Дидактична игра същност и структура



Дата14.10.2023
Размер14.05 Kb.
#118950
ТипРешение
Дидактична игра 9 тема

Дидактична игра – същност и структура
1. Същност и структура
Названието на играта идва от дидактика – теория на обучението и образованието. Тя е известна още,като обучителна, интелектуална, образователна игра. Дидактичната игра спада към игрите с готови правила и съдържание.
При дидактичната игра ясно е изразен процесът на преместване мотивацията на играчите от процеса на играене към неговия резултат. Под резултат се разбира успешното решение на игровата задача , победата в играта, ако тя е на състезателна основа , но всичко това регламентирано от водещия компонент – игровите правила. Независимо от това дидактичната игра съхранява свая непрудуктивен характер . Тя не прераства пряко в учебна дейност , нито пък учебната дейност протича непосредствено от дидактичната игра.
2. Видове ДИ:
Предметни
Настолни
Словесни
Комбинирани
3. Мястото на ДИ в педагогическото взаимодействие:

Най-типично тя се използва в специфичното предучилищно обучение в детската градина. Тук тя изпълнява функциите на : метод на обучение в педагогическата ситуация, като форма на обучение. Освен, като метод ДИ се използва и като форма на обучение.


Най-често се използват словесните ДИ – въпроси, отговори, загадки по някакви правила.
4.Развиващи функции на ДИ.
Акцентът при тези функции пада върху интелектуалното развитие на детето върху решаването на образователни задачи. Чрез дидактичната игра се усъвършенстват, затвърждават компетентностите на детето по различните образователни направления. Чрез нея се затвърждава сензорните процеси и продукти т.е представите за детето за форми, цветове,размери,пространствени отношения и др.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница