Здравната каса ще дава по-малко за медицински изделия, очаква се пациентът да доплаща за протези, импланти и стентове



страница1/12
Дата21.06.2018
Размер368 Kb.
#75323
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”

06.04.2018
Национални вестници



Здравната каса ще дава по-малко за медицински изделия, очаква се пациентът да доплаща за протези, импланти и стентове


Проф. Иво Петров: Интелигентно е 25% от разходите за здраве да са от допълнителна осигуровка, както е във Франция

Анна БОТИНОВА

24 часа  стр. 10  

Здравната каса намалява своя дял от плащането на протези, стентове, клапи, пейсмейкъри, различни импланти и консумативи за високотехнологични процедури. Това става ясно от новия реимбурсен списък на медицинските изделия на НЗОК, който е в сила от април. "Намалението на касовите цени за някои от най-масово използваните медицински изделия е средно с 15-20%. Болниците няма откъде да покрият разликата с продажните цени. Неизбежно е, ще има доплащане, но не трябва да е хаотично и всяка болница да си определя цени", коментира пред "24 часа" проф. Иво Петров от "Аджибадем Сити клиник Токуда". Той е и национален консултант по инвазивна кардиология. "Определено има намапение на цените на касата за медицинските изделия от април. Доплащането от пациента зависи от това дали фирмите вносители ще намалят цените на продуктите си до нивото на касовите. Ако влаганите при една операция изделия останат по-скъпи, ще има доплащане", обясни проф. Генчо Начев, директор на университетската болница "Св. Екатерина", национален консултант по кардиохирургия. Той даде пример с бъбречнозаместителната терапия, при която досегашната цена на изделията от 3500 лв. е свалена на 1000.

Най-използваният вид коронарни стентове - тези, които излъчват лекарство, са намалени от 910 на 766,67 лв.

От 50 000 на 40 500 лв. са свалени иновативните транскатетърни клапни протези, за които няма алтернативни продукти.

Според други източници реимбурсните цени на много от медицинските изделия са орязани с 30-40%. Намалени били цените за протези за коремна аорта, за биологични и механични клапи, съдови протези, коронарни и периферни импланти. Режат се и парите, които здравното министерство въведе за ендоваскуларно лечение на исхемичен инсулт - от 20 000 на 14 000 лв. на пациент.

"Това, че няма достатъчно пари, трябваше да се каже на хората предварително и да се вземат мерки да не бъдат засегнати социално уязвимите. Лъжливата мантра, че здравеопазването е безплатно, трябва да спре. Интелигентният подход е преминаване към хибридна система - средно около 25% от разходите да се поемат чрез допълнително осигуряване или в брой, а останалото да е гарантирано от основния пакет на здравната каса", коментира проф. Петров.

Във Франция през миналата година държавата е покрила 77% от общите разходи за здраве, а пациентите са доплатили останалото с частни осигуровки или кеш, допълни той. Според проф. Петров, промените във финансирането от касата са "болезнен и хаотичен механизъм да се приведат нещата към реалността", вместо да се съкратят излишните болници и да се овладее дисбалансът в разпределението на парите за здраве.

От здравната каса не отговориха на поставените от "24 часа" въпроси до края на работния ден, но обещаха коментар след празниците.



Болницата в Ловеч пред фалит, точили я заради частната "Кардиолайф"


Росица ХРИСТОВА

24 часа  стр. 10  

Държавната болница в Ловеч, която от месеци е пред фалит, вече няма белодробно отделение и служителите й са без заплати за Великден.

В сряда лекарите от белодробното отделение на МБАЛ "Проф. Параскев Стоянов" подадоха колективна оставка. Мотивите си посочили в декларация до здравния министър Кирил Ананиев.

Влошаващите се условия на труд, невъзможност за обслужване на пациентите без риск за здравето им са част от причините за колективното решение. Завеждащият отделението д-р Михаил Киров увери, че 13-те пациенти, които са на лечение в момента, ще бъдат обгрижвани до изписването и на последния в понеделник. "Дотогава ще стоим на доброволни начала", каза той.

"Великден идва, а пак сме без заплати", изплака в четвъртък Павлина, санитарка в държавната болница.

Затварянето на това отделение е поредната драма в ловешката болница, която продължава от години. Целият персонал в нея е под стрес от заплахата за фалит. Наскоро говорителката на Главна прокуратура Румяна Арнаудова обяви, че от болницата са източени над 20 млн. лева.

Още 12 януари целият персонал на болницата заяви, че спират да лекуват поради липса на лекарства, дори жизненоважни. Лекари призоваха властите за спешни мерки за финансиране на болницата, за изплащане на задълженията към доставчици и заплатите за последните 3 месеца.

От Министерството на здравеопазването заявиха по-късно, че ще използват всички законови възможности болницата да продължи да работи и да не затварят работещи отделения.

Как е станало умишленото съсипване на държавната МБАЛ, знаят всички в Ловеч. Основното звено е частната болница "Кардиолайф" -там търсете, казва осведомен източник.

Журналистическа проверка показва, че отделението за инвазивна диагностика на сърцето "Кардиолайф" навлиза в МБАЛ през 2006 г. като външна продукция. Собственост е на дъщерята на тогавашния шеф на здравната каса Георги Бенев Стефанов - Мария, в съдружие с Йонко Атанасов Йончев.

Директор на болницата по онова време е д-р Тихомир Бенев, който сключва 10-годишен договор. Според него "Кардиолайф" ще лекува пациенти в сградата на МБАЛ - тогава законът не е пречка на явлението "болница в болницата".

Все някой е бил наясно какво се случва и е информирал, когото трябва за близкото родство между собственичката и директора на здравната каса. Затова през 2010 г. е извършена проверка от НЗОК за конфликт на интереси. И съответно били установени доста нередности, най-вече във финансовите взаимоотношения по клинични пътеки между касата, болницата и "Кардиолайф".

В Края на същата година прокуратурата и ДАНС претърсват кабинета на Георги Бенев. Открити били поименни пликове с пари, предназначени за лекари, които трябвало да пренасочват мними пациенти към "Кардиолайф".

"Рейсове със здрави хора от Разградско са пристигали в Ловеч уж за прегледи по клинична пътека през юли и август 2010 г., а лични лекари са изпращали пациенти за коронарография в "Кардиолайф", разкриха разследващи.

През лятото на 2014 г. д-р Бенев подал оставка от директорския пост, но запазил мястото си в борда на директорите. Оставил зад гърба си една задлъжняла по всички фронтове болница и една процъфтяваща "Кардиолайф".

В средата на 2017 г. кардиологичното отделение в МБАЛ прекратило дейността си поради липса на лекари - те напускали, след като заплатите им не били изплащани ритмично. И, разбира се, цялата дейност по лечението на пациенти със сърдечни проблеми се поела от "Кардиолайф".

Тук в историята се намесва настоящият шеф на здравната каса д-р Антонио Маринов. Той просто е поредният участник в дългосрочния план, водещ до съсипването на държавната болница и възхода на частната, казват в Ловеч. Лекарят става шеф на РЗОК след конкурс преди година и половина. Подчинените му го описват като авторитарен.

"Всички в града знаеха, че болницата умишлено се тласка към фалит. Знаят се и имената на виновниците за източване на милиони левове. За никого не е тайна, че всичко се правеше в полза на "Кардиолайф" - че нечии джобове се напълниха за сметка на всички нас", каза лекар от МБАЛ. И докато здравното министерство и институциите търсели изход за спасяването на лечебното заведение, докато останалите лекари и сестри спасявали животи, без да получават нито лев месеци наред, през октомври 2017 г. д-р Маринов подписал разрешително за дейността на "Кардиолайф".

На 15 март т.г. полиция претърси работното му място. Задържаха го за 24 часа, а след изтичането им прокуратурата го привлече като обвиняем в злоупотреба със служебно положение за източване на 1 млн. лв. от здравната каса за 3 месеца от октомври 2017 г.

По клинични пътеки парите били пренасочвани към "Кардиолайф".

Когато гледаха мярката му за задържане и окован с белезници го изведоха от съдебната зала, той се разплака. Съдът прояви снизходителност и не го остави за постоянно в ареста, каквото бе искането на прокурор Румен Петров.

"Не съм присвоил тези пари - всичко, което правех, е за благото на хората", каза през сълзи д-р Маринов пред съда. Потърсен за изявление сега той каза, че адвокатите му са го посъветвали да не коментира, тъй като тече разследване и носи наказателна отговорност.

Георги Бенев бе потърсен за мнение. Той поиска въпросите на електронната си поща, но не отговори.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница