Zdrave net Приет е устройственият правилник на „Медицински инспекторат”



Дата25.10.2018
Размер320.3 Kb.
#98332
26 ноември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

zdrave.net
Приет е устройственият правилник на „Медицински инспекторат”
Правителството прие устройствения правилник на Изпълнителната агенция „Медицински инспекторат”. Това съобщиха от правителствената информационна служба. В правомощията на новосъздадената структура е извършването на проверки, свързани с управлението, дейността и организацията на медицинското обслужване в лечебните заведения и спазването на изискванията на законите за здравето и за лечебните заведения и нормативните актове по тяхното прилагане.
Агенцията ще следи за спазването на медицинските стандарти и правата на пациентите, както и за изразходването на средствата, предоставени от републиканския бюджет. При констатирани нарушения ще налага дисциплинарни наказания, глоби и имуществени санкции, ще отнема разрешения за лечебна дейност на болници, диспансери диализни центрове, тъканни банки, домове за медико социални грижи за деца.
В агенцията ще работят 50 служители, а администрацията й е структурирана в четири дирекции – „Административно, правно, стопанско и информационно обслужване”, „Методология на контрола”, „Контрол на медицинските дейности и специализиран медицински надзор” и „Контрол на снабдяването и потреблението на лекарствените продукти в лечебните заведения”.

ИА „Медицински инспекторат” беше създадена с промени в Закона за здравето, които са в сила от юни 2009 г.



Създават се три нови дирекции в Министерството на здравеопазването
Правителството одобри промени в Устройствения правилник на Министерството на здравеопазването, с което в специализираната администрация на ведомството се създават три нови дирекции – „Надзор на заразните болести”, „Европейски въпроси и международна дейност” и „Образование и квалификация на медицинските специалисти”. Това съобщиха от правителствената информационна служба. Щатовете за тях ще бъдат осигурени чрез вътрешно преструктуриране.
Новите дирекции ще подпомагат министъра при изпълнение на правомощията му в ключови за здравеопазването области. В прессъобщението на правителството се твърди, че по този начин ще се създадат оптимални предпоставки за добра организация на дейности, които са приоритетни с оглед усъвършенстване на здравната система, а по отношение на надзора на заразните болести – за ясно дефиниране на отговорностите при изявена епидемична обстановка.


Оценявали лекарства като цимент.

Сменят цените, пациентите подозират поскъпване
Цените на скъпо струващите лекарства ще се определят като средноаритметично от трите най-ниски в страните с фиксиран курс на евро. Това обяви вчера заместник-министърът на здравеопазването проф. Мила Власковска. Досега се вземаше предвид най-евтиният вариант.

В момента цените на лекарствата се определят като на строителни материали. През декември ще обсъдим и ще финализираме законодателна инициатива, ще има и промяна в наредбата, обясни проф. Влаковска.

Има идея медикаментите за пациентите на хемодиализа и редки болести да минат към здравноосигурителната каса.

От Българската асоциация за защита на пациентите са недоволни, че не участват в подготовката на проекта. Членове на сдружението се опасявали, че някои пациенти ще доплащат от джоба си.

От НЗОК казаха, че и при тях няма конкретна информация за промените.

142 млн. лв. са предвидени за скъпо струващите лекарства за 2010 г., което е увеличение с 42 млн. лв. в сравнение с тази година, твърди здравното министерство. Досегашните лекарства се запазвали, добавени били още 14 нови.

Над 32 млн. лв. заделяли за пациенти с 12 редки диагнози. За първи път щели да се осигурят пари за медикаменти за болестта на Фабри, болестта на Уилсъни и за първичен чернодробен рак.

Боря се от 11 г. с рядък имунодефицит, ще има ли лекарство, разплака се момиче на брифинга в министерството. Да, обеща Власковска. Тя каза на пациентите, че ще има и 7,5 млн. за хемодиализа, за терапията на трансплантираните - 4,7 млн., а за хора с HIV - 4,6. млн. лв.

Добавят се и лекарства за агромегалия, хиперпаратиреоидизъм и рак на щитовидната жлеза.


Проф. Власковска: Печелят и пациентите, и бизнесът
От новия ред за ценообразуване ще спечелят и производителите, и пациентите.

Работим в интерес на болните хора. Затова се радвам, че медиите следят всичко, каним ги и на предстоящия търг за медикаменти за животоспасяващите медикаменти за 2010-а.

Вероятно ще отпадне Унгария при сравняването на на цените за лекарствата, ще го правим само с държави, които имат фиксиран курс на еврото.


През 7 дни от фонда да казват кой случай докъде е

Доброволци събират пари за лечение на брутално зарязани от държавата
В Сметната палата не работят революционери, а счетоводители. Нямат за цел да подобрят света или постигнат световно братство, а да следят траекторията "пари от тук - за там".

Представете си тогава на какви възмутителни неща са се натъкнали счетоводителите във Фонда за лечение на деца в чужбина, щом сметнаха за необходимо да свикат нарочна пресконференция.

А място за възмущение има: от общо почти 30 милиона лева бюджет за времето на своето съществуване фондът е похарчил за лечение на деца по-малко от 6 милиона.

По една случайност знам за какво става дума.

Преди две години ми дрънна първото звънче, когато по БНР чух един от националните консултанти към фонда да плесне следното:

"Няма да подпиша нито едно дете да се лекува на Запад, тъй като у нас си имаме всичко необходимо". Даже статия писах за тази зла леля, за лошия Запад и за убиващия деца ракиен патриотизъм...

Оттогава и до днес наблюдавам героичните усилия на доброволците от "Спаси Дарина" да събират пари от граждани за лекуването на деца, най-брутално и понякога с демонстративна жестокост зарязани от държавата.

Ако фондът наистина нямаше нужда от тия пари, както твърди неговото ръководство, щяха ли постоянно да текат доброволни кампании за набирането на средства за лекуване на деца в чужбина? Но именно това - че парите били много, а болните деца - малко, в продължение на едно денонощие твърдеше ръководството на фонда, разходило се из всички медии.

Отново чух зловещия отглас от злата леля консултантка. Този път - примесен с високомерната арогантност и наглите лъжи, характерни за прашни чичковци чиновници, смятащи себе си за езически божества, а данъкоплатците за презрени крепостни селяни. Да не говорим, че точно тези началници неистово мразят - и всячески пречат на доброволните организации, които оправят техните бакии.

Отрадно е, че този път тръгна огромна вълна от възмущение против фонда, неговото нагло ръководство и свързаните с него злостно неработещи институции. Става дума не за друго, а за институционализираното убийство на български деца.

Предлагам на вниманието на властта следното решение. Всички, свързани с фонда и неговите комисии,да бъдатдисциплинарно уволнени, публично опозорени и дадени на съд за причиняването на щети поради нехайство.

Всички, защото дори онези, които са знаели за безобразията, но не са се изправяли срещу тях, са доброволни съучастници.

Фондът да се закрие, а на негово място да бъде направено нещо читаво - задължително с непосредственото участие както на потърпевши родители, така и на подкрепящите ги доброволни организации. В бъдеще цялата документация, свързана с лечението на деца в чужбина, да бъде качвана в интернет, а на седмични пресконференции бъдещите началници да обявяват пред медиите кой случай докъде е стигнал.

А цялата позорна история на фонда да влезе в образователните програми на институциите, обучаващи лекари и чиновници. Да се знае дори от начинаещите какво е било и какво повече никога не бива да бъде.




Свинският грип - гигантска измама?

Водещи учени, обявили пандемията, са на заплата при фармацевти
Пандемията от свински грип може да се окаже най-грандиозната корупционна афера в последните години, съобщава “Нюзру”.

До този извод стигат разследващи журналисти от датския в. “Информейшън”. Те проучили връзките на експерти от Световната здравна организация (СЗО) с водещи фармацевтични компании.

Заради обявената пандемия те в момента трупат огромни печалби. Много учени, заседаващи в комитети на организацията, получават пари от тях, но грижливо крият този факт.

Благодарение на паниката, обхванала света във връзка с пандемията от свински грип, заводите на фармацевтичните компании работят на 4 смени и едва смогват да изпълнят заявките. Икономическата криза не им се отразява по никакъв начин.

По данни на официалната статистика жертвите на вируса H1N1 са 6000 души, докато средната годишна смъртност от традиционния грип по време на епидемия стига до 500 000 души в света.

Причина за пресилената реакция на властите в различни страни, които трупат запаси от ваксини и антивирусни препарати, не е опасният свински грип, а перфектната пиар кампания, проведена от специалистите на СЗО, убеден е в. “Информейшън”. Някои от тях служат на производителите на ваксини в прекия смисъл на думата. СЗО обяви пандемията под натиска на група съветници, оглавена от холандския лекар Алберт Остенхаус. В момента правителството в Амстердам спешно разследва работата му, след като стана ясно, че той получава заплата от няколко фирми, които произвеждат ваксина срещу вируса H1N1.

Повод за невижданата кампания за масово ваксиниране стана резолюция на СЗО от 7 юли 2009 г. Тя бе приета под натиска на експерти на организацията, които са платени съветници и на фармацевтичните фирми. Говорителят на СЗО Грегъри Хертъл коментира статията, като каза, че организацията не може да се откаже от услугите на водещи световни експерти заради това, че те са финансово заинтересовани от приемането на една или други стратегия за борба с болестите. (24часа)


Студентка остана инвалид

ДОКТОР ПРОБИ ЧЕРЕП ПРЕЗ НОСА
Пациентката разви менингит и частична парализа, съди лекаря
Студентка от Пазар­джик заведе дело срещу лекар, който по погрешка пробил черепа й и й нане­съл увреждания за цял живот.

Пациентката Красимира Попова е завела солида­рен иск за 103 502 лева в окръжния съд в Пазар­джик срещу частната бол­ница "Хигия" и специалис­та по уши, нос, гърло д-р Георги Антонов. Попова оста­нала инвалид за цял живот след претърпяна операция за премахване на полипи в носа. Младата жена била приета студентка в Плов­дивския университет през 2006 г., но операцията в края на юли осуетила пла­новете й.

Усложнения

По думите на потърпев­шата тя потърсила д-р Ан­тонов, който минава за един от най-добрите специалисти в областта по УНГ заради образувания в носната кухина. Наслагва-нията й пречели да диша нормално. По време на опе­рацията по отстраняването им обаче лекарят про­никнал в черепната кухина на момичето, вследствие на което след дни тя полу­чила силно главоболие и развила менингит, Изтекла и течност - ликвор. Месеци наред девойката ходила с дренаж и се наложило да се подложи на втора опе­рация във ВМА в столица­та, където черепът й бил отворен. Болките-не нама­лели и след неколкомесеч­но ходене по мъките моми­чето се пенсионирало с ре­шение на ТЕЛК, прекъсна­ло следването си за 2 г. и в момента е инвалид - труд­но движи лявата си ръка. Лекарската грешка е дове­ла до нарушаване на дви­гателните и умствените й възможности - бързо се уморява и трудно помни, но все пак тази година е запи-

сала история в пловдивс­кия ВУЗ, обясни адвокатът й Александър Евлогиев.

Вчера съдия Катя Пенче­ва даде ход на делото и уважи искането за събира­не на още доказателства за следващото заседание на 19 януари догодина. То­гава ще бъдат разпитани и свидетелите, но отсега па­зарджишките лекари прех­върлят вината на колегите си във ВМА - София. Опи­таха да се оправдаят, че много хора имат костни дефекти и най-вероятно в случая с Красимира се е

проявил такъв, разказа ад­вокатът, подготвил 4 стра­ници искова молба. Факт е, че следоперативните пос­ледствия са кръвоизливи и обездвижване на лявата ръка, епилептични припа­дъци и инвалидизиране на един млад човек.

Иск


"Претенциите ни са, че уврежданията на Краси­мира са причинени от не­добра лекарска практика. Момичето е ползвало кли­нична пътека в пазарджишката частна болни­ца, но последващото ме­дицинско лечение не е би­ло безплатно. Семейство­то не е с големи доходи", твърди защитникът на по­търпевшата. Лекарят, из­вършил операцията, отка­за коментар до приключ­ване на делото. Изпълни­телният директор на Ме­дицински комплекс "Хи­гия" д-р Стайко Спиридо­нов заяви: "При нас всеки лекар работи сам за себе си и сам носи отговорност пред законите и конститу­цията на България."

Снимка на три колони - олницата, в която е лекувана Красими­ра.




7 000 000 ДОЛАРА ОБОРОТ ОТ ВАКСИНИ
СВИНСКИЯТ ГРИП ИЗМИСЛЕН ЗА ПАРИ

Фармацевтичните гиганти плащали на експерти на СЗО
Пандемията от свински грип може да се окаже най-грандиозната корупционна афера на нашето време, писа в. "Новие известия".

Руският вестник се позовава на разследване на престижния датски всекидневник "Информашон". което е разкрило тайните връзки на експерти на Световната здравна организация (СЗО) с водещи световни фармацевтични компании, получаващи милиардни приходи от продажбата на медикаменти против новия грип А(Н1№1).

Генералният директор на СЗО д-р Маргарет Чан обяви свинския грип за пандемия през юли т.г. под натиска на група свои съветници начело с холандския професор Алберт Остерхауз, известен с прозвището д-р Флу, ( по названието на популярното лекарство срещу болестта).Сега обаче правителството в Хага разследва дейността му, тъй като стана известно, че той е на заплата в няколко компании, произвеждащи ваксини срещу вируса А(Н1№1).И други съветници на СЗО, настоявали за обявяването на пандемията, също са седели на „два” стола и са крили, че са платени консултанти на фармацевтични гиганти, които по-късно получиха лъвския дял от поръчките за ваксини, изтъква „Информашон”.

Бум

Въпреки глобалната финансова криза, благодарение на паниката, обхванала света във връзка със свинския грип, заводите за лекарства работят на четири смени и пак не смогват да изпълняват заявките. Водещите западни страни са си поръчали милиони дози, които би трябвало да стигнат или за цялото население (като в Австралия), или за една трета от жителите (като в Германия и някои други държави от ЕС). Според международната инвестиционна банка JP Morgan фармацевтичната промишленост ще спечели т.г. от продажба на ваксини против коварния вирус над 7 млрд. евро. Според официалната статистика обаче жертвите на А(Н1№1) са около 6000 души, а средната годишна смъртност от епидемиите на "обикновен" грип достига до половин милион.



Странно

Освен това, както изтъква професорът по епидемиология Том Джеферсън от научноизследователския център Cochrane Center в Рим, СЗО излиза с, меко казано, странни препоръки. Обикновените хигиенни мерки имат по-голям ефект от слабо изучените ваксини. В същото време обаче СЗО споменава само два пъти в своите документи, че трябва да се използват маски и старателно да се мият ръцете като средство за борба със свинския грип. Същевременно за ваксините и другите лекарствени препарати се говори 42 пъти, подчертава проф. Джеферсън. Заедно с много свои колеги той смята, че СЗО трябва да отстрани платените съветници на фармацевтичните компании от списъка на лицата, които дават препоръки на организацията. Говорителят на СЗО Грегъри Хартъл обаче заяви, че не може да се откажат от услугите на водещите експерти в света само за това, че те са финансово заинтересовани от избирането на една или друга стратегия за борба с различни заболявания.




Протести в защита на родилките пред Първа АГ
Над 50 настоящи и бъдещи родители се събраха пред Първа АГ болница „Св. София" в столичния квартал „Красна поляна", за да изразят несъгласието си с нехуманното лекарско отношение към раждащите жени, съобщиха от организаторите на протеста. Конкретен повод за протеста са няколко скорошни раждания в тази болница, по време на които отношението към жените е било грубо и неуважително. Една от главните причини за това е бил законният им отказ да подпишат документа „Информирано съгласие", за който лекарите твърдят, че е задължителен както за всички болници в България, така и за тези в Европейския съюз.


Българин в ръководството на европейските стоматолози
Председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков беше избран за член на борда на Съвета на европейските зъболекари (Council of European Dentists (CED). Той ще бъде един от петимата директори. Съветът на европейските зъболекари представлява над 320 000 лекари по дентална медицина чрез 33 европейски национални дентални асоциации. Той е учреден през 1961 г. като консултативен орган на Европейската комисия по въпроси, свързани с денталната професия и има за цел да извършва промоция на високо ниво на орално здраве и дентални грижи, както и да представлява зъболекарското съсловие в Европа.


До 2011 г. онкоболните минават изцяло към НЗОК

Цените на хапчетата скачат

Държавата ще плаща 14 нови илачи за рак, спин и таласемия
СОНЯ АНГЕЛОВА

Заради промяна в методиката на ценообразуването лекарствата, покривани изцяло или частично от здравната каса, ще поскъпнат догодина. Според здравния зам.-министър проф. Мила Власковска вместо цените да се определят по осемте най-ниски нива в европейските страни, както беше досега, вече ще са средноаритметични между трите най-ниски, но не и най-ниската. Освен това от сравнението ще изключим страни с плаваща валута като Румъния и Унгария например и ще се равняваме само по онези с фиксиран курс на еврото. Промяната се налагала заради бойкота на някои фармацевтични компании, които заради орязаната си печалба, предпочетоха да се оттеглят от реинбурсния списък и дори от българския пазар. Според проф. Мила Власковска



увеличението ще е минимално

и няма да натовари допълнително нито пациентите, нито бюджета на здравната каса.

Според Деян Денев от Асоциацията на фармацевтичните производители, с които промяната била съгласувана, новата методика ще е само за нови продукти и компании. Бизнесът предложил цените при завареното положение да се запазят, а на всеки шест месеца да се индексират само с инфлацията. Новите продукти обаче вече ще са по-скъпи.

За т.нар. " скъпи лекарства" за онкоболните и за редките болести по Наредба 34 ще се правят търгове и компаниите, които участват в тях, ще трябва наново да предлагат свои цени. Деян Денев твърди, че при тях

позитивният списък ще дава максималните нива,

а фирмите по желание ще могат да правят и отстъпки.

От догодина лекарствата за хемодиализа и за редките болести ще се прехвърлят към здравната каса. Съображението е, че става дума за малко болни и домашно лечение и ще е по-удобно да си ги купуваме сами от аптеките. От 2011 г. здравното министерство планира касата да поеме и лекарствата за онкоболните. В момента те се поемат от републиканския бюджет, а НЗОК работи с публични средства. Проф. Власковска обаче смята, че милионите от бюджета ще последват болните и в касата.

За следващата година МЗ е заделило 142 млн. лв. за "скъпите лекарства", което е с 42 млн. лв. повече от тази година. С парите ще се плащат 120 вида лекарства за 14 групи заболявания. Към тях са добавени и 14 нови лекарства, между които за лечение на рак, на СПИН и таласемия Майор.

Само за редки заболявания са предвидени 32 млн. лв. , което е със 7 млн. лв. повече. За раковоболните ще има 97,96 млн. лв. за 90 позиции.




Фондът за лечение на деца без списък на чакащите
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

В Центъра за лечение на деца в чужбина не се е водил дори обикновен списък на молбите за изпращане на пациенти зад граница, а одобряването им е било по неясни критерии. На едни е решавал проблема само за един ден, други са чакали с месеци, разкри зам.-председателят на здравната комисия в парламента д-р Ваньо Шарков.

В работата му не само са липсвали правила и критерии, но не е воден и регистър на постъпилите молби, разкри вчера Валери Апостолов от Сметната палата, който пряко отговаря за одита на фонда. Въведени са нови процедури и изисквания към родителите, които допълнително са забавяли придвижването на документите, добави той и изтъкна, че такава важна структура не е работила по смисъла на закон, а е регламентирана само с постановление.

Затова по думите му Сметната палата ще предложи работата на фонд "Център за лечение на деца в чужбина" да бъде регламентирана в Закона за здравето, за да може всеки, който има отказ на молба, да има право на обжалване.

Занапред всички молби на родителите ще постъпват директно във фонда, а не, както сега, да минават през комисията за лечение в чужбина, през съвет към МЗ и накрая във фонда, обясни ръководителят на групата за промяна на правилата на фонда д-р Димо Кюркчиев и обеща процедурата по приемането на документите да бъде опростена максимално. Становище ще се дава максимум две седмици.

По думите на д-р Ваньо Шарков логично е средствата, които остават неизползвани, в края на годината да не се връщат обратно в републиканския бюджет, а да бъдат използвани за лечение на деца с генетични заболявания.




Дават милиони за генетични тестове
СОНЯ АНГЕЛОВА

Почти два милиона е осигурило здравното министерство за генетична диагностика на бременните догодина. Специалните китове, които показват дали бебето ще е увредено или не, сега обикновено не стигаха и жените се налагаше да си ги плащат сами. Със заделените пари обаче от МЗ се надяват да покрият нуждите на всички бъдещи майки в т.нар. рискови групи. При жени над 35 г. при вече преживени различни инциденти или доказани увреждания, които се предават в рода, държавата ще осигури възможност за дородова диагностика.

Ако се докажат различни увреждания, майките ще имат право на избор дали да родят детето или да направят аборт по медицински показания. Стойността на цялото изследване излиза средно към 300 лв.


Спечелихме няколко дела срещу министерството за липса на лекарства

Асен Георгиев, изпълнителен директор на Център за защита правата в здравеопазването: ЗДРАВНАТА КАСА Е ОЩЕТИЛА ВСИЧКИ БОЛНИ ОТ ХЕПАТИТ
Онкоболните търсят права не за себе си, а за другите след тях
Визитка

Асен Георгиев е роден в София

Завършил е право в Софийския университет "Св. Климент Охридски"

Юрист с 22-годишен стаж

От 2 години се занимава с организиране на дейността на неправителствената организация за защита правата на пациентите

Специализирал се е в здравната проблематика
- Г-н Георгиев, у нас всички избягват да говорят за лекарска грешка, макар системата да е пълна с тях. Лесно ли е един пациент да защити правата си чрез съдебната система?

- Самата система е нещо абстрактно, но виж конкретни съдии старателно пречат това да се случва. Ние в Центъра за защита правата в здравеопазването работим с 5-6 адвокати, като предлагаме и първоначалните консултации на хората, пострадали от системата. Освен че даваме правна помощ, ние им оказваме и обществената подкрепа, от която наистина се нуждаят. Представете си, например известен плевенски лекар, жена му е съдия в града. А две девойки решават да го съдят. Мислите ли, че лесно могат да ги осъдят. Нали си представяте, че още преди делото половината град вече е настроен срещу ищците. В по-малките градове лекарите са известни, влиятелни и всички се съобразяват с тях. Въпреки това в момента водим няколко дела във Враца, в Кюстендил, в Пловдив, но софийските са естествено най-много.

- Обществените настроения ли са най-голямата трудност при тези дела?

- Най-трудното е, че у нас няма правила. Все още са приети малко от здравните стандарти, а които са приети, са твърде общи и пожелателни. Освен това нямаме утвърдени добри медицински практики по специалности и има малко подзаконови документи, по които да докажем, че правата ни са нарушени. При все това по клиничните пътеки са разработени алгоритми на поведение, които са задължителни. Има и характеристики за количествата на изписваните лекарства. Но най-големите нарушения се правят с т.нар. информирано съгласие. Почти няма случай, в който наистина да е имало реално съгласие. На практика това е една бланка на НЗОК, от която не можеш да разбереш за зъб ли е приет човекът или за крак. Просто някакви точки, които звучат така: правете ме каквото искате, все ще съм съгласен.

- По делото срещу Маргините се разбра колко трудно се намират вещи лица у нас. Вие намирате ли ги?

- Действително няма дело, което може да мине без експертиза. Има някои специалности, където експертите са единици, те се познават, приятели са и на практика е невероятно голям проблем да получиш читава експертиза. Ако не знаеш за болестта колкото самия доктор, нищо няма да постигнеш. Не е нужно да се лъже. Стига само отговорът да е такъв, че съдията да не разбере нищо и той непременно ще отхвърли иска. Нашата битка е отговорът да не е неясен или прекалено завъртян.

Освен това много често съдиите си правят отводи по най-лесния начин: зает съм, имам много работа. При наказателните дела обаче нещата вървят малко по-лесно, понеже има причинена вреда и прокурор, който не позволява с лека ръка исковете да се отклоняват.Тези дела са и по-успешни.

- Миналата година пресметнах, че сте осъдили здравния министър за близо половин милион. Заради чиновническото безхаберие обаче плащаме на практика всички ние, с парите от бюджета.

- Действително спечелихме няколко дела срещу здравния министър заради липса на осигурени лекарства. Те са за по 100 000, за 36 000. Държавата плаща безотказно обезщетенията. Но когато става дума за болници, особено за общински, които са на ръба на оцеляването, там нещата са съвсем други. Впрочем срещу тях все още няма нито едно завършило дело. По начало всички лекари би трябвало да бъдат застраховани за лекарска грешка. Досега обаче не съм имал случай по дело да бъде привлечен застраховател, за да може да плати. Макар да е задължителна, тази практика почти не е позната у нас. Странно ми е обаче, че при делата срещу МЗ нито веднъж не дойде представител на финансовото министерство. А при такива дела би трябвало и самият министър да бъде уведомен. Той задължително трябва да знае, понеже обезщетенията все пак се плащат от бюджета.

- Миналата година заведохте и колективни искове за правата на пациентите, какво стана с тях?

- Имаме два колективна иска. Единият е срещу НЗОК, която спря лечението на хепатитно болните, а другият е срещу здравното министерство за нередовно снабдяване са адювяантно лекарство за онкоболните. В момента развитието на тези дела е почти трагично. С тях може да се илюстрира каква безотговорност цари в съдебната система. Делото за хепатита започна през юни миналата година. Първоначално всичко тръгна добре. Искахме всички, които са си купували лекарствата, да бъдат обезщетени от здравната каса, понеже имат право на лечение. Първоначално съдията определи вещо лице, приготви експертиза, насрочи делото, то тръгна много добре. НЗОК обаче обжалва и го прати в Апелативния съд. Там написаха, че всичко е както трябва и може да продължи. Във Върховния съд обаче една съдийка написа, че това не било никакъв колективен иск. Така делото се върна при първоначалния съдия, който се отметна и обяви, че наистина не е никакъв колективен иск. Отново в Апелативния съд същият състав наново се чуди как да отсъди. Върнаха иска при съдийката, тя мисли 3 месеца и си направи отвод. До момента делото не е насрочено. При другия иск съдийката също си направи отвод, понеже вече била гледала подобно дело. Никой не є направи забележка. Следващата съдийка също се отказа. Сега делото е при трета, при която вече отлежава и първият ни колективен иск. Сега всички седим и чакаме. У нас действително няма практика на подобни дела. Но все пак щом законът ги позволява, няма причина да не могат да се завеждат.

- Лекарите избягват да говорят за грешки. Но вие сте се сблъсквали с доста тежки. Кои са най-честите?

- Най-много се впечатлявам от излишните, ненужни операции, които вместо да лекуват, още повече увреждат пациентите. Например в Пловдив докторите погрешка отрязаха две ребра на жена, понеже имала костни метастази. Освен че сбъркаха ребрата, при разсейки подобна операция е напълно излишна. Костните метастази означават, че ракът е тръгнал по цялото тяло. Друга неприемлива ситуация е небрежното отношение към инфекциите, заради които умират хора. В Плевен например известен акушер проспал усложненията при бременна и заради това бебето почина, а майката едва оживя.

- В малките градчета съдиите са предпазливи. В столицата не е ли по-лесно?

- Съдиите наистина са предпазливи, защото докторите са известни хора. В София действително е по-лесно, но пък тук всичко се отлага и се влачи твърде много. Само едната инстанция например сега отложи дело чак за идната есен. Така минават 4 години, без нищо да се случва.

- Пациентите могат ли да чакат толкова дълго?

- Делото за онкоболните започнаха шестима. Сега са живи само двама - Теодора Захариева и Ани. Вчера имахме друго дело, в чийто ход починаха и двамата ищци. Когато хората са в четвърти стадий на рака и са увредени заради липса на лекарства, те прекрасно знаят какво ще стане. Но те не водят делата за себе си, а за останалите болни. В началото винаги обяснявам какви трудности ще имат и че може и да не издържат. Затова им повтарям, че не го правят за себе си. На тежко болния човек за какво му е обезщетение? Статистически той ще е починал преди края на делото.

- Имате ли усещането, че действително постигате нещо срещу системата?

- Да, мисля, че наистина правим нещо. Още в хода на делото се събира информация, от която хората разбират, че има и по-лоши неща, които са им се случили на тях самите. Това влияе и върху администрацията, тя се убеждава, че не всичко е потулено, че много лесно гафовете излизат наяве и трябва да се внимава. Когато пък е осъден лекар, той разбира, че действително носи отговорност, официално се говори за грешка. И нещата лека-полека се оправят.


По нов начин образуват цените на лекарствата
Диана ТЕНЧЕВА

Министерството на здравеопазването въвежда ново ценообразуване за лекарствата в т. нар. позитивен списък с препаратите в нея се плащат от здравната каса и министерството), съобщи вчера зам.-министърката проф. Мила Власковска.

В момента държавата плаща най-ниската цена на дадено лекарство в сравнение със стойностите на същия медикамент в 8 референтни държави (Гърция, Чехия, Естония, Румъния, Унгария, Литва, Португалия и Испания). Вече обаче за ценообразуването ще се взема средноаритметичната цена от трите най-ниски в тези държави. Ако примерно най-ниската цена сега е 1 лев, а другите най-ниски са 2 и З лв., то референтната ще стане 2 лв. Ще се стигне до увеличение на цените на медикаментите, заявиха сините депутати д-р Ваньо Шарков и д-р Цветан Костов.

„Ще се борим с всеки, които се опита да повиши цените", каза Деян Денев, шеф на асоциацията на чуждите производители на лекарства. Той обясни, че средноаритметичното пресмятане ще спре процеса на оттеглянето на чужди медикаменти от България.




Европейски цени на лекарствата

База ще е средноаритметичната величина от трите най-ниски цени в ЕС
Светлана Желева

Здравното министерство предвижда от 2010 г. ценообразуването на лекарствата вече да става не на база най-ниска цена, както бе досега, а на база средноаритметичната величина, получена от трите най-ниски цени в ЕС, съобщи Мила Власковска, зам.-министър на здравеопазването. България обаче няма да се реферира със страни, които нямат фиксиран курс на еврото, сред които са Унгария и Румъния. Валутите на двете членки на ЕС силно девалвираха заради финансовата и икономическата криза. Прекратяваме практиката да внасяме финансовата нестабилност на други страни, коментира Власковска. Според нея досега цените на лекарствата са се образували както цените на строителните материали.

Реакция

Представителите на фармацевтични компании у нас приветстват смяната на методиката за ценообразуване. Въвеждането на правилото на средноаритметичната от трите най-ниски цени няма да доведе до повишаване на цените на лекарствата у нас, но ще спре процеса на изтегляне на продукти от България, коментира Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители у нас. Заради сегашната практика на ценообразуване на база най-ниска цена над 300 лекарства вече не се предлагат на българския пазар, каза той. Цените на производител у нас са най-ниски в Европа, припомни Денев.



Търгове

От 2011 г. търговете за скъпоструващите медикаменти по Наредба 34 ще се поемат от здравната каса, съобщи проф. Власковска. Тя обеща прозрачен търг за скъпоструващи лекарства за доставка през 2010 г., който предстои да се проведе. Притеснение на пациенти и фирми засега е, че се закъснява с търга. През миналата година той се проведе на 6 декември.

Министерството на здравеопазването е предвидило 142 млн. лв. за скъпоструващи лекарства догодина, което е с 42 млн. лв. повече в сравнение с тази година. С тези средства ще се осигурят 120 вида лекарства за 14 групи заболявания. От 2010 г. болните на хемодиализа и хората с редки заболявания ще преминат на финансиране от здравната каса.

През 2010 г. здравното министерство ще отпусне 97 млн. лв. за онкоболни, с което ще се лекуват около 35% от заболелите. Досега парите стигаха само за лечение на 1/4 от болните.



Поскъпват лекарствата, поети от държавата и НЗОК

Касата може да плаща диализата и редките болести
Янина Здравкова

Най-вероятно пациентите, държавата, здравната каса и болниците ще плащат повече за лекарствата, напълно или частично поети с обществени средства. До това ще доведе промяна в наредбата за регистрация на цените на медикаментите. Тя ще касае стойностите в позитивния лекарствен списък, в който са всички препарати, поети от МЗ, НЗОК и болниците, включително и цените, на които те трябва да се плащат.

В момента, за да влезе в позитивния списък дадено лекарство, производителят му трябва да предложи най-ниската цена спрямо 8 референтни страни в ЕС - Румъния, Чехия, Естония, Гърция, Унгария, Литва, Португалия и Испания, т.е. едни от най-бедните. Обмисля се обаче поправка, според която цената в списъка ще е средноаритметичната от трите най-ниски в тези 8 страни, обясни зам. здравният министър Мила Власковска. "Целта е да се удовлетвори в по-значителна степен интересът на пациентите и на фармацевтичната индустрия", обясни тя.

Освен това ще има промени и в референтните държави. Такива ще бъдат само страни, в които има фиксиран курс на еврото, за да няма постоянни промени в цените, по които се реферира у нас, каза Власковска. Такива страни са Унгария и Румъния. Не е ясно с кои членки на ЕС ще бъдат заместени двете държави и дали в тях лекарствата не са по-скъпи.

Тези две промени ще доведат да поскъпване на лекарствата. Още не е ясно колко повече ще плащат пациентите за частично поетите от касата препарати, нито пък самата каса и държавата. Според МЗ обаче промяната е за добро и няма да доведе до увеличение. Така смятат и чуждестранните производители, които са я предложили. Заради твърде ниските цени в момента около 300 лекарства се оттеглиха от пазара, аргументираха се оттам.

От министерството обмислят още догодина плащането за редки болести и хемодиализа да премине към здравната каса. Още не е ясно дали това ще стане. Общо 142 млн. лв. ще даде за скъпи лекарства МЗ догодина, което е с 42 млн. лв. повече от тази, твърдят от ведомството.


НОВ ПРОЧИТ

Въпреки че в позитивния списък има цени, на които МЗ трябва да плаща лекарствата за рак, СПИН, редки болести, от ведомството ще договарят стойности при търговете за доставките за догодина. Обяснението е, че така може да се постигнат още по-ниски цени. И въпреки че по закон министерството трябва да покрива всички препарати, които са в листата, за част от тях ведомството няма да се съобрази и няма да купува медикаменти за някои редки болести и някои препарати за рак. От МЗ се позовават на текст от Закона за здравето, който позволява да не се спази законът за лекарствата.




Свинският грип може да се окаже грандиозна корупционна афера
Експерти на СЗО, препоръчали обявяване на пандемия, получават заплати и от фармацевтичните компании, произвеждащи ваксини срещу вируса А (H1N1)
Пандемията от свински грип може да се окаже една от най-грандиозните корупционни схеми, съобщи руският в. "Новие известия". Датски разследващи журналисти от местния вестник Information са открили, че експерти от Световната здравна организация (СЗО) са свързани с големи фармацевтични компании, забогатели от продажба на лекарства срещу заболяването. По време на разследването е установено, че много учени, които са членове и на различни комитети в СЗО, усърдно укривали, че получават пари и от големи фармацевтични компании.

Според данни на международната инвестиционна банка "Джей Пи Морган" фармацевтичната индустрия е спечелила тази година от продажбата на ваксини срещу вируса А (H1N1) над 7 млрд. евро. Големите западни държави са поръчали на няколко компании дози, които трябвало да стигнат или за цялото население, както направи Австралия, или за една трета от населението, както направиха Германия и други държави от ЕС. По официални данни жертвите на свинския грип по света са около 6000, докато средната годишна смъртност при епидемия от "традиционните" грипни щамове достига половин милион души, отбелязва изданието. Причината за преувеличената реакция на света към не толкова опасния свински грип е успешната пиар кампания, проведена от експертите на СЗО, твърди датският вестник. Някои от специалистите дори получават заплати от фармацевтични фирми.

СЗО обяви пандемия от свински грип по настояване на група експерти, оглавявана от холандския лекар Алберт Остенхаус. Холандското правителство предприе спешно разследване на неговата работа, след като стана ясно, че той получава възнаграждения от няколко фармацевтични компании, произвеждащи ваксини срещу свинския грип. Много други експерти в СЗО, настояли да бъде обявена пандемия, са съветници на фармацевтични гиганти като Roche, RW Johnson, SmithKline и Beecham Glaxo Wellcome, които също правят ваксини. Експертите получават заплатата за работата си там. След техния натиск СЗО прие резолюция на 7 юли т.г., с която бе даден старт на невиждана масова кампания за ваксинация, отбелязва датският вестник. Междувременно говорителят на здравната организация Грегъри Хартъл заяви, че е невъзможно СЗО да се откаже от услугите на водещи световни консултанти само заради това, че те имат финансов интерес от провеждането на кампании за борба с различни видове заболявания.
ПОСЛЕДСТВИЯ

Канадските власти изтеглиха стотици ваксини срещу свински грип на фармацевтичната компания GlaxoSmithKline(GSK) заради странични ефекти. В шест от случаите хората започнали да имат проблеми с дишането, падало им кръвното и им се подували езикът, гърлото, устните и очите. По стандарт при 100 000 ваксини само при един пациент има странични ефекти. Противогрипната ваксина на GSK не е била одобрена в Европа, съобщи Еуропа прес.




Безплатните лекарства ще поскъпват

Производители: В момента цените са опасно ниски
от Лили Войнова

Някои лекарства, плащани с публични средства, ще поскъпнат леко от догодина. Причината е предложената от Министерството на здравеопазването промяна в начина на ценообразуването на медикаментите в позитивния лекарствен списък, които се плащат от здравната каса, министерството и болниците. Сега стойността на препаратите се приравнява към най-ниската цена в 8 страни - Румъния, Естония, Чехия, Гърция, Унгария, Литва, Португалия и Испания, с които България е избрала да се сравнява. Предвижда се това изискване да отпадне и да се търси средната от трите най-ниски цени в тези държави.

Промяната се прави по настояване на фармацевтичния бизнес, тъй като заради изискването за най-ниска цена много компании изтеглиха лекарствата си и така около 300 препарата отпаднаха от позитивния списък и не се плащат от здравната каса, обясниха от министерството. Освен това се предлага за референтни да се вземат само държави с фиксиран курс на еврото, така че Унгария и Румъния може да отпаднат, а на тяхно място ще влязат страни, в които лекарствата са по-скъпи. Причината е да има предвидимост и стабилност на цените.

Според Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (чужди компании, произвеждащи оригинални, по-скъпи лекарства) обаче увеличение на цените няма да има. "Предложенията ни за замяна на правилото "най-ниска цена" със "средноаритметичната от трите най-ниски" трябва да се прилагат само занапред при периодичното деклариране на промени в цените, за да се спре спираловидното им намаляване, което е резултат от поевтиняването на валутите в използваните за сравнение държави. Към момента цените на производител на лекарствата в България са най-ниските в Европа, което при продължаващ натиск надолу може да доведе до оттеглянето на още продукти от списъка", заявиха от организацията.

Това би лишило пациентите от адекватно лечение.

От догодина много скъпите лекарства за хората на хемодиализа и за пациентите с редки заболявания вече ще се отпускат от здравната каса, а не от министерството. Търговете обаче ще се проведат още тази година и единствената промяна за пациентите ще е, че ще могат да си ги получават от аптеките. За 2010 г. предвидените средства само за скъпите лекарства са 142 млн. лв., или с 42 млн. лв. повече, отколкото тази година.




Бойко спаси казаните, нареди на депутатите да поправят 3 закона

Бинго за ракията
Удрят залозите с 15% налог, парите отиват за болните от рак
Ракията удари бинго. Любимото огнено питие на българина няма да поскъпва от Нова година. За сметка на това обаче собствениците на бинго зали ще плащат по-висок налог за хазартния си бизнес от предвиденото. Това стана ясно след кратка, но драматична разходка на премиера Бойко Борисов между "Дондуков"1 и парламента вчера.

"Важно е да влязат пари в бюджета от акциза за алкохола, но искам да защитя онези хорица, които си копаят лозето", заяви министър-председателят след края на правителственото заседание. Той обясни, че ще посъветва депутатите да не вдигат акциза на ракията, за да не поскъпва огнената вода. Борисов бе категоричен, че няма договорка между ГЕРБ и Синята коалиция, едните да подкрепят вдигането на акциза за ракията, а другите - на налога за хазарта.

Час след края на брифинга на "Дондуков" 1 Борисов втвърди позицията си след изненадваща визита в парламента. В Народното събрание той се затвори в кабинета на шефката на НС Цецка Цачева. При него влязоха още лидерът на ДСБ Иван Костов и Искра Фидосова от ГЕРБ.

"Три причини - първо, помолих депутатите да оставят кредитните облекчения за младите семейства при теглене на заем за жилище. Второ, помолих ги и се надявам да се съобразят да не повишават акциза на ракията. Това го правим с цел да защитим дребните хора, които си копаят лозето. Поех и ангажимент към производителите на грозде", обясни след края на срещата премиерът. Той бе категоричен, че ще настоява акцизът върху хазарта да стане 15% въпреки предложението да е 12%. "Това е и най-правилното място, което да се обложи с данък", отсече Борисов.

Покрай скоростните промени обаче не стана ясно, след като няма да се вдига акцизът на твърдия алкохол, откъде ще се вземат 60-те млн. лева, необходими за лечение на онкоболните. Очакванията са парите да бъдат осигурени от увеличения налог за хазарта. Оттам в хазната могат да влязат 30-40 млн. лева. Данъкът обаче ще бъде събран реално в бюджета за 2011 г.

След неочакваната визита изненаданите депутати обясниха, че вече са гласували облекченията за кредити на младите семейства да отпаднат. Според Искра Фидосова от ГЕРБ няма да е прецедент да се прегласува отново точката за бонусите на младите семейства.

Лидерът на РЗС Яне Янев обясни, че с премиера са постигнали съгласие да не се пипа акцизът на алкохола и бирата, но хазартът да се увеличи. Янев уточни, че "Атака" и Синята коалиция също са съгласни с така предложените промени.

Депутатите от ГЕРБ спешно се събраха на заседание, за да решат как да пуснат за прегласуване исканите от Борисов изменения. "Що се отнася до хазарта, няма да има ново входящо предложение, тъй като от Синята коалиция вече поискаха 15% ставка. Просто ще приемем това", обясни Фидосова.



Надя Панкова

Сияна Севова


Наздраве за кабинета
Евтината пиячка не пълни хазната, но крепи властта
Илиян СавковРуслан Йорданов
Приемането на бюджет 2010 обърна родния парламент в терен за игра на гоненица. Дори и на най-будните кибици в кулоарите им е трудно да проследят зигзагообразните движения на депутатите от мнозинството и светкавичните обрати в техните предложения.

Първото полувреме се завъртя около социалната тежест на пиячката. Миналата седмица РЗС цака с идеята акцизът върху твърдия алкохол да се повиши от 1100 на 1500 лв. за хектолитър. Яне Янев настояваше и бирата да "загорчи" на пиячите, като се вдигне - от 1,50 на 2,20 лева за хектолитър.

Синият депутат Кирчо Димитров смъкна мизата на 1250 лв. и в суматохата неговото предложение бе изгласувано от бюджетната комисия. Това пък накара финансовият министър Симеон Дянков да се зарадва преждевременно, че в хазната ще влязат допълнителни 60 милиона. Лидерът на СДС Мартин Димитров обаче удари контра на собствения си депутат, обиден, че ГЕРБ не желаели да изпълнят споразумението да вдигнат ударно данъка върху хазарта.

Надвисналата опасност селяните, които варят домашен първак, да бъдат ударени с налог от 625 лв. на тон, изправи страната на ръба на ракиен бунт Към "Дондуков" 1 и площад "Народно събрание" от цялата страна полетяха сърцераздирателни хабери с молби да не се посяга на една от малкото останали радости на народа.

Споровете по бюджета по принцип са време за кръстосване на интереси. Финансовият министър, който се чуди какви фокуси да измисли, за да не се издъни хазната в разгара на кризата, се радва на всяко покачване на пряк или косвен данък или акциз. Земеделският обаче удари камбаната, че над 80 хиляди тона грозде залежават по складовете и по-високият налог върху алкохола ще ги вкара в нелегалните дистилерии.

В крайна сметка се наложи Бойко Борисов да свири сбор на десните лидери в парламента, за да прекрати бъркотията и лавината от противоречащи си предложения. Премиерът убеди шефовете на Синята коалиция, РЗС и "Атака" да се смилят над ракията и "хората, които си копаят лозето".

В същото време Генерала поиска в крайна сметка акцизът върху хазарта да скочи от 10 на 15%. Увеличението бе посрещнато с отворени обятия от сините, които многократно искаха колкото се може по-голяма част от постъпленията от игрите на щастието да отиват за държавата. По едно време лидерът на ДСБ Иван Костов, изпаднал в морален пристъп, поиска дори да се забрани комарджийство върху "земята като една човешка длан", с изключение на изкушенията на спортния тотализатор.

Борисов беше изправен пред класическия избор - да удари или не джоба на милионите пиячи у нас, което можеше да нарани сериозно реномето му на човек от народа. Още повече, веднъж вече премиерът бе дал думата си да не пипа цената на ракията. От друга страна, ГЕРБ се престраши да засегне огромните интереси на хазартните компании. Стъпка, за която последните две правителства - на Сакскобургготски и на Станишев, не смееха да си помислят и насън. Напротив, и двете предишни управления сваляха шапка пред казината и букмейкърските пунктове. По-високото им облагане сега се очаква да подпомогне бюджета с минимум 40 милиона лева.

Суматохата в парламента и смяната на решенията на всеки час оставя и друго усещане - че лявата ръка не знае какво прави дясната.

А пък решенията на мнозинството са непредвидими и често водени от някаква неуловима емоция. И единственият изход да се постигне някаква яснота е да се появи премиерът, да чуе всички жалби "за" и "против" и да посочи изход. За да няма неприятни изненади по време на второто четене на бюджета, най-добре е Бойко Борисов да са засели за ден-два в Народното събрание и лично да дирижира неговото приемане.




Наночастици ще лекуват рака
Използването на злато премахва опасните странични ефекти след химио- и лъчетерапия
В момента обаче се тества нов метод, който обещава да замени тези толкова опасни лечения. Новият подход Kanzius RF Therapy носи името на своя изобретател от Пенсилвания Джон Канзиус, който е пенсиони­ран радио- и тв инже­нер. Най-общо, методът се състои в прикрепяне на наночастици към ра­ковите клетки, които след това биват взриве­ни посредством радио­честоти (RF). Смята се, че по този начин клет­ките на тумора ще бъ­дат ефективно унищоже­ни. По време на тесто­вете новото лечение е имало невероятен успех - то е убило 100 % от канцерогенните клетки, оставяйки здравите недо­коснати. Методът се тес­тва в раковия център M.D. Anderson в Хюстьн. Д-р Стийв Кърли, воде­щият проучването про­фесор, казва, че не иска да дава напразни надеж­ди на милионите, стра­дащи от коварната бо­лест, но подчертава, че това лечение има потенциала да лекува различ­ни видове рак.

Вредните странични ефекти на химиотерапията и радиационното об­лъчване се дължат на факта, че тези методи убиват не само лошите клетки, но и здравите. Kanzius RF Therapy не само че не засяга здра­вите клетки, но в допъл­нение към това методът не е инвазивен. В него се използват или златни, или въглеродни наночас­тици, които от дълго вре­ме се прилагат в меди­цината, съобщава още technews.

Златните наночастици са обект на задълбоче­ни проучвания още от своето изобретяване през 1980 г. Те могат да ми­нават през клетъчните мембрани и да се движат през кръвния поток, като позволяват на уче­ните да ги използват за изследване на дадена клетъчна структура. То­ва тяхно свойство може да се използва и за дос­тавяне на лекарства на организма. Все още оба­че стоят някои неразре­шени загадки около бе­зопасността на наночастиците поради липса на информация за влияни­ето им върху здравето в дългосрочен план. Еки­път учени от Хюстьн об­виват наночастиците с протеини, които се зак­репват само за рецепторите на канцерогенните клетки. Това дава въз­можност на учените да инжектират наночасти­ците в раковите клетки, оставяйки нормалните недокоснати.

Изследователите обяс­няват, че предпочитат да използват златни нано­частици, тъй като те са одобрени от федерална­та асоциация по лекарс­твата (РОА) за прилага­не върху хора. След като раковите клетки са заре­дени с наночастици, ра­диочестотен генератор се активира, за да ги „опе­че".

Първоначалните опи­ти върху животински и човешки клетки показ­ват, че инжектираните с наночастици ракови клетки умират 100 %, ка­то в същото време здравите не се засягат. Най-голямото предизвикател­ство пред учените е на­мирането на протеини, които да се свържат са­мо с канцерогенните клетки, но не и със здра­вите. Засега търсенето продължава. Радиочес­тотният генератор, из­ползван в тестовете, е бил изобретен от Канзиус, след като той преминал лечение с химиотерапия за левкемия през 2003 и 2004 г. В най-доб­рия случай клиничното тестване на иновацион­ния метод ще започне до три години. Учени от Масачузетския техноло­гичен институт са разработили система, чрез ко­ято вкарваните в орга­низма наночастици от злато могат да помогнат за по-доброто, точно и контролирано отделяне на използваните при лечението лекарства.

При нея лекарство се вкарва в организма, „за­обиколено" от златни на­ночастици, а след това в точно определен мо­мент към засегнатия от тумора орган се насоч­ва лъч от инфрачервена светлина, който преми­нава през кожата, загря­ва наночастиците до определена температура и те се разтопяват. Така из­ползваните като носител частици „пускат" лекар­ството и то започва да се отделя на точното място.



Новият метод преодо­лява и главния страни­чен ефект на химиотерапията - интоксикира-нето на организма.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница