиващ се пазар. „Освен т.нар. Basic Car с две врати, са планирани и стандартно изпълнение, както и луксозно с четири врати“, обяснява Ланденбергер. Ръководството на компанията е мислело и за пикап.

В зависимост от оборудването машината струва между 8 и 14 хил. германски марки. За базовите версии сигурността остава на заден план. Само луксозната модификация отговаря на „световните стандарти“ - ABS винаги е опционален.

Мечтата за големите пари в Китай

От Porsche предвиждат луксозният модел да бъде експортиран, а за производството, от 300 до 500 хил. бройки годишно, от Цуфенхаузен искат да създадат джойнт-венчър с местна компания. Във всичко това германската компания вижда големи печалби. Тогавашният шеф на фирмата Венделин Видекинг се заема с проекта С88. Китайската мечта обаче не се сбъдва и всичко остава само на ниво „разработка“.

И до ден-днешен се смята, че китайците са спрели проекта, за да не дадат възможност на западните производители да стават прекалено силни. Тогава, както и днес, правилата на играта се определят от правителството на азиатската държава. Като предпоставка за създаването на Basic Car е поставено условието най-малко 40 процента от всички използвани ресурси да бъдат китайски. Ето защо при разработката на техниката и дизайна на прототипа са привлечени и китайски специалисти.

Днес Китай произвежда собствени марки автомобили

Естествено на по-късен етап китайците копират някои от компонентите на С88 и ги влагат в свои собствени автомобили (каква изненада!). Но днес на хората в Цуфенхаузен надали им пука за това – благодарение на Cayenne, Panamera, a oтскоро – и на Маcan, Porsche генерира огромни печалби в Китай като премиум бранд.



Проектът С88 остава в историята. Остава отворен и въпросът – какво ли щеше да се случи, ако евтините германски автомобили бяха влезли в серийно производство. Днес дизелов автомобил със среден разход 4,5 л на 100 км се смята за чудо на икономията. През 1994 г. това е можело да бъде постигнато без скъпи технически решения или олекотени конструкции. Ето защо дори хората в западните държави биха се радвали на нискобюджетен модел designed in Germany. Днес обаче палачинката се обърна – китайските марки BYD и Qoros (която събра голяма част от персонала си от германската автомобилна индустрия) искат да се настанят на пазарите от Стария континент.

Техническите данни на С88

Дължина: 3450-4050 мм (според каросерията); тегло – 780-980 кг; обем на багажника – до 400 л; двигател: 1,1-литров 4-цилиндров с инжекцион и детонационен датчик или 1,6-литров турбодизел за топмодела; мощност – 35 до 50 кВт (47 до 67 к.с.); трансмисия: 4- или 5-степенна ръчна или 4-степенна автоматична; макс.скорост – 140-165 км/ч; ускорение от 0 до 100 км/ч – 16-22 сек; среден разход – 5,5-6,2 л/100 км (4,5 л/100 км за дизела)
Каталог: pi files -> 2014
2014 -> Представят nsx в Детройт
2014 -> Най-сладките коли Най-забавните „бабъл карс на всички времена
2014 -> Lexus LX 570 Alligator: благородният suv като нло
2014 -> Новина Новият kia soul отличен с награда за дизайн Red Dot
2014 -> С обща мощност от 1000 к с
2014 -> Новина Audi готви конкурент на Tesla Model X флагманският suv q8 e-tron идва през 2017 година
2014 -> Новина Новото и най-бързо rs3 Sportback
2014 -> Opel adam има оптимална потребителска стойност
2014 -> Brabus Business Lounge Sprinter: мобилен лукс в най-висша форма
2014 -> Малък автомобил, голяма победа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница