Бюлетин n 53 Уважаеми колеги



страница1/3
Дата28.10.2018
Размер13.73 Mb.
#104124
  1   2   3

БЮЛЕТИН N 53


Уважаеми колеги,

Брой 53 на Бюлетина на ННТД по дефектоскопия се написа в периода на подготовката за честване на юбилейната 55 годишнина на Дружеството. Малко са обществените организации с нестопанска цел в България, които могат да се похвалят с такова дълголетие. Няколко са причините които определят устойчивостта на Дружеството.


  • Необходимостта от сдружаване на специалистите с общи интереси, независимо от участието им в конкуренцията в бизнеса;

  • Актуалността на провеждане на дейностите по отношение на обучение и сертификация на специалистите, въвеждането на нови стандарти, приобщаване към европейски и световни организации (EF NDT и IC NDT).

  • Създаване на българска наука в областта на безразрушителния контрол.

  • Защита на правата на дефектоскопистите.

  • Участие в намиране на работа за добре подготвени специалисти (у нас и в чужбина).

  • Установяване на ефективни контакти със сродни организации на национално ниво.

  • Научно-техническо и практическо сътрудничество с известни личности, научни институти и фирми.

Днес е особено важно да се отбележи приноса на ветераните, които практически започнаха от нулата да създават българския безразрушителен контрол. Да им пожелаем здраве, лично благополучие и да продължат да работят за идеите на Дружеството.

Днес е хубаво да поздравим и младите учени които със своите постижения (инженерни разработки, дисертации, публикации) показват, че израства надеждна смяна.

Днес трябва да поздравим и всички дефектоскописти които независимо от трудностите през последните години, останаха в бранша, повишиха квалификацията си и успешно се реализират в страната и в чужбина.

Да ни е честит юбилея!


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ННТДД:
/проф. дтн М. Миховски/

1. ВЕСТИ ОТ НАЦИОНАЛНОТО ДРУЖЕСТВО ПО ДЕФЕКТОСКОПИЯ

1.1. Честване на 55 годишнината на нНТД ПО дефектоскопиЯ (Миховски М., Ал. Скордев)

Обществената дейност в областта на бзразрушителния контрол в България започва през 1962 г. когато е създадена Научна секция по дефектоскопия от Славчо Попов, А. Балашев, Д. Безлов (ЦНИИТМАШ), Б. Нанков и Петров (КЗУ) и Д. Николов (НТС). През 1965 г. Научната секция е преименувана в секция „Дефектоскопия”, а през 1970 г. в Национална секция „Дефектоскопия”.

През 1990 г. Националната секция по дефектоскопия е преименувана в Национално научно-техническо дружество по дефектоскопия, което през 1992 г. приема нов устав и през 1996 г. получава официална Регистрация в съда като доброволна, независима, неполитическа, обществено–професионална организация, която работи по Закона на лицата и семейството. През 2002 г. ННТДД получи регистрация по Закона за юридически лица с нестопанска цел като сдружение в частна полза.

I. ЦЕЛИ И ПРЕДМЕТ НА ДЕЙНОСТ (съгласно Устава на ННТДД)

Някои от основните цели са представени по-долу:



  • Обединява организационно, представлява и защитава творческите и професионални интереси на своите членове. Създава условия за повишаване и подобряване на тяхната творческа и професионална реализация и просперитет.

  • Създава условия за нормален и достоен живот на колегиалната общност на дефектоскопистите и за повишаване на авторитета на тази общност в обществения живот и формира морала и нормите на етичност в отношенията между дефектоскопистите.

  • Членува в Международния комитет по изпитване без разрушаване (International Committee of Nondestructive Testing) и Европейската федерация по изпитване без разрушаване (European Federation of Nondestructive Testing) и представлява българските дефектоскописти в тях.

  • Сътрудничи и осъществява професионално –творческо сътрудничество със сродни, чужди и международни дружества и организации за провеждане на съвместни научно-технически прояви и спомага за издигане авторитета на своите членове в Европа и в света.

  • Стимулира развитието на млади дефектоскописти и научни работници.

  • Поддържа творчески и организационни връзки със сдружения и търговски дружества в областта на контрола и изпитването без разрушаване и в други области на науката и техниката.

  • ННТДД може да извършва допълнителна стопанска дейност, която е свързана с неговите цели в това число

- организиране и провеждане, на международни и национални научно-технически конференции, семинари, симпозиуми, изложби, дискусии, лекции, срещи, конкурси и др.

- подготвяне и разпространяване на печатни, аудио и видео издания,както самостоятелно, така и съвместно с други сдружения, организации и институции.

- сертификация на персонала по контрол и изпитване без разрушаване.

- участие в международни проекти, самостоятелно и с неперсонифицирани дружества.



II. ПЕРИОДИ В РАЗВИТИЕТО НА БК В БЪЛГАРИЯ

Развитието на БК в България се разделя на три периода:



  • Начален период (1956 – 1964 г.). Свързан е с ориентирането на машиностроенето,

металургията и строителството в България към прилагане на безразрушителни изпитвания в практиката с цел повишаване и гарантиране на качеството на произвежданата продукция.

Този период е свързан с пионерските изследвания на физикът – машинен инженер Славчо Попов (1920 – 1980 г.) в ЦНИИТМАШ, с дейността му за създаване на специализирана лаборатория и организиране на първите курсове по безразрушителен контрол (БК).



  • Организирано интензивно развитие на дейността по БК (19664 - 1990 г.).

През 1964 г. в Пловдив е организирана от НТС и ЦНИИТМАШ Първата национална конференция по дефектоскопия в България и на Балканския полуостров.

Лабораторията по дефектоскопия и радиоизотопи на ЦНИИТМАШ е призната за координационен център по дефектоскопия в страната. В страната са изградени мощни центрови по БК – в Контролно заваръчно управление, Нефтохим, Химмаш – Хасково, АЕЦ – Козлодуй, звена по дефктоскопия във всички ТЕЦ от национално значение и в обслужващи дейността им структури към Енергоремонт, в Строителните войски и в химкомбинатите в страната.

В страната са създадени и научни и научно-практически звена в ЦНИИТМАШ, БАН (Институт по металознание и Институт по механика и биомеханика), ВМЕИ - София, в Института по химическо машиностроене към Химмаш и др.

България се включва и в разработването на програмата на СИВ „Разработка на методи и средства за безразрушителен контрол на материали и изделия, в това число автоматизирана апаратура за контрол на поточното промишлено производство и за техническа диагностика“. Подписани са и първите двустранни договори за научно-техническото сътрудничество с водещи институти в Русия (НПО Спектър, НИИАвтопром), СВУМ – Прага, ИПФ БАН – Минск. Институт за основни проблеми и техниката – Полша. България се специализира в областта на стационарните магнитопрахови дефектоскопи тип МД и подвижните лаборатории за комплексен безразрушителен контрол.

В БАН, в резултат на оригинални научни изследвания в областта на ултразвуковия контрол е разработена SD – метър за оценка на контактни напрежения в бандажирани инструменти (намерила реализация в Съветския съюз и Унгария), уреди за магнитошумови изследвания и др.

Научноприложните разработки завършват със създаване на средства за БК. В БИЦ-СИМЕ са разработени системи за ръчен и автоматизиран магнитопрахов и ултразвуков контрол (МДУ, МД, УДУМ, СОРТ, АМБ, РБ, РУМ), на вихротокови дефектоскопи (ЕМСА и СЕК), негатоскопи, ултразвукови осезатели.

В БАН са разработени SD – meter, компютъризирани системи за електро-магнитен контрол, магнитошумови структурометри (ИБШ, УБК ММ), вихротокови измерители на електропроводимост МОТЕСТ, феритометри УБК – ФФ, измерители на термоелектродвижеща сила УБК – ТЕСТ.

ТУ – София, в сътрудничество с НИИЧЕРМЕТ, разработва вихротокови структуроскопи (МИКОМ, МИКРОСИМ), измерители на дебелина на покрития, автомати за контрол на грапавост на повърхности.

ЕТ Б. Нанков е традиционен производител на аксесоари за радиационен контрол. Разработките на ЦМИ се произвеждат в два специализирани за целта завода (ЗРИА Ст. Загора и МЗ гр. Сапарева баня) и заводите на ЦМИ и ТК „Промет“.

Разработени са 64 типизирани процеса за БК.

Отпечатани са първите монографии по БК, както и първите учебници и лабораторни практикуми.

Създадена е националната система от стандарти по БК. Към края на 1990 г. в България действуват повече от 70 български стандарти по БК.

От 2007 г. обучението се реализира в Учебен център на ИМех – БАН.

Преподаватели в организираните курсове за БК са Сл. Попов, Ал. Скордев, М. Миховски, К. Маринов, Д. Цветков, Д. Аврамов, И. Бъчваров, Кр. Панев, Л. Бояджиев, Д. Боев, А. Петров, А. Андонова, Й. Мирчев, А. Туцова, Й. Иванова и др.



  • БК в периода 1990 – 2017 г.

Периодът се характеризира със смяната на собствеността, със сериозни промени в организацията на стопанството, рязък спад на производството, с политически и икономически проблеми. Редица мощни икономически субекти престанаха да съществуват или промениха профила на дейността си.

Съществено се променят организацията и задачите на БК. От контрол който гарантира, преди всичко, качеството на производството той започва да изпълнява, функциите на експлоатационен контрол, резултатите от който се използват за оценка на състоянието и ресурса на обекта за контрол. От мощните лаборатории се формират малки държавни и частни лаборатории, които започват работа в съответствие с изискванията на новите евроепейски стандарти. През периода 2015 – 2017 г. 14 лаборатории и органи за контрол бяха закрити„ Създадоха се 3 нови лаборатории.

В областта на научните изследвания се забелязва добре изразена тенденция към научно-приложни изследвания, свързани с оценка на ресурса, с изследвания на метала и елементи от атомните реактори, с приложение на съвременни методи за комплексен анализ на структурата на материали. Формират се първите колективи за работа по международни проекти на Европейския съюз и със страни, членки на Европейския съюз. Поддържат се научни контакти с бившите социалистически страни. Членове на ННТДД участват в европейски проекти (Темпус), по проекти от 5, 6 и 7 рамкови програми на Европейския съюз, по програми, свързани с конкурентно способността. Успяхме да съхраним някои научни контакти и да разширим сътрудничеството с научни институти в Русия, Украйна, Беларус. Установени бяха ползотворни контакти с Институти и фирми в Израел, Германия, Великобритания. Практически научни изследвания по БК се провеждат единствено в БАН (Институт по механика), ТУ–София и ТУ–Варна. Ограничени са връзките между фирмите и научните организации.

Тези съществени промени се отразяват неблагоприятно и на обществените организации, в това число и на ННТДД и НТСМ. Рязко намаляват финансовите възможности, като се преминава към въвеждането на принципите на пазарния механизъм в работата на ННТДД за осъществяване на идеалната си дейност.

През последните години, редица переспективни обекти от национално значение (АЕЦ ”Белене”, газопроводи „Южен поток” и „Набуко”, нефтопроводи Бургас – Александропулис бяха прекратени или пренесени в необозримо бъдеще.

Наблюдава се изтичане на високо подготвени кадри в областта на дефектоскопните услуги, които вече работят или се готвят да започнат работа извън страната при чужди фирми. Остава само надеждата, че с това високо се оценява подготовката на дефектоскопистите в България.



III. ОСНОВНИ НАСОКИ В РАБОТАТА НА ННТДД

  • Организиране на конференции и семинари.

През периода 1962 – 2017 г. ННТДД организира 32 национални с международно участие в конференции по безразрушителен контрол, 2 българо – руски конференции по безразрушителен контрол и диагностика и една българо – унгарска конференция „Диагностика на машини и съоръжения и безразрушителни методи за контрол на материали”. От 1989 г. по време на националните конференции са провеждани 28 младежки научни школи „Безразрушителен контрол на структурата и физико-механичните свойства на материалите”.

През последните 10 години се премина към организиране на Дни на БК които включват: международна конференция, младежка школа, българо-руски семинар по проблеми на енергодиагностиката (провеждан съвместно с Петербургския енергетически институт за повишаване на квалификацията), семинар на специалистите в БДЖ, фирмени семинари, изложби, семинари на секция „Бизнес” и обсъждане на важни въпроси с представители на АЯР, ИА БСА и БИС.

Основен организатор на националните конференции е ННТДД. Съорганизатори са НТСМ, ИМех–БАН, ТУ–Варна, АЯР.

В организираните повече от 100 семинари и кръгли маси от ННТДД се разглеждат важни въпроси от практическо значение за специалистите в областта на безразрушителния контрол и организацията му (акредитация на лаборатории, ценова политика и др.). Някои от тези семинари „Проблеми в областта на БК в ж.п. транспорта” вече са традиционни и се провеждат ежегодно.

Идеята на клуб „Олимпус” към фирма ЕТ „Стефан Запрянов” за ежегодни срещи на фирмата които представят оборудване за контрол бе възприета и от останалите фирми – НДТ „Продукти и системи”, „Омел NDT”, ЕТ „Ж. Топич”, „Намикон 2001” и др.

По експертни оценки в конференциите и в младежките школи за този период са участвали повече от 10 000 специалисти като са представени повече от 3000 научни-доклади и съобщения. Материалите са отпечатани в научни трудове.

В организираните семинари са участвали повече от 4000 специалисти като са представени повече от 250 доклада.


  • Обучение и сертификация на кадри.

ННТДД исторически е организатор на обучението и сертификацията на специалисти по БК в страната. Още от първите стъпки обучението се провежда по учебни програми съгласно препоръките на ICNDT, на програми на СИВ, на програмите за обучение в САЩ и на програмите за обучение на EFNDT. В България работят значителен брой центрове за обучение на кадри: ВУЦ „Квалима“, ТУ – София, ЦО при БАН с участието на ИМех, Квалитест, КЗУ, център към БДЖ, център към енергетиката и др.

Българо – руските конференции спомогнаха за включване на вибродиагностиката на машините в дейността на ННТДД, както и в практиката на ТУ – Варна с организиране на курсове за обучение на инженери по безразрушителен контрол и диагностика. Бяха

подготвени повече от 50 специалисти. За съжаление през 2005 г., независимо от интереса на младите хора, обучението бе прекратено. През последните 4 години бяха организирани два курса по магистърски програми в ТУ–Варна.

Подготвени бяха преподаватели с най-висока квалификация и международно признание. Обучението се провежда по БДС EN 473 и ISO 9712, EN 20807, EN 4179, по вибродиагностика, в съответствие със стандарт ISO 18436.

От 2001 г. към ННТДД работи Сертификационен център (СЦП по КБР). За подготовката му значителна помощ оказаха д-р Х. Весел, Г. Шоеф, инж. К. Филипов. За успешната работа на Центъра от значение е спомоществувателството на фирми и лаборатории („Гама” , ТЕЦ – Варна, „Контрол” ООД, НДТ „Продукти и системи”, „Омел NDT”, ЕТ „Ст. Запрянов”, ЕТ „И. Механджиев“, ЕТ VIT „Ж. Топич“, Namikon 2001, Имех – БАН, АЕЦ „Козлодуй”, БУЛСИБ контрол и др.).

В СЦП КБР са подготвени екзаминатори по основните методи на БК, както и необходимата документация, база от стандарти и образци.

Подписани са договори за сътрудничество със сертификационни центрове в Израел и с УСЦ – гр. Екатеринбург.

Организиран беподготвителен център към СЦП КБР в Киев по EN 4179.



  • ННТДД и бизнеса в областта на услугите за контрол и изпитване.

През 2000 г в ННТДД бе учредена секция „БИЗНЕС”. Основните задачи на секцията са формулирани както следва:

- защита на професионалните интереси на членовете;

- защита на професионалните интереси на своите членовете при взаимоотношенията им с потребителите на безразрушителния контрол;

- създаване на вътрешни регулаторни механизми сред членовете, за съблюдаване на етиката и морала и недопускане засягане на професионална репутация, на бизнеса и на нелоялна конкуренция;

- разработване на експертни становища относно нормативни документи;

- посредничество при разрешаване на възникнали спорове между членовете и потребителите на БК;

- подпомагане на членовете при взаимоотношенията им със служби по стандартизация и надзорни органи;

- подпомагане на членовете при защита на интелектуалната им собственост.

По инициатива на секция „Бизнес” са подготвени:

- ценоразписи на основните дейности по БК;

- предложения за включване на професия „дефектоскопист” в Националния класификатор на професиите;

- проведни са обучителни семинари по изясняване на новите изисквания за радиационна защита и превоз на радиационни товари;

- създаване на работни групи към ТК към БСА.


  • Клъстер „БК в Република България.

Клъстерът бе учреден през 2012 г. В него участваха 16 организации. Основната задача бе организиране на специлизирано обучение и участие на организациите по БК в България в реализацията на големите инвестационни проекти – „Южен поток“ и АЕЦ „Белене“. За съжаление тези строежи бяха спрени.

Клъстерът подготви редица документи по корегиране на закона за акредитация, който бе внесен в Народното събрание. Успешно осъществява връзките с БУЛЛАБ и ЕВРОЛАБ. Работи по прилагане на новите стандарти за приложение на термовизията при строителството и саниране на сгради. Съвместно със секция „Бизнес“ работи по създаване на нови критерии за формиране на цените на услугите и критериите по оценка на участници в търгове.



  • Български национален авиационно-космически борд за контрол без разрушаване (БНАКБ).

БНАКБ е създаден през август 2008 г. към ННТДД. Дейността на Борда са одобрени на 02.09.2008 г. от Главна Дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ при Министерството на транспорта на Република България.

Бордът прилага и контролира спазванто на изискванията на стандарт БДС EN 4179 и АМС 145.А.30(f)(4) на Регламент 1321/2014 в авиационната сфера в България. От м ноември 2010 Бордът членува в Европейски форум на бордовет по безразрушителен контрол в авиацията към EF NDT.

Със своята дейност Бордът подпомага своите членове за организиране и непрекъснато подобряване на процесите за обучение, квалификация и сертификация на персонала, изпълняващ безразрушителен контрол, съгласно БДС EN 4179. В Борда участват 19 организации в т.ч. извършващи контрол без разрушаване на самолети, обучаване и сертифициране на персонал за контрол без разрушаване в авиацията.


  • Издателска дейност.

Дейността на ННТДД се отразява в Бюлетина на Дружеството. До края на 2016 г. са излезли от печат 53 броя. Може да бъде прочетен и в сайта на Дружеството.

Дружеството поддържа два сайта – на дружеството www.ndt-bg.org и на СЦП КБР www.ndt-bg-cert.org. Има някои трудности по списването им, но те успешно се преодоляват.



  • Международна дейност.

ННТДД е член на ICNDT и EFNDT. ННТДД има договори за сътрудничество с организации по БК в следните страни: САЩ, Германия, Русия, Израел, Румъния, Канада, Гърция, Италия, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, Турция, Молдова, Украйна, Белорусия. По инициатива на ННТДД са поставени основите на Балканска федерация по БК от България, Румъния, Гърция и Израел и др. В съответствие с подписаните договори за сътрудничество с ISRA NDT е постигнато взаимно признаване на сертификатите в Израел на дефектоскописти, получили квалификацията си в България.

Организирана бе и секция на ASNT България в която членуват и дефектоскописти – членове на ННТДД.

Благодарение на подписаните договори в ННТДД се получават основните печатни издания на организации по БК в Израел, Германия, Канада, САЩ (Material evaluation), Русия (Дефектоскопия и Контроль и диагностика), Украйна и др. страни.


  • 3.8. Участие на ННТДД в дейността на НТСМ и ФНТС.

През целия 55 годишен период на своята дейност ННТДД е член на ФНТС. След формирането на отраслови съюзи организацията на дефектоскопистите в България ННТДД е член на НТСМ. В тази структура Дружеството има заслужено място като организация с най-голям числен състав и впечатляваща дейност. Признание за ННТДД е участието на Ал. Скордев и М. Миховски в ръководството и в Научния съвет на НТСМ.

Редица членове на Дружеството са отличени с най-високи награди на НТСМ и ФНТС, в това число медала Асен Златаров, златна и сребърна значка на ФНТС, златна и сребърна значка на НТСМ.

ННТДД е наградено два пъти с почетен знак „Симеон Ванков“ на ФНТС.

Носители на награди „Машинен инженер“ и на награди от конкурси за най-добри научни и приложни проекти са М. Лозев, А. Попов, И. Коларов, М. Миховски. Носител на престижната награда „Академик Ангел Балевски“ на НТСМ за 2000 г. е М. Миховски.



  • Участие на ННТДД в дейността на БИС, ИА БСА и АЯР.

Дружеството активно участвува чрез специалисти по БК в работата на техническите комитети към ИА „БСА” и БИС. ННТДД е основател и член на ТК по стандартизация 24 „Безразрушителен (неразрушаващ) контрол”, към БИС където се провежда основната дейност по хармонизиране на европейската база стандарти с действащите стандарти в България в областта на БК.

Представители на ННТДД работят и в Техническите комитети към ИА БСА „Органи за контрол“ и „Сертификация на персонала“. Дейността им е свързана с решаване на важни въпроси за изграждане на изискванията към акредитацията на лабораториите, органите за контрол и сертифицирането на персонала, в съответствие с Европейското законодателство.



  • Участие в квалификацията на БК.

Представители на ННТДД са включени като експерти и в дейността на Квалификационния център по БК към АЕЦ „Козлодуй”, който работи в съответствие с изискванията на EN/TR 14748. Това е една нова дейност която гарантира високо ниво на дейността по БК и в бъдеще ще намира все по широко приложение.

IV. ЗА ХОРАТА КОИТО СЪЗДАДОХА, РАБОТИХА И РАБОТЯТ В ННТДД ПРЕЗ ПЕРИОДА 1962 – 2017 г.

През периода 1962 – 2017 г. съставът на ННТДД по години включваше от 50 до 220 индивидуални члена и 5 – 12 колективни члена. В научните и практически прояви участват активно и симпатизанти и ползуватели на безразрушителния контрол.

ННТДД разполага с значим научен потенциал, който е получил образованието си в България, Русия, Полша, Германия и Великобритания при водещи учени в областта на БК.

4.1. Научен потенциал на БК в България.



проф. дтн

М. Миховски, В. Кавърджиков.

проф.

Г. Марков (†), Д. Димов, Б. Табакова, И. Коларов.

ст.н.с. I ст

А. Балашев.

ст.н.с. II ст (доценти) д-р

Ал. Скордев, М. Лозев, Б. Йочев, Г. Пушев, Ст. Гунински, П. Захариев (†), Хр. Драганчев, Д. Цветков (†), Ж. Даскалов (†), А. Леви, Г. Георгиев, П. Райков (†), Ал. Попов, Г. Велев, В. Грозев, В. Веселинова, Й. Иванова, Ст. Стефанов, Е. Тодоров, Б. Генов, Д. Ганчев, Кр. Стайков.

ст.н.с. II ст

А. Петров (†), Д. Аврамов, Сл. Попов (†), И. Бъчваров.

д-р

М. Денев.

н.с. (гл. асистенти, асистенти)

Ан.Туцова, Д. Боев (†), Т. Палазова, К.Тончев, П. Петров(†), Ст. Бостанджиева, М. Коларова, Ал. Алексиев, П. Райков, Й. Мирчев.




  • Ръководство на ННТДД (1962 – 2017 г.)

Почетни председатели на ННТДД - Славчо Попов (†), Александър Скордев.

Председатели на ННТДД - Славчо Попов (†), Александър Скордев, Митко Минков Миховски.

Изпълнителни директори – Б. Табакова, Йордан Мирчев.

Зам. председатели на ННТДД - К. Панов (†) (1982 – 1987 г.), Митко Миховски (1992 – 1993 г.), Райчо Димитров (от 2000 г. )

Секретари - Д. Боев (†) (1982 – 1985 г.), Митко Миховски (1985 – 1987 г.), К. Шиваров (†) (1987 – 1989 г.), В. Боев (1991 – 1992 г.), М. Коларова (1992 – 1993 г.).

Членове на Управителния съвет - Д. Аврамов, М. Лозев, П. Янев, К. Маринов (†), И. Бъчваров, В. Ничев, З. Печеникова Б. Табакова, С. Алексов, Д. Цветков (†), М. Денев, П. Цоков, А. Николова, Л. Добрева, Д. Ангелов, М. Гешев, Ж. Даскалов (†), Б. Йочев, Г. Иванов (†), А. Русев, Р. Добрев, З. Василева, Г. Петков (†), А. Анев



V. ННТДД ДНЕС

Днес ННТДД е утвърдена национална организация на специалистите по БК в страната която има следната организационна структура




  • Организационна структура на ННТДД

Общо събрание

|

Управителен съвет

|







Клонове




Комисии




  • Състав на Управителен съвет

Председател

проф. дтн Митко Миховски

Почетен Председател

Ал. Скордев

Зам. Председател

маг. инж. Райчо Димитров, Ю. Данев

Изпълнителен директор

доц. инж. Й. Мирчев

Членове

маг. инж. П. Янев, маг. физ. В. Ничев, проф. д-р Д. Димов, маг. инж. П. Цоков, маг. инж. Г. Петков (†), Дияна Димитрова, маг. инж. П. Чукачев, Св. Казакова, П. Петров

Кооптирани членове

доц. д-р инж. Й. Иванова, П. Петров




  • Клонове към ННТДД

Клон

Ръководство

Сертификационен център на персонала по БК

ст.н.с. д-р Ал. Скордев

маг. инж. Й. Мирчев

маг. инж. А. Алексиев


Национален авиационен космически борд

маг. инж. Д. Милушев

маг. инж. Й. Мирчев



Секция „Бизнес”

маг.инж Димитров

Клон Варна

маг. инж. П. Янев, Хр. Чукачев

Клон „Козлодуй“

маг. инж. П. Цоков

Клон Югоизточен енергиен район

маг. инж. Р. Димитров

Клуб на дефектоскопистите по „БК на релсовия път и подвижен железопътен състав”

инж. Д. Димтров

Клъстър БК в РБългария

проф. дтн М. Миховски, Ю. Данев




  • Състав на комисии към ННТДД

1. Комисията по професионална етика (председател Р. Димитров, Ал. Скордев, П. Цоков).

2. Комисията по работа с млади специалисти (председател А. Алексиев, Д. Конакчиев,

И. Коларов).

3. Комисията по награди и конкурси (Ал. Скордев).

4. Комисията по финансови въпроси (председател Р. Димитров, В. Ничев, П. Янев, Г. Петков).

5. Комисията по нормативните документи (Ал. Скордев).

6. Комисия по образование и сертификация на кадри (председател В. Ничев, М. Миховски, Ал. Скордев, Й. Мирчев).

7. Комисията по международна дейност (отговорници А. Скордев и В. Ничев)



  • Информационно обслужване

Дейности

Състав

Бюлетин на ННТДД

М. Миховски, Ал. Скордев, Й. Мирчев, Й. Иванова, И. Маринова

Сайт на ННТДД

Й. Мирчев

Сайт на СЦП КБР

Й. Мирчев




  • Международно сътрудничество на ННТДД

ICNDT

от 1973 г.






EFNDT

от 1985 г.






INDT Academy

от 2010 г.



│ │ ↑

ННТДД

│ │

RoS NDT&TD(Russia), ASNDT (USA), ISRANDT (Israel), HS NDT(Greece), ARoEND (Romania), TNDTC(Turkey), SSNDT(Slovakia), CNDT(Czech Republic), MANDT(Moldova), ISNDND(Italy), DGfZP(Germany), CS NDT(Canada), BANDT ( Belarus), CS S NDT(Croatia)



  • Сътрудничество на ННТДД с организации, институти и фирми в България

с Обществени организации: НТС по машиностроене, Национална секция „Прахова металургия”, Национална секция „Акустика” към СЕЕС, Национален комитет по ТПМ

Държавни организации: ИА БСА, Български институт по стандартизация (БИС), Агенция за ядрено регулиране (АЯР).

с Институти: БАН – Институт по механика, ИМСТЦХА – БАН, ТУ – Варна, ТУ - София.

с Фирми по БК: БУЛСИБ Контрол ЕООД, Контрол ООД, Гама ООД, Мултитест ООД, Дефектотест ООД, Риск инженеринг АД, Лаб. „Контрол на метала”, Енергоремонт – Варна, Дател, КЗУ ЕАД, Q тест

с Държавни фирми по БК: ИЦ „Д и К”, АЕЦ „Козлодуй” IQC АЕЦ „Козлодуй”

с Фирми (търговски): Trokuttest „България”, INNOVIA, ЕТ Ст. Запрянов”, ET – VIT, Namikon 2001, Omel NDT, Spectri ООД

  • Награди и отличия

- Отличия от международни организации по БК

Академик на Международни NDT академии – М. Миховски

Почетен член на ISRA NDT – М. Миховски, Ал. Скордев, Б. Табакова

- Награди на ФНТС

ННТДД е два пъти носител на „Почетния знак С. Ванков”

Почетен член на ФНТС – Ал. Скордев

Медал „Асен Златаров” - М. Миховски, Ал. Скордев, Б. Табакова

Златна значка на ФНТС - М. Миховски, П. Цоков, П. Янев, В. Ничев, Р. Димитров, Хр. Чукачев.

- Награди на НТСМ

Почетен председател на НТСМ – Ал. Скордев

Почетни членове на НТСМ – М. Миховски, Ал. Скордев

Носители на наградата на името на А. Балевски – М. Миховски,

Носител на наградата „Машинен инженер на годината” – М. Лозев, Ал. Попов, И. Коларов, М. Миховски

- Награди на ННТДД

Почетни председатели на ННТДД - ст.н.с инж. Славчо Попов, ст.н.с. д-р Ал. Скордев

Чуждестранни почетни членове - Габи Шоеф (Израел), д-р Х. Весел (Германия), проф. дтн И.Н. Ермолов (Русия), проф. А. Нотеа (Израел), проф. дтн А.К. Гурвич (Русия), акад. Е.С. Горкунов (Русия), акад. В.В. Клюев (Русия), д-р. Н. Ревина (Русия), чл. кор. В. Е. Щербинин (Русия), ст.н.с. д-р Н. Разиграев (Русия), проф. дтн А. Таджибаев, проф. дтн А.С. Троицки, доц. д-р А.В. Мозговой, акад. Н.К.Мишкин, проф. дтн В. Ковтун, проф. В. Венгринович, проф. В. Кривошеев.

Почетни членове от България - проф. дтн М. Миховски, маг.физ. К. Маринов, проф. д-р Д. Димов, проф. д-р Т. Марков, ст.н.с. І ст. А. Балашев, ст.н д-р Ал. Скордев, маг. инж. К. Панев, Б. Нанков, маг. инж. П. Янев, доц.д-р Хр. Драганчев, доц. д-р Р. Добрев.


  • Носители на наградата на името на Славчо Попов

1. маг.физ. К. Маринов (1995 г.)

2. Хр. Чукачев (1996 г.)

3. ст.н.с. д-р Ал. Скордев (1997 г.)

4. маг. инж. П. Цоков (1998 г.)

5. маг. инж. Г. Петков (1999 г.)

6. проф. дтн М. Миховски (2000 г.)

7. инж. И. Гайтанджиев (2001 г.)

8. доц. д-р М. Лозев (2002 г.)

9. маг.физ. В. Ничев (2003 г.)

10. доц. д-р Б. Табакова (2004 г.)

11. маг. инж. Р. Димитров (2005 г.)

12. доц. д-р Хр. Драганчев (2006 г.)

13. маг. инж. А. Русев (2007 г.)


14. н.с. А. Туцова (2008 г.)

15. проф. д-р Д. Димов (2009 г.)

16. инж. физ. Е. Ничева (2010 г.)

17. доц. д-р Й. Иванова (2011 г.)

18. Габи Шоеф (2011 г.)

19. маг.инж С.Ангелов (2012 г.)

20. Б. Неделчева (2013 г.)

21. А. Атанасов (2014 г.)

22. маг. инж. Й.Мирчев (2015 г.)

23. Т. Дончев (2016 г.)

24. Ю. Данев (2017 г.)





  • Експерти на ННТДД

Христо Чукачев, В. Флоров, М. Миховски, Й. Иванова

Заключение

За 55 години ННТДД успя да се утвърди като полезна за членовете и обществото организация с достойно и авторитетно признание у нас и в чужбина. Като организация на учени и специалисти от практиката тя е инициатор на най-новите идеи и приноси в развитието на БК, на активна дейност по обучението и специализацията за млади кадри, по внедряване на международните стандарти по контрола и квалификацията му.

На всички членове и симпатизанти на ННТДД пожелаваме здраве и творчески успехи и благополучие.
1.2. Наградени дефектоскописти във връзка с 55 годишнината

На заседанието си на 12.05.2017 г. Управителният съвет на ННТДД реши да удостои с ДИПЛОМ – фирми, почетни членове, членове на ННТДД и симпатизанти за приноса им в развитието на БК в България. По-долу представяме списък на удостоените:

1. За значителни приноси в развитието на българската национална система за контрол без разрушаване и за дългогодишна активна дейност в ННТДД.

Митко Миховски Едуард Горкунов

Александър Скордев Николай Разыграев

Христо Драганчев Габи Шоеф

Руси Добрев

Петьо Цоков

Йонка Иванова

Йордан Мирчев

Васил Ничев

2. За плодотворное сотрудничество с ННТДД.

Мышкину Николаю Константиновичу Yossi Shoef

Венгриновичу Валерию Львовичу Hannelore Wessel

Поволоцкой Анне Мойсеевной Amos Notea

Мозговому Александру Всеволодовичу ф. HRID NDT

Костину Владимиру Николаевичу

Ковтуну Вадиму Анатольевичу

Назарычеву Александру Николаевичу

Кривошееву Сергею Ивановичу

Таджибаеву Алексею Ибрагимовичу

Троицкому Владимиру Александровичу

Шакеро Андрею Леонидовичу

Бабак Виталию Павловичу

Куц Юрию Васильевичу

Титкову Василию Васильевичу

3. За дългогодишна дейност в областта на контрола без разрушаване и за активно съдействие за реализация на идеите и целите на ННТДД.

Димитър Димов Валентина Караджова

Ангел Балашев Красимир Бадалов

Петко Янев Красимир Колев

Иван Гайтанджиев Богомил Йочев

Райчо Димитров Антоанета Захова

Анастасия Туцова Иван Бъчваров

Елена Ничева Стефан Запрянов

Сергей Ангелов Явор Георгиев

Борянка Неделкова Мариан Алексиев

Атанас Атанасов Божана Табакова

Тодор Дончев Христо Чукачев

Анета Андонова Юри Данев

Ивелина Маринова Мария Каменова

Камелия Калчевска Венетко Борисов

Александър Алексиев Емил Михайлов

Иван Коларов Петър Шопов

Любомир Стоев

4. За приноси в развитието на научните изследвания.

Дамян Ганчев

Красимир Стайков

Борислав Генов


Йордан Мирчев

Павел Чукачев




5. За приноси в развитието на научните и приложни изследвания в областта на науката за контрол без разрушаване в България.

Мултитест ООД

ИНОВИА


Спектри ЕООД

ОМЕЛ ООД


НАМИКОН 2001

Булсибконтрол ООД

ОКС „ИЦ ДиК” към АЕЦ Козлодуй

КОНТРОЛ ООД гр. Хасково




ГАМА ООД гр. Бургас

ЕТ – Владимир Гогачев

Сектор „Диагностика и стандартизация” към поделение

„Железен път и съоръжения” на ДП „НКЖИ” с ръководител доц. д-р инж М. Гълъбов

Продукти и системи

Отдел NDT към База за техническо обслужване А/К Българиан Еър Чартър



6. За принос в развитието на научните и приложни изследвания в областта на науката за контрол без разрушаване в България.

Васил Кавърджиков

Светла Казакова

Марина Георгиева

НТС по машиностроене

Технически университет Варна

Български червен кръст

Национален учебен център - гр.Созопол

Славотин Георгиев




Йонко Чобанов

Росица Митева

Родина Йорданова

Виктор Чириков

Иван Георгиев

Желко Топич

Стефан Воденичаров


1.3. Заседания на Управителния съвет на ННТДД

На 10.02.2017 г. се проведе заседание на УС на което бяха обсъдени следните въпроси: отчети за работата на УС за 2016 г., финансов отчет за състоянието на ННТДД, отчет за работата на СЦП КБР, информация за работата на БНАКБ, формиране на комисия за подготовка на Дните на БК 2017 г., информация за делото което се води от дружеството срещу приетия нов Устав на НТСМ. За носител на наградата на името на Сл. Попов за 2017 г. бе номиниран Ю. Данев. Информация бе включена и във връзка с разширяване на обхвата на СЦП КБР в областта на приложение на термовизията в строителството.



На 12.05.2017 г. се състоя заседание на УС при следния дневен ред: подготовка на Дните на БК, за спонсорството на Дните, приемане Бюлетин 53, информация за книгата „История на БК“, финансов отчет за I тримесечие на ННТДД.

Приета бе програмата на конференцията. Утвърдени бяха отговорници за отделните дейности по подготовката. Изказана бе благодарност на Ал. Скордев за усилията му по списване на „Летопис на БК в България“.



1.4. Заседание на клон „Козлодуй“

На 01.03.2017 г. се проведе заседание на клон „Козлодуй“. В заседанието взеха участие П. Цоков (ръководител на клона), А. Атанасов, С. Ангелов, В. Караджова, Г. Григоров, Г. Димова, С. Георгиев.

В заседанието взеха участие и Ал. Скордев и М. Миховски от УС на ННТДД.

Заседанието протече при следния дневен ред: информация за работата на УС през 2016 г., списване на Бюлетина на ННТДД, информация за работата на ННТДД с БИС, ИА БСА, БИС и др. обществени организации, участие в Дните на БК 2017 г., международни проекти на ННТДД, проблеми пред БК през 2016 г. в България.



1.5. Заседание на БНАКБ

На 12.05.2017 г. се състоя заседание на БНАКБ при следния дневен ред: Отчет за работата на Борда за 2016 г., приемане на Правилник и процедури за работата на Борда, обсъждане на сайта на Борда, финансови въпроси, информация за заседанието на Авиационен борд на EF NDT, състоял се във Варшава.


2. НИЕ ДЕФЕКТОСКОПИСТИТЕ

2.1. Носител на наградата на името на Сл. Попов.

На заседание на 12.05.2017 г. Управителния съвет на ННТДД взе решение да присъди наградата на името на Славчо Попов на маг. Юрий Данев за активна дейност и принос в развитието на БК в България.



Юрий Стефанов Данев е роден през 1963 г. През 1998 г. завършва Нов български университет (Училище по мениджмънт). През 1997 г. получава британски сертификат на Ореn University в областта на управление на връзките с потребители и клиенти и утвърждаване на счетоводство.

В периода 2009 – 2015 г. продължава обучението си по безразрушителен контрол в Учебния център на БАН като получава квалификация II - III ниво по VT, UT, MT, PT, ET, TT, DE, LT, Вибродиагностика на машини и съоръжения, ПНАЭГ, по електрически и термоелектрически методи. Продължава дейността си и като екзаминатор № 234 от СЦП към ННТДД.

В периода 1988 – 1992 г. завършва Висша международна икономия към ИКК ИКО „Интелект“ и придобива квалификация мениджър на ниво мултинационална компания. Носител е на “Топ мениджърска награда” на Националната асоциация по мениджмънт на САЩ.

От 1984 г. работи последователно в завод „8 март“ (до 1987 г.), в Ремонтно механично производство на Кремиковци АД (до 2009 г.) и в БУЛСИБ контрол АД (от 2009 г).

Цялата дейност на Ю. Данев след 2009 г. е насочена в областта на БК. Ръководител е на Орган за контрол „БУЛСИБ контрол“ ООД.

БУЛСИБ контрол ООД е първата българо-руска фирма в областта на БК. Активно се включва в работата на ННТДД. Избран е за зам. Председател на УС на ННТДД. Организира проект на ННТДД Клъстер „БК в РБ“ на който е зам председател на УС. С натрупаният огромен международен опит Ю. Данев помага в УС на Дружеството за успешно решаване на редица важни за общността на дефектоскопистите връзки. Участва в организирането на Дните на БК и спонсорството на дейността на Дружеството.

2.2. Интервю: с носителя на наградата на името на Сл. Попов за 2017 г. Юрий Данев

Какъв е Вашият път в контрола без разрушаване? Работили сте дълги години в Кремиковци АД по мониторинга на качеството ?

Хубаво е да започна с пример от времето когато заемах длъжността технолог по организация и управление на производството /ОУП/ в Ремонтно Механичния Завод на металургичния комбинат „Кремиковци” АД – общо 21 години на тази позиция. В последствие заех длъжността Ръководител „Маркетинг” на „София инженеринг” ЕАД – дъщерно дружество на комбината в което бяха обединени всички ремонтни и производствени машиностроителни структури на „Кремиковци”АД. Информация за образованието ми. Завърших успешно: първата Висша мениджърска школа ИКК ИКО „Интелект” по програма утвърдена от Комитета за висше образование и Световната банка – 1990`. Защитих впоследствие: „Топ мениджърското ниво” с награда: ”Принципи на мениджмънта” на Националната асоциация по мениджмънт на САЩ -1992 г.. Завърших успешно съвместната програма на Висшето училище по мениджмънт на Нов Български Университет и Опън Юниверсити – Великобритания. Притежавам британски „Професионален сертификат по мениджмънт” от 1998 г. В длъжността, която изпълнявах , непрекъснато се сблъсквах с проблемите, възникващи при производството на резервни части, сменово оборудване, металоконструкции и при провеждането на планови и капитални ремонти по оборудването и агрегатите на „Кремиковци” АД, както от производствен характер така също и от проблеми, възникнали и/или причинени от качеството на контрола. Дълги години работех в тясно взаимодействие с Техническия център (организацията натоварена с контрола без разрушаване в Дружеството - в последствие част от „София инженеринг” ЕАД), като заедно набелязвахме и реализирахме стъпки по мониторинг на производството, монтирането и проследяване срока на живот на резервните части. Тогава за първи път се изправих пред проблема с качеството на провеждания контрол без разрушаване и неговото отражение като финансов резултат на фона на общия резултат на завода и Дружеството. Поради крупните размери на предприятието загубите от непроведен и/или проведен с „компромиси” безразрушителен контрол бяха с шестцифрено и/или седемцифрено изражение в произволна конвертируема валута, различна от български лев!



Вие сте Ръководител на акредитирания от ИА „БСА” съгл. БДС EN ISO/IEC 17020:2012 Орган за контрол „Булсиб контрол”ООД. Как той бе създаден и какви дейности развива днес?

През м. 07.2009` получих покана от собствениците на „Булсиб контрол” ООД да заема длъжността Ръководител на новосъздадения Орган за контрол към дружеството. Като контрагент в дружеството участва и Експертната организация ЗАО „С-контрол” един от най-големите оператори на пазара за контрол без разрушаване в Руската Федерация.

Първоначалната ни задача, заедно с новоназначения ръководител по качеството в дружеството бе да придобием - лично и защитим успешно всички методи /минимум второ ниво/ заложени в БДС EN 473/ ISO EN 9712, като за радиографския и ултразвуковия метод – задължително придобиване на трето ниво.

В крайна сметка до м. 07.2014` „резултат” за мен по придобиване на нивата е както следва: RT-3; VT-3; UT-2; MT-2; ET-2; PT-2; LT-2; TT-2; AE-2; Вибродиагностика, Балансиране и прецизни лазерни центровки на машини и съоръжения,ПНАЭГ, Електрически и термоелектрически метод.

„Булсиб контрол” ООД е създадена от три юридически лица през 2007 г. с намерението да участва в изграждането на големите енергийни проекти като: нефтопровода Бургас-Александрополис, газопровода „Южен поток”, АЕЦ „Белене” и интерконекторните връзки със съседните ни страни на Балканския полуостров.

На 15.07.2014 г. „Булсиб контрол” ООД защити и придоби Сертификат за акредитация от ИА „БСА” съгласно изискванията на стандарт БДС EN ISO/IEC 17020, прилагайки всички познати методи в бранша на контрола без разрушаване.

От 2010 г. заедно с Експертната организация ЗАО „С-контрол”, работим с методите на контрола без разрушаване в обектите на EXXON Neftegas Limited, BETS B.V., NATCHIQ SAKHALIN и ECC-VECO на територията на Руската федерация и остров Сахалин които са изпълнители на проектите за добив на природен газ и нефт , както и тяхното транспортиране и компресиране: “Сахалин 1” и “Сахалин 2”.

През 2014 г., 2015 г. и 2016 г. изпълнихме следните обществени поръчки:

- „Топлофикация София” ЕАД - контрол на метала, оценка техническото състояние и определяне остатъчен ресурс на барабана на Парогенератор № 7 в ТР „София”; контрол и оценка на техническото състояние и определяне на допълнителния ресурс на общостанционен паропровод в Турбинен цех в ТР „София”.

- „Мтел” АД - безразрушителен контрол на заваръчни шевове на фасадна кула на Административна сграда на „Мтел” АД.

- фирма „Техно Акташ” АД гр. Пловдив – предиктивна поддръжка чрез мониторинг и анализ на състоянието и диагностика на машини и съоръжения.

- фирма „Хидрострой” АД, гр. София - Интегриран проект за управление на питейни и отпадъчни води в кв. „Горно Езерово”, гр. Бургас/ безразрушителен контрол на пречиствателна станция за отпадъчни води Горно Езерово, гр. Бургас/.

- Консорциум „ЕРС-ХИДРО”- София: Частично изграждане на битова канализация в квартал „Зелин”- гр. Ботевград (безразрушителен контрол на Градска пречиствателна станция за Отпадъчни води – гр. Ботевград).

- регулярни единични поръчки за контрол без разрушаване в индустриални предприятия в гр. София, страната и Европейския съюз.

Към днешна дата интересите ни за развитие се концентрират в приемането и ползване в нашата практика на цифровата радиография, партниране с доказани световни оператори в обследването с „интелигентни бутала” чрез магнитни методи по транзитните газопроводи в републиката и налагане на термовизията като безусловно необходим и полезен метод.

Вие отговаряте в УС за връзките на ННТДД с БУЛЛАБ. Кои са основните въпроси които се разглеждат в БУЛЛАБ и ЕВРОЛАБ, свързани с контрола без разрушаване?

БУЛЛАБ като общонационална организация на лабораторната общност, включваща и контрола без разрушаване, представя и защитава бранша ни на европейско ниво в ЕВРОЛАБ (общоевропейското сдружение на лабораторните общности). Управляващите на ръководно ниво в ЕВРОЛАБ участват дейно и активно в работата на органите на Европейската комисия.

Понастоящем в двете организации текат допитвания и синхронизиране на текстовете по измененията и допълненията на ISO 17025. Предстои окончателното им приемане на Генералната асамблея на ЕВРОЛАБ в гр. Болоня – Италия.

През м. 04.2016 г. в гр. Абърдийн - Шотландия на годишната асамблея на ЕВРОЛАБ бяха внесени и одобрени нашите съображения, изработени в тясно съдействие с УАСГ, по текстове, свързани с контрола без разрушаване (в частта на термовизията) в поредица от строителни стандарти касаещи енергийната ефективност в строителството.



Вие сте един от създателите на Клъстер „Безразрушителен контрол в Република България”. Разкажете за работата на Клъстера?

При сформирането и учредяването на Клъстера през м.10.2012` бяхме 8 юридически лица подписали учредителния протокол. В последствие до подписването на Договора с Оперативната програма „Конкурентноспособност на Българската икономика” 2007-2013 се събрахме 14 юридически лица през м. 09.2013`. А при успешното приключване на проекта през м.12.2015 г. вече бяхме 16 юридически лица.

Според намеренията на учредителите основни работодатели и изпълнители на мероприятията по контрол без разрушаване по големите енергийни проекти трябваше да са ННТДД, Института по механика – БАН, Института по металознание - БАН, ХТМУ, УАСГ и Фондация 21-ви век с пряката помощ на органите за контрол към АЕЦ „Козлодуй”, Лукойл „Нефтохим”, „Булсиб контрол” ООД , „НДТ” ООД , както и международните компании за доставка на оборудване и апаратура за контрола без разрушаване: „ИННОВИА” и „Трокуттест груп” и т.н. Със спирането и замразяването на мероприятията по изграждане на големите енергийни проекти се стигна и до спиране на подготовката на оператори в контрола без разрушаване.

Във вашата лаборатория активно се занимавате с приложение на Термовизията. Какво трябва да се направи за да навлезе тя по-активно в практиката на дефектоскопистите?

Безусловно е необходимо да се утвърди от ИА „БСА” разширение на акредитацията на СЦП към ННТДД в частта на термовизията, като се добавят и строителни стандарти в палитрата на метода. Това ще доведе до търсене на пазара за експерти по проблемите в строителството, придобили права в контрола без разрушаване.



Виждате ли увеличаване на работата на дефектоскопистите в Република България през следващите години или ще трябва да се разчита, преди всичко, на износ на дефектоскописти за работа в чужбина ?

Да, има възможност за драстично увеличение на работата за дефектоскописти в Република България, но при положение, че се размразят на правителствено ниво мероприятията по изграждане на големите енергийни проекти. Има огромна ниша която се увеличава ежедневно с неглижирането от страна на техническите контролни органи на „пропуски” при проектирането и изграждането (производство) на машини, сгради, съоръжения и агрегати, ползвани масово от населението. Контролът без разрушаване е призван да бъде основен гарант в безопасността на населението. „Спестяването” от инвеститорите на мероприятията му могат и те вече водят до смъртоносни аварии и ситуации в индустрията, транспорта и ежедневието на българина.

Износът на дефектоскописти, може само да повиши тяхната експертност и точност при извършване на мероприятия в националното стопанство. Лоша е тенденцията, ако това стане самоцел в бранша.Така се пропуска възможността този високо експертен труд да не дава своята принадена стойност в националното стопанство.

Вашето мнение за обучението и квалификацията на дефектоскопистите в Република България”

В Република България понастоящем има само един учебен център припознат от Министерство на образованието а това е Учебния център към БАН в който качествено и в пълнота се извършва от академичен персонал обучението на дефектоскопистите в Републиката. Последващато явяване за получаване на професионални права на дефектоскопистите пред акредитирания от ИА „БСА” Сертификационен център за персонала към ННТДД дава гаранцията на индустрията, че ползва качествени експерти в бранша на контрола без разрушаване.



Вашите пожелания към дефектоскопската общност по случай 55 годишнината на ННТДД.

Пожелавам много здраве, радост, успехи и огромно търпение на академичните ни ръководители на ННТДД, което ще ни гарантира на всички в бранша качествено бъдеще, радост и ползи от предстоящите успехи на Националното дружество.



Каталог: bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница