Значение на предложената защитена зона – овм калиакра



Дата08.05.2018
Размер46.5 Kb.
#68567

Значение на предложената защитена зона – ОВМ Калиакра


Калиакра е единственото място в България, където са съхранени остатъци от добруджанската степ. Тук са и най-големите крайбрежни скални масиви по българското Черноморие. Района обитават характерни степни видове птици – совоок дъждосвирец, късопръста и дебелоклюна чучулиги, 4 вида каменарчета, розов скорец. За оцеляването на първите три вида, Калиакра е от изключително значение, защото тук те са с най-високи числености за страната. Почти цялата гнездова популация на черногърбото каменарче (81%) е концентрирана в ОВМ Калиакра. Скалистите морски брегове се обитават от единствената у нас колония на средния корморан. С откритите биотопи са свързани и редица хищни птици, като белоопашатия мишелов, обикновената ветрушка, сокола орко, късопръстия ястреб, бухала и др. В морската акватория на Калиакра са регистрирани най-големите в България ята на средиземноморския буревестник.

Изключително е значението на района по време на миграция, тъй като е разположен на втория по големина прелетен път в Европа – Via Pontica. Изключените от защитената зона по Натура 2000 територии са част от важния миграционен коридор, където хиляди щъркели и грабливи птици летят ниско над земята. Над Калиакра всяка есен преминават значителни количества реещи се птици – до 200 000 щъркели, пеликани и жерави, както и над 10 000 грабливи птици, включително световно застрашените видове степен блатар, ловен сокол и царски орел. Поради специфичното геогафско положение на Калиакра, както и поради постоянните ветрове, при срещата на птиците с морето по пътя им на юг, те се задържат дълго време в района с цел да преодолеят въздушните течения и да се върнат над сушата, както и за да набират височина. Над 60% от птиците летят на височина до 150 м и директно попадат в обсега на перките. Поради силните ветрове, често мигриращите птици (основно щъркели и блатари) кацат тук за почивка и денем, а грабливите птици се задържат, за да ловуват. Щъркелови ята редовно нощуват в земите между Каварна и Тюленово. На територията на ОВМ Калиакра спират за почивка и хранене и многобройни ята прелетни пойни птици, пъдпъдъци и световно застрашения ливаден дърдавец. Тези птици са основно нощни мигранти. Над 50 000 пойни птици са регистрирани по време на есенна миграция само през светлата част на деня.



В района на Калиакра зимуват значителни количества водолюбиви птици, основно гъски, които се задържат от декември до март. Те нощуват в морето и ежедневно прелитат над района, за да се хранят в нивите във вътрешността, като често спират и се хранят в нивите на територията на ОВМ, включително световно застрашената червеногуша гъска.
Поради уникалня ландшафт, застрашените местообитания, растителни и животински видове, нос Калиакра, скалистите брегове и прилежащите към тях степи и крайбрежни води са поставени вече под защита – носът е обявен за строг резерват „Калиакра” а част от скалите и крайбрежните степи – за защитена местност „Яйлата”.

Последствия от не-включването на цялата територия на ОВМ Калиакра в защитената зона от Натура 2000


Изключването на обработваемите земеделски земи (цялата северозападна част на предложената защитена зона) от специално защитената зона и мержата като цяло има следните негативни въздействия върху видовете птици от природозащитно значение1 :

  • Мигриращи птици

    • Бял щъркел – от Натура 2000 е изключено едно от най-важните места за нощувка на белия щъркел по протежение на прелетния път Виа Понтика по българското черноморско крайбрежие, както и ключова част от мястото с тесен фронт на миграция, където преминава до 42%2 (196 770 индивиди) от мигриращата по крайбрежието популация на вида. Това представлява 35% от европейската прелитаща популация на белия щъркел.

    • Реещи се птици – През изключените от Натура 2000 територии преминават над 12000 други мигриращи реещи се птици, включително значителна част от мигриращите популации на следните видове, за които преминават през България3: късопръст ястреб (54%), малък орел (30%), ливаден блатар (31%), степен блатар (28%), вечерна ветрушка (21%), черна каня (15%), обикновен мишелов (12%), осояд (10%), розов пеликан (8%).

    • Особености на миграцията - 20% (над 42 000 индивида) от всички реещи се птици летят на височина под 150 метра над земята, поради което са подложени на риск от пряк сблъсък с ветрогенератори и друга инфраструктура, като надземни електропроводи, кули и т.н. Други 43% (над 90,000 индивида) летят на височина между 150 и 500 метра, поради което при тях съществува също висок риск от сблъсък с вятърни турбини, ако при други метереологични условия летят по ниско (под 150 метра. Чрез изключването на земеделските земи на ОВМ Калиакра от Натура 2000 не се осигурява защитата на безопасен миграционен коридор и място за нощувка на горе споменатите видове, както и едно от най-важните места за нощувка на белия щъркел.

  • Гнездящи птици – изключването на земеделските земи от защитената зона Калиакра, означава че извън българската част на екологичната мрежа Натура 2000 ще останат значителна част от популациите на следните видове птици:

    • 10% от националната гнездова популация на дебелоклюната чучулига е изключена. В резултат на това покритието на националната популация от мрежата от защитени зони намалява на 90%.

    • 3% от националната гнездова популация на късопръстата чучулига е изключена. В резултат на това покритието на националната популация от мрежата от защитени зони намалява на 73%.

    • 1% of the national breeding population of the Stone Curlew excluded. The coverage of the national population by the SPA network decreases to 60%.

    • 1% от националната гнездова популация на полската бъбрица е изключена. В резултат на това покритието на националната популация от мрежата от защитени зони намалява на 46%.

1 Източник: Костадинова, И., М. Граматиков 2007. Орнитологично важните места в България и Натура 2000. Природозащитна поредица на БДЗП No.11. БДЗП. София.

2 Източник: Непубликуван доклад за проучване на миграцията в Крайморска Добруджа през 2006 г.

3 Само Черноморското крайбрежие е сравнително добре прпоучено от гледна точка на миграцията, тъй като най-интензивната миграция по протежения на прелетния път Виа Понтика се наблюдава там. Независимо от това цялата страна е миграционен коридор, но не добре проучен от гледна точка на количествата мигриращи птици. По тази причина не реферираме към националните мигриращи популации, а само към известните мигриращи популации (Костадинова, Граматиков, 2007)

Каталог: article files
article files -> Екомонитор  мd ®
article files -> Обща информация за Програмата на Мото-Пфое Основна цел
article files -> Целеви видове за изготвяне на картата за разпространение и чувствителните за птиците области в България
article files -> Консервиране на плодове: конфитюр, желе и сладко, мус от плодове, сиропи рецепти: Ада байнова
article files -> Програма за овм. Концепция за опазване и мониторинг на овм, чрез изграждане на мрежа от сътрудници по места
article files -> Програма life+ п life07/nat/BG00068 Опазване на царския орел и ловния сокол в България
article files -> Програма за Европа за 2009-2012 г на BirdLife International и следва основните направления в работата на BirdLife
article files -> Държавни институции и международни експерти дискутираха възможностите за адаптиране на българското законодателство в подкрепа на малките производители на храни в България
article files -> Фестивалът: Петият национален Фестивал на белия щъркел Мрамор 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница