Гр. София, 1618 и с к а н е за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (ЕО)



Дата11.06.2017
Размер195.5 Kb.
#23304
ДО Директор на Р И О С В

бул. ”Цар Борис ІІІ” № 136, ет.10``

0

гр.София, 1618

И С К А Н Е
за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (ЕО)
от Мирослав Николов Захариев


Относно: Ваш Изх.№94-00-11856 от 12.02.2016г.

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ДИРЕКТОР,
Моля да ми бъде издадено решение за преценяване на необходимостта от екологична оценка на Подробен устройствен план - План за застрояване за поземлен имот с №225001, м.”Ивановски хан”, землище на с.Врачеш за застрояване на „селскостопанска сграда – навес за свободно отглеждане на едър рогат добитък, помещение за обитаване от домакинството на собственика на земята”
І. Във връзка с това предоставям следната информация по чл. 8а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми:

1. Информация за възложителя на плана:

Име: Мирослав Николов Захариев

Пълен пощенски адрес: ул.”Теменуга” №13, с.Врачеш, София област

Тел./факс/ел. поща (е-mail): 0894742974

Лице за връзка: Весела Василева

Пълен пощенски адрес: пл.Освобождение №13, гр.Ботевград, София област

Тел./факс/ел. поща (е-mail): 0887 648487; е-mail: vesela.1960@abv.bg

Лицето Мирослав Николов Захариев е собственик на имот с номер 225001 съгласно Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот №138/02.07.2015г., т.ІІ, рег.2770, дело 297, вписан в служба по вписванията на РС гр.Ботевград, вх.рег.1374/02.07.2015 г., Акт№78, том V, дело 599. – Приложение №1

· Основание за изготвяне на плана – нормативен или административен акт

На основание чл.6, ал.1 от Закона за устройство на територията с Решение №ІІ.5 от Протокол №3/01.03.2016г. Общински експертен съвет по устройство на територията счита, че при постъпилото искане за застрояване на граница на имоти №225001 и №225003 следва да бъде представено мотивирано предложение за застрояване в двата имота. – Приложение № 2.

Със Заповед №СА-5 от 05.05.2016г. на кмета на община Ботевград се разрешава изработването на Подробен устройствен план - План за застрояване за поземлен имот с №225001, м.”Ивановски хан”, землище на с.Врачеш за застрояване на „селскостопанска сграда – навес за свободно отглеждане на едър рогат добитък, помещение за обитаване от домакинството на собственика на земята” на граничната линия с имот с №225003 при покриване на калканните стени със сграда в имот №225003 - Приложение №3
· Период на действие и етапи на изпълнение на плана

Периодът на действие на плана е дългосрочен, с постоянен характер. Изпълнението на плана ще бъде едноетапно.

Нормативно заложените в ЗУТ стандартни процедури, пряко свързани с изпълнението на инвестиционното предложение, предмет на плана са следните етапи и разрешителни:


  • Влязла в сила заповед за одобрен ПУП-ПЗ от община Ботевград

  • Виза за проектиране

  • Съгласуване със специализираните държавни контролни органи и предварителни договори от експлоатационни дружества

  • Изработване на инвестиционен проект

  • Решение на ОЕСУТ за одобряване на проекта

  • Издаване на Разрешение за строеж

  • Съставяне на необходимите актове и протоколи, съгласно Наредба № 3 на МРРБ, по време на СМР


· Териториален обхват

Област Софийска, Община Ботевград

Разглежданият поземлен имот се намира в землището на с.Врачеш.

Инвестиционното предложение, предмет на разглеждания план ще бъде осъществено в собствен поземлен имот с №225001, местността “Ивановски хан” землище на с.Врачеш, община Ботевград с площ от 2,403 дка с НТП - нива, категория на земята при неполивни условия – шеста. /Скица – Приложение №4

Имотът се намира при граници и съседи :

№225099 – Полски път – на общината

№225003 – Нива - на частно лице

№225004 – Нива - на частно лице


Координати на имота
42°53'19.7"N 23°45'37.5"E

42°53'19.9"N 23°45'41.0"E

42°53'18.0"N 23°45'41.3"E

42°53'17.4"N 23°45'37.8"E


Теренът е с достатъчна площ и позволява обособяването на площ от 20м2 като площадка за складиране на минимални количества отпадъци и материали, необходими за изграждане на навеса.

Не се налага изграждане на нова транспортна инфраструктура или промяна на съществуващата, тъй като имотът граничи с пътища в добро състояние и транспортният достъп е осигурен.

Теренът попада в район с изградена инфраструктура – електрозахранване и водоснабдяване.
· Засегнати елементи от Националната екологична мрежа (НЕМ)

Териториалният обхват на плана не засяга обекти от Националната екологична мрежа, а именно защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и защитени зони от мрежа «Натура 2000», определени съгласно ЗБР, планински и гористи местности, влажни и крайбрежни зони, които да имат отношение към функционирането на обекта или върху които обектът да има някакво въздействие.

На терена няма природни ресурси.

Не се откриват данни за наличие на терена на антропогенни ресурси – археологически, архитектурни, художествени, на единични и групови паметници на културата, определени по реда на Закона за паметниците на културата и музеите.

Най-близко разположената, но извън землищната граница на с.Врачеш до терена зона от Националната екологична мрежа е защитена зона »Етрополе-Байлово» за опазване на природните местообитания и на дивата природа и фауна с идентификационен код BG 0001043, съгласно Директива 92/43/ЕЕС.

Независимо, че част от землището на с.Врачеш попапада в ЗЗ »Етрополе-Байлово» теренът за реализацията на инвестиционното предложение е на голямо разстояние от границата на зоната.

В предмета и целите за опазване на защитената зона „Етрополе Байлово” BG 0001043 са посочени следните Природни местообитания от Приложение I на Директива 92/43/ЕЕС: 3260 Равнинни или планински реки с растителност от Ranunculion fluitantis и Callitricho-Batrachion, 4060 Алпийски и бореални ерикоидни съобщества, 6110* Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi, 6230* Богати на видове картълови съобщества върху силикатен терен в планините, 62D0 Оро-мизийски ацидофилни тревни съобщества, 6510 Низинни сенокосни ливади, 6520 Планински сенокосни ливади, 8110 Силикатни сипеи от планинския до снежния пояс, 8220 Хазмофитна растителност по силикатни скални склонове, 8230 Силикатни скали с пионерна растителност от съюзите Sedo-Scleranthion или Sedo albi-Veronicion dillenii, 9110 Букови гори от типа Luzulo-Fagetum, 9130 Букови гори от типа Asperulo-Fagetum, 9150 Термофилни букови гори (Cephalanthero-Fagion), 9170 Дъбово-габърови гори от типа Galio-Carpinetum, 9180* Смесени гори от съюза Tilio-Acerion върху сипеи и стръмни склонове, 91BA Мизийски гори от обикновена ела, 91E0* Алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior (Alno-Pandion, Alnion incanae, Salicion albae), 91G0* Панонски гори с Quercus petraea и Carpinus betulus, 91H0* Панонски гори с Quercus pubescens, 91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори, 91W0 Мизийски букови гори, 91Z0 Мизийски гори от сребролистна липа.

Предмет на опазване в защитената зона са следните консервационно значими видове, включени в Приложение II на Директива 92/43/ЕЕС: Животни - мaлък подковонос (Rhinolophus hipposideros); видра (Lutra lutra); голям нощник (Myotis myotis); голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum); дългокрил прилеп (Miniopterus schreibersi); дългопръст нощник (Myotis capaccinii); дългоух нощник (Myotis bechsteini); европейски вълк (Canis lupus); кафява мечка (Ursus arctos); лалугер (Spermophilus citellus); остроух нощник (Myotis blythii); пъстър пор (Vormela peregusna); средиземноморски подковонос (Rhinolophus blasii); трицветен нощник (Myotis emarginatus); широкоух прилеп (Barbastella barbastellus); южен подковонос (Rhinolophus euryale); жълтокоремна бумка (Bombina variegata); обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis); голям гребенест тритон (Triturus karelinii); черна (балканска) мряна (Barbus meridionalis); маришка мряна (Barbus plebejus), обикновен щипок (Cobitis taenia); европейска горчивка (Rhodeus sericeus amarus); балкански щипок (Sabanejewia aurata); ручеен рак (Austropotamobius torrentium), обикновен сечко

(Cerambyx cerdo); бръмбар рогач (Lucanus cervus); буков сечко (Morimus funereus); алпийска розалиа (Rosalia alpina); Растения: обикновена пърчовка (Himantoglossum caprinum).
· Основни цели на плана

Възложителят на плана, респективно на инвестиционното предложение е собственик на земеделски земи в землището на с.Врачеш и има идеи за развитие на животновъдство, свързано с отглеждане на месодайни крави.

На този етап стадото е от 35 крави. Те ще бъдат отглеждани пасищно с традиционни планински методи и условия. Намеренията на собственика са стадото да играе роля за популяризиране на местните породи добитък и отглеждането им в полза и респект към природата на Ботевградска община.

Ползата от тази земеделска практика на свободно пасищно отглеждане се състои в това, че големи площи, вкл. и собственост на възложителя ще бъдат изпасвани от стадото, за да бъде създаден оптимален натиск върху обрастването на традиционните пасища и да бъде поддържан хабитат благоприятстващ увеличаването на застрашени видове животни.

Възложителят на плана е закупил терена, проявявайки желание и предприемчивост да започне отглеждане на крави с цел производство на месо за задоволяване търсенето на пазара, както и да реализира определени добри стопанско-икономически резултати от дейността.
· Финансиране на плана

Намеренията на собственика и възложител на плана са да кандидатства за получаване на финансиране на дейността и реализацията на инвестиционното предложение по Европейска програма и в частност по съответната Мярка на Оперативна Програма за развитие на селските райони (ОПРСР).

Ако проектът не получи финансиране възложителят ще инвестира собствени средства за реализация на инвестиционното предложение.

· Срокове и етапи на изготвянето на плана и наличие (нормативно регламентирано) на изискване за обществено обсъждане или други процедурна форма за участие на обществеността

Подробният устройствен план – ПЗ се изготвя едноетапно, при спазване на сроковете за това заложени в ЗУТ.

Наличие на изискване за обществено обсъждане или др.процедурна форма за участие на обществеността, съгласно изискванията на ЗУТ

3. Информация за органа, отговорен за прилагането на плана

РИОСВ-София, РЗИ, Община Ботевград .

4. Орган за приемане/одобряване/утвърждаване на плана/програмата

Кмет на община Ботевград

ІІ. (не е задължително за попълване)

Моля да бъде допуснато извършването само на екологична оценка (ЕО)/В случаите по чл. 91, ал. 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), когато за инвестиционно предложение, включено в приложение № 1 или в приложение № 2 към ЗООС, се изисква и изготвянето на самостоятелен план или програма по чл. 85, ал. 1 и 2 ЗООС, поради следните основания (мотиви):

……………………………………………………………………………………………………
Приложение:

I. Информация по чл. 8а, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми:

1. Характеристика на плана относно:



а) инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл. 92, т. 1 и приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия:

Инвестиционното предложение на възложителя се базира на възможността с одобрения ПУП – ПЗ да се разреши застрояването на имота за «селскостопанска сграда - навес за свободно отглеждане на едър рогат добитък, помещение за обитаване от домакинството на собственика“ в ПИ №225001, с.Врачеш, общ. Ботевград. Имотът е с площ от 2,403 дка.

Съгласно регистъра на Картата на възстановената собственост на с.Врачеш, община Ботевград възложителят е собственик на земеделска земя с обща площ от 17,363 дка – Приложение №5.

Инвестиционнотопредложение ще се реализира в обхвата на чл.2, ал.1, т.2 на Наредба № 19 от 25 октомври 2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им и е във връзка с отглеждане на едър рогат добитък. Положително становище от Областна дирекция «Земеделие» - Софийска област – Приложение №6

Съседните имоти са земеделски земи. Във връзка с ползването на земята като земеделска, видът и функциите на обекта, който ще се построи в имота са съвместими с неговите характеристики.

Проектът за ПУП – ПЗ е изработен в съответствие с действащата нормативна уредба – ЗУТ, Наредба№7/2003г., Наредба №8/2001 г.

Стопанската постройка трябва да е съобразена с Наредба №6/16.01.2003 г. регламентираща идентификацията на животните и регистрация на животновъдните обекти в които те се отглеждат.

Отглеждането на кравите е свободно-пасищно, като се предвижда през зимния сезон кравите да се прибират в обособената на терена сезонна ферма, състояща се заграждение на имота и навес за животните.

Проектът предлага застрояване с:


  • Една нискоетажна селскостопанска сграда – навес за крави – свързано застрояване, между два имота – имот №225001 и №225003 в рамките на ограничителните линии, съгласно чл.25 от ЗУТ и съгласие от съседите Декларации – Приложение №7

  • Помещение за обитаване от собственика на имота, вкл.санитарен възел, ще е част от селскостопанската сградата, която е със следните пределнодопустими нормативни стойности съгласно Наредба № 19/2012г.

ТЕХНИЧЕСКИ ПОКАЗАТЕЛИ:


  • Височина на застрояване – макс. 3,6 м

  • плътност на застрояване (П застр. Макс. 10,00 % -мах.240 кв.м

  • интензивност на застрояване ( К инт) – макс.0,1 – мах.480 кв.м

  • Озеленена площ (П озел) – мин.30,00 % - мин.720 кв.м.

  • Начин на застояване – свързано

Предвижда се навесът да е с капацитет за отглеждане до 50 крави за добив на месо.

Обектът ще разполага с място за временно съхранение на тор и обеззаразяване, съобразено с капацитета на животновъдния обект.Торовата маса ще се събира в торов канал и чрез изпомпване ще се прехвърля в торова лагуна.Тя ще е обособена като резевроар с бетонов под и стени, водоплътни и непропускливи с цел гарантиране чистотата на подзимните води. Торта (течна и твърда) ще се съхранява около 6 месеца. След угниването му торът ще се използва за наторяване на земеделски земи.

Строителство

Сградата ще е с монолитна конструкция, със скатен покрив. Ще бъде отворена едната фасада така, че слънцето да огрява целия под в обора и същевременно ще се осигури завет на животните.Ще бъдат използвани минимални количества строителни материали, като дървен материал, пясък и чакъл, закупени от фирми доставчици.

По време на извършване на строителните и монтажни работи, инвестиционното предложение не включва използване, съхранение, транспорт, производство и работа с материали, които могат да бъдат опасни за околната среда и здравето на хората.

Строителството на навеса и помещенията, предмет на инвестиционното предложение ще започне след получаване на разрешение за строеж и се предвижда да завърши до 6 месеца, в зависимост от финансирането и инвестиционните възможности на собственика на имота.

По време на строителството няма да бъдат нарушавани компонентите на околната среда, поради което не се предвиждат възстановителни работи, освен възстановяване и рекултивиране на изкопите за тръбопроводите, като хумусния пласт ще бъде възстановен след полагането им.

След фактическото завършване на строежа сградата ще бъде въведена в експлоатация/разрешение за ползване от общинската администрация Ботевград.

При изпълнението на СМР следва да се спазват изискванията и на:


  • ЗЗБУТ

  • Наредба № 2 от 22.03.2004г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на СМР

  • Наредба № 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване и други нормативни актове и технологични спесификации в съответствие с изискванията на чл.169 от ЗУТ.

Отглеждането на кравите има дългосрочен характер, като се предвижда изключително дълъг експлоатационен период (10-15 г./

Електрозахранване

Поземленият имот №225001 е свързан с електропреносната мрежа и е със съществуващо електрозахранване. През имота преминава електропровод 20кV, като в съседен имот е изграден трафопост.



Водоснабдяване

Необходимото количество вода за питейно-битови нужди може да се осъществи от изграденото водопроводно отклонение за имота Ф 32, съгласно Становище от ЕООД ”В и К- Бебреш” гр.Ботевград – Приложение №8

Площадковият водопровод ще бъде Ф26 – ПЕВП и ще провежда оразмерителното водно количество от 2,5 л/сек за Питейно- битови нужди.

Канализация

Поради това, че в района няма канализация отвеждането на отпадъчните битово-фекални води от сградата ще се осъществи във водоплътен черпателен резервоар с обем 2 куб.м., с което ще се предотврати замърсяването на подземните води. Предвижда се местоположението му на нормативно разстояние 3,00 м от съседните имоти, съгласно чл.47 т.2 от ЗУТ. Собственикът ще сключи договор с лицензирана фирма, която периодично ще осигурява изпразване на ямата.

Дъждовните води от покривите ще се изливат свободно на терена

Ще се положи нова площадкова В и К мрежа и съоръжения.

За полагане на тръбопроводите – В и К се предвиждат изкопни работи, с максимална дълбочина за канализацията до ямата - 2 м.

в) значение на плана за интегрирането на екологичните съображения, особено с оглед насърчаването на устойчиво развитие:

Разглежданият ПУП – ПЗ няма значение за интегрирането на екологичните съображения, особено с оглед насърчаването на устойчиво развитие


г) екологични проблеми от значение за плана:

От значението на плана не се очакват екологични проблеми. Тъй като навесът е сезонен - за зимуване на стадото, а през останалото време животните пасат свободно това поддържа пасищните екосистеми като повлиява положително на пасищата и за намаляване на почвената ерозия в района.



д) значение на плана за изпълнението на общностното законодателство в областта на околната среда:

ПУП – ПЗ не е от значение за изпълнение на общностното законодателство в областта на околната среда


е) наличие на алтернативи:

За инвестиционното предложение не са на лице други алтернативи, тъй като имотът е закупен за реализация на разглежданото инвестиционно предложение. Ако то не се реализира, теренът ще запази сегашния си вид / вторично затревен, неподдържан и неизползван за земеделска или животновъдна дейност/, което не се разглежда като вариант от собственика на имота и възложител на проекта.

Не съществуват и не са разглеждани алтернативи и по отношение на захранването на обекта с вода и отвеждане на отпадъчните води.
2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана:

Необходимостта от изготвянето на ПУП – ПЗ е заложена в изискванията на ЗУТ и поднормативната уредба. Изработката на проекта за ПУП – ПЗ е съобразена с изискванията на Глава втора от Наредба № 19 от 25 октомври 2012 г. за строителство в земеделски земи без промяна на предназначението им, в т.ч.Глава трета от Норедбата (Норми за застрояване в земеделските земи при собственост на земеделска земя в землище на с.Врачеш, община Ботевград с обща площ от 17,363 дка).


3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план, включително за извършени ЕО или ОВОС:

Имотът се намира извън регулация на населено място и няма връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Граничните имоти няма да бъдат засегнати през време на строителството и експлоатацията на навеса за животни.

В общинската администрация Ботевград не са постъпвали планове или инвестиционни предложения за разглеждания район. Всичко това изключва възможността от увеличаване на въздействието на инвестиционното предложение върху околната среда или т.нар. кумулиране с други предложения.
4. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве по отношение на:

а) вероятност, продължителност, честота, обратимост и кумулативни въздействия:



Въздействие върху атмосферния въздух, атмосферата

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не е свързана с дейности и емитиране на замърсители в атмосферата и промяна качеството на атмосферния въздух



Въздействие върху водите

Изграждането за изгребна яма за формираните битово-фекални отпадъчни води от селскостопанската сграда обезпечава организираното им отвеждане и предотвратяване на неконтролирано замърсяване на повърхностните и подземните води и околните терени.


Въздействие върху земи и почви

Вертикалната планировка на терена на площадката ще бъде свързана с отстраняване на количества земни маси, които ще се използват за обратно засипване.

По време на строителството се очаква физическо нарушаване на почвата в района от изкопни и строителни работи.

Необходимо е разделно депониране на отнетия хумус от останалата земна маса, неговото съхраняване и последващо използване по предназначение. Всички временни подходи до терена, както и временни площадки ще бъдат рекултивирани и възстановени.

Изграждането и експлоатацията на обекта няма да бъдат свързани с опасности от замърсяване на почвате и подземните води с нефтопродукти, тежки метали, отпадъчни води и отпадъци.

Инвестиционното предложение не предполага вторично замърсяване на почвите.

Реализацията на инвестиционното намерение няма да излиза с влиянието си извън границите на имота.

Инвестиционното предложение не е свързано с промяна на вида, състава и характера на земните недра и не предвижда добив на подземни богатства.


Въздействие върху растителен, животински свят и защитени територии

Растителен свят

Съществуваща растителност:

Теренът представлява изоставена нива. Високостеблена растителност на площта на строителството липсва. Поради това, че земята не е обработвана дълго време в момента тревната растителност е от пасищно – ливадна асоциация, представена главно от видове на сем. Poaceae – Festuca ovina, Agropyrum repens, Carex vulpine, Stipa aristella, Nardus strieta и други. Срещат се и: Verbascum phlomoides, Hieracium cymosum, Erigeron Canadensis, Cartamus dentatus, Carduus acantoides и други.

Между представителите на флората в района няма редки или защитени от закона видове.

Животински свят – съществуващо състояние:

Като цяло животинския свят се характеризира с висока степен на обособеност, което се дължи на редица специфични черти в условията на жизнената среда. От бозайниците в района с по – голяма популационна плътност е обикновената полевка (Microtus arvalis Pall.), следвана от об. горска мишка (Apodemus sylvaticus L.). Срещат се и Белогръд таралеж (Erinaceus concolor)*, Обикновена европейска къртица (Talpa europaea),

С много по – малка численост са лалугера (Citellus citellus) и къртицата (Talpa europaea), някои видове гущери.

От изброените до тук видове няма застрашени популации.

От гнездещите птици най-масов вид е полско врабче – Paser montanus; 4 вида са обикновени: полска чучулига – Alauda arvensis, полска бъбрица – Anthus campestris, сива овесарка – Еmberiza calandra и червеногърба сврачка – Lanius corrulio; а останалите са редки видове: късопръста чучулига – Calandrella brachidactila, гарга – Coracias sp., зеленика – Chloris chloris, пъдпъдък – Coturnix coturnix, жълта овесарка – Emberica citrinella, кос – Turdus merula, голям синигер – Parus major, папуняк – Upupa epops.

По време на пролетно – есенните миграции се срещат и други предимно пойни видове птици. Във връзка с търсене на храна (предимно гризачи) прелитат дневни грабливи птици като обикновен мишелов – B. Buteo, обикновена ветрушка – Falco tinnunculus и малък креслив орел – Aquila pomarina. Преминаващи с цел изхранване, но негнездещи в тези биотопи сe срещат и об. кукувица (Cuculus canorus), сирийски кълвач (Dryobates syriacus), дива гугутка (Streptopelia decaocto) и др.

Разред Зайцевидни (Lagomorpha) включва следните видове: Див заек (Lepus capensis).

Разред Гризачи (Rodentia) включва следните видове: Катерица (Sciurus vulgaris), Лалугер (Spermophilus citellus), Обикновен сънливец (Glis glis), Лешников сънливец (Muscardinus avellanarius)*, Горски сънливец (Dryomys nitedula), Оризищна мишка (Micromys minutus), Обикновена горска мишка (Sylvaemus sylvaticus), Жълтогърла горска мишка (Sylvaemus flavicollis), Обикновена домашна мишка (Mus musculus musculus), Сив плъх (Rattus norvegicus).

От изброените до тук видове няма застрашени популации, защото инвестиционното предложение обхваща много малка територия спрямо ареалите им.

При изграждане на навеса, въздействието върху растителността и животинския свят ще бъде незначително – не се очаква негативно въздействие върху представителите на фауната. В периода на строителството влиянието е свързано с незначителни промени на характерен релеф, преместване земни маси, ликвидиране на зелената покривка и по-бавно движеща се фауна, транспорт и съхраняване на отпадъци от строителството, което е свързано с утъпкване на наличната флора, вкл.по-бавно подвижна фауна; съпътстващ работните дейности характерен шум и вибрации или смущаване нормалния жизнен ритъм на съществуващата фауна.


Въздействие на фактор “отпадъци” върху околната среда

Реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не води до отделяне и натрупване на производствени и опасни отпадъци.

По време на изграждането на навеса въздействието ще бъде краткотрайно, с локален характер.


Вид на въздействието (пряко, непряко, вторично, кумулативно, краткотрайно, средно- и дълготрайно, постоянно и временно, положително и отрицателно).

Потенциалните въздействия, при реализация на инвестиционното предложение, могат да бъдат охарактеризирани като:




  • Преки върху площадката предвидена за дейността;

  • Временни и краткотрайни, по време на строителството на навеса;

  • Използването на добри селскостопански практики ще окаже незначително въздействие върху земеделската земя.

  • Не се очаква кумулативно въздействие върху компонентите и факторите на околната среда.

  • Инвестиционното предложение не е свързано с изхвърлянето на емисии от горивни процеси, замърсяващи атмосферния въздух, излъчване на шум над пределно допустимите нива за съответната територия.


Вероятност на поява на въздействието

Шумово въздействие само по време на строителството и то периодично, краткотрайно. По време на експлоатацията шумовия фон няма да бъде завишен.


Не се очаква:

  • пряко унищожаване на приоритетни местообитания, както и местообитания на приоритетни за опазване растителни и животински видове, които са предмет на опазване в горецитираната защитена зона. Характерът на инвестиционното предложение не предполага пряко въздействие върху предмета и целите за опазване в ЗЗ;

  • влошаване качеството на приоритетните местообитания по време на осъществяване на инвестиционното намерение, поради факта че не се засягат такива;

  • замърсяване на местообитания в защитената зона по време на строителството и експлоатацията на обекта. Не се очаква замърсяване на мястото на инвестиционното предложение, както по време на строителството, така и по време на експлоатацията на обекта;

  • незначително безпокойство на видове, в резултат от строителните работи по изграждане на навеса;

  • влошаване на благоприятния природозащитен статус на видове и техни местообитания, които са предмет и цел на опазване в Защитената зона

  • кумулативен ефект, който да окаже негативно въздействие върху зоната, заедно с други инвестиционни предложения.

  • нарушаване на нормалното функциониране на екосистемите при спазване на екологичния минимум


Продължителност, честота и обратимост на въздействието

шумово натоварване краткотрайно в дневните часове.
б) потенциално трансгранично въздействие:

Не се очаква инвестиционното предложение да има транграничен характер на въздействие при преминаването на всички етапи на изпълнение и експлоатация.


в) потенциален ефект и риск за здравето на хората или околната среда, включително вследствие на аварии, размер и пространствен обхват на последствията (географски район и брой население, които е вероятно да бъдат засегнати)

Инвестиционното предложение не предвижда излъчване на шум и вибрации, на светлинни, топлинни или електромагнитни излъчвания.

Реализацията на разглежданото инвестиционно предложение няма да има негативно въздействие върху хората и тяхното здраве и не крие потенциален ефект и риск за здравето на хората или околната среда.

Характерът на инвестиционното предложение не предполага въздействие върху населението, още повече, че имота предвиден за дейността е разположен извън регулационните граници на с.Врачеш.

Не се очаква да възникват аварии от реализацията на инвестиционното предложение.

г) очаквани неблагоприятни въздействия, произтичащи от увеличаване на опасностите и последствията от възникване на голяма авария от съществуващи или нови предприятия/съоръжения с нисък или висок рисков потенциал, съгласувани по реда на ЗООС, за случаите по чл. 104, ал. 3, т. 3 ЗООС:

Поради характера на инвестиционното предложение не се очакват неблагоприятни въздействия, опасности, аварии;
д) ценност и уязвимост на засегнатата територия (вследствие на особени естествени характеристики или на културно-историческото наследство; превишение на стандарти за качество на околната среда или пределни стойности; интензивно земеползване):

Не се откриват данни за наличие на терена на антропогенни ресурси – археологически, архитектурни, художествени, на единични и групови паметници на културата, определени по реда на Закона за паметниците на културата и музеите.
е) въздействие върху райони или ландшафти, които имат признат национален, общностен или международен статут на защита:

Районът на инвестиционното предложение не е третиран като чувствителна зона или територия в екологичен аспект като район, който има признат национален, общностен или международен статут на защита, поради което при ползването на обекта няма да се наложи спазването на определени и задължителни норми и изисквания или налагане на ограничения. В близост до терена няма чувствителни територии, в т. ч. чувствителни зони, уязвими зони.

В района няма СОЗ на питейни водоизточници и водовземни съоръжения, както и източници на минерални води за лечебни и профилактични нужди.

Въздействие върху ландшафта

Съгласно системата за регионалните таксономични единици при ландшафтното райониране на България теренът попада в Старопланинска област, западностаропланинска подобласт, район Ботевградски.

Съвременната ландшафтна структура на територията на общината се формира въз основа на фактори, обособени в две основни групи – природни и антропогенни.

Потенциалното въздействие върху ландшафта обхваща следното: незначително изменение на релефа при строителството, промяна на визуалността.

Не се очаква значимо въздействие върху ландшафтите в района в резултат на изпълнението на обекта. Предвиждания характер на застояване ще разнообрази сравнително еднообразния ливаден ландшафт и ще стане по-привлекателен за окото.Ландшафтът се променя незначително и запазва селскостопанския си характер.



Заключение

Обема и мащабността на инвестиционното предложение са малки и реализацията му ще окаже незначително въздействие върху околната среда
5. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия и на съседните й територии, таблици, схеми, снимки и други – по преценка на възложителя, приложения:

Скица на поземления имот - Приложение №4, графична част на ПУП – ПЗ за имот №225001 – Приложение №9


6. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на плана, в т.ч. предложение на мерки за наблюдение и контрол по отношение на околната среда и човешкото здраве:

Няма
7. Документ за платена такса.


ІІ. Електронен носител – 1 бр.
Възложител: .....................

(подпис/печат)


Дата: 14.05.2016г.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница