Здравният ни модел се върна 15 г назад, но срещу много повече пари



страница1/9
Дата24.10.2018
Размер0.51 Mb.
#97011
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
20.03.2015





Здравният ни модел се върна 15 г. назад, но срещу много повече пари


Щом държавата дава за вноските на 2/3 от гражданите 1/3 от бюджета на НЗОК, това не може да се нарича осигуряване

Янина Здравкова
В едно отношение България може да изпревари държавата на раздаването Гърция - процентът на хората, чиито здравни осигуровки се поемат от хазната. Вероятно дори в Гърция няма такова нещо - държавата да осигурява близо две трети от населението. С което приликите с южната ни съседка приключват, защото там, за разлика оттук, срещу здравната осигуровка действително се осигурява здравна грижа.

От има-няма 7 млн. души у нас държавата поема осигуровките на над 4 млн. от тях - деца, пенсионери, социално слаби, държавни чиновници, полицаи, военни, студенти. Неосигурените се водят близо 2 млн. души, но не е ясно каква част от тях реално живеят у нас. По данни на НАП около 2 млн. са хората, които сами си плащат вноските и до един горчиво съжаляват, че са принудени да го правят по силата на трудов договор или медицинска принуда. Защото за своите осигурени държавата плаща под 1 млрд. лв. годишно - 978 млн. лв. за 2015 г. Работещите, работодателите и самоосигуряващите се внасят 2 млрд. лв., с което издържат цялата система, а когато им се наложи да я ползват, установяват, че тя е недостъпна, освен ако не платят още

Освен това плащат данъци, за да може държавата да отдели тези 978 млн. лв. за 2/3 от гражданите си.

Сега към тази 4-милионна армия здравният министър Петър Москов обещава да приобщи още една група - на имащите усещането, че са социално слаби. Предполага се, че става дума за 230 000 трайно безработни, които вече нямат право на социално подпомагане и не се осигуряват от държавата. Според Москов тепърва ще се изработват критерии на кои от тях ще бъдат осигурявани от държавата - например тези, които нямат имоти, не са отказвали работа, въпреки че са записани в бюрата по труда и прочее. В превод това значи, че тепърва ще има разправии в министерството на финансите колко още пари да се отпуснат за мижавите вноски, плащани от държавата.

Въпросът обаче не е в това дали всички 230 000 безработни ще се окажат обгрижени от хазната, или само 1 процент от тях. Не и в това дали те действително имат или нямат нужда някой да плаща осигуровки вместо тях - със сигурност това са бедни хора, които имат право на лечение. Въпросът е в това, че т. нар. здравноосигурителен модел, който на книга уж действа у нас, се извращава все повече и съсипва всичко, свързано със здравната система.

Идеята на здравното осигуряване е всички да плащат, а да ползват тези, които имат нужда, т.е. той се крепи на солидарността. В България обаче по принуда солидарни са една трета от плащащите - 2-та милиона работещи. Държавата, която щедро обгрижва 4 милиона души, плаща като за 2 милиона, дори и по-малко. Както е тръгнало, скоро, с малки изключения, всички граждани у нас ще се водят осигурени, макар че за тях всъщност не се плаща реална вноска, а просто ще се записват като имащи право на лечение срещу мизерна субсидия от хазната. Това не е здравно осигуряване, а нескопосана и криворазбрана социална политика на страхливи и некадърни управляващи.

Нещото, което действа като модел у нас в момента, прилича на това, от което се отказахме с гръм и трясък преди 15 г. - държавата през данъци да отпуска издръжка на лечебните заведения, а право на лечение да имат всички, просто защото са граждани на страната. Тогава здравните реформатори от кабинета на Иван Костов обявиха, че това е изчерпан модел, който води до корупция, мизерия в болниците и лоши резултати за здравето на нацията. Сега, 15 г. по-късно, отново имаме мизерна държавна субсидия за лечението на огромната част от ползващите медицински услуги и лечебни заведения, които на практика не се конкурират, а получават ежегодна издръжка от здравната каса под формата на лимити. Само че имаме и цяла мастита структура, която да разпределя издръжката - НЗОК, и десетки нови болници, които получават издръжката наред с останалите и масово се занимават с търговия със здраве вместо с медицина.

Здравето на нацията твърдо държи дъното във всякакви видове европейски статистики. Има обаче една съществена разлика - парите, които се дават за "новата" система, са много повече, отколкото преди 15 години. А за бедните и болните, дори и да са осигурени, тя е по-недостъпна.

Това е тихо бедствие, чийто потенциал ще се разгръща тепърва. В отдалечените и бедните райони полека-лека лечебните заведения ще престанат да функционират напълно за сметка на лъскавите нови клиники в София, които за нищо не света не приемат тежки случаи. Бюджетът на НЗОК ще продължи да се дъни ежегодно, защото, от една страна, трябва да издържа медицинските барони, но от друга - няма кой да плаща нормални вноски. След 10-20 години повечето лекари, които искат да се занимават с медицина, а не с източване на здравната каса, ще са се изнесли от България, а с тях и значителна част от реално плащащите здравни вноски работещи хора.

Какво предлага настоящият министър Петър Москов, за да спре тази тенденция? Листи на чакащи за хората с несоциално значими заболявания и обещание за повече финансиране на тези със социално значими. И двойно увеличение на здравната вноска на държавата, но след 10 години. Все някой може пък и да го дочака.


Всички в управляващата коалиция засега приемат реформата на Москов


И АБВ все пак поиска надзорът на НЗОК да не се одържавява

Ана Атанасова
Всички партии от управляващата коалиция плюс БДЦ гласуваха "за" при приемането на първо четене на промените в Закона за здравното осигуряване, подготвени от здравното министерство. Против бяха само от БСП и ДПС, а депутатите от "Атака" не бяха в пленарната зала. Поправките предвиждат доста спорни промени - създаване на листи на чакащи за лечение и осигуряване на мнозинство на държавата в Надзорния съвет на здравната каса.

Очаквано от АБВ все пак се възпротивиха на идеята за увеличаването на квотата на държавата в надзора на касата с двама души. Така представителите й ще станат 6 от общо 11. Ние сме против това и този текст трябва да бъде оттеглен от вносителите, обяви проф. Иван Станков от АБВ. Според БСП така НЗОК ще стане филиал на здравното министерство. Мотивът на Москов е, че касата разпределя публични пари и отговорността за това трябва да се носи от държавата.

От АБВ също очакват МЗ бързо да изготви списък със заболяванията, които ще попаднат в основния пакет на здравната каса. Това трябва да стане със задължителното участие на съсловните организации, научните дружества и пациентските организации, каза още Станков. Промените предвиждат пакетът услуги, плащани от НЗОК, да се раздели на основен и допълнителен, като в основния ще са социалнозначимите заболявания, които причиняват 95% от смъртността у нас. Министър Москов твърди, че за това лечение ще се отпускат повече пари, отколкото сега, за да се гарантира, че то ще е действително безплатно и достъпно. В допълнителния пакет ще са заболявания, за чието лечение може да се чака, и там парите ще намалеят. Така ще се формират листи на чакащи за тези, които не искат да си платят за по-бърз прием. Все още от МЗ не са обявили кои точно заболявания в кой пакет ще попаднат, а според закона това ще се урежда в наредба, т.е. тя няма как да бъде приета, преди самият закон за мине през парламента.

Промените предвиждат и въвеждане на централизирано договаряне на различни видове отстъпки на лекарствата, които се поемат от здравната каса. Медикаментите, за които няма отстъпки, няма да се поемат с публични пари. Предвижда се също медицинските научни дружества да представят фармакотерапевтични ръководства с критерии за оценка на ефикасността на прилаганата терапия, както и препоръки за алгоритми за лечение с медикаменти.

МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА

"Работим по възможността болниците да не бъдат търговски дружества", обяви за пореден път министър Москов. Според него най-много време изисква уреждането на статута на лечебните заведения, а всичко останало е въпрос на технологична процедура. За да престане една болница да бъде търговско дружество, тя трябва да мине всички тежки процедури по Търговския закон, включително ликвидация и назначаване на синдици.

"Обединението на държавните болници в общ холдинг е друга идея, по която работим", подчерта здравният министър. Така от едно място ще се договарят стоки и услуги, които в момента всяка болница купува сама, и това излиза "скъпо и прескъпо".







Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница