Здравни познания и хигиена на сърдечно съдовата система



Дата18.12.2018
Размер184.5 Kb.
#107771

Здравни познания и хигиена на сърдечно - съдовата система


   Вече половин век световните статистики посочват, че заболяванията на сърдечно-съдовата система заемат първо място сред причините за настъпването на смъртта. Ето защо трябва добре да се знаят факторите, увреждащи сърцето и кръвоносните съдове и начините, за предотвратяване на сърдечните заболявания.

   Фактори, увреждащи сърдечно - съдовата система. Една от най - големите опасности за здравето на съвременния човек е обездвижването. То намалява неговата приспособимост при физическо и психическо натоварване и натоварва нервната и сърдечно - съдовата система. Много често намалената физическа активност се съчетава с прехранване, нерационално хранене и повишаване на телесното тегло. Затлъстяването претоварва сърдечния мускул, който трябва да изпомпва повече кръв към наедрялото тяло. Опасност за кръвоносните съдове са храните, богати на животински мазнини и холестерол. Друг рисков фактор за сърдечно - съдовата система е нервнопсихичното напрежение (стрес). Когато то не е последвано от необходимата почивка, в организма дълго действат хормони, предизвикващи ускоряване на сърдечната дейност, повишаване на артериалното налягане и пренастройване на кръвообращението. Тютюнопушенето и употребата на алкохол също увреждат сърдечно - съдовата система. Те са особено опасни за бременната жена и могат да поразят сърцето на плода. Както затлъстяването така и алкохола и тютюнопушенето увеличават риска от високо кръвно налягане, атеросклероза, инфаркт и стенокардия. Никотинът стеснява кръвоносните съдове и нарушава кръвоснабдяването на органите. Той учестява пулса, разтройва сърдечния ритъм и увеличава количеството на холестерола в кръвта. Убива еритроцитите. Алкохолът указва влияние върху сърцето и стените на артериите, намалявайки еластичноста на мускулните им влакна. Друг фактор, увреждащ сърцето, както и останалите органи са болестотворните микроорганизми - те причиняват тежки инфекциозни заболявания и могат да предизвикат възпаления в слоевете на сърцето.


   Да обобщим: Фактори, увреждащи сърдечно - съдовата система:

  1. обездвижване

  2. прехранване, нерационално хранене и повишаване на телесното тегло

  3. нервнопсихично напрежение (стрес)

  4. алкохол и никотин

  5. болестотворни микроорганизми


   Болести и профилактика


   Високо кръвно налягане (хипертония). Приема се, че артериалното налягане е повишено, при трикратно измерване през определени интервали от време (на хора в средна възраст и задължително при покой), ако покаже стойности над 150/90. Причини за хипертонията са стресът, преяждането, прекомерното пушене, употребата на солени храни и големите количества кафе и алкохол. А като резултат от високото кръвно налягане може да се появи инфаркт, инсулт, увреждане на бъбреците и на зрението.

   Ниско кръвно налягане (хипотония). Съпровожда се с неприятни усещания - отпадналост, световъртеж, причерняване пред очите и шум в ушите. Често води до колабс (припадък). Нормализира се с приемането на повече течности, кафе, чай, какао, консумиране на шоколад.


   Атеросклерозата е заболяване, което засяга артериите. То се дължи на отлагане на мазнини по артериалните стени, при което намалява диаметъра на артериите и те загубват еластичността. Скоростта на кръвта скача и кръвното налягане се повишава.

   Ангина пекторис (стенокардия, гръдна жаба). Това е заболяване на сърцето, което се характеризира със силни, но краткотрайни болки в лявата гръдна половина. Дължи се на недостиг на кислород в сърцето и може да е причина за инфаркта.



   Сърдечен инфаркт. Възниква, когато част от сърдечната мускулатура загива, поради спиране на кръвообращението и. Дължи се на запушване на коронарните артерии от кръвен съсирек или атеросклерозна плака. Кръвното налягане и пулса спадат. Възникват силни и продължителни болки в лявата гръдна половина. Често настъпва смърт.



   Сърдечна недостатъчност. Възниква, когато сърдечният мускул е отслабнал и не може да осигури нормалната циркулация на кръвта в организма.



   Тромбозата е заболяване, дължащо се на образуване на кръвен съсирек (тромб). Той може да запуши кръвоносен съд или да тръгне в кръвния ток, при което да настъпи инсулт или инфаркт.


   Анемия. Дължи се на намален брой еритроцити или намалено количество хемоглобин в тях, което затруднява транспорта на кислород и въглероден диоксид в организма. Причини за анемията могат да са липсата на достатъчно желязо и витамин В12 в храната, тежка кръвозагуба и др. Болните са бледи, отпаднали, често страдат от главоболие и виене на свят.

   Левкемията е патологично увеличаване или намаляване на броя на левкоцитите в кръвта. Съществуват две форми - доброкачествена (лекува се с лекарства или облъчване) и злокачествена (завършва със смърт).




   Вашето здраве е във вашите ръце



  • ежедневно да се осигурява физическа активност на организма

  • физическото натоварване да се увеличава постепенно

  • след физическо, умствено и психическо напрежение да се осигурява достатъчна почивка: моментна или по - продължителна

  • почивката да не се разбира само като безделие, а като смяна на една дейност с друга, приятни занимания, игри, общуване с приятели

  • да не се преяжда, храната да не съдържа много мазнини от животински произход и холестерол

  • да се избягват спиртните напитки

  • да се избягва тютюнопушенето и престоя в задимени помещения.

За по - любознателните




   За кръвоснабдяването на всеки допълнителен kg са необходими около 1000 km кръвоносни съдове.


   При надморска височина над 4000 m, където съдържанието на О2 във въздуха е по - малко, се образуват повече еритроцити и броят им в mm3 кръв нараства.
   В борбата с болестотворните микроорганизми много левкоцити загиват и заедно с разрушените клетки образуват гной.
   Ако всички еритроцити на един човек се наредят в редица, дължината й ще бъде такава, че ще може да опаше Земята по екватора 5 пъти.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница